Londen dreigt EU te boycotten PZC Koningin breekt lans voor Hongaars EU-lidmaatschap hm. VN kunnen nu claims tegen Irak honoreren Mafiabaas Giovanni Brusca gepakt sa* Milieuministers: vanaf 2005 einde aan zomersmog Mladic bij begrafenis Djukic Rusland vraagt toetreding tot OESO buitenland iVa afwijzing versoepelen exportverbod Britse runderproducten 7 A KANTOOR- en MAGAZIJNMEUBELEN EIS* Van Dooren bv 1-01 WOENSDAG 22 MEI 1996 van onze correspondente My Knol BRUSSEL - Do gekke-koeien- 21 Sjiiekte BSE zou wel eens de hele Europese molen tot stilstand tunnen brengen. De Britse pre mier John Major dreigde dins dag alle samenwerking met de Europese Unie te zullen bevrie- ien, nadat zeven landen, waar onder Nederland, een versoepe ling van het wereldwijde ex portverbod voor Britse runde renen runderproducten hadden geblokkeerd. Major kondigde aan naar het Europese Hof van Justitie te zul len stappen en verklaarde dat de aanstaande Eurotop, op 21 en 22 juni in Florence, wat hem betreft geheel en al door de gekke- koeienziekte zal worden gedo mineerd. „Dit is niet de manier, waarop ik zaken wil doen in Eu ropa. Maai- ik zie geen alterna tief'. aldus Major in het Britse Lagerhuis. „Dit valt hard tegen", zei ook de Britse minister van landbouw Douglas Hogg dinsdagmiddag in Brussel, toen duidelijk was ge worden dat ook het opheffen van de boycot voor Britse gelatine, talg en rundersperma er niet in zat. De Europese Commissie trok dinsdag het betreffende voorstel in nadat de veterinaire experts van België. Duitsland, Luxem burg. Nederland. Oostenrijk. g3 VS en Frankrijk halen mensen weg uit Bangui BANGUI (RTR/DPA/AFP) - De Verenigde Staten hebben dins dag 32 mariniers naar de Cen traal Afrikaanse Republiek ge vlogen ter bescherming van hun ambassade in de hoofdstad Bangui. Zij moeten ook helpen bij de evacuatie van de 254 Amerikanen uil het land. Franse troepen vlogen met een Airbus 138 landgenoten over naar Parijs. Het waren kinderen onder de drie jaar, hun moeders en oudere mensen. De troepen brachten in Bangui 1.400 in de jtad wonende buitenlanders sa men op de luchthaven en twee yidere plaatsen met het oog op mogelijke evacuatie. In de repu bliek bevinden zich naar schat ting 3.000 tot 3.500 buitenlan ders. onder wie 2.500 Fransen. Zaterdag braken in de republiek gevechten uit en vonden plunde ringen plaats na een muiterij door legeronderdelen. Door de ongeregeldheden vielen tot dinsdag acht doden. Parijs zond verzoek van Bangui direct troepen uit Gabon en Tsjaad om te pogen de orde te herstellen. De muiters protesteren tegen de beslissing van de president hen te ontwapenen en hun uitrus ting over te dragen aan de presi dentiële garde. Dit was een ge volgvan een eerdere muiterij, af gelopen maand, toen wegens achterstallige soldij. Ook toen moesten Franse militairen al de orde herstellen. Giovanni Brusca na zijn arrestatie tussen twee gemaskerde agenten van de speciale politie. foto Tony Gentile/RTR van onze correspondent Eelco van der Linden ROME - De Italiaanse politie heeft maan dagavond in de buurt van de Siciliaanse stad Agrigento de mafiabaas Giovanni Brusca (36) en diens broer Vincenzo gear resteerd. Brusca wordt beschouwd als de leider van de 'regering' van Cosa Nostra, de opvolger van de in 1993 gearresteerde 'baas der bazen' Toto Riina. De arrestatie van Brusca werd bekendge maakt door het hoofd van de Italiaanse politie. Fernando Masone, die sprak van een 'belangrijke overwinning op de mafia'. Masone onderstreepte dat de operatie de kroon is op een langdurig en minitieus on derzoek, waarbij geen 'spijtoptanten' be trokken zijn geweest. De kersverse minister van Binnenlandse