Renovatie sporthal Grijpskerke I' Auto Renault Dijkwel B.V. H PRIMEUR voor mishandeling en discriminatie Middelburg stoort zich aan kleuren op gevel Vliegende brigade in Vlissingen houdt wijken leefbaar P2Q ss:\»." zeeland woensdag 22 mei 1996 16 Plan voor nieuwbouw is definitief afgeketst Portiers bestraft BENETTON STEELT ONZE TWINGO. Illegale kampeerders bekeurd Hardrijders op de bon M. Brouwer-te Roller trekt VVD-lijst bij verkiezing Walcheren Paardentram vecht beperkte vergunning van Middelburg aan De Twingo Benetton RenaoU. - van onze verslaggever MELISKERKE - Grijpskerke krijgt definitief geen nieuwe sporthal. Met acht stemmen voor en drie tegen besloot de ge meenteraad van Mariekerke dinsdagavond tot een volledige renovatie van het huidige dorpshuis, waarin tevens een gymzaal is gevestigd. De drui ven zijn zuur voor J. W. Bartels van Gemeentebelang en W. Lou- werse (CDA): zij waren de afge- VEERE - De politie Walcheren heeft dinsdagochtend om half zes vijf illegale recreanten be keurd. Vier stonden op de par keerplaats van de Veersedam en een stond op het Abraham Ca- landplein in Westkapelle. Zij hebben een boete gekregen van 170 gulden. MIDDELBURG - Bij snelheids controles op Walcheren heeft de politie dinsdag 67 hardrijder be trapt. Op de Sandberglaan in Middelburg paseerden tussen 13.15 en 22.15 uur 2810 voertui gen de controlepost, waarvan er 28 te snel reden. Op de Veerse- weg in Zanddijk passeerden tus sen 19.00 en 20.45 uur 274 voer tuigen de meetradar. Daarvan waren er 35 in overtreding, op de Veerseweg in Middelburg wer den tussen 21.00 en 22.00 uur vier overtreders geconstateerd. Er reden 107 voertuigen langs de meetpost. Bruinooge op VVD-avond over werk en milieu SEROOSKERKE W) - De VVD- ondercentrale Walcheren houdt maandag 3 juni een bijeenkomst over het thema 'Werkgelegenheid Milieu'. Sprekers zijn de PvdA-gedepu- teerde D. J. P. Bruinooge en het Zeeuwse WD-Tweede-Kamer- lid mr. A. J. te Veldhuis. De bij eenkomst wordt gehouden in De Zandput in Serooskerke (W) en begint om 20.00 uur. lopen maanden de grote voor vechters van een nieuw sport complex in Grijpskerke. Tot op het laatst bleven zij pro beren het college en de meerder heid van de raad aan hun zijde te krijgen. Financieel zou het vol gens hen nu wel mogelijk zijn een nieuwe zaal te bouwen. Het onlangs geconstateerde reke ningoverschot over 1995 - 340.000 gulden - biedt die ruim te, verklaarden zij. A. Maris van de SGP/RPF-fractie had dat ook opgemerkt en verzocht het col lege dat geld in te zetten voor een sporthal. Maris en Bartels vroegen burge meester mr B. J. van Putten het voorstel tot renovatie van het dorpshuis daarom terug te ne men. Die weigerde. ..Ik vind het merkwaardig dat u blijft tam boeren op de financiële haal baarheid", zei Van Putten gepi keerd. „Met de huidige inciden tele baten is exploitatie van zo'n hal op lange termijn gewoonweg niet mogelijk." Minimaal „Bovendien", voegde CD A-wet houder P. van der Meulen van sportzaken daaraan toe. ..is de zaal die Louwerse en Bartels voor ogen hebben zo minimaal dat we daar geen 25 jaar mee toe kunnen." Zijn collega-wethou der A. de Visser (Gemeentebe lang) verweet 'de heren van Grijpskerke' - daarmee verwij zend naai' Louwerse en zijn par tijgenoot Bartels - 'geen spor tieve verliezers' te zijn. „U blijft maar drammen." ,,'t Ligt nu eenmaal in mijn aard om door te gaan tot de hamer is gevallen", kaatste Louwerse de bal terug. Maris vond het boven dien 'beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald'. De drie