Helft mensen mist huursubsidie Voetbal nu 'cultureel correct' PZC Extra gemotiveerd Scheikunde viel mee ZWN wijzigt enkele diensten Walcheren zeeland 13 geslaagden lezingen WOENSDAG 22 MEI 1996 van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt VLISSINGEN - Bijna de helft van al le mensen die recht hebben op huur subsidie, hebben die afgelopen jaar niet gekregen. De reden heeft nu eens niets te maken met ambtelijke mo lens die moeizaam draaien, met een pinnige overheid of met onwil in kan toorgebouwen, maar met de mensen zelf. Een groot deel van de rechtheb benden vraagt de subsidie gewoon niet aan. Dat veel mensen met inko mens boven het minimum daarmee ook nog de compensatie voor de ach teruitgang in de kinderbijslag mislo pen. doet de staatskas op de korte ter mijn geen kwaad, maar het is natuur lijk niet de bedoeling van de inko menspolitiek. Zo gaat het met een heleboel subsi dies. die de overheid in het leven heeft geroepen om mensen in staat te stel len een redelijke kwaliteit van leven te hebben en dezelfde kansen als ieder ander. Dat een groot deel van de doel groep er geen gebruik van maakt, be tekent bijna automatisch dat die Ne derlanders tekort hebben zonder daar veel rumoer over te maken. De zoge naamde stille armoede wordt geleden door een grote groep mensen met wie de overheid geen contact heeft. Voor wie het nauwelijks mogeüjk is jaar lijks een envelopje te maken met een overzicht op welke subsidierechten ze eventueel een beroep kunnen doen. Gids De Consumentenbond is in het gat ge sprongen met het maken van een spe ciale uitgave over overheidssubsidies: 'De Consumentensubsidiegids. voor deel via de overheid'. Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (NIBUD), dat geen ander doel heeft dan te bevorderen dat Nederlandse huishoudens de eindjes aan elkaar kunnen knopen, werkte aan de uitga ve mee. Wie de gids van begin tot eind doorwerkt, weet in hoeverre hij recht heeft op overheidssubsidies, hoe en waar hij ze moet aanvragen, aan wel ke voorwaarden moet worden vol daan en waar bezwaar kan worden in gediend tegen een eventuele ongun stige beschikking. De behandelde re gelingen lopen üiteen van huursubsi die, studiefinanciering en de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WBG) tot 65-pluspassen het Cultu reel Jongeren Paspoort. Hoewel niet bekend is waarom veel Nederlanders de financiële voordeel tjes waar ze recht op hebben en die ze zo goed kunnen gebruiken, laten lo pen, probeert de Consumentensubsi diegids op alle mogelijke redenen een antwoord te geven. Uit alle hoofdstuk ken blijkt dat het gaat om rechten en niet om gunsten. Niemand met een in komen onder of op de per regeling be paalde grenzen, hoeft zich te schamen als hij van die rechten gebruik maakt. Het is eerder andersom. Inkomen Het gezin dat met de gids aan de slag gaat. doet er goed aan eerst het belast baar inkomen vast te stellen. Ook daarvoor is een handleiding opgeno men. Voor veel van de besproken rege lingen is een maximum aan het inko men gesteld, dat lang niet altijd op bij standsniveau ligt. Ook een algemene misvatting dat mensen met een eigen huis of een bescheiden kapitaaltje op de bank. nooit in aanmerking komen voor overheidssubsidies, wordt uit de wereld geholpen. Voor huurders en eigenaren geldt bij voorbeeld dat een bijdrage kan wor den verkregen voor de winterschilder. Subsidies voor energiebesparende maatregelen, renovatie en restauratie zijn er voor huiseigenaren, maar ook voor bijzondere bijstand en bepaalde vormen van bijdragen in de woonlas ten. komen mensen met een eigen huis in aanmerking als ze aan