Vraagtekens rond verlamde kat c Missionaris in hel van Soedan PZC achtergrond 4p Brokjesproducent denkt niet dat oorzaak ziekte gevonden wordt het weer in zeeland levensbeschouwing Bezwaren Muskens slecht ontvangen bij Acht Mei Beweging p en in europa )l snelheidscontrole DINSDAG 21 MEI 1996 Vandaag door Peter Schat Er is geen centraal meldpunt of iets dergelijks voor dit soort gevallen. Was dat er wel. dan hadden we mis schien drie weken eerder alarm kunnen slaan en zouden er minder slachtoffers zijn gemaakt. Dat is de overtuiging van Spillers Petfoods-directeur Charles Jas. wiens bedrijf ruim vier weken gele den wereldkundig maakte dat de brok jes van Felix en de Variantjes van Tom Poes verlammingen bij katten konden veroorzaken. Naar het hoe wordt nog steeds naarstig gezocht. Het droogvoer voor katten is sindsdien niet meer geproduceerd bij de fabriek in Etten-Leur. Personeel van Spillers kreeg een onverwachte nieuwe taak: op ziekenbezoek bij de getroffen poezen. Laura Heeremans woont in Amsterdam en werkt op de marketingafdeling van Spillers Petfoods Benelux in Zwijn- drecht. Zij bezocht een twintigtal zieke poezen en is nu met directeur Jas bij To- ki in Amsterdam. Zijn baasje voerde hem tot daags voor die bewuste vrijdag 19 april Felix, 's Avonds zakte Toki door zijn poten en na vier weken is hij nog totaal verlamd. Alleen z'n staart, zwiept soms in niet-begrij pende woede heen en weer, wat in het begin nog door de twee andere katten in huis als uitno diging tot spelen werd opgevat. Die twee aten overigens uit hetzelfde pak en mankeren niets. Na vier weken zijn ze gewend aan hun invalide metge zel. 's Nachts slapen ze bij hem op z'n ziekbed en bij tijd en wijle geven ze hem een stevige wasbeurt. Dergelijke verha len krijgt Laura Heeremans overal te horen. Zij heeft inmiddels 'goed inzicht' in de relatie kattenbezitter-kat en het kattenleven op zich. „Het is allemaal van 'normaal doet-ie dit' en zo en tja. nu kunnen ze niets meer. Mensen moeten zich ontzettend veel moeite getroosten om hun zieke kat te verzorgen, want eten en naar de bak gaan. niets gaat meer op een normale manier. De im pact op het dagelijks leven is enorm. Het frappeert me wel, dat mensen hun kat als volwaardig deel van het gezin beschouwen. Het wordt bijna een kind." Afgeblazen Laura en haar vijftien collega's van de marketing- en kwaliteitszorgafdeling hebben Nederland zo'n beetje verdeeld. Iedereen bezoekt de katten die in de buurt wonen. De ziekte dook verspreid over het hele land op, de eerste aanwij zing dat het niet om een virus kon gaan. „Ander werk is er niet. Alle campagnes en promotieactiviteiten zijn afgebla zen". zegt zij. Denken jullie er al over na hoe Felix en Tom Poes straks weer in de markt te brengen zijn? Jas veert op. met een blik op Heeremans. „Daar ben ik ook heel nieuwsgierig naar." Spillers Petfoods had een aandeel van tegen de 60 procent in het droogvoer segment voor katten. Het verdween als sneeuw voor de zon. Uit Duitsland aan gevoerde pakken moeten het gat weer dichten. De concurrentie liet een agres sieve campagne om munt uit de pech van Spillers te slaan achterwege. „Waarom zouden ze ook, als het doel toch al helemaal open is, hoef je niet met een sliding aan komen zeilen", zegt Jas ietwat mistroostig. Spillers Petfoods is overtuigd met de getroffen merken weer terug te komen. Felix is van oudsher Nederlands en wordt nu ook in Duitsland en Frankrijk geproduceerd. Zeventig jaar geleden maakte het