|W EEUWSE COURAN Haringstand extreem laag Fransen in gevecht met muiters Centraal Afrikaanse Republiek Irak mag weer olie verkopen kleintjes Broedvogels dupe brand Rammegors Gevecht tegen bosbranden in Mongolië Haags justitiegebouw doelwit van inbrekers 4 WEKEN Greenpeace pleit voor onmiddellijk vangstverbod op de Noordzee Geloven in de Zeelandkaart Vraagtekens rond verlamde kat VOOR 14,25 JA, Enkele buien bewolkt, enkele buien, kans op onweer en af en toe zon. De zuidwesten wind meest matig 3 tot 4 Bft. De temperatuur Irond 13 graden. B9e jaargang no. 112 |jnsdag 21 mei 1996 ise nummers 1,60 Opgave advertenties per telefoon 0118-484321 iuspassagiers edwelmd oor gaswolk van onze verslaggever SINT PHILIPSLAND - Met grote moeite hebben brand weerkorpsen maandagmid dag eeni brand in het natuurge bied Rammegors bij Sint Phi- lipsland kunnen blussen. De bestrijding van de vuurhaar den werd bemoeilijkt doordat over een afstand van meer dan honderd meter water moest worden aangevoerd. Ook de verschillende kreekjes in het gebied maakten het blussen lastig. De brand verwoestte vele nesten van broedende vo gels. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Het vuur woedde in de hoek van de Krabbe- kreekweg en de provinciale weg bij Sint Philipsland en werd aangewakkerd door de wind. Drie korpsen uit Tholen en één uit Nieuw-Vossemeer hadden grote problemen om bij de brandhaarden te komen, omdat het drassige gebied door kreekjes is doorsneden. Ook de aanvoer van bluswater was geen eenvoudige zaak. Dankzij een behulpzame land bouwer, die zijn tractor met cultivator beschikbaar stelde, kon de brandweer het gebied inrijden. De haarden werden met de cultivator omcirkeld om verdere uitbreiding van de brand te voorkomen. Het grootste deel van het natuurge bied bleef hierdoor gespaard. De schade is nog niet in kaart gebracht. Duidelijk is wel dat veel nesten van broedende vo gels aan de vlammen ten prooi zijn gevallen. Hoe jonge reeën en kleine zoogdieren ervan af zijn gekomen, is niet bekend. De brand trok zoveel bekijks, dat de politie automobilisten wegstuurde die halt hielden op de provinciale weg en zo voor een verkeerschaos zorgden. De parallelweg van de Krabbe- kreegweg werd tijdelijk afge sloten om ruim baan te maken voor de brandweer. tve t-Ja JtVERKUSEN IGl'ü) - 39 Lc- ;r til van de Gereformeerde kerk Hasselt zijn gistermiddag l ademhalingsmoeilijkhe- e tn opgenomen in ziekenhuizen ien rond de Duitse stad Le isen. t bus waarmee het gezelschap i'5!i ^e kwam op de snelweg te lt in een chloorgaswolk. die .mu vrijgekomen uit een gekan- >u® Jde tankwagen. et chloorgas werd via de air- nditioning met kracht de bus geblazen. Chloorgas tast de ivliezen aan. e chauffeur van de bus en de n fce passagiers die het meest lonn zaten waren er het ergst toe. zei woordvoerster Jen- ike Harink van de kerk in Has- lt ra. iekenhuis 'i31 Ue inzittenden van de bus besten vannacht in het zieken- lole nis blijven, ter observatie. 10°i aarschijnlijk kunnen ze van- de thuisreis aanvaarden. W01 et gezelschap was op de terug- 19-0 is van een trip naar het Tsje- wo' lische Nosislav. 15 kilometer To n zuiden van Brno. waar de twe vriendschappelijke betrek- onderhoudt met de 11110 ?angelische Kerk van Bo- 0Ufl ;emse Broeders. De groep had <am iar een uitwisselingsbezoek af- plegd. taking bij os, S afgewend EN HAAG (GPD) - Een drei- 9,751 inde staking onder de NS-ver- iges eersleiders in Den Haag is gis- iravond afgewend. Bonden en rectie van de regio Zuid-West m de Nederlandse Spoorwe- in hebben afspraken gemaakt een einde moeten maken de volgens het personeel tel te hoge werkdruk op de ist. olgens de verkeersleiding was veiligheid van het teinver- *rin het geding. Het personeel aagde al geruime tijd over pro- DQt lemen met de invoering van rand n nieuw systeem voor de trein- egeleiding (VPT). Het systeem »u de inzet van minder mensen g3,j »gelijk moeten maken, maar ijkt nog niet feilloos te werken, evolg is dat de verkeersleiding niw|et werk met het beperkte aan- 1 mensen niet meer aankon en it verlofdagen niet konden ^lorden opgenomen. Eergisteravond geen compro- siszou zijn gesloten had de ver- rer tersleiding