Strijd om gunst toerist ontbrandt Wassen koppen kunnen weer jaren mee Proef met duikcorridors bij Oosterschelde Politie rolt Bevelands heroïne-netwerk op Veerse wapens in zand, leem en cement Jaarlijks acht doden en tachtig gewonden door drank in verkeer Schelde onder vuur na overtreden milieuwet Belgische badplaatsen en Oostzeekust steeds fellere concurrenten zeeuwse almanak Waterbed PZC zeeland DONDERDAG 30 MEI 1996 van onze verslaggever MIDDELBURG - Met een proef op vier plaatsen aan de Oosterschelde wil de provin cie deze zomer proberen te voorkomen dat sportduikers en beroepsvissers elkaar in het vaarwater zitten. In sa menspraak met de organisa ties van duikers en vissers is afgesproken dat op Tholen bij Strijenham en Gorishoek en op Schouwen-Duiveland on der de Zeelandbrug en bij de Val corridors worden ge maakt. Die corridors ontstaan doordat de vissers bereid zijn hun fui ken enige meters te verplaat sen. Op die manier kunnen dui kers hun tochten naar de won dere diepten van de Ooster schelde beginnen en beëindi gen zonder het vistuig te beroe ren. Het is de bedoeling dat de corridors met palen op de dijk, boeien en een belijning onder water worden gemarkeerd. Op de dijken komen ook borden met uitleg over de reden waar om deze voorzieningen zijn ge troffen. De duikersverenigin gen zullen erop toezien dat de onderwaterrecreanten zich aan deze toegangen tot de duikstekken houden. Gedeputeerde J. G, van Zwie- ten bracht de statencommissie economie en toerisme woens dag op de hoogte van de over eenstemming die provincie, duikers en vissers over de proef hebben bereikt. De commissie ging er vlot mee akkoord dat de provincie voor de borden, pa len en boeien zal zorgen. De kosten daarvan bedragen 10.000 tot 15.000 gulden. Van Zwieten had de instemming van de commissie dringend no dig, omdat de corridors anders niet voor het hoogseizoen ge reed zijn. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De kustgebieden in Nederland maken samen een plan om de toeristen vast te houden. Staatssecretaris A. van Dok van Economische Zaken i vindt dat de kust zich in elk ge val moet verbeteren wil zij kun nen concurreren met bijvoor beeld Belgische badplaatsen en de Oostzeekust. Daaraan verlie zen Nederlandse kustplaatsen Steeds meer klanten. Alleen foldertjes uitdelen in het buitenland is niet effectief, zei Van Dok gisteren bij de presen tatie van haar nota 'Werken aan concurrentiekracht. Het toeris tisch beleid tot 2000'. I „Wij moeten niet denken dat Ne derland een verzameling is van aparte dorpjes. We moeten ge bruik maken van de korte af standen. De kustgebieden moe ten een verbinding leggen met het achterland, bijvoorbeeld profiteren van - de kracht van grote steden." Hoe het plan van de kustgebieden eruit ziet, wordt in de loop van dit jaar be kend. De toerist moet zich ocfk welkom voelen, zei Van Dok in reactie op een recent onderzoek onder Duitse toeristen. Een op de tien Duitse gasten die Walcheren be zoeken, voelt zich onvriendelijk bejegend, aldus bevindingen van de Landbouw Hogeschool in Wageningen. Het Zeeuwse initiatief om de po litie gedurende het pinkster- weekeinde door vier Duitse agenten te laten assisteren, is in elk geval een uitstekend idee, vindt Van Dok. „De sector moet zich ervan bewust zijn dat een goede houding van belang is." Marktaandeel De kust heeft een marktaandeel van 28 procent van de vakantie bestedingen in Nederland. Het gaat er Van Dok meer om dit percentage te behouden dan een groei te bewerkstelligen. „Bij de kust is minder ruimte om te groeien dan elders in Neder land." In overleg met de provin cies en minister J. van Aartsen