Soms vergeet ik zelfs te eten PZC België bestond niet op songfestival PZC -ombudsman Gezag van de Raad Journalistiek De gestolen fiets Computersysteem treinenloop leidt tot extra werk NS achtergrond Examentijd drukke periode voor medewerkers van LAKS het weer in zeeland en in europa snelheidscontrole WOENSDAG 22 MEI 1996 van onze correspondente in Brussel, Aly Knol Belgié is te klein sinds het Eurovisie Songfestival. De Walen staan op hun achter ste benen, nadat ze zaterdag avond zagen hoe de premier van de Vlaamse deelstaat, Luc Van den Brande. de Vlaamse zangeres Lisa Del Bo alleen na mens Vlaanderen het beste toewenste tijdens de liedjes wedstrijd. De Waalse krant 'Vers l'Avenir' vroeg zich niet als enige af: 'Waar is België ge bleven'? Lisa Del Bo. die in Oslo met het liedje 'Liefde is een kaartspel' als zestiende eindigde, is de in zet geworden van een heuse rel. Vlaanderen en Wallonië leve ren beurtelings de finalist(e) voor het Eurovisie Songfesti val, maar wel namens heel Bel gië. Dat nu. zo menen de Walen, hebben de Vlamingen over het hoofd gezien. „Door Vlaanderen met Belgie te verwarren heeft Van den Brande het Songfestival als een politiek en economisch wa pen gebruikt", sneerde 'Le Peuple' „Een provocateur die niet meer dan de zestiende plaats verdient", schold 'Le Soir'. En een andere Waalse krant schreef: „Driehonderd miljoen kijkers.weten nu dank zij de eerste minister van Vlaanderen dat België niet be staat" Het extreem-rechtse Vlaams Blok gooide dinsdag olie op het vuur door Van den Brande pon tificaal een gelukstelegram toe te sturen voor zijn bemoedi gende woorden voor Lisa Del Bo. „Dankzij die boodschap hebben 300 miljoen tv-kijken- de Europeanen begrepen dat Vlaanderen niet alleen op cul tureel. maar ook op staatkun dig vlak een volledig aparte en titeit vormt", aldus het tele gram. Overigens is het niet uitslui tend de Waalse pers die niet te spreken is over het optreden van Van den Brande. Ook de Vlaamse krant 'De Morgen' haalde dinsdag scherp naar hem uit met een artikel onder de pakkende kop 'Belgie is een kaartspel, Van den Brande de joker'. De krant vond de eenzijdige wens van Van den Brande 'een beetje sneu voor die vier mil joen anderstalige Belgen aan hun televisietoestel naar de si- multaanvertaling zaten te luis teren. Eurosong is nu eenmaal een van die zeldzame momen ten, naast de wereldbeker voet bal, waarop de Belgen zich nog weieens lekker emotioneel Bel gisch en eensgezind willen la ten gaan... door Jet Overeem De fax ratelt onverstoor baar, terwijl er verschil lende telefoons rinkelen. Vier jongeren nemen de klachten over de schoolexamens aan, ter wijl een kamer verder de klach ten van die dag worden doorge nomen met iemand van het ein dexamenjournaal. Bij het Lan delijk Aktie Komitee Scholie ren (LAKS) worden lange dagen gemaakt. „Het is erg ver moeiend en soms vergeet ik zelfs te eten," zegt de 18-jarige, Shirin Musa. Ze is bestuurslid bij het LAKS en doet dit jaar zelf ook examen. ,.'s Avonds ben ik vaak zo moe dat ik geen woord meer uit kan brengen. Als mijn ouders vragen hoe mijn examen is gegaan, kan ik ze niet eens antwoorden, is al mijn speeksel op lijkt het wel. Maar ik zou dit voor geen goud willen missen en ik ben blij dat ik zo iets voor medescholieren kan betekenen. Als ik dit jaar het examen niet haal, dan vind ik dat natuurlijk jammer maar ik kan wel terug kijken op een fantastisch jaar. Spijt van mijn keuze heb ik niet. al was het een erg moeilijke. Ik had namelijk ook een beurs gekregen om een jaar in Amerika te gaan stude ren. maar ik heb uiteindelijk ge kozen om bestuurslid