Inbraakpreventie blijkt succes PZC Winkels Renesse en Burgh-Haamstede op zondagen open Thuiszorg trekt in bij De Kraayert Zorgen in Tholen over geruchten gebruik van drugs I bij Rijkswaterstaat: oesterziekte geen gevolg spui-beleid Varkenshouder vecht voor stek Deze week r 5 zeeland 14 Aantal gevallen afgenomen tijdens project ouderen Reimerswaal Het begon langs de Nieuwe Weg ScnrcmwiFE&^n- ƒ7,95 ƒ8,45 ƒ7,95 ƒ7,95 ƒ3,99 ƒ5,95 DINSDAG 21 MEI 1996 van onze verslaggever KRUININGEN - Een grotere be schikbaarheid van de politie en meer betrokkenheid van oude ren bij inbraakpreventie; dat zijn enkele resultaten van het Project Inbraakpreventie Ou derenwoningen (Pipo) dat sinds november 1994 draait in Rei merswaal. Een enquête gehou den onder ouderen wijst dat uit. Gedurende het project nam het aantal inbraken af. Minpuntje is dat inwoners een toenemende verloedering constateren. Daarbij wordt gedacht aan zwerfvuil, hondenpoep en ge luidsoverlast. Elf ouderencomplexen in Rei merswaal met in totaal 262 wo ningen draaiden mee in het pro ject. De resultaten werden ver geleken met gegevens van Schouwen-Duiveland waar spe ciale maatregelen achterwege bleven. IJkpunt was een eind '94 gehouden enquête. In de ogen van Reimerswaalse ouderen nam de beschikbaarheid van de politie toe. Zelf doen die inwo ners nu tweemaal zoveel aangif te van inbraak. Ook houden ze samen met buurtgenoten twee maal zoveel toezicht in de avonduren. Op Schouwen daal de dat toezicht juist. Verder ma ken Reimerswaalse bejaarden nu veel meer afspraken met bu ren om op hun woning te letten. Ook dat ging op Schouwen juist achteruit. De ondervraagden in Reimers waal constateren tevens een ver betering van de verlichting in de dorpen. Zij zijn zich niet onveili ger gaan voelen dan in 1994. Dat ouderen op Schouwen zich juist wel veiliger wanen laat zich moeilijk verklaren. Over het al gemeen voelen Zeeuwen zich overigens een stuk veiliger dan andere Nederlanders, voegt het VMC daaraan toe in het eindver slag. Werkgebied Het. Pipo loopt nog tot begin juli. Het betreft een project van de politie in de Oosterschelderegio. gemeente Reimerswaal, Wo ningbouwvereniging Reimers waal, Stichting Welzijn Ouderen Reimerswaal en de Zeeuwse raad voor Volksgezondheid, Maatschappelijke Ontwikke ling en Cultuur (VMC). Het richt zich op ouderen omdat zij rela tief vaak slachtoffer zijn van wo ninginbraken. Als geliefd werk gebied voor inbrekers was Rei merswaal een mooi proefgebied. Het Pipo gaf onder meer voor lichting aan ouderen over in braakpreventie. Het belang van enige sociale controle werd on derstreept Daarnaast werden inwoners gewezen op bijvoor beeld het risico van een huis sleutel onder de deurmat of een touwtje dat uit de brievenbus hangt. De politie liet zich meer te voet en op de fiets zien. De wo ningbouwvereniging maakte zich sterk voor verbetering van hang- en sluitwerk in huizen en de gemeente zorgde onder meer voor betere verlichting van duis tere plekjes. Burgemeester A. Verbree van Reimerswaal noemt het project een voorbeeld van hoe met wei nig extra middelen toch resulta ten zijn te bereiken. „Kijk bij voorbeeld naar de politie die zich ondanks de krapte beter zichtbaar kon maken. En zoiets als het verbeteren van openbare verlichting is een simpele maat regel." Verbree waarschuwt wel dat het resultaat geen schijnvei ligheid mag zijn. Andere regio's kunnen lering trekken uit het Reimerswaalse project of het wellicht zelf gaan uitvoeren. Voor geïnteresseerden ligt het draaiboek klaar. Of de positieve resultaten beklijven in Reimers waal moet