van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij bekijkt Van Dok of groene gebieden gebruikt kun nen worden voor recreatie. Om de concurrentieslag aan te gaan met het buitenland wil Van Dok het toerisme versterken, onder meer door extra geld be schikbaar te stellen. Dit jaar gaat er 45 miljoen gulden naar toe. De komende jaren stijgt het budget naar 48 miljoen gulden. Het gaat er niet alleen om de be stedingen aan de kust op peil te houden, ook bijvoorbeeld de ste den met hun cultuuraanbod moeten de concurrentieslag met het buitenland aangaan. De extraatjes komen onder meer ten goede aan het Neder lands Bureau voor Toerisme (NBT) dat de buitenlandse toe rist moet lokken en aan de stich ting Toerisme en Recreatie AVN die de binnenlandse toerist moet verleiden tot bestedingen in eigen land. Zo wil het NBT het Nederlandse marktaandeel in Noordwest-Europa vergroten van 9,7 procent van de bestedin gen in 1995 naar 10,5 procent in 1999. Er komt een platform van gede puteerden die toerisme in hun pakket hebben. Door onderling overleg moet de samenhang tus sen toeristische gebieden verbe teren. Binnenlandse en buitenlandse toeristen brachten vorig jaar 40 miljard gulden in het Nederland se laatje. De sector telt 283.000 arbeidsplaatsen. GOES - De politie heeft de grootste heroïnedealer van Goes opgepakt. Hij leverde da gelijks heroïne aan zo'n twintig verslaafden op de Bevelanden. Het gaat om een 38-jarige man die opereerde vanuit een flat in Goes-Zuid. Ook twee van zijn handlangers (een 39- en een 31- jarige Goesenaar) werden in de kraag gevat. Binnenkort denkt de politie nog een handlanger van de 38-jarige op te pakken. De omzet bedroeg minimaal tien gram heroïne per dag, wat neerkomt op zo'n dui zend gulden. De drie gearres- I teerde verdachten hebben alle- I maal bekend. De hoofdverdach te hangt een gevangenisstraf van één tot twee jaar boven het hoofd. De politie hield de verdachten al een halfjaar in het oog. Zij waren sinds oktober vorig jaar actief. Om het risico zo veel mogelijk te spreiden, opereerden zij niet al leen vanuit de flat in Goes-Zuid, maar ook vanuit de woningen van de 'subdealers'. Omwonen den van de hoofdverdachte klaagden regelmatig bij de poli tie over overlast in de flat. Op 6 mei werd de woning van de hoofdverdachte al doorzocht. Daar werd de 39-jarige handlan ger aangehouden en vond de po litie heroïne en amfetamine. De volgende aanhoudingen vloei den daaruit voort. De hoofddea ler werd maandag aangehou den. Volgens de politie bedienden de verdachten zo'n beetje de hele Bevelandse 'heroïnescene', die hooguit uit 25 verslaafden zou bestaan. De dealers haalden hun drugs zelf uit Brabant. Of daar nog aanhoudingen zullen wor den verricht wist de politie giste ren desgevraagd niet te vertel len. Overigens is het niet zo dat de heroïnehandel op de Beve landen nu een fatale nekslag heeft gekregen. „Er is altijd wel iemand die het bijvoorbeeld in Rotterdam kan gaan halen en dan hier weer kan verspreiden", zegt een politiewoordvoerder. van onze verslaggever VEERE - Veere viert dit jaar het 700-jarig bestaan. Althans, het stadje Veere. De andere drie kernen van de Walcherse gemeente worden echter niet vergeten. Op de dijk tussen het Oranjeplein en het Veerse Meer zijn de wapens van de vier kernen - behalve Veere zijn dat Gapinge, Vrouwenpolder en Serooskerke - in zand, leem en cement uitgebeeld. De sculpturen liggen in een bed van blauwe lobelia's. De kunstwerken zijn gemaakt door Co van Driel, op verzoek van de werkgroep cultuur van de Stichting Veere 700. „Dit is het eer ste project in het kader van het jubileum dat helemaal klaar is", vertelt