EEUWSE COURAN Nek-aan-nek race in Israël lilt HHH Nederlands visserijbeleid onder vuur Het extraatje van Honig. Angst voor aanslagen rond stembus Geheimzinnigheid rond topberaad over politie op Catshuis 4 WEKEN 5EM organiseert BRADERIE MIDDELBURG Prognoses: stemmenverschil tussen Peres en Netanyahu uiterst klein Juni Zeeland Natuurmaand VOOR 14,25 IN DE NIEUWE KONMAR SUPERSTORE KQnjviar 239e jaargang no. 119 Donderdag 30 mei 1996 Losse nummers 1,60 Zonnig en droog Zonnige perioden en een enkele sta pelwolk. Droog. Maximumtempera tuur rond 20 graden. De zuidelijke wind is matig, aan zee vrij krachtig. 13, 14 en 15 juni o.a. Circus en Variété JERUZALEM (RTR/GPD) - Beide tv-stations van Israël voorspelden vanmorgen vroeg in hun laatste prognoses een krappe overwinning van Neta nyahu bij de verkiezing van de nieuwe Israëlische premier. Nederland moet zich wapenen als vakantieland DEN HAAG (GPD) - Nederland moet oppassen niet uit de gratie te raken als vakantiebestem ming. De concurrentie uit met name Duitsland (Oostzeekust) neemt sterk toe waardoor de' kustplaatsen hier vierhonderd miljoen gulden inkomsten drei gen mis te lopen. Het kabinet wil dat voorkomen door betere afspraken met het bedrijfsleven en enkele miljoenen extra sub sidie. jHet budget voor toeristisch be leid bedraagt nu 45 miljoen. Dat bedrag stijgt komende jaren naar 48 miljoen, zo maakte staatssecretaris Van Dok (Eco nomische Zaken) woensdag be kend bij de presentatie van haar nota over het toeristisch beleid tot 2000. Nederland haalt 9,7 procent van alle toeristische bestedingen in West-Europa binnen. Duitsland, België, Frankrijk, Engeland, Ier land en Zweden zijn evenwel vol op bezig hun marktaandeel te vergroten. Zo zullen 20 procent minder Duitsers de Nederlandse kustplaatsen bezoeken als er geen antwoord komt op de toe ristische groei aan de Oostzee kust. zie ook pagina 13 Channel 2 voorspelde een over winning van Netanyahu met 50,8 procent, nadat het eerder een overwinning van Peres had voorspeld op basis van gesprek ken met kiezers die net hun stem hadden uitgebracht. Het tweede kanaal had de peiling bijgesteld nadat tweederde van de stem men was geteld in de stemloka len waai- het tv-station zijn en quête had gehouden. Channel 1 voorspelde dat Neta nyahu 50,4 procent van de stem men zou krijgen. Ook Channel 1 heeft een eerdere prognose die Peres' overwinning voorspelde, volgens dezelfde methode bijge steld. Het tv-station benadrukt dat het verschil zo klein is dat de uitslag nog onzeker is. Het is niet uitgesloten dat de eerste gekozen minister-presi dent ook de laatste zal zijn. Gis teravond al gingen overal stem men op het oude systeem weer in te voeren. De directe verkiezing van de minister-president heeft namelijk geleid tot een grote versplintering in de Israëlische politiek. De kleine partijen zijn volgens de schaduwverkiezin gen sterk gegroeid, ten koste van de grote. De Arbeiderspartij zou in zetel aantal achteruitgaan van 44 naar 37. De Likud/Tsomet/Ges- her combinatie zakt van 40 naar 31. Peres' huidige coalitiepart ner, de liberale Meretz, verliest twee zetels (van 12 naar 10). Het blok van linkse partijen (Ar beiderspartij, Meretz en de Ara bische partijen) in de nieuwe Knesset bezet volgens de scha duwverkiezingen 54 zetels, te gen 43 voor rechts (Likud, Natio naal Religieuze Partij, Moledet). De rest van de 120 zetels gaat naar de centrum-partijen, die zo wel met de Likud als met de Ar beiderspartij kunnen regeren. De grootste winnaar is - voorlo pig - 'Israel b'Aliya', de nieuwe immigrantenpartij van Nathan Sharansky, die met zeven zetels Docters van Leeuwen in de fout met zaak 'hakkelaar' DEN HAAG (GPD) - Docters van Leeuwen, voorzitter van het college van procureurs-ge neraal, heeft de deal met een tweede kroongetuige in de zaak tegen de drugsbaron de 'hakke laar' bewust voor minister Sorgdrager van justitie verzwe