Kokkelvisserij wordt beperkt High-tech op Hogeschool Zeeland Slecht jaar voor kokkelvisserij Oesterkwekers boos op Van Aartsen om verdeling percelen Man vrijgesproken van medeplichtigheid diefstal door pupil ■■I Kamperland houdt Veerse Meer-dag Werkstraf en jaar lang niet rijden na weigeren blaasproef Boeren stellen op symposium omgaan met milieu centraal zeeland Vergunningen Westerschelde moet kraamkameifunctie beschermen Ministerie houdt vast aan bouw doorlaat Veerse Meer DETEC BESCHERMT MÉÉR DN ALLEEN UW EIGENDOMMEN WOENSDAG 12 JUNI 1996 1; van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Minister J. van Aartsen van Visserij wil alleen personen die vóór januari 1993 al minstens een jaar mecha nisch op kokkels visten in de Westerschelde een vergunning geven. Bovendien moeten zij ook na januari 1993 minimaal twee jaar beroepsmatig die vis serij hebben uitgeoefend. 'Be roepsmatig' houdt in dat een be paald minimuminkomen moet zijn verworven via de mechani sche kokkelvisserij. Het Produktschap Vis moet zijn licht nog over dit beleidsvoorne men laten schijnen. Dat gebeurt waarschijnlijk zeer binnenkort. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De Groep van Ac tieve Oesterkwekers uit Yer- seke vindt dat minister J. van Aartsen de Tweede Kamer on juist voorlicht over het oester- beleid. Zij vraagt de leden van de vaste Kamercommissie voor Visserij de uitgifte van de oes terpercelen niet overhaast te la ten beginnen. Het is de bedoeling dat de uitgif te van percelen op 20 juni begint. De Groep vindt dat zij door de wijze van uitgifte alleen de keus krijgt uit percelen van matige tot slechte kwaliteit. Van Aart sen geeft elke huurder van oes terpercelen in de Oosterschelde 40 hectare. Daarbovenop kun nen extra hectares komen, af hankelijk van het huidige areaal en de gehaalde productie. In de Grevelingen krijgt elke huidige huurder 20 hectare. Iemand die daar nu nog geen areaal heeft, kan er percelen huren tot maxi maal 20 hectare op voorwaarde dat hij een gelijke oppervlakte in de Oosterschelde inlevert. Hui dige huurders kunnen bij voor rang aanspraak maken op de percelen die zij nu huren. De Groep van Actieve Oester kwekers vindt de wijze waarop Van Aartsen de productie laat meetellen, niet terecht. De mi nister heeft, om tegemoet te ko men aan een motie van de Ka mer, accountants langs de be drijven gestuurd. Zij moesten achterhalen welk deel van de productie werd gehaald op de gehuurde gronden en welk deel op de vrije. Daar kvham het ac countantsbureau echter niet uit. Wel ontdekten de cijferaars dat elk bedrijf per jaar een normpro ductie van 20.000 oesters per hectare kan halen. Volgens de Groep van Actieve Oesterkwekers is niet te bereke nen hoeveel oesters er gemid deld per hectare gekweekt kun nen worden. Dat komt doordat „zoveel Vervoex-leden hun per celen braak hebben laten liggen omdat men zich bewust heeft onthouden van het kweken van creuses", schrijven de Actieve Oesterkwekers aan de Kamer- commmissie voor Visserij. De Kamermotie diende juist om de kwekers die nu minder dan 40 hectare huren, op grond van hun productie in aanmerking te la ten komen voor extra percelen, aldus de groep. Dat zou voorde lig zijn geweest voor kleine ac tieve kwekers. Een van de doelstellingen van het nieuwe uitgiftebeleid. het doorbreken van monopolies, wordt niet gehaald, stelt de groep. Van Aartsen werd bij de uitgifte geadviseerd door de Ad viescommissie Afronding Inte- rimbeleid Oestercultuur AAIOi. „Vijf van de zes leden in de AAIO waren huurder van Grevelingenpercelen. Monopo liehouders mochten dus over him monopolie adviseren." Door het besluit van de minister krij gen zij op de Grevelingenperce len voorkeursrechten, aldus de Groep. „Door de ruime toewijzing, zon der aftrek voor