van het Aktie Komitee te worden." „Let maar niet op de rommel hoor" zegt Shirin terwijl ze op de bank in de bestuurskamer ploft. De hectische tijd die zich bij het LAKS afspeelt, weerspiegelt zich in het kantoor waai' tussen stapels papier een schooltas be dolven ligt. Ze heeft zelf nog exa men gehad. „Ik doe vwo-ver- sneld op het Mercurius college in Rotterdam Ik heb gekozen voor volwassenonderwijs, omdat ik na de mavo en havo wel genoeg had van een gewone school." Vanwege haar werkzaamheden bij het LAKS kan Shirin examen in Amsterdam doen. Spray „Om acht uur haast ik mij als een kip zonder kop naar het exa men. Daarna neem ik een taxi naar het LAKS en bekijk welke klachten binnen komen, 's Mid dags sta ik de pers te woord en ga achter de inspectie en scho len aan of er iets aan de klachten is gedaan. Het gaat voorname lijk om klachten van organisato rische aard. Zo liepen vorig jaar in Krommenie vrouwelijke sur veillanten op hoge hakken waar door veel examenkandidaten werden afgeleid. Na een tele foontje van ons werden alleen nog schoenen met rubberen zo len gedragen. En in Gouda zoemden muggen en andere in secten rond de hoofden van de scholieren. Toen is afgesproken dat voor de examens met insec tenspray gespoten zou worden." Sinds twee jaar is de Rotterdam se scholiere, van Pakistaanse af komst. lid van het LAKS en sinds november zit ze in het be stuur als penningmeester. „Een hele verantwoordelijkheid hoor, ineens financieel beheer voeren over meer dan een half miljoen." Tijdens de examens heeft ze vooral een coördinerende rol bij de klachtenlijn. Als de lijn om half zeven dichtgaat, worden al le klachten nog eens doorgeno men en besproken wat er aan ge daan wordt. Rond elf uur gaan door Ton Kragten Vervoer Per Trein (VPT) is de weinig inspireren de naam van het computer systeem dat in 1998 in staat moet zijn de treinenloop in heel Nederland te begelei den. Het management van de Nederlandse Spoorwe gen gelooft heilig in het wonder der techniek, waar mee ook planningen voor in zet van materieel en perso neel kunnen worden ge maakt. De mensen op de werkvloer van de verkeers- leidingsposten zijn echter nog verre van enthousiast, omdat de computer in de praktijk lang niet altijd doet wat hij moet doen en daardoor eerder meer dan minder werk veroorzaakt. Het zou een genot moeten zijn om met VPT te mogen werken. Het computersys teem vormt de verbindende schakel tussen de eilanden die de verkeersleidingspos- ten nu zijn Het personeel kan er alle gegevens over vertrekkende treinen in op slaan. Als het goed werkt dan moeten die via de cen trale computer zichtbaar zijn op alle aangesloten pos ten, Het is dan niet langer meer nodig om bijvoorbeeld van Amsterdam naar Utrecht te bellen om aan te geven wat voor trein onder weg is. Met een paar druk ken op de knoppen ver schijnt die informatie van zelf op een beeldscherm en weten ze in Utrecht precies waar ze aan toe zijn. De praktijk is echter nog wel eens anders. In Amsterdam ingevoerde informatie is lang niet altijd zichtbaar op andere posten. Soms ver schijnt oude informatie over de samenstelling van trei nen op het beeldscherm of verdwijnt een trein gewoon. In Alkmaar hebben ze het meegemaakt dat op twee schermen die naast elkaar stonden verschillende infor matie stond. Elders zagen verkeersleiders op hun beeldscherm zelfs dat trei nen elkaar passeerden op één en hetzelfde spoor. Missers Missers van de eerste orde, maar vooralsnog is er geen reden tot 'paniek. De ver keersleiders weten dat het systeem.