Order 1 miljard voor Schelde Van Aartsen maar patrijs beperkt jacht, blijft vogelvrij UlfSD Jordi wijst Oranje de weg 4 WEKEN de ontvoerde stad frankrijk eist grote rol op in top NAVO Plannen kabinet tot versobering van het aanvullend pensioen Marine wil twee luchtverdedigingsfregatten bestellen ÏU stopte waarschuwing iver BSE in de doofpot r f LOTENI L Jsi r-> f 7' r r r Ul mo lu Auto-Lease Walcheren B.V. VOOR 14,25 DcPZC Hel blijft zonnig Zonnig met in de loop van de dag wat stapelbewolking. De noord tot noord oostelijke wind matig. De maximum temperatuur rond 18 graden. 390 jaargang no. 132 ag 14 juni 1996 Losse nummers 1,60 inonze verslaggever EN HAAG - De Koninklijke arine wil twee nieuwe lucht- rdedigingsfregatten aan- liaffen. De twee schepen zul- worden gebouwd bij de Ko- nklijke Schelde Groep (KSG) Vlissingen en zuilen tezamen ieer dan een miljard gulden sten. Een marinewoordvoer- r bevestigt dat Defensie aan n brief met deze strekking erkt en dat de Tweede Kamer tze binnenkort zal ontvangen. W. P. J. Laros, commercieel xecteur Schelde Maritiem, be- stigt dat de order er aan zit te men. Het gaat om een plan inde marine dat nog niet op de lanning van Defensie voor- am. Het was aanvankelijk de oeling dat de bestaande htverdedigingsfregatten Ja- van Heemskerck en Witte de th zouden worden verbouwd. Koninklijke Marine is vol- ns Laros tot de conclusie ge komen dat de gewenste lucht verdedigingscapaciteit een der mate grote aanpassing van deze twee schepen vergt dat de kos ten daarvan niet tegen nieuw bouw opwegen. Daarbij komt nog dat de operationele kosten van de nieuwe generatie fregat ten lager zijn. Laros wijst erop dat de plannen van de marine nog 'politieke afzegening' be hoeven. Defensie moet nog de steun van Economische Zaken en Financiën zien te krijgen. De KSG is inmiddels begonnen met onderhandelingen over de mogelijke order. Laros noemt de opdracht een 'geweldige opste ker' voor De Schelde. Met de bouw van het nu onderhanden zijnde amfibisch transportschip, de al gegunde luchtverdedigings- en commandofregatten (LCF) en de twee nieuwe luchtverdedi gingsfregatten gaat de sector scheepsnieuwbouw van de KSG over een basisbezetting beschik ken die tot 2005 reikt. BUSSEL (ANP/RTR/DPA) - eskundigen van de Europese nie sloegen al op 8 maart in russel alarm over de risico's de runderziekte BSE. De uropese Commissie sloeg de aarschuwing in de wind vol- ns het Franse dagblad Le onde. waarschuwing kwam van de etenschappelijke Voedsel Dmmissie. De Eurocommissie oorde er al van voordat de Brit regering op 20 maart het Brit- parlement informeerde over nonze correspondente ly Knol RUSSEL - Frankrijk vaardig- gisteren voor het eerst sinds jtig jaar weer zijn minister in defensie af naar het half- arlijkse defensieberaad van NAVO in Brussel en zorgde al eteen voor onrust. Minister barles Millon maakte er geen ieim van dat zijn land zich evig in de militaire NAVO-top nestelen, nu het heeft beslo- nweer volledig mee te draai- Met name de Amerikanen aan zeer argwanend tegen- er de wensen van Millon. oorzichtig gaf de Nederlandse linister Voorhoeve na afloop an het beraad toe dat er sprake van 'enige spanning' tussen rankrijk en de VS. „Maar het 4 mij een oplosbare span- ng", voegde hij eraan toe. tonkrijk wil dat een onafhan- Bolleboos iagt met vier tienen GRONINGEN (GPD) - Slagen voor je vwo-exa- men is al knap, maar als je dat met vier tienen doet is het wel heel bij zonder. Dat laatste geldt voor Marloes Maathuis (18) uit Groningen. De vak ken natuurkunde, schei kunde, wiskunde-A en -B leverden haar elk een tien op en voor de vijf an dere vakken haalde ze louter achten en negens. Het ontwerp van de twee nieuw aan te schaffen schepen is geba seerd op dat van de twee lucht- verdedigings- en commandofre gatten die Defensie vorig jaar bestelde om de verouderde Tromp-klasse schepen te ver vangen. Met deze aanschaf is een bedrag van bijna 1,7 miljard gulden