voorstanders van een nieuwe sporthal meenden ook dat de ge renoveerde gymzaal niet vol doet aan de eisen van deze tijd. Louwerse sprak zelfs van een 'zwarte dag voor Grijpskerke'. Het mocht echter niet baten: de drie bleven roependen in de woestijn. Het dorpshuis van Grijpskerke wordt nu zo snel mogelijk gerenoveerd. De kos ten daarvan bedragen ongeveer 760.000 gulden. Speelterrein De Mariekerkse gemeenteraad trok gisteravond verder 85.000 gulden uit om van het Bureau Beheer Landbouwgronden éen hectare weidegrond aan de Roosjesweg in Aagtekerke te ko pen. Daarop wordt een nieuw speelterrein ingericht. Het hui dige speelterrein aan de Thi- bautstraat wordt namelijk bij net bestemmingsplan Bouwlust III getrokken. De toegang tot het nieuwe terrein komt aan het Kalfhoeksepad. De raad ging ook akkoord met het voorstel van B en W om de helft van de kosten van nog uit te voeren werkzaamheden aan gebouwen en terreinen van ba sisscholen in de drie kernen te vergoeden. Dat komt globaal neer op een bedrag van 135.000 gulden. Maar wordt het iets meer of iets minder, dan is dat voor de gemeente geen pro bleem. Het college gaat nu met de schoolbesturen bespreken welke wensen zij exact hebben en wat die kosten. van onze verslaggever MIDDELBURG - De kleuren op de voorgevel van café-restau rant Desafinado tegenover de Lange Jan in Middelburg zijn 'esthetisch onaanvaardbaar'. Dat vindt de welstandscommis sie van de gemeente Middel burg. De gemeente wil dat eige naar L. van Liere de gevel op nieuw schildert. Maar die peinst daar niet over. Hij vindt het oordeel van de welstands commissie volslagen willekeu rig- De gevel heeft oranje-rode kozij nen. De muur is pastelgeel. Vol gens uitbater-huurder R. P. M. Minnaert van Desafinado is de keuze voor geel geïnspireerd op het Middelburgse gerechtsge bouw. Hij begrijpt niet waarover de gemeente zich druk maakt. Minnaert: ..De meeste mensen vinden het prachtig. Er staan hier regelmatig toeristen de ge vel te fotograferen." Minnaert vindt de kleuren essentieel voor zijn café. „Binnen hebben we ook rood en geel gebruikt. De ge vel en het interieur vormen zo één geheel." Het conflict met de gemeente speelt al sinds juni vorig jaar. Van Liere, die volgens Minnaert verantwoordelijk is voor het on- derhoüd van de gevel, startte met schilderen zonder de ge meente te vragen om toestem ming. Die greep in. Van Liere werd gesommeerd om zijn werk zaamheden te staken en een oor deel af te wachten van de wel standscommissie. Die commis sie, die bestaat uit drie niet- Zeeuwse architecten, moest be palen of de kleuren die Van Liere gebruikte in het straatbeeld rond de Lange Jan passen. Van Liere negeerde het verbod van de gemeente. Hij ging ge woon door met schilderen. Be gin juni besloot de welstand commissie zijn kleurencombina tie af te wijzen. Het schilderwerk was intussen voltooid. Van Liere mocht zelf andere kleuren voor stellen. maar liet niets van zich horen. Uiteindelijk kwam de ge meente zelf met een voorstel. Wit-groen Dat voorstel ligt er nog steeds. Er staat in dat oranje-rood au- berginerood moet worden en pastelgeel lichtbeige. Als Van Liere niet akkoord gaat, wordt de gevel teruggebracht in de oude staat. De muur wordt dan weer wit en de kozijnen donker groen. Minnaert is daar niet blij mee: ..Wit-groen past helemaal niet bij ons interieur. Die combi natie zou funest zijn." Van Liere wil echter niets van het voorstel weten. Hij houdt vast aan de kleuren die nu op de gevel zitten. Volgens hem wor den ongewone kleurencombina ties elders