Corporatie sluit ontslagen niet uit Uitblazen op Poonhaven Pas op: hier ligt drijfzand Brugklassen SG De Rede toch niet op één locatie Schakelklas dreigt te verdwijnen door gebrek aan financiëi Verruiming van zondagopenstelling nabij in Terneuzen r zeeland Reorganisatie bij woningbouwvereniging Terneuzen m WOENSDAG 12 JUNI 1996 van onze verslaggever TERNEUZEN - De reorganisa tie van Woningbouwvereniging Terneuzen zal gepaard gaan met de nodige personele conse quenties. Zowel bestuursvoor zitter J. Verheem als zijn col lega G. Dielen van de raad van toezicht sluiten ontslagen niet uit. Zeker is al dat intern be hoorlijk moet worden gescho ven met functies om de corpora tie nieuw leven in te blazen. Het bestuur verwacht eind deze maand een definitief voorstel te kunnen presenteren, waarin al le maatregelen zijn uitgewerkt. De functie van directeur E. van Exter staat niet ter discussie, al dus Verheem en Dielen. Volgens het ingeschakelde bureau Zebra Advies - dat de organisatie heeft doorgelicht - onderhouden de directeur en zijn management team te weinig banden met de werkvloer, wat een negatief ef fect heeft op het functioneren en de uitstraling van de woning bouwvereniging. Geadviseerd is Van Exter ook bewonerszaken KNF-wedstrijd voor korpsen in Middelburg MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de Koninklijke Ne derlandse Federatie van Mu ziekverenigingen (KNF) houdt zaterdag concertwedstrijden in Middelburg. In de Concert- en Gehoorzaal treden vanaf tien uur 's morgens beurtelings der tien korpsen op. De deelnemen de verenigingen komen uit heel Nederland. De KNF heeft de ju ryleden J. J. Koops. R. B. B. Goorhuis en G. Jansen aange wezen om de prestaties te beoor delen. Achtereenvolgens treden op: Oud Vossemeers Muziekvereni ging uit Oud-Vossemeer; Excel sior. Genderen; Prins Maurits Band. Bussum, Sint Gregorius. Giesbeek; Oefening Baart Kunst, Pernis; Hollands Diep- klanken. Moerdijk; Hosanna. Leeuwarden; De Vliegende Hol lander, Terneuzen; Concordia, Bergen op Zoom; Caecilia, Vee- nendaal; Valkenburgs Harmo nie, Valkenburg; Veronica. Zuid- zande en Prinses Irene, Huizen. Elk korps speelt een verplicht nummer en een keuzewerk. van een medewerker SAS VAN GENT - De zwem- en poloclub De Bruinvis houdt vanaf zaterdag 15 juni de Sasse Cerestar zwemweek. Het evene ment wordt om 11.30 uur offi cieel geopend, waarna om 12 uur een waterpololoernooi be gint waaraan Belgische en Ne derlandse poloteams deelne men. Maandag wordt de zwemweek voortgezet met een zwemvier- daagse voor jong en oud. Volgen de week zaterdag wordt de Sasse zwemweek afgesloten met een waterpolotoernooi voor de jeugd. De Sasse zwemweek gaat zon- te laten doen. Hij heeft echter te kennen gegeven daarin geen trek te hebben. Bestuur en raad van toezicht willen nu van het management team zelf horen welke voorstel len er leven om de reorganisatie vorm te geven. Deze week wordt daarover opnieuw gesproken met Zebra Advies. Het opleidingsniveau van de le den van het managementteam is te laag. zo werd geoordeeld. Om de leemte op te vullen wordt gedacht aan het aantrekken van iemand met zakelijk commer cieel inzicht, bevestigt Dielen. Hij of zij moet leiding gaan ge ven aan een afdeling woondien sten. De overige takken van de corporatie gelden - nadrukkelij ker dan in de huidige opzet het geval - als serviceverlenende af delingen voor de woondiensten. „Het hele plaatje zal waarschijn lijk nogal wat consequenties aan de personele kant hebben. Een aantal mensen zal langzamer hand weg moeten. Nu we niet langer volledig onder de vlag van de overheid