gen. Het advies van de Centrale Toetsingscommissie (CTC) om de minister wel op de hoogte stellen, legde Docters van Leeu wen naast zich neer. Dit beves- 7 tigen bronnen binnen justitie. j De CTC heeft de officieren van "I jutsitie die de deal begeleidden, -| erop gewezen dat de zaak 'poli- tiek gevoelig' lag. Maar Docters van Leeuwen negeerde het ad- j vies en nam zelf de beslissing de j deal goed te keuren. De minister ,3 werd niet vooraf op de hoogte ge- bracht. ij Onlangs werd bekend dat een e zware drugscrimineel door justi- f tie in Nederland niet zal worden !j vervolgd. Deze in België verblij- fj vende verdachte betaalt 1,8 mil-. |1 joen gulden aan de Nederlandse justitie als 'transactie' en zal - j volgens het OM in Amsterdam - -, ter rechtszitting verklaringen af leggen over de drugsbaron. Volgens bronnen bij justitie is het echter nog uiterst onzeker of de man daadwerkelijk ter zitting zal verschijnen, en heeft hij voor alsnog slechts toegezegd in 'het buitenland' verklaringen af te ten leggen tegenover een rechter commissaris. Min De Israëlische premier Shimon Peres gisteren in gesprek met de pers, nadat hij had gestemd in Tel Aviv. foto Nati Harnik/AP JERUZALEM (AP) - De Israëlische pre mier Shimon Peres heeft gisteren op de verkiezingsdag enkele openbare optre dens afgezegd. De bewaking rond hem werd verscherpt, nadat de geheime dienst nieuwe waarschuwingen had bin nengekregen dat joodse extremisten van plan waren een aanslag op hem te plegen. Peres was omringd door een schare lijf wachten, toen hij op verschillende plek ken in het land de kiezers ontmoette. In Tel Aviv liep Peres op aanhangers af om hen de hand te schudden, maar hij werd tegengehouden door zijn veiligheidsagen ten. Overal werden journalisten en aan hangers die in zijn buurt werden toegela ten, gefouilleerd op wapens. Tijdens een ontmoeting met kiezers in Kfar Saba, een buitenwijk van Tel Aviv, zei Peres dat hij alle veiligheidsmaatrege len uitermate vervelend vond. „Ik hoopte dat na de dood van Jitschak alles zou op houden, maar dat is niet zo", zei Peres, verijzend naar zijn voorganger Jitschak Rabin die op 4 november door een rechtse extremist werd vermoord. Peres zegde onverwacht een optreden in Kiryat Ono, een andere buitenwijk van Tel Aviv, af, en de Israëlische radio meld de dat de premier alle verdere openbare activiteiten op de verkiezingsdag had af gezegd uit veiligheidoverwegingen. Ook Peres' rivaal, de rechtse Likudleider Benjamin Netanyahu, werd streng be waakt. Hij reisde door het land omringd door met geweren bewapende lijfwachten. Er waren slechts enkele gewelddadige in cidenten. In Tel Aviv werd een vrouw gearresteerd nadat ze traangas in het hoofdkwartier van de Likudpartij had ge spoten. In de buitenwijk Bnei Brak gooi den ultraorthodoxe joden een standje om van de Arbeidsparty en gingen vervolgens op de vuist met aanhangers van Peres. Likudleider Benjamin Netanyahu (r) en zijn vrouw Sarah, foto Shaul Schwartz/RTR in de Knesset zou komen. Ook de religieuze partijen versterken zich spectaculair. De officiële resultaten van de verkiezingen worden niet eerder dan vanmiddag verwacht. Als het tellen van de stemmen dan nog niet is beëindigd zal er na za terdag, de sabbath, worden ver der geteld. De resultaten van de verkiezing onder Israëls solda ten - niet bij de schaduwverkie zingen betrokken - worden, door logistieke zaken, pas vandaag of morgen verwacht. Door het uitblijven van zeker heid over de uitslag van de pre miersverkiezing was de sfeer in de verkiezings-hoofdkwartieren van de Arbeiderspartij en de Li kud afwachtend. In de Likud werd gisteravond gezegd dat Pe res zijn overwinning - als hij in derdaad wint - dankt aan de Ara bische kiezers. Het zag er aan vankelijk naar uit dat de op komst van de Arabieren niet veel hoger zou zijn dan in voor gaande jaren. Maar later op de dag kwamen ze massaal naar de