al furore als Felix Katten brood. Generaties katten zijn er mee groot gebracht. En nu slaat dan een raadselachtige ziekte toe. „Er is niets vergelijkbaars in de historie bekend", zegt Jas. Wetenschappers checken elke mogelijkheid af en steeds meer oorzaken kunnen worden wegge streept. „De faculteit diergeneeskunde in Utrecht heeft gekeken naar zware metalen, arsenicum en microtoxinen. Dat zijn gifstoffen die door schimmels worden geproduceerd en mogelijk deze verlamming veroorzaken. Er is sectie verricht op overleden* katten, ook in Zwitserland, maar dat alles heeft nog niets opgeleverd. Wij snappen er niks van", verzucht Jas. Een kat kijkt verbijsterd toe hoe zijn favoriete brokjes in de vuilnisbak verdwijnen, foto Roland de Bruin GPD De ene kat krijgt het wel en de andere niet. Een ding is duidelijk: de verlam mingsziekte polyneuropathie is veroor zaakt door een vergiftiging en de be wuste stof heeft gezeten in de pakken afkomstig uit Etten-Leur. Slachtoffers vielen in Nederland. Zwitserland en Scandinavië. In ons land zijn ruim 350 katten getroffen, meer dan 120 gingen er aan de ziekte dood. Dat is een op drie. Het personeel, dat als de Florence Nigh tingales van Felix door het land trekt, vertelt bezitters van zieke katten dat ze de kosten die ze extra moeten maken, kunnen declareren bij de fabriek. De kwestie smartegeld ligt wat moeilijker. Het Nederlandse recht biedt daarvoor te weinig aanknopingspunten. „We zul len moeten nadenken over wat het pu bliek van een fabriek als de onze ver wacht en kijken wat we kunnen doen", zegt directeur Jas. Maanmannetjes Ruim 85 procent van de gemelde ziekte gevallen is door Laura en haar collega's bezocht. De rondes hadden vooral in het begin tot doel de oorzaak te achter halen. „Er waren bijvoorbeeld mensen die bij hoog en bij laag volhielden dat hun zieke kat nooit Felix of Tompoes gegeten had. Later bleek dan, dat die kat wel eens bij de buren op rooftocht ging." Dergelijke fenomenen schreven de on derzoekers toe aan 'maanmannetjes', naar het verhaal van het buitenaards wezen dat ziet dat aardlingen na het drinken van gin-tonic en Campari-tonic erg vrolijk worden en concludeert dat tonic een erg vrolijkmakend ingrediënt moet zijn. Maanmannetjes of niet, Jas houdt er re kening mee dat het raadsel nooit opge lost zal worden. „We zullen de consu ment in elk geval duidelijk moeten ma ken dat de brokjes op zeker moment weer veilig zijn." Vanaf begin vorige week rolden de Bonzo-brokken weer van de band in Etten-Leur. „Met de hondenbrokken zijn geen problemen", zegt Jas. De wetenschappers in Utrecht hebben voor komend najaar een internationaal symposium gepland over de myste rieuze kattenziekte. Want er valt in elk geval lering te trekken uit de gang van zaken. Heeremans: „Ik kom niet als autoriteit of een soort dierenarts bij de mensen, maar ik merk wefdat ze met veel vragen zitten over de voeding en de verzor ging". Jas: „En dan is er het punt van de melding. Pas toen wij op ons consumen tennummer binnen anderhalf uur twee vragen kregen over de verlammings ziekte, begon er een alarmbelletje te rinkelen. Dat was op dinsdag 16 april. Toen was een aantal katten echter al enkele weken ziek..." door Wiebe van der Hout De eerste keer dat een bisschop het woord voerde in een manifestatie van de Acht Mei Beweging (AMB) is voor de kritische rooms-katholieken niet de gehoopte historische door braak geworden. Bisschop T. Muskens van Breda kwam daar vorige week met 'ernstige