varen, moet er veel meer in de markt worden gewerkt. En om dat te kunnen bereiken zul je op zoek moeten naar personen die daartoe de juiste opleiding en ervaring heb ben". zei de voorzitter van de raad van toezicht dinsdag des gevraagd na afloop van de ver gadering. De Woningbouwvereniging Ter neuzen kampt met een snel toe nemende leegstand. Zo'n 170 huizen (los van de sloopflats uit de Alvarezlaan) uit het bestand van rond de 3700 woningen wor den niet gebruikt. Rekening houdend met het huidige tempo waarin de leegstand zich ont wikkelt, wordt eind dit jaar een huurderving van ruim één mil joen gulden verwacht. Daar komt bij dat de kosten van het werkapparaat zo'n 75 procent te hoog zijn in vergelijking met cor poraties van gelijke omvang el ders in het land. Bij de corpora tie werken ongeveer vijftig men sen. Bestuursvoorzitter Verheem wilde gisteren nog niet diep op de kwestie ingaan Hoewel het reorganisatiebesluit door de in terne discussie met een maand is vertraagd, wil hij eerst het uit gewerkt voorstel afwachten. „Dan pas wordt er naar binnen en buiten toe gecommuniceerd over de gevolgen. Eerder lijkt mij niet verstandig. Dat zaait al leen maar onrust Zwemweek in Sas van Gent dag vanaf 8.30 uur verder met het waterpolotoernooi; maan dag, dinsdag en woensdag is om 17.00 uur de start van de zwem- vierdaagse en proberen jonge ren en ouderen records te bre ken. Woensdag om 19.30 uur wordt een ludiek waterpolotoer nooi gehouden met ploegen, sa mengesteld uit families, kennis sen en verenigingen; donderdag van 17.00 tot 19.00 uur is het weer tijd voor de zwemvierdaagse en recordpogingen, met aanslui tend de prijsuitreiking. Zater- ;V- Tiny Maenhout van het Toeristisch Bureau Zeeu ws-Vlaanderen onthult het informatiepaneel op Poonhaven. foto Charles Strijd van onze verslaggever POONHAVEN - Op de plaats waar honderdtwintig jaar ge leden de laatste beurtschip pers aanmeerden voor een vrachtje tarwe met bestem ming Rotterdam, kunnen sinds gisteren toeristen even uitblazen, een blik werpen over het prachtige polderland en zich een beetje verdiepen in de geschiedenis van het ge bied. Dat dit kan, daar hebben de bewoners van de Groote Iluissenspolder zelf voor ge zorgd. Precies een jaar geleden be stond de polder bij Zaamslag drie eeuwen. Reden voor de polderbewoners om een groot feest op touw te zetten. Aan dat polderfeest hielden de or ganisatoren nog iets over, wat geld. waarvoor na enig zoeken een goede bestemming gevon den werd in de vorm van een picknickset, een toeristisch in formatiepaneel en een vuilnis bak. Dinsdag onthulden direc teur Tiny Maenhout van het Toeristisch Bureau Zeeuws- Vlaanderen, dijkgraaf W. Gos- selaar van het waterschap De Drie Ambachten en voorzitter G. de Moor van het polderco mité de toeristische voorzie ningen op Poonhaven. In zijn toespraak refereerde De Moor in het kort nog aan de geschiedenis van het buurt schap. Tot 1876 keken de pol derhuisjes van 't Poontje nog uit over het water van het Hel legat. Ooit een diepe zijarm van de Honte die het scheep vaartverkeer in de Middeleeu wen de mogelijkheid verschaf te om tot in de vestingsstad Hulst te komen. In later eeu wen werd de zeearm steeds krapper, omdat zowel ooste lijk als westelijk van 't Helle gat schorgebieden werden om gezet in vruchtbare polder. Tot 1876 ging er tussen Poon haven en Campen (op grond gebied van Hontenisse) nog een veerpont op en neer, werd het getijdenhaventje nog re gelmatig aangedaan door beurtschippers en kon er van af de kaai gevist worden. Inpoldering Polderjongens maakten met de inpoldering van de Van