Eis twaalf jaar voor bloedbad Prominenten aan het boerenontbijt Zappen tussen korte scènes Eerste diploma's OpStap-moeders Dag van de Architectuur in het teken van Industrieel Erfgoed ferneuzen maakt kans op bronzen beeld van Puckey zeeland 13 )fficier: verdachte schoot slachtoffers als konijnen af kunst exposities VRIJDAG 14 JUNI 1996 I1DDELBURG - Officier van islitie mr. D. van der Bel heeft jnderdag voor de Middelburg- rechtbank twaalf jaar gevan- rnisstraf geëist tegen de 21-ja- #e Gentenaar die op 3 decem- er in een drugspand aan de «ede Verbindingsstraat in erneuzen een 30-jarige man uit .per (B) heeft doodgeschoten n drie anderen heeft verwond jet kogels uit een pistool. De lader was met zijn vriendin 8ar Terneuzen gekomen om croïne en cocaïne te kopen. eGentenaar kreeg van één van .dealers een revolver in zijn ind gedrukt. Dat wapen was in at huis aanwezig om de bewo- ers in staat te stellen zich te ïdedigen. Nadat de Gente- jar het had aangepakt vielen kogels eruit, waarna hij werd (gelachen door één van de inwezigen. Nadat de Gente aar de kogels had opgeraapt zei ede man die hem uitlachte 'nu aan je vingerafdrukken erop'. Ie Gentenaar was daardoor ang geworden dat hij iets in zijn ihoenen geschoven zou krijgen leen dorpsfeest loor tekort aan irijwilligers in een medewerker en bedreigde vervolgens alle aanwezigen met het wapen. De man die hem had uitgelachen moest naar de wc gaan. zich uit kleden en een afvalbak zijn hoofd zetten. Zijn belager schoot hem in de voet. De gegijzelde man kreeg op een gegeven mo ment de loop van de revolver in zijn mond. De drie anderen moesten naar de keuken. De Gentenaar hield zijn slachtof fers urenlang onder schot. Voor de rechtbank zei hij dat hij paranoïde was door het drugsge bruik: ..Ik was voor alles bang." De Gentenaar rookte de cocaïne in de vorm van crack. Tijdens de gijzeling bleef hij almaar gebrui ken. verklaarde een getuige. Hij riep voortdurend dat hij ieder een zou doden. De bewoner van het pand besefte dat er iets moest gebeuren om het gevaar te keren. Hij pakte een stuk mar mer en gooide dat de gewapende man in zijn rug. „Daarna schoot hij de één na de ander als konijnen af', zei de offi cier in zijn requisitoir. De Gente naar schoot de man uit leper in de borst. „Hij heeft een afschu welijke dood gehad", zei Van der Bel. ..dit is één van de ergste fei ten die je in het strafrecht kunt bedenken." De dealer werd in zijn rug geschoten, waardoor de ze een dwarslaesie kreeg en de rest van zijn leven op een rol stoel is aangewezen. De vrouw kreeg een schot in de buik waar bij inwendige organen getroffen werden. De officier heeft de man doodslag, twee maal poging tot doodslag en eenmaal poging tot zware mishandeling ten laste ge legd. De vriendin van de Gentenaar, die bij de schietpartij aanwezig was. maar vrijuit gaat, verklaar de tegenover de politie dat haar vriend totaal was doorgedraaid. Hij had voorafgaand aan het drama veel cocaïne en alcohol gebruikt en enkele nachten niet geslapen. De man is in België ge boren uit Algerijnse ouders. Hij kreeg na de vroege dood van zijn vader de verantwoordelijkheid voor het gezin. Het ging mis met hem toen hij aan harddrugs ver slaafd raakte. De rechtbank doet 27 juni uit spraak. INT-JANSTEEN - De Stich- ng Evenementen Sint-Jan- leen en omgeving heeft het orpsfeest, dat dit weekeinde liet programma stond, defi- itief afgeblazen. Volgens een oordvoerder van de organisa- ieligt een gebrek aan vrijwilli- ers en deelnemers hieraan ten rondslag. jaar geleden werd in en jndeen loods aan de Brouwerij- Iraat voor de eerste keer met ucces een dorpsfeest