usie landbouworganisaties feit We moeten er wèl in geloven Veenmol terug in de streek rond Hulst laad Middelburg: cherpere controle p de koffieshops O 'Eerste' gebruik niet vlekkeloos Binnenkort overleg over maatregelen tegen schatgravers Noot Holding redt busbedrijf Carlier van de ondergang Onhandig ZMO-leden: geen dictaat uit Deventer Goes' moet op sterkte blijven lan en vrouw lij botsing waar gewond U CU u zeeuwse almanak bonze verslaggever IRINCHEM - De belangenbe- irtiging voor de Zeeuwse boe- ;nen de dienstverlening raoe- [n gewaarborgd worden in de fuseerde landbouworganisa- 'ic van ZMO en LTO MidOost. jet Landbouwhuis in Goes ioet op sterkte gehouden wor sen en Zeeland moet vertegen- oordigd worden in het dage rs bestuur van de nieuwe lub, die de grootste van Neder- Die kanttekeningen erden maandag geplaatst bij el besluit van de ledenraad an de ZMO om tot de fusie over an onze verslaggever „VTTENDIJKE - Een 19-jarige apellenaar en 33-jarige vrouw it Kattendijke zijn zondag- rond ernstig gewond geraakt (ij een aanrijding op de Monni- endijk ten zuiden van Katten- jke. Het 19-jarige slachtoffer overgebracht naar het Dijk- jtziekenhuis in Rotterdam, de touw naar het Oosterschelde- ekenhuis in Goes. eKapellenaar reed rond 21.10 ar over de Monnikendijk in de rhting van zijn woonplaats. In en bocht verloor hij vermoede- de macht over het stuur en akte daarbij de 33-jarige rouw die in de reehterberm rp. De auto belandde vervol- :ns in een sloot en kwam tot ilstand tegen een damwand. brandweer uit Goes, ambu- incepersoneel en de politie zijn urn een half uur bezig geweest het slachtoffer uit het ver rongen voertuig te bevrijden, mdat de precieze toedracht het ongeval nog niet duide- k is, is de politie op zoek naar tuigen. te gaan. Een ruime meerderheid ging akkoord met het voorstel daartoe. Dat deed maandag middag ook de ledenraad van LTO MidOost. Nu de ledenraden akkoord zijn, ontstaat een organisatie die de belangen gaat behartigen van 26.000 agrarische bedrijven in de provincies Overijssel, Utrecht, Noord-Brabant en Zeeland. De ZMO neemt deel met ongeveer 12.000 bedrijven en LTO Mi dOost met 14.000. Per 1 juli wordt een federatie gevormd die als één organisatie naar buiten treedt en op 1 januari 1998 volgt een volledige fusie. Algemeen secretaris mr. J. Og- gel van de samengesmolten or ganisaties wees er maandag op dat van de zeventig geldige stemmen van de ledenraad van de ZMO er 54 voor waren. 3 tegen en 13 blanco. „Die blanco stem men beschouwen we als een dui delijk signaal dat we het goed moeten gaan doen. In het mid den van 1977 is er een bezinning. De leden kunnen zich dan op nieuw uitspreken over de vraag of de vorm die nu is gekozen de juiste is. Is men daar dan onte vreden over. dan kan voor an dere vormen gekozen worden", zei Oggel. Geen dictaten Vice-voorzitter H. C. van der Maas van de ZMO kwam met eenzelfde verklaring van het stemgedrag van de ledenraad. ..De leden in het zuid-westen wil len geen dictaten vanuit Deven ter waar het hoofdkantoor van de gefuseerde organisatie geves tigd wordt. Ze wensen niet in een vergeethoek terecht te komen. Dat hebben ze vandaag duide lijk kenbaar gemaakt." Als volgend jaar de bezinning komt op het nu genomen fusie- besluit, dan is er een aantal mo gelijkheden. De leden kunnen tevreden blijken met de gefu seerde organisatie. Ze kunnen ook een voorkeur hebben voor de vorming van een Zeeuws-Bra bants blok. Ook is niet uitgeslo- in onze verslaggever