Op zoek naar duizend nullen Vander braak schept geen illusies LJ Midzomer-nacht aan zee zeeland WOENSDAG 12 JUNI 1996 13 Treinverkeer twee dagen beperkt VLISSINGEN - In het weekeinde van 16 en 17 juni rijden tus sen Bergen op Zoom en Kruiningen-Yerseke bussen in plaats van treinen. Passagiers moeten rekening houden met ongeveer dertig minuten vertraging. De aanpassing is nodig vanwege werkzaamheden aan de spoorwissels. Reizigers die vertrekken vanuit Rilland-Bath of Krabbendijke wordt geadviseerd om de tijden van het spoorboekje aan te houden. De bus vertrekt op die tijden of iets later. Verder rijden de treinen vrijwel volgens het spoorboekje en doen alle stations aan Op de stations wordt regelmatig informatie over de vertrektijden omgeroe pen. Geen verrassing voor Sara VOGELWAARDE - Een bewoner van de Kerkdreef in Vogel waarde dacht dinsdag zijn jarige vrouw te verrassen Om haar vijftigste veijaardag wat extra cachet te geven had de man in de nachtelijke uren twee levensgrote Sara-poppen in de tuin geplaatst. Bij het krieken van de dag werd zijn vrouw echter toch niet aangenaam verrast: de poppen bleken te zijn gesto len. Man zwaargewond bij ongeval ZANDSTRAAT - Bij een eenzijdig verkeersongeval maandag avond op de weg tussen Zandstraat en Philippine heeft een 29- jarige Belgische automobilist dusdanig zware verwondingen opgelopen dat hij met spoed moest worden overgebracht naar streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. De uit Gent afkom stige man raakte door nog onbekende oorzaak van de weg af en botste met zijn auto tegen een boom langs de weg. De bestuur der werd door de klap uit zijn auto geslingerd. De auto werd volledig vernield. Risico's rond grens op een rij DEN BOSCH - De drie zuidelijke Nederlandse provincies heb ben samen met de Belgische grensprovincies West- en Oost- Vlaanderen, Antwerpen en Limburg de mogelijke grensover schrijdende risico's in kaart gebracht. Tegelijkertijd is onder zocht op welke wijze eventuele rampen samen kunnen worden aangepakt. De bevindingen zijn opgenomen in een rapport, dat ook dient als vraagbaak voor alle instanties die op de een of andere wijze betrokken zijn bij de rampenbestrijding. Het on derzoek - uitgevoerd op initiatief van de Brabantse commissa ris der koningin mr F. Houben - is een uitwerking van eerder gesloten overeenkomsten over hulp bij calamiteiten tussen de grensprovincies. De onderzoekers zijn tot de conclusie geko men dat de risico's aan weerszijden van de grens vergelijkbaar zijn. In het rapport passeren alle mogelijke calamiteiten de re vue: van aardbevingen en overstromingen tot industriële ram pen en ongevallen bij kerncentrales. Axel mag zorgcentrum bouwen AXELMIDDELBURG - De gemeente Axel heeft van Gedepu teerde Staten toestemming gekregen om met de bouw van het nieuwe zorgcentrum aan de Rooseveltlaan in Axel en de aan leunwoningen en appartementen aan de Rooseveltlaan/Wil- lem de Zwijgerlaan te beginnen. GS hebben geen planologische bezwaren tegen de bouw van 61 aanleunwoningen. 11 appartementen en 23 garages door de Regionale Zeeuws-Vlaamse woningbouwvereniging in Axel en projectontwikkelaar Traco Projekten in Brasschaat (B). Ook tegen het bouwplan van het zorgcentrum door de stichting Re gionale Zorgverlening in Koudekerke hebben GS geen be zwaar. GS verklaren de bezwaarschriften tegen beide plannen ongegrond. Bewoners verjagen insluiper VLISSINGEN - Bewoners van een woning aan de Menno van Coehoorngracht in Vhssingen werden maandagnacht wakker van gestommel in hun huis Toen zij poolshoogte gingen ne men, rende een onbekende man de woning uit. Die had het huis gedeeltelijk doorzocht en daarbij een gering bedrag weggeno men Hij kon het huis binnenkomen doordat