Parkeren in Zoutelande kost geld ZORGELOOS OP VAKANTIE? ZELDZAAM SWOM waakt over welzijn ouderen Valkenisse zadelt nieuwe gemeente met fiks tekort op <S> Schouwenaar Opel Poolse medaille voor J. Lipowski zeeland Plan noodzakelijk voor oplossen problemen in zomerperiode DE OPEL DEALER. BETAALBAAR BETER DE NIEUWE MAZDA 626 LIMITED MET GRATIS AIRCD T.W.V. F 3.500,- EN F 1.000,- EXTRA PRIJSVOORDEEL Auto Walcheren Dijkwel VRIJDAG 14 JUNI 1996 weekenddiensten van onze verslaggever ZOUTELANDE - De plannen voor de invoering van betaald parkeren in Zoutelande blijven overeind. Het college van B en W van de gemeente Valkenisse vindt betaald parkeren noodza kelijk om de parkeerproblemen in de toeristenkern op te lossen. B en W geven daarom niet toe aan de protesten van vooral de middenstanders, die bang zijn dat het nieuwe parkeerbeleid klanten wegjaagt. In opdracht van de gemeente heeft het Middelburgse advies- van onze verslaggever MIDDELBURG - In Middel burg hoeft geen oudere zich te vervelen. Daar zorgt de Stich ting Welzijn Ouderen Middel burg (SWOM) voor. SWOM helpt ouderen om zo lang mo gelijk zelfstandig te blijven wonen en leven. Met tien pro fessionele krachten en twee honderd vrijwilligers wordt gezorgd voor een uitgebreid aanbod van activiteiten. Wie er even uit wil kan bij SWOM terecht voor een spelletje kaart. Wie moeite heeft met koken krijgt een maaltijd thuis bezorgd en wie bij de tijd wil blijven kan een com putercursus volgen. Dit jaar bestaat SWOM dertig jaar. Donderdag werd dat ge vierd met een symposium over sociale contacten bij ouderen. SWOM rekent de bestrijding van eenzaamheid onder oude ren tot haar belangrijkste ta ken. Om mensen tot elkaar te brengen worden in het hoofd gebouw aan de Molstraat en de vier dependances in de Mid delburgse wijken allerlei cur sussen gegeven. Er zijn 39 acti viteiten, uiteenlopend van bil jarten en beweging tot een cu- sus koken en het organiseren van exposities. Volgens stichtingshoofd M. Jones (55) worden organisaties als SWOM steeds belangrij ker. „We hebben hier meer ouderen dan in de rest van het land. Twintig procent van de Middelburgse bevolking is ou der dan 55. In de toekomst wordt dat 40 procent. Het lan delijk gemiddelde is op het ogenblik 17 procent." Daar staat tegenover dat er fors in de zorgsector is bezuinigd. SWOM heeft daardoor de afge lopen jaren een flinke groei doorgemaakt. De stichting begint waar zorg- verlenende instellingen als de stichting Thuiszorg ophou- De Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM) zorgt al dertig jaar voor éen reeks activiteiten voor de oudere ingezetenen van Middelburg. Vlnr.: M. van Velzen (bestuurslid), M. Piscaer (mede werkster) en M. Jones (hoofd). den. Met allerlei vormen van dienstverlening wordt gepro beerd mensen zo lang moge lijk uit het bejaardenhuis te houden. Zo is er een klusjes man, die door Middelburg rijdt om bij mensen thuis aller lei kleine karweitjes op te knappen: lampen verwisselen, stopcontacten repareren. Voor een kleine vergoeding komt hij aan de deur. Een andere activiteit is de maaltijd voorziening. Daarbij worden warme maaltijden op bestelling thuis bezorgd. In 1988 is gestart met 20 maaltij den. Inmiddels worden dage lijks 120 maaltijden bezorgd. Het afgelopen jaar werden 20.500 maaltijden in Middel burg geserveerd, het grootste deel in de wintermaanden. Jo nes: „Bij een commerciële or ganisatie zou zo'n maaltijd tenminste achttien gulden kosten. Wij vragen tussen zes en acht gulden." Het is noodzakelijk om die prijs zo laag te houden, want veel ouderen hebben een mini mum inkomen. Zonder vrijwil- foto Dirk-Jan Gjeltema ligers is dat niet mogeiijk. Jo