Evenementen kosten nachtrust «w Natuurmaand PZC zeeland donderdag 30 mei 1996 16 In Slot Haamstede woont een gelukkig gidsenpaar Stadsmens, kom toch hier, zegt de kooiker bij z'n pijp Vroeg uit de veren of Iaat naar bed voor een excursie ZCClcind Gortdroge weetjes over Zeeuwse natuur smakelijk opgedist Alle ter gelegenheid van 'Zeeland Natuurmaand' te ontwikkelen activiteiten, evenementen en arrange menten staan in detail omschreven in een speciale in formatiekrant. Bij de VVV's is verder alles bekend over tijden, locaties, prijzen en aanmeldadressen. van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt Tweeduizend hectare beheert hij: water, eilanden, schorren, slikken, kreken en een juweel van een eendenkooi. Ron Brouwer, be heerder van de gebieden op en rond Sint Phi- lipsland voor de Stichting het Zeeuwse Land schap. realiseert zich wel dat veel mensen ja loers op hem zijn. „Ik woon hier prachtig, bij die eendenkooi, ik hoor de nachtegaal, zie elke dag de orchideeën bloeien, volg trekvogels en broedvogels - maar ik zit er niet hele dagen bij te zwijmelen. Dat kan niet, want er is werk aan de winkel. Als ik 's ochtends naar de kooi loop, zie ik toch vooral wat er nog allemaal gebeuren moet. Er hangt een scherm los, er moet nieuw gravel op de parkeerplaats, bo men gaan gevaarlijk overhellen, je weet nooit precies waar je moet beginnen." „Dat maakt mijn baan natuurlijk ook geweldig interessant en afwisselend en het is echt niet zo dat ik het mooie er niet meer van zie of dat ik niet weet waarvoor ik het doe. Juist voor die mensen die midden in Rotterdam wonen, er gens driehoog achter, van die lui die bijna flauwvallen als ze zoiets moois als deze eenden kooi zien. moet je zorgen dat dit soort natuur gebieden in stand blijft. Natuurlijk ook voor de vogels, voor de bijzondere planten, voor de in- sekten en de vissen, maar het meest nog voor de mensen. Want wat hebben die nog aan na tuur in dit land Ze betalen zich scheel aan een dagje Efteling, een dagje naar het strand kost kapitalen. En als ze dan hier komen, roept er gratis een koekoek, geuren de bloesems helemaal voor niets en dan blijkt dat je voor het paradijs, want dat is de natuur toch goedbeschouwd, geen geld hoeft mee te nemen." Kooiker In de eendenkooi, die vooral in mei en juni door groepen wordt bezocht, beoefent Ron Brouwer het oude ambacht van kooiker. Samen met zijn kooikershondje Michaeltje, een teefje van twaalf, vangt hij wilde en tamme eenden. Niet meer, zoals vroeger, om ze bij de poelier te brengen, maar om ze van een ring te voorzien. Intussen houdt hij de bossen op peil, de gebie den in de gaten, beleidsmakers op de hoogte en de eendenkooi in de belangstelling. „Wij doen tijdens de Natuurmaand niks speciaals, we zijn er gewoon. Wie een afspraak maakt, kan op be zoek komen en zal zeker niet teleurgesteld wor den." Ron Brouwer bij de vangpijp van de eendenkooi in Sint Philipsland. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever Jacques Cats G overt en Marijke Geleynse wonen boven op hun werk: in de dienstwoning van Slot Haamstede. Van daaruit houdt Govert toezicht op het Slotbos en de aansluitende Zepeduinen en verricht hij uiteenlopende bezigheden rond dieren en be planting. Marijke verzorgt in de kelder van het complex een - onlangs vernieuwde - diaserie en laat bezoekers na afloop de Ridderzaal zien. „Wij hebben samen de mooiste baan van Ne derland", stelt Marijke tevre den vast. Als beheerder van natuurmonu menten behoort Govert Geleyn se tot de rondleiders in het Slot bos. vooral befaamd omdat het hier het grootste en oudste loof bos van Zeeland betreft. Het werd ooit aangelegd om in het onderhoud van het kasteel te kunnen voorzien. Jaarlijks werd eenzevende deel van het elzen- en essen-hakhoutbos gekapt en openbaar in kaveltjes verkocht aan boeren en bakkers. Bijzondere plant Het. bos van Slot Haamstede herbergt een bijzondere plant, die nergens anders in Nederland wordt aangetroffen. Tijdens - tot in de jaren zeventig voortdu rende - restauratiewerkzaamhe den, werd een oude put