-.hen son^> in het ootje neemt en schakelen dan rap over op de oude ver trouwde werkwijze. Door ex tra inspanningen hebben ze tot nu toe echte problemen of gevaarlijke situaties kun nen voorkomen. Maar het gemor over de hogere werk druk die hiervan het gevolg is, neemt toe. Ook al omdat het management van de spoorwegen de problemen tot voor kort weigerde te er kennen. VPT is een geniaal systeem en daar kon niets mis mee zijn! En als er al iets mis was dan zou alles bij de installatie van de nieuwste software goed komen. Prachtige beloften waarmee het personeel lang zoet kon worden gehouden. Onder tussen werden plannen om de personele bezetting lang zaam te verminderen door gezet. Maar de problemen bleven zich voordoen, met als gevolg dat het personeel steeds onrustiger werd. Zo onrustig zelfs dat verkeers leiders in Den Haag eerder deze week dreigden over te gaan tot wilde acties. Spoedoverleg tussen de bon den en de directie van de re gio Zuid-West heeft dat voor komen. De NS erkennen nu openlijk dat in Den Haag sprake ian een te hoge werk druk. Er wordt gezocht naar extra personeel en de werk nemers hebben de garantie gekregen dat ze verlofdagen kunnen opnemen. Steeds meer begint ook bij het management van de NS het besef door te dringen dat VPT. hoe mooi ook bedacht, nog niet helemaal feilloos is. De evaluatie van de ervarin gen in proefregio Eindhoven heeft daartoe bijgedragen. Tal van problemen kwamen naar voren, hetgeen voor het management reden was hier voorlopig te spreken van een overgangssituatie. Niet dat de managers nu in eens afgeven op het compu tersysteem. De technische problemen zullen, zo ver wachten zij. steeds minder voorkomen. Goede onderlin ge, afspraken en de tijdelijke inzet van extra personeel moeten voorlopig de gevol gen van de problemen on dervangen Er zal bovendien meer aandacht worden be- steeaan communicatie en opleiding Noodzakelijke aanpassingen in de plan ning. want VPT heeft net als veel andere nieuwe syste men kinderziekten. De 18-jarige LAKS-medewerkster betekenen." de medewerkers dan eindelijk naar huis. „Het komt ook wel voor dat ik hier blijf slapen, het is zo'n beetje mijn tweede huis gewor den. Soms kom ik alleen even thuis om te douchen" vertelt een vermoeide Shirin. „Mijn ouders Shirin Musa: „Ik ben blij dat ik iets voor mijn medescholieren kan foto Marjon de Melker/GPD hadden het er in het begin wel moeilijk mee. Ze zien me weinig en als ik dan eens thuis ben, ben ik kapot. Maar ze zien nu wel in dat ik nuttig bezig ben. dat ik met dit werk iets kan doen voor anderen. Mijn zusje zie ik alleen als ze slaapt, dat vind ik wel jam mer. En vrienden heb ik bijna niet meer, omdat ik geen tijd meer heb om uit te gaan. Naast het LAKS heb ik nog maar één hobby over: lezen, daar heb ik tijd voor als ik in de trein zit." Onoverkomelijke problemen is Shirin tijdens haar periode bij Lezers kunnen bij de PZC-ombudsman terecht met hun vragen, opmerkingen en klach ten over de inhoud van de krant. Van maandag tot vrijdag is hij elke ochtend tussen 9.30 en 12.00 uur rechtstreeks te bereiken onder telefoonnummer 0118-484401. Brieven zijn welkom op het adres: PZC-ombudsman, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Kees van der Maas De Raad voor de Journalistiek is de laat ste tijd bezig om zijn gezag te verster ken. Deze onafhankelijke klachteninstantie waar mensen terecht kunnen die zich gedu peerd of slecht behandeld voelen door de me dia, was in het verleden zelf nogal eens object van geklaag. De Raad zou bij het publiek niet bekend genoeg zijn, te traag werken en zich tegenover persorganen te weinig kun nen laten gelden. Geen best imago; daar moest iets aan verbeterd