Teruggaaf fiscus voor de zomer Bonden wijzen cao-voorstellen werkgevers in de zorgsector af PZC Vuile was buiten bij Nutricia K. Schippers gelauwerd Havank krijgt gedenksteen in Leeuwarden Zes jaar cel voor cocaïne smokkelende informant van CID binnenland belastingdienst verwacht aangiften in juli te hebben verwerkt Jachtakte geweigerd aan pleger van dubbele moord Hollandse nieuwe klein, mager en duur -Grote r0lf-benz zitmeubelshow '96- WOENSDAG 22 MEI 1996 LEEUWARDEN (GPD) - Er kwam wat onmin aan te pas, maar aan de gevel van het ge boortehuis van detective schrijver Havank in Leeuwar den komt nu toch een gedenk steen. De weigering van de gemeente om geld te steken in het reliëf, foot dat 3500 gulden kost. heeft een inzamelingsactie uitgelokt waarmee voldoende geld is bij eengebracht. De gemeente geeft wel een bijdrage aan de feestelijke onthulling op 22 ju ni. Havanks sterfdag. De ge denksteen aan de gevel van Wirdumerdijk 41 is een initia tief van de stichting Mateor. een groep Havankliefhebbers. Het ontwerp ervoor in gips was al gemaakt door een van de le den. handenarbeidleraar Ben van der Geest. Van der Geest maakte ook het beeld van Jan Jacob Slauerhoff dat sinds 1992 voor het Slauerhoffcollege in Leeuwarden staat. De gemeente gaf er geen subsi die voor omdat Van der Geest geen erkend kunstenaar is, om dat het beeld geen 'vernieu wende. aanvullende waarde' heeft en omdat verderop in de zelfde straat al een metalen sil houet hangt van De Schaduw, het ontwerp dat Dick Bruna maakte voor de detectiveboe- ken van Havank. Naar aanleiding van berichten over het gekibbel boden zich dadelijk donateurs aan bij Ma- teorvoorzitter Piet Oosterhuis. Daardoor kwam het grootste deel van het geld, nodig voor een bronzen afgietsel, binnen. De rest komt uit de kas van Ma teor. De gemeente, enigszins geschrokken van de reacties op de weigering, besloot het initia tief alsnog te belonen met een bijdrage voor een feest tijdens de onthulling. Hoeveel dat mag kosten is nog niet bekend Het relief wordt op 22 juni ont huld. de dag waarop Havank in 1964 overleed. Op die dag hou den de Mateor-leden hun jaar lijkse feest. Daar wordt ook het eerste exemplaar uitgereikt van de herdruk van vier titels uit de Havank-serie. De N V. Mateor', 'De zwarte pontifex'. 'De Schaduw grijpt in' en 'Pol ka Mazurka' DEN HAAG (GPD) - De „over grote meerderheid" van dc par- liculieren die bij het inleveren van de belastingaangifte om voorrang heeft gevraagd krijgt verc lijn teveel betaalde belasting dit jaar voor midden juli terug. Dat beloofde de hoogste baas van de Belastingdienst, direc teur-generaal Van Lun teren, j" {isteren bij de presentatie van S1G? bet jaarverslag 1995. 1 Ruim twee miljoen belasting- da? plichtigen vroegen vorig jaar om versnelde teruggave. Volgens Van Lun teren moet het voor de eeuwwisseling mogelijk zijn de Ver' teruggaaf al voor l juni rond te Lebben. Nog sneller is praktisch net mogelijk. De Belastingdienst heeft de sta pel oude aangiften inmiddels v& fejna weggewerkt, ondanks het fcit dat er vorig jaar weer meer dt: engiften binnenkwamen. Dat ras vooral een gevolg van de terlaagde teruggavegrens voor Set T-biljet. waardoor het nuttig vordt de inkomsten van kleine baantjes op te geven. Irerigens neemt het aantal op ereerde aftrekposten weer toe. at' so gaf Van Lunteren aan. Dat Q iomt door een aantal uitspra- erk- sen van de Hoge Raad waarin Cito-hulptoets ivet den HAAG (ANP) - Voor twijfel- Eet gevallen in de derde klas van ha- rotf vo of vwo heeft het Cito nieuwe dei hulpmiddelen ontwikkeld om te bekijken of ze de vierde klas wel aankunnen. Zogeheten plaat- angstoetsen voor de vakken Ne derlands, Engels en wiskunde en sen „checklist", die de stu