de deur niet op het nachtslot zat. van onze verslaggever Willem van Dam DORDRECHT - Ruim 25.000 donors in Zeeland en zuidelijk Zuid-Holland geven elk jaar ongeveer 25.000 liter bloed aan de Rode Kruis Bloedbank Zuid-West-Nederland. Dat is een flin ke plas, maar het is niet genoeg: de vraag naar bloed stijgt. Daarom zijn meer bloedgevers nodig. De bloed bank in Dordrecht is een campagne begonnen, die een aanzienlijk aantal nieuwe donors moet opleveren. De bloedbank heeft de vele duizenden bloedgevers in Zeeland en de zuide lijke rand van Zuid-IIolland een brief gestuurd, waarin zij hen oproept om onder vrienden, buren en kennissen nieuwe donors te werven. Medisch directeur dr. J. Ph. H. B. Sybesma van de Bloedbank Zuid-West-Neder land: „Wij kunnen duizend extra nul len goed gebruiken." D'r zijn er die zich al dertig, veertig of vijftig maal hebben laten prikken. De echte diehards onder de donors halen de honderd keer met gemak. En som migen zelfs nog meer. Ze worden daar voor beloond met een speldje, een leg penning öf - sinds kort - met een zil verkleurige bloeddruppel op een stan daard, die vaak een ereplaatsje krijgt op theemeubel of schoorsteenmantel. De donors hechten zeer aan de onder scheidingen, die doorgaans op feeste lijke bijeenkomstjes worden uitge reikt. Sybesma: „Maar waar het ze na tuurlijk écht om gaat, is dat ze met be trekkelijk weinig moeite het leven van een ander kunnen redden." Half litertje Bloedbanken zijn instellingen die menselijk bloed in voorraad houden om dit te kunnen uitgeven voor bloed transfusie. De bloedbank Zuid-West- Nederland te Dordrecht verzorgt de bloedvoorziening voor ruim tien zie kenhuizen in Zeeland en Zuid-Hol land. Het aantal donors dat zich met enige regelmaat een half litertje bloed laat aftappen, is de laatste jaren vrij stabiel gebleven. Maar de behoefte aan bloed en plasma is flink toegeno men als gevolg van de medische ont wikkelingen. Er is steeds meer bloed nodig voor bijvoorbeeld hart- en vaat- operaties. transplantaties en de be handeling van patiënten met hemofi lie of kanker. Medisch directeur Sybe sma: „Tegenwoordig worden opera ties verricht waaraan men vroeger niet eens zou beginnnen." Vooral onder hemofiliepatienten (dat zijn patiënten die bij de geringste ver wonding kunnen doodbloeden omdat hun bloed niet stolt) is de vraag naar bloed enorm gestegen. „Die patiënten werden vroeger niet zo heel oud. Te genwoordig kunnen ze langer in leven foto Dirk-Jan Gjeltema reld. En dat moet, zegt hij, vooral zo blijven. Daarom prakkiseren de bloedbanken er niet over om - zoals in sommige andere landen wel gebeurt - een premie op bloed te zetten. On danks de dreigende schaarste denken de bloedbanken er niet aan om bloed gevers bij wijze van lokkertje te gaan betalen. Sybesma, resoluut „Dat zal in Nederland nooit gebeuren. Want als je gaat betalen, loop je het gevaar dat zich ook donors melden die aller lei risico's met zich meebrengen, drugsgebruikers bijvoorbeeld, die voor een paar tientjes hun bloed wil len verkopen. Zolang er niet wordt be taald, hebben zij er geen enkel belang bij zich als donor op te geven. Maar zodra er geld in het spel komt. wordt dat anders. Wij beschikken momen teel over een veilig donorbestand. En dat willen we graag zo houden." Medisch directeur Sybesma van de Bloedbank Zuid-West-Nederland: „...er wordt een groot beroep op die nullen gedaan..." worden gehouden, maar daar is veel bloed voor nodig." Minder gangbaar Er dreigt met name een tekort aan de bloedgroepen Nul (0) positief en nega tief. Dat zijn bloedgroepen die veel voorkomen. Maar de vraag ernaar stijgt stevig omdat het type bloed ook gebruikt kan worden voor patiënten met wat minder gangbare bloedgroe pen. „Er