wist van telefooninbraken Onze Top 10 van deze week. oh :TT 1 Koude winter levert schatkist meevaller van 300 miljoen op Autorijles tien tot vijftien gulden duurder Cinderen Irene in de delstand verheven )ok basisscholieren zen weinig boeken Opvang voor verhongerde sledehonden Controversieelste museum PvdA, VVD en D66 achter eigen bijdrage voor fondspatiënten O O O 4» PZC binnenland 3 3 Ianipulaties september 1989 al geconstateerd in Rotterdam Vereenvoudiging milieuregels voor kleine bedrijven O O O 0 O O 2.49 3.99 om ®®<D JÉSff 13.90 28& 2.49 -érTÏ 4.95 nü 5.99 -23T 1.25 32% 2.99 1.99 T°PRJ|n de week DINSDAG 21 MEI 1996 UTRECHT (ANP) - Autorijles sen worden komende winter tien tot vijftien gulden duur der. Momenteel kost een uur autorijles gemiddèld 57.50 gul den. De verhoging is het ge volg van een verplichte herha lingscursus die de instruc teurs met ingang van volgend jaar moeten volgen. Die cursus kost 10.000 gulden. Dit heeft H. van Gelderen, secretaris van de Bovag-afdeling Verkeers opleidingen gisteren beves tigd. De forse prijsverhoging wordt volgens Van Gelderen ook ver oorzaakt door een dreigend te kort aan rij-instructeurs. Di verse grote rijscholen kunnen nog moeilijk aan nieuwe in structeurs komen. Op dit mo ment zijn er nog geen wachttij den voor het volgen van rijles sen. De animo voor het vak van rij- instructeur is afgenomen, om dat de opleiding vorig jaar door een nieuwe wet is verlengd van drie tot minimaal acht maan den. Bovendien werd het exa mengeld verhoogd van 900 tot 1.600 gulden. Vorig jaar meldden zich bij In- novam. het exameninstituut voor rij-opleiders, nog elke maand 185 kandidaten, maar dat aantal is inmiddels gezakt tot 106. Het aantal aanmeldin gen voor motorinstructeur nam zelfs af van veertig tot ne gen per maand. Nederland telt naar schatting 11.500 actieve rij-instructeurs voor de personenauto. Dit jaar doen zon 190.000 mensen voor het eerst, rij-examen Vorig jaar daalde het aantal rij scholen in ons land met 20 pro cent tot 5.500. Het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen nam alleen nog rijscholen in het bestand op als ze beschik ten over instructeurs met gel dige papieren. UI'. Li-c r aa; IN HAAG (GPD) - De PIT jar eft in september 1989 al ont- dat er gemanipuleerd .M{ erd met het telefoonnet. In een bm hakelkast in de Rotterdamse jc laanse polder werd een diaier h: jlomatische nummerkiezer) vonden die 28 telefoonlijnen laste. Er is proces verbaal op- •niaakt. De drie personen die diaier aanbrachten zijn aan- t*l houden maar niet veroor- nj eld. Rotterdamse geval werd -citeravond bekend. Tot nu toe iwf eft de PTT steeds ontkend dat van grootschalige manipula- met. het telefoonnet sprake is zoals de Werkgroep 06-gedu- erden al jaren beweerd. De vis lier kiest automatisch en zon- medeweten van de abonnee of 00-nummers. Voor elke mi st ut ontvangt de exploitant een bedrag. De abonnee e r, ijgt onverklaarbaar hoge tele- 1 )iirekeningen. trc zindag liet PTT-zegsman De nog weten dat er van inbra- in schakelkasten om zo met telefoonnet te rommelen ïatilioit iets was gebleken. Gister- ori ond stelde PTT-directeur net- rkdiensten Kooij dat die uit raak gebaseerd was op het tbreken van concrete klach- van abonnees. Het Rotter- mse geval was volgens hem enige tot nu toe en door de Tzelf ontdekt. Door verande- nvi igen aan de schakelkasten is rhaling uitgesloten, aldus en ioij. ad ?tti wailgens één van de daders, die trad in het NOS-programma (iolfcee Vandaag, is herhaling nog im( leds mogelijk. Hij noemde on- be rmeer schakelkasten in flats op bouwterreinen als moge lijkheden. Betrokkene handelde op verzoek van een exploitant van een 06-nummer. In ruil voor het werk zou het drietal maan delijks 350.000 gulden mogen verdelen. De dader had toegang tot de schakelkast omdat hij voor de PTT werkte. Open lijnen Kooij erkende dat grootschalige fraude met het telefoonnet mo gelijk is ook al ontbreken daar voor nog steeds bewijzen. Die wil de