dievaardigheid meet, moet de kans op verkeerde beslissingen rerkleinen. belastingbetalers in het gelijk werden gesteld. Zo mocht een predikant de kosten van zijn zwarte kostuum, jas en schoe nen aftrekken omdat hij deze kleding nodig had voor zijn werk. De Belastingdienst heeft vorig jaar minder vaak corrigerend hoeven op te treden bij de aan giften, maar de opbrengst van de ingrepen ten gunste van de staat steeg wel. Zo werd er bij de in komstenbelasting voor 3,8 mil jard gulden (100 miljoen meer dan een jaar eerder) aan correc ties uitgevoerd. Bij de vennoot schapsbelasting werden de winstbedragen voor 10.8 miljard bijgesteld, bijna een miljard meer. Correcties in de loonbelas ting leverden nog eens 210 mil joen op, die in de omzetbelasting 303 miljoen. Controle Het aantal controle-onderzoe ken steeg van 106.000 naar 146.000. Een gemiddeld bedrijf krijgt nu eens in de vijf jaar de Belastingdienst op bezoek. Ook de douane deed zijn best: er werd 292.000 kilo verdovende middelen onderschept, 100.000 kilo meer dan een j aar eerder. De douane schrijft dat toe aan een betere risico-analyse en meer sa menwerking met andere dien sten. Ook werden ivoor, koraal, sigaretten en wapens in beslag genomen. De FIOD rondde vorig jaar 524 onderzoeken af, net zoveel als in 1994. Dat leidde tot 49 transac ties, 75 schikkingen met het Openbaar Ministerie, 229 ver oordelingen, 16 keer vrijspraak en 54 seponeringen. De veroor delingen leverden ruim 950 mil joen gulden op. ZOETERMEER - Medewerkers van Nutricia kijken dinsdag naar vuile kinderkleertjes, die leden van de Dierenbescherming. Stichting Natuur en Milieu en de Alternatieve Konsumentenbond bij de poort ophingen. Dat gebeurde uit protest tegen het feit dat het bedrijf weigert zich te distantiëren van genetische manipulatie. foto Ed Oudenaarden/ANP ROTTERDAM (ANP) - De recht bank in Rotterdam heeft een 42- jarige uit Bergen op Zoom af komstige informant van de Am sterdamse Criminele Inlichtin gen Dienst (CID) dinsdag ver- •ordeeld tot zes jaar cel wegens smokkel van 442,5 kilo cocaine. Een aan de smokkel medeplich- 3-jarige man uit Gilze-Rij- tn kreeg vier jaar celstraf. Tegen ie laatste was tien jaar cel teeist: tegen de informant tien ;aar en zes maanden. Het twee- '•al smokkelde de harddrugs fanuit Colombia in een contai ner met 30 ton wit krijt naar Ne- Dijkstal tipt Jorritsma als opvolgster van Bolkestein AMSTERDAM (ANP) - Minister van Verkeer en Waterstaat Jorritsma is de beste kandidaat voor de opvolging van VVD- partijleider Bolkestein. Die mening ventileert haar collega Dijkstal, vice-premier en minis ter van Binnenlandse Zaken, in Vrij Neder land van deze week. Dijkstal heeft als belang rijkste VVD-bewindsper- soon in het kabinet-Kok zelf niet de ambitie om Bolkestein op te volgen. Hij ziet in de Amster damse wethouder De Grave en in staatssecre taris Terpstra (Welzijn en Sport) goede kandi daten. Maar vooral in Jorrits ma ..Van mij zou zij in de toekomst partijleider mogen worden. Ze heeft gezond verstand, ze is nuchter, ze heeft geen last van kouwe kak. An- nemarie kan mensen aan zich binden. Ze heeft na tuurlijke leiderscapaci teiten". vindt Dijkstal. Zelf wil hij na de verkie zingen in het voorjaar van 1998 graag opnieuw minister van Binnen landse Zaken worden. derland. Na een tip van de Am sterdamse CID ontdekte een speurhond de coke in januari in de haven van de hoofdstad. Ver volgens werd de container ge volgd naar een Rotterdamse scheepvaart- en transportonder neming. Volgens het OM is dit bedrijf door het tweetal aange zocht als importeur van het krijt, dat vervolgens zou worden doorverkocht aan een verffa- briek in Zuid-Duitsland. Uit het dossier van de zaak blijkt dat de informant de