Meer glastuinbouw Sirjansland PZC JÉSfe Jan Habraken bouwt chansons Noord-Beveland is stankoverlast beu Raad Kapelle uit bezorgdheid over stijgende lasten Plan appartementen Goese Meer stuit op verzet omwonenden Bootbewoner weigert Schelphoek te verlaten Plan gezamenlijke lijst van SGP/GPV en RPF van de baan Raad van State wijst bezwaren tegen plek woonwagenkamp af zeeland 16 Duiveland opgetogen over overwinning Uitbreiding met zeventig ha WÊk:i mm l WOENSDAG 29 MEI 1996 van onze verslaggeefster SIRJANSLAND - Het glastuin bouwgebied bij Sirjansland mag met zeventig hectare wor den uitgebreid. Deze beslissing van de Raad van State betekent een grote overwinning voor de gemeente Duiveland. De pro- Onderzoek naar vervuilde bodem Brouwershaven wordt uitgesteld van onze verslaggeefster BROUWERSHAVEN - Het on derzoek naar de bodemveront reiniging op het volkstuinen complex Poortdijkdam in Brou wershaven is uitgesteld tot dit najaar. Op het terrein heeft zo'n honderd jaar geleden een gasfa briek gestaan. De tuinders, die de grond huren van de gemeente, hadden de provincie om dit uitstel ge vraagd omdat ze niet willen dat het onderzoek in het groeisei zoen plaatsvindt. „Het is zo zie lig dat ze in de grond boren en er op lopen als je je spulletjes in de grond hebt staan", zegt T. Slab- bekoorn. Ze maakt zich geen zorgen over de mogelijk vervuilde grond. „We mogen de groente gewoon eten. Het staat er ook goed bij. We hebben nooit last gehad van de vervuiling. Als er al wat zit, zit het erg diep", reageert ze laco niek. Een woordvoerder van de provincie bevestigt dat de ver ontreiniging geen gevaar ople vert voor de volksgezondheid: „De vervuiling wordt niet opge nomen door de groente." Gereedschap uit busje gestolen OOSTERLAND - Bij een in braak in een in Oosterland ge parkeerde bedrijfsauto is voor ongeveer twaalfduizend' gulden aan gereedschap gestolen. De diefstal moet zijn gepleegd tus sen zaterdagavond elf uur en dinsdagmiddag half vijf. De be- drijfsbus stond afgesloten ge parkeerd op het Koninginne- plein in Oosterland. vincie had geen goedkeuring verleend aan de uitbreiding, die de gemeente in 1993 had vastge legd in het bestemmingsplan Buitengebied. Wel waren beide partijen het inmiddels eens ge worden over een uitbreiding met maximaal twintig hectare bij Sirjansland. De gemeente had hierom gevraagd, om na een eventuele negatieve uit spraak van het hoogste rechts college niet met lege handen te staan. De uitbreiding geldt voor zowel bestaande agrarische bedrijven die omschakelen naar glastuin bouw als voor bedrijven die zich nieuw vestigen. Voor uitbrei ding op de bestaande bebouwde vlakken heeft het college van B. en W. een 'wijzigingsbevoegd heid' van het bestemmingsplan. De provincie moet daarvoor wel toestemming geven. Voor elke nieuwvestiging is een, zwaar dere, artikel-19 procedure nodig. De gemeente denkt met de uit breiding van de glastuinbouw een halt toe te roepen aan het stijgende werkloosheidspercen tage in Duiveland. Vooral in de winterperiode zouden de kassen een oplossing bieden voor de noodlijdende akkerbouw. Het gebied zou zich er goed voor le nen dankzij de hoeveelheid licht, de zwavelige grondsoort en de gunstige locatie ten op zichte van de veilingen in Baren- drecht en het Westland. Het door de gemeente aangewezen 'glastuinbouwstimuleringsge- bied' ten zuidoosten van Sirjans land zou daarnaast 'geen bijzon dere landschappelijke of natuur kundige waarden' kennen. De provincie verzette zich ech ter tegen te grootschalige kas senbouw omdat er op de Beve- landen al drie concentratiege bieden voor zijn. In het streek plan Zeeland wordt echter niet gerept over glastuinbouw. „Uit