Lyndenpolder 120 jaar gele den daar snel een eind aan. Poonhaven verwerd tot een klein buurtschap met een tien tal huisjes aan de rand van de bijna 700 hectare Groote Huis- senspolder. Een buurtschapje gevangen tussen bloeiende ge wassen, ruisende bomen en met verre poldergezichten. Het poldercomité had giste ren overigens ook nog een kleine verrassing in petto voor het Zaamslagse Oranjeco mité. De polderbewoners had den, doordat de toeristische voorzieningen mede gespon sord werden door Necker- mann, nog een aardig geldbe drag over. Voorzitter De Moor reikte dan ook een cheque van 750 gulden uit aan vertegen woordigers van het Oranjeco mité van het dorp. dag 22 juni van 10.00 tot 14.00 uur tenslotte wordt het jeugd- waterpolotoernooi gehouden voor Zeeuwse zwem- en polover enigingen. ZIERIKZEE Flippo-ruilbeurs - stich ting Sociaal Kultureel Werk De Lichtboei uit Zierikzee houdt woensdag 19 juni weer een flippo- ruilbeurs in het multifunctio neel centrum in Zierikzee De beurs begint om 13.00 uur en duurt tot 15.30 uur. van onze verslaggeefster PERKPOLDER - De gemeen te Hontenisse plaatste dins dag twee waarschuwings borden langs de zeedijk tus sen Perkpolder en Walsoor den. De panelen attenderen wandelaars en zwemmers op het drijfzand vlak achter de dijk. De noodzaak hiertoe werd drie maanden geleden duidelijk toen een Krui- ningse jongen kwam vast te zitten in de modder. Hij moest door de brandweer uit het opkomende water wor den getrokken. De gemeente Hontenisse en het waterschap Hulster Am bacht waren niet eerder op de hoogte van het bestaan van drijfzand aan de oever van de Westerschelde. Toen zij ver namen dat een jongen al spe lende intiet slijk was wegge zakt. was dat het sein om in actie te komen. Omdat het een taak is die valt onder de openbare veiligheid, was het de gemeente die borden plaatste. Ambtenaar Ver- mandel hoopt dat de borden mensen doen beseffen dat het levensgevaarlijk is om in dit stuk te gaan zwemmen of zich op het schor te begeven. Drijfzand is een relatief onbe kend fenomeen in Zeeuws- Vlaanderen. Vermandei weet zo gauw geen andere plek te noemen. Het was voor hem een verrassing te moeten con stateren dat er drijfzand voor kwam langs de Schelde. J. de Rijk van waterschap Hulster Ambacht noemt nog de Nij- spolder. waar een paar jaar geleden een man dreigde te verdrinken in een geul die aan het verzanden was. De Rijk denkt dat het drijf zand ten oosten van Perkpol der is veroorzaakt door een geul die langs de Westerschel de liep. Of de geul ontstaan is doordat baggerspecie zich er heeft vastgezet, kon hij niet met zekerheid zeggen. „Maar door getijdewisselingen ver plaatst het zand zich voortdu rend. Het kan best zijn dat de borden over een jaar vijftig meter verderop moeten wor den gezet." Ten westen van Perkpolder, ter hoogte van het strandje, dreigt volgens hem geen ge vaar. Het waterschap heeft hier enkele jaren geleden be- stortingswerken uitgevoerd om afkalving van het strand te voorkomen. Ook bij het strandje van Walsoorden is het zand betrouwbaar. Daar heeft het waterschap in het kader van de dijkverzwaring extra zand gestort. De gemeente Hontenisse heeft waarschuwingsborden ge plaatst langs de zeedijk tussen Perkpolder en Walsoorden, na dat duidelijk was geworden dat vlak achter de dijk drijfzand ligt. foto Charles Strijd van onze verslaggever TERNEUZEN - Het bestuur van de stedelijke scholenge meenschap De Rede in Terneu zen heeft het besluit om de vol ledige onderbouw te centralise ren in het hoofdgebouw aan de Axelsestraat, tot nader order te ruggedraaid. Zoals het er nu naar