CID-Schie- dam op de hoogte bracht van de komst van een 'verdachte' con tainer. Deze CID-afdeling wen ste. volgens de verdachte, echter niet meer samen te werken met hem. De man had na problemen rond betalingen voor eerdere tips contact met de pers ge zocht. Uiteindelijk meldde hij de komst in Amsterdam. De Amsterdamse CID droeg de tipgever op bij de verdachte con tainer uit de buurt te blijven en geen bemoeienis met de invoer van de harddrugs te zoeken Uit telefoontaps en observatie dooi de recherche bleek echter dat de man direct betrokken was bij de invoer van de coke. Hij deed dit samen met de 20-jarige verdach te, eigenaar van het im- en ex portbedrijf EWS in Breda. Schippers zette het bij de P.C. Hooftprijs behorende beeldje op zijn hoofd. foto Ed Oudenaarden/ ANP DEN HAAG (ANP) - Een tedere en gewetens volle kijker, de minnaar van het allergewoon ste en meest nabije. Zo karakteriseerde Hugo Brandt Corstius als voorzitter van de jury de auteur K. Schippers (59, pseudoniem voor Ge rard Stigter) dinsdag in Den Haag bij de uit reiking van de P.C. Hooftprijs voor Letterkun de. Met suggestieve, omsingelende zinnen wijst hij de lezer op geheimen van de werkelijkheid die hem ontgaan. Hij bewandelt een natuurpad voor blinden, aldus de juryvoorzitter. Brandt Corstius sprak over Schippers' ongebruikelij ke. lichtelijk ontwrichtende visie op de werke lijkheid. De auteur ontving de P.C. Hooftprijs voor zijn beschouwend proza. Zijn essays, die vaak over beeldende kunst gaan, houden het midden tussen een essay en een verhaal. Daar in gaat het nog steeds om het raadsel van de werkelijkheid, alleen stelt hij zich niet meer te vreden met wat hij ziet. maar probeert hij juist te achterhalen wat hem ontgaat, aldus het ju ryrapport. Vermindering van aantal asielzoekers zet door DEN HAAG (GPD) - Het aantal asielzoekers dat naar Neder land komt blijft afnemen. De eerste vier maanden van dit jaar hebben 6800 vreemdelin gen in Nederland asiel aange vraagd. Op basis daarvan wor den er over het hele jaar 20.000 tot 25.000 verwacht. Staatssecretaris Schmitz Justi tie i deelde dit gisteren mee aan de Tweede Kamer. Deze cijfers komen overeen met die aan het begin van de jaren negentig, maar liggen beduidend lager dan die van de afgelopen drie jaar. Zo kwamen vorig jaar nog 29.000 asielzoekers naar Nederland, en dat was al een stuk minder dan het recordjaar 1994 met meer dan vijftigduizend asielzoekers. In 1993 vroegen 35.000 vreemde lingen in Nederland asiel aan. De daling, die eind 1994 inzette, is onder andere een gevolg van de toen geopende aanmeldcen tra in Rijsbergen en Zevenaar. Die maakten het mogelijk onei genlijke asielverzoeken binnen 24 uur af te wijzen. Ook is er een scherpe daling opgetreden van het aantal asielzoekers uit voor malig Joegoslavië. In een debat met de Tweede Ka mer hield staatssecretaris Schmitz gisteren vast aan haar standpunt dat asielzoekers met een tijdelijke vergunning na drie jaar recht krijgen op een perma nente vergunning. VVD en CDA vinden dat die wachttijd moet worden verlengd tot vijfjaar. Wijziging kosten kentekens DEN HAAG i AN Pi - De Tweede Kamer gaat akkoord met het voorstel van minister Jorritsma van Verkeer om de gelden voor het kentekenbewijs anders te gaan innen. Het voorstel kreeg dinsdag steun van een meerderheid van PvdA. VVD. D66 en CDA In het voorstel betalen automobilisten alleen voor de eerste afgifte van deel 1 bij aankoop nieuwe auto) tussen de 100 en 110 gulden. Wijziging van deel 2. nodig bij aankoop van een gebruikte wagen, kost straks 23 gulden Deze handeling voor deel 2 gebeurt nu nog gratis op het postkantoor. Het deel 3. het exemplaar dat achter de voorruit moet worden geplakt, ver dwijnt per 1 januari volgend