PTT van de Werkgroep krij gen. De PTT stelt dat- de Werk groep wel veel beweert, maar nooit iets concreet, hard heeft aangetoond. Volgens de Werk groep, die afgelopen weekeinde aantoonde dat met het aanbren gen van een diaier een telefoon lijn te belasten is, is fraude on dermeer mogelijk door de dui zenden open lijnen die de PTT in beheer heeft. Dat zijn bestaande maar formeel niet in gebruik zijnde lijnen. De Werkgroep heeft al eerder inbraken in scha kelkasten als mogelijkheid voor fraude genoemd. Bewijzen erhaling De voorzitter van de Werkgroep, Claessen, liet gisteren weten de PTT-eis dat de Werkgroep be wijzen op tafel legt tijdens een 'o- pen' gesprek, af te wijzen. „Wij accepteren geen voorwaarden vooraf. Worden die toch gesteld dat is er geen gesprek", aldus Claessen, die erop wees dat de PTT zelf om het gesprek ge vraagd heeft. Gisteren hebben zich minstens 100 nieuwe gedu peerden bij de Werkgroep ge meld. Enkele Zuidhollandse be drijven hebben inmiddels beslo ten hun telefoonlijnen door niet- PTT'ers te laten doormeten op mogelijke manipulatie door der den. ■■in nd ibo en ÏNIIAAG (GPD)-De vier kin- 3'2iiren van prinses Irene zijn ver- ma ven in de adelstand. Maar als drie kinderen van prinses hristina daarom zouden vra- s n, maken ze geen kans. Dat n.d ft mr. O. Schutte, secretaris in n de Hoge Raad van Adel in in >n Haag. V® steren werd bekend dat de er' ideren van prinses Irene (de !IV dste zoon Carlos, de tweeling 11 di argarita en Jaime en jongste bi'J chter Carolina) voortaan als ins of prinses de Bourbon de door het leven mogen Dat houdt tevens in dat ze •s; t predikaat 'koninklijke hoog- v( id' mogen dragen. Volgens ,e hutte konden de kinderen van 01 prinses, die inmiddels alle ;r meerderjarig zijn, hun adel- :e titels aanvragen omdat hun oeder getrouwd is geweest met n 'echte' prins. Hugo van turbon Parma. at prinses Irene kort voor haar iwelij k in 1964 afstand heeft daan van haar recht op troon- volging, doet niet ter zake. Iet is niet van belang dat ze Afïi r irme ltt lan. 30ISTERDAM (ANP) - Basis- lolieren lezen weinig boeken hun vrije tijd. Naarmate ze ier worden, lezen ze steeds nder. Een leerling van groep leest in zijn vrije tijd zes mi- 3os 'en per dag in een boek. In >ep zeven is dat gedaald tot posiggeen vijf minuten. In groep innenschippers erliezen geding 7C m stunttarieven EN HAAG (ANP) - De presi- nt van het College van Be ep voor het Bedrijfsleven eft maandag in kort geding de afgewezen van de drie schip- rsbonden voor een tijdelijk rbod op ontheffing van het nimumvrachttarief in het itvervoer naar Belgie. ontheffing, waardoor in het rvoer van zout Van de Akzo Bijbel-vestigingen in Hengelo en ïlfzijl naar Tessenderloo Che- e vrachttarieven gelden die 30 ocent onder het wettelijke mi- numtarief liggen, is geba ad op ontheffingsgronden in tijdelijke wet vrachtvervoer- •ord Zuid. Het vervoer van lkzout is goed voor 400.000 n per jaar ofwel 15 procent van markt in het Noord-Zuid-ver- AMERSFOORT (GPD) - In Dierentehuis Amersfoort zijn 67 in beslag genomen husky-honden ondergebracht. De dieren zijn ernstig ondervoed. De Syberische poolhonden werden vorige week door de Landelijke Inspectiedienst van de Dierenbescher ming weggehaald bij een fokker die geen geld meer had om ze te voeren. Het Dierentehuis Amersfoort is gevraagd de dieren op te nemen omdat het over voldoende veldruimte beschikt. Vijftig husky's zijn nog bij de fokker. Districtsinspecteur R. Broekhuizen van de Inspectiedienst van de Dierenbeschng zegt dat de achtergeble ven honden er minstens even erg aan toe zijn, maar dat het een kwestie van geld is dat de dieren nog niet elders konden worden ondergebracht. In Nederland worden de husky's voornamelijk gebruikt voor sledehondenwedstrijden, maar wegens gebrek aan sneeuw worden ze hier voor karretjes gespannen. De meeste hus ky's zijn dan ook bestemd voor wedstrijden in het buitenland. foto GPD voor haar huwelijk indertijd geen toestemming heeft