Stakingsgolf treft Duits vervoer Proces-Tadic spitst zich toe op etnische zuiveringen -berco PZC uouden Palm voor Jritse filmer Leigh Nog geen opheffing IJ-exportverbod an Brits rundvlees idams (Sinn Fein) )ereid geweld in lister af te zweren China lauw over voorstel Taiwan ETA wil acties in Frankrijk Noorwegen opent jacht op walvissen PvdA en VVD: band met Suriname onder Bouterse herzien Nederland helpt bij opruimen Russische chemische wapens buitenland 'jus- en tramverkeer in Noordrijn-Westfalen vrijwel lamgelegd Bij ons is er altijd wat te doen. Kom even kijken. cet\ JNN/ERFURT (AP/DPA) - eer dan 100.000 ambtenaren •bben maandag in verschil- nde delen van Duitsland het ,r O? erk neergelegd. Ze eisen dat ,rnj regering haar plan om de nbtenarensalarissen voor ■jïee jaar te bevriezen, intrekt. Hoor de stakingsacties raakten lu^t openbaar vervoer, de vuilop- aldiensten, de kinderdagop- ng en de ziekenhuizen ontre- ld. Ook de acties bij de poste en werden uitgebreid. In het lavsic: Karadzic ilijft president ANJA LUK A (AFP) - Er is geen (rake van dat Radovan Karad- aftreedt als president van de isniseh-Servische Republika pska. „Mensen met veel vcr- eldingskracht hebben uit het it dat Karadzic een deel van n taken aan mij heeft overge- igen, de conclusie getrokken it hij zou aftreden. salarisoverleg zit tot nog toe geen schot. De onderhandelin gen worden morgen voortgezet. De bonden eisen voor de 3,2 mil joen ambtenaren een loonsver hoging van 4,5 procent, maar de werkgevers houden vast aan een nulronde, Het was de grootste waarschu wingsstaking sinds het begin van de arbeidsonrust op 9 mei. De bevriezing van de lonen maakt deel uit van een bezuini gingsplan dat nog dit jaar 50 mil jard mark (56 miljard gulden) moet opleveren. De plannen voorzien voorts in vermindering van het ziekengeld en langere werktijden. Het openbaar vervoer in Noord rijn-Westfalen, de Duitse deel staat met de grootste bevolking, kwam stil te liggen door een sta king van bus- en trampersoneel. Ook in delen van Baden-Würt- temberg en Beieren werd het openbaar vervoer getroffen. Fo rensen in Bonn, Keulen, Duis burg, Duesseldorf en andere ste den probeerden op andere ma nieren op hun werk te komen en ANNES (AFP/RTR/ANP/DPA) )e Gouden Palm voor de beste lm van 1996 is op het 49e film- 3 2$lstival in het Franse Cannes 3 3:>egekend aan Secrets en Lies an de Brit Mike Leigh. De gro- prijs van de jury ging naar :eaking the Waves van de eon- oversiele Deen Lars von Von rier. ite actrice was volgens de in- 11 mationalejury de Britse Bren- Blethyn voor haar rol in Se- ■ets en Lies. Daarin speelt,zij nfabriekarbeidster die plotse- ig en onverwacht geconfron- erd wordt met haar dochter: n jonge, zwarte, carrièrema- pnde vrouw. Daniel Auteuil en seal Duquenne moesten de ti- van beste mannelijke hoofd speler delen. Auteuil en Du- enne kregen de prijs voor hun el in Le 8ème Jour van de Belg co van Dormael. regieprijs ging dit jaar naar iVerenigde Staten. Joël Cohen eeg die voor zijn film Fargo er een kidnapping in het Ame- iaanse middenwesten. Un hér- pii j lan|_j o nfcn onze correspondente 11 Knol BUSSEL - Sperma van Britse inderen bleek maandagavond kt het struikelblok te zijn »or een versoepeling van het Iportverbod voor Britse run eren en runderproducten. Het ^erma was de reden waarom ken van de vijftien veteri- rjtire experts van de landen van e Europese Unie, onder wie de ederlandse. een voorstel van j) Europese Commissie afwe- in om de Britse uitvoer van ge- «ine, talg en sperma weer vrij «geven. ordat de export van sperma er kan worden