gehouden. Ie bevolking nam in groten ge ile deel aan onder meer een zes- en diverse volksspelen, afsluitende feestavond ond garant voor een bomvolle lods. De organisatie plande activiteiten voor de jeugd nde ouderen. Vorig jaar was al uidelijk te merken, dat de be- ilking uitgekeken was op de aste formule van het dorps- est. Zowel de zeskamp als de jstavond trokken minder be- ngstellenden. van onze verslaggever HOOFDPLAAT - Bij het betreden van de stal uit 1900 valt het oog onmiddel lijk op de opgeknapte kersenplukma chine. De stimuleringspremies voor de landbouw zijn de laatste jaren afge schaft en daarom moeten Erik en Ma rian Dekker creatief te werk gaan om hun akkerbouwbedrijf aan de Kruis weg in Hoofdplaat rendabel te houden. Het renoveren van oude werktuigen is kostenbesparend. En door de teelt van kersen beschikt de familie Dekker over een product dat voor jam, bon bons, bier, wijn en andere doeleinden kan worden gebruikt. Commissaris van de koningin, drs. W. van Gelder, bestuurders van de West- Zeeuws-Vlaamse gemeenten en het wa terschap en vertegenwoordigers van di verse bedrijfstakken en maatschappe lijke organisaties zijn donderdagmor gen te gast op het bedrijf van de familie Dekker. Ze zijn uitgenodigd door Agra- risch-West-Zeeuws-Vlaanderen voor een boerenontbijt. Erik Dekker is vice- voorzitter van deze landbouworganisa tie. Voorafgaand aan de maaltijd legt voorzitter J. Ramondt uit dat het boe renontbijt is bedoeld om een aantal or ganisaties en verschillende overheden in informele sfeer bij elkaar te brengen. „De maatschappij wordt steeds inge wikkelder en we hebben de neiging el kaar steeds in de weg te zitten. Daarom denken we dat het goed is om te laten zien hoe het er aan toe gaat op een boe renbedrijf. Soms wordt de indruk ge wekt dat bij ons nog volop ruimte is. Maar de broodprijs is omhoog gegaan omdat de tarwe bijna op was. Dat be wijst wel hoe relatief de overschotten zijn." Aan de ontbijttafel met onbespoten aardbeien, verschillende soorten kaas. de onvermijdelijke bolussen, zelfgeper- ste appelsap en andere producten uit de streek vertelt Dekker dat het bedrijf circa 45 hectare groot is. De familie ver bouwt onder meer wintertarwe, aard appels en vlas. Maar als gevolg van de lage prijzen en het afschaffen van sti muleringspremies wordt er van het ge zin meer gevraagd dan het verbouwen van de traditionele gewassen. „Door oude werktuigen te renoveren kunnen we kostenbesparend werken", zegt Dekker. „Maar dat betekent wel dat we het ook 's winters druk hebben. Verder zijn we begonnen met de teelt van kersen. Ze zijn geschikt voor bier, bonbons, limonade en wijn, maar ook voor verse consumptie. Vorig jaar kon den de mensen de kersen zelf plukken en dat vonden vooral de toeristen ont zettend leuk." Dekker benadrukt dat tegenwoordig veel van de landbouwer wordt ge vraagd en dat het niet meevalt om in het oerwoud van regels de juiste weg te vinden. De Hoofdplaatse boer stelt on der meer de milieuregelgeving aan de orde en vindt dat op dit gebied meer aan de verantwoordelijkheid van de agrariërs moet worden overgelaten. Van Gelder vraagt daarop of het niet zinvol is voor de landbouwers om - net als industriële bedrijven - zelf een mi lieubeleidsplan op te stellen. „Ik denk daarbij aan het midden- en kleinbe drijf', aldus Van Gelder. „In die sector wordt samengewerkt bij het opstellen van milieubeleidsplannen. Misschien ligt er op dat terrein ook een taak voor de landbouworganisaties." Met het diploma OpStap sluiten ouders een project af, waarin ze zelf hebben geholpen hun kinderen voor te bereiden op groep drie van