jaar. Bankgeheim bleek vliegtuigbom VALKENSWAARD iANP> - Het best bewaarde geheim van een filiaal van de VSB-bank in het Brabantse Valkenswaard lag pal onder de fundering: een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog Slopers troffen het explosief dinsdagmorgen aan toen ze het pand met de grond gelijk maakten. Het Explosieven Opruimings Commando heeft het enkele uren later op een plaatselijke stortplaats tot ontploffing ge bracht. aldus een woordvoerder van de politie. Tijdens de oor log zijn enkele panden aan de Eindhovenseweg in Valkens waard compleet weggeschoten Op diezelfde plaats is later het bankgebouw neergezet. Daarbij is kennelijk verzuimd om te zoeken naar niet ontplofte munitie. Brigadier in bezit xtc-pillen DEN BOSCH (ANP) - De korpschef van de politie Brabant- Noord heeft dinsdag een 38-jarige brigadier van politie in Den Bosch geschorst. De man zou in zijn woning xtc-pillen voor handen hebben gehad. Op verzoek van de hoofdofficier van justitie stelt de rijksre cherche een nader onderzoek in, aldus een woordvoerder van de politie. Hij wilde niet zeggen of de brigadier de pillen voor eigen gebruik in huis had of dat hij er in handelde. Hij wilde evenmin vertellen om hoeveel pillen het ging. Jongens bekennen grafschennis LEUTH (ANP) - Twee jongens van vijftien en zestien jaar uit het Gelderse Leuth hebben dinsdag bij de politie bekend dat zij op Hemelvaartsdag 35 grafmonumenten hebben vernield op de rk begraafplaats in hun dorp. De jongens zijn aangehouden De pastor van de rk kerk ontdekte de grafschennis vroeg in de ochtend van Hemelvaartsdag De vernielingen brachten veel emoties teweeg bij nabestaanden. Een deel van hen bracht juist op Hemelvaartsdag altijd een bezoekje aan het graf. De aangehouden jongens hebben nog geen motief voor hun daad aangegeven Echtpaar dood door koolmonoxyde EMMEN (ANPi - Een echtpaar uit Emmen dat afgelopen vrij dag dood in een camper in de Duitse Eifel werd aangetroffen, blijkt te zijn overleden aan koolmonoxydevergiftiging. Dat heeft sectie op de stoffelijke overschotten uitgewezen. Hoe de kolendamp in de camper die het echtpaar had gehuurd is ontstaan, is nog niet vastgesteld De politie heeft dat laten we ten. Benno (54) en Truus (53) Nijland vertrokken op 4 mei voor een vakantie van enkele dagen naar Zuid-Duitsland. Toen zij na de geplande week niet terugkeerden, waarschuwden fami lieleden de politie. Na een internationaal opsporingsverzoek werd de camper met het levenloze echtpaar vrijdag op een camping bij Koblenz aangetroffen. REEUWIJK (ANP) - Justitie heeft een Delftenaar een akte geweigerd voor de jacht in het gebied rond de Reeuwijkse Plassen. De man schoot 30 no vember 1989 twee broers uit Reeuwijk dood. Dat gebeurde tijdens een jachtpartij op een ei landje in de plassen. De man wil er opnieuw gaan ja gen. Het ministerie steekt daar een stokje voor omdat hij door het afvuren van de dodelijke schoten zijn wapen destijds misbruikte. De Delftenaar kwam zes jaar ge leden tot de dubbele moord na een lange tijd van intimidatie en bedreigingen door met name zijn ex-zwager. Die mishandelde hem ook. Toen deze later met broer Jaap terugkwam en op nieuw dreigde, sloegen bij de Delftenaar de stoppen door. Hij schoot de broers van een afstand van vijf meter dood. Daarna schoot hij beiden nog tussen de schouders. Hij legde na de moord een volledige bekentenis af en werd door de rechtbank in Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar. In hoger beroep zag het gerechts hof af van rechtsvervolging. Vol gens het hof handelde de man uit psychische overmacht. Advocaat mr. M Groen van de Delftenaar zegt dat justitie zijn cliënt alsnog straft. „Niets wijst er op dat K zijn jachtakte zal