IDDELBURG - De gemeente- ad van Middelburg wil stren- re controles op de koffie- ops. Een aantal zorgt nu voor lerlast. De politiek maakt zich uk zorgen over doorverkoop: ngeren boven de 18 jaar kopen softdrugs in de shops om ze trvolgens door te verkopen de jeugd onder die leeftijds- tns. Dat komt met name voor ij de middelbare scholen. )e Middelburgse raad besprak uidagavond de evaluatie i het stadsgewestelijke ge nbeleid. Niet alle doelstellin- fcnzijn gehaald. Er is nog steeds jen voorlichtingsplan en er is pts terechtgekomen van het Meid om het aantal koffieshops it twee te beperken. Middel burg telt nu nog vier gedoogde ïkooppunten. SGP/RPF/GPV-fractie ziet et liefst dat alle koffieshops ge- oten worden. GroenLinks-frac evoorzitter J. Goetheer be- •huldigde de SGP/RPF/GPV- actie van 'struisvogelpolitiek'. Wat bovengronds is kun je ten- 'inste beheersbaar maken." tok het CDA wees het gedoog- eleid 'in principe af, maar wees dat koffieshops een be- aand gegeven zijn in de Mid- flburgse samenleving. iet name CDA-fractievoorzit- ?r P. M. Bruinooge drong aan P strengere controle. Koffie kops die zich keurig houden an vijf criteria hoeven niet te rezen voor de politie. „Zodra er chter aanleiding is - met name sprake is van overlast of als verdovende middelen ver- ocht worden aan mensen onder achttien jaar. moet van ons tent dicht." VVD-fractievoor- tter G. C. van Malland toonde 'opvallend veel begrip voordat at college dat er niet in slaagde ?t aantal koffieshops te halve- ..We weten dat er aandacht Kwaliteit 5-fractievoorzitter drs L. K. I?Kraker vond dat de gemeente [>k de kwaliteit van de aange ven softdrugs moet controle- bi Hem waren geluiden ter ore Tkomen dat er LSD gemengd "~dt in de weed. Hij stelde voor opraken te maken over de •aliteit met bijvoorbeeld lo- aie telers. Daarnaast sugge- torde hij een 'weedwinkel' te Penen, waar kwalitatief goed Pul wordt verkocht, torgemeester mr D. C. B. Bur- ieis wees die suggestie met Mh O BEL VOOR INFORMATIE (0118) 681000 DEN BOER DRUKKERS MARKT 51 4331 LK MIDDELBURG TELEFOON (0118) 681000 TELEFAX (0118) 681215 ten dat de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond zich aansluit bij de organisatie van LTO MidOost en ZMO. In dat geval ontstaat een club van boe ren waarbij de meerderheid van de Nederlandse bedrijven is aan gesloten. Daarmee zou een nieuwe stap worden gedaan in de richting van een landelijke or ganisatie. Van der Maas: „Daar is de hoop op gevestigd. Dat heb ben we klaar en duidelijk uige- sproken. Zo'n landelijke organi satie zou sterke provinciale steunpunten moeten hebben." Van het samengaan van ZMO en LTO MidOost worden aanzien lijke voordelen verwacht als het gaat om doelmatigheid. Er kan met minder afdelingen, minder bestuurders en minder perso neel worden gewerkt. Secretaris Oggel zei maandag overigens dat in de komende twee jaar geen gedwongen ontslagen val len. Hij liet verder weten dat de nieuwe organisatie relatief goed koper gaat werken Er worden meer faciliteiten geboden zon der dat daar kostenverhogingen tegenover staan. De contributie zal de komende drie jaar met niet meer dan het percentage van inflatie stijgen. klem van de hand. Hij hield de democraten voor dat het rijks beleid is om niet aan de 'achter deur' te controleren. „Dat wil men juist niet in ons gedoogbe leid. In winkeltjes geloof ik hele maal niet." De burgemeester ge loofde ook niet in een nog stren gere controle. „We zitten er nu al redelijk