de Grevelingen. kunnen zij ook hun goede perce len in de Oosterschelde behou den en behoeven slechts de min-, dere kwaliteit af te stoten, zelfs al zijn ze reeds 15 jaar niet actief geweest. Van de herverdeling komt dus ook niet veel terecht", stellen de briefschrijvers. van een medewerkster MIDDELBURG - De politie rechter in Middelburg heeft een 52-jarige man uit 's-Gravenpol- der vrijgesproken van mede plichtigheid aan diefstallen uit twee scheepjes in het haventje van Ellewoutsdijk. Tussen 7 en 13 mei van het vorig jaar stal zijn pleegzoon uit een jachtje hengels, een viskist, een regen pak en gereedschap. Op 20 mei verdwenen er uit een andere boot visgereedschap, een fles van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De provincie Zee land is blij dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat ver klaart. de doorlaat in het Veerse Meer niet te schrappen van zijn begroting. Via de doorlaat kan schoon water uit de Ooster schelde het Veerse Meer binnen stromen. „Het ministerie heeft nu zelf ge zegd dat de doorlaat op de be groting blijft staan. Maar hele maal gerust mogen we eigelijk nog niet zijn. We moeten immers nog officieel antwoord krijgen op onze brief aan de minister", zegt directeur C. Colijn van de directie Ruimtelijke Ontwikke ling, Milieu en Water. De provincie was verontrust door het bericht dat het ministe rie de doorlaat in het Veerse Meer wilde schrappen van de be groting. Volgens een woordvoer ster van het departement is er echter geen sprake van dat de doorlaat zal sneuvelen. Rijkswa terstaat Zeeland zei achteraf te snel conclusies te hebben ge trokken toen bij gesprekken over bezuinigingen de doorlaat in het meer eens ter sprake kwam. „Er is dan toch in elk geval een keer over gesproken. Wij krijgen dat als provincie immers met zo maar te horen. Maar nu komt het ministerie met de ontken ning. Om helemaal zeker te zijn vragen we het binnenkort nog een keer aan de minister zelf', zegt Colijn. Het is de bedoeling dat de bouw van de doorlaat volgend jaar be gint. drank, boeken en kaarten, een brandblusser, een kompas en andere scheepsbenodigdheden. De dader was een jongeman die onderdak had gekregen bij de fa milie van de 's-Gravenpolder- naar. Het echtpaar wilde de jon gen een nieuwe kans geven na dat hij was vrijgekomen uit de gevangenis. In de nacht van 20 mei werden de gestolen spullen aangetroffen in de bestelbus van de man uit 's-Gravenpolder. Hij was tegen twee uur 's nachts met zijn pupil naar de dijk gereden om zijn honden uit te laten. Hij zei tijdens de zitting dat hij geen flauw idee had wat de jongeman uitvoerde toen hij zelf langs de dijk wandelde. Officier van Justitie mr. H. L den Hartog noemde het aandeel van de 's-Gravenpoldemaar gering. Volgens haar wist hij wel dat zijn pupil de diefstallen pleegde, maar slaagde de zwakbegaafde huisvader er niet in de jongeman in het gareel te houden. Die ti ranniseerde intussen het hele gezin. Den Hartog was ervan overtuigd dat de 's-Gravenpol- dernaar nooit meer zoiets zou doen. Toch eiste ze een boete van 750 gulden waarvan 500 voorwaardelijk en betaling van 372 gulden schadevergoeding aan de eigenaar van één van de scheepjes. Enorme schade Raadsvrouw mr. J. J. J. Jansen vroeg om ontslag van rechtsver volging vanwege de beperkte geestvermogens van haar cliënt. Zij constateerde dat het echt paar het slachtoffer geworden was van hun bereidwilligheid om mensen te helpen. De pupil, die al meermalen met Justitie in aanraking was geweest, heeft volgens haar enorme schade aangericht in het gezin. Het strenge protestants-christelijke kerkgenootschap waartoe de fa milie behoort, eist volgens haar bovendien een openbare schuld bekentenis van de man voor zijn misstappen. Politierechter mr M. A. Jans- sens-Van