een aan tal voorwaarden voldoen. Ondoorzichtig Dat veel mensen het geld op straat, of liever gezegd in de schatkist, laten lig gen. kan weieens een gevolg zijn van de ondoorzichtigheid van regelingen. In gemeentehuizen en bibliotheken staan wel rekjes met alle mogelijke Postbus 51 informatie, maar dat alles geeft geen totaaloverzicht van de rechten die mensen in staat stellen hun inkomen en uitgaven in even wicht te houden. In de Consumenten subsidiegids staat alles overzichtelijk bij elkaar, ingedeeld in hoofdstukken en gerangschikt naar de aard van de subsidie. Niet alleen de Rijksoverheid maar ook overheden op lokaal en regionaal niveau, bijvoorbeeld gemeenten en nutsbedrijven, beheren subsidie potjes. Voorzover ze daar zelf invul ling aan mogen geven, biedt de gids geen informatie maar wel over de raamwerken waarbinnen de subsidies Sommige suhsidiepotjes zijn nog lang niet leeg omdat veel mensen geen gebruik maken van hun rechten. 'zijn opgebouwd. De WVG bijvoor beeld, laat de gemeenten vrij in de ver strekkingen en de hoogte van de bij dragen, De totale eigen bijdrage per jaar echter kent een inkomensafhan kelijk maximum. Omdat ook de voor lichting door de gemeenten wordt ver zorgd, worden zulke wetenswaardig heden niet overal even duidelijk, In de Consumentensubsidiegids is het in heldere taal opgeschreven. Er blijft enige inzet voor nodig om in de wirwar van regelingen de reële be dragen te blijven zien. maar met de gids moet het toch lukken. Het NI BUD en de Consumentenbond heb ben, nu ze toch met moeilijke, ambte lijke dingen en geld bezig waren, ook de belastingteruggave meegenomen. Veel mensen die niet automatisch een aangiftebiljet opgestuurd krijgen, la ten dikwijls geld wat hen toekomt bij de belastingdienst liggen. Aan de hand van een vereenvoudigd T-biljet laat de subsidiegids zien dat. het niet moeilijk is om teveel betaalde belas ting terug te krijgen. De gids is te be stellen bij het NIBUD en bij de Consu mentenbond in Den Haag en ligt ook in de boekhandels voor 19.50 gulden. Leden van de consumentenbond be talen vijf gulden minder. van onze verslaggever GOES/MIDDELBURG - Ac tueler kon haast niet. Aan de vooravond van de match van het jaar, Ajax tegen Juventus, kregen de vwo'ers dinsdag de kans een beschouwing te schrijven over het voetbal spelletje. Volksschrijver Ge rard Reve mocht het voorzetje geven. Twintig jaar geleden al liet deze weten dol te zijn op voetballende jongens, mits zij de sport bedrijven in korte broek. Op het spel zelf had hij het niet zo begrepen. „Voetjebal is voor de domme massa, het bierlurkende ge peupel dat iedere geestelijke en kunstzinnige verdieping al snel boven de supporterspet gaat", meldde de volksschrij ver destijds. Inmiddels heeft het voetbalvirus ook de intel lectuelen en kunstenaars aan gegrepen. Tegenwoordig is voetbal 'cultureel correct'. Het examen Nederlands daagde de vwo'ers uit daar in fraaie be woordingen een verklaring voor te geven. In de examenzaal van het Goese Lyceum kreeg Merten Nefs de onbedwingbare nei ging zijn pen in gif te dopen. Want voetbal, daar heeft hij 'een beetje een hekel aan'. ..Eindelijk een kans om die tak van sport eens grondig af te breken." Maar na enige bezin ning besefte hij dat de formule ring van de opdracht daar wei nig ruimte voor bood. Dus be sloot hij zijn fantasie op een heel ander thema los te laten: een kort verhaal „Met de hoorn nog in de hand keek ze wezenloos naar de hoek van de kamer", zo moest de eerste zin luiden. Hij breide er een dikke 700 woorden aan vast. ..'t Is een scholierenkroeg. „Op naar de Sev. zuupen!" Bas