Afscheid van dubbele pet in Goes 23, 24 en 25 mei Monument Oostburg kan deels behouden blijven met spetterende iedingen ARDI KEUKENS Burgh moet nieuwe gemeenhte begroeten met narcissenzee Intergemeentelijke kip moet nog even blijven doorbroeden Borsele besluit tot uitbesteding bouw en woningtoezicht Brouwershavense jeugd verkiest boek 'Treiterkoppen' zeeland 16 Gemeente wil verstrengeling functies bestuurders tegengaan WOENSDAG 22 MEI 1996 van onze verslaggever GOES - Goes wil een eind ma ken aan de verstrengeling van bestuurlijke functies. College- en raadsleden mogen straks geen zitting meer nemen in stichtingen, verenigingen en commissies die financieel af hankelijk zijn van de gemeente. „Vroeg of laat kan je als be stuurder in een situatie terecht komen waarin je loyaliteit in het geding is", licht burgemees ter drs. D. J. van der Zaag toe. Het lijkt een heldere lijn, maar in het dagelijks gemeentebe stuur scheiden zich nu al de we gen over een gemeentelijke voordracht voor een afgevaar digde in een nieuwe stichting, die de Grote Kerk multifunctio neel dient te maken. Sinds het aantreden van de nieuwe raad. twee jaar geleden, hebben zich enkele akkefietjes voorgedaan waarbij Goese af gevaardigden in een benarde po sitie belandden. Zo wilde het col lege van B en W dertigduizend gulden bezuinigen op de open bare bibliotheek, waarvan het bestuur wordt versterkt door wethouder mr. S. J. Heijning en CDA-fractievoorzitter J. T. La- port. Op voorstel van de christen democraat maakte de raad de bezuiniging weer ongedaan. Daarnaast bracht het besluit van de Goese raad om het vlieg veld Midden-Zeeland niet meer te subsidiëren, de Goese repre sentant in het vliegveldbestuur ernstig in verlegenheid. Spanningen Het dagelijks gemeentebestuur wil dit soort schizofrene situa ties in de toekomst voorkomen. Van der Zaag hamert erop dat verantwoordelijkheden goed moeten worden gescheiden. „Als je ze mixt, geeft dat toch spanningen. Je kan als raads- en collegelid een beter besluit ne men als je niet direct betrokken bent bij een organisatie die fi nanciële steun van de gemeente geniet." Het voorstel is geen nieuwe gemeentelijke vertegen woordigers meer te benoemen in dq besturen van het Groen Col lege Goes, de openbare biblio theek, de stichting Stadshaven, de stichting Welzijn voor Oude ren en het vliegveld Midden-Zee land, waarvan het algemeen be stuur overigens al slapende is. Buiten schot blijven de culturele raad, de sportraad en gemeen schappelijke regelingen, omdat hierbij sprake is van 'verlengd lokaal bestuur'. Van der Zaag erkent dat de lijst niet compleet is. Er ontbreken nog tal van instellingen, waar- Nooit meer de weg kwijt in Wemeldinge van onze verslaggever WEMELDINGE - Hoop gloort voor mensen die in Wemeldinge nu nog regelmatig de weg kwijt zijn. Als het goed is, behoort verdwalen in dit dorp in de toe komst tot het verleden. Het Ka- pelse college van Burgemeester en Wethouders wil de ANWB een bewegwijzeringsplan laten maken. Kosten van dit plan: 18.000 gulden. Het college vraagt de gemeenteraad dit be drag beschikbaar te stellen. Nieuwe bordjes zijn nodig om dat er in Wemeldinge de laatste jaren nogal wat is veranderd. Vooral de verbreding van het Kanaal door Zuid-Beveland heeft nogal wat invloed gehad op de infrastructuur, evenals nieuwe recreatieve ontwikkelin gen rond het dorp. De bedoeling is de bewegwijzering nog vóór de zomer te laten aanbrengen. Op dinsdag 28 mei buigt de raad zich over deze materie. Provincie wijst subsidieverzoek voor Anywave af van onze verslaggever ZIER1KZEE/MIDDELBÜRG - De Stichting Brogum uit Zie- rikzee krijgt van de provincie geen extra subsidie voor het Any wave-festival. Gedeputeer de Staten voeren aan