Kamermeerderheid wil WOV Subsidie voor een fraai beplant erf regen overvaller Bolderkar vol tips en trips Jan Raas 2,5 jaar tel en tbs geëist i7U Achterstallig loon uitbetaald aan zeelui op Hondurees schip Vier grote partijen vóór aanleg Fracties alert op financiën aannemer bouw tunnel niet te blokkeren 5/5 5/5 •H zeeuwse almanak Medaille PZC z< Beland i 4 VRIJDAG 14 JUNI 1996 monze Haagse redactrice i" EN HAAG - De WOV-specialis- B van de vier grote partijen in tTw eede Kamer vinden dat de teterscheldetunnel er moet Dmen. Zij zullen minister Jor- ilsma van Verkeer en Water rat wel het vuur na aan de jienen leggen over de finan ce constructie. it blijkt uit een rondgang bij vdA. WD. CDA en D66. rdA'er J. Lilipaly houdt nog de eeste slagen om de arm. Hij sat in principe positief tegen- rerde verbinding. „Maar ik ben jg niet zover dat ik er al ja of K tegen zeg. Ik heb nog heel at vragen waar de minister ifst maar eens op moet ant- oorden. Ze zal haar verhaaltje el klaar hebben maar ik wil dat jren. De laatste stukken van j accountants van Verkeer en aterstaat geven immers aan- iding tot kritische vragen." al ls het Zeeuwse kamerlid. |e accountantsdienst heeft kri ek op de lage raming van de Kten van de WOV. Zo is geen ikening gehouden met de Duwrente, is de post onvoor- ene bouwkosten de helft van et percentage dat gebruikelijk bij soortgelijke projecten en mgen er nog claims van oude mnemers boven de markt aar nergens in de kostenpos- ii rekening mee is gehouden, ok kunnen de kosten verhogen jorhet Rijk als de aannemer in tt tracé op nu nog onbekende rakken of andere obstakels luit. ilipaly vraagt zich ook af of hoe tt zit met de zogenaamde over- ppende periode. „Op een gege- >n moment ben je bezig om sld te steken in de NV WOV. Te- (Hjkertijd moet je de veren la- in varen. Waai- haal je al dat lid vandaan. Zeeland mag van ij die tunnel krijgen. Op ter- ajn haal je die er wel uit. De jOV kan ook veel bijdragen aan erneuzen wil ipwaardering an boulevard ERNEUZEN - De gemeente imeuzen begint volgend jaar iet een volledige opwaarde- ing van de Scheldeboulevard. en ambtelijke werkgroep gaat e haalbaarheid en financie- Ing van verschillende ideëen nderzoeken. In de eerste maan- envan 1997 moet dit leiden tot oncrete uitvoering van de eer- Ie fase, aldus gemeentewoord- oerder F. Neve. Ie verfraaiing van de Schelde- oulevard wordt gezien in het erlengde van het project Stee- en Beer. Hiertoe behoort ook et nog dit jaar aanbrengen van ^schillende vloerniveau's tus- enhet Stadhuisplein en de dijk. hamaast is het de bedoeling ussen stadskantoor en boule- M schelpenpaden en een zo- fnaamde speelberg aan te leg- m loede boulevard er in de nabije Bekomst komt uit te zien, kon 'eve nog niet aangeven. Ge- lacht wordt onder mee aan bij- Dndere banken, afgeschermd lande wind. Ook wachten fiets- b voetpaden een verbetering. de werkgelegenheid. Maar ik laat me niet voor het blok plaat sen." D66 Zijn D66-collega N. van 't Riet wil dat de tunnel er komt. „Het is natuurlijk zo dat die op termijn goedkoper is dan de veren. Het is goed voor de ontwikkeling van de regio en de veiligheid op de Westerschelde is erbij gebaat." Zij vindt echter de financiële constructie van geen kanten deugen. „We zullen het de minis ter niet gemakkelijk maken. In feite heeft het Rijk in die NV 100 procent verantwoordelijkheid. Het is directe financiering door het Rijk. Ik vind datje door deze NV-constructie je eigen pro gramma van