Aparte plaats fruitteelt bij fusie abri aste plek abri bepleit TZC zeeland Glascontainer ondergronds Toorop onder de hamer Hontenisse wisselt met de Vlaamse opera musici uit Onderzoek naar de behoefte jeugdhulp KNMI-weerstation in Vlissingen dicht 'Verloren Poort' in Tholen onthuld VTN wil sector per se bij bundeling Marketingplan in de maak WOENSDAG 22-ME) 1996 1 5 van onze verslaggever MIDDELBURG - Een groot op gezet onderzoek moet uitwijzen hoe groot de behoefte in Zee land is aan jeugdhulpverlening. Ook moet ook duidelijk worden welk soorten hulp nodig zijn. Daartoe krijgen 10.000 ouders van kinderen van 0 tol 18 jaar een enquêteformulier uitge reikt. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de Stichting VMC Zeeland in samenwerking met de GGD Het onderzoek kost 200.000 gul den. De helft van dit geld komt uit het onderzoeksbudget van VMC. de andere helft uit de pro- vinciekas. Gedeputeerde staten hebben inmiddels een voorstel gereed voor het verdelen van het laatste half miljoen van de extra middelen voor jeugdhulpverle ning die dit jaar naar Zeeland zijn gevloeid Als de staten akkoord gaan. wordt 150000 gulden ingezet voor het project Opvallend Tus senin. Het gaat daarbij om on dersteuning van kinderopvang centra door deskundigen van de Stichting Agogische Zorg Zee land. De Zeeuwse instellingen voor jeugdzorg krijgen 85.000 gulden voor hun 'netwerkorga nisatie'. Het geld is bedoeld voor het verbeteren van de toegang tot de jeugzorg. Er wordt 120.000 gulden uitge trokken om de spel- en opvoe dingsvoorlichting te verbeteren. Met het geld wordt voor de duur van een jaar een consulent aan gesteld die impulsen moet geven aan buurtnetwerken en een op- voedbureau. Voor het wegwerken van tekor ten bij de Jongeren Advies- en Informatiebureaus komt 50.000 gulden beschikbaar Met de ge meentebesturen vindt overleg plaats over verhoging van de jaarlijkse subsidie. De Kinderte lefoon ontvangt 35.000 gulden als bijdrage in de kosten van het opknappen van de eigen huis vesting. De Zeeuwse medewerkers aan de landelijke opvoedtelefoon kunnen 22 000 gulden tegemoet zien voor bijscholing En er wordt 6000 gulden uitgetrokken voor het opzetten van een trai ning sociale vaardigheden voor leerlingen van een scholenge meenschap. Na al deze uitgaven resteert nog 82.000 gulden. Later wordt bekeken waaraan dat geld wordt uitgegeven. van onze verslaggever VLISSINGEN - Het Vlissingse weerstation van het Koninklijk Nederlands Meteorologisch In stituut (KNMI) gaat eind mei dicht, maar de waarnemingen worden voortgezet. Dat gebeurt voornamelijk door computers. Enkele beperkte waarneemta- ken die (nog) niet met de compu ter kunnen, worden door Rijks- waterstaat-medewerkers over genomen. Het gaat onder meer om het bepalen van het zicht en de bewolking. De sluiting van het KNMI-weer- station in Vlissingen hing al ge ruime tijd in de lucht, sinds 1994. Het KNMI meldde toen dat het station onbemand zou worden voortgezet. Er werkten indertijd zes mensen. Het heeft nog vrij lang geduurd voor de operatie helemaal rond was. De apparatuur voor het au tomatisch meten van tempera tuur en wind was klaar, maar een aantal medewerkers van Rijkswaterstaat moest nog tot KNMI-waarnemer worden opge leid. Het gaat om medewerkers van het Schelde Coördinatie Centrum (SCC) in Vlissingen. Zij zullen het waarnemen voor het KNMI vanaf 28 mei 'erbij' doen. Klanten Voor de KNMI-klanten veran dert er weinig. Zo blijft het KNMI de scheepvaart in Zee land van informatie voorzien, via de Maritiem Meteorologi sche Dienst in Hoek van Holland èn het Hydro-Meteo