uitziet gaat de maatregel na de zomervakantie enkel op voor hooguit drie brugklassen, de helft van het aantal dat mo menteel nog in de Zuidland- straat is ondergebracht. De bij stelling is het gevolg van kri tiek van ouders en leraren op het plan. Een onafhankelijk onderzoeks bureau uit Rotterdam komt naar verwachting eind septem ber met een rapport waarin de organisatorische en financiële noden zijn opgenomen voor een algehele centralisatie van De Rede. Na verwezenlijking van deze zogenoemde uni-locatie - het streven is september 1998 - wordt het gebouw aan de Zuid- landstraat afgestoten. Volgens schoolbestuurder W. Broekhuy- zen. tevens lid van de bouwcom missie en gemeenteraadslid van Terneuzen. is sloop nadien de meest logische toekomst voor het voormalige Petrus Hondius en het aangrenzende theater. Vooruitlopend op de definitieve samensmelting van de fusie- school, wilde het bestuur alle brugklassen na de zomervakan tie onderbrengen in het hoofdge bouw. Zo zou hen een hoop heen- en-weer-gependel (vooral in ver band met de beschikbare ruimte voor de handvaardigheidlessen) worden bespaard, verklaart con rector P. Baecke de achtergron den van het roosterplan. Lera ren en ouders dachten daar dui delijk anders over. Reden voor het bestuur om water bij de wijn te doen en de centralisatie wat geleidelijker door te voeren. Lesrooster Van de huidige zes brugklassen die zijn ondergebracht in de Zuidlandstraat. verhuizen er volgend schooljaar twee tot drie naar de Axelsestraat. aldus Bracke. Een klas telt gemiddeld 25 leerlingen. De definitieve in deling is evenwel afhankelijk van het lesrooster, dat nog in de maak is. „Of ze het leuk vinden of niet, uiteindelijk komt het toch tot een uni-locatie en zullen ze naar het gebouw aan de Axelsestraat moeten", reageert Broekhuy- sen. Een deel van de tegenstand kwam volgens hem voort uit wrevel jegens de hoofdlocatie, de voormalige technische school. „Ouders hebben een be paald schooltype voor hun kind gekozen. In dit geval het lyceum. Een overstap kan dan minder gunstig lijken. Sommigen ou ders hadden daar moeite mee", zegt hij diplomatiek. Centralisatie van De Rede is vol- Motorrijder gewond bij val OOSTBURG - Een 32-jarige motorrijder uit Sluis is din met diverse kneuzingen overgebracht naar het ziekenhu Oostburg. De man was met zijn motor ten val gekomen o Philipsweg bij Oostburg. De politie vermoedt dat hij in bocht, mede door te hard rijden, de controle over zijn mot kwijtgeraakt. De motor werd zwaar beschadigd. Dieven met terrasstoelen aan de ha; BRESKENS - Een horeca-ondernemer aan de Promenai Breskens werd dinsdag zwaai' gedupeerd omdat onverlat nachts aan de haal waren gegaan met het grootste deel var terras-meubelen. Ontvreemd werden stoelen, tafels, par voeten, ligstoelen en bijzettafels. De schade bedraagt i 3000 gulden. Schuur gaat in vlammen op SLUISKIL - Een schuur aan de Visartpolderdijk bij Sluis; in de nacht van maandag op dinsdag volledig uitgebrand schuur, eigendom van een inwoner van Westdorpe, vattei nog onbekende oorzaak kort voor middernacht vlam. Toe brandweer van Sluiskil ter plaatse arriveerde bleken de v men al door het golfplaten dak te slaan. Het dak klapte door de hitte uit elkaar. De brandweer was bij machte de brand te blussen. Omdat er geen gevaar was de naaste omgeving, besloot de brandweer de zaak onder zicht te laten uitbranden. De smeulende resten werder blust. Onderzocht wordt nog hoe de brand is ontstaan. Over des de konden geen nadere mededelingen worden gedaan, Dei naar was overigens niet voor brand verzekerd. van onze verslaggeefster