Eén brandweer stadsgewest in '99 L. P. C. Wisse CDA-lijsttrekker nieuwe gemeente Gehandicapten gaan op zichzelf Kapelle koestert villa Eureka Bootbewoner krijgt nog even respijt Alsnog subsidie vormingswerk op Walcheren Slobberduin moet binnen een maand lawaai verminderen Twee ton subsidie voor museumhavei zeeland Nieuwe hoofdpost in Middelburg Minder vrijwilligers nodig collectes geslaagden WOENSDAG 12 JUNI 1996 w 14 van onze verslaggever VLISSINGEN - De gemeenten Vlissingen en Middelburg krij gen in 1999 één stadsgewestelij ke brandweer. De hoofdpost van het korps komt bij het toe komstige 'veiligheidscentrum' aan de Stromenweg in Middel burg. Daarnaast zijn drie uit- rukposten nodig. De samenvoe ging van beide korpsen gaat ten koste van vier van de 44 ar beidsplaatsen, maar er vallen geen gedwongen ontslagen. Het aantal vrijwilligers gaat met ten minste tien mensen omlaag. De samenvoeging betekent een besparing van enkele tonnen per jaar. Vlissingen en Middelburg zijn al ruim een jaar in gesprek over de vorming van een stadsgeweste lijke brandweer. Beide korpsen kampen nu met problemen. De kazerne aan de Van Dishoeck- straat in Vlissingen voldoet niet meer aan de eisen en de kazerne aan de Looierssingel in Middel burg ligt ongunstig. De spuit gasten komen daardoor in veel gevallen te laat op de plaats van de brand. Met de huidige bezet ting kunnen de korpsen boven dien niet voldoen aan de stren gere eisen die in de toekomst aan de brandweer worden ge steld. Omdat nieuwe huisvesting noodzakelijk is, willen Vlissin gen en Middelburg aansluiting zoeken bij de huisvestingsplan nen van de Regionale Brand weer Zeeland. Die gaat samen met de Regiopolitie Zeeland, de districtspolitie Walcheren en de Centrale Post Ambulancever voer een groot veiligheidscen trum bouwen aan de Stromen- weg in Middelburg. Dat is naar verwachting in 1989 klaar. Lagere bouwkosten Door de samenwerking met re gionale brandweer en politie val len de bouwkosten voor de brandweer in het stadsgewest 1,3 miljoen gulden lager uit dan bij afzonderlijk bouwen. De sa menvoeging vraagt van Vlissin gen en Middelburg een totale in vestering van in totaal tien mil joen gulden: 7,6 miljoen voor de nieuwe kazerne aan de Stromen- weg, ruim een miljoen voor de in ventaris van kantoor en garage en bij elkaar 1,35 miljoen voor de inrichting van drie nevenposten. De precieze locaties van de hulp posten, die uitsluitend worden bemand door vrijwilligers, zijn nog niet bekend. Duidelijk is wel dat ze komen in Middelburg- Noord (in de omgeving van de toekomstige wijk Veersepoort), ten noorden van Oost-Souburg en in Vlissingen nabij de Sloe- weg. De huidige post in Nieuw en Sint Joosland verdwijnt als die in Oost-Souburg geheel naar behoren functioneert. De kazer ne in Arnemuiden, dat vanaf 1 januari 1997 onder Middelburg valt, blijft in gebruik. De kosten van de huisvesting stijgen door de nieuwbouw, maar daar staat tegenover dat fors op personeel kan worden be spaard: op termijn 425.000 gul den per jaar. Het beroepsperso- neel, dat eigenlijk met vier plaatsen zou moeten worden uit gebreid, kan terug met vier men sen. Dat wordt opgevangen door het afscheid van twee oudge dienden en door arbeidstijdver korting. Het aantal vrijwilligers zal uiteindelijk dalen van 105 naar 90 a 95. Dat wordt bereikt door vacatures die ontstaan nu al niet meer te vervullen. Een probleem is nog dat niet alle vrij willigers in de buurt van de nieuwe posten wonen. Hoeveel mensen daardoor moeten afval len. is nog onduidelijk. Materieel Door de samenvoeging is ook minder materieel nodig. Het nieuwe korps kan met twee au tospuiten, een hulpverlenings voertuig en een duikwagen min der toe. Die worden daarom niet vervangen als ze zijn afgeschre ven. Dat betekent op termijn een besparing van 110.000 gul den per jaar. Het idee om het aantal ladderwagens te vermin deren van twee naar één, waar van eerder sprake was, is van de De colleges van beide steden zien belangrijke voordelen in