L. T. Meulenberg, voorzitter van de werkgroep en tevens secretaris van de stichting. Aanvankelijk zouden de sculpturen alleen van zand en leem worden gemaakt, maar omdat het regen de is er cement aan toegevoegd, legt zij uit. „Achteraf zijn we daar erg blij mee, want nu kunnen ze echt het hele seizoen blijven lig gen." Maria Het wapen van Veere - dat de haveningang verbeeldt - ligt ge heel rechts. Dat van Gapinge is eenvoudig te herkennen aan het gapende gezicht van een nakomeling uit het geslacht Ter Gape. Het katholieke verleden van Vrouwenpolder blijkt uit de afbeel ding van Maria met Jezus op haar arm. Op het wapen van Seroos kerke staan drie hondekoppen. Zij zijn afkomstig van het ge slacht Van Tuyl, van 1567 tot 1684 eigenaar van de toenmalige ambachtsheerlijkheid. foto's Ruben Oreel van onze verslaggever GOES - Peter Fraanje is een deskundige fantast. Als er een duim mist, meet hij de wassen boer een verbandkousje aan. „Heeft-ie zich gewoon met de ze- kel geraakt bij 't konijnen-eten snijden". Gelukkig bezit Susan Bakx al haar vingers nog, want die zijn van goud. Na een spoed cursus bij Madame Tussaud in Amsterdam restaureerde ze vakkundig de wassen koppen van de klederdrachtbeelden in het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland. Dankzij de in zet van de twee vrijwilligers be schikt het museum over nieuwe scènes op de klederdracht-afde ling. Dat was niet voor z'n tijd, want het dooptafereel, de hoe renkamer en het winkeltje gin gen al tien jaar mee. Er was een dwingende reden om te vernieuwen: de kwaliteit van antiek textiel loopt terug als het te lang wordt geëxposeerd. De wassen poppen, door de Berlijn- se firma Willy Weber in 1913 ver vaardigd, waren bovendien ver vuild en beschadigd. Werk aan i de winkel dus. Sinds januari hebben Fraanje en Bakx, af en toe gesteund door een derde vo- I lontair, de handen laten wappe- Fraanje, al bijna een kwart eeuw klederdrachtspecialist in het museum, fantaseerde weer drie scènes bij elkaar, waarbij foto grafie de rode draad vormt. Drie Noord-Bevelandse dames ma ken zich in de eerste ruimte mooi voor de fotograaf. „Noord-Beve land is kleiner dan Zuid-Beve land, krijgt dus een kleiner kotje", grapt Fraanje. De kos tuums zijn er niet minder fraai om. Fleurige dracht van rond 1850, een rouwrobe uit 1880 en een zwarte uitmonstering die be gin deze eeuw in zwang kwam. In de tweede ruimte bevinden katholieken en protestanten zich in de wachtruimte van de fo tograaf. Gaat dat wel goed? Fraanje: „Ach, ze praten niet, maar zeggen wel 's wat." Ten slotte wordt een katholiek gezin vereeuwigd in het foto-atelier (foto). Op z'n zondags gekleed glimlachen ze gul naar 'het vo geltje'. Zilverwerk De twee klederdrachtfanaten mochten royaal winkelen in de magazijnen van het museum. Zij vonden prachtige stokoude kos tuums die nog nooit zijn ten toongesteld. Bakx: „De stoffen zijn werkelijk fantastisch, dik wijls zijde en shintz." Een pri meur vormt een damespaar in protestantse Zuid-Bevelandse dracht van rond 1850 en 1880. waarbij de laatste is opgesmukt met een geschonken gouden stel. „We hebben", klinkt Fraanje verguld, „ook prachtige attribu ten en sieraden kunnen toevoe gen, zoals een bestekkoker van robbenhuid die is afgezet met zilverwerk. Dankzij een gift van de Lions zijn koperen spiegels en sierknoppen vervangen door foto Willem Mieras echt gouden exemplaren." Met de geste van de serviceclub zijn eveneens vier nieuwe etala gepoppen aangeschaft. Vervol- van onze verslaggever VLISSINGEN - Rijden onder invloed in de provincie Zeeland kost naar schatting acht levens per jaar. Ongeveer 80 mensen raken gewond. Overigens lijkt het