gemoeid. Het totale aan tal fregatten in dienst van de Ko ninklijke Marine blijft zestien. tien dodelijke gevallen van de ziekte Creutzfeld-Jakob en het mogelijke verband met BSE. Ambtenaren stopten de waar schuwingen in de doofpot om „onnodige onrust bij de bevol king te voorkomen", zo zegt een niet bij naam genoemde deskun dige in Le Monde. In Frankrijk is grote veront waardiging ontstaan over de onthulling dat Groot-Brittannië nog verdacht veevoer naar Frankrijk uitvoerde na dit in ei gen land in 1988 te hebben ver boden. kelijke Europese commandant in de toekomst Europese opera ties leidt onder auspiciën van de West-Europese Unie. Daaraan doen de Amerikanen niet mee, maar er worden wel NAVO- (lees Amerikaanse) middelen voor ge bruikt. De zestien NAVO-minis- ters van buitenlandse zaken zet ten vorige week in Berlijn het licht op groen voor dat soort operaties. De door de Fransen gewenste zelfstandige Europese comman dant voor Europese acties kan echter de positie aantasten van de traditioneel door de VS gele verde opperbevelhebber van de NAVO-eenheden in Europa (de SACEUR) en dat stuit op verzet. De Amerikaanse minister van defensie William Perry bena drukte dat er 'eenheid van com mando moet zijn; dat is essen tieel'. Begin december moeten de plannen rond zijn voor de nieuwe NAVO-commandostruc- tuur. De oude voldoet niet meer sinds het einde van de Koude Oorlog en is niet berekend op eventuele nieuwe NAVO-lidsta- ten uit Midden- en Oost-Europa noch op hernieuwde Franse deelname. Frankrijk trok in 1966 onder pre sident De Gaulle zijn strijd krachten terug uit de militaire tak van de NAVO en nam daar na alleen nog aan het politieke overleg deel. Wat Parijs nu voor ogen staat, zei Millon gisteren, is niet zozeer een terugkeer in de NAVO-schoot, als wel 'een volle dige Franse deelname in een he le nieuwe Alliantie'. Volgens Voorhoeve zal de feite lijke integratie van de Franse strijdkrachten in het militaire netwerk van de NAVO 'niet van een leien dakje gaan'. De ontlading bij Jordi Cruijff, vlak nadat hij het eerste EK-doelpunt voor Oranje heeft gemaakt. van onze verslaggever BIRMINGHAM - Johan Cruijff werd in de ja ren zeventig bij Barcelona als 'de verlosser' binnengehaald; gisteren trad Jordi in de voet sporen van zijn vader. Met een hard afstands schot verloste de aanvaller van Barcelona Oranje in het EK-duel met Zwitserland van de hatelijke nul. Die treffer werkte bevrijdend op het in de tweede helft goed voetballende team van Guus Hiddink, dat uiteindelijk met 2-0 won. Dennis Bergkamp maakte het tweede doelpunt. Door deze overwinning is Nederland op het EK foto Mulder-Antonisse/ANP voetbal een stap dichter bij de kwartfinales ge komen. Oranje, dat nu vier punten uit twee duels heeft, speelt dinsdag op Wembley de laatste wedstrijd in groep A tegen gastheer En geland. Een gelijkspel is voldoende voor plaat sing. Jordi Cruijff, die gevierde man, bleef nuchter onder alle lovende kritieken. „Mijn doelpunt was belangrijk voor het team", zei hij. De aanvaller keek ook vooruit. Naar Schotland- Engeland. zaterdag in Londen de strijd der Britten. „Een gelijkspel is voor ons levensge vaarlijk. Dat is het slechtste resultaat dat we kunnen hebben." zie ook pagina 25 De kosten van de nieuwe lucht verdedigingsfregatten zijn lager omdat ze niet zullen worden uit gerust met commandofacilitei ten maar wel in serie worden ge bouwd met de eerste serie LCF- schepen. De twee schepen kun nen volgens de marine onder an dere worden gefinancierd omdat de twintig NH-90 transportheli kopters drie jaar later dan ge pland instromen. Modern De schepen zullen net als de an dere LCF's beschikken over het modernste anti-luchtdoelsys teem. Volgens het vooraan staande Britse weekblad Jane's Defence Weekly van deze week zullen de schepen worden uitge rust met de in ontwikkeling zijn de multifunctie APAR-radar en de Smart-L zoekradar - beide van Hollandse Signaal - Stan dard Missiles SM-2 