Lauwe stembusstrijd Suriname PZC Ex-gijzelaars willen drama op Irian Jaya eerst laten bezinken opinie - lp Fraude volgens Onafhankelijk Kiesbureau zo goed als onmogelijk Sanering rijscholen: de kwaaien zijn weg Geslepen Radovan Karadzic trekt zijn trucendoos weer opei Mi 2 DINSDAG 21 MEI 1996 -4— door Frans Bothof Het Nieuw Front voor Demo cratie en Ontwikkeling is bijeen. De leiders op het podium zijn nauwelijks zichtbaar ach ter de muur an vlaggen: oranje (met olifantjes), groen, wit groen en rood. De kleuren van de Hindoestaanse VHP. de Creoolse NPS, de Javaanse KTPI en de SPA, de Surinaamse Partij van de Arbeid. „We pol' den baka", We kiezen ze weer, zingt en swingt het aan de Cop- penamestraat in Paramaribo. Duizenden mensen kwamen een paar dagen voordat de algemene verkiezingen plaatshebben naar De Olifant, het centrum van de Hindoestaanse VHP. die samen met de Creoolse NPS de belang rijkste partij binnen de kleurrij ke en multi-etnische regerings coalitie vormt. ..Het Nieuw Front krijgt donderdag van het Surinaamse volk het mandaat om door te gaan", roept NPS- voorman Rodgers enthousiast en wordt vervolgens luid toege juicht. Verbroedering Het lijkt één groot feest. Zeker een van verbroedering tussen de verscheidene bevolkingsgroe pen. Toch beweren ingewijden dat de campagne voor Suri naamse begrippen lauw is en dat veel mensen zich uit teleurstel ling over het regeringsbeleid van de politiek hebben afgewend. „Partijmeetings maken deel uit van de Surinaamse politieke cultuur. Dat de aanhang op deze bijeenkomsten massaal en met veel uiterlijk vertoon blijk geeft van haar loyaliteit is een traditie die al bestaat sinds de jaren vijf tig". legt vice-president Jules Ajodhia uit. Als voorzitter van de onderraad van ministers is hij de hoogst verantwoordelijke po liticus voor een goed verloop van de algemene verkiezingen op donderdag 23 mei. Het is de derde keer sinds de staatsgreep van 1980 dat Suri name zijn bestuur kiest. De eer ste stembusgang was in 1987 toen de militairen na zeven jaar dictatuur het land behoorlijk in de problemen hadden gebracht en geen andere weg zagen om uit de misère te raken. In 1991 haalde een interimrege ring van overwegend aan de le gerleiding gelieerde NDP'ers de stembussen uit de loods van het ministerie van Binnenlandse Zaken Zij waren aan de macht gekomen nadat het militair ge- Verkiezingsmanilestaties lijken in Suriname één groot feest. zag met een telefoontje de presi dent en zijn kabinet had wegge- ..Het is nu voor het eerst dat een democratisch gekozen regering de verkiezingen organiseert", zegt Sam Polanen <44i, voorzit ter van het Onafhankelijk Kies- buro dat toezicht houdt op het verloop van het verkiezingspro ces. „De situatie is geheel open en niet te vergelijken met vroe ger. Toen koos het volk tegen de militairen. Bovendien waren de verkiezingen van '91 haastig georganiseerd en droegen een tussentijds karakter. Nu is de si tuatie genormaliseerd en de te genstelling tussen ex-militairen en burgers veel minder." Complimenten Dit keer vreest ook niemand on geregeldheden. In 1991 waren er nog tal van internationale waar nemers: vertegenwoordigers van de Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS), Brazilië, Venezuela, de Verenigde Staten, de Europese Gemeenschap en Nederland. Nu blijft het buiten landse toezicht beperkt tot een gezelschap OAS-functionaris- sen en veel Nederlandse journa listen. Polanen. ..We hebben een goede staat van dienst. Ook met de verkiezingen onder regie van niet-democratische regeringen. In '91 kregen we complimenten van de OAS." Volgens de voorzitter van het Onafhankelijk Kiesburo