van zo'n 400 jaar terug aangetroffen. Een op een richeltje achtergebleven zaadje bleek na al die eeuwen zo veel kiemkracht te bezitten dat er een fraaie tongvaren uit groeide, die nu als bijzondere plantensoort wordt gekoesterd; een kostbaar bezit. Door het ter rein van 40 hectare bos en 330 hectare duin zijn drie wandel routes uitgezet waarvan er eén aansluit op de wandelroute dooi de Boswachterij. Geest Het is niet alleen de omliggende natuur die bezoekers trekt. Ze willen ook graag het slot zien, als het kan zelfs helemaal. Maai- dat is niet mogelijk omdat een fami lievereniging van 125 nazaten van de vroegere eigenaar notaris Cornells van der Lek de Klercq uit Zierikzee het woonrecht heeft in de andere vertrekken die aan de Ridderzaal grenzen. Als Govert en Marijke in de gang van hun dienstwoning de jas op hangen. kunnen ze door een muurspleet zó in de Ridderzaal kijken. Een bezoeker schatte on langs dat het slot toch zeker van vóór de Tweede Wereldoorlog moet wezen. Marijke kon daar fijntjes aan toevoegen dat de kern van het kasteel van de der tiende eeuw dateert. Zoals het een beetje slot betaamt herbergt het pand ook een geest: het is die van Witte van Haemstede, een vechtersbaas die nog tegen de Vlamingen streed bij Zierikzee. Marijke: „Aan hem hebben we te danken dat we niet bij België ho ren." De geest kan het echtpaar in de dienstwoning op geen enkele wijze vrees aan jagen. Maar ze hebben zo wel een verklaring achter de hand als er weer eens onverwachts een schemerlamp omvalt of een schilderij van de muur komt. Dan knikken Marij ke en Govert elkaar begrijpend toe. Ze weten het: de Witte roert zich weer eens. Van de aard van de vragen die bezoekers weten te bedenken kijkt het echtpaar niet meer op. Marijke: „Laatst wilde een me neer weten waar de uitlaatgasen van onze centrale verwarming toch bleven." Het echtpaar Geleynse in hun dienstwoning op Slot Haam stede: „Wij hebben samen de mooiste baan van Nederland." foto Pieter Honhoff ib.i*:-' Een weiland in de originele ongecultiveerde staat. foto Ruden Riemens van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt Het is veel gemakkelij ker een portret te ma ken van een gezin dan van een heel volk. Uit hoe meer elementen, iets is opge bouwd, hoe rijker, kleuriger en interessanter het wordt, maar hoe moeilijker het is om het in een beschrijving recht te doen. Zo zal het geen heksentoer zijn om de natuur in de binnenstad van Rotterdam in woord en beeld te componeren tot een leesbaar werk, maar bij de natuur in Zeeland ligt dat anders. Waar moet je in vre desnaam beginnen? Winant Halfwerk heeft in het boek 'Natuur in Zeeland, tussen zee en zoom' de oplos sing gevonden. Hij gaat ge woon van buiten naar bin nen, van de branding, over de veekrand, het strand, duin, de vroongronden, over nieuwe en oude polders, dij ken en kreekruggen naar de oudste stukjes oudland. Daarbij neemt hij alles mee: ontstaansgeschiedenis, planten, bodemdieren, rep tielen, vogels, paddestoelen, insekten en vlinders, waarbij ook cultuur-historische as pecten niet vergeten zijn. Zo komen in Natuur in Zeeland alle inventarisaties die in de afgelopen jaren gedaan zijn, gortdroge wetenschappelij ke lijsten, bijeen in een won derlijk goed leesbaar boek. Aquarellen Natuur in Zeeland heeft het formaat en de kwaliteit van een foto-boek, zo'n hebbe ding dat je vaak cadeau krijgt maar waarin je na een paar keer bladeren al bent uitgelezen en uitgekeken. Aan Natuur in Zeeland valt echter veel meer plezier te beleven. De kleurenfoto's, kaartjes en prachtige aqua rellen van Adri Karman en Erik van Ommen zijn wel in glanzende platenboek-kwa liteit gedrukt, maar doorel- kaar genomen is er meer tekst dan illustratiemate riaal. Het boek roept ook niet, zoals platenboeken vaak doen, meer vragen op dan het beantwoordt. Alles wordt uitgelegd en op zijn ei gen, soms bescheiden, plekje in de Zeeuwse natuur ge plaatst. Een veel voorkomende er gernis bij geïllustreerde na slagwerken, de noodzaak om bladzijdenlang te moeten te- rug- of vooruitbladeren om een illustratie