toegestaan, et er volgens minister Van sen van landbouw eerst ze- beid zijn dat het afkomstig is bedrijven die absoluut vrij van de gekke-koeienziekte SE. De Britten zijn echter 'nog pg niet zover dat ze dat type tanties kunnen geven', oor- elde hij maandagavond, et Nederland hadden ook Bel- e, Duitsland, Luxemburg. Por- gal, Oostenrijk en Spanje hun jfels over de veiligheid van sperma, vooral omdat we- hschappers nog geen uitsluit- 1 hebben weten te geven over overdracht van BSE van eien op kalveren. Ierland was met enkele an- tegenstemmers wel bereid de export van gelatine en in onze correspondent gns Geleijnse INDEN - De Britse regering de politieke partijen hebben iandagavond wantrouwend iageerd op de uitspraak van in-Feinleider Gerry Adams •I zijn partij bereid is geweld |te zweren bij het zoeken naar oplossing voor het Noord ie probleem. woordvoerder van premier lor zei dat er voor Adams par- lech ts plaats is aan de onder- idelingstafel als de IRA een iw bestand afkondigt. Het voor het eerst dat Adams tens Sinn Fein, de politieke van de IP A. beloofde van ge ld af te zien. Hij deed dat in BBC-interview over de ver- taxichauffeurs zeiden dat ze het nog nooit zo druk hadden. Ook werknemers bij het openbaar vervoer in Baden-Wuerttemberg en Nedersaksen hielden een waarschuwingsstaking. Militairen op een basis in Baden- Wuerttemberg kregen hun ont bijt uren te laat omdat het keu- kenpersoneel het werk neerleg de. Een paar duizend agenten in de oostelijke stad Erfurt legden het werk neer. Voorzitter Her mann Lutz van de politiebond GdP noemde het bezuinigmgs- pakket „genadeloos en on rechtvaardig". Het bezuini gingsplan „is het afscheid van deze republiek van de sociale staat", die de maatschappij tot nu toe bijeen heeft gehouden en die als voorbeeld geldt in de hele wereld, aldus Lutz. Rainer Staudigel, GdP-voorzit- ter in de deelstaat Thuermgen herinnerde aan de belofte van kanselier Helmut Kohl „om bloeiende landschappen" in het oosten te laten ontstaan. „Wat met name bloeit is criminaliteit en misdaad, werkloosheid, ar moede en het misbruik maken van de angst onder de mensen" In Beieren legden maandag ook enkele honderden metaalarbei ders het werk neer om vervol gens deel te nemen aan ambte- narendemonstraties tegen de bezuinigingsplannen van de re gering De metaalvakbond IG Metall kondigde voor de komen de dagen meer massa-demon straties. os trés discret van de Fransman Jacques Audiard werd be kroond voor het beste scenario. De gouden camera, voor de bes te eerste film, werd toegekend aan Love Serenade van Shirley Barret uit Australië. De prijs voor de beste techniek was voor Microcosmos. een spectaculaire film over de insektenwereld, van de Fransman Claude Nuridsany en Marie Perennou. Juryvoorzitter Francis Coppola kondigd onder applaus, boege roep en gefluit aan dat de jury besloten had een speciale prijs voor „moed, oorspronkelijkheid en durf' toe te kennen aan Crash van de Canadees David Cronen- berg. Veel critici hadden vooraf gaand aan het festival deze film, waarin sex wordt vergeleken met auto-ongelukken, gekraakt. De Gouden Palm voor de beste korte film ging naar Szel van de Hongaar Marcell Yvanyi. De prijs van de jury voor de beste korte film was voor Small Deaths van Lynne Ramsay uit Groot-Brittannië. Taiwanse Lee Teng-hui en echtgenote begroeten hun aanhangers na de inhuldigingstoespraak. foto Chang Liang-i/RTR PEKING (RTR/EFE) - De Chinese rege ring is niet onder de indruk van het voor stel van de Taiwanese president Lee Teng-hui een vredesreis naar China te maken. Lee zinspeelde