Grootjans. mavo-scholier op het Goese Lyceum, kan pas donderdag een punt achter zijn examens zetten. Gister ochtend zat hij te zweten op Frans. „Een vervelend karwei. Veel moeilijke woorden. In het begin ging het goed, maar gaandeweg kwam ik in tijd nood Duits, zijn zwakste vak, ging vorige week veel beter. Het vwo-examen Nederlands nam een voorschotje op de Champion's League-finale. Ook de intel lectueel jubelt mee als Ajax vanavond opnieuw de Europese voetbal-hoofdprijs binnenhaalt. foto Fritz Leitner/Reuters absurd verhaal geworden, alle maal kolder. Maar wel goed voor een voldoende, denk ik." Faces of Death Zijn klasgenote Meta Buwalda maakte een andere keus. Ze beet zich vast in het gegeven dat nog maar 38 procent van de Nederlandse huishoudens een geijkt 'volledig' gezin is. De on derwerpen voor een opstel bo den een grote variëteit. Favo riet, althans bij de jongens, was de opdracht een betoog te wij den aan de omstreden video serie Faces of death'. Moeten die beelden van wrede sterfge vallen nu wel of juist niet wor den verboden? De meningen bleken verdeeld. Op de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren liet Hans van Vlaanderen zijn licht schijnen over de 'achterbank- generatie'. Arlette Wisse beet zich vast in het wel en wee van een vakantie zonder je ouders. „Maakt je zelfstandig." De vwo'ers besloten de examen dag met Engels „Lastig", vond' Arlette. „Veel tekst over oorlog en spionnen Echt van die jon- gensonderwerpen Dat kon Hans meteen beamen „Inder daad. voor mij kwamen er heel herkenbare dingen in terug." Maar ook hij had moeite zich te concentreren. Zowel voor Hans als voor Ar lette was Engels de laatste krachtproef. De twee hebben nu alle examens achter de rug. Ze kijken tevreden terug. Al leen geschiedenis was voor Ar lette een martelgang. Al met al afmattende dagen. „Nee, ik heb nog geen vakantiegevoel", verzuchtte ze. een paar lotge noten uitnodigend voor een be zoek aan een Middelburgse „Alles wat ik las snapte ik ge woon. bij Frans moet ik alles wel vier keer overlezen Dat kwam ook doordat de teksten hem niet boeiden. Behalve die eerste over Jackie Chan, ko ning van de kung-fu, de be kendste filmster in Azië. „Ge woon gaaf." Veel vwo'ers leven met angst en beven naar het beruchte examen wiskunde B toe, dat voor vandaag op het program ma staat. Maar als ze dezelfde inspanning moeten leveren als gistermiddag de wiskunde- freaks van de havo. is er weinig reden voor wanhoop. „Ik had het veel moeilijker, verwacht", meldde Jan Dirk Simonse uit Meliskerke. „Volgens m'n ge voel ging het goed." Maar of hij daarmee z'n 4.5 heeft omgezet in een voldoende? „Daar ga ik nu echt niet naar informeren Dat zie ik wel als ik m'n eind- lijst krijg." Antwoorden DEN HAAG - Hieronder volgen de goede antwoorden van de meerkeuze-opgaven van de cen trale schriftelijke eindexamens van dinsdag 21 mei. De gegevens zijn' verstrekt door het Instituut voor Toetsontwikkeling (CITO), verantwoordelijk voor de pro ductie van de examens. VWO Engels 1 A;2B:3B;4A:5C;6A;7C:8B: 9 A; 10 B; 11 D: 12 C: 13 D: 14 B; 15 C: 16 D: 17 B: 18C: 19 A. 20 A: 21 C; 22 D: '23 B; 24 A: 25 D; 26 C; 27 A; 28 B; 29 A; 30D;31 B;32C; 33 C: 34 A; 35 A; 36 A; 37 C; 38 D. 39 D: 40 A: 41 B: 42 A; 43 C; 44 B: 45 A: 46 B; 47 A; 48 A: 49 C: 50 D. VBO (Cl mavo (Cl Frans 1C;2C;3C;4B: 5A.6C: 7D;8C; 9B, 10D: 11 A: 12A: 13C: 14 A: 15 C: 16 B: 17 D: 18 B: 19 B: 20 B; 21 B; 22 D; 23 D: 24 C: 25 D: 26 C; 27 D: 28 A. 29 C: 30 C: 31 A; 32 D. 33 B: 34 C; 35 C: 36 D: 37 C: 38 B: 39 C: 40 C: 41 A: 42 A; 43 C: 44 A; 45 A: 46 C: 47 A: 48 B. 49 B: 50 B. VBO (Dl mavo (Dl Frans 1C: 2 D: 3 