bij de tekst te zoeken, is hier voorkomen. De plaatjes staan gewoon in de buurt van de tekst. Dat is een verdienste van Jan Bruijns van uitgeverij De Koperen Tuin, die de lay-out maakte. Natuur in Zeeland dankt zijn volledigheid overigens aan de inzet en de kwaliteiten van een groot aantal men sen. Ten eerste was een der gelijk werk nooit mogelijk geweest zonder de minu tieuze inventarisaties van planten en vogels, die in op dracht van de provincie wer den gedaan. Ook zonder de bijdragen van veel deskun digen uit de provincie, ama teurs en werknemers van uiteenlopende instellingen, had nooit zo'n verzameling feiten, achtergronden en soms adembenemende illu straties kunnen ontstaan. Romeinen Halfwerk begint zijn tocht door Zeeland met de ge schiedenis van het land schap vanaf de Romeinen. Omdat de tekenen van de spectaculaire historie overal in het landschap te herken nen zijn, en niet gebonden aan een bepaald landschap stype. behandelt de auteur ze per type gebeurtenis. Zee land is per slot van rekening ontstaan door toedoen van beurtelings de elementen en de mens, door aanslibbing, inpoldering, overstromin gen, verkavelingen en de Deltawerken. Vervolgens begint Halfwerk gewoon in zee, bij de kwallen en de schelpen, de vogels en de kreeftjes. Niets slaat hij over. Alles wat je eventueel op het strand of in de zee zou kunnen tegenkomen, wordt beschreven zoals het wordt aangetroffen. Daarna gaat de tocht door de duinen, van binnen en van buiten, door de getijdestromen, de voor malige zeearmen, zoete- en brakke-, oude en nieuwe pol ders en door het oudland, steeds zonder het kleinste beestje, grasje of paddestoel- tje te vergeten. Tot slot staat Natuur in Zeeland nog even stil bij de kleine landschap selementen en bij de natuur in steden, dorpen en andere bebouwing, zoals bijvoor beeld bunkers. Momentopname Wie Natuur in Zeeland gele zen heeft, en dat is zeker geen straf, zal er in het echt meer van genieten - want niets is over het hoofd ge zien. Het boek geeft ook de huidige stand van de Zeeuw se natuur, aan het eind van een eeuw waarin er veel ver anderd is en allerlei ontwik kelingen in gang zijn gezet. De wetenschap dat het over een paar jaar weer anders kan zijn - Halfwerk schetst per gebied ontwikkelings perspectieven - maakt het alleen maar interessanter. Natuur in Zeeland, tussen zee en zoom, is uitgegeven bij Uitgeverij de Koperen Tuin in Goes. Het ligt vanaf zaterdag in de boek winkels en kost 49,90 gulden. Zeeuws licht op een stukje ongerepte natuur. foto Ruden Riemens van onze verslaggever Jacques Cats De evenementen in het kader van Zeeland Natuurmaand drukken de deelnemer met de neus op het bui- tengebeuren. Er kan al fietsend, wan delend of varend van worden kennis genomen. In een aantal gevallen is nog wat meer zelfwerkzaamheid gewenst zoals bijvoorbeeld tijdens een foto-ex cursie door de Schouwse natuur. Op het biologisch landbouwbedrijf van de familie Quist aan het Molentje in IJ- zendijke valt op twee zaterdagen - 1 en 22 juni - het nuttige met het educatieve te verenigen. Op het akkerbouwbedrijf, met voor een deel de teelt van kruiden en nog een beetje veehouderij, wordt gewerkt zonder bestrijdingsmiddelen en kunstmest en dat houdt in dat er nogal wat handwerk is te verrichten. Dat bestaat hoofdzakelijk uit onkruid verwijderen uit de velden thijm en dille, dus zo mogelijk eigen schoffel meebren gen. De kruiden komen in de voedings sector en in het geneesmiddelencircuit terecht. Het bedrijf van de familie Quist herbergt ook een informatiecentrum over de biologische landbouw en omdat de koffiepauze en de lunchtijd daar wordt doorgebracht is er gelegenheid om tussen het eten en drinken door nog wat op te steken. Er is kinderopvang mogelijk en verder bestaat er gelegen heid voor een gratis nacht op de mini- camping. Reserveren is noodzakelijk. Voor verschillende evenementen in het kader van de Zeeland Natuurmaand moet de deelnemer laat naar bed of vroeg op, zoals bij de nachtvlinderex cursie (zie verder de beschrijving van het insektenweekend), de