niets bleek, dat het niet mocht", verwoordt woordvoerder A. J. Schiettekatte van de gemeente Duiveland. Volgens hem heerst op het gemeentehuis 'een juich stemming' door de onverwacht snelle en positieve uitspraak van de Raad van State. Toch zet hij er een kanttekening bij: „Het klinkt allemaal prachtig. Maar je kunt je voorstellen dat de be hoefte aan glastuinbouw inmid dels weer is gedaald." De gemeente is in het recente verleden geregeld benaderd van onze verslaggever GOES - De Bijlmer in het Goese Meer, een stenen wand voor hun neus. Geërgerd reageren de fa milies Brehm en Acda-Kosters op het bouwplan voor 24 appar tementen op het golfterrein. Hun grieven stoelen vooral op het feit dat altijd sprake was van de bouw van een hotel an nex clubhuis. „Dat idee is verla ten ten faveure van drie hoge, kolossale blokken. Die belem meren ons uitzicht en passen niet in de omgeving", spuit be langhebbende C. M. Kosters haar grieven. Het college van B en W gaat echter akkoord met het plan, dat na wat aanpassin gen aan de bezwaren van omwo nenden tegemoet zou komen. „Nou, dat is beslist niet het ge val." De bezwaarden hebben vooral moeite met de hoogte van de ap- partementenblokken, waarvan het middelste drie bouwlagen krijgt en dus twaalf meter de lucht intorent. De gemeente Goes heeft door enkele planwij zigingen getracht tegemoet te komen aan de bezwaren. De ap partementen komen op grotere afstand van het Goese Meer te liggen en het meest nabije blok telt niet meer dan twee bouwla gen, „Dat maakt niets uit. We krijgen een brede stenen wand voor onze neus. Als we dat had den geweten, hadden we nooit op deze plaats en op deze manier ons huis gebouwd", zegt Kos ters, die net aan de overkant van de Krukweg woont. Zij is geïrriteerd over de planolo gische gang van zaken. Lange tijd was het de bedoeling op het golfterrein een hotel annex club huis te bouwen. Dat plan werd verlaten, omdat de Walcherse Bouw Unie - onder andere onder golfers - meer interesse in koop appartementen signaleerde. Het dagelijks gemeentebestuur heeft medewerking verleend, na dat enige wijzigingen in het plan waren aangebracht. KORTGENE - De gemeente Noord-Beveland wil zo snel mo gelijk een eind maken aan de overlast die het bedrijf Redivo in Geersdijk omwonenden be zorgt. Zowel bij de gemeente als de centrale dienst gemeente werken komen dagelijks klach ten binnen over de stank die het bedrijf verspreidt. De kwalijk ruikende lucht komt vrij bij de door tuinders uit het Westland en de Hoekse Waard en make laars die vroegen naar de vesti gingsmogelijkheden van glas tuinbouw. Schiettekatte: „De gemeente gaat niet zelf de grond exploiteren, maar we gaan deze mensen wel benaderen om hen te laten weten hoe de beslissing rffijjrft uv''* p-f w tf -wri i brrf' 'rv i i Het aantal kassen bij Sirjansland mag aanzienlijk worden uitgebreid van de Raad van State. foto PieterHonhoff van een medewerkster MIDDELBURG - De Seroosker- kenaar R. E. Post ligt nog steeds met zijn boot Erna in de Schelp- hoek. Hij kreeg meer dan een jaar geleden de boodschap van Staatsbosbeheer dat hij daar vertrekken moest omdat de Schelphoek weer natuurgebied zou worden. De andere boten die in de voormalige werkha- ven lagen zijn in maart 1995 ver trokken de haven De Val bij Zie- rikzee, maar Post bleef omdat hij nergens terechtkon. De oor zaak daarvan is dat Post met zijn vrouw op de boot woont. En op woonschepen zit geen enkele gemeente te wachten. Post kreeg vorig jaar van april tot en met juli vier processen- verbaal aan zijn broek omdat hij bleef liggen waar hij lag. De laat ste keer werd hem bovendien verweten dat hij in de door Staatsbosbeheer opgeworpen barricade van