Zaken. Giorgio Napolitano. sprak van een 'enorm succes'. „De arrestatie van Brusca vormt een belangrijk signaal: wie de staat treft, weet dat hij zal worden gegrepen", aldus de minister. Volgens Napolitano is bewezen dat het vier jaar geleden ingezet te offensief tegen de mafia niet verzwakt is. De mafiabaas, die in het gezelschap was van zijn vrouw en drie kinderen, bood bij de arrestatie geen verzet. Het gezin keek naar de televisie waar uitgerekend een film werd vertoond over het leven van Giovanni Falcone, de anti-mafiarechter die in mei van het jaar 1992 werd ver moord door Brusca. De mafioso zou zelf de bom tot ontploffing hebben gebracht die een einde maakte aan het leven van het Italiaanse symbool van de strijd tegen de mafia, diens vrouw en drie veiligheids agenten. Brusca staat bekend als een van de meest bloeddorstige moordenaars van de mafia. Hij wordt ook beschouwd als het brein achter de campagne van Cosa Nostra te gen de familieleden van de spijtoptanten. Enkele maanden geleden keelde hij eigen handig het 11-jarige zoontje van Santino Di Matteo, een mafioso die betrokken was bij de aanslag op Falcone. Het lichaam van het kind liet hij oplossen in een vat met zuur. Portugal en Spanje zich er tegen hadden gekeerd. Daarbij nemen de drie Benelux-landen overi gens nog het soepelste stand punt in. Zij vinden dat gelatine en talg wel weer uit Groot-Brit- tannië mogen worden geïmpor teerd. als de Britten hun produc tieproces aanpassen. De zeven landen staan thuis on der grote druk om de rundvlees markt van de totale ondergang te redden. De plannen die de Britten tot nu toe hebben gepre senteerd om de gekke-koeien- ziekte te bestrijden, voldoen wat hen betreft nog steeds niet. Zelfs het jongste voorstel van Londen om ruim 80.000 in plaats van 42.000 stuks vee te slachten van bedrijven met een verhoogd BSE-risico komt niet aan hun wensen tegemoet. Volgens de laatste Britse cijfers is weliswaar het aantal BSE-gevallen sinds 1993 sterk teruggelopen, maar tot op de dag van vandaag wor den er wekelijks nog 200 nieuwe gevallen geconstateerd. De Europese Commissie zal mo gelijk vandaag al een nieuw voorstel formuleren. Dat zal op 3 en 4 juni tijdens een extra zitting van de Europese ministers van landbouw in Luxemburg wor den besproken. Wanneer de mi nisters ook dan geen overeen stemming bereiken, bestaat de mogelijkheid voor de Commis sie om zelfstandig een besluit te vellen. Met de Britten toonde in ieder geval ook Euro-Commissa ris Franz Fischler van landbouw zich dinsdag teleurgesteld dat het uitvoerverbod opnieuw niet kon worden versoepeld Lege stoel BSE houdt de Europese Unie al meer dan twee maanden in zijn ban en overschaduwt allerlei be langrijke andere zaken als de herziening van het Verdrag van Maastricht en de aanloop naar de Europese eenheidsmunt euro. In Brussel worden de dreige menten van Major om alle sa menwerking met de EU te be vriezen intussen al vergeleken met de 'politiek van de lege stoel', die Frankrijk in 1965 han teerde. De Fransen bleven des tijds zes maanden lang weg bij alle ministeriële bijeenkomsten van de Europese Gemeenschap uit boosheid over de toenmalige landbouwsubsidies. Ze keerden pas terug, nadat de anderen hadden toegegeven. BOEDAPEST (GPD/ANP) - Ko ningin Beatrix heeft Hongarije psteren een hart onder de riem ;estoken. Op de eerste dag van het driedaagse staatsbezoek dat ze samen met prins Claus aan het Centraal-Europese land brengt, hield ze een warm plei dooi voor het door Hongarije vurig gewenste lidmaatschap van de Europese Unie. .Hongarije bereidt zich ten kos te van grote offers voor op het lidmaatschap van de Europese Unie. Dit lidmaatschap