Kritiek op nota mini-campings PZC Cowboyrodeo's en klederdrachten op schapenfeest Nisse Toerist draagt bij aan het welzijn op Noord-Beveland Gedwongen verhuizing firma Mol Vogelwacht vecht bouwvergunning vakantiepark aan Bevelandse ambulance voor Litouwen Particulier werkt aan aanleg 'groen' rioleringssyteem zeeland 20 Politiek wil meer ruimte voor uitbreiding Definitief rapport in juli verwacht Bel 06-300.120 Steun een kind voor nog geen 1,- per dag DONDERDAG 30 MEI 1996 van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - De portefeuille houders recreatie van de zes ge meenten op Schouwen-Duive- land zijn ontevreden over de voorlopige conclusies in het rapport over de zonering en quotering van mini-campings op Schouwen-Duiveland. Vo rige week hebben zij een con cept-versie besproken van het nog niet openbaar gemaakte rapport. De politici willen meer ruimte voor nieuwe vestigin gen van mini-campings dan de onderzoekers voorstellen. Twee gemeenten, Duiveland en Bruinisse, zijn nog steeds tegen het loskoppelen van de mini- campings van het agrarisch be drijf. De verwachting is dat het RBOI half juli de definitieve ver sie van het rapport op tafel legt. „Het bureau heeft er meer tijd voor nodig gehad dan we dach ten", erkent wethouder L. C. Hart van Middenschouwen. Vooral Westerschouwen zou er volgens het huidige voorstel be kaaid af komen. De onderzoe kers sluiten uit dat er in de West hoek nog kleinschalige kam peerterreinen bijkomen. De be stuurders van de zes gemeenten zijn het niet eens met deze rigide opstelling. Wethouder C. W. Veerhoek van Westerschouwen weigert commentaar: „We heb ben onderling afgesproken hier geen mededelingen over te doen." Vol In Middenschouwen is volgens het concept-rapport alleen nog uitbreiding van het aantal mini- campings toegestaan in de om geving van Kerkwerve. Voor de rest is de gemeente 'vol'. „In Scharendijke en rond de natuur gebieden mogen geen nieuwe campings meer komen. Daar zijn we tevreden mee", vertelt Hart. Sinds de Wet op de Openluchtre creatie vorig jaar de Kampeer- wet verving, zijn mini-campings van onze verslaggeefster GOES - Het folkloristische schaapscheerdersfeest in Nisse beleeft zaterdag 15 juni de acht tiende editie. Centraal staat na tuurlijk de Zeeuwse schaaps kudde. die deze dag van haar winterjas wordt ontdaan. Daar naast zijn er vele andere dieren, demonstraties van oude am bachten, optredens van folklo ristische groepen en informa tiestands in het karakteristieke dorp. Nieuw dit jaar zijn een show van het Trick-riding team, ëen draai molen op de Kasteelweide en een optreden van het koor van Ons Boerengoed. Deze honderd leden tellende stichting heeft als doel het bewaren van de Zeeuw se klederdracht. Het Trick-ri- ding team voert een Wild-West- van onze verslaggeefster WISSENKERKE - Recreatie en toerisme zijn behalve voor de economie, ook van belang voor het welzijn op Noord-Beveland. De Ibuitenlandse» gasten dra gen bij aan de leefbaarheid op de dorpen: er zijn bijvoorbeeld veel meer winkels dan gezien het inwonertal gebruikelijk is. Dat zei stafmedewerker C. de Schepper van de Kamer van Koophandel in Middelburg woensdagavond in Wissenker- ke op een thema-avond over re creatie en toerisme. Ze was één van de vier sprekers die door de belangenvereniging Gezamen lijke Ondernemers Noord-Beve land waren uitgenodigd. Stuk voor stuk legden ze de na druk op het belang van de sector voor het eiland. Van de bijna duizend mensen die op Noord- Beveland hun brood verdienen, werkt bijna dertig procent in de horeca of in de sport/recreatie. Nog veel mensen werken bij be drijven die indirect profiteren van de vakantiegangers. Omdat die niet meer vanzelf komen, pleitten veel sprekers voor pro motie van het eiland als 'toeris