in de binnenstad wel geduld. Hij is hoogst veront waardigd over de houding van de welstandscommissie. In zijn bezwaarschrift stelt hij dat het pand van Desafinado vijfjaar ge leden nog totaal was verpauperd en dat hij het zonder steun van de gemeente heeft opgeknapt. Het bezwaarschrift wordt op 30 mei behandeld. van een medewerkster MIDDELBURG - Twee Middel burgers van 27 en 35 jaar ston den dinsdag voor de politie rechter in hun woonplaats voor mishandelingen die zij als uit smijter in de Vlissingse disco theek Cosmo pleegden. De jong ste had zich ook schuldig ge maakt aan discriminatie. Hij maakte een Somalische asiel zoeker hardhandig duidelijk dat hij niet naar binnen mocht. Nadat hij hem bewusteloos had geslagen legde hij hem naast een vuilcontainer. Het incident had plaats in de nacht van 17 op 18 december van 1994. De Somaliër deed diverse pogingen om binnen te komen. „Move nigger, go away", kreeg hij te horen, waarna de portier hem meermalen hard tegen het hoofd en lichaam stompte. De man was korte tijd buiten ken nis. Een arts stelde vast dat het slachtoffer een gescheurd trom melvlies had. De eigenaar van de disco wilde geen donkere bezoekers. Het middel om niebblanken te we ren was het vragen naar een legi timatie. Op de deur hing een bordje 'legitimatie verplicht', maar een blanke bezoeker hoef de nooit een identiteitsbewijs te tonen. De Somaliër had zijn offi ciële verblijfsdocument aan de portier laten zien. maar die had het 'verfrommelde papiertje' geen blik waardig gekeurd. De man gooide overigens asielzoe kers en illegalen op een hoop. Van zijn baas had hij geleerd dat die allemaal problemen veroor zaakten. Ook Filippijnse zeelie den mochten niet naar binnen. Politierechter mr. U. Kooi vroeg de 27-jarige hoe je een illegaal herkent. „Dat is iemand met een halve broek en een teenslipper", was het antwoord. Officier van justitie mr. D. van der Bel vroeg hem naar het verschil tussen il legalen en asielzoekers. „Je kunt verwachten dat ze wapens bij zich hebben", meende de van discriminatie beschuldigde MS delburger. De baas van de dist ontkende bij de politie glashaj dat hij discriminerende instru ties aan zijn personeel had geg ven. Overigens is de discoth» intussen in andere handen oïi gegaan. Beide uitsmijters hadden u. drie dagen voor het incident q de Somaliër schuldig gemai aan mishandeling tijdens optreden van Marfco Borsato de bomvolle disco. Er wase opstootje bij de bar. waar een'; zoeker op een tafel was gaani ten. De 35-jarige portier meen dat de jongen zich lastig gedro en gaf hem een stomp tegen I hoofd. Die nacht bezorgde zijn 27-jan collega een feestganger e neusfractuur door hem keiha in het gezicht te stompen. V gens het slachtoffer had de mi hem aan zijn haren naar buiK gesleept. De portier werd vrij? sproken van een mishandel op 4 september 1994, waarbij! slachtoffer eveneens een net breuk opliep. Het stond nietve dat de 27-jarige man dat leö had toegebracht. De 35-jarige portier had op; april 1993 een man in het geai gestompt voor de deur van disco. Tegen middernacht ki men er jongelui in een taxi, naar binnen wilden, maar van hen droeg gympen. Datl niet op een avond waar sjiek' publiek kwam. Hij duv de man terug in de taxi. J kan zijn dat ik hem in het gea geraakt heb", aldus de portie- De officier vond bewezen dal 27-jarige man had gediscr, neerd op basis van ras huidskleur en eiste tegen h een werkstraf van tachtig uu: zes weken cel voorwaarde! Zijn collega hoorde vier wel voorwaardelijk en 700 guit boete eisen. Rechter Kool