prioriteiten door kruist. De tunnel is immers niet opgenomen in het Meeij aren- programma Infrastructuur en Transport (MIT) en het Struc tuurschema Verkeer en Vervoer. Daarin zetten we de projecten die wij belangrijk vinden, daar reserveren we geld voor. Waar moet nu die 1,6 miljard gulden vandaan komen En dan heb je nog het kritische accountants rapport. Maar als je de minister terugstuurt dan ben je straks ja ren verder eer de tunnel er komt." Dat vindt Van 't Riet te gortig CDA'er J. Reitsma laat via zijn medewerkster weten dat hij voor de tunnel is. Voorwaarde is wel dat de minister meer duide lijkheid schept over de finan ciën. Reitsma wil zich geen fi nanciële problemen op de hals halen door de bouw van de WOV. WD'er J. te Veldhuis is luid en duidelijk voor de komst van de WOV. „Zelfs als je de meest on gunstige financiële invalshoek kiest, zijn we met de tunnel nog beter uit dan met instandhou ding van de veren. Het is finan cieel. economisch en sociaal een winstpunt voor Zeeland. Het be drijfsleven is vijftig miljoen gul den kwijt aan wachttijden voor de veren. Straks kun je 's nacht naar de overkant. Het Zeeland benoorden de Westerschelde heeft een betere aansluiting met het Belgische achterland Je kunt wel zeggen datje door je ei gen prioriteitsstelling heenfietst door de WOV te bouwen, maar dat doe je terecht. Je bent per saldo beter uit. Als je de tunnel opneemt in het MIT dan duurt het jaren voor die er komt. En dan ben je een dief van je eigen portemonnee. Het enige nadeel dat voor mij aan de tunel kleeft is dat er tol wordt geheven. Maar dat doe je nu bij de veren ook." De Bushoeve bij Driewegen is een mooi voorbeeld van een traditioneel boerenerf. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster GOES - De dienst Landinrichting en Beheer Land bouwgronden (LBL) overhandigt vandaag een bij drage in de kosten van erfbeplanting aan J. J. Breel in Veere. Breel is de vijfentwintigste in het herverkave lingsproject Walcheren, die gebruik maakt van de mogelijkheid om met subsidie uit de landinrich tingspot de erfbeplanting te verfraaien. In het land inrichtingsproject Walcheren zijn bijdragen van 70 procent in de kosten van 125 erven voorzien. De bijdrageregeling voor erfbeplanting geldt in ieder gebied dat wordt verkaveld. Óm het landschap een beter aanzien te geven, kunnen bewoners van het bui tengebied, boeren en recreatieondernemers, plannen indienen om de beplanting van het erf op te knappen. Volgens mevrouw A. Akkermans, van LBL in Goes, gelden niet zo heel veel regels voor de subsidie „Het plan moet in het landinrichtingsgebied liggen en we hebben een lange lijst van soorten die mogen worden aangeplant. In het kort komt het erop neer dat we wel bijdragen in natuurlijke bossoorten en in siersoorten niet. Geen coniferen dus, maar wel populieren." Traditioneel De Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZi, die jaarlijks tussen vijftig en honderd Zeeuwen helpt met de inrichting van het erf, wordt niet automatisch bij de plannen betrokken. Foort Minnaard, coördinator van de SLZ, zou dat best willen. „Als je het landschap echt wilt opknappen, dan kun je veel meer rendement uit die bijdrage voor erfbeplanting halen. Wie bijvoor beeld de traditionele, bij het gebied behorende erfbe planting aanlegt, weet zeker dat hij soorten heeft die het goed doen en die in de praktijk ook voordeel ople veren. Die traditionele erfbeplanting is niet voor niks in de loop der eeuwen zo