betonblokken en aarde een opening had gemaakt. Dat had hij gedaan om met zijn auto bij zijn boot te kunnen ko men. „Daar haal ik water mee", legde hij dinsdag tijdens de behande ling van zijn hoger beroep in Middelburg uit. „Ik ben de hele Nederlandse kust afgereisd om een ligplaats te vinden", zei de bootbewoner, „ik wil best naar Groningen of Friesland of naar Neeltje Jans, maar dat mag ook niet." Huurhuis Officier van justitie mr. J. M. Va- lente deed hem de suggestie aan de hand om eens uit te kijken naar een huurhuis, maar Post ging daar niet op in. Valente eis te evenals op de zitting van de kantonrechter in september het geval was voor elk van de over tredingen een boete van 500 gul den waarvan de helft voorwaar delijk. Wanneer hij binnen een maand niet weg is uit de Schelp hoek zou hij tevens het voor waardelijk deel van de boetes aan justitie moeten afdragen, als de rechter het voorstel van Va- lente overneemt. De advocaat mr. H. van Pijkeren meent dat de plek waar het schip van Post ligt niet tot het natuurreservaat behoort. Ook vindt hij dat de kwestie niet met het strafrecht aangepakt had moeten worden, maar met een civiele procedure. Rechter mr. R. C. P. Rammeloo vond de zaak dermate ingewikkeld dat hij pas op 10 juni uitspraak doet. Kosters vindt deze plotselinge wending vreemd, omdat de com merciële haalbaarheid van een hotel nooit zou zijn onderzocht. „Ik snap het wel, want die appar tementen gaan als zoete brood jes over de toonbank. Maar van de villawijk met een parkachtige open sfeer, zoals omschreven in het bestemmingsplan Goese Meer H, blijft zo niets meer over. Het bestemmingsplan zegt daarbij dat grote voorzichtig heid ten aanzien van hoge be bouwing moet worden betracht en dat de structuur van het land schap en het ruimtelijk karakter moet worden behouden. Dit plan is daarmee strijdig." Ook buurman J. Brehm, die in middels een advocaat heeft in geschakeld, uit kritiek. „Nooit is vooraf op tekening aangegeven dat er appartementen zouden komen. Het wordt gewoon een nieuwe wijk van het Goese Meer. Ik vind het bezwaarlijk dat dit naar de bewoners toe nauwelijks duidelijk is gemaakt." Zowel Brehm als Kosters verwachten dat hun woningen in waarde zul len dalen door de 'zichtbelem merende appartementen'. Groen Medewerker J. A. J. Snoek van de gemeentelijke afdeling stads ontwikkeling zegt dat de golf baan tot de bebouwde kom be hoort, een waarmee de gestapel de bouw kan worden verdedigd. Naar zijn oordeel is het plan zo aangepast dat hinder voor om wonenden zoveel mogelijk is be perkt. Dat de overgang naar het open landschap nogal bruusk wordt, spreekt hij tegen. „Er ligt een gevarieerd golfterrein ach ter, waar het groen nog moet ge dijen. Bovendien doet het hoog ste appartementenblok niet on der voor de hoogte van sommige villa's in het Goese Meer." De betrokken omwonenden lichten hun bezwaren vandaag (woensdag) toe in de commissie ruimtelijke ordening, die vanaf 19.30 uur in het stadhuis verga dert. Jan Habraken uit Heikant achter de piano. foto Peter Nicolai van onze verslaggever HEIKANT - Zelf vergelijkt de 48-jarige 'melodieënmaker' zich met een tegelzet ter of een metselaar. Niet dat Jan Habra ken uit Heikant daadwerkelijk met de troffel en het cement aan de slag gaat. Nee, in zijn kist zitten totaal andere ma terialen. Want de man met het ringbaard je 'bouwt' Nederlandstalige liederen in de stijl van Herman van Veen en Jacques Brei. En met succes, want op aandringen van 'kenners' verscheen onlangs zijn eer ste cd, getiteld 'Bruggen Bouwen'. „Jan, je moet er iets mee doen!" Duidelij ke taal van Nard Reynders, arrangeur en componist van onder andere Herman van Veen en Piet