Kampen ging nog ver der dan de raadsvrouw en sprak het verlossende woord voor de man: vrijspraak voor mede plichtigheid aan beide diefstal len. Na een langdurige ondervra ging kwam zij tot de slotsom dat er geen sprake was geweest van opzet om uit stelen te gaan, maar dat de man zijns ondanks bij de misdrijven van zijn huisge noot betrokken was geraakt. Daarna komt Van Aartsen met een definitief voorstel. Hij wil het vergunningenstelsel eind augustus van dit jaar laten in gaan. De Westerschelde is het enige kustwater waar men nog vrij op kokkels kan vissen. Het Beleidsplan Westerschelde vereist echter dat de kraamka merfunctie van dit water wordt beschermd. Ook zeehonden en vogels moeten er ongestoord hun voedsel kunnen vinden. Van Aartsen wil daarom drie gebie den in de Westerschelde sluiten voor de kokkelvisserij: het westelijk deel van de Hooge Pla ten inclusief De Bol, De Plaat van Baarland (met de Slikken van Everingen) en het schor bij de Paulinapolder tussen Hoofd plaat en de Braakmanhaven. Overbe vissing Uit een inventarisatie van het Rijksinstituut voor Visserijon- derzoek (RIVO) blijkt dat het aantal oudere en dus op te vis sen kokkels in de Westerschelde aanzienlijk lager is dan in de Oosterschelde en de Wadden zee. Dat komt volgens Van Aart sen door 'overmatige en onbe heerste visserij in de Wester schelde gedurende de laatste ja ren'. De jongere kokkels zijn in de Westerschelde oververtegen woordigd. De minister wil daar om voor de Westerschelde een zeer beperkt uitgifte-beleid voe ren. Voor de Oosterschelde en de Waddenzee, evenals voor de Voordelta, geldt al een paar jaar een vergunningensysteem. Voor die wateren worden jaarlijks 37 vergunningen verleend aan kok kelvissers. Op grond van de criteria die gaan gelden voor de Wester schelde. denkt Van Aartsen cir ca tien vergunningen te moeten verstrekken. Blijkt hij er toch meer te moeten uitdelen, dan wil hij volgend jaar een evaluatie. Die dient om te zien hoe de kok kelstand dan is. Collectief Van de tien vergunningen zou de producentenorganisatie van de Nederlandse kokkelvisserij (PO kokkels) er zes krijgen. Het be stuur van PO kokkels, waarvan de 37 leden voornamelijk collec tief vissen in de Westerschelde, moet zelf maar zien hoe het die verdeelt. De resterende vier ver gunningen gaan naar zoge naamde 'overige vissers' op de Westerschelde. Daarvan zijn er dertien. Tien van hen hebben zich verenigd in de Vereniging van Westerschelde Kokkelvis sers. In een reactie aan de minister laat PO kokkels merken blij te zijn dat er nu eindelijk een ver gunningenstelsel komt voor de Westerschelde. De organisatie schrijft dat het door de 'overige vissers' komt dat een scheve ver houding is ontstaan tussen jon ge en oudere kokkels. Die colle ga's beginnen volgens PO kok kels te vroeg met het vissen en gaan er te lang mee door. Daar door konden haar leden aanzien lijk minder kokkels opvissen uit de Westerschelde, aldus de orga nisatie. PO kokkels vindt eigenlijk dat zij meer vergunningen zou moe ten krijgen dan de genoemde collectieve zes. Zij gaat echter met dit aantal akkoord op voor- De gevangen kokkels worden verladen in Kats. foto Lex de Meester Op de Hogeschool Zeeland hebben de studenten M. van Houcke (1) en M. Pruijssers apparatuur ontwikkeld waarmee nieuwe computertechnologie wereldwijd kan worden gedemonstreerd en onderwezen. foto Lex de Meester VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland is betrokken bij een project dat zich richt op de wereldwijde verspreiding van nieuwe computertechnologie. Het gaat om toepassing van de zogenaamde Boun dary Scan-methode. Met deze methode, oorspronkelijk bedoeld voor het testen van chips, kunnen schakelingen in chips snel en goedkoop worden veranderd, al naar gelang de wensen van