wordt een groot beroep op die nullen gedaan." Om die reden richt de wervingscampgne van de bloedbank Dordrecht zich in het bijzonder op do nors bij wie de bloegroep Nul door de aderen stroomt. „Wij kunnen", zegt Sybesma. „duizend extra nullen goed gebruiken." En indien de bloedbank er niet in slaagt duizend nieuwe donors te vin den? „Een uiterste consequentie zóu kunnen zijn, dat we op een gegeven moment tegen een chirurg moeten zeggen: 'Sorry, ons bloed is op, stel die voorgenomen operatie maar even uit'. Gelukkig hebben we dat tot dusver nog niet hoeven doen." Zeeland kent diverse afnamecentra waar donors hun bloed kunnen af staan. Veel donors maken die gang een paar keer per jaar. Zodra het bloed is afgenomen, wordt het ge koeld. waardoor zowel de cellen als het plasma in goede conditie blijven. Vervolgens reist het bloed per ambu lance naar de bloedbank in Dor drecht, waar het wordt 'bewerkt' en onderzocht op geelzucht, geslachts ziekten en anti-stoffen tegen het aids- virus. Daarna gaat het naar de zieken huizen of wordt het gebruikt voor de vervaardiging van medicamenten. Om de kans op besmetting zo klein mogelijk te houden, worden bepaalde 'risicogroepen' als donor geweerd. De bloedbanken rekenen daartoe onder meer drugsspuiters. prostituanten en homoseksuelen. Volgens Sybesma behoort het Neder landse bloed tot het veiligste ter we- kunst Het verleden herleeft in Veere door Nico Out Wie lid is van de kunstuitleen komt regelmatig werk tegen uit BKR-periode van Gustaaf Vander braak (1934). Spontaan ogende voorstellingen zijn het, waarin raak gestileerde mensen een heftig leven lei den. Vanderbraak verliet de BKR vrijwillig en is al ja- ongeleden naar Amsterdam vertrokken. Maar nu is hij even terug. In de Zeeuwse Bibliotheek, met vitaal werk, dat een scala aan passies, angsten en geneugten etaleert. Vanderbraak werkt nog altijd direct. Het lijkt erop dat wj van tevoren geen idee heeft wat de ontmoeting met net maagdelijke linnen brengt, maar al werkend beelden ™dt. Die krijgen dan vorm, hoekig of rond, in een stijl no eigen is en tevens de sporen vertoont van expressio nisme en kubisme. Ook zijn decoratieve patronen in de composities opgenomen. Ik moet soms denken aan Kunst uit Afrika en het Midden-Oosten, vanderbraak schept geen illusies: hij verbeeldt wat hem neaelt of wat hij waarneemt. In plaats van afstand te nemen intensiveert en reduceert de schilder de voorstel- om een maximum aan beleving te bereiken. Een ,®*1 van het beeldvlak blijft rustig- het is lichtbruin. I^n, grijs of oker. Daarmee schept Vanderbraak ruim- oor de figuren die optreden in het theater van het ven. Ze zwoegen, gevangen in hun eigen obsessies, ont- oeten elkaar op een terras of in een bar of geven zich er aan al dan niet gevaarlijke, onmogelijke en uitbun- anderbraak schildert aanstekelijk, weet meestal geraf- eerd te boeien. Er blijft veel te raden over. de voorstel en laten zich niet compleet vatten. Maar de sfeer Su v.00r zicl1- Erotiek is een of wellicht de belang- drijfveer: het leven moet genoten worden, tot elke J*ys. Wie dat mogelijk te veel van het goede vindt, kan altijd nr~ waak In de Schotse Huizen te Veere gaat het heel wat rustiger toe. Hier spreekt een traditionele of gematigd moderne kunstopvatting zoals die door artistieke inwoners of dito bezoekers van het stadje is verbeeld in de periode voor en vlak na de Tweede Wereldoorlog. Het voormalige rijksmuseum is dankzij de inspanningen van de stich ting 'Veere 700' nu toch weer een expositie rijk, samenge steld uit particulier bezit. Hij zou de toon kunnen zetten voor een nieuwe impuls aan de met sluiting bedreigde gotische panden. De tentoonstelling van Walter Vaes in 1988 had een begin kunnen