C: 4 C; 5 B; 6 C: 7 C: 8 D; 9C: 10 B: 11 D: 12 D; 13 C; 14 D: 15 C: 16 D: 17 A: 18 C: 19 C; 20 A; 21 B: 22 A: 23 A: 24 A; 25 B: 26 A: 27 C: 28 B: 29 C: 30 C. 31 C: 32 B. 33 D: 34 B: 35 A: 36 C: 37 C; 38 A: 39 A; 40 D: 41 A: 42 C: 43 B: 44 A; 45 B. 46 A. 47 D. 48 C. 49 A; 50 C VBO (Cl mavo (Cl scheikunde 1 A; 2 B; 3 C. 4 D. 5 B; 6 A: 7 B: 8 A; 9 A: 11 D: 12 B: 13 B. 14 D. 16 A. 17 D. 18 C: 20 A. 21 C; 22 C; 25 C: 27 A; 33 F: 36 C; 37 A: 39 C. 40 C VBO (Dl mavo (Dl scheikunde 1 A: 2 A: 3 C. 4 C: 5 D; 6 D: 7 B: 8 B: 9 A: 10A11C: 12 A: 13C: 14 B; 15 A: 16 C; 17 C: 19 C; 22 A; 23 C: 24 E: 26 C: 28 A: 36 D; 37 C: 38 D: 39 D. Door een misverstand zijn de antwoorden op de examenvra gen van maandag tot onze spijt niet in de juiste volgorde in de krant verschenen. Uit schoollesten blijkt steeds dat ze niets kan. Eerst was de mavo te hoog gegrepen. Maar ze slaagde met glans. Daarna zou de havo te moeilijk voor haar zijn. Mooi wel dat ze straks ook dat diploma op zak heeft. Met nog twee vakken voor de boeg, weet Vïctorien Haartsen uit Clinge haar havo-examen nu al veilig. De 18-jarige leerlinge van het Reynaert College in Hulst zette tot dusver een fraaie cijferreeks neer. Frans ging haar zo goed af dat ze er een 9 voor tegemoet kan zien. Duits blijft zeker een 8. En die 5 j voor wiskunde, haar 'zwakste plek', is inmiddels een 6 geworden. Jammer voor de hockey-club Die moet straks, als ze in Wagenin- gen voor manager gaat studeren, naar een andere meisjes-trainer uitzien. Het meest zag Victorien op tegen het opstel Nederlands. „Daar ben ik niet zo goed in." Maar eenmaal aan het schrijven over 'ge weld op school' kwam ze goed op dreef. Het geheim van haar suc ces: „Pas op het examen ben je extra geconcentreerd en gemoti veerd." Victorien Haartsen Ze wist dat het moest lukken. „Maar toch denk je steeds: zal ik het niet verknallen?" Met alleen Engels nog voor de boeg is Ilona de Koster uit Colijnsplaat inmiddels zeker van haar ma\ o-diploma. De afgelopen twee dagen, met natuurkunde en scheikunde op het programma, waren het spannendst. De 16-jarige leerlinge van het Goese Lyceum zag behoorlijk tegen die twee examens op. ook al stond ze voor beide vakken een dikke zes Natuurkunde vond ze steeds moeilijker worden En door riekte van de leraar raakte scheikunde wat in het slop. Maar het is allemaal reuze meegevallen. „Natuurkunde ging zelfs heel goed." Ilona gaat naar de Laboratoriumschool in Goes. Ze weet nog niet precies in wat voor beroep ze zich daar wil bekwamen „In ieder geval wordt het niet de medische kant. Want bij ziekenhuizen blijft ik liefst zo ver mogelijk uit, de buurt." Ze koos voor de chemie omdat ze dan een paar buitenlandse talen kon laten vallen. Die liggen haar niet zo. Toch begint ze morgen aan Engels met een dikke 6 Ilona de Koster Sirene laat weer van zich horen VLISSINGEN - Geen paniek, de alarmsignalen die op de maandagen 3 juni en 1 juli om 12.00 uur in Vlissingen. Middel burg, Goes, Terneuzen. Oostburg en Tholen zullen klinken rijn slechts tests. Het gaat om twee extra proefalarmeringen die nodig zijn om meer gegevens te verkrijgen over de werking en de dekking van het nieuwe systeem. Na de eerste proefperiode van zes maanden, die op 1 april werd afgesloten, bleef Samen werking Openbare Veiligheid Zeeland met een aantal vraagte kens ritten. „In stedelijke gebieden blijkt het systeem niet overal goed hoorbaar door bijvoorbeeld verkeerslawaai of hoge gebou wen". aldus commandant W. P. van Leersum van de Regionale Brandweer Zeeland. „In landelijke gebieden zetten we vraag tekens bij de dekking. Anderzijds bereiken we nu wel gebieden