de klant of de eisen van nieuwe technologische ontwik kelingen. Studenten van de Zeeuwse hogeschool ontwikkelen apparatuur en computerpro gramma's waarmee deze nieuwe Boun dary Scan-toepassing overal in de wereld kan worden gedemonstreerd aan mogelij ke gebruikers zoals chip-fabrikanten. Die kunnen er forse besparingen mee berei ken: ze hoeven in veel gevallen geen nieuwe chips meer te ontwikkelen, maar kunnen volstaan met het (henprogram meren van oude of 'lege' chips, en hoeven die daarbij niet van de montage-plaat te halen. Ook zal de hard- en software, die door Vlis- singse studenten wordt ontwikkeld, we reldwijd worden gebruikt voor onderwijs doeleinden. Aan de hogeschool studeren momenteel twee studenten, M. van Houc ke en M. Pruijssers, op het project af. Ze zijn er sinds februari bij betrokken. De educatie- en demonstratie-apparatuur die ze hebben ontwikkeld, wordt de ko mende weken gebruiksklaar gemaakt; dinsdagmiddag verzorgden ze een presen tatie. Samenwerking Het project vloeit voort uit een samenwer kingsverband van vier partijen: het Eind- hovense high-techbedrijf JTAG Techno logies (producent van Boundary Scan- produkten), het bedrijf Simac Techniek uit Veldhoven (verkoper en distributeur van industriële elektronica), de Haagse Hogeschool en de Hogeschool Zeeland. Ten behoeve van het project heeft de Zeeuwse hogeschool high-tech program matuur en apparatuur ter waarde van een ton in huis gekregen. Volgens de Vlis-' singse projectbegeleider W. Rijkers bete kent dit een aanzienlijke verrijking voor de opleiding Elektrotechniek van de Zeeuwse hogeschool. Daar wordt de Boundary Scan-techniek al enkele jaren onderwezen, maar er was geen geld voor de aanschaf van ondersteunende hard- en software. Dankzij het samenwerkingsver band beschikt de hogeschool daar nu wel over. van onze verslaggeefster KAMPERLAND - In Kamper land wordt vrijdag 2 augustus de Veerse Meer-dag gehouden. Het evenement, een initiatief van de Ondernemersvereniging Kamperland, speelt zich af rond de Oude Landbouwhaven aan het einde van de Veerweg te Kamperland. Tussen 18 en 1 uur spelen zich daar rond het terras met onder meer een barbecue, poffertjes- en mosselkraam tal van activiteiten af. De Morres Meubel Zomertoer Theatertruuk brengt van 18 tot 22 uur op een 60 vierkante meter groot podium onder meer spel- letjes en muziek. De deelnemers aan de CDi-spelletjes en kara oke kunnen leuke prijzen verdie nen. Ook zijn er sportieve ele menten als De Stoel en de Bun- geerun. Bij het spektakel wordt gebruik gemaakt van ultramo derne licht- en geluidstechniek met een monitormuur Als het weer het toelaat, wordt een hete luchtballon opgelaten. De on derdelen worden aan elkaar ge praat door Rob van Hulst en Ivo Franklin. Het publiek wordt ver gast op een optreden van een be kende artiest* e). Rondvaart Om 18.30 uur vertrekt bij de Landbouwhaven een rondvaart voor 50-plussers over het Veerse van onze vei waarde dat er inderdaad maxi maal tien vergunningen worden verleend voor de Westerschelde. Als de 'overige vissers' er meer krijgen dan vier betekent dit dat het beheerst vissen van de PO wordt afgestraft, meent de orga nisatie. Zij wil dat voorkomen door de criteria aan te scherpen. Woordvoerder A. de Meulmees- ter van de Vereniging van Wes terschelde Kokkelvissers stelt echter in een reactie dat de eisen voor vergunningen in de Wester schelde 'puur zijn geschreven op de grote kokkelbedrijven'. Vol gens hem gelden die criteria voor het verkrijgen van vergun ningen elders niet. Drie andere 'vrije vissers', verte genwoordigd door J Moerland uit Sint Maartensdijk, vinden dat zes vergunningen voor de Westerschelde voldoende zijn. De helft daarvan moet naar de 'overige vissers'. De andere drie mag PO kokkels hebben, schrijft