stemlokalen. De opkomst in de Arabische sector was uiteinde lijk bijna tachtig procent, een nieuw record. De stembusstrijd is naar Israëli sche begrippen rustig verlopen. Hier en daar werd gevochten tussen aanhangers van de Arbei derspartij en de Likud, waarbij een paar gewonden vielen, maar in het algemeen was de sfeer ont spannen. Yigal Amir, de moordenaar van premier Jitschak Rabin, bracht zijn stemmen uit in de gevange nis. Het Israëlische Hoogge rechtshof heeft afwijzend beslist op verzoeken van burgers hem het stemrecht te ontnemen. Zeer tot verdriet van Rabins weduwe, Lea. mmmmmÊmÊmmm Treinverkeer Breda stilgelegd na bommelding BREDA (ANP) - Na een telefoni sche bommelding hebben de Ne derlandse Spoorwegen woens dag aan het eind van de middag het NS-station in Breda en het plein ervoor ontruimd. Het treinverkeer werd stilgelegd. De maatregelen duurden een klein half uur. Er werd niets ge vonden, aldus de politie. De politie van het bureau Vlaan- derenstraat in Breda zei meteen al de dreiging niet serieus te ne men. „Om 15.30 uur belde er een kind. Dat zei dat er over twee uur op het NS-station een bom zou ontploffen", aldus politiewoord voerder Molenkamp. Volgens de zegsvrouw van de NS besloten de spoorwegen echter het zekere voor het onzekere te nemen. Europees commissaris Bonino: slechtste leerling van de klas van onze vei BRUSSEL/DEN HAAG - Alleen een noodprogramma kan de Eu ropese visserij redden voor de toekomst. Europees visserij commissaris Bonino wil de vloot inkrimpen met 40 procent en ook de vangstrechten - de visquota - fors verminderen. Zeker Nederland moet eraan ge- Nu krijgt u bij drie van de onderstaande pakken Honig-mixen en/of Fiorenza pasta's een superhandig champignonborsteltje cadeau. Om champignons schoon te maken zoals het moet: zonder water dus. Honig Mix Champignon- A- of Macaronisaus, Fiorenza 2, Fusilli, Pipe Rigate, Penne ns' Farfalle, 1 "7Q tei- Alles per pak Nu Bij 3 pakken een gratis champignonborsteltje". Deze week alleen bij Albert Heijn. en Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 1 Juni as 'Zolang de voorraad strekt loven. Bonino noemde Neder land woensdag op visserijge- bied 'één van de slechtste leer lingen uit haar klas'. Nederland doet het miserabel, volgens Bonino, omdat de vangstcapaciteit van de Neder landse vloot nog steeds veel te groot is. Het tonnage ligt 69 pro cent te hoog en het motorvermo gen in pk's 17 procent. De Neder landse vissers kunnen meer vis sen dan zij mogen. De omvang van de vissersvloot moet zoveel mogelijk in overeen stemming worden gebracht met de vangstrechten. Dan is over- bevissing uit te bannen. Neder land en andere Europese landen moeten bloeden. Bonino: „De goede leerlingen zullen het minst lijden onder de voorgeno men inkrimping." Denemarken. Duitsland, Frank rijk, Portugal en Spanje hebben zich netjes aan de les gehouden, volgens Europese visserij-rap porten. „Nederland heeft zéker ingeleverd", reageert voorzitter K. Kramer van de Federatie van Visserijverenigingen veront waardigd. „Sinds 1988 zijn wij te ruggegaan van 588.000 naar 480.000 pk. Het aantal vissers schepen is teruggelopen van ruim 600 tot 450. Alsof dat niks is. Maai- ja, Spanje. Dat land is netjes. Spanje loopt gewoon de deur plat bij Bonino." Zeedagen Kramer sluit overigens niet uit dat de Europese cijfers kloppen, maar tekende aan dat de Neder landse vangstcapaciteit niet volledig wordt benut. Al jaren wordt er met een zeedagenrege ling gewerkt. Schepen mogen slechts een beperkt aantal da gen vissen, om quota te sparen. Commissaris Bonino kent dit specifiek Nederlandse systeem. Tijdens een werkbezoek in 1995 deed ze er nog enthousiast over. Visserij-minister J. van Aartsen kon de felle kritiek uit Brussel nauwelijks geloven. Hij zei 'ver baasd en verrast' te zyn. Van een verregaande sanering van de Ne derlandse vissersvloot wilde hij niks weten. Zijn