het basisonderwijs. foto Lex de Meester Aan de welvoorziene boeren-ontbijttafel wordt druk gediscussieerd door de gas ten van de familie Dekker. foto Charles Strijd van onze verslaggever MIDDELBURG - Middelburg telt sinds donderdagmiddag 27 gediplomeerde OpStap-moe ders. Zij ontvingen hun diplo ma's, de eerste die in Zeeland werden uitgereikt, uit handen van de Middelburgse wethou der D. S. Goedegebuure-Won- dergem (onderwijs). De uitrei king was ook de afsluitende ac tiviteit van de eerste twee Mid delburgse OpStap-groepen. die in oktober 1994 zijn begonnen. OpStap is een programma dat ouders sterker bij het leerproces van hun kind moet betrekken. Zij krijgen lesmateriaal waar mee ze het kind spelenderwijs al lerlei begrippen, vormen en kleuren bij kunnen brengen. De moeders moeten een kwartier per dag met hun kind aan Op- Stap besteden De bedoeling is dat de kleuters door OpStap een betere aansluiting krijgen op de derde groep van het basisonder wijs. Eén keer in de twee weken krij gen de gezinnen bezoek van een OpStap-medewerkster, de 'buurtmoeder' genoemd. Dan worden de activiteiten voor de volgende veertien dagen bespro ken. Ook is er elke twee weken een bijeenkomst van OpStap- moeders, waarin allerlei zaken aan de orde komen die met school en opvoeding te maken hebben. Allochtonen Het project is bestemd voor kin- De Ambitie brengt Hou me vast onze verslaggever - Het is écht iets anders. Een toneelstuk als me vast van Jules Feiffer is Zeeland nog niet vaak op de lanken gebracht, denkt regis trar Katinka van den Dool van Imateurtheatersehool De Am- litie. Bijzonder is bovendien in het stuk uitsluitend jon- van vijftien tot en met jaar meespelen. Vanaf vrijdag, is het drie opeenvolgende dagen te aan in het MultiFunktio- leel Centrum in Zierikzee. „Ik ien heel benieuwd", zegt Van knDool. „Het stuk is helemaal gaar om gespeeld te worden. In deze acteurs zijn toch de die het straks in de toneelwereld moeten heeft er dan ook alle vertrou >n. De jongerenafdeling van )e Ambitie heeft ruim een half sar aan de opvoering gewerkt, |nder leiding van Van den Dool. Ie is free lance theaterdocent en 'fnoot haar opleiding aan de to- in Arnhem. Na vorig sar een cursus fysiek toneel bij Ambitie te hebben gegeven, aan het begin van dit sei- gevraagd de jongeren te re- [Toneel door jongeren is toch hders dan toneel door volwas sen". vertelt Van den Dool. Aan de ene kant hebben ze nau- pljks remmingen. Ze zitten vol en willen enorm graag, andere kant merk je dat voor sommige dingen terug Dan hoor je ze ineens 'Kussen op het toneel? ik niet hoor.' Verder vin- jen ze het eind van de instudeer- pode minder leuk. Ze vinden W niet prettig om dingen te palen. Ze willen zo graag la- en zien wat ze al kunnen." NellekeRomeijn in Hou me vast van Jules Feiffer. foto Pieter Honhoff De tien jongeren die Hou me vast spelen, gaven van tevoren aan dat ze eens iets anders wil den. Dat bepaalde Van den Dools keuze voor het stuk van Feiffer, die vooral bekendheid verwierf als striptekenaar voor Vrij Nederland. „Het is eigenlijk een stuk voor vijf mensen", zegt ze. „Maar omdat het uit losse scènes bestaat kan het ook door tien spelers worden opgevoerd. Ik gaf ze dit te lezen en ze vonden het meteen heel grappig. Er zit een heel cynisch soort humor in." Danseres De losse scènes worden met el kaar verbonden door een tel kens terugkerende danseres die commentaar levert op de ge beurtenissen. De scènes gaan telkens over relaties, in de liefde, met ouders, met vrienden, met de buitenwereld. Van den Dool: „Een typisch jaren zeventig stuk, fragmentarisch en over re laties." Ze