die vroeger niet werden bereikt." Landbouw en natuur vinden elkaar MIDDELBURG - De poging van de provincie om landbouw en natuur dichter bijelkaar te brengen, om boeren de kaders te geven voor een grotere verantwoordelijkheid ten opzichte van de natuur - de provinciale nota Agrarisch Natuurbeheer - is ronduit positief ontvangen. Natuurbeheerders, landbouworga nisaties. het ministerie van LNV. de milieufederatie en de land- inrichtingsdienst zijn vol lof over de nota. In hun reacties heb ben organisaties en instellingen op sommige punten meer dui delijkheid gevraagd en op andere gebieden aanvullende sug gesties aangedragen. Geen enkel hoofdstuk in de nota stuit op verzet bij een van de partijen. GS hebben daarom in de ant woordnota op het concept de meeste suggesties overgenomen Studie latente zorgvraag ouderen MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten willen het IVA Til burg (instituut voor sociaal-wetenschappelijk onderzoek) een studie laten verrichten naar de latente zorgbehoefte van oude ren. Daarmee is 150.000 gulden gemoeid. Het provinciaal bestuur veronderstelt, dat er veel zelfstandig wonende ouderen zijn die dringend verzorging behoeven maar zich desondanks niet tot de professionele hulpverlening wen den. GS willen weten om hoeveel ouderen dat gaat. Bovendien willen GS een antwoord op de vraag waarom zij geen beroep doen op de hulpverleningsinstanties. De Stichting VMC en de Erasmus Universiteit hadden even eens offertes ingediend. De wijze waarop het IVA Tilburg het onderzoek wil uitvoeren, spreekt het dagelijks provinciebe stuur het meest aan. Steun Sexual Health Clinic in staten MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuuur blijft bij zijn weigering om de plannen voor een Sexual Health Clinic (SHC) in Zeeland financieel te ondersteunen. De SHC (een sa menwerkingsverband van verschillende hulpverlenende in stanties) had van de provincie een subsidie van bijna 150 000 gulden gevraagd. In april vorig jaar wezen Gedeputeerde Sta ten het subsidieverzoek al af. De SHC diende daartegen een bezwaarschrift in. GS zullen het subsidieverzoek nu alsnog aan de staten voorleggen, maar volharden in hun standpunt dat subsidiëring van de SHC een zaak van de gemeenten is. De SHC streeft preventie en hulpverlening op het gebied van se- xualiteit na. De bedoeling is de Sexual Health Clinic te vesti gen in de abortuskliniek die begin dit jaar van Groede naar Goes verhuisde. van onze verslaggever VLISSINGEN - ZWN Openbaar Vervoer voert met ingang van 2 juni enkele wijzigingen door in de dienstregeling op Walche ren. Op 1 september zal het bus- boekje in Zeeland en op Goeree- Overflakkee nogmaals, maar dan ingrijpend, worden gewij zigd. Normaal gesproken wordt het nieuwe busboekje eind mei/be gin juni uitgebracht. Wegens de ingrijpende wijziging heeft de ZWN ervoor gekozen om de nieuwe dienstregeling voor Zee land en Goeree-Overflakkee pas eind augustus uit te brengen. Tot 1 september blijft het hui dige busboekje 1995/1996 geldig. Ook voor de zomerdienstrege ling geldt de zomerdienst van 1995. De reizigers worden over de wijzigingen per 2 juni op de hoogte gesteld door een OV-rei- zigerskrant. en een wijzigings blad. Deze zijn te krijgen in de ZWN-bussen of via de afdeling klantenservice van het open baar-vervoerbedrijf. De wijzigingen hebben betrek king op lijn 54 (Domburg-Mid delburg vv) en op lijn 104 <Vlis- singen-Spijkenisse vvi. Van maandag tot en met vrijdag rij den er om respectievelijk 18 18 Kamerfractie van CDA wil kerncentrale na 2003 nog open van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De