ministerie heeft onlangs nog groen licht gegeven voor een nieuwe saneringsronde a 35 miljoen gulden. Zowel vissersvoorman Kramer als Van Aartsen hjkt zich weinig zorgen te maken over de drei gende taal over een forse vloot- vermindering. Een verdere ver laging van de visquota slaat Kramer naar de keel. Neder landse vissers die zyn gespeciali seerd in schol en tong hebben de laatste twee jaar al fors ingele verd. Het scholquotum is gehal- De maand juni is uitgeroepen tot Zeeland Natuurmaand. Overal in de provincie wordt met speciale evenementen en arrangementen aandacht besteed aan de natuur en haar plaats in een recreatie- en landbouwgewest. 16 en 17 Mi Oranje mist daadkracht Het Nederlands voetbalelftal heeft in de eerste serieuze krachtmeting in de korte voor bereiding op het EK gisteren de Chinezen verslagen. Winter en invaller De Koek uit een straf schop bepaalden de eindstand in Tilburg op 2-0. In het povere oefenduel miste Oran je vooral vastberaden- O heid. fc- I IIIIMI Will M I—BB Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 7; Radio en televi sie: 9; Zeeland: 13,15,16,17,18 en 19; Sport: 21, 22 en 23. veerd. Het tongquotum is met één derde verminderd. Tong en schol moeten van 1997 tot 2002 nog eens 30 procent te rug, vindt Bonino, waarvan 20 procent in de eerste twee jaar. Voor kabeljauw en andere witvis moeten de vangsten met 40 pro cent omlaag. Hetzelfde geldt voor haring en makreel. Vissers voorman Kramer vreest het erg ste voor de Nederlandse vissers vloot en de visverwerkende in dustrie. als de quota-verlagin gen doorgaan. „Niet één be drijfstak kan zoiets overleven." DEN HAAG (ANP) - De burge meesters van de vier grote ste den zijn woensdag voor spoed beraad naar Den Haag geroe pen. Als beheerders van hun po litiekorps hebben zij ongeveer twee uur met premier Kok en de ministers Dijkstal en Sorgdra ger gesproken op het Catshuis. De Rijksvoorlichtingsdienst bevestigde het onderhoud, maar wilde geen nadere mede delingen doen. Volgens de woordvoerster van Sorgdrager betrof het een regu lier gesprek over politiezaken. De afspraak was volgens haar dinsdag al bekend. Dijkstals voorlichter zei dat het beraad geen spoedeisend karakter had. Amsterdams burgemeester Pa- tyn verliet evenwel in de diner pauze van de gemeenteraads vergadering geheel onverwacht de hoofdstad om zich naar het Catshuis te spoeden. Om vqf urn- wist hy nog niets van een af spraak met de premier. Zijn wet houders waren verbaasd over zijn plotselinge vertrek omdat de perikelen rond het openbaar vervoerbedrijf GVB op de agen da stonden. Zijn collega Opstelten van Utrecht moest woensdag inder haast twee afspraken afzeggen om zich eveneens naar Den Haag te begeven. Rotterdams burgemeester Peper was juist te ruggekeerd van een bezoek aan Sjanghai en had woensdagmid dag nog zijn opwachting in een bejaardentehuis gemaakt. Waar de burgemeester daarna is ge weest, wist zijn woordvoerster niet. In zijn agenda stond geen afspraak in Den Haag geno teerd. Ook Havermans (Den Haag) was volgens zyn woord voerder plotseling ontboden. Opsteltens woordvoerder ver klaarde na afloop dat het om „gevoelige materie" gaat. „Als je deze topbestuurders bij elkaar brengt dan is er iets aan de hand dat uitstijgt boven onze regu liere overlegkanalen". Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: j een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische-afschrijving a 89,50 Naam: 6-PACK PEPSI COLA OF 7-UP 5 blikjes 1 blikje gratis 6 BLIKJES a 33 cl ^79 f van 5.10 voor s O c S t o e Middelburg: Pottenbakkerssingel 2. HOLLANDSE TOMATEN Klasse 1. Vers van de veiling. 500 gram van 1.99 voor mmb VARKENS FRICANDEAU Vers van de slager. Kilo aan een stuk Q90 van 16.90 voor 6-GRANEN BROOD Donkerbruin krokant gebakken brood. Met o.a. rogge en soja. Vers uit eigen winkeloven, 400 gram van 1.69 voor m Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1