heeft de scènes in drie ver schillende niveau's ingedeeld: het vroeger, het nu en de toe komst. Daaraan is het decor aangepast. De drie niveau's zijn zichtbaar gemaakt met behulp van drie van de vier elementen: de aarde verbeeldt het verleden. het water is het nu en de lucht is de toekomst. De spelers dragen de kleuren van het vierde ele ment vuur. „Als regisseur heb ik deze jonge ren geen speelles meer hoeven geven", besluit Van den Dool. „Ik heb geprobeerd de scènes vorm te geven, de personages te verdiepen, mooie beelden neer te zetten en een eenheid te sme den. Ik ben eigenlijk degene met de afstandsbediening. Kijkend naar die korte scènes is het net of ik zit te zappen." De voorstellingen op vrij 14 en za 15 juni beginnen om 20 uur, zo 16 juni aanvang: 15 uur. van onze verslaggever GOES-De Dag van de Architec tuur staat dit jaar in het teken van het Industrieel Erfgoed. Of ficieel valt de Dag van de Archi tectuur altijd op 1 juli, maar de activiteiten zijn dit jaar ge pland op zaterdag 29 juni. Voor Zeeland spelen ze zich af in Goes. Daar wordt die dag een poster gepresenteerd met twin tig opmerkelijke objecten die tot het Zeeuwse industriële erf goed kunnen worden gerekend, op de Markt komt een tentoon stellingsbox te staan - ook ge wijd aan het industrieel erfgoed - en er is een debat georgani seerd over de omgang met in dustriële monumenten. De afdeling Zeeland van de Bond van Nederlandse Archi tecten (BNAi en de Zeeuwse stichting OHa (Overleg Heden daagse architectuur) hebben be sloten voor de Dag van de Archi tectuur aansluiting te zoeken bij de provinciale werkgroep die ac tiviteiten organiseert in het ka der van het Jaar van het Indus trieel Erfgoed. Na enkele activi teiten in het Museumweekend, begint het programma daarvan pas goed op de Dag van de Ar chitectuur. Er is een poster ontworpen met daarop afbeeldingen van twintig industriële objecten in Zeeland. Die wordt op de Dag van de Ar chitectuur aangeboden aan ge deputeerde drs G. L. C. M. de Kok. Als beeldmerk is gekozen voor de contouren van een pompgebouwtje in Middelburg dat in zijn bouwstijl doet denken aan het werk van de architect Dudok. De twintig afgebeelde objecten zijn met zorg uitge zocht, vertelt Don Monfils van de stichting OHa. „We hebben niet de meest vanzelfsprekende voorbeelden gekozen. De mo- Op de poster met afbeeldingen van industriële objecten staan de contouren van het pompgebouwtje uit Middelburg als beeldmerk. foto Lex de Meester lens kent iedereen wel. Van de objecten die nu op de poster staan valt misschien niet met een op dat ze toch wel heel bij zonder zijn." Zo is onder meer gekozen voor een dijkcoupure bij Terlugtse Weel, zeedijkmuurtjes van het systeem De Muralt, caissons bij Ouwerkerk, een gemaal bij Via- nen, een mijnenmagazijn in Veere en een vlasroterij in Koe wacht. „Bij industriële objecten in Zeeland is de verbinding met het water kenmerkend", aldus Monfils. „Dat is dan ook bij veel van de gekozen objecten terug te zien." De stichting OHa heeft een de montabele expositiebox ont worpen die ook tijdens de Dag van de Architectuur wordt inge zet. Hij komt op de Markt in Goes te staan, met materiaal over het Zeeuwse industriële erf goed. Er zullen ook mensen aan wezig zijn om daar iets over te vertellen. Na één dag in de bui tenlucht verhuist de expositie voor drie weken naar de open bare bibliotheek in Goes. De Dag van de Architectuur wordt om 16 uur in het Stadhuis aan de Markt in Goes afgesloten met een debat. Daaraan wordt deelgenomen door de architect Maarten van Doorn uit Goes, verantwoordelijk voor de ver bouw van de houtschuren