tisch' produkt. Aandelen Voorzitter LA. de Regt van de Gezamenlijke Ondernemers Noord-Beveland liet het niet al leen bij woorden, maar stelde ook een daad Hij nodigde de ve le aanwezigen in het dorpshuis in Wissenkerke uit aandelen te kopen in een promotiefonds voor het eiland ..Dat geld gaat niet op de grote hoop. maar daar gaan we leuke projecten van op zetten." Er waren honderd 'waardepapieren' van honderd gulden uit te geven. De gemeen- Bromfietsster in Goes gewond GOES - Een 17-jarig meisje uit Baarland moest dinsdagavond per ambulance naar het zieken huis worden vervoerd, nadat zij in Goes met haar brommer te gen een auto was gebotst. Het meisje kwam ten val en liep kneuzingen en schaafwonden op. De automobilist, een 34-ja- rige Goesenaar, bleef onge deerd. Het ongeluk gebeurde doordat de 17-jarige de auto geen voor rang gaf, terwijl zij met de brom mer door de Bechtstede reed. Beide voertuigen raakten be schadigd. niet meer gebonden aan het boe renbedrijf. Gemeenten mogen kleinschalig kamperen ook op andere terreinen toestaan. Zo nering en quotering zou wild groei kunnen voorkomen. Daar om besloten de Schouwse ge meenten er eind vorig jaar een onderzoek naar uit te laten voe ren. Duiveland stribbelde aan vankelijk tegen, omdat de ge meente koppeling met het agra risch bedrijf niet wil loslaten. Dat geldt ook voor Bruinisse. hoewel wethouder W W, Jume- let meent dat het 'slecht is om aan dat uitgangspunt vast te blijven houden'. „We laten het uitzoeken door een deskundig bureau. Het is best mogelijk dat de conclusie zal luiden dat voor verschillende gebieden in de nieuwe gemeente een ander be leid wordt gevoerd. Schouwen- Duiveland wordt een relatief kleine gemeente met een groot oppervlak. En Bruinisse en Dui veland zijn nu eenmaal niet te vergelijken met Westerschou wen en Middenschouwen. In Bruinisse zijn zelfs geen klein schalige campingbedrijven." Volgens hem is de wet Open luchtrecreatie 'een heel ingewik kelde materie'. „Daarom duurt het ook zo lang. De situatie op Schouwen-Duiveland zou wel eens een voorbeeldfunctie kun nen hebben voor andere ge meenten." show op, compleet met cowboy rodeo's. Een andere primeur is de presentatie van een tulpen- rooimachine, ontwikkeld door C. van Liere uit Ovezande. De acteur Sacco van der Made opent het schaapscheerders- feest 's ochtends om tien uur. De activiteiten op het Dorpsplein en op de Kasteelweide gaan door tot 's middags vijf uur. Folklore en dieren zijn belangrij ke elementen op het schaap scheerdersfeest, maar er is meer. Verschillende muziekverenigin gen treden op, sportliefhebbers kunnen hun hart ophalen tij dens het touwtrekken of het wip- schieten, toneelvereniging Plan kenkoorts uit het Belgische Dik- smuide voert een wagenspel op en de kerk en de molen zijn open gesteld voor publiek. van onze verslaggever GOES/PANEVEZYS - Ambulancedienst De Bevelanden heeft woensdag een volledig gerenoveerde ambulance afgeleverd in Pa- nevézys, de Litouwse zusterstad van Goes. Het voertuig is overge dragen aan de plaatselijke ambulancedienst, evenals een aantal medische hulpgoederen. Aan boord waren ook materialen van scholengemeenschap Ter Welle, die Panevezys eind april bezocht en verschillende goederen moest achterlaten wegens plaatsgebrek in de bus. De ambulance kon worden geschonken dankzij verschillende spon sors. Het voertuig is opgeknapt, opnieuw gespoten en voorzien van een nieuwe striping. Personeel van het ziekenhuis dat met het ambu lancevervoer in de Litouwse stad is belast, krijgt een eendaagse op leiding in het gebruik van de meegeleverde apparatuur, zoals een reanimatieapparaat. Verder zal worden bekeken wat er nog nodig is in het ziekenhuis en de kinderopvangcentra. Behalve personeel van de ambulancedienst zijn ook vertegenwoordigers