blijken na afloop van het Pipo. Contactavond voedselallergie MIDDELBURG - De regio Zee land van de Nederlandse Voed selallergiestichting houdt van avond (dinsdag) een contact avond in de Zeeuwse Biblio theek te Middelburg. De bijeen komst begint om 20 uur. Doel van de contactavond is ervarin gen uit te wisselen. Ook wordt extra aandacht besteed aan voedselallergie en vakantie. DREISCHOR Expositie - Twintig cursis ten die schilderles hebben in het atelier van Fransje van der Swan in Dreischor exposeren hun werk in de laatste week van mei in de Grote Kerk in Brou wershaven. De expositie wordt zaterdag 25 mei om 15.00 uur ge opend door wethouder G. J. van de Velde-de Wilde en is tot en met 1 juni dagelijks te zien tus sen 13.30 en 16.30 uur. van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - De winkels in Renesse en Burgh- Haamstede mogen tussen 1 april en 1 oktober op zondagen en christelijke feestdagen de he le dag, van 's ochtends acht tot 's avonds zes uur, geopend zijn. Kampwinkels mogen het hele jaar op zon- en feestdagen van 's ochtends acht tot 's middags twaalf uur geopend zijn. Na hoofdelijke stemming gingen beide wethouders en zeven le den van de gemeenteraad van Westerschouwen maandag ak koord met dit voorstel van VVD'er A. M. Verseput. De SGP /RPF/GPV-fractie en de raadsle den M.J. L. Hack-Engel (CDA) en A. M. J. van Holthe tot Ech- ten-Boomsma (VVD) stemden tegen. Op 1 juni dit jaar treedt de nieuwe verordening in wer king. Verseput diende na een schor sing een amendement in om het onderscheid tussen de openings uren van warme bakkers en an dere winkels op te heffen. Vol gens het collegevoorstel moch ten de bakkers tussen 8.00 en 18.00 uur open zijn. terwijl de an dere winkels pas om 12.00 uur de deuren mochten openen. Het college wilde, na advies van de commissie algemene en be stuurlijke zaken, rekening hou den met het kerkbezoek. De on dernemersverenigingen van Re nesse en Burgh-Haamstede heb ben zich verzet tegen het onder scheid tussen warme bakkers en andere 'food'- en 'non-food' win kels. Tijdens de raadsvergadering vroegen verschillende raadsle den zich af of deze regeling wel te handhaven zou zijn. Volgens J. C. Hendrikse (PvdA) is de con trole op de huidige zondagsslui ting al 'een groot fiasco'. Verse put sprak van 'een wassen neus". „Andere taken van de politie prevaleren", antwoordde burge meester H. Tees beslist. Hij be klemtoonde dat de gemeente de marges aangeeft: ..De onderne mers kunnen binnen het raam werk zelf afspraken maken." ZIERIKZEE Snuffelmarkt - Op het Ha venplein in Zierikzee wordt za terdag 25 mei een snuffelmarkt gehouden Onder begeleiding van muziek van dweilband de Notenkluvers bieden particulie ren spullen te koop aan. De rom melmarkt. georganiseerd door Zierikzee Actief, begint om 10.00 uur en duurt tot 15.00 uur. Ook wethouder C. W. Veerhoek zei dat de winkelsluiting in de ochtend 'slecht te handhaven' zou zijn als de warme bakkers hiervan werden uitgezonderd. „We kunnen kiezen voor een openstelling van 8.00 tot 18.00 uur. zonder onderscheid. Dat is helder, ook richting toerist." Collectief open Verseput, tevens voorzitter van de ondernemersvereniging Re nesse, vreesde bovendien dat het openstellen van de winkels vanaf twaalf uur niet rendabel zou zijn. „We mogen geen ver schil maken tussen de branches. Het belangrijkste is, dat de win kels collectief open zijn", stelde hij „De recreant houdt geen re kening met het onderscheid tus sen warme bakkers, kruideniers of slagers. En de consument komt 's middags ook niet terug om recreatief te winkelen." Daarnaast