in Goes, wethouder C. R. M. N. Linssen van Goes en dé specia list in Nederland op het gebied van Industrieel Erfgoed: Peter Nijhof, onder meer auteur van het boek 101 industriële monu menten. Andere Zeeuwse activiteiten in het kader van het Jaar van het Industrieel Erfgoed zijn: Open Monumentendag op 14 septem ber met een 'Dagtocht langs Zeeuwse architectuur tussen 1850 en 1950' door architect Jo- han de Koning uit Middelburg, een workshop 'Meekrap en Meestoven' door de stichting Educatief Toerisme Zeeland, de expositie 'Scheepswerven in Zeeland' in het Stedelijk Mu seum in Vlissingen van 18 okto ber tot en met 19 januari 1997 en een studiedag 'Techniek in Zee land' <9 novi in het Arsenaal- theater in Vlissingen. jj^onze verslaggever pNEUZEN - Rotterdam wil let, maar kreeg de betaling !el r"nd en sukkelde boven in met allerlei procedures Ver de precieze locatie. En dus tsloot de initiërende prof. dr. van der Leeuwstichting het fonzen beeld van de Engelse Jjistenaar Thoin Puckey aan "neuzen te 'gunnen'. Coördi- 1,or A. van der Werf van de hthting heeft goede hoop dat in de Scheldestad wèl gaat "hen. mede dankzij de steun wde Mondriaanstichting. week werd bekend dat Puckey 'in' is voor Terneuzen. Voor de somma van minimaal 300.000 gulden moet een werk van de in Amsterdam woonach tige Engelsman het plangebied Steenen Beer gaan opsieren. Van der Werf heeft nu uit de doe ken gedaan hoe de aanblik van het gebied tussen het stadskan toor en het nieuwe winkelcen trum kan gaan veranderen. Het betreft een ongeveer 3,5 me ter hoge en 4,5 meter brede voor stelling van een anatomische fi guur. geïnspireerd op een beelte nis uit de Atlas (15341 van Vesa- lius. De man houdt een wijd uit- eengespreide mantel vast. waar mee beschutting kan worden ge geven aan de mensen die er om heen staan. Op de mantel staat een landschap afgebeeld. Het gaat om een voorlopig ontwerp, wat door de kunstenaar eventu eel nog wordt aangepast aan de specifieke omgeving in Terneu zen. Schuilplaatsen Het ontwerp is er één van de ze ven die ruim drie jaar geleden werden gemaakt in opdracht van de Van der Leeuwstichting. De stichting, die als doelstelling heeft kerk en kunst dichter bij elkaar te brengen, wilde zo een serie bijzondere 'schuilplaatsen' realiseren. Eén van deze projec ten is te zien op Neeltje Jans. De bronzen manfiguur van Puc key was oorspronkelijk bedoeld voor Rotterdam. De havenstad had echter problemen met de fi nanciering. Bovendien zag het er door allerlei procedures naar uit dat de uiteindelijke oprich ting van het kunstwerk lange tijd in beslag zou nemen. „Ik heb toen om me heen gekeken of Rotterdam de enige zalige plek was om dat fantastische beeld neer te zetten. Van de Mon driaanstichting kregen wij het signaal om eens in Terneuzen te gaan kijken." Een plek in de buurt van de Scheldedijk - omgeven door de scheepvaart op de Westerschel- de en de architectonisch mar kante gebouwen van Bakema. Van Velsen en Min - voldoet naar de mening van Van der Werf uitstekend aan de doelstel ling van het beeld. De Van der Leeuwstichting gaat zich inzet ten om een ton bijeen te sprok kelen bij verschillende instan ties. Daarnaast bekijkt de Mon driaanstichting of een soortge lijk bedrag beschikbaar kan worden gesteld. Het overige deel komt voor rekening van de ge meente. deren van vier tot zes jaar. In de praktijk zijn het vooral alloch tone ouders die meedoen. Eén van de twee Middelburgse groe pen is ontstaan op initiatief van de Turkse Oudercommissie. De andere herbergde verschillende nationaliteiten. De groepen zijn in 1994 tegelijk van start gegaan, samen met een