van de gemeente Goes en de stichting stedenband Goes-Panevézys meegegaan. Alle deelnemers reizen op eigen kosten. De afvaardiging wordt zondag 2 juni in Goes terugverwacht. te Noord-Beveland werd ge vraagd daar nog eens 10.000 gul den bovenop te leggen. Want ook dat was een terugke rend thema op de bijeenkomst: samenwerking tussen overheid en recreatie londernemers. Om de gewenste eensgezindheid te bevorderen, waren alle gemeen teraadsleden de hele dag op ex cursie geweest naar diverse toe ristische en andere bedrijven op het eiland. Toch bleek het bond genootschap tijdens het pro gramma-onderdeel discussie nog niet zo stevig. Gemeenteraadslid A. C. G. Oudshoorn van Kiesvereniging Noord-Beveland uitte een oude beschuldiging aan het adres van de recreatie-ondernemers dat ze zichzelf via de toeristenbelasing zouden verrijken. En L. Wisse van Gemeentebelang klaagde dat Noord-Beveland op grond van overnachtingscijfers veel te weinig binnenkreeg. Voorzitter R. Soer van de eilandelijke Re- cron-afdeling reageerde duide lijk geïrriteerd op de beschuldi gingen en kreeg luid applaus van zijn collega's. Het was een duidelijk voorbeeld van een voor het toeristisch pro dukt ongunstige vijandigheid. Op de vraag wat zij met 10.000 gulden aan promotiegelden zou doen. antwoordde De Schepper even later dan ook: „Een con structieve samenwerking op touw zetten tussen bestuurders en ondernemers." Streekarchief exposeert in Nieuwerkerk NIEUWERKERK - In de hal van het Duivelandse gemeentehuis in Nieuwerkerk is vanaf maan dag 3 juni een kleine tentoon stelling te bezichtigen over het papierbehoudsproject van het Streekarchivariaat Schouwen- Duiveland. Deze tentoonstel ling is geopend tijdens kantoor uren en duurt tot 27 september. Het papierbehoudsproject is in november 1994 van start ge gaan. De bedoeling is de archief stukken te voorzien van een zuurvrije en veilige verpakking. Daarnaast worden beschadigin gen behandeld. Het project vloeit voort uit het Deltaplan voor Cultuurbehoud: een poging van de overheid om documenten die door musea, bibliotheken en archieven worden beheerd, vei lig te stellen. Op het nieuwe terrein is de eerste paal zojuist geslagen. foto Pi eter Honhoff SCHUDDEBEURS - Door de steeds strengere milieuregels ziet Mol Schudde- beurs bv zich genoodzaakt te verkassen. Ver gaat het bedrijf niet, het blijft geves tigd aan de Kloosterweg in Schudde- beurs. Het huidige terrein wordt door de overheid te klein gevonden, verklaart M. W. Mol. „Er staan allerlei gevaarlijke stoffen bij elkaar zoals gasflessen, smeer middelen en motorbrandstoffen." De nieuwe locatie is groter en voldoet aan alle milieu- en veiligheidseisen, meent hij. Behalve de loodsen voor de gewasbe schermingsmiddelen zullen alle onderde len van de energieleverancier, die werk biedt aan dertig tot veertig mensen, ver huizen van Kloosterweg 44 naar nummer 11. Op dit moment is het nog onduidelijk of de gewasbeschermingsmiddelen later ook meegaan, aldus Mol. Word lid van het Mensen fh Nood-Kinderfonds Aktie Ander Afrika (veertig cent per minuut) VS/ Mensen in Nood Giro 667. Postbus 1041, 5200 BS Den Bosch van onze verslaggeefster RENESSE - De bouw van het vakantiepark voor gehandicap ten aan de Rampweg in Renesse heeft opnieuw vertraging opge lopen. De Natuur- en Vogel wacht heeft woensdag bij de rechtbank in Middelburg be roep aangetekend tegen de bouwvergunning die de ge meente Westerschouwen zes weken geleden heeft afgegeven. De organisatie vraagt ook om een voorlopige voorziening om de bouw op te schorten. Zij te kende het beroep op het aller laatste moment aan. Over een week zou de Walcherse Bouwu- nie (WBU) gaan heien. Wethou der C. W. Veerhoek van Wester schouwen reageert teleurge steld: „Dit had ik niet verwacht. Ik