moet ook reëel binnen bereik ko men. te meer daar het succes van de Hongaarse herintegratie in de Europese economie stellig ook een West-Europees belang iszo zei de koningin dinsdag avond tijdens het galadiner. !n hun toespraken onderstreep ten zowel de koningin als haar gastheer, de Hongaarse presi dent Arpad Göncz, de vele histo- nsche banden tussen de twee landen. Zo hebben bijvoorbeeld duizenden Hongaarse studen ten vanaf het begin van de ze ventiende eeuw theologie gestu deerd aan Nederlandse universi teiten. In veel gevallen zelfs met Nederland beschikbaar ge stelde beurzen, Sinds de. val van het IJzeren Gordijn in 1989 hebben die oude handen duidelijk een nieuwe im puls gekregen. Vooral op econo misch gebied is de samenwer king intensief. Vrijwel alle grote Nederlandse bedrijven zijn op de Hongaarse markt aanwezig en doen het er doorgaans goed. Ne derland is de achtste handels partner van Hongarije en wat buitenlandse investeringen in Hongarije betreft, komt Neder land zelfs op de vijfde plaats. Die intensieve economische banden hebben tot een forse groei van de enkele jaren gele den nog bescheiden Nederland se gemeenschap in Boedapest geleid. Die telt inmiddels ruim 500 mensen. Ruim de helft van al die landgenoten gaf dinsdag middag acte de présence tijdens een ontvangst in de uitpuilende residentie van ambassadeur Hans Sondaal. Tijdens de ontvangst liet konin gin Beatrix in diverse gesprek ken blijken onder de indruk te zijn van de enorme sociale, eco nomische, politieke en culturele veranderingen die Hongarije sinds haar laatste bezoek, tien jaar geleden, heeft ondergaan. Maar ze liet tevens doorscheme ren het erg triest te vinden dat nog lang niet alle Hongaren ook van de veranderingen profite ren. In materieel opzicht zijn vooral veel ouderen en gepensio neerden er nu vaak slechter aan toe dan voor de val van het com munisme in 1989. Applausje Het staatsbezoek aan Hongarije begon dinsdag kort voor het middaguur in Boedapest, De Hongaarse president, de 74-ja- rige Arpad Göncz. verwelkomde de Koningin met een galante handkus in het centrum van de hoofdstad. Daarna brachten koningin en prins een bezoek aan het Hon gaarse parlement. De in de zaal aanwezige parlementariërs ke ken nauwelijks op van de bin nenkomst van de hoge gasten. Pas nadat de voorzitter een wel komstwoord had gesproken, stonden de parlementariërs op voor een beschaafd applausje. De koningin en de prins legden dinsdagmiddag een krans bij het Graf van de Onbekende Sol daat op het Heldenplein. Het monument wordt gerestau reerd. hetgeen aan het oog wordt onttrokken door witte schotten. Die schotten zijn echter onder- gekalkt met graffity. Er was niets aan gedaan om dat te ver wijderen of te verbloemen en zo had de koningin het zicht op tek sten als „Kurt is God" en „Sex", en zelfs op een hakenkruis, zij het dat dat was doorgekruisd. Groothandelsprijzen Einde muiterij in Bangladesh ÖHAKA IRTR) - De opstandige toepen in Bangladesh zijn te- luggekeerd naar hun kazernes. Dat heeft de Bengalese staatsra dio dinsdag bekendgemaakt. Haandag hadden muitende sol- - daten verscheidene legerkam pen verlaten, nadat president 4bdur Rahman Biswas generaal Abu Saleh Mohammed Nasim bad ontslagen als legerleider. -De regering heeft de misleide toepen opgeroepen terug te ?aan naar hun kazernes. Er zal ?een actie tegen hen worden on dernomen", aldus de staatsra dio. metaal iiichie iikscM - 4 legborden.slot - lichtgrijs - alm 180x80x40cm I 275.