is fraude in Suriname, met 265.000 kiesgerechtigden, tien kiesdis tricten, 449 stembureaus en een opkomst van maximaal 1200 kiezers per bureau, zo goed als onmogelijk. Het systeem is redelijk water dicht door het gebruik van op roepkaarten die zijn gebaseerd op bestaande kieszerslijsten en verplichte identiteitsbewijzen en door de vingerkleuring met speciale verkiezingsinkt na af loop. Polanen: „Daarnaast is stemmen bij volmacht zeer be perkt en slechts weggelegd voor leden van stembureaus, politie mensen en militairen die die dag in een ander ressort moeten werken." Peilingen geven de laatste tijd een nek-aan-nek-race aan tus sen de regeringscoalitie Nieuw Front en de NDP van oud-leger leider Bouterse, die „slechts" tien van de 51 zetels heeft nadat een paar jaar geleden twee frac tieleden opstapten en een eigen partij vormden. Polanen: „In vergelijking met '87 is de samenstelling van de be volking enorm veranderd. Meer dan de helft is onder de 25 jaar. Bovendien blijkt uit peilingen dat vooral oudere kiezers zeggen weg te blijven. Zij zijn teleurge steld over de prestaties van de regering en zien, in tegenstelling tot veel jongeren, in de NDP geen alternatief." Goed bevonden De oppositie is echter verdeeld en Bouterses verleden is besmet met de decembermoorden en andere mensenrechtenschen dingen. Hoe serieus neemt de NDP trouwens de parlementaire democratie? Polanen: „De grondwet en de wet op de poli tieke organisaties bieden de ka ders voor partijen om zich te la ten registreren. In 1987 hebben we de NDP, die zich als nieuwe organisatie aanmeldde, getoetst en goed bevonden. Er is echter geen reden daar nu aan te tor nen. Hoewel we aan een evalua tie nooit zijn toegekomen." Ook vice-president Jules Ajod hia zegt ervan uit te gaan dat de NDP zich zal houden aan de de mocratische beginselen. „Alle foto Ruud Hoff/ANP partijen zijn verplicht de demo cratie in hun vaandel te dragen. Dus ook de NDP. Laat het volk vervolgens zelf maar oordelen." De vice-president zegt niet zo bezorgd te zijn over de wat lauwe stemming die de verkiezings campagne in Paramaribo be heerst. „De recente peilingen bieden nieuwe hoop. De belang stelling neemt toe. Zeker in de districten buiten de stad. Ik ben donderdag tevreden als de op komst tussen de 70 en 80 procent ligt." In De Olifant gelast, voor alle ze kerheid, de oude 79-jarige VHP- voorman Jagernath Lachmon nog maar eens de getrouwen om naar de stembus te gaan. Vanaf het podium roept hij tegen de deinende vlaggenzee voor hem: „U moet niet denken dat we al hebben gewonnen. Ga kiezen! Want geen stem. is een stem voor de vijand." ANP door Carel Goseling Met een inschrijving bij ons en een keurmerk waar de branche aan werkt, moet het straksel heel raar lopen wil de klant rijles krijgen van een niet-bona- fïde rijschool." Jaap Zeg waard. hoofd juridische za ken bij het CBR, laat na zijn statement een lange stille vallen. De boodschap moet goed doordringen. De rijscholen hebben al lang een slechte naam. Eenieder die op basis van de Wet rijon- derricht motorrijtuigen iWRMi een diploma haalt kan gaan 'lessen'. Dubbele pedalen in de auto. dubbele spiegels en een 'L' op het dak. zijn voldoende Op de kwaliteit let niemand. Leer lingen worden gelokt met advertenties als 'Vijf lessen voor 100 gulden'. Zondag ochtend vroeg rondjes rijden op het lege parkeerterrein van het winkelcentrum is vaak het resultaat. „Tot voor kort wisten wij niets van de rijscholen die bij ons waren ingeschreven. Soms waren ze goed. soms ook obscuur. Dan stonden ze bij de Kamer van Koophan del ook ingeschreven als ex porteur van zonnebanken of deden ze aan het