Staten: meer vrijheden DELTA Het geheugen is belangrijk PZC Amnesty bouwt Chinese muren Rook- en waterschade bij brand Wel alcohol, maar geen drugs in café Molly's in Hulst Jeugdfestival vormt hoofdmoot van zesde Dag van de Muziek zeeland 18 Overheidsbemoeienis moet zich beperken tot nutstaken Rijontzegging en werkstraf voor dodelijk ongeluk Uw gazon lijdt aan kaalheid. Wat is uw medicijn? Daar hebben we Pokon voor. lezers schrijven DONDERDAG 30 MEI 1996 van onze verslaggever MIDDELBURG - Binnen de sta len van Zeeland begint het be sef te ontstaan dat de bemoeie nis van de provincie en gemeen ten met DELTA Nutsbedrijven zich dient te beperken tot de traditionele nutstaken: de leve ring van elektriciteit, gas en water. Voor andere activitei ten. waarbij DELTA zich staan de moet zien te houden op de commerciële markt, dient de onderneming de handen vrij te krijgen. Dat betekent dat DEL TA in de toekomst mogelijk met twee soorten aandeelhouders te maken krijgt: gemeenten en provincie voor de nutstaken en andere voor de overige activi teiten. De vertegenwoordigers van SGP. D66. RPF'GPV, AOV en Delta Anders in de statencom missie economie lieten woens dag bij de behandeling van de provinciale energienota blijken dat de invloed van de provincie m DELTA wat hen betreft kan worden verminderd. M. Wiersma (Delta Anders) verwoordde het zo: ..De motieven voor de provin cie om dicht op DELTA te blij ven zitten, zijn aan erosie onder hevig." Wat hem betreft gaat het nutsbedrijf trouwens naar de beurs en worden de belangen van de kleinverbruikers door een speciaal daarvoor op te rich ten organisatie behartigd. De PvdA wilde lang zo ver niet gaan. Woordvoerder S. P. de Pauw kon zich weliswaar voor stellen dat het Rijk zich op den duur met de stroom-, gas- en wa tertarieven van de kleinverbrui kers gaat bezighouden, maar hij voegde daaraan toe dat DELTA naar zijn mening een belangrijke rol kan vervullen bij het sociaal- economisch beleid in Zeeland. De Pauw: ..Kennis en kapitaal van het bedrijf kunnen worden van onze verslaggeefster GOES - Chinese wenskoekjes en Chinese thee kunnen zater dag 1 juni naast de Chinese muur worden genuttigd. Dat speelt zich niet in China af maar op verschillende plaatsen in Zeeland. De Grote Markt in Goes wordt die dag omgedoopt in Het Plein van de Hemelse Vrede van Peking, waar zeven jaar geleden de studentenop stand in een bloedbad eindigde. Ook in Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Terneuzen en Bres- kens worden markten omge toverd in zogenaamde vredes- pleinen. De 'Chinadag' is een initiatief van Amnesty Interna tional. Amnesty wil met de actie berei ken dat Nederlanders zich meer gaan bekommeren om de schen ding van de mensenrechten in China. Mensen kunnen daarom hun handtekening zetten op een lijst èn op een replica van de Chi nese muur. De lijst gaat naar de Tweede Kamer, de houten muur blijft in Goes. Op alle terassen op de Goese Grote Markt wordt zaterdag Chinese thee geschonken. Men sen die aan de gesponsorde fiets tocht van Amnesty meedoen, krijgen ook wat thee mee naar huis. Amnestyleden delen - zo lang de voorraad strekt - Chi nese wenskoekjes uit met wen sen als 'Ik hoop dat mensen zich druk gaan maken over de gewe tensgevangenen in China'." In Breskens is het Spuiplein uit gekozen voor de activiteiten van Amnesty. Behalve de 'bouw' van een Chinese muur, waarbij op muurkranten kan worden ge schreven, staan Chinese spel letjes en een optreden van een gymnastiekclub uit het Verre Oosten op het programma. In Terneuzen zijn er optredens bij het ABC-complex, in Middel burg op de Burg Promenade en in Vlissingen wordt op de