-" bij 8 stuks metaal 2 deurs op poten - geschikt voor hangslot - met ontluchtingssleuven - hoedenplanktgarderoberail - alm. 184x63x50 cm l>Z>L~m* NERGENS iTt/W GOEDKOPER! MHiW'HtTOl llfiliilli'Hi'H'ltiH'l kantine talels: lOctu iiktdiiot) alm 120x 60 BEI* 160i80B 120x 80 El' 200i100E kuipstoei. I 30 - n. Itame epoxy „SE3* i -f mschiam lichtgri|s (ral 7035) - kunststot blad incl. achterwand - 5 laden met stol Atm I50x75cm| Alm 170x80 cm 625, "Hl Kantoormeubelen 'S-HERT0GENB0SCH - kasteleinenkampweg 13 Ind.terr 0e Rietvelden 073-6218771 lai 073-6214740 5 ogtnSMlIOOa VnJ loog» 101 20 00 ll 10 00 16 00» GRATIS THUISBEZORGD SITTARO - Handelsstraat 23 Ind lerr Bergerweg •S 046-4514867 In 046-4523600 BELGRADO Terwijl de Servische president Milosevic onder grote druk staal verdachten van oorlogsmisdaden uit te leveren, heeft een van hen. de Bosnisch-Servische generaal Rat- ko Mladic (1) dinsdag in Belgrado de begrafe nis bijgewoond van zijn ondergeschikte gene raal Djordje Djukic. De 62-jarige Djukic werd begin dit jaar in Bos nië gearresteerd en op verzoek van het Joego- slavië-tribunaal naar Den Haag overgebracht. Nadat hij was beschuldigd van misdaden te gen de menselijkheid, mocht de ernstig zieke Djukic terug naar zijn familie in Belgrado, waar hij vorige week zaterdag overleed. Het was de eerste keer dat Mladic in het open baar verscheen sinds vorig jaar december, toen het Dayton-akkoord werd gesloten. Mladic was in gezelschap van een andere verdachte van oorlogsmisdaden, kolonel Veselin Sljivan- canin. Deze is met twee andere officieren be schuldigd van massamoord op Kroaten in Vu- kovar in de Servisch-Kroatische oorlog van 1991. Het was onduidelijk hoe Mladic van Bos nië naar Belgrado was gereisd. Aangenomen wordt dat hij gewoonlijk verblijft in een onder grondse bunker bij Han Pijesak. zo'n 50 kilo meter ten oosten van Sarajevo. fotoEmil Vas,1 RTR LONDEN/DEN HAAG (ANP) - In 2005 komt in Europa geen zo mersmog meer voor. De Euro pese ministers van Milieu heb ben daartoe dinsdag in Londen maatregelen afgesproken. Minister De Boer van Milieu (VROMi toonde zich na afloop van de smogconferentie tevre den met de üitkomst. Dat maak te haar departement dinsdag be kend. De ministers kwamen in Londen overeen dat de oplossingen voor de zomersmog liggen in structu rele nationale en internationale maatregelen. Ze hebben de Eu ropese Unie en de Economische Commissie voor Europa van de Verenigde Naties gevraagd om zo snel mogelijk met concrete programma's te komen voor een gelijktijdige vermindering van de ozon-veroorzakende vluch tige organische stoffen t VOSi en stikstofoxiden (NOxt. De conferentie heeft de Euro pese Commissie bovendien ver zocht de milieu-eisen van voer tuigen verder aan te scherpen en Diana ontvlucht Groot-Brittannië LONDEN i AFPi - De Britse prinses Diana overweegt voor ruim zeven miljoen dollar (ongeveer twaalf miljoen gulden) het ap partement van wijlen Jackie Onassis aan de Fifth Avenue in New York te kopen. Lady Di wil het grootste deel van haar tijd in de Verenigde Sta ten doorbrengen, omdat zij meent dat ze in Groot-Brittannië niet wordt gewaardeerd. Dat meldde dinsdag de Britse krant Daily Star. De prinses staat op het punt te scheiden van de Britse kroonprins Charles. Het beoogde appartement verwierf Jackie Onassis na de dood van haar eerste man. president John Kennedy. China executeert 12 misdadigers PEKING iRTRi - In de stad Shenzhen in het zuidoosten van China zijn maandag twaalf misdadigers terechtgesteld en heb ben andere criminelen lange gevangenisstraffen gekregen. Volgens Chinese kranten zijn de executies uitgevoerd in het kader van de nationale anti-misdaadcampagne. De berechting van de misdadigers vond plaats in een school in Shenzhen, waarna twaalf van dé veroordeelden buiten de stad de kogel kregen. Volgens het dagblad Shenzhen Daily ging