Oranje komt na rust op toeren Edgar Davids eist plaats in elftal EIW096 Bijval voor Jos Staatsen Voetballen jongens! fordi Cruijff: dit is vat ik hard nodig had Side Twee Nederlandse fans gearresteerd "ruijff en Bergkamp helpen Nederlands elftal aan mooie 2-0-zege op Zwitsers England PZC VRIJDAG 14 JUNI 1996 sport an onze verslaggever |enri van der Steen IRMINGHAM - Oranje zit bij- a in de kwartfinales en over el duo Cruijff-Bergkamp ■ordt voorlopig niet meer ge- >urd. Die twee conclusies res- jerden gisteravond na de 2-0- >ge van Nederland op Zwitser- md. Dat was een mooie, ver- iende score na een wedstrijd ie Oranje op het hoogste ni- eau afwerkte. Na rust dan. ranje voetbalde gisteravond in i tweede helft tegen de Zwit- >rs als Ajax in de beste dagen: ast en strak in de passing, vol aeie beweging, een uitstekende •ldbezetting en met Blind op et middenveld. Dat laatste was et kernprobleem van het ver aal, dat de eerste drie kwartier en triest einde in zich leek te erbergen. iddink had zoals verwacht ge- azen voor Hoekstra op links [aar ook, zoals niet verwacht, jor Winter als rechtshalf en eedorf als centrale verdediger, avids, Taument en De Koek aren gepasseerd in vergelij- ingmet de wedstrijd van maan- ag tegen de Schotten. Even «minste, voor wat betreft De :ock. e sterke, snelle captain van oda stond er binnen het half ar immers weer in, toen Hid- Ink heel wijs besloot Seedorf laarnaar de kant te halen. Deze ad immers geel opgelopen en as even later zelfs ontsnapt an rood, toen hij nog eens een ïertreding maakte die eigen- Ik rijp was voor een 'waarschu- ing'. egen de tijd dat De Koek zijn ïtree maakte, was Ronald de oer - centraal op het midden- ;ld spelend - inmiddels warm begon het er een klein beetje a te lijken bij Oranje. Pas na ast echter ging de ploeg stoom aken. Blind ging voor zijn ver- adiging spelen en werd de grote terganger, Hoekstra kwam steeds vaker los van zijn tegen stander, De Boer groeide naar een grote vorm, zelfs Cruijff ging af en toe iets goeds doen. Tot de rust was het eigenlijk wachten op een wissel van Jordi Cruijff. Dat het uiteindelijk een applauswissel werd, was een re gelrecht wonder. Een aanflui ting was de bijdrage van Cruijff voor rust, na de pauze werd alles langzaam anders. Hij knalde eens in het zijnet, hij kopte eens leuk in, welke bal door de ineens schuwe Zwitsers van de doellijn moest worden geschopt en na een klein half uur was het ineens raak. Uit het niets kwam daar die ene uithaal die mogelijk zijn leven zal veranderen, in elk geval zijn voetballeven. Met links trapte hij, met rechts juichte hij, bijna zoals vroeger zijn vader: 1-0 op ruim een kwartier voor tijd. Hid- dink nuchter: „Ik wist al die tijd dat hij het niveau aan kon." Van zijn spits wist hij dat zeer ze ker, maar ook Bergkamp - die toch echt zijn laatste kans kreeg- maakte er voor rust weinig van. Ook hij leefde in de tweede helft op. Bergkamp showde enkele keren zijn briljante balcontrole, hij speelde ook gedreven, bijna op revanche belust. Zijn doel punt, tien minuten voor tidj, in de rebound gescoord, was er niet zozeer eentje van grote klasse als wel van eerzucht, gedreven heid. Domineren Hiddink had het dus goed ge daan, zijn vertrouwen in Berg kamp en Cruijff werd terugbe taald. „De druk was groot, voor de wedstrijd, ook tijdens de wed strijd. Tegen de Schotten begon nen we goed, nu niet. We werden zelfs onzeker doordat de Zwit sers met drie man voorin speel den, met drie sterke, slimme spitsen. Na rust konden we ech ter meer domineren." Het systeem van Ajax en de uit blinkers uit de Ajax-school red den de zaak in die tweede helft. Hoekstra was een openbaring. In het eerste half uur werd hij weggespeeld door Jeanneret, maar de jonge Drent liet zich niet kisten. Hij bleef de acties maken die na rust steeds vaker lukten. Zijn inzet was voorbeel dig, zijn