TERNEUZEN - De Internatio nale Schakelklas dreigt te ver dwijnen wanneer de Zeeuws- Vlaamse gemeenten niet bereid zijn extra bij te springen in de financiering van de opvang van anderstalige leerlingen. Wan neer de verschillende gemeen teraden niet besluiten om extra middelen ter beschikking te stellen, betekent dat de stopzet ting van de centrale opvang door scholengemeenschap De Rede, in samenwerking met het ROC Westerschelde. Elke individuele school in Zeeuws-Vlaanderen moet dan zorgen voor de opvang van an derstalige leerlingen. „Omdat het per school dan zal gaan om een klein aantal leerlingen is het niet mogelijk deze opvang apart te realiseren", schrijven burge meester en wethouders van de gemeente Sluis-Aardenburg aan hun raadsleden. Voor deze gemeente gaat het om twee leerlingen. Het college vindt de bekostiging van het voortgezet onderwijs eigenlijk geen taak van de gemeente, maar van het rijk. Toch staat het college positief tegenover het subsidieverzoek van de Interna tionale Schakelklas omdat deze helpt achterstanden van all tone leerlingen te voorkome en w willen dan ook voor 2500 gulden bijleggen. In het Intergemeentelijke C legorgaan Zeeuws-Vlaand was eerder al afgesproken per persoon 1250 gulden worden uitgetrokken vooi scholing van anderstaligen, gaat om een klas van 39 lee gen. Steenen Beer De commissie Welzijn en l! schappelijke Dienstverle buigt zich vandaag, woens vanaf 19.30 uur in de raadsza Sluis, ook over het voorste! de leefomgeving in de SU wijk Steenen Beer te verbeti Uit de post sociale vernieu1 vloeit een bedrag van l 69.000 gulden naar de herin ting van het terrein van de s| hal, het terrein aan de Kri straat en de aanpassing va verlichting. De Generale l stelt 7500 gulden beschikba Aan de orde komen woen ook de collegevoorstellen oi subsidie aan de stichting renasiel Zeeuws-Vlaandere Terneuzen te verhogen er veetentoonstelling op 17 ju Oostburg te ondersteunen een kleine bijdrage. gens Broekhuysen onontbeer lijk voor het effect van de twee jaar geleden beklonken fusie tussen Petrus Hondius en De Vaart. „Mocht dit om wat voor reden dan ook niet doorgaan, dan zou daarmee de hele fusie zinloos worden. Het is veel te duur om beide gebouwen in stand te houden. Voorheen re kende het Rijk af per vierkante meters. Tegenwoordig worden leerlingen geteld." De bedoeling is achter de school aan de Axelsestraat nieuwbouw te plegen. Het betreffende ter rein is daartoe min of meer door de gemeente gereserveerd. Een deel van de onderbouw is mo menteel ondergebracht in ba rakken achter de locatie Zuid landstraat. Een 'onverantwoor de situatie', meent Broekhuy- zen. Hij rekent er op dat de nieuwbouw zeker twee tot drie miljoen gulden gaat kosten. MIDDELBURG Toneelstuk - De leerlingen van de zesde en zevende klas van1 de Vrije School Zeeland brengen vrijdag 14 juni het toneelstuk 'De vier en de steen der wijs heid'. Het stuk. dat de leerlingen zelf hebben bedacht, wordt op gevoerd in de aula van de school aan de Willem Arondeusstraat in Middelburg. De aanvang is om 20.00 uur. van onze verslaggever TERNEUZEN - Een meerder heid van de fracties in de Ter- neuzense gemeenteraad is voor verruiming van de zondagopen stelling. Alleen de confessio nele partijen SGP, GPV/RPF en CDA gaven dinsdag in de com missie algemeen bestuur en eco nomische aangelegenheden te kennen dat Terneuzen met de huidige twaalf zondagen al ver genoeg naar de verkeerde kant van de weegschaal is doorge schoten. De commissie boog zich gisteren over een enquête die in opdracht vanburgemeester en wethou ders was uitgevoerd door onder