nes: „Die mensen zijn allemaal rond de zestig. Vaak zijn ze net uit het arbeidsproces gestapt. Dan hebben ze plotseling zeeën van tijd." Over de toe komst maakt Jones, zelf Schot van geboorte, zich over de be schikbaarheid van vrijwilli gers geen zorgen. „Er zijn hier altijd mensen geweest die be reid waren om de handen uit de mouwen te steken. Dat blijft zo, daar ben ik van over tuigd. De hulpverlening zit de Nederlanders in het bloed." bureau RBOI vorig jaar een par- keerplan voor Zoutelande opge steld. De kern slibt vooral in de zomerperiode dicht met auto's, hoewel er in principè voldoende - meer dan 1.500 - parkeerplaat sen zijn. Volgens het RBOI zorgt betaald parkeren ervoor dat de beschikbare plaatsen effectiever worden benut. Het college heeft op grond van het RBOI-plan en de ingediende reacties een lijst met maatrege len opgesteld. Kort betaald par keren (maximaal één uur) wordt ingevoerd in de Langstraat, het gedeelte Duinweg tussen de Langendam en De Bellink en bij de parkeerplaatsen voor het WV-kantoor aan de Bosweg. Lang betaald parkeren (meer dan vier uur) wordt mogelijk op het parkeerterrein aan het Wulkpad, dat ligt tussen de Bos weg en de Duinweg. Middellang betaald parkeren (maximaal vier uur) willen B en W laten gelden op het gedeelte van de Langendam tussen de Bosweg en de Duinweg, in de Zuidstraat, op het Oranjeplein, op het Willebrordusplein, op het gedeelte van de Westkapelse- weg aan de kant van het Wille brordusplein en bij de langpar- keervakken in de Nieuwstraat. Aanwonenden kunnen een ont heffingspas- krijgen. De parkeercapaciteit op het Oranjeplein wil het college uit breiden met ongeveer 45 plaat sen, die haaks op de binnenzijde van het plein worden aangelegd. In de Smidsstraat, de Molenweg (tussen de Noordstraat en de Nieuwstraat), de Timmermans straat en de Zuidstraat wordt het parkeren nog maar aan één kant toegestaan. 'Belangheb benden' kunnen voor die straten én voor De Bellink, de Noorder vroon en de twee parkeerstro- ken in het doodlopende gedeelte van de Nieuwstraat een parkeer- pas krijgen. De mogelijkheid om een par keerterrein voor verblijfsgasten op het binnenterrein tussen de Nieuwstraat en de Noordstraat aan te leggen - omwonenden hebben daar bezwaar tegen ge maakt - willen B en W 'nader be zien'. Ook is nog onduidelijk hoe het college het parkeren op het sportcomplex aan de Westka- pelseweg en op de parkeerplaat sen aan de Duinweg wil regelen. Verder wordt er nagedacht over de bewegwijzering. De voorgestelde maatregelen worden dinsdag 18 juni bespro ken in de raadscommissie volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer van de ge meente Valkenisse. De open bare vergadering wordt gehou den in het gemeentehuis in Kou- dekerke en begint om 19.30 uur. geslaagd M. van Sabben (27), afkomstig uit Vlissingen, heeft aan de IESE, Universiteit van Navarra in Barcelona, zijn Master in Bu siness Administration (MBA) behaald. 15 JUNI 1996 CENTRAAL ALARMNUMMER Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur: R. M. Thiadens, Zuiderbaan 23, tel. (0118) 464633. zon. 0.00-24.00 uur: A.M.M. Ter meer en F. A. van den Berg, Ro- senburglaan 1, tel. (0118) 465253. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Middelburg, vrij. 17.00-zat. 23.00 uur: g. J. H. Meyjer, De Krammer 14, tel. (0118) 639933. zat. 23.00-zon. 23.00 uur: F. J. J Buijtendijk, Noordweg 353, tel. (0118)639933. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gezondheidscentrum Middel burg-Zuid, Souburg, Nieuw- land en Arnemuiden, C. Wattel, Amstelstraat 55, Oost-Souburg, tel. (0118)461630. zon. 0.00-24.00 uur: R. G. G. Groot, Pr. Bernhardstraat 2, Ar nemuiden, tel. (0118) 601308. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gapinge, Grijpskerke, Oostka- pelle, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere en Zanddijk: R. Ubels en M. J. J. Helmes, 't Plein 2, Serooskerke, tel. (0118) 591212. Domburg, Aagtekerke, Westka- pelle, Meliskerke, Zoutelande, Koudekerke en Biggekerke, vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: F. van Eede, de Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. (0118) 571234. Biggekerke en Meliskerke (art sen Bouwense en Stutterheim): vrij. 18.00-ma 08.00: B. Bouwen se, Valkenisseweg 14, Bigg; ke, tel. (0118)552190. Tandartsen: Walcheren: J. M. Jansen, J Hoofkwartier 90, Middelt tel. (0118)615595. Spreekuur 11.00-12.00 uur tiënten tandarts P. van land: praktijknummer belle V erloskundigen: Vlissingen, vrij. 09.00-ma,! uur: H. Klompe, tel. 471140. Middelburg, vrij. 20.00- 20.00 uur: J. Drijdijk, Gai straat 5, tel. (0118) 626045. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: (0118)633803. Kleine huisdieren: Mw, Brink, Meanderlaan 326, delburg, tel. (0118) 611011, Spreekuur 11.00-12.00 en 11 18.00 uur. Dierenartsen praktijk 'Oos pelle': Oude Domburgs? 33a te Oostkapelle, landb: huisdieren tel. (0118) 581443 zelschapsdieren tel. ((i 582985. Dierenartsenpraktijk Melis ke: R. Roskam, Kelderweg! (0118)592838. Apotheken: Middelburg: A. Ringeling,! ge Delft 133, tel. (0118) 61253 Vlissingen: Apotheek Sn Singel 9, tel. (0118) 412730. Thuiszorg: Walcheren: tel. (0118) 41! (wijkverpleging); tel. 413880 (gezinsverzorging). van onze verslaggever KOUDEKERKE - De gemeente Valkenisse zadelt de toekom stige plattelandsgemeente op Walcheren op met een aanzien lijke financiële last. Als Valke nisse op 1 januari 1997 niet zou fuseren, had zij al volgend jaar met een tekort van ruim 178.000 gulden gekampt. Die last komt nu terecht op de schouders van de nieuwe gemeente, die ont staat door het samengaan van Valkenisse met Mariekerke, Westkapelle, Domburg en Veere. Het college heeft, voor de laatste keer, de financiële stand van za ken opgemaakt in de Voorjaars nota 1996. Die laat een weinig opwekkend beeld zien. Terwijl B en W een jaar geleden voor 1997 nog een overschot van 229.000 gulden verwachtten, komen zij nu uit op een tekort van meer dan 178.000 gulden. „Voor Val- kenisse zonder herindeling na 1 januari 1997 zou dit tekort moe ten worden gedekt uit bezuini gingen danwel lastenverhoging voor de burgers of een combina tie van beide", schrijft het col lege in zijn nota. Het tekort ontstaat deels door dat de gemeente minder geld van het Rijk ontvangt. Daar naast heeft Valkenisse, ook op het oog op de naderende ophef fing, enkele grootscheepse pro jecten in gang gezet. Het gaat dan bijvoorbeeld om de recon structie van de Prinses Beatrix- laan in Koudekerke, de herin richting van het Kerkplein en het parkeerterrein aan de Schuitvlotstraat in Biggekerke, het bouwrijpmaken van het be stemmingsplan De Zoutelandse Tienden in Zoutelande en de re novatie/nieuwbouw van de kleedkamers en de kantine van het sportcomplex in Zoutelan de. Hoe de nieuwe plattelandsge meente de erfenissen van de vijf partners volgend jaar gaat op vangen, is nog onduidelijk. Uit voorlopige berekeningen blijkt dat die gemeente ook moet reke nen op een korting van 1,35 mil joen gulden (op een totaal van ruim 21 miljoen) op de uitkering van het Rijk. Die korting wordt in vier jaarlijkse stappen door gevoerd totaan het jaar 2000. Niettemin ligt er ambtelijk het streven de gemeentelijke belas tingen in 1997 ongeveer het ge middelde te laten zijn van de hef fingen in de vijf betrokken ge- meeriten. De Voorjaarsnota wordt donder dag 20 juni