Hiddink heeft nog problemen Fantaseren over een mooie Parijse lente Vetrolletjes Agassi spreken boekdelen PZC Taument: rugnummers zeggen niks sport DONDERDAG 30 MEI 1996 21 Oefenwedstrijd van Oranje tegen China verre van echte test Klinsmann en Möller missen strafschoppen Gascoigne in opspraak Herstel van Rodenburg verloopt voorspoedig Ajax wil Babangida vari onze verslaggever Henri van der Steen TILBURG - Bij nader inzien was Willem II gisteravond wel licht een betere sparring-part ner geweest voor Oranje. Een echte test, die Guus Hiddink toch wilde, werd het niet tegen de Chinezen. Slap, slordig, slecht was het. En van de uit slag, 2-0, kon ook al niemand vrolijk worden in Tilburg. Guus Hiddink evenmin. Half weg mompelde de bondscoach al iets over zomeravondvoetbal. Dodelijk was zijn analyse ach teraf: „De Chinezen hielden het een half uur goed vol." Het volk, dat weer dikke prijzen had be taald om Oranje te zien, was er klaar mee. Interessant was de oefenwed strijd eigenlijk alleen vanwege de vraag wat Bergkamp en Tau- ment zouden laten zien. Het elf tal staat er wel zo ongeveer, maar twee grote problemen zijn er onveranderd: de vorm van Dennis Bergkamp en het gemis van een sterke rechtsbuiten. Gisteren mocht Taument het weer eens proberen. Het werd geen succes, hoewel de Feye- noorder, net als Hoekstra aan de andere kant, steeds alle kans kreeg van zijn tegenstander een actie in te zetten. Hoekstra maakte handig ge bruik van die mogelijkheid, Tau ment niet. Hiddink: „Het is niet onze sterkste plek, die van rechtsbuiten, daar liggen wat problemen." Hij liet doorsche meren dat Jordi Cruijff voorlo pig de voorkeur krijgt op die plaats. Dat lijkt wat vreemd, als je Cruijff ziet spelen. Tegen de Duitsers was het niks, tegen de Chinezen was het iets beter, maar niet veel, als je meetelt dat de tegenstand deze keer weinig voorstelde. Terwijl Taument al les buitenom doet, trekt Cruijff voortdurend naai- binnen. Hij doet dat trouwens zoals zijn va der vroeger, kort langs de man passerend, de bal vaak met links meetrekkend. Lijnspeler Op de een of andere manier past hij echter beter in de ploeg dan Taument, misschien omdat hij minder een lijnspeler is dan de Feyenoorder. Misschien kon je aan het samenspel met Ronald de Boer, de andere invaller, zien dat Cruijff graag gezien is in het elftal. „Jordi snapt voetbal", zei Hiddink. Voorlopig gaat hij het dus waarschijnlijk met JC junior proberen. „Want het concept houden we, voor de plaats op rechts wordt de vorm van de spe lers bepalend." Het concept van Oranje - en van Ajax - gaat uit van een verdedi ging waaruit steeds een centrale verdedidger opschuift naai- het middenveld. Gisteren was Cla rence Seedorf die man. De man netjesputter behoorde na rust Hiddink nog twee jaar bondscoach TILBURG (ANP) - Bondscoach Guus Hiddink blijft nog twee jaar bij de KNVB. Dat is zo goed als zeker. De verwachting is dat de verbintenis binnen enkele da gen wordt ondertekend. Sinds anderhalf jaar is Hiddink de baas van Oranje. Hij volgde Ad vocaat op, die koos voor een con tract bij PSV. „Na een moeizaam begin ben ik me in Zeist thuis gaan voelen", lichtte Hiddink zijn besluit toe. „Er is een moder ne sportcultuur ontstaan." TILBURG (GPD) - De kaarten zijn nog niet geschud, maar de spelers van het Ne derlands elftal weten dat hun bonds coach druk doende is de troeven op tafel te leggen. Hoe onbeduidend het stoeipar tijtje met de Chinezen in Tilburg ook mocht zijn, voor het gros van de interna tionals is het duidelijk dat Guus Hiddink een dikke week voor de start van het Eu ropees kampioenschap in Engeland nog