worden. Door niet altijd af te wachten totdat een klacht wordt ingediend, maai' door vaker zelf het initiatief te nemen wanneer discussies losbreken over omstreden werkmethodes van kranten, ra dio of tv vestigt de Raad voor de Journalis tiek tegenwoordig de aandacht op zijn werk als scheidsrechter. Onlangs verscheen het jaarverslag 1995 van de Raad. Daarin werd nog eens melding ge maakt van een opmerkelijke uitspraak, eind vorig jaar. Het betrof een principiële stelling- name. Over de vraag of journalisten gestolen informatie mogen gebruiken voor publicatie in bijvoorbeeld een krant. Over die kwestie was enkele maanden eerder flink wat te doen geweest nadat aan journalisten stukken wa ren toegespeeld die afkomstig bleken van in braken bij justitiële autoriteiten. Het ant woord op de vraag bleek een stuk ingewik kelder dan een simpel 'nee, natuurlijk niet'. De Raad voor de Journalistiek vond name lijk dat journalisten dit soort gestolen mate riaal openbaar mogen maken 'als de belan gen die zijn gediend bij publicatie in ruime mate opwegen tegen de onrechtmatigheid van de wijze waarop de informatie is verkre gen'. Van de journalist!en) en van de hoofdredac- tieis) wordt wel een zorgvuldige afweging De verslaggeving in de krant van de kwestie met de tot tweemaal toe gesto len fiets en de problemen die twee Vlissin- gers over de diefstal van hun eigendom had den met de politie en in een confrontatie bij het Middelburgse asielzoekerscentrum (PZC 7 mei) is bij een aantal lezers in het ver keerde keelgat geschoten. Zij vielen over twee elementen van het ver slag: 1. dat de woedende vader van de Vlis- singse mountainbike-eigenaar anoniem aan het woord werd gelaten: 2. dat hem in die anonimiteit gelegenheid werd geboden om beschuldigingen aan het adres van het asiel zoekerscentrum te spuien, zonder dat de redactie van de krant die uitlatingen op fei telijkheid controleerde. Vooral de volgende opmerking van de man over het AZC was reden voor een felle reac tie: En ze hebben daar een complete fietsen- werkplaats, waar ze fietsen ombouwen zoals gestolen wagens worden omgekat. Die wor den helemaal overgespoten. Toen wij er wa ren stonden er zeker dertig mountainbikes klaar. De lezers die mij over de inhoud van het ver slag belden vroegen zich af hoe de PZC- redactie erbij komt om dit soort opmerkin gen klakkeloos in de krant te zetten. Is nage gaan of dit gegeven klopt? Waarom de poli tie niet om commentaar gevraagd over zo'n beschuldiging? Waarom geen wederhoor toegepast? In het bewuste verslag hadden ze daarvan niets teruggevonden. De kritiek op deze journalistieke benadering was dat der gelijke onbewezen aantijgingen stigmatise rend werken op het asielzoekerscentrum als geheel en borreltafelpraat over asielzoekers bevorderen. Ik heb de gang van zaken rond de verslagge ving over de 'dubbele fietsendiefstal' bespro ken met de hoofdredactie. Er was in het on derhavige geval bij de redactie reden om de namen van de mountainbike-eigenaar en diens vader in het bewuste verslag niet te noemen. Uiteraard waren deze namen wél bij de redactie bekend. Zodat niet kan wor den gesproken van een anonieme bron. maar wel van een beschermde bron. Grondregel in de journalistiek is dat letterlijke uitspraken in de krant worden toegeschreven mensen met vermelding van hun naam. Maar er kun nen zich omstandigheden voordoen waaron der een uitzondering wordt gemaakt. Onjuist is dat werd verzuimd om de ge wraakte beschuldiging in het verslag te la ten volgën door een reactie van de kant van de directie van het asielzoekerscentrum of van de politie. Zo'n vorm van wederhoor