in Den Haag van- •1 :htend het werk neergelegd. DEN HAAG (GPD) - De milieu organisatie Greenpeace wil dat de haringvangst op de Noordzee onmiddellijk wordt gestaakt omdat haringstand extreem laag is. De Noordzee bevat slechts ongeveer 500.000 ton ha ring. Dat is veel minder dan de kritische ondergrens van 800.000 ton. Greenpeace doet de oproep aan de vooravond van het nieuwe haringseizoen. De milieuorganisatie heeft de hand gelegd op een vertrouwe lijk rapport van de Europese Unie over de problemen met de haring. Greenpeace vergelijkt de situatie met de jaren zeventig toen er ook zo weinig haring in de Noordzee te vinden was. Des tijds was een vangstverbod van zes jaar nodig om de vis er weer bovenop te helpen. Greenpeace wijt de terugloop vooral aan de industrievisserij „Daar wordt veel jonge haring als bijvangst gevangenzegt M. Verbeek van de milieuorganisa tie ..Vissers vissen met zeer fijn mazige netten, ze lijken op vi trage of nylonkousen, waardoor veel jonge vis wordt gevangen die zich nog niet heeft kunnen voortplanten. De stand gaat daardoor snel naar beneden." Het merendeel van deze kleine haringen wordt verwerkt in vis meel of visolie en gebruikt voor veevoeder en koekjes. Ook het vissen op kuitzieke vissen zou de haringstand flink doen dalen. Het kuit wordt gebruikt voor ka- Schol Greenpeace is voorstander van een noodplan voor het herstel van de Noordzee-vis Minister Van Aartsen van Landbouw en Visserij moet alles in het werk stellen om in vijfjaar tijd alle vis bestanden weer op een gezonde omvang te brengen. ..Er moet gesaneerd worden in het aantal vissers dat op haring vist en ze moeten minder vangen", aldus de milieuorganisatie. De Europese Unie waarschuwt al jaren voor overbevissing van haring. Die schommelt steeds rond de kritische grens. Haring is niet de enige soort die wordt overbevist. ook soorten als schol, kabeljauw en makreel staan er slecht voor. Drastische maatregelen blijven echter uit. omdat de visserijsector daar door te grote klappen zou krij gen. Twijfels Bovendien bestaan er veel ma nieren voor het bepalen van de ULAN BATOR - Een eenzame brandweerman gebruikt een tak in de strijd tegen de enorme bosbranden die Mongolië al enkele weken teisteren. Intussen is al 80.000 vierkante kilometer bos verloren gegaan, wat neerkomt op twee keer de oppervlakte van Nederland. f°to 'ria Halasz/RTR visstand en de vraag is hoe be trouwbaar die zijn. Zo heeft het Rivo. het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek in IJmuiden. twijfels over de cijfers van de Eu ropese haringwerkgroep. ..De laatste jaren is in alle Europese landen enorm bezuinigd op dit soort onderzoek'zegt R Carp van het Visserijbureau. ..Daar door krijgen we eigenlijk nauwe lijks een goed beeld van de werkelijke haringstand." Het tij delijk staken van de haring vangst op basis van deze tussen tijdse Europese cijfers gaat hem echter veel te ver ..Je moet ook rekening houden met de gevol gen voor de sector." Ondanks de magere onderzoe ken maakt hij zich net als Green peace wel degelijk bezorgd over de visstand. ..De stand is al jaren slecht en die fijnmazige vis vangst moet je inperken Je ver woest er de kinderkamer van de haring mee." Het matige onder zoek is er volgens hem debet aan dat er maar steeds geen beslui ten over quota of andere maatre gelen worden genomen ..De po litiek wil geen besluiten nemen op basis van ondeugdelijk on derzoek." Eversdijk: Franse parlementsleden van harte welkom PARIJS/GOES (ANP) - Neder landse parlementariërs hebben niet geweigerd met Franse te spreken over een wijziging van het Verdrag van Maastricht. Dat zei CDA-senator Eversdijk maandagavond in reactie op de verklaring van het Franse Ka merlid Pandraud dat Neder landse Eerste- en Tweede-Ka merleden hen niet wilden ont vangen. Daarom willen de Fran sen vandaag de Nederlandse Kamercommissie voor finan cien niet ontmoeten. Volgens het gaullistische Ka- merlid Robert Pandraud. voor zitter van de Franse Kamercom missie voor Europese zaken, zijn er twee brieven naar Den Haag gegaan, op 26 april. Daar is vol gens hem geen antwoord op ge komen. Eversdijk ontkende dat en zei dat de Franse van harte welkom