Block III, Evolved Seasparrow-raketten en de Mk-41 verticale lanceerin- richting voor veertig raketten. Met deze bewapening kan de Koninklijke Marine na de eeuw wisseling als waarschijnlijk enige NAVO-natie samen met de Verenigde Staten vanaf zee de strijd aanbinden met ballisti sche raketten Na de Koninklij ke Luchtmacht is de marine hard bezig om deze zogenaamde TMD-capaciteit (Theater Missi le Defense) te verwerven. De Golfoorlog heeft het Westen ge leerd dat relatief goedkope bal listische raketten dé bedreiging van de toekomst zijn. Het Wes ten had met zijn moderne arse naal geen effectief verweer tegen de primitieve Iraakse Scuds. Budgetten worden daarom aan gepast voor deze 'taak van de toekomst'. Advertentie EXTRA KOOPAVOND VRIJDAG 14 JUNI i.v.m. VADERDAG GEOPEND TOT 21.00 UUR GOES Kok tegen plan Wolffensperger DEN HAAG (GPD) - Premier Kok wijst het voorstel van D66 af om meer geld uit trekken voor de volksgezondheid. Hij vreest dat anders de druk op de zorginstellingen om zuinig te werken wegvalt. Kok wordt daarin gesteund door de rege ringsfracties van PvdA en WD. D66-fractievoorzitter Wolffen sperger blijft ondanks de afwij zingen optimistisch over de kans van slagen van zijn plan. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aartsen (Natuur) wil de jacht flink beperken. Op be paalde dieren, zoals ganzen, vossen, eksters, herten en reeën, mag in de toekomst alleen wor den geschoten als ze daadwer- Koop dus snel uw Staatslot mèt Jackpot. Trekking dinsdag 18 juni. ïr kans, meergeld, in de Staatsloterij.- kelijk schade aanrichten, bij voorbeeld aan landbouwgewas sen. Alleen wilde eenden, fazan ten, patrijzen, hazen, konijnen en houtduiven blijven nog vo gelvrij. Dat heeft een woordvoerster van het ministerie van Landbouw en Natuurbeheer donderdag beves tigd. De Tweede Kamer praat binnenkort over de nieuwe Flora- en Faunawet, waarin de regels voor het jagen zijn opgenomen. De Koninklijke Nederlandse Ja gersvereniging (KNJV) vindt dat Van Aartsen zich laat leiden door emoties. „Wanneer het om de haringstand gaat, raadpleegt hij deskundigen om de popula tie vast te stellen. Bij wild boven water gaat het ineens om de emoties in de samenleving tegen de jacht", aldus een woordvoer der. Volgens de KNJV is het dik in or de met de aantallen van de die ren die de jager alleen mag neer leggen als ze schade aanrichten. ..En als die dieren gewassen be schadigen. moet de boer dat neerst aantonen en vervolgens gaat de aanvraag door de amb telijke molen. Dan is de akker al flink aangetast." De KNJV is vooral boos omdat Van Aartsen suggereert dat jagers het land leegschieten. „Terwijl wij er juist belang bij hebben de wildstand op peil te houden." De D66-fractie in de Tweede Ka mer is blij met de plannen. Vol gens woordvoerder Van den Bos vormen ze een „flinke stap voor waarts". De oud-dierenbescher mer van het jaar is tegen de ple zierjacht. Jagen is alleen aan vaardbaar wanneer het strikt noodzakelijk is. zoals bij aan toonbare schade of bij een ge vaar voor de volksgezondheid, vindt hij. Kerstmaal De WD-fractie is iets minder uitgelaten. Woordvoerder Blauw spreekt van een „verde digbaar" voorstel gezien de ..groeiende emotionele weer stand". De partijgenoot van Van Aartsen is echter geen verklaard tegenstander van de jacht. „Jon ge fazanten uitzetten om ze ver volgens af te schieten om met Fokker Aviation naar Stork Fokker Aviation zal op termijn volledig opgaan binnen machi nebouwer en industriële dienst verlener Stork. Het bedrijf, dat zich richt op vliegtuigonder- houd en toeleveranties aan de defensie- en vliegtuigbouwin- dustrie. krijgt binnen Stork geen aparte status. Stork venoacht dat door de overname geen banen verloren O gaan. O Vorig jaar telde minder oorlogen Gemaskerde Russische militairen in Tsjetsjenië, waar de situatie ge spannen blijft. Het aantal grote oorlogen is in 1995 afgenomen, maar daar staat tegenover dat de supermachten de ontwikkelingen in an dere landen steeds minder kunnen beïnvloeden. Dit con cludeert het Zweedse Instituut voor Internationaal Vre- JT desonderzoek SIPRI. Zeelui krijgen toch betaald De Internationale Transportarbeiders Federatie (ITF) heeft ervoor gezorgd dat vijf stakende Pakistaanse zeelui hun achterstallig loon hebben gekregen. De mannen werden dinsdag in Vlissin gen door hun Griekse officieren mishandeld omdat ze Q staakten. Opinie; 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televi sie: 7; Zeeland: 9,11,12,13 en 15; Kunsten Cultuur: 17, 18, 19. 