Kleine Markt thee geschonken en koek jes rondgedeeld. Verder kunnen de kinderen zich laten schmin ken. In Vlissingen wordt tevens Chinees geschaakt. In het Ha venpark van Zierikzee deelt de Amnesty-werkgroep allerlei lek kernijen uit. De activiteiten be ginnen in alle plaatsen tussen 10.00 en 11.00 uur. van onze verslaggeefster HULST - Café Molly's aan de Zoutestraat in Hulst mag waar schijnlijk doorgaan met het tappen en schenken van alco holhoudende dranken, maar moet de verkoop van soft drugs onmiddellijk staken. De recht bank wees woensdag het "ver zoek om een voorlopige voorzie ning af. Raadsman A. Beckers van horeca-exploitant G. Aar den was woensdag nog niet op de hoogte van de motivatie van de rechter. Beckers denkt dat rechter T. Damsteegt tot zijn uitspraak is gekomen door de toezegging van burgemeester A. Kessen - dinsdag tijdens de zitting - dat Molly's iRockschuun gewoon open mag blijven wanneer er geen soft drugs worden ver kocht. Hij is niet teleurgesteld over de uitspraak. De raadsman van de Middelburgse koffieshop houder Aarden put nog hoop uit de behandeling van het be zwaarschrift door de gemeente Hulst. Volgens hem kan de gemeente er uiteindelijk niet omheen dat van overlast door de koffieshop bui ten de stadswallen geen sprake is. De eerste resultaten van een door Molly's gehouden enquête onder inwoners van Hulst wijzen dit uit. Beckers voelt zich in deze conclusie gesteund door de brief van enkele horec a-onderne mers. die erop aandringen de verkoop van soft drugs te con centreren op één plek buiten de binnenstad. Molly's hoopt dat nog meer horec a-ondernemers in Hulst zich zullen uitspreken voor één verkooppunt. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 45-ja- rige man uit Ycrseke veroor deeld tot 240 uur dienstverle ning, drie maanden voorwaar delijke gevangenisstraf en een rij-ontzegging van anderhalf jaar voor het veroorzaken van een dodelijk verkeersongeval. Hij raakte in een flauwe bocht van de Postweg bij Wemeldinge op de verkeerde weghelft waar na hij frontaal een tegenligger ramde. De bestuurder was op slag dood ten gevolge van zwaar hersenletsel. benut voor de werkgelegenheid. Met het oog op die maatschap pelijke taak dien je politieke stu ring te behouden." Gedeputeerde J I. Hennekeij (WD. openbare nutsvoorzie ning) wees erop dat een strikte scheiding tussen nuts- en andere activiteiten van energiedistribu tiebedrijven binnenkort wette lijk verplicht is. Met het oog daarop heeft DELTA al een voorlopig model opgesteld waarin die scheiding is aange bracht. Hennekeij was het eens met de opvatting van verschei dene fracties dat de politieke in vloed in de raad van commissa rissen kan worden verminderd. J. Houmes (SGP) meende dat het in een raad van commissaris sen met minder leden vanuit de politiek ook niet nodig is de ge deputeerde voor openbare nuts voorziening de functie van presi dent-commissaris te laten ver vullen. Hij opperde dat dit wel licht een mooie baan is voor de commissaris van de koningin. Daar reageerde Hennekeij te rughoudend op. Hij erkende dat de commissaris kennis en erva ring heeft die hem geschikt ma ken voor zo'n functie. ..Maar", zei hij, „we moeten dat clean be naderen." Het beleid van Kessen is er vol gens Beckers niet op gericht om strikt en consequent koffieshops te weren, maar om elke publici teit waaruit blijkt dat er wel de gelijk een lokale markt voor soft drugs in Hulst bestaat, te voor komen. ..Waarom anders komt Kessen nu pas met sluiting aan zetten. als hij al dik een jaar weet dat er bij Molly's soft drugs zijn te krijgen? Hij vreest voor over last. zegt-ie. Als dat zo is. dan moet hij van