had het verslag evenwichtiger gemaakt In het geval de AZC-directie of de politie niet be reid of in staat waren om te reageren, was het wijs geweest om ook dat te vermelden. vooraf verlangd. Zo nuanceerde de Raad zijn uitspraak op nog een aantal punten, maar die doen hier even niet terzake. Waar het mij om gaat is dat de Raad voor de Journalistiek er met zulke uitspraken van algemene strek king toe bijdraagt dat de media in de toe komst kunnen beschikken over een geschre ven stelsel van ethische toetsingsnormen in heel praktische kwesties. Uit eigen beweging buigt de Raad zich binnenkort over een an dere omstreden journalistieke methode: nieuwsgaring met gebruik van verborgen ca mera's. Niet heilig Niet dat dit soort oordelen nu heilig moeten worden verklaard. Maar ze gaan wèl over grenzen en normen in publicaties en over het doen en laten van journalisten, kortom over zaken die ook onder het publiek - de consu menten van de media - steeds sterker blijken te leven. Volgens de voorzitter van de Raad voor de Journalistiek, de jurist mr. P.J.Bou- kema. bieden zulke principiële uitspraken 'een kader aan waarbinnen de journalist zijn afweging behoort te maken'. Vroeger zweeg de Raad over dergelijke algemene journalis- tiek-ethische kwesties, wanneer daar geen concrete klacht over was ingediend. Gebrek aan durf, was toen wel eens het verwijt uit het journalistieke veld zelf. Daarin is nu ver andering gekomen. Ik vind dat de onafhan kelijke klachteninstantie over gedragingen van de journalistiek in Nederland met zo'n nieuwe aanpak op de goede weg is. Om de klanten beter te kunnen bedienen en zichzelf meer 'smoel' te geven heeft de Raad voor de Journalistiek de eigen werkwijze ver beterd. Dat was hard nodig, want in 1994 nog duurde de behandeling van een klacht ge middeld 40 weken. Veel te lang in een tijd waarin media almaar sneller werken en het nieuws van de dag in hoog tempo slijt. De termijn van klachtenbehandeling is nu ge halveerd tot 20 weken. In 1995 is het aantal klachten bij de Raad flink toegenomen: 48 in plaats van 29 in het jaar daarvoor. We wor den beter bekend, schrijft het jaarverslag. Of zou er misschien meer te klagen zijn over de media? 'Adres: Raad voor de Journalistiek, Mevr mr IH J Konings. p/a Joh Vermeerstraat 22, 1071 DR Amsterdam, tel. 020-6735727.) Avondspreekuur van Ombudsman De PZC-ombudsman houdt vanavond woensdagi iveer telefonisch spreek uur. Lezers kunnen van 18.30 tot 20.00 uur met hun opmerkingen, vragen en klachten over de krant bij hem terecht op het rechtstreekse telefoonnummer i0118i-484401 Vandaag het Aktie Komitee nog niet te gen gekomen. „Ik heb wel verve lende ervaringen met de pers ge had. omdat ik een hoofddoek draag. Zo kwam een fotograaf langs van een jongerenblad dat zich zelf progressief noemt. Die keek naar me op een manier van 'moet ik het daar mee doen'. Ook tijdens een interview voor een televisieprogramma werd ik zo benaderd. Eerst dacht ik dat ik misschien spoken zag, maar het viel andere medewerkers ook op. En dat terwijl ik iets voor dit land. deze multiculturele sa menleving, wil betekenen." Na de examens is Shirins' werk bij het LAKS nog niet afgelopen. De bestuursperiode duurt tot november en voor die tijd hoopt zij nog enkele taken te vervullen. „Na de zomervakantie willen we een brugklaskrant en mbo- krant verspreiden. Zo willen wij duidelijk maken dat het LAKS er niet alleen is voor eindexa menkandidaten maar ook om andere problemen proberen op te lossen. Sinds dit jaar zetten wij ons ook in voor mbo-scholie- ren. Die vielen tot nu toe tussen wal en schip. Na de bestuurspe