misbruiken." De man heeft bij de Raad van State een nieuwe jachtakte geëist. De raad doet eind volgende maand uitspraak. DEN HAAG (ANP) - De Hol landse nieuwe haring, die vanaf volgende week woensdag te koop is, zal wat aan de kleine, magere en vooral dure kant zijn. Dat verwacht de visserijbran che aan de vooravond van het nieuwe seizoen. De nieuwe haring zal aan de kar vier gulden per stuk kosten, aldus H. de Graaf, bestuurslid van de beroeps vereniging van haringver kopers dinsdag. Dat is circa een gulden meer dan nor maal. Het naar verwachting iets kleinere formaat en het te genvallend vetgehalte (17 procent) is het gevolg van het slechte, koude weer van de afgelopen weken Daar door is de zee minder rijk aan plankton, het belangrijkste voedsel voor de harinkjes. Omdat het zeewater kouder is dan normaal heeft de ha ring ook nog minder dan nor maal de neiging tot samen scholing, waardoor er min der kan worden gevangen. Die magere aanvoer drijft de prijs op. Waarschijnlijk trekt later in het seizoen de kwali teit van de haring weer aan, meldt R. Carp, directeur van het Nationaal Visbureau. De prijs zal dan ook zoals ge bruikelijk zakken. Harder werken door zelfde aantal mensen onacceptabel Advertentiei ROLF BENZ DEN HAAG IGPD) - De vakban- den wijzen de inzet van de werkgevers bij de cao-onder handelingen in de gezondheids zorg (335.000 werknemers) af. Het gaat dan vooral om de eis dat hetzelfde aantal werkne mers harder gaat werken. „Dat is niet acceptabel", aldus CFO- onderhandelaar De Bruin. De werkgevers, verenigd in de NZF. maakten gisteren hun in zet voor de cao-onderhandelin gen bekend. Zij deden dat nadat zij daarover een akkoord had den bereikt met het kabinet. De werkgevers bieden een gemid delde loonstijging van 2 procent. Dat is 0,44 procent (60 miljoen gulden) meer dan eerder op tafel lag. Daarnaast moet door efficiënter werken nog eens 60 miljoen gul den verdiend worden in de zorg. Dat geld kan gebruikt worden om de arbeidstijd te verkorten. Dat betekent echter tegelijk dat er vrijwel geen nieuwe banen in de zorg ontstaan. Dit zal uitein delijk leiden tot een slechtere zorg en groeiende wachtlijsten. De bonden eisen een loonsver hoging van 1,75 procent en een verkorting van de werkweek naar 36 uur. De kortere werk week moet leiden tot duizenden nieuwe, kwalitatief hoge ar beidsplaatsen. De kortere werk week moet binnen drie jaar een feit zijn. Indien de werkgevers niet aan de kortere werkweek willen moeten de lonen minstens 3 pro cent omhoog, aldus De Bruin Daarnaast is er een aantal wen sen inzake secundaire arbeids voorwaarden Het gaat dan orp zaken als: flexibeler werken, roosterindeling. verlofregelin gen. kinderopvang en toeslagen voor bijzondere diensten en overwerk. Ziekteverzuim De door dc- bonden gewenste ar beidsduurverkorting (nu is de werkweek in de zorg 40 uur) kost 560 miljoen gulden Met een kwalitatief goede herbezetting 210 tot 280 miljoen per jaar. ..Die berekening is door de NZF niet weerlegd", aldus De Bruin. Kor ter werken verrekenen met har der werken wijzen de bonden af. „Dan stijgt het ziekteverzuim, dat we nu net naar beneden heb ben gedrukt. En dat kost de werkgevers alleen geld", stelde de CFO-onderhandelaar giste ren. Na het eerste gesprek van giste ren zijn onderhandelingen voor zien voor donderdag en op diver se dagen in juni. „Het gaat niet zo snel", becommentarieerde een AbvaKabo-zegsvrouwe. Bij de FHZ (het hogere personeel) luidde het commentaar: „Het is niet veel maar laten we nu maar gaan praten. Bij onderhandelin gen roep je altijd van alles, maar je moet 'elkaar uiteindelijk wel vinden" 17 HEI T/H 30 HEI met speciale act ie-modellen J f M

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3