ge vraagd van de Staten-Generaal en dat ze afstand heeft gedaan van haar rechten op de troon", aldus Schutte. „Het enige wat telt is de afkomst van de vader, en Hugo van Bourbon is van adel. De drie kinderen van prin ses Christina hebben daarente gen geen recht op adellijke ti tels, want Christina's ex-man, Guillermo, heeft nu eenmaal geen adellijke achtergrond. Dus vallen haar kinderen onder het burgerlijk recht." Bij de kinderen van prinses Mar griet is er geen probleem. Mr. Pieter van Vollenhoven is welis waar niet van adel, maar de kin deren zijn toch al bij hun geboor te automatisch in de adelstand verheven. Dat komt omdat prin ses Margriet, in tegenstelling tot haar twee zusters Irene en Chris tina, geen afstand van haar rech ten op de troon heeft gedaan. De vier zoons van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven zijn officieel 'prinsen van Oranje-Na- ssau-Van Vollenhoven'. GRONINGEN - Het interieur van het Groninger Museum van de architect Alessandro Mendini. De jury van de 'European Museum of the Yer Award' heeft dit uitgeroepen tot het controver sieelste museum van Europa. De titel museum van het jaar ging naar het Museum van de Roe meense Boer in Boekarest. foto ANP Weinig nieuws in kabinetsplan veiligheid wegen DEN HAAG (GPD) - Het kabi net komt ondanks het toene mend aantal verkeersdoden niet met nieuwe plannen voor verbetering van de verkeersvei ligheid. Het besloot gisteren wel opnieuw aandacht te vra gen voor het dragen van auto gordel en bromfielshelm, het rijden onder invloed en handha ving van de maximumsnelheid. Ook moeten rijschoolhouders regelmatig op opfriscursus. De PvdA-woordvoerder Van Heemst betreurde dat verant woordelijk minister Jorritsma (Verkeer en waterstaat) in het Meerjarenprogramma Verkeers veiligheid 1996-2000 niet met nieuwe plannen is gekomen. De minister steunt bovendien te veel op organisaties als Veilig Verkeer Nederland. ANWB en ENFB, meent Van Heemst. Eer der lieten ook andere Kamer fracties al kritiek horen op het ontbreken van nieuw' beleid voor de verkeersveiligheid. In het mMeerjarenprogramma staat dat de samenwerking met de bovengenoemde organisaties moet worden verbeterd. Deze aanpak moeten leiden tot een meer gecoördineerde aanpak van de problemen. acht, de oudste groep, is het aan tal minuten gedaald tot minder dan vier per dag. Dat. blijkt uit het onderzoek Aap. Noot, Niets van het SCO Kohnstamm Instituut. Daar voor werden bijna duizend kin deren tussen negen en twaalf jaar vier jaar lang gevolgd, van groep vijf tot en met groep acht. De onderzoekers. M. Otter en R. Schoonen. komen tot de conclu sie dat kinderen al op de basis school hun interesse in lezen ver liezen. en niet pas in het voortge zet onderwijs. Meisjes lezen iets meer dan jongens. Televisiekij ken blijkt onder kinderen een veel populairdere tijdsbesteding dan lezen. Daar gaat per dag an derhalf uur aan op. Uit het on derzoek blijkt overigens niet dat minder televisiekijken tot meer lezen leidt. Stripboeken zijn niet per defini tie de meest gewilde lectuur. In groep vijf geven kinderen zelfs de voorkeur aan een boek boven een strip. In groep acht is die in teresse veranderd. Dan zijn stripboeken populairder. Het Sociaal en Cultureei Plan bureau (SCP) publiceerde vorige maand een rapport waaruit bleek dat de afgelopen vijftien jaar ook onder volwassenen het lezen in de vrije tijd is afgeno men. DEN HAAG (GPD) - De strenge winter levert de schatkist dit jaar een meevaller op van 7.0'n 300 miljoen gulden. Dat blijkt uit de Voorjaarsnota, die het ka binet gisteren heeft vastge steld. Het faillissement van Fokker kost de schatkist in 1996 daarentegen ruim een half mil jard extra: een tegenvaller voor minister Wijers (economische zaken) van 360 miljoen gulden, terwijl Defensie 160 miljoen uit geeft voor de versnelde aan schaf van Fokker-vliegtuigen. Volgens de Voorjaarsnota - een opsomming van de mee- en te genvallers voor het lopende jaar- loopt de