dat Any wave reeds indirect wordt ge subsidieerd door de Stichting Popmuziek Zeeland. Ook wordt gewezen op het convenant po diumkunsten dat de provincie met onder meer de gemeente Zierikzee heeft gesloten. Orga nisaties kunnen daardoor al leen bij de gemeente aanklop pen voor een subsidie. Overigens heeft de sector cul tuur van de Zeeuwse Raad voor Volksgezondheid, Maatschap pelijke ontwikkeling en Cultuur VMC) wel een - ongevraagd - positief advies gegeven over het verzoek van Brogum. aldus GS. mee de gemeente een financiële relatie heeft zoals de VVV Goes- Borsele en de Stoomtrein Goes- Borsele. „We hebben ons gecon centreerd op instellingen waar in het verleden discussies over zijn geweest. Maar in principe moet dit beleid consequent wor den doorgevoerd. Ik zie bijvoor beeld geen wezenlijk verschil tussen de stoomtrein en de stadshaven." Voordracht Toch zijn in Goes niet alle mon niken gelijk. Vanuit de hervorm de gemeente is de gemeente ge vraagd een persoon voor te dra gen ter versterking van het be stuur van een nieuwe stichting, die meer rendement uit de Grote Kerk dient te halen. Een meer derheid van het college heeft daar geen problemen mee. Van der Zaag: „Het gaat om een voordracht, niet om een benoe ming. En er zullen geen bestuur ders of ambtenaren worden voorgedragen." Wethouder M. L. 't Hart (pvda) ziet dat anders. De persoon die de gemeente naar voren schuift, zal toch worden beschouwd als een representant van het lokaal bestuur. „We trekken nu een lijn en dan vind ik dat je die conse quent moet doorvoeren, want al leen op die manier kun je een eerlijke afweging maken tussen de financiële noden van alle Goese instellingen. Daarom moet de gemeente zich hier niet mee bemoeien. Je kunt niet twee verschillende belangen in één hoofd verenigen. Als je dat kan voorkomen, moet je het doen." Hobby's Het 'twee petten-verhaal' geldt niet voor de politieke hobby's van bestuurders en ambtenaren, die wettelijk het recht hebben statenlid of raadslid in een an dere gemeente te zijn. Ook de ge meente Goes telt medewerkers die op een ander niveau hun po litieke ambities kunnen ontla den. Juist op dit terrein is de ver strengeling mogelijk nog groter, omdat de ambtenaar die ook statenlid is, bij bepaalde onder werpen tegelijkertijd twee heren moet dienen. En zo kan een amb tenaar als raadslid van een buur gemeente zijn eigen vakwethou der tegenover zich vinden in een gemeenschappelijke regeling. Moeten ook deze petten niet eens worden gescheiden? Van der Zaag: „Als je consistent wil zijn, zou de discussie in feite ook over politieke nevenfuncties van onze verslaggever GOES - De kip moet nog even doorbroeden. In september moet duidelijk worden of het ei dat de Bevelandse gemeenten en Tholen dan gezamenlijk leg gen, een volle dan wel een lege dop bevat. W'ant de interge meentelijke samenwerking ver loopt niet zo vlotjes. Een verga dering van de colleges der zes deelnemende gemeenten is af geblazen, omdat er onvoldoen de gespreksstof voorhanden.is. Maar vrees voor een windei is er niet. Burgemeester A. Verbree van Reimerswaal: „Ik signaleer voortgang op het gebied van on derwijs, milieu en welzijn. Laten we het broedproces niet versto ren met een vergadering die wel licht weer allerlei frustraties op roept." Na de smadelijke ondergang van het Intergemeentelijke Samen werkingsverband Oosterschel- deregio (ISOR) - veroorzaakt door een gebrek aan eendracht - besloten de zes gemeenten te be zien of er in praktische zin sa menwerking mogelijk is. Sim pelweg omdat er financieel voor delen te behalen zijn. Commis sies, samengesteld uit ambtena ren en bestuurders van verschil lende gemeenten, werden aan het werk gezet. Sindsdien heeft de ene commissie