speurtochten naar boomkikkers, vleermuizen en ui len en bij de excursies die rond het krie ken van de dag beginnen en bedoeld zijn om vroege vogel-geluiden op te vangen. Vleermuizen 'thuis brengen' gebeurt tijdens de nachtelijke excursies met een soort detector. Met zo'n apparaatje kunnen geluiden die vleermuizen bij het vliegen maken worden opgevangen. Zo kan ook worden bepaald met wat voor een soort vleermuis je te maken hebt. Ransuilen, die bij voorkeur neste len in een oud nest van een ekster of een kraai, zijn te lokaliseren als het vrouw tje of de jongen in de nacht het man netje om voedsel roepen. Arienne Molenaar maakt een aquarel van een gezicht op Zoutelande. foto Ruben Oreel Het landbouwbedrijf van de familie Quist in Ijzendijke biedt mogelijkheden voor een dagje meewerken in de velden met kruiden. foto Peter Nicolai lijk geïnteresseerden aan de start. Toch staat hij er telkens weer versteld van hoever het brede publiek van de natuur afstaat. „Een vogel is een vogel, een sijs is een sijs en een schijtlijster een sehijt- lijster en dat is het dan. Maar er zit veel meer achter. De deelnemers zijn dan ook verrast over wat ze meemaken en tegenkomen." Aquarelleren Joke Plomp is nu burgemeestersvrouw in Staphorst, maar in de tijd dat haar man aan het hoofd stond van de Wal- cherse gemeente Valkenisse raakte ze verliefd op het Zeeuwse landschap, dat zich, zeker bij enige deskundige bege leiding, met enige moeite op sfeervolle wijze in een aquarelschildering laat vastleggen. Joke Plomp is betrokken bij een vanuit het Toeristisch Centrum Oranjezon georganiseerde workshop aquarelleren van het Zeeuwse land schap. Tijdens haar schildercursussen troont Joke de deelnemers graag mee naar een hoge duintop zoals bij Zoute lande om vanaf die plek het Walcherse land in ogenschouw te nemen en ge charmeerd te raken van de aanblik. „De verten zijn niet beangstigend. Het is wijds, het is natuur en het is toch te overzien." Wat Joke Plomp vooral boeit is datje, schilderend op zo'n hoge duin, met het geluid van de zee op de achtergrond als extra sfeermaker, kimt waarnemen hoe opeens de zon ergens door de wolken kan breken en op een stukje land of dorp begint te schijnen. „Dat is fantas tisch. Zoiets heb je vrijwel nergens in Nederland zo bij de hand." Werken met waterverf geeft snel resul taat. Niet voor niets maakten kunste naars vroeger eerst een aquarel als voorschets om zich een voorstelling te kunnen maken hoe een beeld in het echt, in dat geval in olieverf, moest wor den. Aqarelleren: is dat voor iedereen weg gelegd? Mevrouw Plomp: „Veel mensen roepen al van tevoren dat ze iets niet kunnen. Er is niks aan om een penseel vast te houden en een streep op papier te zet ten. Met een enkele aanwijzing hoef je niet allerlei beginnersfOjUten te maken. Het waarnemen is het moeilijkste. Daarom denk is dat aquarelleren een kwestie is van doen en leren kijken". „Je mist veel als je lang op bed blijft lig gen", weet Dick Fluit, die op zondag 2 juni als gids van Staatsbosbeheer mati- neuze liefhebbers in het Nieuw-Haam- steedse gebied van de Verklikkerdui nen rondleidt. En dan praat hij niet al leen over de opkomst van de zon, maar over het ontwaken van de natuur, met de mogelijkheid reeën of bunzings te zien. De vogelgeluiden die kunnen wor den opgevangen hoor je niet in je eigen particuliere tuintje, want het gaat hier om gevederde vrienden die zich met na me in struweelachtige gebieden ophou den. Omdat het broedtijd is laten de vogels zich uitbundig horen. Fluit: „Vooral de nachtegaal doet echt z'n best." Maar ook kleine karekieten, braamsluipers, bosrietzangers en heggemussen men gen zich in het koor. Gids Fluit wil graag helpen om de echte veroorzakers van de geluiden te onderscheiden van de kunstig imiterende spotvogels. Omdat de excursiedeelnemers niet voor hun dagvulling aansluiten, maar er echt iets voor moeten doen en dus vroeg moeten opstaan teneinde op het afgesproken tijdstip van 6.00 uur te kunnen vertrekken, treft de gids wezen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 16