gegroeid." Toch zijn niet alle erven die met landinrichtingsgeld opnieuw zijn beplant, voorzien van hoogstammen, een drinkputje, een meidoornhaagje, wat leilinden en een notenboom vlakbij het huis. „Iemand die een rijtje po pulieren zet, of een paar iepen, krijgt ook zijn zeventig procent. Nu is iets altijd beter dan niets, maar het zou aardig zijn als het meteen goed en duurzaam gebeur de", aldus Minnaard. Binnen de landinrichtingspro jecten zijn er wel bewoners die de SLZ inschakelen, maar de meesten maken toch zelf een plannetje. Recht „Wij sturen aan die plannen niets meer", vertelt me vrouw Akkermans. „Dat kan ook niet. want het is een landelijke regeling waar de mensen gewoon recht op hebben als ze aan de voorwaarden voldoen. Sommi gen komen met een prachtig traditioneel plan op de proppen, anderen willen gewoon een beetje uit de wind zitten. In het verleden is weieens geprobeerd een wat andere richting aan de beplantingplannen te ge ven, maar daar heb je ook weer een zekere deskundig heid voor nodig. Zulke dingen kunnen allemaal niet meer, hoewel in de begroting wel een bedrag voor planning is opgenomen. Het staat iedereen volkomen vrij om deskundig advies in te winnen, ook bij de SLZ." Minnaard hoopt dat ook uit Walcheren hulp bij het ontwerpen van erfbeplantingsplannen wordt ge vraagd. „Het gaat echt niet altijd om hele plannen, want op al die erven staat meestal al van alles. Dik wijls gaat het om een elementje erbij: een drinkput of wat hoogstammen. Je hebt maar zelden een kaal stuk grond dat helemaal kan worden ingericht." Pot Overigens wijst Minnaard erop datje helemaal niet in een landinrichtingsgebied hoeft te wonen om een sub sidie voor erfbeplanting te krijgen. „Er zijn ook subsi dies uit de pot Landschapsbeheer. Die kan iedereen via onze stichting aanvragen. De pot is onlangs weer opengesteld en de aanvragen worden gehonoreerd tot de centen weer op zijn. Wie dan buiten de boot valt, mag het volgend jaar weer proberen. Subsidiëring door Landschapsbeheer is wel aan meer voorwaarden verbonden, vooral op het vlak van streekeigen ele menten." peen medewerkster 1DDELBURG - Tegen de 22- fige Vlissinger, die donder- ig in Middelburg terechtstand °°r de overval op de familie «s in 's-Heerenhoek op 19 Wrt 1994, is tweeënhalf jaar irangenisstraf en tbs geëist, tost dat misdrijf had hij in P woonplaats uit een woon- "gen een geldkist met 100.000 ilden gestolen en maakte hij til vorig jaar ook schuldig aan «olijk geweld, een inbraak, «diefstal en dierenmishan- iing, Vlissinger. die de overval ttgde met een even oude stad- ®°ot, had het initiatief geno den vond een gewillig oor bij maat, die al ruime ervaring (d bij het plegen van dat soort ®drijven. De mannen hadden «oord dat daar veel geld was balen. Zij kwamen binnen 01 de zoon van de familie met P vuurwapen te bedreigen en bij 's avonds thuiskwam. I hadden zich vermomd met tokmutsen. Zij hielden de genoten onder schot met j'Wapen, inclusief Jan Raas '"•die later op de avond thuis kwam uit Italië na de wielerklas sieker Milaan-San Remo. Hij moest zijn portemonnee aan de overvallers geven. Moker Raas maakte zelf een eind aan de gijzeling van zijn familie door één van de indringers met een moker op het hoofd te slaan. Bei den sloegen op de vlucht, de ene in de auto met gestolen spullen en de andere te voet. Raas kreeg bij de vechtpartij een klap met het vuurwapen. De indringers hadden het huis doorzocht en slaagden een metalen kast open te