zijn van een voortvarende presentatie van schilders en grafici die op een of andere manier een band hebben met Veere. Maar het is bij inci denten gebleven, zoals de fraaie expositie van Karei van Veen in 1990. Tekenend is dat het museum niet betrok ken is bij de grote Jan Heyse-tentoonstelling van dit mo ment. Wanneer de aarzelende houding van diverse be trokkenen voortduurt en geen volwassen tentoonstel- lings- en marketingpolitiek wordt gevoerd heeft ook het onlangs gelanceerde plan van Wim Vaarzon Morel geen schijn van kans. Een museum runnen is een vak. Schoonheid Maar nu kunt u nog een fractie aanschouwen van wat er, mochten de Schotse Huizen alsnog een museale toe komst krijgen, te zien zou kunnen zijn. Wie van onge dwongen schoonheid houdt kan zich laven aan land schappen. stillevens en portretten van bekende en min der bekende namen, meer dan twintig in getal. Een greep uit de ruim veertig werken geeft wellicht een indruk. Ik beperk me tot enkele hoogtepunten en een enkel dieptepunt. Dat laatste is voor mij de bijdrage van Mies Callenfels. Haar gestileerde 'Bretonse vrouw' is stijf en mist kracht, zoals ook haar 'Bomen in de sneeuw te Haarlem' erg houterig overkomen. Claire Bonebakker, van wie ik jaren geleden op de tentoonstelling 'Kunst boven water' enkele wat slappe werkjes zag. is hier wel goed vertegenwoordigd. Zij leunt op grote voorbeelden. maar schildert met bravoure pointillistische landschap pen of impressionistische stillevens. Heftiger, maar toch beheerst zijn de schilderijen van Dirk Jan Koets, een cu rieuze figuur, waarover menig Veerenaar nog vol verha len zit. Zijn 'Campveerse toren met schip', maar vooral zijn schilderij van vissers op de Kaai tonen een expres sieve benadering van een impressionistische visie. Mau rice Góth is altijd impressionist gebleven; zijn gloedvol geschilderd 'Paard met kar' vond ik zeer overtuigend. Een lief en raak portretje van zijn dochter Sarika maakt ook deel uit van deze ad-hoc collectie. Sarika zelf is met een mooi en een minder sterk stilleven aanwezig, beiden in de strakke en toch genuanceerde stijl die haar werk kenmerkte. Verstilling Werkweek Gezelschap van de Zee van onze verslaggever KATS - Het Gezelschap van de Zee laat zich niet uit de veld slaan. Hoewel het Fonds voor de Podiumkunsten en de Raad voor Cultuur staatssecretaris drs. A. Nuis onlangs adviseer den de Zeeuwse toneelgroep voorlopig niet te subsidiëren, staan dit jaar meer activiteiten op stapel dan ooit. Zo wordt in september in 't Beest in Goes het literatuurfestival 'Meer dan woorden' geopend met de pre mière van het toneelstuk Het moederskind van Geertrui Daem. Maar eerst vindt volgen de week in Kats een werkweek plaats waaraan tal van Neder landse acteurs en schrijvers een steentje bijdragen. De werk week mondt uit in een cultureel weekend dat de titel 'Een mid zomer-nacht aan zee' heeft mee gekregen. Het Gezelschap van de Zee legt zich toe op gelezen voorstellin gen. Tijdens de werkweek in Kats worden in een aantal zoge naamde readings enkele oude en nieuwe stukken uitgeprobeerd. De bedoeling is dat schrijvers voor het eerst kunnen horen hoe hun stuk klinkt uit de mond van acteurs en dat het gezelschap nieuwe spelers en acteurs kan uitproberen. Mogelijk komen de stukken die tijdens de werkweek worden gerepeteerd later op het repertoire van Het Gezelschap van de Zee. De readings vinden plaats van maandag 17 juni tot en met don derdag 21 juni, telkens om 20 uur in de Nederlandse hervormde Kerk van Kats, en zijn vrij voor publiek toegankelijk. Maandag 17 juni staat Alleen uit liefde op het programma, een nieuw stuk Advertentie Van de al genoemde Karei van Veen is ondermeer een uitgekiend 'Stilleven met speelgoed' te