meer de han den laten wapperen dan de an dere. Aansporing Door de bank genomen zijn de resultaten niet opwindend. Om die reden heeft de Goese burge meester drs D.J. van der Zaag. voorzitter van het intercollege- overleg, een eind mei geplande ontmoeting van gemeentebe sturen verschoven naar septem- Bravenboer Scheers spreek uur houden op het gemeente huis in Heinkenszand en kunnen aanvragers van bouwvergunnin gen bij het bureau terecht voor telefonische vragen. Begin Burgemeester Mandos legde dinsdag uit dat de gemeente zich door het uitbesteden van dit soort taken meer wil richten op het maken van beleid. „Wat mij betreft, is dit pas het begin van het proces." Verder denkt hij dat de gekozen werkwijze een betere garantie is voor een ob jectieve beoordeling. Mandos verwacht niet dat de nieuwe werkwijze duurder is. „Het gaat hier om heel specifieke taken. Wil je als kleine gemeente zo'n specialist in huis hebben, dan heb je daar onvoldoende werk voor. Bovendien moetje niet al leen naar prijs kijken, maar ook naar kwaliteit." De overeenkomst geldt voorlo pig voor een (proefperiode van twee jaar. Grontmij/Bravenboer Scheers hoopt dat meer ge meenten het voorbeeld van Bor sele zullen volgen. Komend na jaar houdt de Middelburgse ves tiging van het ingenieursbureau een informatiebijeenkomst voor Zeeuwse gemeenten. Daar zul len de eerste ervaringen op het gebied van de samenwerking met Borsele uitgebreid aan bod komen. van onze HEINKENSZAND - De gemeen te Borsele gaat het bouw- en wo ningtoezicht uitbesteden aan het ingenieursbureau Grontmij /Bravenboer Scheers. Deze overdracht van overheidstaken naar het bedrijfsleven is vol gens beide partijen uniek in Ne derland. De Borselse burge meester ir J. L. M. Mandos en de regio-directeur Zuid van het in genieursbureau, J. van Jole, on dertekenden dinsdag een over eenkomst voor een periode van twee jaar. Wie in Borsele wil bouwen, komt in eerste instantie nog steeds te recht bij de gemeente. Deze kijkt bijvoorbeeld of de aanvraag voor een bouwvergunning past binnen het bestemmingsplan. Grontmij/Bravenboer Scheers komt pas om de hoek kijken waar het gaat om de tech nische beoordeling van de bouw tekening. Het ingenieursbureau zal voor taan bekijken of een ontwerp voldoet aan allerlei door de over heid gestelde eisen. Afgespro ken is dat Grontmij/Bravenboer Scheers bouwtekeneningen beoordeelt op energie- en geluid sisolatiemaatregelen en op staal- en betonconstructieberekenin gen. Ook wanneer de bouwver gunning eenmaal is verleend, zal het ingenieursbureau controles uitvoeren. Verder zal Grontmij/ moeten gaan. Maar dat is nu eenmaal wettelijk toegestaan en wie ben ik om daar een oordeel over te vellen. Ik wens de perso nen in kwestie veel wijsheid toe bij het scheiden van hun verant woordelijkheden. Bij de een zal dat beter lukken dan bij de an der,..." In het gewijzigde bouwplan voor het Rijkskantorengebouw aan het Ledelplein in Oostburg blijft het voorste gedeelte van het complex gespaard: onderzocht wordt nu wat het alternatieve plan zal kosten, foto Lex de Meester van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - Een zee van gele narcissen als wel komsgeschenk voor de nieuwe gemeente Schou wen-Du ive- land. Zo stelt het comité Burgh- se Dag zich de bollenactie voor die dit najaar wordt gestart. Al le inwoners 'en natuurlijk ook de gasten' wordt gevraagd een aantal narcissenbollen te be stellen. Tijdens een 'plantdag' zullen de bollen worden geplant langs de openbare weg, rond de perenbomen en in de perken van Burgh. In het voorjaar van 1997, als de nieuwe gemeente een feit is, zullen de bloemen 'in volle bloei' staan. „De gedachte achter dit idee is Burgh een blijvende herinnering te geven aan