een paar jokers op zak heeft. De vraag die gisteravond na afloop rees, was of Hiddink met zijn jokers in de vol gende en laatste oefeninterland tegen de Ieren mee durft te gaan goochelen. Haalt hij Gaston Taument uit de basis, schuift hij Dennis Bergkamp naar de rechter flank of krijgt Jordi Cray ff de absolute voorkeur Gaston Taument, in'de rast in gewisseld voor Jordi, is zich bewust van de felle strijd die om de positie van rechter spits is losgebarsten. De man, die bij Feye- noord de status van sterspeler heeft, voelt zich nog verre van gelukkig met zijn optre dens in de basis van Oranje. „Ik heb nog niet één keer vol gas kunnen geven," sprak Taument. „Vraag me niet hoe het komt, maar ik heb het idee dat ik nog op gang moet komen." Het is voor hem geen onbekend verschijnsel. „In de aanloop naar grote wedstrijden of grote toernooien lijk ik wel vaker de scherpte te missen. Maar dat zit ook een beetje in mijn karak ter en in mijn spel opgesloten. Als het mo ment daar is, als het móet gebeuren, dan is het opeens helemaal dik in orde." Tau ment weet dat de technische staf van het Nederlands elftal bij de start van de voor bereiding een raamwerk, een ideaal elftal zelfs, voor ogen had. Hij was goed en wel gearriveerd in Zeist, of het rugnummer elf lag al voor hem klaar. „Maar daardoor heb ik me geen enkele ilussïe gemaakt. Rug nummers zeggen niks. Dat heb ik tijdens de voorbereiding op het WK in Amerika wel geleerd. Toen had Mare Overmars nummer zeven en ik nummer zeventien. Maar op het moment dat het toernooi be gon, was er een enorme lobby om mij in de basis te krijgen. Iedereen vond dat ik moest spelen. Uiteindelijk ging Advocaat ook overstag." tot de beteren. Net 20 jaar voet balde Seedorf ook alsof hij al 60 interlands achter zijn naam heeft staan. Het was in werke lijkheid pas zijn tiende wedstrijd voor Oranje. Over de donkere spelmaker hoeft Hiddink geen zorgen te hebben. Een luxe-probleem heeft de bondscoach zelfs op links, waar de keuze bestaat uit Witschge en Davids, terwijl ook Cocu en Numan daar uit de voe ten kunnen. Witschge, in geen enkel opzicht meer de mooi- weer-voetballer van weleer, bleek het gisteren weer uitste kend te kunnen vinden met Hoekstra. Achter hem had Nu man daarentegen in het eerste half uur. de periode dat de Chi nezen nog enige tegenstand van betekenis leverden, weer veel te veel overtredingen nodig. Hiddink kan meerdere kanten uit, zelfs kan hij Bergkamp uit de opstelling gooien. De aanval ler van Arsenal met de subtiele voetbewegingen kon het op nieuw niet maken. Hij had een paai' mooie balletjes, eentje voor de daaruit scorende Winter (1-0), maar over anderhalf uur geme ten was het toch weer magertjes met Bergkamp, die ook wel een wat koddig duo vormde met Youri Mulder. Die andere zoon van een be roemde vader werkte zich weer een slag in de rondte, welk ge draaf en geschaaf Bergkamp met enige verwondering leek te volgen. Mulder kreeg ook nog een stuk of vijf kansen, die ech ter door een gebrek aan accura tesse werden gemist. Wel zorgde Youri Mulder nog in direct voor de 2-0. Zhiyi Fan liet zich door een elleboog van Mul der provoceren en trok de sterke spits vervolgens maar tegen het gras. De Koek vonniste van elf meter, in de laatste minuut. Het was zijn eerste goal voor de na tionale ploeg. Winter staat na gisteravond op vijf en is daarmee op twee na de topscorer van het huidige Oran je. Bergkamp is en blijft de num meréén, met 23 goals, Ronald de Boer is de nummer twee. met zes doelpunten. Het zijn cijfers van de familie Schraalhans. Hiddink zal beseffen dat er nog wel wat meer probleempjes liggen bij zijn ploeg. Nederland - China 2-Ö (1-0). 