verzenden van bloemen. Dat is natuur lijk niet veelbelovend", al dus Zegwaard. „Dat roept vraagtekens op. Bovendien waren er steeds weer akke fietjes. De klant werd getild. Er werd gelest in gestolen of onverzekerde auto's." Een jaar geleden besloot het CBR daarom een nieuwe re gistratie van rijscholen op te zetten. „We wilden weten met wie we eigenlijk te doen hadden". Naast identiteits gegevens moesten de rij schoolhouders hun inschrij ving bij de Kamer van Koop handel melden, de identiteit van de instructeurs, kente kens van auto's en bank- of gironummers. Beunhazen „Ons doel was niet zozeer de beunhazen eruit te halen maar wel om de klant te ga randeren dat er bij de inge schreven rijschool fatsoen lijk met hem of haar wordt omgegaan", stelt Zegwaard. „Natuurlijk is het dan mooi als aan het einde van de rit de beunhazen ook verdwe nen zijn" De nieuwe regi stratie is inmiddels afge rond. Van de ruim 6000 rij scholen die een jaar terug in de CBR-boeken stonden, zijn er nog 5000 over. Zegwaard: „De conclusie dat er dus 1000 niet bonafide waren wil ik nog niet trek ken. Met een groep van zo'n 300 praten we nog over de door hen ingestuurde gege vens. Mogelijk zat er ook veel vervuiling in het oude bestand. Maar toch, er is een zekere sanering. Dat kan een gunstig teken zijn. De kwade pieren zijn weg." Ingeschreven rijscholen worden vanuit het CBR ge holpen hun opleiding verder te verbeteren. Bovendien kan de instructeur meerij den tijdens het examen. Dar- naast is examen doen in de 'eigen' lesauto mogelijk. Kwaadwillenden zullen van uit het CBR worden aange pakt. Eerst via gesprekken, later, als geen verbetering optreedt, zal de rijschool worden 'uitgeschreven'. Om het systeem up to date te houden moeten de rijscho len jaarlijks wijzigingen in hun gegevens doorgeven aan het CBR. Te goeder trouw Desalniettemin blijft het voor eenieder mogelijk met een WRM-diploma te gaan lessen. Moet daar dan niets aan gebeuren? Zegwaard: „Dat is de vrijheid van on derwijs. Ooit onder minister Smit-Kroes is er wel gespro ken over een zware erken ningsregeling voor rijscho len, maar dat was te ingewik keld en te duur. Nu is dat een gepasseerd station." Toch gelooft ook Zegwaard dat er snel een kwaliteits keurmerk komt voor de rij scholen. De branche-organi saties werken daar hard aan. Een ontwikkeling die ook vanuit Verkeer en Water staat wordt ondersteund. Via het keurmerk moet ook de kwaliteit van de rij-oplei- ding gegarandeerd worden, hoe moeilijk die ook zal zijn te meten. Zal het aantal rijscholen dan niet nog veel meer dalen? Zegwaard sluit het niet uit. Hij signaleert 'enige' overca paciteit. Van de andere kant is de grootste afname in het aantal 18-jarigen nu ge weest. Het aantal stabili seert zich op ongeveer 180.000 per jaar „waarvan wij er 91 tot 92 procent krij gen. De mens wil toch mo biel blijven". Martha Klein, ambassadeur P. Brouwer (midden) en Mark van der Wal poseren op het vliegveld van Jakarta. foto Enny Nuraheni/RTR door Yvonne Hamar de la Brethonière De maandenlange gijzeling in Irian Jaya met de riskan te en dramatische ontknoping heeft veel van de ex-gijzelaars gevergd. Martha Klein (32) en haar vriend Mark van der Wal (35) zijn sinds hun terugkeer donderdagavond in de Indone sische hoofdstad onder de hoede van de Nederlandse am bassadeur P. Brouwer. Hoewel het tweetal er lichame lijk goed aan toe is. acht het zich niet in staat de pers te woord te staan Eerst willen ze de emoties samen verwerken. Op een ge heim gehouden plek komen ze tot rust van de laatste spannen de week en de hectische dagen na hun bevrijding. Het tweetal, dat in Jakarta woont, weet