nemersvereniging City Terneu zen. Een nipte meerderheid van de neringdoenden in het cen trum spreekt zich daarin uit voor verruiming van de zonda gopenstelling. Een kwart van de ondervraagden (103 winkeliers retourneerden het vragenformu lier) heeft aangegeven alle zon dagen open te willen. De mees ten opteren evenwel voor 18 zon dagen per jaar en eventueel meer in fasen. De christelijke partijen hekelen de methodiek van de enquête. Net als verschillende insprekers namens de kerken vinden zij dat de meningpeiling te beperkt en allesbehalve objectief is ge weest. Wanneer alle lagen van de bevolking zouden worden ge raadpleegd, zou het 'referen dum' zonder twijfel volledig an ders uitpakken, zo voerden de tegenstanders in de commissie aan. Ds. L. Leeftink noemde de ze wijze van voorbereidende be sluitvorming in dat licht 'weinig democratisch'. SGP. GPV/RPF en CDA tracht ten de overige partijen er van te overtuigen dat ze niet alleen om principiële redenen tegen een 'verdere aantasting van de zon dagsrust' zijn. De SGP'er P. Ha melink en zijn GPV/RPF collega G. van den Berg-Van Dijk bekri tiseerden de snelheid waarmee B en W de kwestie door de be sluitvorming willen sluizen. De onderzoeksresultaten werden vorige week gepresenteerd, gis teren voor meningsvorming voorgelegd aan de commissie, wat eind juni moet resulteren in een collegevoorstel en een be slissing van de raad. „Zo is er amper tijd voor een substantiële inbreng van andere belangheb benden", aldus Hamelink. Burgemeester drs. R. Barbé be zwoer hem dat de kerken, met het oordeel van de commissie in de hand, nog de kans zullen krij gen hun zegje te doen. Voo fracties van PvdA. WD. Gr Links en D66 zal die inbreng nig meer veranderea Zeeuws-Vlaanderen kenner leen Hontenisse en Ternes nog geen vrije vorm van ia gopenstelling. Acht of 12 d; wel en 44 niet, vind ik een te halfslachtig", aldus PvdA-ï man W. van Walraven. „En betreft de sociale aspecten is primair een zaak die werl ver en werknemer onder moeten regelen. Zowaar, te beralisme slaat toe bij ons!" Volgens CD A-fractie voora C. de Mol-Marcusse is hetoc antwoord om op basis var huidige enquête tot een be sing te komen. „Een ruin openstelling doordeweek i ruim voldoende. Een verg king met andere gemeente niet nodig. We zijn geen Sta Hulst. Terneuzen heeft ges andere dingen te bieden." Of de CDA-wethouders J Rooijen en P. Hamelinck fractiestandpunt delen, e volgende week duidelijk i den. Dan komt het collegei een uitgewerkt voorstel omB de zondagopenstelling. Dar ook blijken of gekozen wt voor een beperkte verruirr naar 18 dagen, of dat een a hele openstelling wordt tó staan. In dat laatste gevalt nen de ondernemers zelf bep of en hoe snel ze die richting willen. Rolstoelers drie dagen aan de wandel 's-HEER ARENDSKERKE- woners van verzorging^ Poelwijck, vrijwilligers en langstellenden van buiten huis beginnen dinsdag 25J aan de rolstoel-wandeli daagse van Poelwijck. DeS is om 18 uur vanaf' het ven gingshuis aan de Slotstraatii Heer Arendskerke. Elke au wordt zo'n 5 a 6 kilometer wandeld. Het idee bewoners in de gelei heid te stellen eens een lacê wandeling te maken langs' landen en akkers ontstof ven jaar geleden. Sinds* gaan eens per jaar activity begeleiders en vrijwillig# pad met rolstoelers of mö die een arm nodig hebben o' te steunen. Ook rolstoelers] buiten Poelwijck kunnen a doen. mm ips - -- IPt» - V. V t Centralisatie van De Rede is onontbeerlijk voor het effect van de twee jaar geleden beklonken fusie tussen Petrus Hondius en De Vaart (foto). foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 38