riode ga ik uitrusten en proberen mijn propadeuse binnen een jaar te halen." Volgend jaar hoopt Shirin te be ginnen met een studie rechten. Ook dan wil ze op een of andere manier een sociale functie ver vullen. Misschien is ze wel de toekomstige voorzitster van de Landelijke Studenten Vakbond. Zelf reageert ze daar wat lache rig op. „Misschien dat ik eerst eens kijk of ik iets kan doen bin nen een faculteitsraad." Een lagedrukgebied op de oce aan met centrum west van de Britse eilanden trekt oostwaarts en ligt vanmiddag boven Schot land. De bewolking van een bij behorend warmtefront bereikt ons vanochtend, eerst de sluier- bewolking en de wolkenlaag 23 mei wordt verder alleen maar dik- Zon ker, zelfs zo dik dat tegen de Maan avond de eerste regen valt. Van avond en vannacht moeten ivij zeker met regen rekening hou den. De temperatuur loopt op van 13 graden aan zee tot rond 15 graden meer landinwaarts. De zuidwesten wind is matig bo ven land 3 tol 4 Bft., vrij krach tig, 5 Bft., aan zee en boven open water. De minimum tempera tuur vannacht wordt rond de 9 graden. Nautisch bericht Wind: zuidwest matig tot vrij krachtig 4 tot 5 Bft., zicht: goed. in neerslag matig, temperatuur kustwater: 11 graden, afwijking water standen: geen afwijking van betekenis, maximum golf hoogte monding Scheides: tus sen een halve en een meter. Zeeland met maxima tussen n en 17 graden, 's nachts daalt ht: kwik naar omstreeks 9 gradex. Een wisselende bewolking m naast zon ook kans op neerslat De wind draait naar westelijk, richtingen en is matig. ZON EN MAAN op 05.34 op 10.59 onder 213 nel onder Ol.I gui kui Hoog water Vooruitzichten Voor morgen: ook nu hebben ivij nog veel beivolking maar de re genkans neemt ivel verder af. De zuidwesten wind is matig boven land, vrij krachtig aan zee. De temperatuur loopt op van 14 graden aan zee tot omstreeks 16 graden in Oost-Zeeland. In de nacht daalt het. kioik naar rond de 9 graden. Ook zijn er dan en kele opklaringen en in Oost-Zee land kan plaatselijk een mis tbank ontstaan. Voor vrijdag tot en met zondag: normale temperaturen voor uur cm uur tu Woensdag 22 mei Vlissmgen 5 49 209 18 10 19 Terneuzen 6 07 236 18.26 2li Bath 7.06 284 19 26 H, Roompot Buiten 5.50 157 18.10 Zierikzee 7 30 154 19.35 IJ Yerseke 7 35 161 19 40 Phihpsdam West 7.40 162 19 35 lil Donderdag 23 mei Vlissingen 6.30 192 18 45 lij Terneuzen 6.46 217 19.08 II Bath 7.43 262 20 02 241 Roompot Buiten 6 30 143 18 50 IS Zierikzee 8 05 144 20.05 12 Yerseke 8.05 152 20 10 lï Philipsdam West 8 10 155 20.15 15 uur cm uur c» Woensdag 22 mei Vlissingen 001 199 12.05 11! Terneuzen 0.22 208 12.30 IS Bath 1.20 230 13.31 20! Roompot Buiten 0.00 149 12 15 ia Zierikzee 1 15 155 13.25 ia Yerseke 1 15 160 13 25 13! Philipsdam West 1 15 163 13.30 131 Donderdag 23 mei Vlissingen 0.35 188 12 40 15 Terneuzen 055 195 13.06 IC Bath 1.52 218 14.00 12 Roompot Buiten 0.40 145 12.50 11 Zierikzee 1.55 153 14.00 IJS Yerseke 1.50 158 14 05 13 Philipsdam West 1.50 160 14.05 IS Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag: Zweden: Flink wat zon, maar in het zuiden nog enkele wolken velden. Droog. Hogere tempe raturen; donderdag maxima in het midden en zuiden 17 graden. In Lapland iets onder de 10 gra den. Denemarken: Geregeld zon. maar ook kans op een enkele bui. Middagtemperatuur 15 gra den, donderdag iets hoger. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: in het zuidoosten nog wat zon, verder bewolkt en pe rioden met regen. Veel wind. Donderdag van het westen uit opklaringen maar aanhoudende buienkans. Middagtemperatuur uiteenlopend van 13 tot 18 gra den. België en Luxemburg: Perioden met zon, donderdag meer bewol king. Kans op een enkele on- weersibui. Middagtemperatuur oplopend naar 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: in het binnenland perioden met zon, donderdag meer bewolking. Kans op een enkele bui. Langs de kust meer bewolking, af en toe regen en een aantrekkende zuidwestenwind. Maxima oplo pend naar ruim 20 graden op donderdag in het binnenland. Portugal: Overwegend zonnig en warmer. Maxima van 20 gra den bij Porto tot ruim 25 in de Algarve en het binnenland. Madeira: Geregeld zon en eerst nog een bui. Middagtempera tuur 23 graden. Spanje: Vrij zonnig en vrijwel droog; donderdag in de loop van de dag in het zuiden kans op een enkele bui. Hogere temperatu ren; maxima 27 graden, maar aan de oostelijke Costa's en langs de Golf van Biskaje bedui dend frisser. Canarische Eilanden: Droog en flinke perioden met zon. Ma xima iets boven de 25 graden. Marokko: Westkust: tamelijk zonnig. Donderdag toenemende bewolking en buienkans. Ma xima de 26 graden, maai' bij zee wind aanmerkelijk koeler, Tunesië: Flinke zonnige perio den en kleine kans op een (on- weers)bui. In het noorden 24 gra den, in het zuiden beduidend ho ger. Zuid-Frankrijk: Geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Warmer; maxima donderdag van ruim 20 graden in de omge ving van Lyon tot 27 plaatselijk in de Provence. Mallorca en Ibiza: vrij zonniger, droog, donderdag ook wolken' velden. Maxima 25 graden. Italië: Vrij veel zon, maar in hel noorden ook kans op een enkele (onweers)bui. Middagtempera tuur tussen 21 en 27 graden. Corsica en Sardinië: Droog et flinke perioden met zon. Don derdag later op Sardinië ooi wolkenvelden. Middagtemper; tuur 23 graden, op Corsica en her noorden van Sardinië minde warm. Malta: Droog en veel zon. xima 24 graden. Griekenland en Kreta: warmer veel zon. Donderdag toenemen de wind, meer wolkenvelden et ook kans op een (onweers)bn Middagtemperatuur 28 graden plaatselijk meer dan 30 grade: Donderdag overal minder warr. Turkije en Cyprus: Kusten: Vee zon. Donderdag toenemends buienkans. Maxima 27 graden Duitsland: Veranderlijk be wolkt en vooral enkele buiet Misschien ook onweer. Dondei dag wat zon. Middagtempera tuur 16 graden, donderdag 21 graden. Zwitserland: Af en toe zon vooral enkele buien. Donderdag overal meer zon en meest droog Maxima oplopend naar ruim 20 graden op donderdag. Oostenrijk: Wolkenvelden e enkele buien met kans op k- weer. Donderdag van het wests uit geleidelijk opklarend. Mie- dagtemperatuur 15 graden, dc»:- derdag flink hoger. W'eerrapporten 21 mei 20 uur: Amsterdam half bew. Athene licht bew. Barcelona half bew. Berlijn onweer Boedapest onbewolkt Bordeaux half bew Brussel regenbui Cyprus licht bew. Genève regenbui Helsinki onbewolkt Innsbruck zwaar bew Istanbul onbewolkt Klagenfurt onbewolkt Las Palmas licht bew Lissabon zwaar bew Locarno onweer Londen half bew. Luxemburg half bew Madrid licht bew Malaga onbewolkt Mallorca onbewolkt Malta regenbui Moskou zwaar bew Nice onbewolkt Oslo half bew Parijs regenbui Praag half bew. Rome licht bew Wenen licht bew Zurich onweer Si De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontrole aan: A2 tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa A12 tussen Arnhem-Ede vice versa - roulerende radar Ter hoogte van Almere: A6-de Waterlandseweg (N27)-de Hogering A59 Oosterhout A28 Hoogeveen bij wegwerkzaamheden A50 tussen Valberg-Ewijk bij wegwerkzaamheden opklaringen warmtefront - windrichting H hogedruk luchtdruk in -1000- hecto pascal 19 temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 4