fors op." De illusie dat de verkoop van softdrugs aan banden gelegd kan worden, had hij evenmin. DEN BOER DRUKKERS DE MEEST VEELZIJDIGE <u DRUKKERS! Oplaadbare Zeelandkaart in Veere gepresenteerd Hel Zeelandkaart-promotieteam: vlnr.bestuurder Postbank M. Minderhoud, ANWB-topman mr. P. Nouwen, streekvervoerder drs. J. Rat, drs. B. Verwaayen van PTT Telecom en gedeputeerde J. G. van Zwieten (vlnr). foto Ruben Oreel van onze verslaggever VEERE - Het Oranjeplein in Veere stond maandag vol au to's. Het monumentenstadje kreeg een invasie te verduren van bestuurlijk Zeeland en enkele topmensen uit het be drijfsleven. Ze hadden iets te presenteren: de eerste oplaad bare Zeelandkaart. „Zeeland loopt eens voorop", verkocht gedeputeerde J. G. van Zwie ten de commerciële co-pro ductie van provincie en PTT Telecom. „Maar dan moeten we er wèl in geloven." Van Zwieten wist zich geassis teerd door een uitgelezen ge zelschap topfunctionarissen van PTT Telecom. Postbank, streekvervoerder VSN en ANWB. Zij waren in alle vroeg te. aan het begin van de werk week. naar Veere gereisd. Ze ontpopten zich allen tot 'a- postelen' van de oplaadbare chipkaart, waarvan Zeeland de primeur heeft. ANWB-directeur mr. A. Nou wen zei eerst schertsend: „On gelooflijk toch. dat wij in zo'n groten getale voor zo'n klein stukje plastic bijeenkomen. En dat nog zo vroeg ook." Se rieuzer sprak hij: „Hier begint het evangelie." In zakelijker termen merkte Postbank-directeur M. Min derhoud - 'Zeeland is ook mijn provincie' - hetzelfde op: „De Zeelandkaart is een belangrij ke, smaakmakende voorloper van de Chipper; de chipkaart van de Postbank. Hier kunnen wij nagaan hoe de markt op de chipkaart reageert." Proeftuin Zeeland is even proeftuin voor PTT Telecom en Postbank, zoals de grote commerciële banken actief zijn in Arnhem met hun chipknip. Een con currentiestrijd tussen de gi ganten wacht dit najaar. Alle Giromaatpassen worden dan geleidelijk vervangen door Chippers. De grote banken be ginnen na de zomer met de verspreiding van de Chipknip. Zonder uitzondering geloof den de 'apostelen' maandag in Veere in het succes van de chipkaart. Ook het pinnen - het geld uit de muur halen - is snel ingeburgerd. Diezelfde klant kan straks met één kaart: parkeren, in de bus. te lefoneren. winkelen, afreke nen in een restaurant. De mo gelijkheden lijken onbe- grensd. Het doel van de aanbieders (de banken) en de acceptanten (de ondernemers) is klantenbin ding. Winkeliers kunnen met de chipkaart bijvoorbeeld een eigen spaaractie opzetten. Voor de middenstand had Postbank-directeur Minder houd een geruststellende me dedeling. Het aantal kastjes - terminals - voor het lezen van betaalkaarten blijft tot één be perkt, Postbank en banken zijn daarover in gesprek. In het feestgedruis paste de discussie over een bijdrage voor de oplaadbare Zeeland kaart niet. PTT Telecom-di- recteur drs. B. Verwaayen noemde die discussie 'onzin' en 'flauwekul'. In zijn speech bracht hij in dat verband de re clamespot 'ons Zeeuwen bin zuunig' in herinnering, als af schrikwekkend beeld van Zee land. Hij had ook een belofte „De oplaadbare Zeelandkaart blijft in elk geval gratis tot het jaar 2000 voor de huidige be taalmogelijkheden.' Eind deze week valt de eerste oplaadbare Zeelandkaart bij een aanvrager op de deurmat PTT Telecom heeft 170.000 klanten in Zeeland aange schreven Projectmanager D. Noordhoek sprak van 'duizen den reacties' tot nu toe van onze verslaggever VEERE - Gedeputeerde