v niste in beide zaken conform eis. Hij vond dat het tot de ti van een uitsmijter behoort discriminatie te voorkomen. De nieuwe kleurencombinatie van eetcafé Desafinado in Middelburg moet van de gemeente weer terug naar de originele staat. foto Ruben Oreel van onze verslaggever VEERE - M. Brouwer-te Roller wordt lijsttrekker voor de VVD bij de verkiezingen in novem- Valkenisse), S. J. de Bruijn de, raadslid in Veere), W. K bregtse-Minderhoud (zeven raadslid in Westkapelle) enT van den Broeke (achtste, ras ber voor de nieuwe plattelands- lid in Valkenisse). M. de Ki van onze verslaggever MIDDELBURG - Stalhouderij Schroevers uit Veere wil ook op de donderdagen, zaterdagen en zondagen met een paardentram door het centrum van Middel burg rijden. B en W geven alleen toestemming voor de dagen waarop twee andere exploitan ten van de trams - de stalhoude rijen Labrujère-Boone en Kop- pejan - niet rondrijden. Het ge meentebestuur vindt dat een te groot aantal paardentrams in de binnenstad te veel overlast veroorzaakt. Schroevers probeert al enkele jaren toestemming te krijgen voor het maken van rondritten door de binnenstad met een paardentram. Eerdere verzoe ken in 1993 en 1994 werden door het toenmalige college van Bur gemeester en Wethouders van de hand gewezen. B en W stellen dat het beleid sindsdien niet is gewijzigd. Alle exploitanten van paarden trams willen een halteplaats vlakbij of op de Markt. Ook al is het plein sinds vorig jaar auto vrij, dat heeft er niet toe geleid dat er meer ruimte is gekomen voor dergelijke attracties. „Van gelijktijdig meer dan twee rond rijdende paardentrams is te veel belemmering van het verkeer te verwachten", aldus het college in een brief aan stalhouderij Schroevers. B en W wijzen erop dat de Markt ontoegankelijk is doordat er paaltjes geplaatst zijn. Schroevers heeft bezwaar aan getekend tegen de afwijzing van de vergunning. In 1994 deed hij dat ook al. Tot aan de arrondis sementsrechtbank werd hij in het ongelijk gesteld. Zowel in '94 als vorig jaar heeft hij voor de maanden juli en augustus wel toestemming gekregen om van af de Langevielebinnenbrug rondritten te verzorgen via een andere route dan de twee vaste paardentrams. Voor zover be kend heeft Schroevers daarvan in '94 nauwelijks en in '95 geen gebruik gemaakt. Volgens de Veerenaar is die plek totaal on rendabel. Schroevers heeft het gemeente bestuur inmiddels een suggestie gedaan voor een alternatieve lo catie. namelijk de voormalige bushalte voor café Seventy Se ven. B en W zijn daarmee in prin cipe akkoord. De Veerenaar mag dan alleen op de maandagen, dinsdagen, woensdagen en vrij dagen riiden. Los van de perike len over de halteplaats, zit de ge meente ook nog met de routes van de paardentram in haar maag. Turfkaai Doordat op de Turfkaai binnen kort eenrichtingsverkeer komt zullen alle drie de paardentrams met alternatieve routes door de binnenstad moeten komen. Het gemeentebestuur staat niet toe dat de trams tegen het verkeer in gaan rijden. Schroevers handhaaft ondanks de toezegging van het gemeente bestuur zijn bezwaren. Hij wil ook op de donderdagen, zaterda gen en zondagen door de binnen stad rijden. Donderdag 30 mei vindt een zitting van de commis sie bezwaar- en beroepschriften plaats. Die begint om 16.45 uur in het gemeentehuis. gemeente op Walcheren. Brou wer-Te Roller is nu wethouder in de gemeente Veere. Zij wordt op de lijst gevolgd door R. C. A. Boot (nu raadslid in Valkenis se), K. Huiszoon (raadslid in Westkapelle) en P. Overmeen (raadslid in