OpStapje-groep in Goes. Opstapje is bedoeld voor peuters (2-4 jaari. De reacties op OpStap zijn posi tief. zo bleek donderdag bij de uitreiking van de diploma's. De ouders zijn enthousiast en de leerkrachten op de Middelburg se scholen geven aan, het project zinvol te vinden. „Mij is verteld dat de voortgang in de klas. bij voorbeeld op het gebied van be- grippenkennis, merkbaar is", zei projectcoördinator Marina Wis se van het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland, dat Op- Stap in Zeeland uitvoert. Als enige minpuntje noemde Wisse de sterk wisselende op komst bij de gezamenlijke bij eenkomsten. „Desondanks zijn wij, met al onze verschillende achtergronden, met elkaar in tens aan de slag om nog betere opvoeders te worden OpStap of soortgelijke projec ten worden inmiddels uitge voerd in zeven Zeeuwse gemeen ten. In Middelburg is OpStap vo rig jaar uitgebreid met Opstap je Wisse: „We krijgen nog regel matig vragen van mensen die mee willen doen. De wachtlijst wordt eigenlijk alleen maar gro ter." Sianleyweg 2 Goes (bij de Zeclandhallen) tel 0113 -24 66 00 Geopend: dinsdag lot en met zaterdag Deuren Kasten Keukens Tegels Sanitair Alles voor bouw en interieur Van zondag 16 t/m zaterdag '22 juni is in de Kapel van Sint Maarten in Hoogelande een ex positie te zien van schilderijen van Jacques Kwekkeboom (1965, Vrouwenpolder) en beel den van Freddie Pattipeilohy (1954, Middelburg). Kwekke boom werkt voornamelijk met olieverf op doek of papier en is geïnspireerd door het surrealis me. Pattipeilohy maakt gebruik van speksteen, gasbeton. was, klei en kunststof, waaruit hoofden ontstaan De expositie is dagelijks geopend: 13-18 uur Galerie Veurink in Middel burg heeft tot en met 29 juni schilderijen in huis van Philip Veurink, met als thema bel land schap. Geopend: do 9.30-11.30 en 13.45-15.15 uur, vr 13.45-15.15 en 16-17 uur en za 10-12.30 uur. De in België wonende schilder G. Groenewegen van der Weiden toont tot en met 14 juli zijn mari tieme werken aan boord van het ramschip De Schorpioen aan de Loskade in Middelburg. Het be treft etsen, aquarellen, penseel tekeningen en olieverfschilderij en. Geopend: dagelijks 10-17 uur. Tot 20 augustus is in de Expo- gang van het Oosterschcldezie- kenhuis in Goes werk te zien van Angela Gabriëlse uit die plaats. Voor een aantal van de daar han gende schilderijen liet zij zich in spireren door de levenswijze en beeldtaal van de Aboriginals. Alle dagen geopend. Medewerkers van galerie-ate lier De Kaai exposeren t/m vrij dag 16 augustus in het Stads kantoor in Goes. In het atelier aan de Turfkade in Goes werken verstandelijk gehandicapte mensen die de mogelijkheid krij gen hun teken- en schildervaar digheden te ontwikkelen Ge opend: ma t/m vr tijdens kan tooruren. In het bureau voor teksten en communicatie van Tom Bou- man aan de Grote Kade in Goes wordt vanmiddag (vrijdag) om 17.30 uur een tentoonstelling ge opend onder de titel Woorden aan de wand - Sprekende en prekende muren. Het betreft teksten, pikanterieën, wijshe den en onwijsheden aan onze ka mermuren nu en vroeger. Tot 26 juli geopend: ma t/m za 17-21 uur. Een chique tentoonstelling met als onderwerpen portret, stilleven en landschap begint zondag om 16 uur in Galerie Van den Berge in Goes. Er is in de eerste plaats werk van Geer Pouls. met als speciale gasten Otto Egberts. Arthur Clemens, Jan-Peter Muilwijk, Martin Pou- len en Marcel Zalme. Te zien t/m 13 juli: do t/m za (plus de derde zondag van de maand) 13-17 uur. Het overzicht van de lopende ex posities staat op pagina 15.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 13