Centrum in Middelburg. De post Vlissingen is volgens het KNMI 'van groot belang' voor zowel de beschrijving van het klimaat als de dagelijkse weers verwachtingen. Dat blijkt ook uit het jaar waarin het KNMI in Vlissingen neerstreek, in 1854. Alleen Den Helder kreeg eerder een officieel KNMI-weerstation, in 1843. Het kunstwerk De Verloren Poort aan het bolwerk in Tholen wordt van zijn bekisting ontdaan. foto Willem Mieras van onze verslaggever THOLEN - Twee metershoge grijze pilaren, omwikkeld door een 'sliert' water. compleet met 'net' en een 'scheepsboeg'. Dit beeld van de hand van de Steen- bergse kunstenaar Har Voogt werd dinsdag in Tholen-stad door gedeputeerde drs. G. de Kok (cultuur) onthuld. „Ik wens de inwoners van Tholen veel ge noegen met het beeld", zei De Kok, „en wil het gemeentebe stuur complimenteren met het tot nu toe gevoerde kunstbe leid." Het beeld - De Verloren Poort ge doopt - is geplaatst aan het Bol werk in Tholen. De kunstenaar heeft zich laten inspireren door de vestingwerken van Tholen en de in de 18e eeuw geheel gesloop te Verbrandepoort De twee ver ticale kolommen van bijna vijf meter hoog geven de poortmu ren weer en zijn zo geplaatst dat het bij het verlaten van de stad lijkt of de poort open is, terwijl het bij binnenkomst lijkt op het tegenovergestelde. De Verloren Poort maakt deel uit van een beeldenroute in de gemeente. Er stonden al beelden in Oud-Vossemeer. Poortvliet. Scherpenisse en Sint-Annaland. Ongeveer om cie anaernau jaar komt er een beeld bij. De volgen de keer is Anna-Jacobapolder aan de beurt. Succes De Kok beklemtoonde dat bij de keuze van de beelden steeds goed wordt gelet op artisticiteit- en professionaliteit en dat het. overleg met bewoners steeds goed wordt gevoerd. Bovendien is er altijd een duidelijke link tussen de locatie en het kunst werk zelf. „Dat zijn belangrijke ingrediënten voor het Thoolse succes", zei De Kok. Mooie woorden van De Kok dus voor de gemeente. De gedepu teerde was daarmee niet voor niets op zeer spectaculaire wijze begroet Want de Thoolse burge meester H. A. van der Munnik ontstak als welkom voor De Kok hoogstpersoonlijk een eeuwen oud kanon, dat toen het een maal afging Het Bolwerk op zijn grondvesten deed schudden en enkele bezoekers deed trillen van schrik. „Vroeger werden de provinciale hoogwaardigheids bekleders imn>?rft ook altijd offi cieel1 begroet", verklaarde de burgemeester. Voorts zei Van der Munnik 'best een beetje trots' te./4jn op pet kunstbeleid van zyn gemeente. van onze verslaggever APELDOORN - Een van de topstukken op de vijfde Salon des Antiquaires die het Pinkster weekend in Apeldoorn plaatsvindt, is Dijk bij Vrouwenpolder van Jan Toorop. De vermaar de schilder maakte het werk aan het begin van deze eeuw in Zeeland. Hij bracht zijn zo mervakantie elk jaar door in Domburg. Het schilderij is een kenmerkend voorbeeld van de divisionistische schildertrant die Toorop destijds veelvuldig hanteerde. Op de Salon des Antiquaires presenteren ze ven vooraanstaande antiquairs en kunsthan delaren jaarlijks hun collectie. Behalve schil derijen gaat het onder meer om meubelen, iko- nen. grafiek. Aziatische kunst en keramiek. De salon is ingericht in de Apeldoorne kunst- en antiekgalerie Het Loo. Opening donderdag 23 mei van 15-21 uur. verder 24-27 mei, van 11 tot 18 uur foto Laanstra en Partners van onze verslaggever VLISSINGEN - Als eerste Zeeuwse gemeente krijgt Vlis singen een ondergrondse glas container. In de Hercules Seg- herslaan, naast de buurtsuper, is dinsdag begonnen met de graafwerkzaamheden. Door de regenval