bezwaren' namens de Nederlandse bisschop penconferentie. Tientallen van de achtduizend bezoe kers liepen daarop huilend de zaal uit. En dat terwijl bij zijn komst nog met luid ap plaus was begroet. De verwijten van de bis schoppen op een rijtje: in AMB-kringen klinkt het 'on aanvaardbare' geluid dat Je zus Christus slechts een van de grote profeten uit de ge schiedenis zou zijn en in die zelfde kringen wordt ge tornd aan het leergezag en het gewijde ambt. zijn niet toegestane tafelvieringen gehouden en wordt gepleit voor een priesterloze kerk en onafhankelijke parochies. Volgens Hedwig Wasser, voorzitter van de Acht Mei Beweging, heeft haar groe pering juist in de statuten staan 'de voetsporen van Je zus Christus te volgen'. Voorts liet zij vorig jaar al weten dat de kerkelijke hiër archie en de basis niet zon der elkaar kunnen. „Wij zijn niet tegen het ambt maar voor een andere invulling er van: minder van bovenaf, meer in de geloofsgemeen schap." De bisschop, dit keer verge zeld door zijn Groningse confrater Bernard Möller, was zich overigens niet be wust van de emoties in de Brabanthal. „Het is mij niet opgevallen dat er mensen wegliepen. Het kunnen er nooit veel geweest zijn." Scheidend coördinator Henk Baars vond het spijtig dat Muskens' optreden de indrukwekkende toespraak van de tot tranen geroerde rabbijn Awraham Soeten- dorp uit de aandacht ver drong. Baars maakte bij de Acht Mei Beweging nooit zo'n stille zaal en zoveel ont roering mee. De teleurstelling onder de 'bewegers' over hun eigen leidsman kwam tot uiting in bijna louter negatieve en fel le reacties op de muur met 'hartekreten' voor het AMB- bestuur. 'Toespraak? Ik kan wel janken' en 'Wat nou dia loog, alleen op eeuwenoude voorwaarden' en 'Laat bis schoppen eerst zelf schuld bekennen' stond er te lezen. En een waarschuwing: 'Laat je niet inpalmen door de bis schoppen'. 'Dialoog' is al jaren het cen trale woord in de moeizame toenadering van de regeer ders van de Nederlandse kerkprovincie en de in 1985 bij het pausbezoek opgerich te Acht Mei Beweging. Hed wig Wasser gaf voor de mani festatie begon al een schot voor de boeg: van een echte dialoog is geen sprake, alle uitnodigingen van haar be weging ten spijt. De RK Kerk gaat gewoon door met uitsluiting, censuur en inti midatie. Alleen celibataire mannen mogen het ambt en leiderschap uitoefenen en cruciale beslissingen nemen. En wie openlijk met een an dere mening komt. loopt vol gens haar het risico niet in de RK Kerk aan het werk te ko men of zelfs een baan te ver liezen. Volgens Muskens moest zijn toespraak een keer gehou den worden 'om van frustra ties uit het verleden af te ko men'. Hij sprak van een be vrijding en opluchting voor de bisschoppen, die het on derling hartgrondig oneens zijn over de benadering van Acht Mei. Niet voor niets weigerde de Bossche bis schop Ter Schure zijn ge zicht op eigen terrein te la ten zien. Muskens gaf toe moeite te hebben met het oplepelen van een door twaalf bisschoppen gesanc tioneerde tekst terwijl hij al leen op persoonlijke titel mocht gaan. Vorig jaar verschenen dezelf de Muskens en zijn collega Ad van Luyn voor het eerst als bisschoppen bij de AMB in Den Haag. Toen zonder toespraak, nu was dat een voorwaarde van de bis schoppen om te komen. Dat stelde althans de organise rende AMB. maar Muskens ontkende dat. ,Je bent een goede kerel, maar helaas ben je geen moslim" door Bert Pol Soedan zucht onder het be wind van islamitische fun damentalisten