41. Win ter 1-0. 89. De Koek 2-0 (strafschop). Scheidsrechter: Shorte (Ier). Toe schouwers: 10.000. Gele kaart: Zhiyi Fan (China). Krajicek, Schultz en Oremans naar derde ronde van onze verslaggever René van Hattum PARIJS - Positief denken mag best eens. Toen Richard Kraji cek in 1993 de halve finales op Roland Garros haalde, was één van zijn eerste partijen een enorme worsteling op baan ne gen. Eigenlijk speelde hij toen alle wedstrijden op het randje. Krajicek begon afgelopen maandag ook moeizaam en hij worstelde zich gisteren met moeie benen, maar bruut ser- veergeweld langs Tomas Car- bonell. Op baan negen. Boven dien is André Agassi er al uit en die zou de Nederlandse favoriet in de vierde ronde tegenkomen. Wie een beetje opgeruimd ka rakter heeft, mag dus mooie dingen fantaseren over Kraji cek in de Parijse lente. Wie toch zo bezig is, mag verder fantaseren, want ook Brenda Schultz en Miriam Oremans wonnen hun tweede partij. Na drie dagen van de open Franse kampioenschappen is de score van de Nederlandse acht derhal ve nog steeds honderd procent. Dat kan geen bond de KNLTB nazeggen. Hoewel op haar tandvlees, deed Schultz wat ze moest doen. Win nen van de anonieme Caroline Mauresmo, 220 plaatsen lager op de wereldranglijst dan de num mer tien uit Heemstede: 6-4, 5-7, 7-5. Oremans bleef niet achter en j schakelde de Tsjechische Rad- I ka Bobkova (134e) uit. Maar de j Brabantse deed dat met aan- zienlijk meer verve, 7-5 6-1. Om het fijne lentegevoel rond Richard Krajicek nog wat aan te wakkeren, zijn meer vergelijkin gen aan te voeren. Daar kwam hij zelf mee. Krajicek voelde te gen Carbonell al na een paar bal len dat hij lood in zijn benen had. Hij rende één keer links en rechts en stond te trillen op zijn benen. Het was zo'n dag voor een snipperdag, zei hij na de 6-2, 4-6, 7-6 en 6-2 winst. „Maar die kun nen wij nou eenmaal niet ne men." Wandeling Die vermoeidheid heeft Kraji cek af en toe. In Rome onlangs ook nog, tegen Clavet. Maar ook toen redde hij het toch. En Rome werd met een verloren finale te gen Muster zijn mooiste toer nooi sinds augustus vorig jaar, toen hij in New Haven voor het laatst de eindstrijd had gehaald. De oorzaak in Italië was duide lijk. Hij had de dag ervoor met vriendin Daphne Dekkers zeven Oremans boos op NOCNSF PARIJS (ANP) - Miriam Ore mans is boos, erg boos. Op het NOCNSF. Ze mag niet naar de Olympische Spelen in Atlanta. Hoewel ze van de ITF (interna tionale tennisfederatie) wel een startbewijs kreeg. „De top-65 van de wereld is uit genodigd voor Atlanta", aldus Oremans. „Dus Kristie Boogert en ik ook. Maar het NOCNSF weigert ons af te vaardigen. Wij zijn zo'n beetje de enige twee van die 65 die niet naar Atlanta gaan." Oremans en Boogert heb ben zich nog niet bij de afwijzing neergelegd. „Franker gaat nog een keer praten." uur door Rome gestruind. Niet slim natuurlijk. „Maar het zou tot de finale de enige vrije dag zijn, vandaai-." De volgende partij tegen Philip- poussis voelden de benen weer topfit, zo nam hij gisteren vast een zonnig voorschotje voor het duel morgen of overmorgen met Todd Woodbridge. Krajicek zocht de oorzaak van zijn zware benen deze keer in de Sushi van de avond ervoor. Misschien was de rauwe vis toch niet zo vers ge weest. Brenda Schultz vond het aan vankelijk helemaal niet erg dat de Franse organisatie in eigen land royaal met wild cards had gestrooid. Bij de vijftien Fra- ngaises die in Parijs begonnen, waren er zeker zes van wie over de grens nog nooit iemand had gehoord. Schultz, die in de eer ste ronde de Frangaise