en het onver wacht hoge grondwater liep het karwei niet helemaal vol gens schema. Vandaag (woensdag) wordt het voort gezet. In de kuil wordt een betonnen bak geplaatst, waarin de nieuwe glascontainer komt te staan. De container heeft drie delen voor de verschillende kleuren glas. Boven de grond zijn alleen drie pijpen te zijn, waar het glas in kan worden ge gooid. De container is aan de boven kant afgewerkt met rubberen tegels, zodat glas dat per onge luk valt geen scherven veroor zaakt. Om de container te le gen wordt hij omhoog getild. De drie delen kunnen afzon derlijk worden geleegd, zodat het glas ook in de ophaalwagen gescheiden blijft. Voordelen R. C. H. Steenaert, hoofd sec tie afvalverwijdering bij de ge meente, ziet drie voordelen van de ondergrondse glasbak. „Het gebruikersgemak wordt vergroot, het is een mooier ge zicht en de overlast vermin- onze verslaggever ARSSEN - De Verenigde inbouwveiling Nederland 'Ni in oprichting spant zich het uiterste in om ook de ittelers achter de plannen >r fusie van dertien veilingen Nederland te krijgen. Er rilt met voorrang gewerkt i een marketingplan voor de itteeltdivisie van VTN. Uit llplan moet duidelijk worden t de fruitteelt binnen de iuwe organisatie een zelf- ndige positie inneemt en niet eft op te draaien voor tegen- llers in de andere sectoren. liet VTN-directielid G. van sten dinsdag weten tijdens i perconferentie over de tef' ortgang van de fusieplannen, a s n Oosten stelde opnieuw dat VTN de fruitteelt nodig heeft dat de fruitteelt niet zonder ir> te fuseren veilingen kan. Hij es erop dat de supermarkten >es i pakket van groenten, fruit •jt paddestoelen via één punt ngeboden willen krijgen en 1 01 daarvoor een centrale mar- lingorganisatie noodzakelijk VTN is intussen bezig met een derzoek naar een manier van jsvorming waarbij zowel via de veilingklok als met bemidde ling wordt gewerkt. Ook wordt een proef genomen met een gea vanceerd systeem om informa tie uit te wisselen tussen super markten. telers en VTN. Weerstand In de afgelopen weken heeft VTN een reeks voorlichtingsbij eenkomsten belegd die door 3.800 leden van de dertien veilin gen werd bezocht. Uit een en quête is gebleken dat zestig pro cent van de veilingleden op dit moment voor de fusieplannen is. Om die aanvaard te krijgen is per veiling een tweederde meer derheid nodig. De meeste weer stand bestaat nog steeds in krin gen van fruittelers. Een aantal ziet meer in de vorming van één Nederlandse fruitveiling en wil niet opgaan in een organisatie die ook groenten en fruit op de markt brengt. De fruittelers op Walcheren en de Bevelanden. die nu lid zijn van de veiling CHZ met vestigin gen in Kapelle en Barendrecht, zijn in meerderheid tegen de voorgestelde fusie. Ook bij de veilingen Utrecht. Rijn-Maas- Waal in Ochten en Oost-Nede- land in Bemmel zijn fruittelers aangesloten die niet juichend te genover de VTN-plannen staan. De veiling Geldermalsen heeft al geruime tijd geleden laten weten dat ze met aan de fusie deel neemt. Op 30 mei moeten de le den van de veilingen stemmen over het rusievoorstel. Lidmaatschap VTN probeert tot die datum de fruittelers te overtuigen van het nut en de noodzaak van de nieuwe organisatie. Intussen wil men de mogelijkheid open laten ook Geldermalsen alsnog te la ten meedoen. Binnen de VTN zou men niet graag zien dat na op basis van meerderheidsbe sluiten genomen fusiebesluiten. fruittelers hun lidmaatschap op zeggen en andere manieren zoe ken om hun producten te verko pen. De voorstanders van de gro te fusie van veilingen, die nu een gezamenlijke jaaromzet