de vorming van een stadsgeweste lijke brandweer, met een hoofd post aan de Stromenweg. Op die manier kunnen ze het beste vol doen aan de strenger wordende eisen en in financieel opzicht blijkt het de beste oplossing te zijn. Ook de ambulancedienst heeft voordelen bij een stadsge westelijke organisatie. Door de centraal gelegen huisvesting komt het overschrijden van de aanrijtijd op Walcheren waar schijnlijk niet meer voor. De gemeenteraden van Vlissin gen en Middelburg beslissen van onze verslaggever OOSTKAPELLE - Het Valke- nisser raadslid L. P. C. Wisse uit Koudekerke wordt lijsttrekker van het CDA bij de komende verkiezingen voor de nieuwe plattelandsgemeente Walche ren. De tweede plaats wordt in genomen door de huidige frac tievoorzitter in de raad Veere, W. J. van Tatenhove uit Gapin- ge. De eerste vrouw op de gros- KNF-wedstrijd voor korpsen in Middelburg MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de Koninklijke Ne derlandse Federatie van Mu ziekverenigingen (KNF) houdt zaterdag concertwedstrijden in Middelburg. In de Concert- en Gehoorzaal treden vanaf tien uur 's morgens beurtelings der tien korpsen op. De deelnemen de verenigingen komen uit heel Nederland. De KNF heeft de ju ryleden J. J. Koops, R. B. B. Goorhuis en G. Jansen aange wezen om de prestaties te beoor delen. Achtereenvolgens treden op: Oud Vossemeers Muziekvereni ging uit Oud-Vossemeer; Excel sior, Genderen; Prins Maurits Band, Bussum, Sint Gregorius, Giesbeek; Oefening Baart Kunst, Pernis; Hollands Diep- klanken. Moerdijk; Hosanna, Leeuwarden; De Vliegende Hol lander, Terneuzen; Concordia, Bergen op Zoom; Caecilia, Vee- nendaal; Valkenburgs Harmo nie, Valkenburg; Veronica, Zuid- zande en Prinses Irene, Huizen, Elk korps speelt een verplicht nummer en een keuzewerk. eind deze maand over de samen voeging van de brandweerkorp sen en de gezamenlijke huisves ting. De plannen worden dins dag 18 juni besproken in de com missie algemene bestuurlijke aangelegenheden in Vlissingen en de commissie algemene en bestuurlijke zaken in Middel- lijst slaat op de derde plaats: J. Wisse-Francke uit Meliskerke, ex-raadslid van de gemeente Mariekerke. De verkiezingen worden in no vember gehouden. De leden van het CDA in de toekomstige plat telandsgemeente Walcheren stelden tijdens een bijeenkomst in Oostkapelle de kandidaten lijst, zoals opgesteld door het voorlopig bestuur, ongewijzigd vast. Op drie na hebben de eer ste tien op de lijst allen ervaring met raadswerk. Vier van de tien zijn vrouwen. De plaatsen vier tot en met tien worden als volgt bezet: P. Hengst uit Westkapelle, wethou der; J. J. M. Kühler-Den Hollan der uit Oostkapelle, fractievoor zitter Domburg; J. J. A. M. Bruurs uit Veere, medewerker kamer van koophandel en fa brieken; K. W. F. Wouters-Klei- nepier uit Zoutelande, fractie voorzitter Valkenisse; S. H. Buijze uit Grijpskerke, mede werker belastingdienst; A. P. C. Kaland uit Westkapelle, be stuurslid CDA Zeeland; A. D. de Best uit Oostkapelle, wethouder Domburg. Scouting houdt bever-doe-dag VEERE - Scouting Walcheren houdt zaterdag voor de bevers (jongens en meisjes van 5-7 jaar) de jaarlijkse bever-doe-dag op het scoutcentrum aan het Veer- se Meer in Veere. De bevers vie ren daar de verjaardag van Hip pe Springveer en zijn zus Zeeline (twee figuren uit de fantasiewe reld van de bevers). Zo'n zestig bevers zijn daarbij present. Het feest duurt van 13.15 tot 16.00 uur. Eén van de bewoners van de woonvorm De Wale verricht de officiële opening van de appartementen aan de Walesingel in Middel burg foto Lex de Meester MIDDELBURG - Acht lichamelijk ge handicapten uit Middelburg kunnen weer in hun eigen stad wonen. In appar tementen aan de Walesingel in Middel burg, die op initiatief van de stichting Woonvorm De Wale speciaal zijn aange past. De woningen liggen midden in de bewoonde wereld. De bewoners leven er bijna geheel op zichzelf. Voor hulp die on vermijdelijk is kunnen ze iemand oproe pen, maar voor een kopje thee en