Tweede-Ka merfractie van het CDA vraagt de Samenwerkende Elektriei- teits-produktiebedrijven (SEP) of zij bereid zijn de kerncen trale Borssele na 2003 open te houden als de overheid dat goedkeurt. Het CDA stelt de vraag naar aanleiding van het Elektrici- teitsplan 1997-2006. De aandeel houders van de SEP hebben dat in maart van dit jaar vastge steld. Het wordt binnenkort be sproken door de vaste Kamer commissie van Economische Zaken In het elektriciteitsplan geven de bedrijven de plannen voor de komende jaren prijs. Zo schui ven zij de bouw van een kolen- vergasser in Borssele op de lan ge baan. Tot 2003 wil de SEP geen nieuwe centrales bouwen omdat er anders een overschot aan elektriciteit dreigt Uit kos tenoverwegingen houdt de SEP liever al bestaande centrales langer in bedrijf. Later kan worden besloten op welke manier daarna elektrici teit wordt opgewekt. De SEP acht het dan mogelijk de optie om ook kernenergie toe te pas sen langer open te houden, aldus het plan De Tweede Kamer heeft beslo ten de kerncentrale Borssele na 2003 te sluiten. Minister Wijers van Economische Zaken, die de energiesector in zijn takenpak ket heeft, heeft bij herhaling ge zegd daar niet op terug te ko men en 22.48 uur twee extra ritten van lijn 54 van Middelburg. Hof van Tange naai' de Loskade/NS- station. Deze ritten sluiten aan op lijn 104 naar Vlissingen. In de periode 1 juli tot en met 31 augustus zijn de rijtijden van de bussen op lijn 104 aangepast vanwege de zomerdrukte. Een aantal bussen rijdt in deze pe riode rechtstreeks naar de halte Vlissingen Station/Boot. Met aanvullend vervoer worden rei zigers uit deze bussen via het zie kenhuis Walcheren en de Zeil: markt naar de halte Vlissingen Sluizen gebracht Meisje gewond bij aanrijding TERNEUZEN - Dinsdag om streeks 18.10 uur vond er een aanrijding plaats tussen een be stuurster van een grijze statio nauto en een negen jaar oud meisje op de Fiets. Het meisje reed over de Van Steenbergen laan te Terneuzen en werd aan gereden door de stationwagen, die naar de Axelsestraat reed. Het meisje raakte door de aan rijding gew ond aan haar mond. De identiteit van de bestuurster van de stationwagen is niet be kend. In de ontstane consterna tie hebben de bij de aanrijding betrokken partijen de onderlin ge persoonsgegevens niet uitge wisseld. De politie verzoekt de bestuurster van de stationwa gen of eventuele getuigen drin gend contact op te nemen (tele foon 0115-694151) KAPELLE - Serge Segboer uit Kapelle is aan de Technische Universiteit in Delft geslaagd voor het ingenieursexamen technische fysica. In de kapel van Sint Maarten in Hoogelande houdt provin ciaal archeoloog drs. Ellen Vree- negoor zondagmiddag 26 mei een lezing met dia's onder de ti: tel Verdwenen dorpen in Zee land. Aan de hand van archeolo^ gische resten belicht rij het re? sultaat van de strijd tegen men selijke en natuurlijke bedreigin gen Aanvang 14.30 uur. J. A Wilhelm van het Lecto- rium Rosicrucianum houdt don derdag 30 mei een lering over Meditatie of innerlijke wending in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg De bijeenkomst be gint om 20.00 uur De Nederlandse Vereniging voor Autisme, regio Zeeland heeft gedragstherapeute M. Plasmeijer uitgenodigd voor een lering in de Klimopschool aan de Grevelingenstraat in Middel burg. Plasmeijer. die in Rotter dam werkt, spreekt aan de hand van videobeelden övëf sociale vaardigheidstraining bij autis ten Ze vertelt daarnaast over het ook in Zeeland gebruikte Nietes-Welles-programma. De lering begiht'zaterdag 1 juni om -14 00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 13