dat onder lei ding van president Omar Al Bashir meedogenloos optreedt tegen andersdenkenden. De Ne derlandse missionaris Alfons ter Beke werkt al sins 1983 in Soedan: „andersdenkenden zijn ongelovigen. Zo worden we ook door de moslims genoemd. Of je nou wel of niet in God gelooft, je blijft een ongelovige. Vaak ko men ze naar mij toe om mij op de koran te wijzen. Wat jammer dat jij een christen bent. zeggen ze dan. Je bent een goede kerel, maar helaas ben je geen mos lim. Ook moet ik vaak horen: jij bent verdoemd als jij geen mos lim wordt. Jij zult het paradijs niet zien, maar in de hel terecht komen". De mensenrechten worden in Soedan op grove wijze geschon den. Maar de regering in Khar toem legt alle internationale protesten naast zich neer. Bijna overal in het land is de geheime politie actief, zoals destijds in het communistische Oost-Eu ropa, zegt Ter Beke. Hij is sinds 1965 als missionaris van de con gregatie Mill Hill werkzaam in Afrika. Eerst in Kameroen en nu al weer dertien jaar in Soedan, een land dat verscheurd wordt door een burgeroorlog, die voor al het zuiden treft. Daar wonen ook de meeste christenen, die als het aan het islamitische bewind ligt. allemaal moeten worden uitgeroeid. Uit Zuid-Soedan zijn al vier mil joen mensen richting Khartoem gevlucht. Nu wonen ze onder er barmelijke omstandigheden aan de rand van Khartoem, in de woestijn waar de temparatuur overdag tot ongekende hoogte stijgt. „Ze leven in jutezakken en kartonnen dozen, een verschrik kelijke situatie," aldus de 57-ja- rige Ter Beke, die nauw betrok ken is bij de hulpverlening aan deze mensen. Die hulp komt van Caritas. Memisa, Mensen in Nood, de Duitse organisaties Mi- serior, Kirchen in Not en Brot für die Welt en uit tal van andere landen. Verder zijn er tal van particulieren die het werk van Ter Beke een warm hart toedra gen en hem ook financieel steu nen. De missionaris is ook adviseur van het Soedanese episcopaat en staat in contact met zijn col lega's in Malakal. vijfhonderd ki lometer ten zuiden van Khar toem. Ter Beke moet er op toe zien dat ook hulpgoederen naar deze verafgelegen plaats worden getransporteerd. Alfons ter Beke blijft op zijn post. Er komen heel veel noodzendin- gen binnen, zegt Ter Beke. die eraan toevoegt, dat de autoritei ten de distributie proberen te dwarsbomen. „De islamitische regering vindt het heel verve lend dat de hulp van verschillen de christelijke kerken komt. Hulp die de regering zelf niet kan bieden. Vaak proberen ze die hulpzendingen door te spelen aan Dawa Islamia, een islamiti sche organisatie. De hulpgoede ren uit het buitenland worden dan geconfisqueerd, waarna Da wa Islamia er goede sier mee maakt. De spullen worden dan uitgereikt aan de christelijke Afrikanen buiten de stad. die denken dat de moslims hen hel pen", aldus ter Beke, die mo menteel tijdelijk in Nederland verblijft. „Sinds de onafhankelijkheid in 1956 is er altijd veel wrijving ge weest tussen de twee rassen, de Arabieren in het noorden en de negers in het zuiden. De span ningen ontstonden toen de Ara bieren alle belangrijke en ver antwoordelijke posten van de Engelsen overnamen. De zuider lingen mochten niet meerege- ren. Al snel ontstond onderdruk king vanuit de islamitische over heid". De Arabieren keken neer op de Afrikaanse christenen, die ze als slaven zagen. Dat was vroeger al zo. De Arabieren namen de Afri kanen mee naar het noorden waar ze als slaaf werden ver kocht. Die houding is eigenlijk foto