staatsschuld dit jaar licht terug. Vorig jaar was de schuldquote - de staatsschuld afgezet tegen het bruto binnen lands produkt (wat we met z'n allen verdienen) - 79,8 procent, dit jaar wordt het 79,6 procent. Dat is ruim een procent méér dan vorig jaar op Prinsjesdag nog werd gedacht. Dat komt om dat de schulden van de sociale fondsen en van de lagere overhe den. die meegeteld worden, ho ger waren dan gedacht. De schuldquote is van belang voor de toetreding tot de EMU. de Economische en Monetaire Unie. In het examenjaar 1997 moet de schuld een 'bevredigen de daling' vertonen. Het financieringstekort komt DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft maandag besloten dat onge veer 65.000 kleinere bedrijven met eenvoudiger milieuregels te ma ken krijgen. De ondernemingen in vooral de detailhandel zijn voor taan niet langer verplicht een milieuvergunning te hebben op grond van de Wet milieubeheer. Wel moeten ze hun activiteiten melden aan het bevoegd gezag. Het besluit biedt de ondernemers meer ruimte om de uitvoering en toepassing van alle milieuvoorschriften beter af te stemmen op de omstandigheden. Met het vergunningenstelsel golden steeds dezelf de regels voor dezelfde soort bedrijven. Het kabinetsbesluit bete kent overigens niet dat de milieu-eisen worden afgezwakt. De maatregel is de eerste die het kabinet neemt in het het kader van de operatie „marktwerking, deregulering en wetgevingskwaliteit". Doel hiervan is om de hoeveelheid regeltjes te verminderen die het bedrijfsleven onnodig belasten. dit jaar uit op 3.2 procent, net on der de 3.3 procent die het vol gens het regeerakkoord mag zijn. Ook het tekort volgens de EMU-normen is 3.2 procent. Dat moet volgend jaar voor het exa men tot onder de 3 procent zak ken. De belastingtegenvaller voor dit jaar wordt, zoals al eerder be kend werd. geschat op 2.3 mil jard gulden Dat is volgens de Voorjaarsnota voor 1.5 miljard een gevolg van de tegenvallende economische groei, de rest komt door nabetalingen aan de so ciale fondsen. Uit de Voorjaarsnota blijkt ook dat de afdrachten van Neder land aan de Europese Unie dit jaar 630 miljoen lager uitvallen dan verwacht. Volgens eerdere afspraken is er meer geld voor kwaliteitsverbetering en wacht gelden in het onderwijs, voor de huursubsidie en voor het gevan geniswezen. Vrouw zwaargewond opgesloten EDE (ANPi - Een 40-jarige inwoonster van Ede heeft het hele weekeinde zwaargewond in een kastruimte in haar woning op gesloten gezeten. Een inbreker sloot haar vrijdagmiddag op nadat hij haar op het hoofd had geslagen en diverse malen met een mes had gestoken. De politie vond de vrouw zondagavond. De moeder van het slachtoffer belde zondagavond de politie omdat haar dochter tegen de afspraak in zondagmorgen met op visite gekomen was. Politiemensen klommen via het balkon de woning binnen en troffen een grote ravage aan. Uit de kast ruimte klonk hulpgeroep De vrouw is met spoed overgebracht naar het ziekenhuis in Bennekom. waar zij inmiddels is geope reerd. Actie overvallen benzinestations UTRECHT 1 ANP) - De politie in Utrecht begint een campagne tegen overvallen op benzinestations Alle pomphouders krij gen bezoek van een preventie-deskundige die zal adviseren hoe de kans op een overval tot een minimum kan worden terugge bracht. De actie is opgezet door het Overvallen Coordinatieteam van de politie, in samenwerking met de gezamenlijke oliemaat schappijen Alle pomphouders krijgen een poster die poten tiële overvallers er op moet wijzen dat overvallen niet lonend is. Ook krijgen de pomphouders de brochures „veilig onderne men" en ..camera de baas", waarin veel informatie staat over beveiliging met camera en televisie Annie Schmidt-Huis in Utrecht UTRECHT (ANP) - Het Annie M. G. Schmidt-huis komt in Utrecht. De stichting die dit centrum voor kinderen en kunst wil oprichten, heeft het voormalige Universiteitsmuseum aan de Biltstraat gekocht De aankoop is gedaan met steun