ook op het losla ten van het streven naar een onafhanke lijk Taiwan. De Taiwanese president kwam maandag ochtend in de na zijn ambtsaanvaarding met zijn voorstellen voor de dialoog met Peking over de hereniging van beide Chi na's. Lee zei te hopen met het voorstel de relatie met China te verbeteren en de sta biliteit in de regio te vergroten. De woord voerder van de Chinese regering zei dat Peking „geen woorden maar daden" ver wacht. De 73-jarige Lee Teng-hui was al staats hoofd. Tijdens de eerste directe presi dentsverkiezingen in maart bevestigde het Taiwanese volk zijn positie. In diezelf de periode hield China militaire oefenin gen in de beurt van Taiwan om bevolking en machthebbers te intimideren. In zijn verkiezingcampagne maakte Lee minder opbouwende opmerkingen aan het adres van de communistische leiders in Peking. Hij noemde hen „bandieten" wier hoofden vol beton zitten. Peking ziet het westers georienteerde Tai wan als een afvallige provincie en streeft naar hereniging. talg onder voorwaarden weer toe te staan. Maar omdat de Eu ropese Commissie ook sperma wilde toevoegen aan de lijst vrij te geven producten, moest ook de Nederlandse veterinaire ex pert afhaken. Terwijl de deskundigen van het Permanent Veterinair Comité van de EU nog tot diep in de avond verder vergaderden, hiel den de ministers van landbouw het tot vanmorgen half tien voor gezien. Er werd maandag in Brussel ook nog geen verdeelsleutel gevon den voor de 1.35 miljard gulden die de Europese Commissie vo rige week beschikbaar stelde als schadevergoeding voor de rund vleessector. Minister Van Aart- sen vond het onterecht dat Ne derland in eerste instantie maar 1 procent aan premies werd toe gezegd. terwijl ons land zo'n 7 procent van de rundvleesmarkt heeft. Groot-Brittannië heeft maan dag een nieuw voorstel voorge legd, waarin het aantal te slach ten koeien wordt verdubbeld tot 80.000. Volgens minister Van Aartsen blijft echter het groot ste probleem de identificatie en registratie in Groot-Brittannie van runderen die van een BSE- vrij of BSE-besmet bedrijf ko men. Hij zei met de Britten te hebben afgesproken dat een groep Ne derlandse experts in Groot-Brit tannie poolshoogte zal nemen. MADRID/CORDOBA (AFP/ RTR/DPA) - De Baskische af scheidingsbeweging ETA is volgens Spaanse veiligheids experts van plan haar ter- reurcampagne van Spanje naar Frans grondgebied uit te breiden. Dat schreef de Spaanse krant El Pais giste ren. De ETA zou aansluiting zoe ken bij de zogenoemde Iparre- tarrak-groep. die strijdt voor de onafhankelijkheid van Frans Baskenland. Er zouden ook al Franse Basken in de ETA-leiding zijn opgenomen. Bovendien zouden de Franse ETA-leden hun Spaanse me destrijders via de Pyreneeën van wapens voorzien. De ETA-top is volgens het Spaanse ministerie van Bin nenlandse Zaken volledig om gevormd nadat de leiders van het commando in 1992 in Frankrijk zijn gearresteerd. De ETA zou nu door een drie koppige leiding worden aan gevoerd. Gisterochtend kwamen bij een bomexplosie in de Zuid-Spaanse stad Cordoba een militair om het leven en raakten drie mensen gewond. Volgens de burgemeester van Cordoba was de aanslag het werk van de ETA. Volgens een ooggetuige zat de bom mogelijk onder de auto van de omgekomen sergeant, die achtereen militaire bus reed. foto De La Fuente/EPA kiezingen voor een Noord-Iers Forum, die 30 mei worden ge houden. Protestante leiders in Ulster zei den Adams belofte niet te ver trouwen. „Mijn advies is om zeer sceptisch te blijven", zei David Trimble, de leider van de groot ste Unionistische partij. Maar de