de afgelopen tijd toch talloze incidenten kunnen opnoemen?" Volgens Kessen is de exploitant er echter al veel eerder op gewe zen dat hij geen koffieshop bin nen zijn gemeentegrenzen tole reert. Ook al is dat schriftelijk nergens terug te vinden, dit is Aarden mondeling verteld. Nieuw element Hij noemt de uitspraak 'een pri ma zaak". „Het nieuwe element ten opzichte van eerdere zaken is dat het hier gaat om een koffie shop buiten de wallen. Maar de rechter meent dat dit in de beoordeling niets uitmaakt." Kessen wil nog niet vooruitlo pen op de behandeling van het bezwaarschrift. Hij verwacht dat de commissie beroep- en be zwaarschriften zich volgende week uitspreekt over het be zwaarschrift. Ook moet hij nog even nadenken of hij gaat ingrij pen wanneer Molly's als café open blijft. Molly's beschikt na melijk niet over een drank- en horecavergunning. Wanneer de eigenaar hiervoor alsnog een aanvraag indient, heeft Kessen er geen enkel bezwaar tegen als Molly's een echt café wordt en blijft. De Yersekenaar had vooraf gaand aan de rit een paar glazen bier en een glas sterke drank ge bruikt. Hoewel het alcoholge halte in zijn bloed net niet boven de wettelijke limiet was. werd hem toch verweten dat hij had gedronken terwijl hij wist dat hij moest rijden. Zijn advocaat had tijdens de zitting gepleit voor een voorwaardelijke rij-ontzeg ging omdat hij bij het uitoefenen van zijn beroep in moeilijkheden komt als hij niet mag rijden. Het vonnis was conform de eis van de officier. Brandweerlieden halen verbrande spullen uit de woning via een raam aan de achterzijde. foto Ruben Oreel van onze verslaggever MIDDELBURG - Een brand heeft woensdagmiddag voor vijf tigduizend gulden schade aangericht in een benedenwoning aan de Meanderlaan in Middelburg. Rond kwart voor zes woensdagmiddag kwam bij het alarmnummer 06-11 een mel ding binnen dat het huis in brand stond. De brandweer rukte uit met twee tankautospuiten en een ladder wagen. De centrale hal van de woning stond volgens een politie woordvoerder vol dikke rook. De 52-jarige bewoonster stond in de deuropening. De brandweer moest eerst met een ventilator de rook wegblazen en kon daarna pas het vuur blussen. Dat was ontstaan in de slaapkamer aan de achterzijde van het pand. Zes tien brandweerlieden waren ruim een uur bezig om de rook te verdrijven en het vuur te doven. De woning liep nogal wat rook- en waterschade op. Volgens de politie heeft de (alleenwonende) bewoonster gepro beerd zelfmoord te plegen door de woning in brand te steken. De vrouw had benzine door het pand gesprenkeld en die aangesto ken. De Middelburgse, een bekende van de politie, kampt al ge ruime tijd met psychische problemen en had een afscheidsbrief geschreven. Die werd in de woning aangetroffen. Zij is door de politie verhoord en overgedragen aan de Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (RIAGG). Bridge-certificaat voor visueel gehandicapte van onze verslaggever BIGGEKERKE - „Een spel letje bridge is voor mij niet moeilijker dan voor andere beginnelingen. Ik moet alleen mijn geheugen wat meer aan spreken omdat ik toevallig vi sueel gehandicapt ben", zegt M. P. Oostlander uit Bigge- kerke nuchter. Hij volgt sinds september vorig jaar cursus sen bij de Middelburgse brid- gegroep Organisatie en Ont wikkeling (O Q). Woensdag avond ontving hij samen met andere beginnelingen een cer tificaat, als bewijs voor het met goed gevolg afronden van de eerste twee cursussen. De Middelburgse bridgevereni- ging is aangesloten bij de Ne derlandse Bridgebond en er kend door de Vereniging van Bridgedocenten. De kaarten waarmee Oostlan der en zijn medespelers spe