J. G. van Zwieten wordt niet moe de Zeelandkaart te promoten. Maandag mocht hij voor tv- camera en microfoon dé pro motie-handeling van de dag verrichten: betaald parkeren met de Zeelandkaart op de Veersedam. Het lukte hem tot drie keer toe niet een ticket te bemachtigen. De vierde keer maakte de parkeerautomaat het bekende, bijna gelukza lige print-geluid. Van Zwie ten lachte breeduit: „U ziet het, voor mij is het ook nog even wennen." Wennen was het ook voor de leverancier van de parkeerap- paratuur langs de oevers van het Veerse Meer. Hij was te laat. Alles moest 1 april in ge bruik zijn. Dat is vertraagd tot half mei. Van Zwieten maakte er niet zo'n punt van. maan dag. „Er is een schadeloosstel ling geregeld. Dat komt goed Maar het moet vooral gaan zo meren." Wat Van Zwieten gisteren ove rigens niet lukte, hebben en kele duizenden mensen voor hem vorig jaar al wel gedaan, betaald parkeren met de Zee landkaart in Goes, bij Delta Expo en aan de Brouwersdam. Dat was bij wijze van proef. Zo'n 75.000 kaarten zijn toen in de markt gezet. Markton derzoek wees uit dat de appa ratuur naar tevredenheid werkte. Acht op de tien onder vraagden wilden een echte chipkaart. Twee van de acht in het Heikantse moestuintje aangetroffen veen mollen. foto Charles Strijd van onze verslaggever HEIKANT - Zo'n tien jaar terug werden veenmollen nog regel matig gesignaleerd in veen- en zandgronden van Oost-Zeeuws- Vlaanderen. In Clinge, Heikant en Bosehkapelle waren boeren en tuinliefhebbers meestal niet zo blij als ze een mol- of aardkre- kel (zoals de veenmollen in de volksmond heten) ontdekten. Met de 'schopjes' aan zijn voor poten vernielde het grote insect menig landbouw- of siergewas. Allerlei bestrijdingsmiddelen en het slechte weer van de laatste jaren drongen de veenmol ech ter terug en de laatste jaren werd het beestje nauwelijks meer ge zien. Toen de familie Van de Vel de aan Eddy Taelman van na tuurbeschermingsvereniging De Steltkluut meldde dat in hun moestuintje aan de Polenlaan in Heikant een aantal aardkrekels rondgroeven. was Taelman de koning te rijk „Ik had er nog nooit een gezien. In de jaren ne gentig is er geen enkele melding bij de insectenwerkgroep van De Steltkluut binnengekomen liet hij maandag opgetogen we ten. Bram van de Velde liet zijn klas genootjes van basisschool De Heidepoort. een paar weken gele den al zien hoe een veenmol er uit ziet. Van de acht exemplaren die dit weekeinde in de Heikant- se tuin werden aangetroffen 'en aan het gangenstelsel te zien. zitten er nog meer'i heeft Tael man er dne ter bestudering mee naar huis genomen. De kleinste is zwart en de twee grotere izo'n vijf centimeter lang) zijn donker bruin. constateerde hij Behalve het verminderde gebruik van be strijdingsmiddelen is ook de droogte van de afgelopen weken van invloed geweest op de terug keer van de molkrekels. heeft Taelman zich laten vertellen. van onze verslaggever WAARDE - De schatgraver ij op het Verdronken Land van Valc- kenisse bij Waarde is moeilijk aan banden te leggen. De politie betrapte afgelopen weekeinde drie lieden die op de slikken met metaaldetectoren speur den naar pelgrimsinsignes, maar gerichte controles hebben geen prioriteit. Politie, Rijks waterstaat, Staatsbosbeheer en provinciaal archeoloog drs E. Vreenegoor overleggen op 6 ju ni over maatregelen tegen de schatgravers. De laatste bepleit een detectorverbod, zoals voor de Westerschouwse stranden geldt. Archeologen hebben een hekel