de gemeentelijke herindeling", aldus het comité, dat de gemeente Westerschou- wen heeft gevraagd het aantal bollen te verdubbelen. De Burghse Dag, het jaarlijkse dorpsfeest in deze kern, wordt dit jaar gehouden op zaterdag 10 augustus en vindt voor het eerst gelijktijdig plaats met de bo renmarkt. De organisatoren de evenmenten 'willen profil ren van eikaars diensten en tf straling'. Het is de bedoelingi Boerenmarkt te laten plaatsv, den op het grasveld op de Kar lingische Burcht. Buut'nreedners Een nieuwe attractie op Burghse Dag is 'het eerste ops kampioenschap De Burgh Buut'nreedner'. Het is de beti& L ling dat de deelnemers in h openbaar een 'positief, humor: tisch of ludiek verhaal afstekt Verder strijdt de Zeeuwse rir rijdersvereniging die dag orai wisselbeker, worden oude ai bachten getoond, Vlaam volksspelen en oud-Holland kinderspelen. Verder is er kermis, geeft de brandweer monstraties en wordt gepr beerd 'een flink aantal oude tomobielen' naar het dorp teh- len. Net als vorig jaar staat h; dorpsfeest in het teken van en Sien. Het organiserend mité roept de bewoners dan oö op in deze stijl gekleed te gaan van onze verslaggever OOSTBURG - Het Bureau Rijksbouwmeester kan zich vinden in het bouwplan van de architect van projectontwikke laar Witte - Boussen - De Bruin voor het Rijkskantorengebouw aan het Ledelplein in Oostburg. omdat in een aangepaste opzet het voorste gedeelte van het complex gespaard blijft. De projectontwikkelaar is op dit moment aan het onderzoeken of het commercieel haalbaar is het aangepaste plan uit te voeren. Het Rijkskantorengebouw is ontworpen door ir G. Friedhoff en geldt als één van de toonaan gevende gebouwen van de we deropbouw in Nederland. Het staat al geruime tijd leeg. Een eerder plan voor de verbouwing van het kantongerecht annex belastingkantoor tot een com plex met winkels en apparte menten had niet de instemming van het Bureau Rijksbouw meester. In die eerdere opzet zou alleen de fapade gehandhaafd blijven en dat was voor het bu reau onvoldoende. De architect paste daarop het plan aan. zodat het voorste gedeelte van het ge bouw intact kan blijven. „De architect en het Bureau Rijksbouwmeester zitten na de laatste bespreking op één lijn verklaarde burgemeester J. Kruize van de gemeente Oost burg dinsdag. Oppervlakte Kruize: „De projectontwikke laar is nu druk aan het cijferen of het nieuwe plan financieel haal baar is. En als afgeleide daarvan zijn er nog enkele andere zaken die onderzocht moeten worden. De totale oppervlakte is iets gro ter geworden, dus er moet beke ken worden of het plan zich niet uitstrekt tot grondgebied van de buren. Verder moeten we bekij ken welke gevolgen het bouw plan heeft voor de verkeerscircu- latie." Ook woordvoerder ir E. Nussel- der van het Bureau Rijksbouw meester was positief over het re sultaat van de laatste bespre king. „Het gaat de goede kant op", aldus Nusselder. „En het aardigste vind ik dat de burge meester van Oostburg ons ge vraagd heeft - nu er consensus is - betrokken te blijven bij de planvorming. Dat doen we graag. Het is immers van groot belang dat het Rijkskantorenge bouw zo goed mogelijk behou den blijft." van onze verslaggeefster BROUWERSHAVEN - Pesten op school. Dat is het onderwerp van het boek dat de kinderjury van Brouwershaven dinsdag uitkoos als beste kinderboek van 1995 voor de leeftijdscate gorie tien tot twaalf jaar. Het boek 'Treiterkoppen' van Mieke van Hooft dingt mee in de wed strijd voor de landelijke kinder jury, samen met het beste boek voor de leeftijd zes tot negen jaar. Dat is 'Liselotje krijgt een fiets' van Marianne Busser en Ron Schroder, geïllustreerd door Jan Jutte. Tachtig kinde ren van de Brouwse basisscho len De Schoener