het om die ven, ontvoerders, kapers, verkrachters en pooiers. Het aantal inwoners van de stad is in tien jaar tijd van 100,000 naar 2,4 miljoen gestegen. Volgens Chinese functionarissen is de stad een toonbeeld van economische groei maar heeft Shenzhen een van de hoogste misdaadcijfers in het land. Aanvallen Hutu's vanuit Burundi KIGALI (AFP) - Bij twee aanvallen van extremistische Hutu's in het zuidwesten van Ruanda zijn maandag 47 mensen omge komen. Dat hebben humanitaire organisaties in de Ruandese hoofdstad Kigali dinsdag bekendgemaakt. De Hutu's zouden de aanvallen vanuit het buurland Burundi hebben uitgevoerd. De eerste aanval was gericht tegen de gevangenis in Buga- rama, waar 46 gedetineerden werden gedood. Daarna vielen de Hutu's een andere gevangenis aan Deze aanval werd afgesla gen door soldaten van het door Tutsi's gedomineerde rege ringsleger. Het is niet duidelijk of de gevangenen Hutu's of Tut si's waren. Het ging waarschijnlijk om een poging van de Hu tu's om medestanders te bevrijden. Aanslag India eist tientallen doden NEW DELHI iAPi - Bij een explosie op de Lajpat Nagar-markt in de Indiase hoofdstad New Delhi zijn dinsdag zeker 25 men sen om het leven gekomen. Er vielen zeker vijftig gewonden. Enkele auto's en een groot aantal huizen en stalletjes werden verwoest. Volgens de politie gaat het waarschijnlijk om een autobom. Twee Kashmirse afscheidingsbewegingen - het Islamitisch Front Jammu-Kashmir, en Lashkar-e-Sajjad - eisten de aan slag op De bewegingen zeiden dat zij de nieuwe regering zo onder druk willen zetten om verkiezingen in Kashmir te an nuleren. Het was de derde explosie in New Delhi in vier maan den. Gigantisch meer onder Z.-Amerika SAO PAULO (AP) - Zuid-Amerikaanse geologen hebben on der hun continent een zoetwaterreservoir ontdekt zo groot als Spanje. Frankrijk en Groot-Brittannie bij elkaar. Braziliaanse autoriteiten bevestigden maandag het bestaan van het Botucatu reservoir, dat met 1,6 miljoen vierkante kilo meter oppervlakte het grootste ter wereld is. Een woordvoer der van het Braziliaanse ministerie van energie zei dat geolo gen al vele jaren op de hoogte zijn van het bestaan van het reservoir, maar dat er pas ruchtbaarheid aan wordt gegeven „nu wij praten over mogelijkheden om het op rationele wijze te gebruiken". GENEVE (GPD) - Na de Golf oorlog van 1991 kon de 'Coni- pensatiecommissie van de VN voor Irak' weinig anders doen dan geduldig oorlogsschade claims noteren van particulie ren, bedrijven en de staat Ku wait tegen het regiem van Sad dam Hussein in Bagdad. In vijfjaar liepen de aanspraken van 2.6 miljoen vermeende rech thebbenden op tot het surrealis tische bedrag van 190 miljard dollar. Zo diende de staat Ku wait een rekening in van 956 mil joen dollar voor het blussen van de door Iraakse troepen gestich te oliebranden. Nu eindelijk een akkoord is be reikt over de verkoop van Iraak se olie ter waarde van twee mil jard dollar in de komende zes maanden via de VN voor leni ging van de voedselnood en del ging van schulden, krijgt de Compensatiecommissie de ko mende zes maanden opeens een derde van dat bedrag, ofwel 650 miljoen dollar, in de schoot ge worpen. Een woordvoerder van de Commissie zei dinsdag dat in eerste instantie per maand 100 miljoen dollar zal worden uitge keerd aan particuliere rechtheb benden, veelal buitenlandse ar beidskrachten, die in Irak en Kuwait alles verloren hebben. Als de overeenkomst tussen de Veiligheidsraad en Baghdad naar verwachting na zes maan den wordt verlengd, krijgt de Compensatiecommissie uitein delijk twee miljard dollar per jaar te verdelen ..De grootste en snelste genoegdoening uit de ge schiedenis