breken. Zij maakten een flink bedrag aan contanten buit. De Vlissinger sloeg bij de viering van bevrijdingsdag vorig jaar in zijn woonplaats met een aantal maten vier jongelui met knup pels, die uit zijn woning afkom stig waren. Een maand later schoot hij op twee paarden in een wei in Ritthem 'om een vuur wapen te testen'. De officier van justitie noemde die dierenmis handeling gruwelijk: „Hoe kom je erop om een wapen op een dier uit te proberen." De rechtbank doet 27 juni uit spraak. HEINKENSZAND - Toeristen de natuur anders laten beleven. Dat is het doel van een actie die het Consulentschap voor Na tuur- en Milieu-Educatie samen met twee Zuid-Bevelandse campings op touw heeft gezet. De kampeerterreinen beschik ken sinds donderdag over infor matiepakketten die de gasten wegwijs maken in het land schap. Het materiaal is verpakt in fietstassen, rugzakken en bol derkarren. Elk pakket bevat naast een rou tebeschrijving vier opdrachten, inclusief het materiaal om deze uit te voeren. Toeristen worden bijvoorbeeld aangespoord de omtrek van een boom te meten en aan de hand daarvan de ou derdom te bepalen. „We willen mensen zo aansporen om niet al leen te kijken, maar ook te voe len". zegt projectmedewerker B. Coomans van het consulent schap. Het educatiemateriaal is zowel bedoeld voor fietsers als voor wandelaars. Toeristen krij gen het in bru\Jcleen van de cam ping. De campings Stelleplas in Heinkenszand en Scheldeoord in Baarland hebben elk zeven pakketten plus 'verpakkings materiaal' gekregen. Subsidies in het kader van Zeeland Na- tuurmaand en Waardevol Cul tuur Landschap Zak van Zuid- Beveland hebben de actie moge lijk gemaakt. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Minister Jorrits- ma van Verkeer en Waterstaat presenteert de Combinatie Wes terschelde (CWS) de rekening als deze aannemer de aanleg van de WOV blokkeert. Jorrits- ma dreigt de CWS hiermee in een brief die zij gisteren heeft gestuurd aan de Tweede Ka mer. CWS-woordvoerder J. van IJken zegt niet te kunnen reage ren omdat hij Jorritsma's schrijven niet kent. CWS heeft in het verleden ook een versie bedacht voor de WOV maar die is het niet geworden. De combinatie overweegt de ge maakte kosten te verhalen op Rijk en provincie. Die aanspra ken lopen in de tientallen miljoe nen guldens. In CWS zitten on der meer Ballast Nedam, Ko ninklijke Boskalis Westminster Group. Hollandsche Beton- groep. De Meyer en Koninklijke Volker Stevin. „Zij kondigen aan op de kortst mogelijke termijn het Rijk en de provincie in rechte te betrekken, tenzfj spoedig overleg alsnog tot een oplossing leidt", schrijft Jor- ritsma over de CWS. Volgens de minister wekken de aannemers de suggestie juridi sche stappen te overwegen om zo voor elkaar te krijgen dat zij alsnog betrokken worden bij de bouw van de WOV. Ze zouden dus de uitvoering van de tunnel zoals nu gepland, kunnen blok keren, aldus Jorritsma. Zij vindt die aanpak onaanvaardbaar en legt de verantwoordelijkheid voor de financiële gevolgen er van geheel bij CWS. Jorritsma neemt de uitnodiging tot een overleg pas serieus als de aanne merscombinatie nadrukkelijk afstand neemt van elke overwe ging om de voorgenomen uitvoe ring van de WOV te blokkeren. Zij zal CWS dat nog eens voor houden in een bespreking. De hele gang van zaken vormt naar haar oordeel echter geen beletsel om de besluitvorming over de WOV voort te zetten. Bij de rechtbank in Den Haag loopt nu een voorlopig getuigen verhoor over de