conditie wonderbaarlijk goed. Hoekstra combineerde pure klasse met een fantastische wed strijdmentaliteit, maar dat gold ook voor Ronald de Boer en Ri chard Witschge, de architecten van menige aanval en de fabri kanten van enige ongehoord mooie staaltjes voetbal gister avond. Kunde, ijver maar ook toeval be paalden gisteren de uitslag. Het toeval zat hem vooral in de doel treffende uithaal van Cruijff. „Ik stond eigenlijk net op het punt hem te wisselen", zei Hiddink achteraf. Dat liet hij dus maar even achterwege. Eerder al had het lot Oranje ge holpen. Quentin had Zwitser land immers drie minuten na rust gewoon op voorsprong moe ten knallen, volledig vrij voor Van der Sar. Hij schoot die we reldkans echter hard richting de hemel. Cruijff had verderop in de wed strijd meer geluk. Een pikant probleem levert dat Hiddink na tuurlijk wel op, want Cruijff valt voorlopig natuurlijk niet meer met goed fatsoen te passeren. De coach zelf zal daar trouwens heel anders over denken. Eén goeie bal maakt echter geen interna tional, maar Hiddink zal zeggen dat dat ook niet hoeft. Hij durft immers ook gerust ruzie te ma ken met Seedorf en Davids. „Die zullen boos zijn, het zij zo." Hem kan even niks gebeuren. Cruijff en Bergkamp ook niet. Groep A: Nederland-Zwitserland 2- 0 (0-0). 66. Jordi l-Ö, 79. Bergkamp 2-0. Scheidsrechter Ouzounov (Bul). Toeschouwers: 39.000 (uitverkocht). Gele kaart: Seedorf (Nederland), Jeanneret, Chapuisat, Türkyilmaz, Grassi (Zwitserland) Nederland: Van der Sar, Reiziger, Blind, Seedorf (26. De Koek) en Bo- garde; Winter, Ronald de Boer (80. Davids) en Witschge, Jordi (84 Klui- vert), Bergkamp en Hoekstra. Zwitserland: Pascolo; Jeanneret (68. Comisetti), Vega, Henchoz en Quen tin; Hottiger, Sforza en Vogel; Grassi, Türkyilmaz en Chapuisat IRMINGHAM (ANP) - Jordi ruijff was gisteren de geluk- igste man van Birmingham. Iet zijn familie en bondscoach luus Hiddink op een gedeelde veede plaats. Dit is wat ik héél, héél hard no- ig had", verwees de Catalaan aarde openingstreffer tegen de Iwitsers. „En het eltal ook trou wens. We gingen na de 1-0 veel eter spelen." ordi had Taument zien warm ipen. „Ik voelde de wissel aan- omen. Ik ben blij dat ik het ge- ik heb gehad toen snel te seo- en Het was geluk, een ge- chenk uit de hemel. Voor mijn unilie, die het de laatste maan- zo verschrikkelijk moeilijk dink. „Er zijn maar weinig men sen die me de afgelopen tijd heb ben gesteund", sprak hij emotio neel. „Echt heel weinig. Maar voor die paar ben ik nu heel erg blij." Dennis Bergkamp hoeft zich voorlopig geen zorgen meer te maken over zijn basisplaats. foto Michael Probst/AP Seedorf boos op Guus Hiddink, Bergkamp ergert zich aan hetze ordi deelde niet alleen zijn fa- nilie in het succes. „Die treffer •as ook voor de bondscoach. Iiddink heeft 't lef gehad mij nee te nemen. Daar ben ik hem mgelooflijk dankbaar voor. Ik *n lang geblesseerd geweest, naar hij is erin blijven geloven, lij wist dat ik er zou staan als-ie ne echt nodig had," aldus de waive Spanjaard, die ook de dok- oren in zijn dankrede noemde. Ie keuze voor Jordi kreeg al kri- iek. Toen de aanpassingspro- lemen in Oranje veel tijd ble ien te vergen, nam de kritiek lOgtoe. Dat deed pijn. Bij Jordi, Ij zijn vader, maar ook bij Hid- Jorge: rood voor Seedorf BIRMINGHAM (SID) - De Zwitserse bonds coach Artur Jorge richt te gisteren na de neder- 'aag (2-0) tegen Neder land zijn teleurstelling op scheidsrechter Oe- zoenov. De Bulgaar had, volgens Jorge, de rode kaart moeten trekken voor Clarence Seedorf. nik kan niet begrijpen dat een scheidsrechter die op dit niveau fluit, zo'n beslissing achter wege laat", zei Jorge in Birmingham. Jorge keek terug op een uur goed voetbal van zijn ploeg. •■Toen hadden wij de kansen om een doelpunt te maken. De tegendoel punten was een teleur stelling, maar wij heb ben het maximale