aan de schatgravers, omdat ze de structuur van het bovengeko men oudland vernietigen en daarmee stukjes van de histori sche puzzel. Volgens provinciaal archeoloog Vreenegoor is Zee land erg in trek bij metaaldetec torclubs. Oude metalen voor werpen en de pelgrimsinsignes blijven onder water en in het slik mooi geconserveerd. Vreene goor zegt dat vanuit de Rand stad busreizen naar het zuidwes ten worden georganiseerd. De discussie over de schatgrave- rij. die in Valckenisse het ar cheologisch onderzoek belem mert, is recent weer opgelaaid Vanuit de Heemkundige Kring De Bevelanden werd geklaagd Drietal illegaal in pand Terneuzen TERNEUZEN - Drie mannen van 36, 30 en 26 jaar zonder vas te woon- of verblijfplaats wer den maandag aangehouden, omdat ze zich in een pand aan de Grenulaan in Terneuzen bevon den. Op de woning is artikel 461 van toepassing. Dat wil zeggen dat het pand voor hen verboden ter rein is. De mannen zijn na ver hoor heengezonden. bij de gemeente Reimerswaal. Of die mogelijk een verbod op het illegale spitwerk kan opne men in de algemene plaatselijke verordening? Volgens Reimers waal heeft dat geen zin, omdat de Natuurbeschermingswet het schatgraven niet toelaat, zowel op de schorren als de slikken. Daarnaast acht de gemeente controle op een detector- of graafverbod nauwelijks moge lijk, meldt ze in een brief aan de heemkundige kring. Hoofd recherche J. H. van de Hoef van het district Ooster- scheldebekken erkent dat de po litie geen tijd heeft om gericht te controleren op de slikken bij Waarde. Dat gebeurt alleen als de surveillance het toelaat. „Aanpak van dit soort overtre dingen heeft geen prioriteit. Het staat ook niet in ons beleids plan. Maar als we schatgravers op heterdaad kunnen betrap pen. zullen we dat niet nalaten." De politie nam afgelopen week einde metaaldetectoren en graafmateriaal in beslag. Pro vinciaal archeoloog Vreenegoor juicht die aanpak toe. „Een boete van driehonderd gulden doet die lui niets, maar zo'n de tector kost al gauw tweeduizend gulden. Dan tref je ze flink in de portemonnee." Geldboete Hoewel de Natuurbescher mingswet strafvervolging moge lijk maakt, vraagt de gemeente Reimerswaal zich in de brief aan de heemkundige kring af of justi tie altijd daartoe overgaat. Per sofficier mr D. Veurink van het openbaar ministerie in Middel burg meent dat doorgaans in eerste instantie een geldboete wordt opgelegd en, afhankelijk van de ernst van het vergrijp en het feit of er sprake is van herha ling, verbeurdverklaring van metaaldetectoren en graafwerk- tuigen. De milieuofficier van jus titie. die schendingen van de Na tuurbeschermingswet behan delt, was maandag niet bereik baar. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Middel burgse touringcarbedrijf Car lier is van de ondergang gered door de firma Noot Holding uit Ede. Noot Holding heeft een meerderheidsaandeel in het be drijf verworven. De werkgele genheid van de ongeveer vijftig Carlier-medewerkers is veilig gesteld. C. Hage - tot voor kort enig aandeelhouder - blijft di recteur. „Feitelijk verandert er niet zo veel bij Carlier". lichtte Noot-di- recteur W. Bolderman maandag toe. „Wij hebben de meerderheid van de aandelen. Dat is alles. En we pompen er ook wat geld in. zodat het bedrijf financieel ge zond wordt en blijft." Noot Holding heeft de rol van reddende engel vervuld, zo blijkt uit Boldermans woorden Car lier verkeerde in financiële pro blemen. veroorzaakt door een poging om nieuwe buslijnen