Dhenin al naai- huis stuurde, leek voor het geluk geboren toen ze in de tweede ronde één van die zes meisjes trof: Caroline Maures mo, 16 jaar pas. Maar Franse Amelie, die er dit jaar niet eens in slaagde zich voor een echt proftoernooi te plaatsen, bracht Schultz tot wanhoop. Treurig Dat het een treurige vertoning was geweest, hoefde niemand haar te vertellen. Na de 6-4 winst in de eerste set verloor ze de lan ge eerste game van de tweede set, waarin de juniore serveerde. „Toen ik die verloor, werd ik boos op mezelf. Vroeger zou ik gedacht hebben: dat meisje is best goed. Maar nu dacht ik: je doet niet de dingen die je moet doen." André Agassi serveert in zijn partij tegen landgenoot Chris Woodruff. De Amerikaan zorgde gisteren voor een daverende verrassing door Agassi te verslaan. foto Jacky Naegelen/Reuters van onze verslaggever PARIJS - Het moment direct na de verrassende winst van Chris Woodruff op André Agassi zei meer dan het gevecht over vijf sets zelf. De outsi der vierde zij triomf in tranen, de verslagen favo riet liet zien dat hij niet meer zo gedreven is, in ieder geval niet om Roland Garros te winnen, toen hij zijn shirt uitdeed. Alle 17.000 toeschou wers rond het centre court, behalve vriendin Brooke Shields waarschijnlijk, keken naar de 'zwembandjes' rond zijn middel. Die had hij wel vaker, maar zo erg... Agassi wisselt op de baan altijd wel een keer van shirt. Daardoor kon iedereen zien dat hij de vetrol letjes op de heupen niet had toen hij de US Open, Wimbledon en de Australian Open won. Aan Agas si's gretigheid om de open Franse kampioenschap pen van 1996 te winnen werd al getwijfeld toen hij met slechts twee gravelpartijtjes in de benen naar Parijs kwam. Tegen Woodruff ging hij zo ongeïnspireerd te werk, dat niemand meer twijfelde. Agassi was wel naar Roland Garros gekomen, omdat zelfs toppers het tegenover hun sponsors niet kunnen maken om zonder goede reden een Grand Slamtoernooi te la ten schieten, maar hij was niet gekomen om te win nen. Voordat iemand hem daarover het vuur na aan de schenen kon leggen, was hij al verdwenen. Een hand voor zijn geëmotioneerde landgenoot, tot gisteren nummer 72 op de wereldranglijst, kon er nog af. maar van de baan schoof Agassi zo een auto in en weg was de nummer drie van de wereld. Met de boete van '2000 dollar voor het ontlopen van de pers nam de multimiljonair graag voor lief. Agassi's aftocht werd snel overvleugeld door de thriller tussen Pete Sampras en Sergi Bruguera. Een duel in de tweede ronde dat als finale niet zou hebben misstaan. De twee kwamen elkaar al zo vroeg tegen omdat Bruguera door een kniebles- TILBURG ANP) - Ajax praat met Roda JC over een overgang van Babangida van Kerkrade naar Amsterdam. Nol Hendriks, financier van de Limburgse club. zei dat gisteren in Tilburg bij de wedstrijd Nederland - China. Al eerder probeerde Ajax een rechteraanvaller in te lijven. Taument van Feyenoord bedank te echter voor de eer. In Amsterdam wil men een versterking voor die positie, onder meer omdat dan met Finidi kan worden geschoven. Bovendien is nog niet zeker of de Nigeriaan, be kwaam rechterspits, bij Ajax blijft. Blind wil geldzaken uitpraten TILBURG (ANP) - -Onderhandelaar' Danny Blind denkt van daag met een delegatie van de KN VB tot overeenstemming te komen over het geld dat de internationals bij de Europese titel strijd kunnen verdienen. „Het gezeur over geld moet snel afge lopen zijn", zei de aanvoerder na de oefeninterland tegen Chi na. Bekend is dat de spelers ongeveer vier ton verdienen als Nederland de titel wint. Dat is twee keer zoveel als bij succes op