uit on- 26 mogelijkheden ge daald. De toeschouwers hebben een zeer goede wedstrijd gezien." van onze verslaggever Marcel van der Kraan BIRMINGHAM - De smaak van de overwinning was zoet. Maar in het Nederlandse kamp zal Guus Hiddink de komende da gen bij een aantal spelers bitter heid en wrok moeten wegspoe len. Op het moment dat Oranje een grote stap naar de kwartfi nales van het Europees kam pioenschap maakte, barstte in de selectie een onderhuids ge zwel open. Clarence Seedorf en Dennis Bergkamp maakten van him hart geen moordkuil meer. De een hekelde het technisch be leid, de ander haalde uit naar een deel van de media, die hem voortdurend op de korrel ne men. Samen met Jordi Cruijff was Dennis Bergkamp de grote man bij Nederland. Zo hoort het ook voor een ster, die in Engeland miljoenen verdient en een status heeft hoog te houden. Hij vindt het echter treurig dat hij met doelpunten voortdurend moet bewijzen dat hij in het Neder lands elftal thuishoort. „Ik heb zelf geen moment ge dacht dat dit mijn laatste wed strijd zou kunnen zijn voor Ne derland", sprak de triomferende Bergkamp, die zich wel bewust was van de hetze die door ver schillende kampen tegen hem wordt gevoerd. „Ik kan niet be palen wat mensen zeggen en wat mensen over mij schrijven. Ik kan ook de publieke opinie niet beïnvloeden. Het enige wat ik kan doen is mijn critici de mond snoeren door zo'n optreden als vandaag en door zo'n goal te ma ken." Ook Seedorf bezigde stevige taal in de richting van Oranjes bondscoach. De veelzijdige in ternational voelde zich gepie peld door de wijze waarop hij in het elftal heen en weer werd ge schoven. Tegen de Schotten was hij nog schaduwspits. Gister avond in Birmingham moest hij plotseling als een veredelde voorstopper acteren tegen een spits die drie koppen groter was. Op het moment dat hij geel kreeg, was het hoofdstuk Zwit serland meteen voorbij. Seedorf accepteert het gegoo chel niet langer. „Ik heb al vaker gezegd dat ik geen Frank de Boer of Frank Rijkaard ben en dat ik niet een hele wedstrijd achter een vent wil aanrennen." Nog veel woester was hij over de verwijdering van zijn 'maatje' Edgar Davids uit de basis. „Wat er in de afgelopen dagen is ge beurd in ons kamp, is niet nor maal. We hadden afgesproken dat er geen dingen naar buiten zouden komen en dat bepaalde discussies achter gesloten deu ren zouden plaatsvinden. Maar Ronald de Boer en Danny Blind hebben ongezouten hun kritiek geuit, hun mening gegeven over bepaalde persoonlijke zaken. Als de trainer daar dan met zijn opstelling op inspeelt, vind ik dat een trieste zaak." Seedorf koos bewust de tegen aanval. „Normaal zou ik mijn kop hebben gehouden, maar ik vind dat ik na wat er zich nu alle maal heeft afgespeeld wel een weerwoord mag hebben. Ik vond het verschrikkelijk voor Edje. Ik kon er ook totaal geen begrip voor opbrengen." Duit Davids deed zelf ook een duit in het zakje. De gepasseerde 'Mila- nees' liet tegenover de interna tionale pers weten dat Hiddink zijn kop had laten hangen naar 'andere spelers'. Davids zal van daag al een gesprek eisen met Hiddink. „Want dit was eens en nooit meer!" Seedorf ging ondanks de over winning van Nederland met de 'pest in zijn lijf naar het hotel. „Vind je dat gek," blafte hij een niet begrijpende journalist af. „Ik heb drie dagen naar deze Opmerking Guus Hiddink had voor de wed strijd laten weten dat het 'kort dag' werd voor de spits van Arse nal. Een dodelijke opmerking voor een speler, die onder druk staat. Bergkamp had gister avond zijn antwoord klaar. „Als een bondscoach sterk is, laat hij zich niet van de wijs brengen door wat een paar kranten of een paar journalisten hem vertel len..." Clarence Seedorf is gezegend met een geweldige vader Johan heet hij, een opgewekte man die zijn gouden ringen draagt met de Surinaamse ele gance waar wij Nederlanders zo