meer gematigde katholieke na tionalisten van de sociaal-demo cratische partij benadrukten dat Sinn Fein nooit eerder in de geschiedenis zo duidelijk had gezegd het geweld af te willen zweren. Adams omzeilde in het BBC-in- terview een antwoord op de vraag of Sinn Fein met de IRA zou breken als de terreurbewe ging doorgaat met geweld. „Wij zijn de IRA niet", aldus Adams. DEN HAAG (GPD/ANP) - De zaak voor het Joegoslavië-tri- bunaal in Den Haag tegen de Bosnische Serviër Dusko Tadic begint zich steeds meer toe te spitsen. Voor het eerst kwamen maandag in zijn proces de etni sche zuiveringen aan de orde waaraan hij zou hebben deelge nomen in de regio Prijedor in het noordwesten van Bosnië. Tevergeefs verzetten Tadic' ad vocaten zich tegen het oproepen van de Noorse rechter Hanne Sophie Greve als getuige-des- kundige. Als lid van de Commis sie van Deskundigen van de VN- Veiligheidsraad heeft zij onder zoek gedaan naar de zuiveringen in de Prijedor in de zomer van 1992. waarbij 43.000 van de oor spronkelijk 49.000 moslims uit de regio door de (Bosnischei Ser viërs op de vlucht werden ge jaagd of in kampen werden ver moord. Volgens Tadic' verdediging is Greves verhoor overbodig om dat zij haar conclusies baseert op verhalen uit de derde hand en vooruitloopt op de ooggetuigen die later zullen worden opgeroe pen. Greve heeft vierhonderd overle venden laten interviewen en ba seert zich verder op 'alle bron nen die we maar konden beden ken'. zoals het Internationale Rode Kruis, de VN-vluchtelin- genorganisatie en journalisten die in de regio hebben gewerkt. Een van deze laatsten, de Brit Ed Vulliamy van het dagblad The Guardian, wordt vermoede lijk later deze week gehoord. Vulliamy werd als een van de eerste journalisten toegelaten tot het 'dodenkamp' Omarska in Prijedor en heeft Tadic ontmoet in het politiegebouw van Prije dor Broederschap Greve schetste aan het begin van haar verhoor, dat vandaag wordt voortgezet, hoe moslims <44 procent i en Serviërs <42.5 procent) als gezamenlijke slachtoffers van de Tweede We reldoorlog vreedzaam samen leefden in een helvarend Prije dor De 'Broederschap van het Verleden' werd echter in de loop van 1991 verdeeld door het opko mend Servisch nationalisme De Bosnische Serviers werden te gen de moslims opgezet door de iBosnisch-i Servische propagan da-machine. „De mensen werden hier zo lang aan onderworpen dat ze echt, oprecht bang werden", aldus Greve. Op 30 april 1992 namen de Serviërs de touwtjes in han den in Prijedor, vanaf dat mo ment de 'Srpska Opstina Prije dor' De overname culmineerde een maand later in massale de portaties. (Advertentie) lange vorslstraat goes DINSDAG 21 MEI 1996 Kleiner handelsoverschot Japan TOKYO iRTR> - Het overschot op de handelsbalans van Ja pan is in april ten opzichte van dezelfde maand van 1995 afge nomen met ongeveer 65 procent tot 320.66 miljard yen 5.15 miljard). Dat heeft het Japanse ministerie van Financiën gisteren be kendgemaakt. De forse overschotten op de handelsbalans van Japan vormen al jaren een bron van spanningen met andere landen, in het bijzonder de Verenigde Staten Regisseur Altman onderscheiden CANNES (AFP/RTR) - De Amerikaanse filmregisseur Robert Altman is tijdens het filmfestival in Cannes benoemd tot ridder in het Legioen van Eer. een van de hoogste onderscheidingen van Frankrijk. Altman <711 is regisseur van onder meer MASH en The Player, een film waarvoor Altman in 1986 in Cannes werd onderschei den. Altman is al bijna dertig jaar een vaste gast op het Franse filmfestival. Sinds 1984 is zijn productiemaatschappij geves