het WK in de Verenigde Staten het geval zou zijn geweest. Ver der wordt gesproken van een basisbedrag van een kleine twee ton. Bondscoach Hiddink: „Na donderdag wil ik dat iedereen zich volledig op het spel concentreert. Andere zaken moeten dan zijn afgerond." Bentschap Knook niet naar Veere VLISSINGEN - Trainer Ron Schrier van Veere had in zijn se lectie voor het volgend seizoen plaatsen gereserveerd voor de Kloetinge-spelers John Bentschap Knook en Alex Lourens. Beide spelers, die hun komst al hadden toegezegd, zien echter van hun overgang af. Schrier toonde zich teleurgesteld, maar respecteert de besluiten. „Je ziet maar weer wat toezeggingen tegenwoordig betekenen. Maar ik zit niet te wachten op spelers die twijfelen, want dan is de motivatie ook ver te zoeken." Bentschap Knook, zaterdag met de Zeeuwse selectie in actie tegen Oranje, verklaarde geen afscheid te kunnen nemen van de ploeg. „We hebben zo'n fantastisch weekeinde gehad met de hele'selectie. Ik dacht: hier wil ik niet weg. Dus heb ik gisteren eerst Veere ingelicht en later Paul Telussa gebeld Ja, die was wel blij." Panathinaikos Grieks kampioen ATHENE (ANP) - Panathinaikos is op de laatste speeldag van de Griekse voetbalcompetitie opnieuw kampioen geworden. De titelverdediger uit Athene won gisteravond voor eigen pu bliek met 3-1 van Edessaikos en behield daardoor de twee pun ten voorsprong op stadgenoot AEK. De enig overgebleven con current bracht de uitwedstrijd tegen Panionios, ook uit Athene, tot een goed einde: 2-1. Panathinaikos werd voor de zesde keer kampioen sinds de invoering van de profcompetitïe zestien jaar geleden Olympiakos Piraeus en Iraklis Saloniki kwalificeerden zich voor het toernooi om de UEFA-beker. AEK doet als bekerwinnaar mee aan het EC 2-toernooi. Marcel Wouda zwemt record BARCELONA (ANP) - Marcel Wouda heeft op de tweede dag van internationale zwemwedstrijden in Barcelona, onderdeel van de Mare Nostrum Tour. het Nederlands record op de 200 meter rugslag verbeterd. De PSV'er, bij de Olympische Spelen uitkomend op de wisselslag, tikte gisteravond aan na 2.03,39. Wouda was sinds de US Open in Auburn, eind vorig jaaf, al recordhouder met 2,03,53. Wouda eindigde op de 200 rug als derde, maar op zijn specialiteit, de 400 wissel, boekte hij een zege. De lange Brabander finishte in 4.21,72. De tweede Neder landse overwinning kwam op naam van Pieter van den Hoo- genband. Die was de snelste op de 200 meter vrije slag: 1.51,10. Van den Hoogenband, die op de 50 vrij vijfde werd in 23,41, had geen tegenstand van betekenis. EK-deelnemers nog niet in vorm DUBLIN (ANP) - Noord-Ierland heeft Duitsland, een van de fa vorieten voor de Europese titel, een gelijkspel afgedwongen. De oefenwedstrijd in Belfast ein digde in 1-1. De Noord-Ieren kwamen een kwartier voor tijd zelfs op 1-0 door een treffer van O'Boyle. Het gelach van de 11.700 toeschouwers in Windsor Park verstomde binnen een mi nuut, toen Mehmet Scholl het evenwicht al weer herstelde. Jürgen Klinsmann en Andreas Möller misten voor rust ieder een strafschop. Rusland en Tsjechië hebben tien dagen voor de start van het EK de vorm nog niet te pakken. De Russen wonnen dan nog wel, maar de 1-0 tegen het elftal van de Verenigde Arabische Emira ten sprak niet tot de verbeel ding. De Tsjechen verloren in Salzburg met dezelfde geringe marge van Oostenrijk. Tsjechie bracht er tegen Oostenrijk wei nig van terecht. De 5100 toe schouwers veerden vier minuten voor tijd pas echt op, toen Ar nold Wetl het enige doelpunt maakte. Turkije stelde ook al teleur. Te gen Estland kwamen de Turken niet verder dan 0-0. Ierland, ko