Dinand Buismamn/GPD blijven bestaan. Het hele taalge bruik en het cultuurpatroon is minachting, merkt Ter Beke op. In 1972 werd in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba een vre desakkoord gesloten, dat stoel de op gelijke rechten voor alle Soedanezen. Maar deze mooie woorden werden nauwelijks in de praktijk gebracht. De mos lims bleven het land besturen. In de beginjaren tachtig brak de burgeroorlog uit, die nog immer voortwoedt. Oog om oog De handelwijze van de islamiti sche regering is toch niet in over eenstemming met de koran? „Binnen de islam bestaan veel stromingen. De moslims die in Soedan de touwtjes handen heb ben zijn echte fundamentalis ten, Ze zijn ontzettend streng. Ze zeggen ook. dat het Westen een perfide en perverse invloed heeft. Alles vanuit het Westen is slecht". Ter Beke vertelt dat sprake is van oog om oog en tand om tand. „Je neemt wraak op diegene die jou wat heeft aangedaan. Verge ving is een onbekend begrip, ook in de rechtspraak. Wanneer een moslim een andere moslim een tand eruit slaat, wordt hij daar voor veroordeeld. Het slachtof fer dat eerst werd geslagen, mag op zijn beurt de dader een tand uitslaan. In de islamitische we reld is die wraak nog altijd aan- Rond een lagedrukgebied komt met een zuidweststroming koele onstabiele lucht naar Zeeland, deze is vochtiger dan gisteren. Er is hierdoor meer beioolking en de buienactiviteit neemt ook toe. Naast stapelwolken en af en toe een zotnietje zijn er buien met later op de dag kans op onweer. De zuid tot zuidwesten wind is matig 3 tot 4 Bft., aan zee nog aj en toe vrij krachtig 5 Bft. De wind neemt geleidelijk af naar zwak tot matig 2 tot 4 Bft. De tem peratuur loopt op naar 12 tot plaatselijk 14 graden in het oos ten van de provincie. Vanavond en vannacht daalt het kwik naar 6 tot S graden. Ook dan is er nog veel bewolking en valt er een enkele bui. Nautisch bericht Wind: zuid tot zuidwest matig tot vrij krachtig 4 tot 5 Bft., afne mend matig 3 tot 4 Bft.. zicht: goed, in een bui matig, tempera tuur kustwater: 10 graden, af wijking waterstanden: geen af wijking van betekenis, maxi mum golfhoogte monding Schei- des: tussen een half en een me ter. Vooruitzichten Voor morgen: er komt maar geen verandering in de druksi- tuatie en hierdoor blijven wij met een zuidwestelijke aanvoer van koele vochtige instabiele lucht zitten. Er is overwegend veel bewolking met af en toe neerslag en de zon zal zich nau- ivelijks laten zien. Het kwik loopt op naar waarden tussen 13 en 15 graden. De zuidivestelijke ivind is zwak tot matig 2 tot 4 Bft. De minimum 's nachts 7 graden. Voor donderdag tot en met za terdag: langzaam ziet het er en en J naar uit dat er ivat zachlt lucht naar Zeeland komt. I temperaturen overdag lopenr van 15 graden op dondert naar 17 graden de anderei gen. Er is af en toe zon met rf steeds neerslag. De 2i/idu,eiLw ivind is matig. F Vbbei Ede onder 2rrk 1 onder Of reg pbte Eeeji lor c it op< laldi" ing e ild.C ZON EN MAAN 22 mei Zon Maan op 05.35 op 09.59 Hoog water Dinsdag 21 mei Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam West uur cm uur 5.12 224 17.35 5,31 251 17.51 6.27 300 18.4; 5.10 168 17.35 6.55 162 19.05 7.05 168 19 10 7.15 169 19.05 Woensdag 22 r Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam West uur cm uur 5.49 209 18.10 6.07 236 18 25 7.06 284 19 25 5.50 157 18.10 7.30 154 19.3: 7 35 161 19 40' 7.40 162 19.35 Laag water Dinsdag 21 mei uur cm uur Vlissingen 11.36 184 Terneuzen 