betekende het colle gevoorstel volgens hem een ach teruitgang ten opzichte van de bestaande situatie, omdat de winkels in de kernen op christe lijke feestdagen- als Hemelvaart en Pinksteren nu vanaf negen uur open mogen zijn. Het CDA, dat zich aanvankelijk wilde beperken tot een winkelo penstelling op twaalf zondagen per jaar. ging uiteindelijk in meerderheid overstag met het nieuwe voorstel. „Het voorstel conflicteert met onze principiële voorkeur voor de zondagsrust", zei H, J Klatter. „Maar ontwik kelingen moet je volgen. Dit voorstel herbergt een basis om bestaande patronen te waarbor gen." Alleen klein rechts vol hardde in zijn principes. De ingang van Oosterschelde Thuiszorg (het voormalige kruiswerk) bij De Kraayert in Lewedorp. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster LEWEDORP - De activiteiten van Oosterschelde Thuiszorg in Lewedorp zijn sinds maan dag ondergebracht bij zorg centrum De Kraayert. Het vroegere kruiswerk heeft en kele ruimtes betrokken in het nieuwe gebouw, dat sinds vo rige week helemaal klaar is. Bewoners van Lewedorp en Nieuwdorp kunnen daar voor taan terecht voor onder meer de zuigelingen- en kleuter zorg. „Waar samenwerking op deze manier mogelijk is. doen we daaraan mee", zegt hoofd wijk zorg van Oosterschelde Thuis zorg I. Korstanje. „Bovendien waren we eraan toe om ons ge bouw hier in Lewedorp te ver beteren." Volgens directeur L. A. Rentmeester van De Kraayert is het organisato risch ook beter: „Als wij hier bijvoorbeeld schoonmaken, nemen we de ruimte van Oos terschelde Thuiszorg ook in één keer mee." Behalve voor zuigelingen- en kleuterzorg, kunnen mensen voortaan terecht in De Kraayert voor de trombose- dienst. Bovendien denkt Oos terschelde Thuiszorg aan een diétistenspreekuur. Verder is een huisarts twee keer in de week aanwezig in De Kraayert en kunnen zijn patiënten er hun medicijnen ophalen. „Al les wat in Lewedorp neigt naar gezondheidszorg, zit nu in feite hier", zegt Rentmeester. Ove rigens heeft een andere huis arts het voormalige kruisge- bouw gekocht. De 'vernieuwbouw' van De Kraayert is nu helemaal vol tooid. Hoveniers zijn druk doende om het terrein rondom het zorgcentrum opnieuw in te richten. De officiële opening van De Kraayert is in oktober. Het nieuwe zorgcentrum is in verschillende fasen gebouwd. Eerst zijn twee vleugels met appartementen neergezet, waar de bewoners eind oktober vorig jaar zijn ingetrokken. Daarna zijn die twee met el kaar verbonden, een klus die onlangs is voltooid. Het laatste gedeelte omvat onder meer een huiskamer, vergaderka mer, het kantoor van de direc teur en nog eens vier apparte menten. Het oude gebouw is grotendeels gesloopt; alleen de keuken, de kapel en de perso neelsruimte zijn overeind, ge bleven. Het zorgcentrum be schikt nu over 67 gloednieuwe ouderenwoningen: 3 tweeper soons- en 64 eenpersoonsap partementen. De 'oude Kraayert' dateerde uit 1965. September 1994 is be gonnen met het vernieuwbouw project. Het had heel wat voe ten in de aarde voordat de eer ste paal de grond inkon. Zo is er sprake geweest van een ver huizing van De Kraayert van Lewedorp naar 's-Heerenhoek. Toen eenmaal besloten was niet naar een ander dorp te ver huizen, bleek de provincie voorstander van de bouw van een woonzorgcentrum in plaats van een verzorgingste huis. Maar ook dat is niet door gegaan. Het.jubilerende echtpaar De Kam uit Wissenkerke. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster WISSENKERKE - Jacobus van den Berge en Llentje de Kam uit Wissenkerke kunnen het maandag nog steeds niet geloven. De zestig jaar die ze zijn getrouwd, vlogen vol gens het echtpaar voorbij. Ja cobus; „Je staat er niet bij stil dat het al zo lang geleden is. Het is niet dat we elk jaar denken poe, poe, alweer een jaar voorbij. Eindelijk Jacobus en Lientje ontmoet ten elkaar langs de Nieuwe Weg in de buurt van Wissen kerke - de geboorteplaats van Jacobus - en Kamperland, waar Lientje vandaan komt. In hun tijd was die weg een ontmoetingspunt voor de jeugd. Jongeren verzamelden zich in de berm en tortelduif jes maakten er een wandelin getje. Daar bloeide de liefde op tussen Jacobus en Lientje. Na de trouwdag ruilde Lientje haar eigen dorp in voor Wis senkerke. Volgens schoon dochter J. van den Berge zijn haar schoonouders erg aan het dorp gehecht. „Het zijn geen mensen die zomaar hun plaatsje verlaten. Ze willen best een dagje weg, maar 's avonds slapen ze het liefst in hun eigen bed." Het echtpaar is nauw betrok ken bij het verenigingsleven van Wissenkerke. De nu 84-ja- rige Jacobus is ere-lid van mu ziekvereniging Apollo. Meer dan vijftig jaar bespeelde hij zijn instrument. Naast Apollo heeft Jacobus nog een grote passie: paar den. „Vroeger werkte mijn schoonvader daar op het land mee. Hij is nu nog een groot paardenliefhebber. Geen pro gramma over die dieren slaan ze over. Mijn schoonmoeder van 87 jaar heeft niet veel hob by's. Alles wat Jacobus boeit, boeit haar ook. Ze heeft hem altijd gesteund." Het jubilerende echtpaar heeft drie zoons en vijf klein kinderen. BORSSELE Jaarmarkt - In het centrum van Borssele wordt vrijdag 31 mei een jaarmarkt gehouden. Er is tevens een kinderrommel markt. De jaarmarkt duurt van 17.30 tot 21.30 uur. HEINKENSZAND Dorpsraad De. dorpsraad van Heinkenszand houdt don derdag 30 mei een openbare ver gadering. Op de agenda staan onder meer de bodemverontrei niging in de Ganzestraat en de herinrichting van het Van der Biltplein en het Stengeplein. De bijeenkomst in De Stenge be gint om 20 uur. KRABBENDIJKE Braderie Ruim zestig stands staan vrijdagavond 31 mei opgesteld tijdens de brade rie annex rommelmarkt in Krabbendijke. Diverse vereni gingen en de plaatselijke mid denstand presenteren koopjes en versnaperingen. Daarnaast zijn er in het dorp ook andere ac tiviteiten zoals een grabbelton, het rad van avontuur en een springkasteel voor de jeugd. Het dorpsfestijn begint om 18.00 uur. De activiteiten worden georga niseerd door het Christelijk Jeugd- en jongerenwerk Krab bendijke en de middenstands vereniging. van onze verslaggever SINT-MAARTENSDIJK - Het Thoolse gemeentebestuur maakt zich ernstig zorgen over de drugsproblematiek in zijn gemeente. Die zou sterk groeien, al ontbreekt het nog aan concrete gegevens over de aard en omvang van het pro bleem. Voor het nemen van maatregelen is het daarom nog te vroeg. Dit bleek maandag tijdens een vergadering van de gemeente raad. „Er is sprake van een cri minele tendens", zei VVD-frac- tievoorzitter R. Ravensteijn. „Er is een stringent soft-drugsbeleid nodig." Verschillende fracties wezen er op dat de overlast toeneemt. Hierbij baseren zij zich op ge ruchten. PvdA-fractievoorzitter M. A. J. van der Linde waar schuwde dat niet de indruk moet worden gewekt dat Tholen een 'narco-gemeente' is. Van der Linde: „Want dan zouden de mensen kunnen denken: 'in Tholen valt wat te halen'." Burgemeester H. A. van der Munnik - ook op de hoogte van de geruchten - verwacht voor het einde van het jaar concrete gegevens te hebben over de si tuatie en over de richting van het drugsbeleid. Hij beklem toonde dat hij zeker niet op basis van'geruchten een drugsbeleid wil uitstippelen. „Nu is het nog te vroeg. We hebben nog geen feiten. Dat er wordt gebruikt, ligt voor de hand. Dat gebeurt in heel Nederland. Waar het gaat is de eventuele handel Voorts werd maandag gespn ken over de busverdinding sen Anna-Jacobapolder en Philipsland. Te Anna-Jaci polder komen slechts zeer sj disch bussen. Zeker voor schoolgaande jeugd zou dat et probleem zijn. 