len. zijn gebrailleerd. Zowel aan de blinde zijde als aan de kant met de beeltenis, geven kleine puntjes de waarde van de kaarten aan. Een R en het cijfer zes bijvoorbeeld, maken duidelijk dat het hier in elk ge val niet om harten vijf gaat. Om meer visueel gehandicap ten bij de bridgesport te kun nen betrekken, heeft de brid gebond het lesmateriaal ook in braille laten uitvoeren. Daarnaast zijn veel boekjes over dit kaartspel in braille verkrijgbaar „Het leuke van bridge is dat je er goed bij moet nadenken", gaat Oost lander verder. In het begin was hij nog een beetje angstig maar dat gevoel is hij inmid dels kwijt. De aanpassing is veel sneller gegaan dan hij had verwacht. „Ik kan met ieder een spelen. Ook het tempo is De visueel gehandicapte bridgespeler M. P. Oostlander (tweede van links) ontvangt zijn bridge- certificaat van docent G. de Kort. Geheel links staat M. Cohen, de uitvinder van het braille-brid- ge, dat onder meer werd gesponsord door C. Polderdijk (tweede van rechts). Uiterst rechts staat mevrouw L. Cohen die als braille-typiste aan de cursus meewerkte. foto Ruben Oreel geen probleem. De spelers moeten alleen even zeggen welke kaarten ze op tafel leg gen. Voor de rest is er geen ver schil met niet-visueel gehandi capten." Geheugen Voor hij met pensioen ging was Oostlander docent mu ziektheoretische vakken aan het conservatorium in Utrecht. Colleges gaf hij uit zijn hoofd. Ook als koordiri gent moest hij vaak een be roep doen op zijn geheugen. Hij diende immers de parti tuur te kennen. Daarnaast is hij voor velen nog steeds een onvergetelijk organist. Zijn fotografisch geheugen komt hem tijdens het bridgen ook goed van pas: „Ik moet niet alleen onthouden wat ik in mijn handen heb maar ook wat er al op tafel is gelegd en welke troeven er dus nog moe ten worden uitgespeeld", al dus Oostlander. die in zijn vrouw een doorgewinterde bridgepartner heeft. De Bigge- kerkenaar is, uiteraard, blij met het door hem behaalde certificaat. Een derde cursus lonkt alweer. „Eventjes niet", zegt hij snel: „Ik wil voorlopig eerst mijn opgedane kennis uitgebreid in praktijk gaan brengen. Die vervolgcursus doe ik misschien op een later tijdstip." Elk gazon heef! nu en dan een opknaphei I let kan ei grauw uit/ien. Het kan kale, li' lekken krijgen Dan moei neen handje VLISSINGEN - De zesde Dag van de Muziek, speelt zich zater dag 1 juni voor een belangrijk deel in Vlissingen af met het Na tionaal Jeugdfestival. Twintig jeugdkorpsen met in totaal 1000 muzikanten nemen zoals ge meld deel aan dit concours. Dit nieuwe initiatief wordt ook be loond met de 'Dag van de Mu- ziek-Award', die zowel aan het bestuur van de organiserende instantie als aan het Vlissingse gemeentebestuur wordt uitge reikt. De prijsuitreiking vindt plaats in het voetbalstadion om 16.30 uur. Verschillende bekende Neder landers zullen nieuwe, opvallen de en originele muziek-initiatie- ven bezoeken en onderscheiden met 'De Juiste Toon', de aan moedigingsprijs van de Dag van de Muziek. Zo reikt de zangeres Wilma Driessen De Juiste Toon in Sint Maartensdijk uit. Op ver zoek van inwoners van Scherpe- nisse en Sint Maartensdijk brengt daar de muziekvereni ging Euterpe een serenade opj een versierde vrachtwagen. De Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg is toneel van een aubade door So What, een jazz-spelende band onder leiding van muziek docent L. M. Beverini. Ook treedt een slagwerkgroep onder leiding van Jan Anthonisse op. Daarnaast speelt ook de N. H. W.