van 3 miljard gulden hebben, hechten er zeer aan dat de fruitteelt mee doet. adeau Rotary oor dansgroep ilstoelers De put voor de betonnen be kisting, die de ondergrondse glascontainer zal omhullen. foto Ruben Oreel kunst van onze verslaggeefster KLOOSTERZANDE - De Cultu rele Commissie Hontenisse heeft de Vlaamse Opera Gent- Antwerpen weten te strikken voor de uitwisseling van muzi kanten, instrumentalisten en zangers. De Vlaamse Opera rea geerde welwillend op het ver zoek van voorzitter B. Buyle om bepaalde concerten ook in Kloosterzande of in éen van de dorpskernen te geven. De culturele commissie heeft daarmee de samenwerking met de Baudeloo-commissie in Hulst voorlopig in de ijskast gezet, om dat er te weinig inkomsten te genover stonden. Dat is zeker niet gebeurd omdat er moeilijk heden waren, vertelt C. Marcus van de commissie. De contacten met de Vlaamse Opera bieden de Hontenisser cultuurliefheb bers meer financiële ruimte om uitvoeringen te organiseren door muzikanten met naam. Topsolisten Voor zaterdag 25 mei heeft de Culturele Commissie Hontenis se drie topsolisten van het sym fonisch orkest van de Vlaamse Opera naar Hontenisse gehaald. Zij houden vanaf 20.00 uur een try-out in de Nederlands Her vormde Kerk in Kloosterzande. Het zijn cellist Ilja Laporev uit Litouwen, violiste Blanca Stelle Parra uit Colombia en pianist Peter Oerlemans uit Belgiè. Het drietal brengt werken van J. Haydn, L. von Beethoven en J. Brah—ten gehore. Laporev trad al op jonge'leeftijd solist in het Symfonisch orkest van Wit-Rusland. Van 1984 tot 1989 studeerde hij aan het staatsconservatorium in Mos kou. In 1989 werd hij laureaat van het internationale cello-con cours in Praag en trad toe tot de Vlaamse Opera. In 1991 debu teerde hij hier als solist. Sinds 1992 geeft hij les aan het conser vatorium in Gent. Met zijn echtgenote. Blanca Stelle Parra. vormt hij sinds 1993 het duo Divertimento. Zij verhuisde in 1977 naar Bogota, waar zij in het Orquesta Filar- monica de Bogota terecht kwam. Van 1986 tot 1990 zette ze haar opleiding voort in Rusland. Vanaf 1990 kreeg ze les van vio listen als Henri Raudales en Mikhail Bezverkhy. Twee jaar later werd zij tweede soliste in het symfonisch orkest van de Vlaamse Opera. Prijzen Peter Oerlemans voltooide zijn studie aan het conservatorium in Antwerpen en behaalde er eerste prijzen notenleer, (prakti sche) harmonie, kamermuziek en piano. Naast zijn activiteiten als leraar piano en pianobegelei ding aan de academies van Wil rijk en Edegem. begeleidt hij zangers en instrumentisten. Met de sopraan Catherine Vandevel- de brengt hij regelmatig recitals in binnen- en buitenland. Als dit concert een succes wordt, is het de bedoeling dat de cultu rele commissie in de toekomst vaker een beroep doet op de Vlaamse Opera. De uitvoerin gen worden dan niet alleen in Kloosterzande gehouden, ver telt Marcus, maar afwisselend ook m andere dorpskernen. Ook is de commissie van plan meer exposities te houden. meegebrachte brood op te eten of om op de bus te wachten. De SBKM ziet in de abri een kunstwerk bij uitstek om toeris ten te wijzen op de verwoestin gen en de wederopbouw van Middelburg. „In het jaar waarin de wederopbouw van de stad op diverse vijzen gevierd is, zou het goed zijn als er een herinnering overbleef." De kunststichting wil het kunst werk graag aankopen van.Mons- houer. Daarvoor is toestemming tot definitieve plaatsing nodig. Het college heeft een vergun ning afgewezen. In het belang van de openbare orde. motive ren B en W hun besluit, kan de abri niet permanent op die plek