's Middags b men schoolkinderen per bus nie ;n( verder dan Sint-Philipsland.n» wijl de bus 's ochtends wél in Aj 50R na-Jacobapolder stopt. Onlangs heeft verantwoorde! wethouder ing J. van der Jjïn g over dit probleem gesproka efus met de BBA. de vervoersmaa ie schappij ter plaatse. Dat gt |ti sprek heeft echter niets op^ verd: alternatieven zouden Jjen duur of praktisch onhaalbaj iooi zijn. „De bezuinigingen zijn ea jks probleem voor de BBA", zei Var dub, 'der Jagt gisteren. „En de 'dunnt |md lijnen, de onrendabele dus, wot terd den het eerst geslachtofferd." [ei van Desondanks pleitten verschil lende fracties ervoor dat Vandei Jagt nog eens met de BBA gi praten. „Op zondag komt er lemaal geen bus in Anna-Jaco bapolder'1, zei M. H. Schot-de Hoog van het Algemeen Oude- ren Verbond. „Er móeten alle natieve oplossingen worden oc derzocht." Afgesproken werf en i dat de wethouder nog eens na de BBA rond de tafel gaatzitiq LAT om over dit probleem te prate iapi Mogelijke oplossingen: de busi ut middags door laten rijden na: non Anna-Jacobapolder of buurt iic busjes inzetten met vrijwillige achter het stuur. j l(jk< 5 0V -..UZ VI van onze verslaggever MIDDELBURG - Rijkswater staat wijst de kritiek van de hand dat de massale sterfte on der platte oesters wordt veroor zaakt door het 'slecht doorspoe len' van het Grevelingenmeer. Het beleid is er juist op gericht, aldus L. Adriaanse van Rijks waterstaat, om maximaal te spuien. Uitgangspunt is dat er geen zuurstofloosheid in het water mag optreden. Daarom wordt er in de zomer geen water ingelaten. In Yersekse oesterkringen wor den Rijkswaterstaat verwijten gemaakt. „Ik denk dat er te wei nig vers water in de Grevelingen wordt gepompt", zei oesterex porteur J. Verwijs. „In de Oos terschelde zijn immers geen pro blemen." M. Scheele van visse rijvereniging Ostrea liet eenzelf de geluid horen. Er zou volgens hem te weinig zuurstof zijn. Dat lijkt Adriaanse van Rijks waterstaat onwaarschijnlijk. Het spuibeleid van Rijkswater staat is erop gericht zuursto floosheid te voorkomen. Noord zeewater wordt niet binnengela ten van 1 april tot 1 oktober, dit om te voorkomen dat koud zee water in het meer terecht komt. Dat zakt naar beneden, waar door waterlagen ontstaan. In de onderste, koude laag kan dan zuurstofloosheid optreden, 's Winters wordt wel gespuid. Verwijs is niet overtuigd. Het water in de Grevelingen is naar zijn idee ook te zout. „Het spui beleid is in 1991 vastgesteld. Dat moet bijgesteld worden. Het kan niet jaren hetzelfde blijven. Wij hebben dat ook al diverse keren cekt leK irc lit !tn t :,kc aak' rou1 kp. T.S !l S! De b )md gelijk kan het spuibeleid veil ijnd worden", denkt Adriaanse, „De tijden waarin wel en nie 1,1 mag worden gespuid, liggen m erg vast." Drs. P. van Banning van Rijksinstituut voor Visserijon derzoek (RIVO) ziet in het spui beleid niet een oorzaak van sterfte, omdat Rijkswaterstaat al jaren hetzelfde beleid voert Een punt is wel dat het Grevelib genmeer maar beperkt verveul kan worden. Alleen in de Grei lingendam en Brouwersdam zit ten sluizen. „Maar dat is", aldt Van Banning, „een vast gege ven, waaraan weinig te doe: valt." IJsvorming De visserijdeskundige heeft