nog niet wanneer het terugkeert naar Nederland. Ook de vier Britse ex-gijzelaars willen niet met hun verhaal naar buiten komen Zij zijn zondag ochtend in Londen terugge keerd en kwamen niet onder een korte persconferentie uit. Hun informatie bleef oppervlakkig. Dat de ex-gijzelaars zich beper ken tot dankbetuigingen aan het Indonesische leger, heeft on getwijfeld te maken met de dub bele gevoelens die zij koesteren tegenover hun gijzelnemers en hun bevrijders. Verdreven Enerzijds zullen zij ongetwijfeld sympathie koesteren voor de idealen van de verdrukte pa- poea-bevolking. die door de In donesische machthebbers gelei delijk uit hun woongebied wor den verdreven. Zo is tijdens hun gevangenschap niet alleen on derling een hechte band ont staan. maar zijn ook vriend schappen aangeknoopt met pa- poea's Toen de gijzeling vorige week nog tot een goed einde leek te komen, werd dat gevierd met een traditionele slachting van varkens. Ook de bemiddelaars van het Rode Kruis waren uitge nodigd voor het feestmaal. Daarna werden geschenken uit gewisseld en groepsfoto's ge maakt. Anderzijds hebben de rebellen in de laatste uren van de gijze ling toch twee van hun vrienden omgebracht. De twee slachtof fers zijn volgens legerleider Soeyono doodgebloed nadat ze waren bewerkt met. kapmessen. Uit het relaas van de 25- jarige Adinda Saraswati, vriendin van de gedode expeditieleider Navy Panakenan, voor de Indonesi sche televisie valt op te maken dat de gijzelaars al die tijd niet geloofden dat de papoea's ge weld tegen hen zouden gebrui ken. Ook niet toen bleek dat de Indonesische troepen hen had den omsingeld. „We liepen de kant op waar onze bevrijders zouden zijn. Toen we een rebel, zwaaiend met een bijl, op ons afzagen komen, waren we niet achterdochtig. We hadden geen reden te denken dat hij ons iets aan wilde doen. Plotseling sloeg hij met zijn machete van achteren in op Navy. Daarna staken andere rebellen in op Yo- sias Matheis Lasamahu". zei Adinda huilend voor de camera. Zij wilde haar vriend nog helpen maar werd weggetrokken door Jualita Tanasale Lauren, „De man die Navy had neergestoken, kwam op ons afrennen en riep 'mijn mensen zijn de mensen met de witte huid' Toen dacht ik dat zij mij ook wilden ver moorden." Gescheiden Samen met Jualita kon ze naar de andere gijzelaars toe rennen die zich verderop bevonden. De groep weigerde toen te worden Radovan Karadzic lijkt zijn trucendoos opnieuw te hebben opengetrokken. De Bos- nisch-Servische leider zette zondag een stap terug achter de schermen. De wereld werd even in de waan gelaten dat hij van het politieke toneel was ver dwenen. Maar het ziet er eerder naar uit dat hij zijn machtsposi tie alleen maar heeft vergroot. Met name door het overdragen van een deel van zijn werk aan vice-president Biljana Plavsic. De zelfuitgeroepen president wil zich alleen nog bezighouden met de interne zaken van de Repu- blika Srpska <RS> en droeg de rest van zijn taken over aan Plavsic. Plavsic, eveneens een nationaliste in hart en nieren, staat bekend om haar verzet te gen de vredesakkoorden van Dayton. „De benoeming van Plavsic be tekent niet alleen dat Karadzic het nog voor het zeggen heeft, maar ook 'dat hij sterker wordt omdat hij nu de handen vrij heeft", aldus een Bosnisch-Ser- vische oppositieleider in Banja Luka. De reacties op Karadzic' stap waren uiterst voorzichtig. Sara jevo was sceptisch: Belgrado zweeg, na eerst het bericht de wereld te hebben ingestuurd dat Karadzic was afgetreden: en de rest van de wereld zette vraagte kens. Vast staat dat Karadzic de afge lopen jaren vele keren in en uit de schaduw is gestapt, waarbij