staan. De gemeente vindt dat de parkeerplaatsen aan het Hof plein bedoeld zijn voor aanwo- nenden. Als alternatieve locatie heeft de gemeente een plek aan de overkant aangewezen. De kunststichting heeft dat ver ontwaardigd van de hand gewe zen ..Een beeld is geen meubel stuk waarmee je eindeloos door een kamer kunt slepenDe SBKM stelt dat de abri juist ge maakt is voor de plek waar deze nu staat: de locatie ligt op een scheiding van de oude stadskern en latere uitbreidingen. Bezwaarschrift De Stichting Atol. die de abri plaatste, heeft een bezwaar schrift ingediend tegen het weigeren van de vergunning: „De betekenis van Middelburg als hoofdstad en cultureel cen trum kan toch niet gediend zijn met een discussie waarbij de in zet niet is 'hoe kunnen wij dit kunstwerk behouden', maar 'hoe kunnen wij het wegkrij- gen'." De commissie bezwaar- en beroepschriften behandelt de procedure donderdag 30 mei om 17.05 uur in het stadhuis dert. Vooral als de container nog leeg" is, geeft het ingooien van glas nu toch een behoorlijk kabaal." Vlissingen heeft niet de Neder landse primeur met de onder grondse glasbak. In steden zo als Rotterdam en Arnhem lo pen al soortgelijke experimen ten. Vlissingen is wel de eerste in Zeeland die de glascontai ners aan het zicht wil onttrek ken. De komende dagen worden in de gemeente Vlissingen nog twee glascontainers onder gronds geplaatst: op het Bella- mypark en aan de Hontestraat in Oost-Souburg. Als de reac ties positief zijn. gaan ook el ders in de gemeente glasbak ken een verdieping lager. Al leen op plaatsen waar er geen overlast is voor omwonenden, zoals bijvoorbeeld op het par keerterrein aan de Gildeweg, kunnen de bakken boven gronds blijven staan. Wethouder L. C. Poppe-de Looff (afvalverwerking) wijdt de container aan de Hercules Segherslaan vrijdag om 11.00 uur officieel in. Buurtbewoners worden bij die gelegenheid uit genodigd glas mee te nemen en de ondergrondse container te beproeven. ISSINGEN - De Vrolijke Rol- i q) s krijgen donderdag 30 mei i rolstoel die speciaal ge- likt is voor het rolstoeldan- z|n i. De Rotaryclub Vlissingen IHiam op het idee de rolstoel- y|j. nsgroep De Vrolijke Rollers steunen. Het geschenk wordt erhandigd tijdens de feeste- ke afsluiting van het danssei- tn in het ontmoetingseen- im Dauwendaele in Middel- rg. Naast het rolstoeldansen combi-dansen (rolstoeler it lopende partner), zal de aanse dansclub Andalucia i optreden verzorgen, lstoeldansen bestaat naast rerse dansvormen voorname- uit stijldansen. Een speciale stoel is nodig om ervoor te gen dat het dansen 'lichtvoe- en sierlijk kan gebeuren, arbij gaat het vooral om ndbaarheid, zodat de stoel i korte, snelle draai kan ma ft onze verslaggever 'DELBURG - Het bushokje beeldend kunstenaar Rien •nshouer, met op de ruiten gegraveerde plattegron- moet blijven staan op een :eerplaatsje aan het Hof- in. Daarvoor pleit de Stich- g Beeldende Kunst Middel- fg (SBKM) in een brief aan gemeentebestuur van Mid- Iburg. De plattegronden la- de stad zien voor eij na het ie, mbardement van mei 1940. B W hebben een vergunning af wezen, omdat de abri op een 'keerplaats staat. abri maakte deel uit van het jnstproject. Zeeuwse Repor- M !e, een idee van de Zeeuwse 5i chting Atol. De SBKM vindt ,j beeld bijzonder geslaagd. De "ziet er niet uit als een kunst- 'k. Het is eerder een plek om ,g 'tig^te schuilen, het van huis ^Stichting Beeldende Kunst ziet in de abri van beeldend kunstenaar Rien Monshouer een permanen- jherinnering aan de wederopbouw van Middelburg. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 15