jaloers op zijn. Hij kwam woens dag buurten in het rustieke ho telletje in het nietige Meriden even buiten Birmingham, waar een deel van de vaderlandse sportpers en ik zijn onderge bracht Ik had het genoegen met hem te mogen dineren Henk van der Meyden, let op!) en heb een hele avond geboeid geluisterd en veel gelachen. Wat een aardige man Johan glimt van vadertrots als lovend over Clarence wordt ge sproken, maar transformeert in een grimmige Cerberus als in zijn ogen met de belangen van de toekomstige Real Madrid-ster wordt gesold. Clarence, net twintig gewordenheeft negen interlands achter de noppen en Johan weet precies waar het ta lent van zijn zoon het best tot zijn recht komt: in de as, zoals dat heet, centraal op het midden veld. Om het land een dienst te beioijzen kan rechts op het mid denveld ook nog, maar elke an dere positie, laat staan de reser vebank is taboe. Dan zijn, om het in mijn ivoorden te zeggen, de ra pen gaar. Ajax heeft dat onder vonden, Guus Hiddink is ge waarschuwd. Coaches en clubs hebben namelijk de neiging om zichzelf en het systeem zo be langrijk te maken dat het iindi vidu wordt vermorzeld. Talent verdient respect en moet eerlijke kansen krijgen. Allemaal waar, maar toch kwa men er herinneringen bij me bo ven aan die dagen van jubelen de glorie en diepe ellende langs de lijn bij de pupillen van de be roemde Rotterdamse clubs Geestdrift Leert Zegevieren en Groen Wit. Daar speelden mijn twee oogappeltjes de sterren van de hemel en vader zag hen al als toekomstige Oranjered ders des vaderlands. Gaande weg kreeg ik door, dat het veel belangrijker ivas te leren wat voetbal kan bijdragen aan ka raktervorming en sociaal ge drag dan ze tierend in het denk beeldige oranjeshirt te hijsen. Sommige ouders dachten daar anders over, scholden op alles wat maar een vinger naar hun eigenste Cruijffie uitstak, of dreigden zoonlief van de club te halen als dit talent een reserve beurt moest opknappen. De kleintjes leerden daar ontzet- Off Hans Geleijnse tend veel van, ze toonden zelfs het initiatief om boos van het veld te stappen als elftalleider of scheidsrechter met heel ver keerde besluiten hun internatio nale carrière in de kiem smoor den. Vader Johan is natuurlijk op een hoger niveau bezig, de be langen liggen in het topvoetbal wat aiiders dan in de Rotter damse pupillencompetitie. De verleiding om toch te vergelij ken drong zich helemaal aan me op, toen alle voetbaldeskundi gen om me heen uit de beste bronnen wisten te melden dat Dennis Bergkamp onmiddellijk naar vrouiv en kind zou terug snellen als hij tegen de Zwitsers niet werd opgesteld. Arme Guus. Moet net als leider Koos bij GLZ diep in de lijmpot duiken om z'n pupillen bij elkaar te houden. Waar zijn we nou mee bezig, riep Koos dan wanhopig. Voetballen jongens! wedstrijd toegeleefd. Ik probeer het Nederlands elftal alles te ge ven wat ik heb. Als je dan na 25 minuten al naar de kant wordt gehaald, is dat een vreselijke te leurstelling. Ik snap best dat ik een gele kaart op zak had en dat we niet met tien man konden gaan spelen. Maar hoe vaak krijg ik nou gele kaarten En heb je gezien hoe die eerste kaart tot stand kwam Er ging bij een hoekschop van ons nogal wat verkeerd. Daardoor moest ik in grijpen." Aanvoerder Danny Blind was niet blij met de uitspraken van Davids en Seedorf. „Wat dom", vond de uit Souburg afkomstige international, die in de komende dagen zeker rond de tafel zal gaan met zijn ploegmakkers. BIRMINGHAM (GPD) - Twee Nederlanders zijn gisteren voor de wedstrijd tegen Zwitserland gearresteerd wegens wange drag in een café. Beide mannen komen er vermoedelijk met een waarschuwing vanaf, maar hun volgens de politie overmatig drankgebruik zorgde er wel voor dat ze als straf de wed strijd tegen Zwitserland niet mochten bijwonen. Het was gisteren de enige wanklank in een klein weekje