er na onderzoek op dat het alcoholgebruik in het Zeeuwse verkeer in 1995 iets is afgeno men ten opzichte van het jaar daarvoor. Dat blijkt uit onderzoeken van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV), in samenwerking met de Zeeuwse politie. Deze stich ting pleit voor het instellen van zogenaamde vliegende briga des, waarmee zonder dat de be schikbare politiecapaciteit wordt uitgebreid toezicht en controles flink opgevoerd kun nen worden. Overigens staat ook in het onderzoeksverslag dat het toezicht van de politie in de hele provincie Zeeland in 1994 en 1995 ongeveer gelijk is gebleven. Regionaal zijn wel ver schillen geconstateerd. De SWOV schrijft dat de briga des de controles kunnen sprei den over een hele politieregio door steeds drie kwartier op één locatie te controleren en zich daarna te verplaatsen naar een volgende plek. Daardoor kun nen de controles zeer opvallend worden uitgevoerd, zonder dat verkeersdeelnemers ze gemak kelijk kunnen vermijden. De grote opvallendheid zorgt voor een preventief effect op alle pas serende verkeersdeelnemers. Problemen De stichting was zeer tevreden over de medewerking van de po litie, behalve in de regio Ooster- scheldebekken. Daar deden zich nogal eens problemen voor. Zo gingen er minder politiemensen op de controles mee dan aanvan kelijk was toegezegd. Eén con- ■■■nm trole werd vervangen door een eetpauze terwijl een van de poli tiemensen voortijdig naar huis ging. Het aantal automobilisten dat werd gecontroleerd was in Goes veel kleiner dan in Terneu- zen en op Walcheren. De betrapte automobilisten die fors gedronken hadden kwamen voor 47 procent uit een horeca gelegenheid, 26 procent van be zoek of een feestje, 11 procent van het werk of thuis, 5 procent uit de sportkantine en 11 pro cent viel onder de categorie ove rig of onbekend. Project tegen dronken rijden door jongeren MIDDELBURG - Onder het motto 'Vermijd dat je onder in vloed rijdt' gaat zaterdag om 20 uur op de Markt in Middelburg het Alcohol Verkeer Project jongeren van start. Een aantal gastsprekers geeft zijn of haar visie op rijden met drank op. Onder hen zijn A. Vreeke, in specteur van politie in het dis trict Walcheren en drs. H. Evers- dijk, CDA-senator en interim dijkgraaf van het Waterschap Zeeuwse Eilanden. Nog steeds stappen veel jonge ren na een avondje stappen en drinken in een auto. Voorlich tingscampagnes blijven daarom nodig. Het drinken van alcohol vindt bovendien op steeds jon gere leeftijd plaats. Er is een stij gend aantal drinkers in de cate gorie 15 tot en met 17 jaar. Veel jongeren rijden regelmatig on der invloed op de fiets of de brommer naar huis, terwijl bromfietsers de kwetsbaarste groep in het verkeer zijn. Een ex tra gevaar is het gecombineerde gebruik van XTC-pillen en alco hol. gens ging de zaag op de nek, waarna een antiek wassen hoofd werd gemonteerd. Fraanje zette hier en daar een vingertje of een neusvleugel aan, Bakx restau reerde de hoofden in haar eigen atelier na een spoedcursus bij Madame Tussaud te Amster dam. „Die wassen koppen waren lange tijd eigendom van het Zeeuwse Genootschap. In 1940 doorstonden ze de grote brand in Middelburg, in 1973 zijn ze ge red uit de vuilcontainer. Ze wa ren echter behoorlijk vervuild en beschadigd." Na een sopje verwijderde ze de eerste waslaag met zuivere ter pentine, schuurde oneffenheden weg en bracht al tamponerend de huidkleur weer aan. Bakx: „Met de glaceertechniek heb ik daarna alle hoofden weer be schilderd en voorzien van nieuwe wimpers. De haren, ge maakt van echt echt mensen haar, heb ik gereinigd en ge föhnd." Zeldzaam Het museum beschikt nu niet al leen over nieuwe