-groep onder leiding van Pierre de Nijs. De aubade duurt van 10.15 tot 12.30 uur. De Dag van de Muziek is in Zee-! land te horen op de volgendei plaatsen: 's-Heer Arendskerke. Aardenburg. Breskens. Brou wershaven. Colijnsplaat, Goes, Hansweert. Kapelle. Krabben- dijke, Kruiningen. Middelburg. Nieuw-Namen. Nieuw- en Sint Joosland, Oost-Souburg, Oost-I kapelle. Oud-Vossemeer. Oude- Tonge. Renesse, St. Maartens dijk. Terneuzen. Tholen, Vlissin gen. Vrouwenpolder, Wemeldin ge. Westdorpe. Yerseke. Zierik zee en Zonnemaire. Hoek Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichter\ artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brieven oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragee mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voo' inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. moeten ze dat in 1998 maar laten blijken. Als men Kok dan laat] vallen, is de consequentie daar-, van: de oppositie, die nog nooiu iets goeds heeft gebracht voor de' partij, die in de oppositie zit! Want met of zonder de PvdA ini een kabinet wordt er toch gere geerd zonder dat men dan enige invloed kan uitoefenen op het beleid. Trouwens, de fractie in de Tweede Kamer heeft nog steeds de macht om een kabinet naar huis te sturen! Jan Hoogstratq Binnesmpf 39 Kloetinge Dorpshuis II Arrogantie en onwil was de uit-j straling van de raadsvergade ring van Mariekerke met aan] kop burgemeester Van Putted (PZC, 22-5). Bij het punt renovatie Dorps huis werd op de vraag of B en W gezien het rekeningoverschot van 1995 hun plan voor de verj bouw van het Dorpshuis wildeij terugnemen, bits nee geant] woord, met als verklaring dat nieuwbouw gymzaal financieel nu nog niet haalbaar is. Ook de poging van het RPF-raadslid; dat dacht dat het nu wel haal baar zou zijn liep op niets uit. Hij wees er nog op 'Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald', het baatte niet. Op verzoek werd er gestemd en weer Victorie, 3 voor en 8 tegen nieuwbouw. Wethouder De Visser verweet de Grijpskerkse heren geen spor tieve verliezers te zijn (jullie blij ven drammen), maar liet blijken toen het hek van de speelweide ter sprake kwam deze sportivi teit ook niet te kennen. De ge] dempte sloot moest zonodig nog ter sprake gebracht worden. De beoogde zaal is te minimaal volgens wethouder Van dei Meulen: daar kunnen we geen 21 jaar mee verder. Weet hij wel hoe minimaal de gymzaal van hei Dorpshuis is? Er bleek geer. waardering over het werk van de twee raadsleden. Duidelijk is dat de beide wet- houders geen stemmen meer no dig hebben van Grijpskerke dal hen beiden jarenlang in het za del gehouden heeft. Misschiet dat De Visser (als hij echt zijt best doet voor onze kern) nog met voorkeurstemmen var Grijpskerke in de nieuwe raad „Het- resultaat is dat de zater dagclub uit het amper 3300 in woners tellende dorp nu éen van de drie kampioenen is in de hoogste klassen', aldus Frits Bakker in de PZC-Sport van dinsdag 28 mei. Wat de grootte van dit dorp met de prestatie van voetbalclub Hoek te maken heeft is mij een raadsel, daar er geen enkele speler, bij mijn we ten, afkomstig of opgeleid is door Hoek zelf. Hetzelfde doet zich voor bij het amper duizend inwoners tellende Veere. Geef de heren 'amateurs' maar genoeg geld, dan komen ze wel! De grootte van dorp of stad doet er niet meer toe, die tijd is voorbij, zie Volendam. Pagina 19 van PZC-Sport: „Hoek zoekt kee per." Schijnt ook al niet voorra dig te zijn in dit voetbaldorp bij uitstek. M. C. Daniëlsche Oosterscheldestraat 35 Middelburg Oostkapelle Waarom moet het mooi beplan te en rust uitstralende centrum van Oostkapelle op de schop? Bankjes: 't is een trekgat met op een beschut plekje banken voor zestien personen. Sporadisch zitten er passanten op. Door bij bouw cafetaria zijn