Brakman. Ook anderen wa ren laaiend enthousiast en trokken Ha braken over de streep. „Eigenlijk was het nooit mijn bedoeling om met een cd op de markt te komen Maar ja, op een gegeven moment bezwijk je. Zeker als je een Reyn ders achter je hebt staan. Als hij zegt dat het goed is, dan betekent het toch wel iets." Al zijn hele leven lang maakt Habraken muziek. Maar de laatse jaren wordt het steeds intensiever. Met gitaar, piano en synthesizer als instrumenten componeert hij zijn stukje van het Nederlandstalig genre. Als de muzieklijnen zijn uitgezet komt vervolgens de tekstschrijver om de hoek kijken, waarna uiteindelijk de zan ger en muzikant in de schijnwerpers tre den. Geheel „Vele artiesten krijgen hun nummers kant en klaar voorgeschoteld. Ik vraag me dan wel eens af of dat één geheel kan vor men, als drie verschillende mensen afzon derlijk aan hetzelfde lied werken, Nee, ik doe liever alles zelf zodat ik muziek en tekst precies aan elkaar kan smeden. Op die manier zijn de 'chansons' van 'Brug gen Bouwen' voor iedereen herkenbaar, ook al zitten ze aan mijn persoontje vast gebakken." De gemeenteraad. Monique op Stekene, de puntje op de i, Antwerpen en mijn dier bare zus, is een greep uit de zeventien ti tels die op de cd pronken. Het eerstge noemde werk zal vooral bij de Hulster po litiek, waar Habraken in de gemeenteraad zit, nieuwsgierigheid opwekken. Habraken: „Waar de nummers precies over gaan, is eigenlijk niet belangrijk. Het gaat meer om de sfeer die ze oproepen, dan de letterlijke boodschap. Samenge vat verwijst de cd naar het bruggen bou wen tussen mensen en innerlijke tegen strijdigheden in mijn eigen belevingswe reld." De cd 'Bruggen Bouwen' is in een oplage van duizend exemplaren verschenen en kost 34,90 gulden Overigens is de zang niet in het dialect vertolkt, ook al zijn er streekgebonden elementen in terug te vinden. droging van oud brood, dat wordt verwerkt tot diervoe ders. Redivo beschikt momen teel niet over de vereiste mi lieuvergunning. Raadslid A. C. G. Oudshoorn van de Kiesvereniging Noord- Beveland en woonachtig in Geersdijk informeerde dinsdag tijdens de raadsvergadering naar de kwestie. Hij wilde weten wanneer de gemeente maatrege len neemt. Wethouder C. J. van Damme antwoordde dat het col lege van B en W de raad op korte termijn zal informeren over de stand van zaken. De milieutech nische kant is echter een com plexe zaak, liet hij weten. Redivo huist al een paar jaar in Geersdijk in een bedrijfspand. dat zo'n honderd meter ten zuiden van het dorp ligt, De klachten zijn de laatste tijd toe genomen. De geur die bij het drogingsproces vrijkomt, roept met name bij zuiden- en zuid westenwind ergernis op. „Het bedrijf heeft inmiddels wel wat aan de inrichting en de afvoer buizen gedaan, maar die maat regelen zijn onvoldoende", licht te Van Damme desgevraagd na de raadsvergadering toe Hoewel Redivo niet sinds van daag of gisteren in Geersdijk zit, beschikt het bedrijf niet over de vereiste milieuvergunning. Van Damme zegt dat Redivo nog nooit de verlangde formulieren op een goede wijze heeft inge vuld. De wethouder wil niet spreken van tegenwerking, maar 'er zijn wel vertragingstac tieken toegepast'. Volgens Van Damme is het stadium bereikt dat de gemeente 'dwingend gaat optreden'. „De gemeente wil dat snel een eind komt aan de over last. Daarom moet de milieuver gunning op korte termijn wor den gerealiseerd, hoewel dat op zich een complex gebeuren is." is uitgevallen. We proberen deze uitspraak nu toch te verzilve ren." van onze verslaggever ZIERIKZEE - De RPF zal met een eigen lijst, dus gescheiden van de SGP/GPV-combinatie, de gemeenteraadsverkiezingen voor Schouwen-Duiveland