Moerland in een brief aan Van Aartsen. Volgens Moerland heb ben de 'overige vissers' histori sche rechten omdat zij er al van af 1988 vissen. YERSEKE - De kokkelvisserij blijft dit jaar noodgedwongen zeer beperkt. Alleen in de Oos terschelde is een redelijke hoe veelheid kokkels te vangen, meer dan duizend ton. De pro ducentenorganisatie (PO) kok kels waarbij 37 vergunninghou ders zijn aangesloten, wil die verdelen over elf schepen. „Het is een hele trieste situatie", aldus adviseur J. Holstein van de PO Nederlandse Kokkelvis serij. „Het jaar 1996 wordt één van de slechtste voor de kokkel visserij." In de Voordelta heb ben de kokkels de twee voor gaande winters - '94 en '95 - gele den onder de grote zoetwater-af voer van de rivieren. De afgelo pen langdurige strenge winter periode heeft de diertjes ook geen goed gedaan. De broedval is slecht. Onder normale omstandj den moet de mechanische keivisserij 6.000 ton uit del denzee en 2.500 ton uit dei terschelde kunnen halen Waddenzee blijft dit jaar q ten, vanwege de slechte kol stand. Het quotum voor dei terschelde wordt hoger dar rig jaar. verwacht Holstein,: dan duizend ton. Slechts öf de tweeëntwintig kokkels pen zullen echter ingezet i nen worden. De verdelingg eind deze week plaatsvindt Volgens Holstein moeten i keivissers die buiten de boot len, interen op hun reserva Zeeland hebben nogal watj (mossel)bedrijven, als de ft van Yerseke en Prins Dj manse, een kokkelvergunr, Iets van het 'verlies' probers: mechanische kokkelvis goed te maken door in de Vi delta op spisula's - een x nonnetjes - te vissen. van een medewerkster MIDDELBURG - De politie rechter in Middelburg heeft een 58-jarige Vlissinger veroor deeld tot veertig uur dienstver lening en een jaar rij-ontzeg- ging voor het weigeren van de ademanalyse. De man werd op 23 februari in Schoondijke aan gehouden waar hij hard en slin gerend reed. Hij moest mee naar Terneuzen voor de ademana lyse, maar de man weigerde te blazen en eiste dat een arts een bloedproef zou afnemen. Hij zei op de zitting dat hij geen vertrouwen had in het apparaat maar wel in een dokter. Hij had daar geen recht op omdat alleen een arts wordt ingeschakeld als er om medische redenen geen ademanalyse kan worden afge nomen. De Vlissinger gedroeg zich na zijn aanhouding rectrant en schold de politiemannen de huid vol. Hij werd geboeidq bracht. Zijn rijbewijs werd: nomen, zoals gebruikelijk: een weigering om te blazen Beslag Drie dagen later zag dei singse politie hem desondi achter het stuur van een zitten. De Terneuzense po lichtte de Vlissingse collega over de invordering van ajt bewijs, waarna de auto in be werd genomen. De officier justitie had een werkstraf zestig uur en een jaar ontzes geëist. Het vonnis viel lichter uit® de politierechter hem vrijs van het rijden tijdens de c dering van het rijbewijs. De: tie had in het proces-verba- noteerd dat hij op d Sloewe? gereden, maar dat was op Batenburg. Door deze fout hij op dat punt vrijuit. Meer. Aan boord bevindt zich het Westkappels kwartet, dat onder meer Zeeuwse voordrach ten en liedjes brengt. Showband Blue Spirit maakt om 19 uur een rondgang door Kamperland. Om 19.30 uur geeft de showband op het terrein bij de Landbouwhaven een optre den. De band Music 4 brengt om 22 uur dansmuziek en gaat daar mee door tot 1 uur. Het dansfes- tijn wordt om 23.30 uur onder broken voor een groot vuurwerk, waarmee de Veerse Meer-dag of ficieel wordt besloten. van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - Hoe zit dat nu met het milieu? Leven we in de waan van de dag, worden re gels gedicteerd door bevliegin gen van politici of moeten boe ren luisteren naar wat de markt vraagt, om uiteindelijk te over leven? De drie Zeeuwse Land bouworganisaties stelden zich dinsdagavond