er 25 plaat sen bijgekomen 41. Parkeer plaatsen weg! Dienstverlenende bedrijven staan of vallen met het aantal parkeerplaatsen. Waar om dan broodroof voor onze ne ringdoenden? Die hebben onze armoedige Dorpsstraat door grote investeringen tot een ac ceptabele woon- en winkelstraat gemaakt. Pal tegenover de art senpraktijk met fietsrek en de apotheek zijn acht parkeer plaatsen. Een uitkomst voor de groeiende groep ouderen en in validen, en voor de oudere kerk gangers. Verkeersplateaus betekenen fi levorming. meer uitlaatgassen en milieuvervuiling voor omwo nenden in dit smalle gedeelte. In het seizoen bij warm weer zelfs gevaar voor smog. Volksgezond heid staat nummer één bij onze regering, geldt dit niet voor Oostkapelle? Als inwoner heb ik meermalen B. en W. geattenteerd op de ge vaarlijke 50 kilometer-snelheid. Zeer recent nog geadviseerd: 30 kilometer door plaatsing borden Noordweg 74. brandweerkazer ne. afslag Duinweg bij VW. en bij Randduinweg/Rozenlaan en Randduinweg/Duinweg. Men heeft dan de gehele kern in de ij zeren greep van 30 kilometer- snelheid met maximale veilig heid en een grote besparing van overheidsgeld. Telt dit niet bij onze bestuurders? Hopelijk zul len hogere instanties een en an der controleren voor ze hun fiat geven! W. Bommeljé Magnoliastraal 27 Oostkapelle Bonus Met belangstelling heb ik het ar tikel gelezen Op zoek naar 'bo nus van Kok (PZC 18-5). De ten dens is dat het publiek, ik bedoel de PvdA-kiezers, het niet zo eens zijn met het beleid van Kok. Welk alternatief is er voor de lijn die Kok heeft uitgezet als minis ter-president? Hij is tenslotte de baas in het kabinet met drie par tijen. Als men dan wil regeren, betekent het wel dat je niet al- tijdje zin kunt krijgen, het moet ook nog te betalen zijn. Joop den Uijl won de verkiezin gen in 1977. maar kwam niet aan het regeren, respectievelijk voortzetting van het beleid wat ingezet was. toe. Starheid en overwinningsroes waren de oor zaak dat het feest niet doorging en de VVD met het CDA ging re geren. Nu er een evenwichtig beleid is en Nederland weer meetelt in Europa, moeten wij weer niet gaan schreeuwen dat het niet goed gaat met de PvdA. De PvdA moet doorgaan op de weg die ingeslagen is. Als de kie zers het er niet mee eens zijn, kan komen. j.deLignit Cornells Visstraat j Grijpskerki Huurstaking De heer Baert van woningbouw vereniging Basco zegt in eei reactie op de huurstaking: Wü zullen het doorgeven aan onze koepelorganisatie NWR NCIV. Meer kunnen we niel doen (PZC, 24-5). De Tweede Ka mer beslist namelijk over de ma ximale huurverhoging. Dit is een leugen. De NCIV en de NWR, die koepel organisaties waar de Basco ook toe behoort, hebben het brute1 ringsakkoord met de rijksover heid afgesloten, het zogenaam de 'Akkoord van Heemskerk' Daarbij hebben ze ingestemo. met de afbouw van de woning bouwsubsidies door het Rijk er de verzelfstandiging van de co» poraties. Dit is het punt wat mij dwarszit: Hetneo-liberaal beleid van dit paars kabinet. Buiten elke vorm van inspraak van huurders om hebben ze afgé sproken om de huren vijftier- jaar gemiddeld een half procenf meer te verhogen dan de inflatie Ze hebben een maximale huur verhoging 'bedongen' van 7.5 Hoezo sociale verhuurders? De hoge heren hebben door di| akkoord dat ze zelf hebben afgej sloten met de rijksoverheid hur] eigen faillissement onderte1 kend. Moeten de huurders nij gaan opdraaien voor de fouten die de verhuurders gemaakt hebben? Nee. Daarom zijn er nu in Nederland al meer dan 10.000 mensen in staking gegaan tegen de huur} verhoging. P. de Jonge Boterbloemlaan 21 Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 18