in gaan. Wel zal een 'horizontale verbinding' tussen beide lijsten bestaan. Dit betekent dat de RPF en de SGP/GPV elkaar de restzetels zullen gunnen. De RPF zal met een aparte lijst deelnemen aan de verkiezingen omdat deze partij ook vrouwen op de kandidatenlijst heeft staan. „Dat is altijd al een heet hangijzer geweest voor de SGP", aldus voorzitter van de kiesvereniging J. de Bruijne. Lijsttrekker wordt J. Roukema. De drie reformatorische partijen voeren al enige tijd gezamenlijk overleg over de naderende ver kiezingen (waarschijnlijk woensdag 13 november). Dat de RPF van de andere twee partij en wordt losgekoppeld betekent niet dat de onderlinge samen werking tot een einde is geko men, meent De Bruijne. „We blij ven een voorstander van samen werking." Na Roukema, momenteel raads lid voor de SGP/RPF/GPV-frac- tie in Burgh-Haamstede, gaat de lijst verder met J. A. van den Berge, reeds actief in de Duive- landse raad. De eerste van dhL drie vrouwelijke kandidateilja staat op de derde plaats: M. rLc de Pagter-Ten Cate uit Broi wershaven. De Bruijne acht dj kans niet groot dat zij de raad zi halen. „We zouden al verschri: kelijk blij zijn als we twee zetel! veroveren." Nummer vier, vijf ei zes op de tien personen tellendfJu lijst zijn P. M. Aarnoudse en jL, Boot uit Burgh-Haamstede ei^j, N. A. Passchier uit Noordwelle. fog SGP/GPV p De kandidatenlijst van de SG1 GPV wordt aangevoerd door d» Bruse SGP-wethouder G. Houtekamer. Hij hoopt op miniP maal drie zetels, het aantal waj de partij op basis van de laatsl gemeenteraadsverkiezingen recht op heeft. Op de tweed|oc plaats staat C. W. Flikweertj^7" wethouder in Duiveland. P. v: der Meide, raadslid in Brouwen haven, neemt de derde positie beslag. Vervolgens: het Zieri! zeese raadslid W. F. Sprengend meijer, J. L. F. Bolleman uit d( Middenschouwse raad en hejSe GPV-lid A. in 't Anker. Op d( rest van de lijst wisselen de kantat? didaten van de SGP en de RPI sp> elkaar keurig af, aldus Houteka Joi mer. Ook hij bevestigt dat de sa menwerking met de RPF ge handhaafd blijft. van onze verslaggeefster NIEUWERKERK - Op de hoek van de Schoolstraat en de Stoof- weg ten noorden van Nieuwer- kerk mag een woonwagenkamp komen met vier wagens. De Raad van State heeft de bezwa ren van Nieuwerkerker J. A. Gaanderse tegen de goedkeu ring van de provincie onge grond verklaard in een uit spraak over verschillende on derdelen van het Duivelandse bestemmingsplan Buitenge bied. Ook het bezwaar van agrariër W. Jumelet uit Ouwerkerk, die geen appartementen mag verhuren in voormalige bedrijfsgebouwen, en het bezwaar van agrariër H. van Damme en de gemeente raad van Duiveland tegen de onthouding van goedkeuring voor zijn ecopark zijn ongegrond verklaard. Overigens zijn de plannen van Van Damme inmid dels aangepast. Jumelet moet de schuur die hij vier jaar gele den zonder bouwvergunning verbouwde tot twee apparte menten, weer in oude staat her stellen. De Raad van State bevestigde hiermee het oordeel van de ge meente en de provincie over de bezwaren van Gaanderse en Ju melet. De gemeente werd op de vingers getikt omdat de gevoer de procedure over het ecopark op formeel-juridische gronden niet juist was gevoerd. De gemeente heeft in het be-j stemmingsplan Buitengebiec een groenstrook van veertig bi twintig meter in Nieuwerkerl aangewezen voor de huisvestin) van woonwagenbewoners Gaanderse vindt de lap grond t< smal. Daarnaast meent hij da het woonwagencentrum op t< grote afstand van het dorp kom te liggen. Hij 'vreest dat daar door geen sprake zal zijn van in tegratie'. Een woonwijk die oor spronkelijk bij het centrum zoi komen, zou nu ergens ander; worden gebouwd. Bovendier