en De Schouw maakten een keus uit 223 boe ken. Burgemeester A. P. de Haan van Brouwershaven maakte de win nende titels bekend in de menlijke gymzaal van schole Vier boeken werden onder debt sisschoolleerlingen verloot, D deelnemende kinderen hebt tussen februari en mei gem>' deld negen boeken per perst» gelezen. De boeken waren b schikbaar gesteld door de bibk bus Schouwen-Duiveland, decc ganisator van de wedstrijd, boeken waren niet vooraf ges lecteerd op kwaliteit, omdat he de kinderjury puur om de smati van de kinderen gaat. Volgens E. van der Sluys van bibliobus kozen de kinderen Brouwershaven vorig jaar ee boek dat ook landelijk als besti tei eindigde. De uitslag van de lar delijke kinderjury 1995 wore woensdag 19 juni om 19.30 uu ste bekend gemaakt op Nederlam 3. De bo: de sp: ber. „In sommige commissies zit te weinig voortgang. Ik heb de portefeuillehouders die de com missies leiden dan ook per brief aangespoord vaart te maken, want in september moet toch een aantal zaken de dijk op zijn getrokken." Maar de toestand is zeker niet hopeloos, vindt Van der Zaag. „Ik zie wel wat vorderingen, met name op onderwijsgebied." Bin nen de regio onderzoeken Goes, Kapelle. Reimerswaal en Noord- Beveland of een gezamenlijk lo kaal onderwijsbeleid tot stand kan worden gebracht. Daarbij hebben ze met het oog op de na derende overdracht van de huis vesting van scholen - dat wordt per 1 januari 1997 een gemeente lijke taak - hetzelfde adviesbu reau in de arm genomen. Daar heeft de Reimerswaalse burge meester Verbree wel een ap plausje voor over. Anders dan ten tijde van het ISOR, is hij nu zelfs optimistisch. „Recent is ook besloten de milieusamen- werking te verlengen en te inten siveren. Natuurlijk komt uit sommige commissies nog weinig tastbaars, maar ik zie beweging en ik denk dat in september best aardige resultaten zichtbaar zul len wórden." Afstemming Verbree krijgt bijval van zijn col lega G C. de Groot uit Kapelle, een burgemeester die regionale samenwerking uitermate zinvol acht. „Het rijk drukt gemeenten steeds meer in een hoek en dan is afstemming van belang. En van daag de dag zijn de dingen zo grootschalig, dat het gewoon noodzakelijk wordt." De Groot constateert vrucht baar werk in bepaalde commis sies, maar er valt nog veel meer winst te behalen. „Als het gaat om acquisitie voor bedrijventer reinen, zijn best goede afspraken te maken. In een kleine regio als de onze moet je gezamenlijk strijden voor het behoud en uit breiding van werkgelegenheid. En of een bedrijf dan in Reimers waal of Kapelle komt. zal me dan worst zijn. Ik bespeur overi gens welwillendheid bij de' por tefeuillehouders economische zaken, maar uiteindelijk beslis sen colleges en gemeenteraden hierover De Groot legt de vinger op de ze re plek: de bereidheid tot samen werking is een stuk minder groot dan bijvoorbeeld in zijn vorige regio, waar hij burgemeester was van Hooge en Lage Zwa- luwe. „Het is gewoon jammer dat er onvoldoende draagvlak was voor het ISOR. Waar dat aan ligt? Tja. ik heb daar niet di rect een verklaring voor. Ge meenten zijn kennelijk gewend hun eigen boontjes te doppen." <?- Praktische hoekopstelling in wit. Vierzijdig afgerond kunststof front met rondom facet-kanten. Kompleet met koelkast, kookplaat, oven, afzuigkap, werkblad en spoelbak. Erkend door de Centrale Ceciliaweg 4 - Sint-Arinaland - Tel. 0166-653448 Open: Ma. t/m Za. 09.30-18.00 uur. Vr. tot 21.00 uur. (Tevens 's avonds geopend op afspraak). Houten kassette-keuken in diverse nieuwe kleurstellingen. Met extra hoge hangkasten. Branchciereniging ttonen Kompleet met koelkast, kookplaat, oven, schouw, vaatwosser, werkblad en spoelbak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 28