van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Het huis. vernoemd naar de vorig jaar overleden schrijfster, zal onderdak bieden aan een theater annex concertzaal, een bio scoop. een galerie, studio's, een mediatheek, een kindercafé en een winkel. Naar verwachting kan het centrum in augustus 1997 worden geopend. De stichting koos voor Utrecht omdat die stad de beste mogelijkheden bood. Messenverbod openbaar vervoer AMSTERDAM (ANP) - Wie in Amsterdam een broodmes heeft gekocht bij een warenhuis, kan dat voortaan beter per fiets naar huis vervoeren. De directie van het Gemeentevervoerbe drijf (GVB) in de hoofdstad heeft een messenverbod in het openbaar vervoer afgekondigd. De maatregel is volgens een woordvoerder al op 15 mei in stilte ingegaan. Sindsdien zijn er al drie messen in beslag genomen. Het GVB stuit jaarlijks op een forse hoeveelheid wapentuig, maar de woordvoerder kan geen exacte cijfers noemen Vooral aardappelschilmesjes zijn populair. Daarvan neemt het GVB er enkele tientallen per jaar in beslag. De GVB-directie nam het besluit naar aanleiding van enkele recente steekpartijen en bedreigingen van haar personeel. schrijdingen niet via een hogere eigen bijdrage op de zieken fondsverzekerden worden afge wenteld. Ook na 1997 blijft de eigen bij drage maximaal tweehonderd gulden per jaar. Ziekenfondsver zekerden moeten vanaf volgend jaar twintig procent meebetalen aan verstrekkingen en acht gul den per ligdag in een ziekenhuis bed. Dat geldt niet voor minima, ouderen en grootverbruikers (onder wie chronisch zieken). Zij worden in de kabinetsplannen ontzien of krijgen volledige com pensatie. De oppositiepartijen hadden geen goed woord over voor de in voering van een eigen bijdrage in het ziekenfonds „De plannen zijn op drijfzand gebouw", zei de CDA'er Lansink. En kamerlid Varma (GroenLinks): „Een voor stel dat ingewikkeld is. de soli dariteit ondermijnt en niet het beoogde doel bereikt." In een reactie op haar partijge noot. Van Boxtel zei minister Borst dat het kabinet in juni gaat praten over veranderingen in het ziekenfonds, zodat het toegankelijk wordt voor kleine zelfstandigen en ontoegankelijk voor vermogende ouderen en nauwelijks actieve oproep krachten DEN HAAG (GPD) - Alleen de regeringsfracties PvdA, VVD en D66 hebben de eigen bijdrage van tweehonderd gulden per jaar voor ziekenfondspatiënten gisteren hun zegen gegeven. Maar niet van harte. Met name VVI)-woordvoerster Van Blerck moest een paar keer Hink slikken voordat het be vrijdende ja-woor uit haar keel kwam. Ze sprak van een „zwakke on derbouwing" van het voorstel van minister Borst (D66. volks gezondheid), met veel „natte- vingerwerk" waar het gaat om ramingen van opbrengsten en aannames van aantallen verze kerden. D66-woordvoerder Van Boxtel daarentegen ging als een front soldaat voor zijn bewindsvrouw staan- „Op een aantal punten bestaat gerede twijfel. Dan kun je als een ongelovige Thomas 'nee' zeggen of risico nemen. Ik kies voor het laatste, maar wil wel periodiek een tussenbalans, zodat we indien nodig tijdig kun nen bijsturen." PvdA-Kamerlid Oudkerk had. evenals de liberale Van Blerck. zijn bedenkingen. Maar voor hem gold de toezegging van de minister dat (waarschijnlijke) tegenvallers en kostenover- 1 Advertentie Sperziebonen, 500 gram Granny Smith, zak 1.5 kilo C(1 Witte puntjes of witte- of tarwebolletjes, -i r\/-\ zak 10 stuks -269 CO Zaanlander kaas pikant 48+, kilo Coca Cola Regular of Light, fles 2 liter Bulgaarse Cabernet Sauvignon Merlot. Chartionnay of Rosé, fles 0.75 liter Smiths Crispy Chips. 4 zakken a 200 gram Honig variatiesaus, wit of bruin, pakje Unox Chicken Tonight, diverse smaken, pot 5po gram CO Albi Allesreiniger, diverse soorten of CO Albi Vloeibare zeep, flacon 750 ml Nü CO Fijne cervelaat of goudsalami,q -i q verpakt, 250 gram -3SÏ 1" verpakt, 250 gram 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 25 mei a s. "Zolang de voorraad strekt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3