in Zeeland op te zetten. Het Ameri kaanse concern Vancom trad op als partner. Scholieren Carlier en Vancom wilden het scholierenvervoer naar het Cal- vijn College in Goes en Krab- bendijke omzetten in gesubsi dieerd openbaar vervoer. De twee hadden verschillende be langen. Vancom aast op expan sie in het Nederlands openbaar vervoer; Carlier wil het scholie renvervoer behouden. Hoewel zij sterke kaarten in handen hadden, wees het ministerie van Verkeer en Waterstaat .op ad vies van de provincie, het subsi dieverzoek af. Subsidiegelden zouden te versnipperd raken. „Het opzetten van die lijndien sten heeft Carlier enorm veel in spanningen en geld gekost", al dus Bolderman. „Toen zijn wij in contact gekomen met Carlier. Ik ken directeur Hage al jaren. Overname van aandelen kwam ter sprake. Als ondernemer kijk je dan: is het lucratief of niet? Wij denken van wel. Carlier is een prachtig bedrijf. Het zou zonde zijn, als het door deze pro blemen naar de kelder zou zijn gegaan." Boldermans bedrijf Noot Hol ding is sterk in grote delen van Gelderland en Utrecht in het kleinschalig vervoer (scholieren, ouderen, gehandicapten), be- drijfsvervoer, taxi's, en besloten busvervoer ('dagje uit met de vereniging'). Er werken onge veer 200 mensen. Carlier be weegt zich in Zeeland op dezelf de markt als Noot Holding. „De naam aard- of molkrekel ligt zeer voor de hand De insecten lijken veel op grote sprinkha nen. Dat boeren en tuinders niet zo gek op de beestjes zijn is lo gisch Op zoek naar larven en re genwormen graven ze net onder het aardoppervlak en daarbij worden nogal wat plantenwor tels. die ze overigens ook wel eens verorberen. doorge knaagd Taelman zal de komende weken goed rondkijken of hij de veen mol op eigen kracht kan vinden De maanden mei en juni houden de aardkrekels zich namelijk be zig met de voortplanting Om ge schikte partners te vinden, vliegen de insecten luid zoe mend vlak boven de grond. Tael man „Na de paring legt het vrouwtje, dat daartoe met een speciale legboor is uitgerust, zo'n driehonderd eieren, die na ongeveer drie weken uitkomen." Hij heeft tivee linkerhan den. Deze eigenschap heeft hij tot nu toe slechts als een licht gebrek ervaren. De laatste tijd komen zijn kin deren echter thuis met en thousiaste verhalen over de vader van Kelly die een tno- torfiets uit en in elkaar sleu telt. over de vader van Erik die radio's en andere elek tronica met zijn soldeerbout te lijf gaat en over de vader van Joeri die zo'n mooi dui venhok heeft getimmerd. „Dat kun je ook wel. he pap", zeggen ze dan. want kinderen hebben graag een vader die alles kan. Een ont zag dat nergens op is ge stoeld. want behalve stukjes als dit heeft hij des avonds weinig om tevreden op terug te zien. Het ivertrouwen van de kin deren in de vaardigheden van hun vader is duchtig ge schaad sinds hij er in één weekend niet slaagde de walkman van zijn oudste spruit aan de praat te krij gen noch het hinderlijk ge kraak in de versnelling van haar fiets te verhelpen. Evenmin bleek hij in staat de basketbal van de jongste op te pompen. Mopperend brachten de kinderen in herinnering hoe behendig de vaders van hun vriendjes en vriendinnetjes zijn. Mismoedig onderging hij deze aanslag op zijn voetstuk Zijn oudste zag de doffe blik in zijn ogen en vat te mededogen op voor de on handige vader .Ach", klonk het opbeurend. ..die andere vaders kunnen lang niet zo siiel typen als jij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 9