vind het niet koosjer dat de Natuur- en Vogelwacht op de laatste dag in beroep gaat." De aannemer was woensdagavond niet bereikbaar voor commen taar. Eerdere bezwaren van de Na tuur- en Vogelwacht tegen de aanleg van het park zijn onge grond verklaard. De natuuror ganisatie verzet zich tegen nieuwvestiging van verblijfsre- creatie in het gebied. Voor het beroep tegen de bouwvergun ning had de natuurorganisatie zes weken de tijd. „We hadden pas vorige week bestuursverga dering". verklaart C. J. Buth het late protest. „Dit is een be stuursbesluit. Het is geen klei nigheid. omdat de bouw van het park al begonnen is. Maar de on dernemer liep ondanks de bouw vergunning nog het risico dat er bezwaar zou worden gemaakt." De WBU. die de woningen voor de zomer van 1997 wil opleveren, is al enkele weken bezig met het bouwrijp maken van de grond. Verzadigd Middenschouwen kan, volgens het rapport, het aantal mini-campings alleen nog uitbreiden rond Kerkwerve, voor de rest is de gemeente 'vol'. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster ELLEWOUTSDIJK - Bijna de helft van de panden in het Bor- selse buitengebied is niet aange sloten op de riolering. Volgens het onlangs door de gemeente gepresenteerde rioleringsplan, krijgt een deel daarvan de ko mende twintig jaar alsnog een aansluiting. Het gezin Traas uit Ellewoutsdijk werkt intussen aan een milieuvriendelijk zuive ringssysteem voor zijn huishou delijk afvalwater: een helofyten- filter. Een helofytenfilter is simpelweg een grote bak met riet- of andere moerasplanten. Het groen is on der bepaalde voorwaarden in staat huishoudelijk afvalwater te zuiveren. Veeboeren die het systeem toepassen, geven het eindprodukt gewoon aan hun koeien als drinkwater. Cees en Jannie Traas hoorden voor het eerst over het helofy tenfilter tijdens een radio-uit zending. Hun interesse was ge wekt en ze vroegen schriftelijke informatie aan bij het centrum voor alternatieve techniek De Twaalf Ambachten in Boxtel. Laatst zijn ze een keer naar Noord-Brabant afgereisd en Cees is inmiddels bezig met de aanleg van het helofytenfilter. „Onze wc is nu aangesloten op een septictank en de rest van het afvalwater gaat gewoon de sloot in", zegt Cees Traas. „Wanneer de wasmachine heeft gedraaid, zie je de zeep buiten op het water drijven, 's Zomers stinkt het ook." Traas wil door de aanleg van het helofytenfilter de lozing van vuil water op de sloot stop pen. De familie hoopt op deze manier een (dure) aansluiting op het riool te voorkomen. Instanties hebben echter gewaarschuwd dat het gezin Traas in de toe komst alsnog kan worden ver plicht zo'n technische aanpas sing te accepteren. Traas: „Dat risiso nemen we. We willen niet wachten op zo'n aansluiting." Overigens zal de aanleg van het helofytenfilter niet veel goedko per uitpakken dan een verbin ding met het riool. Cees Traas heeft nog heel wat graafwerk te verzetten. Voordat het afvalwater in het rietbassin terecht komt, moet het eerst door allerlei andere nog aan te leggen bakken heen. Het spoel water van de wc maakt een 'tus senstop' in een sceptic-tank. De rest van het huishoudelijk afval water wordt via een vetopvang- bak naar het rietbassin geloosd. De helofyten eten de afvalstof fen in het water als het ware op en zorgen op die manier voor een zuiverende werking. Het eind produkt is zo schoon dat je het opnieuw als spoelwater voor de wc zou kunnen gebruiken. Het gezin Traas gaat het opvangen in een tuinvijver. De grootste voorwaarde voor de aanleg van een helofytenfilter is een grote tuin. Voor de afinetin- gen van de rietbak wordt uitge gaan van vier vierkante meter per persoon. Verder is het van belang geen chemische schoon maakmiddelen te gebruiken. Een wc-reiniger met chloor is uit den boze, maar het is