tigd in Parijs. Ontvoerden in Somalië vrijgelaten NAIROBI (AFP) - De drie medewerkers van een Duitse huma nitaire organisatie die elf dagen geleden in Somaliland werden ontvoerd, zijn gisteren vrijgelaten. De Brit Richard Copsy, de Duitser Günter Bisschoff en een niet nader aangeduidde So maliër werden op 9 mei ontvoerd in de republiek Somaliland. die zich van Somalië afscheidde na de val van dictator Moham med Siad Barre in 1991. Kernmateriaal gestolen in Finland HELSINKI (RTR) - Een vrachtauto met radioactief materiaal is het afgelopen weekeinde gestolen in Helsinki. De auto is maandag gevonden, maar de zeer gevaarlijke vracht is verdwe nen, zo maakte het Finse centrum voor radiatie en nucleaire veiligheid bekend Een functionaris van het centrum zei dat van het materiaal geen wapens kunnen worden gemaakt „Het is bestemd voor ziekenhuizen, voor diagnose-doeleinden.Het materiaal is ver pakt in lood en vormt geen enkel risico voor de gezondheid zolang het in de beschermende verpakking blijft, zei hij. Grote meteoroïde miste aarde nipt BODENTEICH <DPA) - Een pas op 14 mei ontdekt stuk rots met een doorsnede van tweehonderd meter dat met grote snel heid op aarde afraasde is ons zondag gepasseerd Dit gebeurde op maanafstand van aarde, maar in de astronomie is dit slechts een kleine afstand, zo deelde de Vereniging van Sterrenvrien den in het Duitse Bodenteich gisteren mee De door een Amerikaanse astronoom in Tucson ontdekte rots met de naam 1996 JA1 passeerde de aarde op een afstand van 450.000 kilometer, aldus de organisatie van Duitse amateur- astronomen. Een inslag op aarde zou een ramp hebben veroor zaakt. Als het object in zee was gestort, dan zouden vloedgol ven van véle tientallen meters hoog kusten hebben verwoest. Een inslag op het vasteland zou een aardschok hebben veroor zaakt. OSLO (AFP/ANP) - Het seizoen voor de jacht op walvissen is ge opend. Dat heeft het Noorse mi nisterie van Visserij gisteren bekendgemaakt. Noorwegen heeft een quotum van 425 wal vissen vastgesteld voor de jacht met commerciële doeleinden. Noorwegen en Japan zijn de enige landen die de walvisjacht instandhouden. Zij doen dat in weerwil van een verbod op de walvisjacht dat de Internatio nale Commissie voor Walvissen in 1993 afkondigde. Op 8 juli zul len circa veertig schepen uitva ren naar noordwestelijke wate ren van de Atlantische Oceaan om daar het Noorse quotum aan walvissen binnen te halen, Noor wegen heeft het quotum ten op zichte van vorig jaar bijna ver dubbeld: in 1995 doodde het land 217 van de 232 walvissen die het volgens quotum „mocht" binnenhalen. Noorwegen maakt alleen jacht op de kleine vinvis, de kleinste walvissoort, om het vlees. Inter nationale milieubeschermers hebben felle kritiek op Noorwe gen om de walvisjacht. Twee jaar geleden riep Greenpeace Nederlanders op niet in Noorwe gen op vakantie te gaan. Maandagochtend ondervroeg de Amerikaanse Brenda Hollis namens de aanklager de 28-ja- rige Bosnische moslim Elvir Pa- sic. Als politieagent in het stadje Rogiticain de buurt van het Oost-Bosnische Zepa maakte Pasic mee hoe de Serviers in de voornamelijk door moslims be woonde regio hun eigen structu ren opzetten. Voornamelijk door Serviers bewoonde dorpen in de omgeving werden in het voor jaar van 1992 ingelijfd bij een au tonome Servische regio. Pasic was er getuige van hoe het Joegoslavische Volksleger (JNA) steeds meer wapens en pantservoertuigen naar een na burige kazerne brachten, waar voornamelijk Serviers gelegerd waren. Bij een verkeerscontrole betrap te de agent Serviers die in hun auto tientallen