een praatje moeten ze naar de buurman. Dinsdag werd de woonvorm, na anderhalf jaar experimenteren, officieel in gebruik genomen. Een bewoner verrichtte de ope ning, door met zijn rolstoel en verkleed als schip door een papieren poort te rijden. Dat schip was niet toevallig. De term wale is afgeleid uit de scheepvaart. Een wale is een wal van drijvend hout. die vroeger ter bescherming bij het laden en lossen om schepen werd gelegd. Volgens stichtingshoofd A. E. van Bem- mel is bij woonvorm De Wale sprake van een vergelijkbare situatie. „De Wale geeft bewoners de mogelijkheid om in een rela tief beschermde omgeving lading uit te wisselen met de buitenwereld", zei hij tij dens zijn openingsspeech. Hij benadrukte dat De Wale gehandicapten maximale mogelijkheden geeft tot zelfontplooiing door de grote zelfstandigheid die van hen wordt gevergd. Succes Het project is een succes. De deelnemers zijn dik tevreden en de behoefte aan ver zorgend personeel is teruggebracht tot een minimum. Van Bemmel: „Voor de acht gehandicapten is continu slechts één verzorger beschikbaar. In eerste instantie heeft het project een flinke investering ge vergd, maar op de lange termijn verdienen we die terug omdat er zo weinig personeel nodig is." Volgens Van Bemmel wordt in de zorgsec tor al jaren gestreefd gehandicapten zo dicht mogelijk bij hun thuismilieu te hel pen. Van Bemmel: „In Zeeland is dat moeilijk omdat de gehandicaptenzorg grotendeels is geconcentreerd in Goes. Zeeland loopt voor op de rest van Neder land, maar Walcheren is onontgonnen ge bied. We zijn druk bezig om dat te veran deren. Daarbij hoort ook dit initiatief." van onze verslaggever KAPELLE - De oude villa van D. J. van der Have bv is het eerste gebouw in Kapelle dat wordt opgeknapt met subsidie voor ge meentelijke monumenten. Met hulp van ruim dertigduizend gulden subsidie zal onderhoud worden gepleegd aan het ruim een eeuw oude pand. De subsidieverordening gemeentelijke monumenten is eind vorig jaar vastgesteld. Jaarlijks is 1,5 ton beschikbaar. „We zijn erg blij met de subsidie", zei vestigingsmanager J. M. Oggel van Van der Have gisteren. „Iedereen in de omgeving kent toch deze villa. Het is een karakteristiek pand." Vijftien panden en één boom werden al eerder aangewezen als gemeentelijk monument. Van der Have vroeg als eerste om sub sidie. nadat de verordening was vastgesteld. Inmiddels zijn daar voor al meerdere aanvragen binnengekomen. Dat kan zowel gaan om geld voor restauratie als om geld voor onderhoud. Dat laatste komt bij gemeentelijke monumenten niet zo veel voor. Door regelmatig onderhoud kun je echter dure restauraties voor komen, redeneert de gemeente Kapelle De villa Eureka van Van der Have wordt momenteel gebruikt als kantoorruimte. Vroeger hebben daar drie generaties van het ge slacht Van der Have gewoond. Het pand werd in 1886 in opdracht van de familie opgetrokken, in classisistische stijl. Destijds be stond het nog uit één etage, maar in 1905 is er een verdieping bij gebouwd. van een medewerkster MIDDELBURG - De eigenaar van de woonboot Erna kan voorlopig nog rustig in de Schelphoek bij Serooskerke (S) blijven liggen. Tegen de man waren twee weken gele den vier boetes van 500 gul den, waarvan de helft voor waardelijk, geëist. Mr. R. C. P Rammeloo, die zijn zaak in ap pel behandelde, achtte zie niet in staat om alleen een be slissing te nemen en verwees dinsdag de behandeling naar de meervoudige kamer van de rechtbank. Omdat de Schelphoek weer na tuurgebied moest worden, kre gen de eigenaars van de sche pen die in de voormalige werk- haven lagen, de boodschap dat zij moesten vertrekken. Dat de den zij. met uitzondering van de eigenaar van de Erna. die naar zijn zeggen nergens een plek kon vinden om zijn oude zeilscheepje neer te leggen. Van april tot en met juli werd er vier maal proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Hij weigerde de boetes te betalen, ook nadat de kantonrechter hem had ver oordeeld. De Serooskerkenaar