die vragen tij dens een minisymposium in het kader van de Dag van Land bouw. Flink wat boeren waren, ondanks het uitgelezen land- bouwweer, naar de Stenge in Heinkenszand gekomen om het antwoord te horen. Prof. dr. A. Bast en ecologisch historicus dr. J. Verstegen, bei den werkzaam aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam, waren gevraagd om die antwoorden te formuleren, maar helemaal aan sluiten op de vraag deden de be togen niet. Bast beperkte zich tot de toxicologische eigen schappen van voedsel en van ge wasbeschermingsmiddelen, die in geen enkele verhouding staan tot elkaar en zeker niet tot de emoties die ze oproepen. „Een aardappel, die door vraat wordt aangetast, produceert ongelofe lijk veel natuurlijke pesticiden. Daar weten we nauwelijks iets van. De pesticiden die we erop spuiten, zijn uit en te na onder zocht, getest en nog eens getest. Toch koopt de consument liever een onbespoten aardappel, ter wijl hij daardoor veel meer gif kan binnenkrijgen dan de soe pelste normen toelaten. Consu menten kiezen veel meer op grond van handig bespeelde emoties dan op grond van we tenschappelijk onderzoek." Als voorbeeld noemde Bast de light-producten ('niemand weet wat het inhoudt, maar het ver koopt goed') en bio-wijn. „Elke wijn is het resultaat van een gi gantisch aantal opeenvolgende chemische en biologische reac ties. Het voorvoegsel bio zegt niets over de kwaliteit." Harmonie Bast brak een lans voor meer we tenschappelijk onderzoek in het algemeen en naar natuurlijke to xicologische processen. Hij kon niet nalaten reclame te maken voor een stichting met dat oog merk: Heidelberg Appeal Neder land. Ook Verstegen bleek een aanhanger van deze sticht Hij weerlegde de stelling mensen vroeger, voor de tol triële revolutie, in harmoniel den met de natuur. Verste betoogde dat mensen al vr begonnen zijn met roofbom plegen op het landschap, Tl branden vervuilden de lucht land werd uitgeput, veem ning leidde tot overstromii) en de stad was een stinks hoop afval, waar de overtt plete plattelandsbevoü heenging om snel te stenen gebrek en armoe-ziekten cholera, typhus en malaria i gens Verstegen hadden deZi wen, die in de Franse tijd teil stonden als ziekelijk, od voed, te klein van stuk en! een korte levensprognose, aü maar last van de natuur. „De liefde voor de natuur, te nieten van de schooheidm is een heel nieuw gevoel. Hi pas gekomen met een as welvaart en neemt daarnet! evenredig toe." De spreker: in herinnering dat de bevoft van Zierikzee in het begin vr vorige eeuw bijna in opa kwam tegen de chemische! dustrie in de stad: de vemdi van meekrap, de kleurstof I met zwavelzuur werd beid „En waar waren ze bang* Voor malaria en typhus. I volksziekten van die tijd.dirt door chemie veroorzaakt Dl ten worden. Zo steken wijd volksziekte, kanker, ookcf chemie. Op een proces dan het minst begrijpen. Red ving en keuzen die menseni ken moeten niet gebaserd op een ideaalbeeld van ded in het verleden. Want datbd is vals." Videorecorder en geld gestota1 uit dorpshuis KAPELLE - Een videorecow en de inhoud van een sigarew en telefoonautomaat zijn it1 nacht van maandag op dind buitgemaakt bij een inbraalj het Kapelse dorpshuis Vroone. Vermoedelijk bood' openstaand raam de kans makkelijk binnen te kcd Hoeveel geld is ontvreemdt de politie niet zeggen. ALARMINSTALLATIES VEILIGHEIDSHANG- EN SLUITWERK BRANODETECTIE-SYSTEMEN INBRAAKWERENDE BEGLAZING TOEGANGSCONTROLE-SYSTEMEN KOGELWERENDE BEGLAZING TERREIN8EWAKINGS-SYSTEMEN R0LHEKKEN-R0LLUIKEN SOCIALE ALARMERING KLUIZEN-VL0ERKLUIZEN TV-BEWAKING PERSONENSLUIZEN Walcheren Elektrotechniek bv Handelsweg 24.4387 PC Postbus 225,4380 AE Vlissmgen Telefoon 0118 - 470476 timuumm Te,efax on8 - 479560 TT*"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 14