20, 21, 22 en 23, Sport: 25, 26, 27 en 29. Kerst de pot vol te hebben. We zijn tegen zo n vorm van plezier jacht. De KNVJ doet het volgens ons echter best goed." Blauw wil Van Aartsen in elk ge val nader aan de tand voelen. „Jagen mag wel als er schade is aan landbouwgewassen. Maar hoe definieer je dat? Wat boeren zullen omschrijven als schade, is voor natuurbeschermers een ui ting van natuurlijk foerageren van de beesten. Dit soort discus sies moeten we niet hebben." De PvdA-fractie wilde nog niet reageren. De Dierenbescherming kan zich redelijk vinden in de plannen van de minister maar zegt voor lopig: „Eerst zien dan geloven. Elk dier minder geschoten is winst", vindt een woordvoerster. Ze hoopt alleen dat vergunnin gen voor het afschieten van die ren die schade aanbrengen, niet te makkelijk worden afgegeven. De Dierenbescherming verbaast zich er wel over dat de patrijs nog vogelvrij is. „Daarvan zjjn er juist weinig. En er is veel over heidsgeld ingepompt om de stand weer op peil te krijgen." DEN HAAG (ANP) - Minister Melkert en staatssecretaris Lin- schoten van Sociale Zaken overwegen de regeling voor aanvullende pensioenen te ver soberen. Zij willen toe naar een systeem waarbij het pensioen (inclusief aow) slechts 70 pro cent bedraagt van het gemid delde loon dat een werknemer gedurende zijn loopbaan ver dient. Momenteel bedraagt het pensioen voor de meeste werk nemers nog 70 procent van het laatstverdiende loon. Melkert en Linschoten doen hun voorstel in een discussienota over het sociale zekerheidsstel sel op lange termijn. De nota is vorige week met de meest be trokken bewindslieden bespro ken. Dat is donderdag door be trouwbare bronnen bevestigd. Volgens deze bronnen bevat het stuk alleen een inventarisatie van ideeën en zijn er nog geen conclusies getrokken. De defini tieve nota verschijnt op Prins jesdag. Volgens het stuk dreigt de be taalbaarheid van de aanvullen de pensioenen in gevaar te ko men door de vergrijzing. Door de aftrekbaarheid van pensioen premies te beperken tot 70 pro cent van het gemiddelde loon, zou de financiering gewaar borgd kunnen blijven. Een an der voordeel is dat de schatkist meer geld binnen krijgt. Dat kan worden gebruikt om de stijgen de kosten van de aow op te van gen. Melkert en Linschoten stellen ook voor om de premiegrond slag voor de aow te verbreden. Nu wordt alleen aow-premie ge heven over de eerste schijf van de loon- en inkomstenbelasting (tot ongeveer 45.000 gulden i. Om verschillende redenen levert dat voor de aow steeds minder op, waardoor eigenlijk de premie moet stijgen. In dat geval zou het tarief in de eerste schijf (nu circa 38 procent) echter steeds meer in de buurt van de tweede schijf (50 procent) uitkomen. Om dat te voorkomen opperen expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 0118-424000 de bewindslieden de mogelijk heid om ook over de tweede schijf aow-premie te heffen. „Eén manier om de steeds gerin gere betrokkenheid van de hoogste inkomens bij de finan ciering van de aow te keren, is premieheffing over inkomens in de tweede en eventueel de derde schijf." (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: j een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Voorletters: Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 'n dijk van een krant 713214' 000002 HHHHI

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1