mend weekeinde sparring-part ner van Oranje, toonde zich een goede opponent voor Portugal. De Portugezen wonnen met 1-0. Antonio Folha echter pas op het allerlaatste moment. Frankrijk rekende in Straats burg ïn dik een kwartier af met Finland. Patrice Loko opende de score in de 15e minuut. Rey- nald Pedros besliste het duel, waar bijna 30.000 toeschouwers op af waren gekomen, even later al. De Belgische voetballiefhebber had gisteren eindelijk weer eens iets te vieren. De ploeg van de nieuwe bondscoach Wilfried van Moer boekte in Cremona een succesje door Italië op 2-2 te houden. De Belgen stonden bin nen tien minuten met 2-0 voor. Claes opende de score, Carboni verhoogde door in eigen doel te schieten. Het Juventus-talent Del Piero gaf Italië in de 24e mi nuut de hoop terug. De gelijk maker kwam in de tweede helft op naam van Chiesa, LONDEN (GPD) - „Wat een ver schrikkelijk slecht voorbeeld. Uit de selectie zetten die lui. Zelfs als het om Paul Gascoigne gaat." Beschaamd en briesend van woede eiste John Carlisle, vice-voorzitter van het parle- mentscomité voor sport, giste ren harde maatregelen tegen de stervoetballers die zich op de terugreis van een oefentrip naar Hong Kong hadden mis dragen in het vliegtuig. Maar het zal er niet van komen. Bondscoach Terry Venables en de Engelse voetbalbond hebben weliswaar een 'diepgaand on derzoek' beloofd naar het wan gedrag van de. spelers, maar de namen van de geselecteerden zijn al doorgegeven aan de UEFA. De man die op het vliegveld Heathrow dronken arriveerde en in het vliegtuig met karate trappen twee tv-schermpjes ver brijzelde heet Paul Gascoigne. En zonder de middenvelder van Glasgow Rangers, die in het vliegtuig zijn 29ste verjaardag vierde, weten Venables' discipe len geen originele wegen naar het doel van de tegenstander te vinden. Zoals te doen gebruikelijk speel de Gascoigne de vermoorde on schuld. Terwijl hij zelf met vrien den uit vissen ging, liet zijn agent Mel Stein weten dat Paul 'erg blij was met het onderzoek' en 'ongeduldig om zijn kant van het verhaal te geven'. Het inci dent in het vliegtuig - schade zo'n 9000 gulden - was buiten proporties opgeblazen door de media, was de boodschap. sure in december wekenlang buitenspel stond en naar plaats 23 op de ranglijst zakte. Twee sets leek Sampras' racket meer op een tover staf en kwam de Spanjaard er niet aan te pas. Maar Bruguera werd in 1993 en 1994 ook niet zonder te vechten kampioen in Parijs. Dus vocht Bruguera ook gisteren door en kreeg hij de kijkers van de banken toen hij Sampras de derde en vierde set ontfutselde. In de vijfde set het de Amerikaan weer zien dat Thomas Muster op Roland Garros niet zo maar zijn titel zal perolongeren. Sampras is duide lijk wel naar Parijs gekomen om de enige titel die hij nog niet heeft te winnen. ZEIST (GPD) - Het herstel van volleybalinternational Brecht Rodenburg verloopt voorspoe dig. Zijn tegen Italië opgelopen enkelblessure, die met de no dige dramatiek werd omhuld, bleek gisteren na onderzoek van dokter Heyboer in het Rot terdamse Dijkzichtziekenhuis alweer nagenoeg geheeld. Vandaag mag hij voorzichtig met de baltraining beginnen, volgende week volgt de eerste sprongbelasting. Rodenburg hoopt tijdens de finales van de World League, eind juni in Rot terdam, weer volledig fit en in zetbaar te zijn. „Heyboer vond dat de enkel er hartstikke goed uitzag. Hij was erg tevreden over het herstel in slechts zeventien dagen tijd." Peter Hoekstra is aan de zijlijn onderuit gehaald door de Chinees Zhongxun Goa. foto Jasper Juinen/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 21