stond dinsdag bovendien voor de po litierechter als verdachte van exhibitionisme. Een dertienjarig meisje had op 28 juni vorig jaar in de Schelp hoek een blote man gezien die zichzelf bevredigde. Zij en haar kameraadje meenden de man te herkennen van een kranten foto. die op 13 juni was ge plaatst bij een artikel over de problemen met de ligplaats voor de Erna. Officier van justitie mr. H. I. den Hartog twijfelde niet aan de juistheid van de identifica tie van de man door de kinde ren en eiste 400 gulden boete. De kinderen hadden aangege ven dat zij tachtig a negentig procent zeker van hun zaak wa ren. De verdachte ontkende pertinent zoiets gedaan te heb ben. Het was volgens hem ab soluut onmogelijk dat hij daar geweest was. omdat hij de hele dag met zijn vrouw in Rotter dam was. Politierechter mr. A. M. Janssens-Van Kampen sprak hem vrij omdat niet hon derd procent vaststond dat de Serooskerkenaar de exhibitio nist was. burg. De vergadering in Vlissin gen begint om 19.00 uur; die in Middelburg om 19.30 uur. van een medewerker DEN HAAG/KOUDEKERKE - Eigenaar A. van Lieshout van het vakantiecentrum Slobber duin aan de Wielemakersbaan in Koudekerke krijgt van de ge meente Valkenisse een maand de tijd om het lawaai te vermin deren. In die maand kan hij akoestische maatregelen ne men. Als na een maand uit me tingen blijkt dat er nog steeds te veel lawaai is, wil de gemeente bestuursdwang tegen Van Lies hout toepassen. Dit is de inhoud van een brief, die binnenkort door de gemeen te aan Van Lieshout gestuurd wordt. De inhoud van de brief werd dinsdag openbaar tijdens een door de buren van het vakantiecentrum, mevrouw M. N. Pelgrom, aangespannen schorsingszaak voor de rechter bij de Raad van State, drs. E. Berg. Mevrouw Pelgrom ging naar de Raad van State omdat de gemeente Valkenisse weiger de het vakantiecentrum stil te leggen of een dwangsom op te leggen. Volgens advocaat A. Wouters komt de gemeente door de brief enigszins tegemoet aan me vrouw Pelgrom, maar nog niet helemaal. Wouters noemde het positief dat de gemeente toe geeft dat de geluidnormen over schreden worden door de gasten van het vakantiecentrum, j gaat er niet om dat een fe bal gespeeld of geparkeerd worden." zei Wouters. „Hetj erom dat mevrouw Pelgrom- met goed fatsoen in haarsto' de tuin kan zitten." Volgens mevrouw Pelgroa vanaf het terrein van het va) tiecentrum voortdurend gtt en geschreeuw te horen. Voc de moeilijk opvoedbare ka ren uit Duitsland, die enkelf gen vakantie doorbrengen Van Lieshout, zouden voor; overlast zorgen. De gemeente zegt naar aan ding van de klachten van: vrouw Pelgrom in augustus september het geluid bij jj woning gemeten te hebt Kort daama schreef de gema te mevrouw Pelgrom echten brief dat niets met het result van de metingen gedaan; worden omdat ze niet repres tatief waren. Volgens reels Berg wordt het maximaal toa stane lawaai bij het huis van familie Pelgrom ruim overscl den. Van Lieshout wil eerst de; spraak van de Raad van Si afwachten welke voorzieniit tegen het lawaai verplicht; De afdeling bestuursra spraak van de Raad van S: doet vandaag (woensdagi; spraak. van onze verslaggever VLISSINGEN - Het vormings- en ontwikkelingswerk op Wal cheren krijgt tot en met 1998 alsnog een subsidie van de ge meente Vlissingen. Het gaat om een bedrag van 18.000 gulden per jaar. De gemeente wilde aanvankelijk haar bijdrage in éen keer geheel schrappen. Het Educatief Centrum Walcheren, dat het vormings- en ontwikke lingswerk uitvoert, heeft daar met succes protest tegen aange tekend. Tot en met 1995 trok Vlissingen jaarlijks ruim 44.000 gulden uit voor het vormings- en ontwikke lingswerk. In het kader van de grootscheepse bezuinigingsope ratie die de gemeente dit jaar in de welzijnssector heeft ingezet, werd die subsidie geheel terug gedraaid. Volgens het college van B en W horen de cursussen tot de reguliere activiteiten van een instelling voor basiseduca tie. Het geld daarvoor zou vooral moeten worden opgebracht door deelnemers en instellingen die belang bij de cursussen heb ben. Het Educatief Centrum kon zich wel vinden in die redenering, maar was het er niet mee e dat de gemeentelijke bijdra? één keer werd teruggedis Daardoor zou het centrum: in staat zijn de omslag te mal omdat er geen personeel e voor inzetbaar is. „De hele ie structuur van mensen die: daar hard voor maken, zot dan opeens niet meer zijn", dus directeur W. Blom. De commissie bezwaar- en roepschriften stelde het t trum in het gelijk. Zij advisee de subsidie af te bouwen ine jaar. In overleg met het cent- is besloten nog tot en met 1! 