zien, waarin hij precisie paart aan verstilling. Het werk blijft helder en intrigeert ook door de voorstelling. Dirk van Gelders 'Stilleven' met schelpen' is nog doorwerkter en fraai van toon en stofuitdrukking. Drie generaties Vaarzon Morel zijn bescheiden aanwezig. Mij bleef vooral een schetsma tig werkje van 'père'. de oudste dus. bij: met vooral rode en gele vegen verf zet hij direct een strandscène met vrouwen neer. Van de academische bijdragen noem ik een panora misch opgezette fijne ets van Walter Vaes en een knappe tekening van Franz Melchers. die tussen 1891 en 1895 in Veere woonde en naar verluidt lesgaf aan Karei van Veen. Naast kunst is er ook een greep te zien uit documentair materiaal. Daar zou na grondig onderzoek ook een inte ressante expositie mee te maken zijn. Vanderbraak. Zeeuuse Bibliotheek. Middelburg Tot en met 20 juli. 'Veerse schildersSchotse Huizen, Veere. Toten met 29 juli herenmode KWALITEITSMODE VOOR SPECIALE BRADERIEPRIJZEN EN TEVENS LEUKE VAOERDAGGESCHENKEN o.a MERK OVERHEMDEN VAN ARROW-MElKA ElMlOR PERSTUK 5S.00 2 VOW 100.00 BODYWARMERS De hoek met de kleding rati Masse Vonne van der Meer kreeg dinsdag voor Besloten kring de Visscher Neerlandia-prijs 1996 toegekend. foto Bert Nienhuis van Rosa Bromet in de regie van Margreet Sweers. Dinsdag 18 ju ni wordt De Pantserkrant van Menno ter Braak gelezen, in de regie van Ivo van Megen. Schrijf ster Vonne van der Meer ver zorgt de woensdag daarop de re gie van Saul's dood, een onbe kend toneelstuk van Abel Herz- berg. Donderdag staat Van der Meer zelf als toneelschrijfster centraal. Regisseur Margreet Sweers verzorgt dan de lezing van haar nieuwe stuk Besloten kring. Dinsdag werd bekend dat Van der Meer hiervoor de Vis scher Neerlandia-prijs 1996 - voor het beste Nederlandstalige toneelstuk - heeft gekregen. Het moederskind Op zondag 23 juni geeft Het Ge zelschap van de Zee in Dorps huis De Vriendschap in Kats een try-out van Het moederskind van de Belgische schrijfster Geertrui Daem. dat zijn officiële première beleeft in september tijdens de Zeeland Nazomer Fes tivals. Daem speelt zelf ook een rol. Guusje van Tilborg, Antoi nette Jelgersma, Fred van der Hilst en Hubert van Min zijn en kele van de acteurs die voor de werkweek naar Kats komen. De gelezen voorstelling van Het moederskind is onderdeel van het culturele weekend 'Een mid zomer-nacht aan zee' dat zater dag 22 en zondag 23 juni plaats vindt. Op het programma staan verschillende exposities. In Teunn's atelier is werk te zien van Teunn en zijn leerlingen Gonnie van der Kraan. Martha de Jonge, Esther Govaerts, Co- by Knip en Jef Nijkamp. In de Nederlandse hervormde Kerk hangen schilderijen van Peter Hoogers. De schilders Han ter Keurs. Leontien Hooij en Philip Veurink exposeren in de schuur van de familie Schippers. In dorpshuis De Vriendschap zijn etsen te zien van Anne Contant, van wie in heel Kats ook de kunstvlaggen uithangen, In het Nieuw Zeelandhuis hangen schilderijen van Piet van 't Ha- geland en in de Dorpsstraat bouwt beeldhouwer Harmen Brethouwer een menhir. Zaterdagmiddag is er straatto neel. kindertoneel en muziek. Zaterdagavond is in Teunn's atelier een muziekavond georga niseerd met werk van Bach, Scarlatti. Vaughan Williams, Moussorgsky, Rachmaninoff en Jerry 'Anatevka' Bock. uitge voerd door Jan Nagelhout. Ad Matthee en Gijs Nijkamp. Daar na de one-man-show Hats off to Broadway van James Hutchin son. Ten slotte: Dansen bij Co- by, met een optreden van de Twentse band van beeldend kunstenaars De IQ-loze Mietjes. Zondag (10 uur) staat nog een speciale kerkdienst over gast vrijheid op het programma. foto Ruben Oreel Smooth Operator van Vanderbraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 37