hij niets van zijn macht prijsgaf. Aangeklaagd door het Joegosla- vie-Tribunaal. onder meer we gens volkerenmoord na het bloedbad onder duizenden mos lim-bewoners van Srebrenica in juli 1995. wist hij steeds aan ar restatie te ontkomen. Instorten De in 1945 in Savnik in Montene gro als boerenzoon geboren Ka radzic studeerde medicijnen in Sarajevo, waar hij het bracht tot psychiater In zijn vrije tijd schreef hij gedichten die toen al een sfeer van Servisch patriot tisme ademden. Na het instorten van het com munisme in Joegoslavië ver scheen Karadzic eind 1990 op het toneel als leider van de Ser vische Democratische Partij iSDSi. Zijn partij verloor de ver kiezingen maar Karadzic kreeg vrijwel alle stemmen van de Ser viërs in Bosnië. Toen zijn macht basis was geschapen, ontpopte Karadzic zich als een bizarre po liticus die bloedbaden goed praatte en zelfs ontketende. In 1991 kondigde hij al een „on ontkoombare etnische en reli gieuze oorlog in Bosnië" aan. Op 5 januari 1992, slechts enkele uren voordat de Europese Ge meenschap de onafhankelijk heid van Bosnie-Herzegowina erkende, riep hij zichzelf uit tot president van de Republika Srpska. Sindsdien had hij eén doel: de afscheiding van RS van Bosnië en de vereniging met Servië en Montenegro, thans de Federale Republiek Joegoslavië (FRJ). In het gareel Lang genoot hij de onvoorwaar delijke steun van de Servische president Milosevic. Maar Ka radzic' aanhoudend „nee" tegen elk vredesvoorstel leidde tot een breuk met Belgrado. In 1994 kondigde Milosevic, die had in gestemd met een internationaal vredesplan, zelfs sancties aan te gen de Bosnische Serviers hen in het gareel te brengen, Volgens de akkoorden van ton van eind vorig jaar. die sevic uit naam van de Bosni Serviers ondertekende, mag radzïc als verdachte oorlog* dadiger geen publieke func bekleden of kandidaat zijn verkiezingen. Door een deel van zijn mi over te dragen aan zijn alter Plavsic lijkt Karadzic de cc nulteit van zijn politiek, haaks staat op de geest var. vredesakkoorden, even te 1 ben veiliggesteld. De vraaj 5N 1 hoelang zijn talrijke vijan nog zullen wachten alvoi kt hem op te offeren. De pres» 1 van het Joegoslavie-Tribui voorspelde dat Karadzic nog iaan jaar voor de rechters verschi J'ori |von> Strijdbaarheid Biljana Plavsic, officieel de volgster van Karadzic, loopt gen de zestig maar heeft li hou strijdbaarheid nog geen- verloren. De IJzeren Dame de Bosnische-Serviërs wordlten wel genoemd, of het vrouw tftc evenbeeld van president Rs van Karadzic. Biljana is afkomstig uit S jevo uit de gegoede Servii der burgerij, orthodox en anti-c r munistisch. Ze was nooit trouwd en wordt het liefst „mejuffrouw" aangesproken Paa Sinds het uitroepen van de rt ijgt bliek Srpska, in april maakt ze deel uit van de tril van het presidentschap. ZGndc hoogblond, heeft blauwe cf>s en een zachte stem. Met n zachte stem zegt ze glashard etnische zuivering een „nat. oit lijk fenomeen is en geen oor! ond misdaad". 'rkd Plavsic is biologe van huis tbr Ze studeerde in Zagreb. P:fr v en in de Verenigde Staten. V dat het conflict in voorn: t ei Joegoslavië uitbrak, was ze T cente biologie aan de univügei teitwan Sarajevo. Ze mag ook graag herhalenjw ze de moslims nog zo had p waarschuwd dat het pretti om naast Serviërs te wö ilge maar niet om er oorlog tegei itra- voeren. Volgens haar „biolree sche" theorieën is het onira :ed; lijk dat de verschillende be rmi kingsgroepen in Bosnië vr 0] zaam samenleven. last maa dia eld. I of( utc T 2 Psychiater Plavsic is een onvoorwaardt voorstandster van een totaled afhankelijkheid van de bliek Srpska. Ze was tot nu tegen elk