zou hij schade ondervinden, om dat hij een deel van het gebie» gebruikt als landbouwgrond. D( Raad van State veegt dit be zwaar resoluut van tafel. De pro vincie heeft hier 'op goede gron den geen doorslaggevend bei lang aan gehecht'. Afstand Daarnaast bedraagt de afstanc tot de dichtstbijzijnde huizen ir Nieuwerkerk honderdvijftig me ter. De woonwagenbewoner) kunnen van dezelfde voorzienin gen gebruik maken als de bewo ners van 'reguliere woningen' Het argument dat de bodem ver ontreinigd zou kunnen zijn dooi het woonwagencentrum dat eer der in het gebied was gevestigd snijdt volgens het rechtscollegf geen hout: dat lag op een naast gelegen perceel. vari onze verslaggever KAPELLE - Verhoging van de lastendruk voor de burgers, ge brek aan 'blauw op straat' en de toekomst van het NS-station: dit vormen enkele onderwer pen die de geesten van de Kapel- se raadsleden beheersen. Dit bleek dinsdag tijdens de behan deling van het beleidsplan 1997- 2000 in de Kapelse raad. Dat plan werd door alle fracties on dersteund, zij het dat er kritiek kwam op de soms 'vage' beant woording van vragen door het college van burgemeester en wethouders. Verschillende fracties wezen op de lastenverhoging. Zo sprak P. W. van der Toorn (SGP) wat de afvalstoffenheffing betreft over het 'vervuiler-betaalt-prin- cipe'. Hij wil dat aan dat prin cipe recht wordt gedaan en be pleit een onderzoek naai- een goede methode om dat doel te bereiken. In het verlengde daar van pleitte hij voor een spoedige 'kerntakendiscussie', om te be zien op welke gemeentelijke ta ken valt te bezuinigen. Overi gens zei Van der Toorn in het al gemeen een visie achter het be leidsplan te missen. Ook het CDA bijvoorbeeld uitte zijn zorgen over de stijgende las ten. „Dat moet niet te abrupt ge beuren". zei G. J. J. Burger van deze partij. Burgemeester G. C. de Groot antwoordde dat al eer der door het college is toegezegd onderzoek te gaan doen om tot zo eerlijk mogelijke stelsels te komen. Bovendien wordt in de recente tussentijdse rapportage ook uitgebreid over de toename van de belastingdruk gerept. Wat de kerntakendiscussie be treft wil ook de burgemeester 'zo snel mogelijk de draad oppak ken'. Over de politie meldde de burge meester dat, als bekend, onlangs duidelijk is geworden dat Zee land meer agenten zal krijgen Ook het district Oosterschelde- bekken zal daarvan hoogstwaar schijnlijk zijn graantje meepik ken. Verder baarde, als gezegd, het station enige zorgen. Wet houder A. C. van Overbeeke meldde daarover dat de laatste berichten positief zijn. Verschillende fracties deden hun beklag over wat vage ant woorden van het college over en kele onderwerpen. „En we heb ben laat antwoord gekregen" zei J. H. Herselman van de WE daar nog over. Groen licht voor saneringsplan BURGH-HAAMSTEDE - De bodem onder het voormalige benzinestation aan de Burghse- weg in Burgh is ernstig veront reinigd en moet binnen vier j aai worden gesaneerd. De provincie heeft het saneringsplan van de 'subat' goedgekeurd. Dit is een fonds van de oliemaatschappij en, dat verontreinigde grond on der pompstations onderzoekt en opruimt. OUDDORP Excursie - Onder leiding vai een gids wordt zaterdag 1 juni een excursie gehouden door na tuurgebied de Kabbelaarsbanl bij de Brouwersdam. Tijdens d< excursie zullen veel wetens waardigheden worden vertel» over bijvoorbeeld de dieren ei planten in dit gebied. Ook wordl een vogelobservatiepunt zocht, een verrekijker is du: geen overbodige luxe. De excur sie, een initiatief van natuur- ei recreatieschap De Grevelingen, begint om 10.00 uur bij het be zoekerscentrum van het schap] in Ouddorp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 28