EK in Birmingham. De stad was een week lang in de ban van oranje en vooral Schotten, de Zwitsers bleken gisteren aan zienlijk rustiger. Niettemin haal den veel middenstanders opge lucht adem. „Het is allemaal pri ma gegaan, de omzet is met ruim een kwart omhoog gegaan, maar het is wel mooi geweest zo", zei de eigenaar van een sportzaak in het centrum van de stad. Politiewoordvoerder Steve Ga- rey vond de uitdrukking een zucht van opluchting iets te ver gaan. „Wij hadden ons er goed op voorbereid, we hebben geen grote moeilijkheden gehad, dat is een compliment waard aan de fans van de drie landen, maar ook aan onze organisatie." Volgens Garey bewijst de 'car navaleske sfeer van verbroede ring' in Birmingham dat het al leen de media waren die be vreesd waren voor grootscheep se rellen en vernielingen. „Wij zijn daar nooit bang voor ge weest. per slot van rekening heb ben we ervaring genoeg in het or de bewaren van grote evene menten." Ook gisteren weeer was er spra ke van verbroedering tussen Zwitserse en Nederlandse sup porters, ook al was die niet zo in nig als eerder deze week met de Schotten. De aanhang van beide teams was al ruim twee uur voor de wedstrijd massaal en zingend present in het stadion. Garey meende overigens wel. dat alle waarschuwingen vooraf van de politie aan het publiek kennelijk ook goed zijn doorge drongen tot potentiële Engelse hooligans. Op een paar kleine in cidentjes na vorige week zater dag zijn die niet actief geweest. Garey sloot niet uit dat ook de arrestatie van een aantal man nen en inbeslagneming van vijf honderd spuitbussen met gas en twee vuurwapens preventief heeft gewerkt. „Zeer waarschijn lijk waren die bestemd voor ge bruik tijdens deze EK-week", al dus Garey, De supporters waren iets minder tevreden over Birmingham. Ve len vonden het een saaie stad. Bij de 'voetbalambassade' van de Engelse supportersbond in het centrum van de stad kwa men er begin deze week heel wat Nederlanders binnen die wanho pig vroegen „Wat kun je hier doen op een regenachtige dag." Danny Blind (links) troeft de Zwitser Kubilay Türkyilmaz af. foto Santiago Lyon/AP UEFA Kisjisjev en Grassi geschorst BIRMINGHAM (ANP) - De Bul gaarse verdediger Radostin Kisjisjev en de Zwitserse aan valler Marco Grassi missen de derde groepswedstrijd van hun land bij het EK voetbal wegens een schorsing. Kisjisjev, rechtsachter van Nef- tohimik Boergas, kreeg gisteren tijdens het duel met Roemenië (1-0) de gele kaart van de Deense scheidsrechter Mikkelsen. Kis jisjev had ook in de wedstrijd te gen Spanje (1-1) geel gezien. Grassi kreeg in de wedstrijd Ne derland - Zwitserland (2-0) in Birmingham zijn tweede gele kaart van het toernooi. BIRMINGHAM (ANP) - Het oranjelegioen in Birming ham heeft de voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB, Jos Staatsen, gistermiddag en thousiast ontvangen. Rond half vier arriveerde die op het Victoria Square om de Nederlanders de komende uren veel plezier te wensen. „Telkens weer ben ik onder de indruk wat voor enorme sfeer en feeststemming de Nederlandse supporters we ten te creëren", zei Staatsen in de luwte van de KNVB- bus op het plein. Staatsen stond enkele maanden geleden nog om streden in de belangstelling. Hij was de sleutelfiguur bij de verkoop van de voetbal rechten aan de commerciële zender Sport7. De rechten betreffen de Nederlandse competitie, de KNVB-beker en de thuiswedstrijden van het Nederlands elftal. Door het gesloten contract moe ten de Nederlandse kijkers straks extra gaan betalen om deze wedstrijden te zien. Desondanks viel er tijdens tiet bezoek van Staatsen geen enkele wanklank, inte gendeel. De voorzitter van het sectiebestuur deed er een half uur over om zijn auto te bereiken, omdat tientallen in het oranje ge hulde supporters met hem op de foto wilden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 25