taferelen, maar tevens over prachtig gerestau reerde en zo langzamerhand zeldzame antieke wassen pop pen. Bijzonder is dat levende Zeeuwen model stonden voor de wassen beelden. Elk exemplaar is een unicum en bovendien zeer expressief. „Ze zijn zo levens echt, dat je soms denkt dat ze dadelijk gaan praten." van onze verslaggever VLISSINGEN - De Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen is door het provinciaal bestuur op de vingers getikt wegens het niet naleven van de milieuwet geving. Een provinciaal milieu inspecteur constateerde tijdens een controle in april dat een aantal onderdelen binnen het bedrijf niet in overeenstem ming was met de vergunning en met de milieuwetgeving die op het bedrijf van toepassing is. Die tekortkomingen waren al Beslag op bezit Coltof bedreigt plan Scaldia niet HOOFDPLAAT - De beslagleg ging op de eigendommen van projectontwikkelaar René Col- tof heeft volgens diens advo caat geen nadelige gevolgen voor het hervatten van de bouw van het recreatiepark Village Scaldia in Hoofplaat. Advocaat mr. Boogaard ver klaarde dat de betrokken partij en woensdag overleg hebben ge voerd in Houten en dat het er naar uitziet dat van de vordering wordt afgezien. Enkele deurwaarders lieten in opdracht van meerdere schuld eisers beslag leggen op eigen dommen van Coltof. Volgens de schuldeiser? heeft de projectont wikkelaar van onder meer Vil lage Scaldia in Hoofdplaat niet voldaan aan zijn financiële ver plichtingen. Boogaard noemde de vorderingen een onderdeel van een juridisch steekspel. bij een eerdere controle gesig naleerd. Het gaat onder meer om de op slag van gevaarlijke stoffen en afvalstoffen. Deze voldoet in en kele gevallen niet aan de gestel de eisen. Daarnaast heeft het be drijf nog steeds verzuimd om een aantal transformators, gevuld met verontreinigde olie, schoon te maken. De Koninklijke Schelde Groep heeft tot-1 juli van dit jaar de ge legenheid gekregen voor ge noemde overtredingen een plan van aanpak in te dienen bij de provinciale milieu-directie in Middelburg. Als blijkt dat de ge noemde overtredingen op 1 de cember nog voortduren, zal de provincie overgaan tot gerechte lijke stappen: een dwangsom, toepassing van bestuursdwang of intrekking van de vergunning. Bezoek Pieter van Vollenhoven MIDDELBURG - De voorzitter van de Raad voor de Verkeers veiligheid mr. P. van Vollenho ven brengt een werkbezoek aan het Regionaal Orgaan voor Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ). Dat gebeurt donderdag 6 juni in de gs-zaal van het provinciehuis. Van Vollenhoven zal met be stuurders en medewerkers van het ROVZ van gedachten wisse len over de prioriteit en aan dacht voor de verkeersveilig heid, problemen en zorg op het gebied van de verkeersonveilig heid en het regionaal orgaan ver keersveiligheid in het maat schappelijk krachtenveld. De bijeenkomst begint om 13.45 uur. Het zijn van die momenten om zuinig op te zijn. Samen op de bank; vader dik in de veertig, dochter net dertien geworden. Kopje koffie d'r bij, koekje d'r naast, iets onbeduidends op de televisie. Echt heel knus. Zij spraken ontspannen met elkaar over alledaagse din gen. Over de hond, de vakantie, de school en over wat zij in het weekeinde voor gezelligs zouden doen. Dat soort momenten verste- vigt de vader-dochter-band. Zij kroop wat dichter tegen 'm aan, legde vertrouwelijk haar hand op zijn buik. En zei toen: goh, die buik van jou lijkt het waterbed van oma wel. Dochters van dertien moe ten nog veel leren. Bijvoorbeeld, dat er soms óók van die momenten zijn, ivaarop het beter is de waar heid te verzwijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 13