zijn." In Den Haag be staat de indruk dat de zaak voortkomt uit afkeer van het Ne derlandse drugsbeleid. Parijs stuurt meer troepen om plunderingen te stoppen BANGUI (RTR/AFP) - Franse troepen in de Centraal Afri kaanse Republiek zijn maan dagavond in gevecht geraakt met muitende militairen. Vol gens ooggetuigen leden beide partijen verliezen. De gevech ten in de hoofdstad Bangui laai den aan het begin van de avond na een korte onderbreking in al le hevigheid op. Een woordvoerder van het Fran se ministerie van Defensie zei dat twee Franse soldaten licht gewond zijn geraakt tijdens een operatie om de Franse burgers in het Afrikaanse land naar vei lige plaatsen over te brengen. De zegsman kon de berichten over de Franse doden niet bevesti gen. Volgens een ooggetuige in Ban- gui werden minstens drie Franse soldaten gedood en werd een even groot aantal gegijzeld tij dens hevige gevechten na het mislukken van onderhandelin gen tussen de muiters en de re gering. Eerder op de dag kwamen de partijen een bestand overeen, dat een einde moest maken aan twee dagen van plunderingen. Daarbij kwamen zeker zeven mensen om het leven en tiental len raakten gewond. Na het mis lukken van de gesprekken laai den de gevechten weer op In de hele stad was geweervuur te ho ren. van onze correspondent Hans de Bruijn WASHINGTON' - Voor het eerst sinds het begin van de Golfoorlog in 1990 zal Irak binnenkort weer olie mogen verkopen op de wereldmarkt. Iraakse en VN-diploma- ten bereikten maandag in New York na maanden van moeizame onderhandelin gen een akkoord, waarbij het bewind van Saddam Hussein elke drie maanden voor een miljard dollar 1,7 miljard) aan olie mag verkopen. Het geld moet worden ge bruikt voor voedsel en medicijnen voor de Iraakse bevolking. De verwachting is dat door dit akkoord - dat maandag is ondertekend op het VN- hoofdkwartier de prijs voor ruwe olie zal gaan dalen. In een eerste reactie zakte de prijs al meteen met 24 cent per vat tot 20,40 dollar. Dat zal effect hebben op de benzineprijzen. Het is nog onduidelijk wanneer de eerste levering van Iraakse olie zal plaatsvinden De Iraakse onderhandelaar Abdul Anur ai- Anbari zei te hopen dat dit akkoord het begin zal inluiden voor het opheffen van alle economische sancties, die sinds 1990 door de VN tegen Irak zijn uitgevaardigd. Saddam Hussein heeft zich lang verzet te gen de eis dat het geld moest worden ge bruikt voor het leningen van de nood van de bevolking. Dat zou volgens hem omdat de Iraakse soevereiniteit aantasten. Maar hij heeft uiteindelijk toegegeven, terwijl ook afspraken zijn gemaakt over controle door VN-inspecteurs op de uitvoering van het akkoord. In Washington werd benadrukt dat de economische sancties tegen Irak overeind zullen blijven, zolang Irak geen volledige uitvoering geeft aan de eis van de Verenig de Naties dat het al zijn massavernieti gingswapens ontmantelt Er zijn nog steeds veel vragen over de Iraakse pro gramma's voor de ontwikkeling van nu cleaire en chemische wapens. Troepen Franse troepen namen eerder maandag op strategische plaat sen in Bangui stellingen in om een einde te maken aan de plun deringen en de muiterij. Parijs heeft sinds zaterdag, toen de muiterij uitbrak, extra troepen uit Gabon en Tsjaad naar de Centraal Afrikaanse Republiek overgebracht. President Ange- Féhx Patassé zou onder be scherming van Franse soldaten staan Soldaten en burgers plunderden het afgelopen weekeinde op gro- Zeeland loopt nu eens voorop met de produktie van een oplaadbare chipkaart in samenwerking met PTT Telecom. ..Maar dan moeten we er wèl in geloven", verzuchtte gedeputeerde J. G. van Zwieten gisteren bij de officiële presentatie van de inmiddels al veel besproken Zeelandkaart. Die presentatie vond plaats in fi Veere. w Nog steeds is de oorzaak niet achterhaald van de verlammingen bij katten die brokjes van Felix en de Variantjes van Tom Poes hadden gegeten. ,.Er is geen centraal meldpunt voor dit soort gevallen. Was dat er wel. dan hadden we misschien drie weken eerder alarm kun nen slaan en zouden er minder slachtoffers zijn gemaakt", zegt Spillers Petfoods-directeur Charles Jas. wiens bedrijf A het kattenvoer