ook weer niet nodig om (afjwasmiddel voortaan bij de natuurwinkel te halen. Het water in het bassin Volgens de Natuur- en Vogel wacht is de Zeeuwse kust 'verza digd' met verblijfsrecreatieve parken. Ook het gebied bij de Rampweg en de Laone is 'over bezet'. De infrastructuur zou er evenmin op berekend zijn. Buth: „Dit park komt vlak tegen het natuurgebied de Zouten en Zoe ten Haard aan te- liggen. Er wordt een compleet nieuw dorp tot ontwikkeling gebracht. Als het vol is, is het net zo groot als Burgh. De grens is bereikt." Het vakantiepark met 160 aan gepaste woningen zou het eerste park aan de Noordzeekust zijn dat goed toegankelijk is voor mindervaliden. „Wij gaan niet in beroep vanwege de gehandicap ten". haast Buth zich te zeggen. „Dat er voorzieningen voor deze groep komen, vinden wij een goede zaak. Maar ook bestaande parken kunnen worden aange past voor gehandicapten. Hier wordt het gebruikt als gelegen heidsargument." Ook de provincie had aanvanke lijk moeite met de plannen voor de bouw van het vakantiepark, een initiatief van de Stichting Renesse. In januari 1995 werd het inmiddels afgeslankte plan toch goedgekeurd omdat het al jaren 'in de pijplijn' zat. Die 'pri- cipiële vraag' zou Buth graag door de rechter beantwoord zien. „Er hangt een beleidsma tige mist rond dit project." zal niet gauw bevriezen: het riet heeft een isolerende werking en het afvalwater is warm genoeg. Het rioleringsplan van de ge meente Borsele komt overigens donderdag 6 juni aan de orde tij dens de vergadering van de ge meenteraad. De bijeenkomst in het gemeentehuis in Heinkens- zand begint om 20 uur. Zeventiende Ronde van Ovezande OVEZANDE - Op zondag 2 juni zal voor de zeventiende keer de Ronde van Ovezande worden verreden. Naast wielertrim- mers zullen ook Solexliefheb bers, in de grootste Solexrace van Zeeland, hun rondjes om de kerk draaien. Behalve met het wielrennen, kunnen de aanwe zigen zich ook vermaken op de jaarlijkse kermis en bij een live concert van In geval van Noot. Deze Vlissingse formatie is te zien en te horen in Soos de Klomp. Om 13.00 uur klinkt het start schot voor de B- en C-trimmers. Deze krachtmeting staat ook open voor de masters en re creanten van de Koninklijke Ne derlandse Wieier Unie (KNWU). Vanaf 14.00 uur is het de beurt aan de plaatselijke trimmers. Deze categorie staat open voor renners en sporters uit Zuid- en j Noord-Beveland, die een keer in wedstrijdverband hun krachten met anderen willen meten. Om 14.45 uur verschijnen de A- trimmers, de topcategorie onder de TMZ-licentiehouders, aan de start voor een wedstrijd over 60 kilometer. Deze wedstrijd staat ook open voor de leden van de KNWU. BRUINISSE Kerkbazar - De gereformeer de kerk in Bruinisse houdt zater dag 8 juni een rommelmarkt en bazar bij het kerkgebouw aan de Noorddijk. Naast het spelen van j diverse spelletjes kunnen onder meer zelfgemaakte babbelaars, en oliebollen worden verorberd. Dit alles duurt van 9.30 tot 13.30 uur. Ook zijn stands van ideële organisaties vertegenwoordigd waaronder Unicef. Amnesty In ternational en de werkgroep Ontwikkelingssamenwerking Bruinisse. De opbrengst is be stemd voor een nieuwe luidbel in de kerktoren. Ook wordt een deel van het geld geschonken aan een nog nader te bepalen goed doel. ZIERIKZEE Clownsoptreden - De clown Slimpie treedt woensdag 5 juni op in het multifunctioneel centrum in Zierikzee. De show is getiteld 'De verjaardag van Slimpie'. De clown (van Slim Jeugdtheater uit Tiel) probeert zijn publiek zoveel mogelijk bij de voorstelling te betrekken. Het programma, dat om 14.00 uur begint, is geschikt voor de jeugd van 4 tot en met 12 jaar en hun ouders. In de pauze kunnen kinderen zich gratis laten schminken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 28