CWS-aanspra- ken. Dat dient om alle gegevens in kaart te brengen. In de WOV-overeenkomst tus sen Rijk en provincie is niet ge regeld wie voor eventuele scha declaims van 'oude' aannemers opdraait. ZOMERUITVERKOOP Wij zijn cr klaar voor NIn 1 O tot 50% korting op onze collect \J H KRENMOÜE St. Adriaanstraat 7 Goes tel.: 01 1 3 21 5652 van onze verslaggever VLISSINGEN-OOST - Het recht heeft gezegevierd. De vijf Pakistaanse zeelui die dinsdag nacht nog in Vlissingen door hun Griekse officieren met stokken zijn bewerkt, hebben hun achterstallig loon gekre gen. Met - samen - 29.000 dollar op zak vertrekken ze vandaag naar huis. De Pakistanen - bijna gemoles teerd, omdat ze durfden te sta ken - hebben recht kunnen ha len dankzij de Internationale Transportarbeiders Federatie ÜTF). ITF-coördinator R. Tou wen heeft donderdag uren en uren onderhandeld met een ver tegenwoordiger van de eigena ren van het vermaledijde Hon- durese koelschip Spring Reefer. Hij slaagde. Tegen het middaguur was Tou wen nog niet zo optimistisch. „Het zal wel weer op een be slaglegging uitdraaien", luidde z'n voorspelling. Zijn sparring partner was een vertegenwoor diger van Ionian Shipping Line Co. Ltd., die weer optrad na mens de eigenaren. Die komen uit Egypte en Saoedi-Arabië. Om het nog moeilijker te ma ken: de Pakistanen hebben hun achterstallig loon feitelijk te goed van het vroegere manage ment van het schip, Issomarine Maritime Inc. uit Pireaus. ITF- coördinator Touwen heeft voor die firma slechts één woord over: „Schurken." Touwen is gebeten op 'clubjes' als Issomarine. „Die bestelen ie dereen. Niet alleen zeelui, ook de eigenaren. De scheepseigenaar voor slot zie pagina 15 kolom 7 Advertentie -M l DEN BOER DRUKKERS DE MEEST VEELZIJDIGE DRUKKERS' BEL VOOR INFORMATIE (0118)681000 DEN BOER DRUKKERS MARKT 51 4331 LK MIDDELBURG TELEFOON (0118) 681000 TELEFAX (0118)681215 Projectmedewerker B. Coomans van het consulentschap en mevrouw A. Krijgsman van camping De Stelleplas tonen de informatiepakketten die campinggasten wegwijs maken in het landschap. Het materiaal is verpakt in fietstassen, rugzakken en bolderkarren. foto Willem Mieras Het is de tijd van de avond vierdaagsen. Honderden, zo niet duizenden kinderen, vaak in gezelschap van hun ouders, schrokken iedere avond opnieuw veel vroeger dan anders het avondmaal naar binnen, springen in de gemakkelijkste en dus ook vaak de lelijkste kledij en melden zich monter aan de start om een kilometer of wat door stad en latid te sjokken en op de laatste avond feestelijk te worden inge haald door het plaatselijke muziekkorps. Yanick bijna vijf) uit Ter- neuzen liep voor het eerst mee, klaagde de tweede dag over een blaartje op z'n hiel - was even bang dat daar een takje uit zou groeien - maar volbracht de tocht vol verve. Vol trots toonde hij de vol gende dag op het kantoor, ivaar zijn vader gewoonlijk de dag doorbrengt, de me daille. Hulde was zijn deel. Tot een kinderloze collega hem gemeen lachend op de schouder tikte en het ventje een foto toonde van tioee oorlogshelden, wier borst ge heel behangen was met fon- kelprachtige onderscheidin gen. Yanicks mond viel open. Daarbij viel zijn stukje blik geheel in het niet. besefte hij. Maar hij herstelde zich snel. „Als ik zo oud ben als die mannen heb ik er véél meer. Want ik ga hem ieder jaar lo pen en die mannetjes zijn al zó oud. die zullen wel kreu pel zijn", klonk het ferm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 37