van de Verenigde Na ties". aldus een VN-zegsman. Zo gauw de geldkraan opengaat, vermoedelijk nog voor septem ber. krijgen alle daarvoor in aan merking komende oorlogs slachtoffers een eerste bedrag van 2500 dollar, wat voor de dui zenden Egyptische. Filipijnse en Indonesische employees en huisbedienden die destijds Irak of Kuwait moesten ontvluchten, al een aardig startkapitaaltje betekent. De Commissie heeft in eerste in stantie 136 miljoen dollar gere serveerd voor 50.000 particulie ren uit 51 landen, die allemaal netjes in een computerbestand zijn geregistreerd. De brandweer van Kuwait zal vermoedelijk nog even moeten wachten. regelgeving op te stellen voor milieumaatregelen bij tanksta tions om benzinedamp af te van gen. Minister De Boer herhaalde in Londen dat zij voorstander is van een structurele aanpak. Het smogprobleem zal dan binnen tien jaar beheersbaar zijn. De minister ziet niets in tijdelijke maatregelen die zijn gericht op het stilleggen van het verkeer tijdens zomersmog. Deze aan pak heeft slechts een zeer gering effect, aldus De Boer. Tijdens de milieutop gaf zij aan dat Nederland ook structurele maatregelen voorbereidt voor de korte termijn. Die moeten hun effect binnen 3 tot 5 jaar hebben Het gaat om een plan van aanpak voor de bestrijding van stedelijke luchtverontreini ging. De Boer presenteert dit plan begin volgend jaar. Aan de conferentie in Londen namen behalve De Boer öok haar collega's uit Engeland. Ier land. Frankrijk. Belgie, Luxem burg, Duitsland en Denemarken deel. van onze correspondent PARIJS - Rusland heeft dins dag tot ieders verrassing offi cieel het lidmaatschap aange vraagd van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), het overlegorgaan van de rijke lan den. Dit maakte Franz Vranitsky. de Oostenrijkse kanselier, dinsdag in Parijs bekend. De Oostenrij ker is voorzitter van de twee daagse OESO-top. die vandaag afloopt. Vranitsky zag in de Rus sische aanmelding een teken van westerse gezindheid. De stap komt aan de vooravond van de Russische verkiezingen, die vooral gaan tussen president Jeltsin en de communist Zjoega- nov. De OESO nam onlangs Hongarije en de Tsjechische Re publiek in haar gelederen op De OESO had al gesprekken ge voerd met Moskou over toetre ding. Maar de snelle aanmelding kwam als een verrassing, aldus Vranitzky. Voor toetreding zou Moskou wel aan een aantal voor waarden moeten voldoen, zoals naleving van de OESO-regels voor kapitaalverkeer en landei gendom, zei Vranitsky. Hoewel de meeste ministers op de OESO-top zich blij verrast toonden door de tijding uit Mos kou, klonken hier en daar ook aarzelingen. Wijers, de Neder landse minister van economi sche zaken meent dat de aan melding dwingt tot nadenken over de OESO. „De vraag rijst hoe homogeen een groep landen moet zijn om de discussie zinvol te houden". Ongunstig Wijers noemde de geringe econo mische groei die de OESO dit jaar voor Duitsland voorziet, on gunstig voor de Nederlandse economie. Volgens de OESO zal het Duitse bruto nationaal pro- dukt dit jaar met 0.5 procent groeien, twee procent minder dan een half jaar nog voorzien werd De Nederlandse bewinds man verwacht dat de groei in '96 in Nederland niet meer dan 1,8 procent zal zijn. Wijers betoonde zich echter optimistischer voor het volgend jaar. Hij prees de plannen van bondskanselier Kohl om het begrotingstekort met 50 miljard mark te vermin deren. Volgens de minister doorstaat Nederland de.wereldwijde stor men redelijk goed. Wijers ge bruikte zelfs het wó'ord 'Neder lands model'; een model waar volgens hem tót in Japan be langstelling voor is ontstaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5