Domburg). De par tij hoopt op vier van de negen tien zetels in de nieuwe gemeen teraad. Op de kandidatenlijst komen vrijwel alleen namen voor van zittende raadsleden en wethou ders. Op de lagere plaatsen staan L. Jobse-Schreijenberg (vijfde, momenteel wethouder in raadslid en oud-wethouder Domburg, ontbreekt op de li. Op de onverkiesbare nege plaats staat. A. de Visser, di! ruim 25 jaar wethouder is in! Jj-ij riekerke voor Gemeentebelt Die partij houdt op 1 jam 10n 1997 - als Mariekerke, Domb: po Valkenisse, Westkapelle Veere fuseren - op te bestaan 80 pogingen om Gemeentebeli uit te breiden naar de vier dere gemeenten, zijn op r uitgelopen. De Visser: „D was onvoldoende draag) 80/! van onze verslaggever VLISSINGEN - Een stoeptegel die losligt? Een tak die hinder lijk over de weg hangt? Een af valhoop in het plantsoen? In woners van Vlissingen met der gelijke klachten kunnen bin nenkort een 'Vliegende Bri gade' van de gemeente inscha kelen. Die zal, zo is de bedoe ling, snel en slagvaardig reage ren op klachten over kleine ongemakken in de wijken. Het gaat voorlopig om een proef van een jaar. De Vliegende Brigade is een po pulaire aanduiding voor wat offi cieel de Serviceploeg Openbare Ruimte gaat heten. De ploeg be staat uit een medewerker van de sectie beplantingen en een me dewerker van de sectie wegen, die speciaal voor deze taak wor den vrijgemaakt. Iemand van de sectie afvalverwijdering of de sectie accommodaties fungeert als eerste reserve. .De serviceploeg is bedoeld voor kleine ongemakken in de open bare ruimte", zegt ing. P. R. van der Pool. hoofd van de sectie be plantingen. ..Vaak gaat het om zaken waarbij technisch gezien geen haast is. maar die burgers toch als heel storend kunnen er varen Daar zit nu nog vaak een spanning tussen." Tot nu toe probeert elke sectie binnenko mende klachten in te passen in haar eigeiitiiid&jHpudsplanning Er komt een meldingspUhtVaar de mensen hun klachten kunnen deponerenVan der Poql: „Die worden .behandeld in volgorde van binnenlfAmst. Het streven is dat het ongemak binnen 24 uur wordt verholpen of dat we in elk geval laten weten waarom het niet binnen die termijn kan." Bij snoeiwerk aan grotere bomen is bijvoorbeeld speciale appara tuur nodig. Dat soort klussen worden daarom liever gecombi neerd. Een bijzonder element in de Vliegende Brigade is dat de sec ties in de sector beheer van de gemeente actief gaan samen werken. De onderdelen 'verhard' (wegen) en 'onverhard' (beplan tingen) moeten de handen in eenslaan. „Het wordt dus een in tegraal samengesteld team", zegt Van der Pool. „Ik heb er bij zonder veel zin in om te proberen daar een nieuw effect uit te ha len." De vorming van de serviceploeg komt voort uit de grootscheepse aanpak van het Middengebied, waarmee de gemeente Vlissin gen vorig jaar een begin heeft ge maakt. Het accent van de Vliegende Brigade zal daarom ook sterk op het Middengebied liggen, al is het wel de bedoeling dat de serviceploeg uiteindelijk voor heel Vlissingen gaat werken. De ploeg moet in de tweede helft van dit jaar operationeel zijn. Van der Pool: ..Er komt nogal wat bij de vorming ervan kijken. Zo moeten de mensen een goede uitrusting hebben en is er een meldingspunt nodig. Ook de herkenbaarheid van de ploeg op straat is een punt van aandacht. Maar ik hoop dat we over twee maanden kunnen beginnen." euren; geel. felrood, oora»-. r Gildeweg 16. 4383 NK VlissingenTel. 0118-41/130. RENAULT Drive-in Service RENAULT EEN EIGEN MANIER VAN LEVEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 16