besproken in de com missie bestuurszaken/welzijn van de gemeente Valkenisse. De openbare vergadering wordt ge houden in het gemeentehuis in Koudekerke en begint om 19.30 uur. MAAK NU EEN AFSPRAAK VOOR DE OPEL-VAKANTIECONTROLE: SLECHTS 39,50*. Voordat u op vakantie gaat, controleren wij graag uw Opel op o.a. verlichting, koelsysteem, remsysteem, banden en zicht. Zodat u b.t.w met een gerust hart op weg kunt. OPEL Bedrijfsweg 2 (Vrijburg), 4387 PD Vlissingen, 0118-461710 van onze verslaggever VLISSINGEN - Voorzitter J. Li powski van de Stichting Zee land helpt Polen heeft een be langrijke onderscheiding ont vangen van de Poolse regering. Het Ministerie van Gezondheid Video buit bij woninginbraak VLISSINGEN - IN Vlissingen zijn in de nacht van woensdag op donderdag uit een woning aan de Jozef Israellaan kleding stukken, enkele handtassen met inhoud en een videorecorder ge stolen. Een deel van de buit is in de buurt van de woning terugge vonden. De dieven konden vrij eenvoudig binnenkomen omdat de deur van de woning niet op het nachtslot zat. ARNEMUIDEN Zangavond - In de Neder landse hervormde kerk in Arne muiden vindt morgen, zaterdag, een zangavond plaats. Daar zul len drie koren hun opwachting maken: het kinderkoor Jubilate onder leiding van J. Oreel en be geleid door organist A, van Da len, het jeugdkoor Deo Favente en het gemengd koor De Lof- stem onder leiding van R. Di Bella en begeleid door organist H. Meulmeester. De Lofstem or ganiseert de zangavond, die be gint om 19.30 uur. en Welzijn heeft hem de Aid Cooperation Medal, de Medaille voor Hulp en Samenwerking, toegekend. De Stichting Zeeland helpt Po len verzorgt al bijna vijftien jaar hulptransporten naar Polen. De vrachtwagens zijn vooral gela den met medische apparatuur. Lipowski reist alle ziekenhuizen in Nederland af om afgeschreven apparatuur, die vaak nog goed bruikbaar is, op te halen. Daar naast koopt de stichting medi cijnen. Ook gaan er hulpgoede ren naar bejaardentehuizen, kindertehuizen en instellingen voor vrouwenopvang in Polen. Lipowski beschouwt de onder scheiding ai£ een erkenning. Niet voor zichzelf, maar voor de stichting. „Ik draai alleen maar aan de schroefjes. Maar het gaat om alle medewerkers van de stichting en iedereen die ons steunt. Het is daarom de stich ting die de onderscheiding ver dient, niet ik." Twee maanden geleden ontving Lipowski ook al een dankbetuiging van de Pool se ambassadeur in Nederland, Stanislaw Komorowski, voor zijn inzet voor de mensen in nood in Polen. De organisatie van hulptrans porten zet Lipowski onvermin derd voort. „Zondagnacht gaan we er voor de 55ste keer heen. We brengen onder meer medische apparatuur, medicijnen, koel kasten voor medicijnen en zie kenhuisbedden naar zeven zie kenhuizen in verschillende ste den." Van stoppen wil de inmid dels 77-jarige Lipowski niets we ten. „Zolang ik dit kan doen, ga ik ermee door." Aan alles komt een eind. Zo ook aan de exclusieve Mazda 626 Limited collectie. Deze in beperkte oplage verkrijgbare uitvoering wordt met de dag schaarser. Sedans en Hatchbacks met een geavanceerde Airco ter waarde van f 3.500,- en f 1.000,- extra prijsvoordeel vinden gretig aftrek. Niet zo gek, want er is nu dus al een Mazda 626 Limited vanaf f 37.995,-. Kom dus vandaag nog naar ons toe en verzilver uw waardezegel. Dan wordt het ook voor u een 'happy end'. Amazing Mazda Gildeweg 33 - 4303 NI Vlissingen - IfelefoDn Dl 18-440022 - Fax 0118-4139G4 Openingstijden, maandag t/m vrijdag 3.00-10.00 uur, vrijdag koopavond 19.00-21.00 uur, zaterdag 9.00-17.00 uur. Uajdj vindt u nnk op intimet HTTP-//WWW.MAZ0A.N1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 14