machinegeweren en handgranaten vervoerden Zij gaven ruiterlijk toe dat zij de ze aan Servische burgers wilden uitdelen. Bovendien vertelde Pasic. die in mei 1992 werd vastgehouden in Oost-Bosnie. dat politiemensen tot de gevangenkampen werden toegelaten. HILVERSUM/DEN HAAG (ANP) - PvdA en VVD gaan er van uit dat de betrekkingen met Suriname aanzienlijk zullen be koelen als ex-legerleider Bou terse het na de verkiezingen de ze week voor het zeggen krijgt. Woordvoerders Van Oven (PvdA) en Weisglas (VVD) zei den in het Radio-1 journaal ove rigens niet te verwachten dat Bouterse na de verkiezingen van donderdag president zal worden. D66 en CDA willen niet speculeren over de uitkomst van de Surinaamse stembus strijd. Wat de VVD betreft zullen de be trekkingen op regeringsniveau bij winst van Bouterse op een zeer laag pitje terechtkomen, of zelfs nihil worden. „Al was het al leen omdat ik er geen enkel ver trouwen in heb dat in een Suri name van Bouterse het Neder landse belastinggeld in de vorm van ontwikkelingshulp goed be steed wordt," aldus Weisglas. Van Oven ziet geen reden om bij winst van Bouterse formeel de banden met Suriname te verbre ken. „Maar ongetwijfeld heeft dat een ernstige verkoeling tot gevolg en zou dat ook betekenen dat Nederland de samenwerking veel meer op niet-gouvermen- tele groeperingen zou moeten richten." verklaarde de PvdA- zegsman. Als Bouterse president wordt moet er bovendien klaarheid ko men over zijn rol in de december moorden in 1982 en zijn ver meende betrokkenheid bij de handel in cocaïne, vindt Van Oven. Voor die duidelijkheid er is kan Nederland niet op een nor male manier met Bouterse als staatshoofd omgaan. D66-woordvoerster Roethof stelt dat het Surinaamse volk zelf moet kiezen. Zij wil dan ook geen uitspraken doen over de toekomstige betrekkingen. Ook haar CDA-collega De Hoop Scheffer stelt dat het woord nu aan de Surinaamse kiezer is. Hij noemt het „niet verstandig" van Nederlandse polici nu al op een eventuele uitslag vooruit te lo pen. Bouterse haalde zondag in KRO's Brandpunt scherp uit naar Nederland en beschuldigde de regering van grove inmen ging in de verkiezingen. Hij noemde de Nederlandse opmer kingen over zijn betrokkenheid bij drugshandel hyprocriet. BONN/DEN HAAG (ANP) - Ne derland gaat Rusland helpen bij de vernietiging van chemi sche wapens. Het gaat daarbij om de destructie van 6.500 ton lewisiet. een blaartrekkend middel. Dat heeft minister Voorhoeve van Defensie giste ren aangekondigd op een inter nationale conferentie in Bonn over de ontmanteling en vernie tiging van chemische, nucleaire en conventionele wapens. De 6.500 ton lewisiet ligt opge slagen in Kambarka in de repu bliek Oedmoertia. 1.300 kilome ter ten oosten van Moskou. Het is de grootste voorraad lewisiet in Rusland. Lewisiet werd voor al in en direct na de Tweede We reldoorlog geproduceerd. Rus land gaat ervan uit dat de instal latie om het wapentuig te ver nietigen in 2000 gaat proefdraai en. In 2005 moet de hele voor raad opgeruimd zijn In totaal heeft Rusland 40.000 ton chemi sche wapens. Nederland wil in 1997 en 1998 be ginnen met een project voor het schoonmaken van grond die bij het overbrengen en vernietigen van het lewisiet naar verwach ting verontreinigd zal worden. Nederland heeft de nodige erva ring op dat gebied. De Duitse minister van Buiten landse Zaken. Kinkel, verklaar de gisteren dat Duitsland sinds 1995 al 50 miljoen D-mark heeft uitgetrokken om Rusland en Oekraïne bij de destructie van hun voorraden te helpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5