11.56 194 Bath 0.47 240 12.55 Roompot Buiten 11.35 131 Zierikzee 0.40 156 1250 Yerseke 0.40 161 12.5a Philipsdam West 0.35 164 12.51 uur cm uur Woensdag 22 mei Vlissingen 0.01 199 12.0a Terneuzen 0.22 208 12.30 Bath 1.20 230 13.3 Roompot Buiten 0.00 149 12 1, Zierikzee 1.15 155 13.25 Yerseke 1.15 160 132. Philipsdam West 1.15 163 13.30 la' iliji aft bsni: ipsk; teldi dJ ta •agei kt hi. handen afgehakt, zoals in Saoe- die-Arabië gebeurt? „Er zitten in Soedan wel veel mensen in de gevangenis, die veroordeeld zijn tot het afhak ken van hun hand. Maar die straf is.tot nu toe niet uitgevoerd door de vele internationale protesten. Over het schenden van de men senrechten is ook door de VN in Genève een uitvoerig rapport samengesteld. De Soedanese re gering is daar woedend over". - U zet zich al jaren in voor nood lijdende mensen, onder wie nu de verschoppelingen aan de rand van Khartoem. Puur hu manitaire arbeid. Ziet het isla mitische bewind dan niet waar u mee bezig bent? „Ja. dat ziet men best. Maar ik ben geen moslim en dan komt mijn werk voor de moslims toch in een ander daglicht. Toch ko men er in het diepste geheim moslims naar mij toe, die na het lezen van het Nieuwe Testament over hun leven gaan nadenken. Deze moslims zouden best an ders willen gaan leven, zoals ook het respect hebben voor christe nen. Sommigen willen zelfs een volgeling van Jezus worden, maar dat is voor hen onmogelijk, want als een moslim een chris ten wordt, is hij ten dode opge schreven. Daar zijn verschillen de voorbeelden van". „Ik moet er altijd aan denken wat ik precies zeg. Ik kom altijd op voor rechtvaardigheid. Tij dens de zondagdienst heb ik het nooit over Soedan, maar over een land. Want overal heb je vei ligheidsagenten. die luisteren en alles opschrijven. Je staat er van te kijken wat ze allemaal weten, wanneer iemand het land wordt uitgezet. Dan word je met je ei gen uitspraken geconfronteerd. Het is jammer dat je niemand kunt vertrouwen. De gewone mensen zijn geweldig goed, maar je bent altijd bang om je hart uit te spreken. En dat merk je ook heel duidelijk aan andere mensen. Vooral onder elkaar, wantje kunt nooit weten of je te maken hebt met een rapporteur van het islamitische bewind", - Waarom blijft u in Soedan? „Niet omdat het er zo aange naam is. Ik blijf op mijn post om dat ik mijn leven zo goed moge lijk wil inzetten voor de mede mens. En ik vind ontzettend veel levensvreugde in datgene waar ik mee bezig ben. Als blanke loop ik niet zo gauw gevaar. Wel ken ik veel zwarte mensen die plotseling verdwenen zijn, maar daar kraait geen haan naar. On der hen is een aantal goede vrienden. Ze zijn spoorloos ver dwenen. Als ik in Soedan zou verdwijnen, komt er in elk geval een berichtje in de krant". Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met woensdag Finland: Rustig en droog weer met veel zon. In het zuiden soms bewolking en kleine kans op re gen. Maxima van 7 graden in het noorden tot 14 in het zuiden. Noorwegen: Flink wat zon. Op beide dagen in het zuiden wol kenvelden en van tijd tot tijd wat regen. Minder koud; woens dag maxima rond 14, in het noor den ongeveer 8 graden. Zweden: Flink wat zon, maar in het zuiden nog bewolkt en nat. Hogere temperaturen; woens dag maxima in het midden en zuiden rond 14 graden. In La pland enkele graden lager. Denemarken: Geregeld zon en vooral woensdag ook enkele buien. Ook onweer is mogelijk. Middagtemperatuur rond 13 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: wisselend bewolkt en enkele buien, misschien ook on weer. Woensdag veel wind. over wegend bewolkt en perioden met regen. Maxima rond 13 gra den. België en Luxemburg: Af en toe zon en met name enkele buien. Kans op onweer. Middagtempe ratuur rond 14 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en vooral en kele buien, .misschien met on weer. Woensdag langs de kust meer bewolking, mogelijk regen en een aantrekkende zuidwes tenwind. Maxima woensdag rond 16 graden. Portugal: Overwegend zonnig en warmer. Woensdag maxima van 20 graden bij Porto tot 27 in de Algarve. Madeira: geregeld zon en heel misschien nog een bui. Woens dag droog en meer zon. Middag- temperatuur ongeveer 19 gra den. woensdag enkele graden hoger. Spanje: Vrij zonnig en droog. Hogere temperaturen; maxima woensdag rond 27 graden, maar aan de oostelijke Costa's en langs de Golf van Biskaje bedui dend frisser. Canarische Eilanden: Droog en flinke perioden met zon. Ma xima rond 24 graden. Marokko: Westkust: Droog en tamelijk zonnig. Sterk aantrek kende oostelijke wind. Maxima ruim boven de 25 graden, maar bij zeewind aanmerkelijk koeler. Tunesie: Zonnig, maar woens dag ook veel hoge sluierbewol- king. In het noorden 23 graden, in het zuiden beduidend hoger. Zuid-Frankrijk: Geregeld zt t hier en daar nog een bui. saW met onweer. Warmer; maxij" woensdag van 18 graden inL, omgeving van Lyon tot 23 plL selijk langs de MiddellanLi Zee. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnii droog. Maxima rond 24 gradi Italië: geregeld zon en mi droog. Woensdag droog en nfcn c zon. Maxima meest tussen 25 y k 27 graden. Corsica en Sardinië: Droog RU! flinke perioden met zon. nd< dagtemperatuur rond 22 grac at lor Malta: Droog en veel zon. I poi xima ongeveer 26 graden. rer Griekenland en Kreta: Warn err veel zon. Middagtemperat ver meest tussen 28 en 33 graden lire Turkije en Cyprus: Kusten:: Et zon en maxima ongeveer 27 4de den. Ei Duitsland: Veranderlijk noi wolkt en enkele buien, walim dag vooral in het oosten. 1 ge- schien ook onweer. Middagti peratuur rond 17 graden. >or< Zwitserland: Af en toe zon fer vooral in het westen en nooi oet enkele buien, misschien met irts weer. Woensdag overal meer irhe en meest droog. Maxima rom n I graden. ni Oostenrijk: Wolkenvelden SE. enkele buien met kans op ng weer. Woensdag afnemendeirai igheid en meer zon. Middagti eld peratuur rond 19 graden. et I Tsjechië en Slowakije: Ni wat zon ook enkele buien, m( Sal lijk ook onweer. Woensdag i jJ" op de dag afnemend buiig. 1 f xima rond 19 graden. hi Weerrapporten 20 mei 20 uur: Q eie :de Amsterdam onbewolkt Athene licht bew. Barcelona licht bew. Berlijn licht bew. Boedapest regenbui Bordeaux licht bew. Brussel regen Cyprus onbewolkt Genève licht bew Innsbruck regen Istanbul licht bew. Klagenfurt regen Las Palmas hall'bew Lissabon licht bew. Locamo licht bew. Londen half bew. Luxemburg half bew Madrid licht bew. Malaga licht bew. Mallorca onbewolkt Malta half bew. Moskou half bew. Nice onbewolkt' Oslo licht bew. Parijs onweer Praag half bew. Rome onbewolkt Wenen regen Zurich half bew. slt De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontrole aan: A2 tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa A12 tussen Arnhem-Ede vice versa - roulerende radar Ter hoogte van Almere: A6-de Waterlandseweg (N27)-de Hogeri tv A28 Assen, bij wegwerkzaamheden A2 tussen Weert-Echt. bij wegwerkzaamheden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 4