internationaal dat niet voorzag in de schept van een Groot-Servië. Sinds Servische president Sloboi Milosevic meewerkt aan een jn desplan voor Bosnië wil Pla rei niets meer met hem te majjvei hebben. d Dat is wederzijds. Volgens N sevic heeft Plavsic dringend! psychiater nodig en is ze in] geval niet op haar plaats inj hoge publieke functie, sinds haar uitspraak dat er: zes miljoen Serviers mogen; ven voor de goede zaak omda dan nog zes miljoen overblij om de vruchten te plukken, klaart Milosevic haar voor De IJzeren Dame liet nietl in haar eerste verklaring si Karadzic haar naar schoof, weten dat ze de tot sing van de vredesakko< van Dayton tot haar belanj ste taak rekent. ANP DPAAi gescheiden, wat er ook zou ge beuren. „We zworen dat we alle maal samen zouden sterven", zei Jualita tegenover het Indonesi sche persbureau Antara. De In donesische ex-gijzelaars zijn de enige die wel verklaringen heb ben gegeven. Hieruit blijkt dat de gijzelaars over het algemeen goed werden behandeld, maar dat de Europeanen bijvoorbeeld meer eten kregen. Ook Rode Kruis-bemiddelaar Henri Fournier. die Martha Klein als „een zeer sterke vrouw" omschrijft, had totaal niet verwacht dat de OPM-strij- ders geweld zouden gebruiken tegen hun gevangenen. Maan denlang voerde hij diep in het oerwoud onderhandelingen. „Ik heb de OPM-strijders leren kennen als rationele mensen, maar wel onvoorspelbaar. Ieder een die bij het overleg betrokken was, was er uiterst zeker van dat er een vreedzame oplossing kwam", zegt de Zwitserse ICRC- topman vanuit zijn huis in Dja karta. „Slechts een of twee OPM- mensen besloten toch met nieuwe, onmogelijke eisen te ko men Ik heb contact met de ex- gijzelaars en kan zeggen dat we allemaal erg geschokt zijn over deze tragische afloop." ANP Directie: K. Scherphuis, W F. de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie: A L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. Tel. (0118) 681000. Goes: Voorstad 22-24, 4461 KN Goes. Tel. (0113) 231800. Terneuzen: Axeisestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457. Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12. Tel. (0114)314058. Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. (0111)415380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax (0118) 470102. 's avonds op zondag t'm vrijdag' vanaf 19.00 uur: in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. pet Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur: op de kantoren door de klacht I in te spreken op de band of de j verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdeiV kantooruren en uitsluitend maar\ dag- t/m vrijdagavond van 20.3C«S tot 22.00 uur en zondagavond M van 20.00 tot 22.00 uur. hi Tel (0118) 484000 (de Fax (0118) 470100. ine Abonnementsprijzen: per sl' kwartaal 91,00, franco per pos)te 119,00; per maand 33,00; lel per jaar 350,00; franco per pos g i 460,00; bij automatische afschrijving per termijn f 1,50 j. korting; losse nummers maanda 11 t/m vrijdag 1,60, zaterdag pi 2,50 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.- 3754316 t.n.v. PZC, ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 176 cent per mm; minimumprijs per v advertentie 26,40; ingezondens' mededelingen 2.5 x tarief. Sa Voor brieven bureau van dit irt blad 7.- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertehtieprijzi exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B' Vlissingen PZC-ombudsman: C van der Maas Telefonisch spreekuur maandag t/m vrijdag 9.30-12.00 uur Tel. (0118) 484401 Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC 6 r

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 2