vehan gedacht aan zuurstofiooshe:: als reden voor de slachting on- "D der platte oesters. Zuurstoflc heid kan door ijsvorming ont- «re staan. Volgens Van Banning u er veel ijs op de Grevelingen ge hei weest, maar zuurstofloosheid is niet geconstateerd. Toch heeft de sterfte veel weg van - wat in Yerseke wordt ge noemd - de 'putziekte', Die treedt op in de oesterputten, als het water onvoldoende wordt ververst en de oesters te dichtop elkaar zitten. De conditie van de diertjes gaat dan achteruit waarna ze vatbaarder zijn voor parasieten zoals de hexamitau het Grevelingenmeer. Rijkswaterstaat is met, een eva luatie bezig. Die komt in de zo mer uit bij het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ). „Mo- „Wij hebben die parasiet nu voor het eerst in buitenwater gecon- stateerd". vertelt Van Banning „Maar wat de oorzaak is? Wil kennen de voorgeschiedenis niet, bij gebrek aan onderzoet Misschien is er iets misgegas tel met algen, wellicht giftige algen waardoor de oesters verzwaüi zijn. De milieu-omstandighede zijn in elk geval verstoord gt weest." van een medewerker DEN HAAG/NIEl'WERKERK - De Zutphense varkenshouder W. Blom heeft maandag in ho ger beroep tegen de provincie Zeeland voor de Raad van State een laatste poging gedaan om zijn varkensmesterij te laten verhuizen naar Nieuwerkerk. Als de verhuizing niet doorgaat, betekent dit voor Blom het defi nitieve einde van zijn bedrijf met 2500 mestvarkens. Blom ging in hoger beroep om dat de Middelburgse bestuurs rechter in een eerdere uitspraak de provincie in het gelijk heeft gesteld. De provincie Zeeland blokkeerde de komst van de var kens. Volgens de provincie is in het nieuwe bestemmingsplan, dat nog in procedure is. geen ge bied aangewezen waar varkens houderijen geconcentreerd moe ten worden. De provincie wil de vestiging van varkenshouderij en in beperkte gebieden concen treren. Rechter mr. R Loeb van de Raad van State vroeg Blom waarom hij alvast toestemming wilde voor de bouw van stallen, 'Je kunt niet verwachten dat de provincie vooruit loopt op een bestemmingsplan dat zij niet heeft goedgekeurd', aldus rech ter Loeb. Advocate mevrouw S. Beusin k wees op het zwaarwe gend belang van Blom. De var- kensmester heeft in Zutphen een bedrijf met 2500 varkens maar moet het veld ruimen voor stadsuitbreidi n g. Doek gevallen 'Het niet doorgaan van de ver huizing betekent dat voor Blom het doek gevallen is', aldus Beu- sink 'Uitwijken naar een alter natieve plaats is niet mogelijk als gevolg van de aanscherping van de Wet verplaatsing mest- produktierechten'. Rechter Loeb antwoordde dat de rechter geen belangenafweging kan ma ken. 'Het afwegen van belangen is de verantwoordelijkheid van de provincie', zei Loeb. Blom heeft reeds 2.5 hectare grond gekocht aan de Galgeweg in Nieuwerkerk en beschikt over een milieuvergunning voor 2500 varkens. De gemeente Duive- land gaf de varkensstallen een plaats in het bestemmingsplan. De provincie Zeeland onthield echter goedkeuring aan een be paling in het plan. waardoor de stallen niet gebouwd konden w-orden. De Raad van State laat over zes weken weten of de provincie Zeeland moet meewerken aan de verhuizing van 2500 mestvar kens naar Nieuwerkerk. t ~m VERSE KUIKENFILETS (Poeliers A Kwaliteit) 500 gram KALKOEN-FILETBLOKJES IN ASPERGESAUS 500 gram DE ECHTE MAISKIP (botermals) kilo VERSE INDISCHE NASI (met kip) kilo VERSE KIP-KERRIESAUS (Vlaams recept) 250 gram VERS GEGRILDE TV-STICKS 500 gram Goes, Gasthuisstraat 16. tel. 0113-227414 's Maandags gesloten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 20