produceert. Ajacieden in Rome Marcio Roberto dos Santos laat er geen tivijfel over bestaan wel ke ploeg de Champions League zal winnen. De Ajacieden kiva- men gisteren vol zelfvertrouiven aan in Rome. waar Ajax morgen [woensdag) de finale van de Champions League te gen Juventus uit Tu- 1 "T rijn zal spelen I Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televi sie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17. WÊKËÊÊÊÊÊnÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmiÊUÊÊÊÊÊmm te schaal winkels en kantoren in de hoofdstad. „Sinds zondag is het centrum van de stad voor 90 procent leeggeplunderd' aldus een zegsman. De Fransen in Bangui sloten met vrachtwagens de belang rijkste doorgaansweg van Ban gui naar de luchthaven af. Hon derden buitenlanders van alle nationaliteiten zochten hun toe vlucht op het vliegveld, 's Och tends begon het Franse leger Franse burgers bijeen te bren gen in de ambassade en op an dere veilige plaatsen met het oog op een mogelijke evacuatie. In hoeverre andere bitenlanders kunnen rekenen op Franse steun is niet duidelijk De Franse minister van Ontwik kelingssamenwerking. God- frain. zei dat de Frankrijk ervoor moet zorgen dat de orde wordt hersteld. De autoriteiten van de Centraal-Afrikaanse Republiek hebben daarom gevraagd, aldus de minister. De muiters protesteren tegen de beslissing van de president hen te ontwapenen na een eerdere muiterij over achterstallig soldij vorige maand. Ook toen herstel den Franse militairen ook al de orde. DEN HAAG (GPD) - Onbeken den hebben ingebroken in het arrondissementsparket van de officier van justitie aan de Laan van Nieuw-Oost-Indie in Den Haag. Daarbij hebben zij gepro beerd de brandkluis te forceren. Op dat moment werd het ge rechtsgebouw niet door perso nen beveiligd. Toen personeel van een beveiligingsbedrijf ar riveerde. waren de daders al vertrokken. Dit wordt beves tigd door directeur E. Teensma van de dienst gerechtelijke on dersteuning. De inbraak is gepleegd in de nacht van vrijdag 3 op zaterdag 4 mei. Aan de zijkant van het pand werd een ruit vernield. Het is onduidelijk welk doel de in brekers hadden. Mogelijk be treft het een daad van de georga niseerde misdaad Teensma ver wacht evenwel dat dit met het geval was. „Dan zou de hele boel door elkaar zijn gegooid. Ook zouden ze dan hebben gepro beerd met dossiers aan de haal te gaan. maar de inbrekers zijn gestopt bij de kluis", zegt de di recteur. Teensma spreekt tegen dat waardevolle documenten zijn gestolen. „Ze hebben de brandkluis omvergegooid, maar niet open gekregen". Maar^ook indien er niets gestolen zou zijn, is het voor Justitie geen prettige gedachte dat de bewaking heeft Rebellie leger Bangladesh na ontslag chef DHAKA (AP) - Het leger van Bangladesh is maandag in ver hoogde staat van paraatheid ge bracht nadat president Abdur Rahman Biswas het ontslag be kend had gemaakt van legerlei der luitenant-generaal Abu Sa- leh Mohammad Nasim. Biswas zei voor de staatsradio dat Nasim was ontslagen omdat hij het leger opdracht had gege ven naar de hoofdstad op te ruk ken om de regering ten val (e brengen. Regeringsgetrouwe troepen na men posities in bij het presiden tiële paleis en de studio's van de staatstelevisie Ooggetuigen maakten melding van gevech ten in twee garnizoensplaatsen: Joyvedpur, 32 kilometer ten noorden van Dhaka, en Bogura. 104 kilometer ten noorden van de hoofdstad. Nasim. die in de onafhankelijk heidsoorlog van Bangladesh te gen Pakistan in 1971 een been verloor, geldt als een nationale held. gefaald. „De zaak is verontrus tend". erkent Teensma. Voor zover bekend is het de eer ste keer dat in een justitiege bouw in Den Haag is ingebro ken. In Amsterdam is meer dan eens ongewenst bezoek in ge rechtsgebouwen gemeld. In de laatste anderhalf jaar drongen in de hoofdstad tot driemaal toe onbekenden binnen in het Pa leis van Justitie. (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: 'J een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 31,50 J per kwartaal met automatische afschrijving h 89.50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Missingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1