18.000 gulden per jaar beset baar te stellen. „Op die wijze! het werk de komende jaren; op heldere wijze vorm krijgt aldus het college van B en li een voorstel aan de gemee: raad. De gekozen vorrn beteb wel dat organisaties die omi cursus vragen, zelf moeten; gen voor geld om de cursus kunnen uitvoeren. Het voorstel wordt vanan (woensdag) besproken i raadscommissie welzijn, openbare bijeenkomst word! houden in het Vlissingses huis en begint om 19.30 uur. van onze verslaggever ZIERIKZEE - Gedeputeerde J. G. van Zwieten heeft een duit in het zakje gedaan voor de tot standkoming van de nieuwe vorm van de Zierikzeese Mu seumhaven. Op een bijeen komst waar het businessplan voor de museumhaven werd ge presenteerd, zegde Van Zwieten 200.000 gulden toe voor het pres tigieuze project. Want: „Ik ge lóóf erin. Ik zal niet rusten tot het is geslaagd." Zijn bondge noot, de Zierikzeese wethouder L. J. van Gastel, was net zo en thousiast. „Nu heb ik het gevoel dat we een werktuig in handen hebben, een sleutel tot hetgeen we eigenlijk willen nastreven." Over strijdlust viel dinsdag niet te klagen. Geen woorden maar daden, betoogde Van Zwieten. „Wat de voetballers niet lukt, moeten wij juist wel doen." De museumhaven moet een van de drie speerpunten worden van het provinciale project Zeeland Maritiem en de gedeputeerde MIDDELBURG Toneelstuk De leerlingen van de zesde en zevende klas van' de Vrije School Zeeland brengen vrijdag 14 juni het toneelstuk 'De vier en de steen der wijs heid'. Het stuk, dat de leerlingen zelf hebben bedacht, wordt op gevoerd in de aula van de school aan de Willem Arondeusstraat in Middelburg. De aanvang is om 20.00 uur. Fietster bij val gewond ZOUTELANDE - Een 31-jarige fietser uit Berg aan de Maas is maandagnacht gewond geraakt toen hij ten val kwam. De man zag op de Duinweg in Zoutelan de een paal over het hoofd, toen hij vanaf de rijbaan het fietspad op wilde rijden. Hij is met een, hoofdwond opgenomen in het ziekenhuis. wil haast maken met het vs zenlijken van de planneaT het eind van het jaar moei project financieel stevig oe rails staan, vindt hij. Dean tie, die volgens Van Zwieten: een Zierikzeese of Schold Duivelandse maar een Zefj uitstraling moet krijgen, een investering van ruim lfi joen. Hiervan moet na de: drage van de gedeputeerde; zo'n acht ton bijelkaar w gesprokkeld. Dit geld komt er wel. stelde! Zwieten vol vertrouwen, heeft al wat lijntjes uitgezet heeft hij contact opgeno: met een bureau dat probeed 'no-cure no-pay'-basis Euro? subsidies binnen te slepen hij na de presentatie. Verder; wacht hij in Nederland no? wat 'potjes' aan te treffen. C rekent hij financiële steun' het midden- en kleinbedrijf Zierikzee. „Zij hebben en baat bij." De aanschaf van zeveiS nieuwe schepen mag wel sneller dan in het plan staats gegeven, viVidt Van Zwieten de museumhaven ligt eenpit tige botter te koop voor 70® dat is minder dan de helft va; marktwaarde. In twee dageni heb ik al 30.000 gulden op haald. En de rest van het komt er ook wel." Astma Fonds: Ovezsi 607,90. Epilepsie Fonds: WestW 1774.60 VLISSINGEN - Aan de farf Mens Maatschappij v® Christelijke Hogeschool desheim in Zwolle heeft S Witte uit Vlissingen hetdip-^ Logopedie behaald. wethouder G. E. M.M. de Maat (tweede en derde van links) bij de villa, waarvoor gisteren een subsidiebeschikking is foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 16