F wij fel aan eigen bijdrage groeit Melkert staat deel macht over de arbeidsbureaus af SiaZOEKERS! PZC r,FZETT£ M\\ LISTEN '.ETTI VAI Actie Ethiopiërs tegen terugsturen schreeuw Heer van stand op zegel Onderzoek onder gemeenten naar aanpak spijbelen Ar ie van der Valk blijft mistig over zijn rol in concern binnenland erzeke raars zien niets in voorstellen minister Borst K TE HUUR ASIELZ0! hx Kamer is bezorgd over omvang telefoonfraude Molukkers woedend over aandacht BVD Duisenberg WOENSDAG 15 MEI 1996 mo In m HAAG (GPD/ANP) - De in de Tweede Kamer er invoering van een eigen jdrage in de medische zorg oeil. De Nederlandse ziekte- stenverzekeraars waar- mwden gisteren de Tweede i| amer-commissie voor volks- indheid voor de gevolgen q ui deze maatregel. Kamer praat maandag met mister Borst van Volksge- ndheid over de eigen bijdrage, kabinet besloot vorige id deze per 1997 in te voe- Dat jaar komt er een eigen hij h« .1 erli aam bijdrage van 200 gulden voor ie dereen. Chronisch zieken krij gen echter volledige compensa tie voor dat bedrag. Minima be talen maximaal 100 gulden. In 1998 zou er een inkomensaf hankelijke bijdrage moeten ko men. Het kabinet laat nog on derzoeken hoe die het beste kan worden ingevoerd. Tijdens een hoorzitting legde voorzitter H. Wiegel van Zorg verzekeraars Nederland uit dat aan de maatregelen ..een enor me administratieve romps lomp" vastzit. Het innen van de eigen bijdragen voor medicijnen en ziekenhuisverblijf en het ver sturen van de maandelijke over zichten voor verzekerden kost bij voorbeeld jaarlijks naar ver wachting 60 tot 75 miljoen gul den. Bovendien zijn er problemen met de privacy voor de medever zekerden (voorbeeld: dochter gaat stiekem voor de pil naar de apotheek, maar valt door het maandoverzicht door de mand) Chronisch zieken Ook leiden de plannen er vol gens Wiegel toe dat Nederland een groot aantal chronisch zie ken krijgt, die in de kabinets plannen - evenals de minima - fi nancieel gesproken geheel moe ten worden ontzien Volgens de verzekeraars zullen een jaar na invoering van de eigen bijdragen ongeveer een miljoen hoofdver zekerden het maximum van 200 gulden hebben betaald. Dat zijn er 400.000 meer dan het aantal waarvan het kabinet nu uitgaat. Ook is het maar zeer de "Kamer verwerpt naatregelen egen politie un justitie ei ike ji tWFfeid 1 VI :wa )ral ij JN HAAG (ANP) - Met het 1* egstemmen van een Groen- jnks-motie heeft de meerder- van de Tweede Kamer Jfosdag uitgesproken op korte rmijn geen personele gevol- •nte willen verbinden aan de (komsten van de parlemen- enquète opsporingsme- wden. regeringsfracties van PvdA, 'D en D66 geven het kabinet it september de tijd om met sn plan van aanpak te komen ,een nieuwe start" bij de olitie en het openbaar miniSte- HS V. - dei V! ets lij. e g^oor n, )k em roenLinks-Kamerlid Sipkes elde in haar motie vertrou- iherstel in de rechtsstaat jeloofwaardig te vinden als 'regering geen maatregelen te il de hoofdrolspelers uit het ^.jRT-drama neemt. kreeg alleen steun van het IA, de drie kleine christelijke icties, de ouderenpartijen, de entrumdemocraten en de So- alistische Partij. opr enst uge ig( Advertentie 270 m2 kantoorruimte op A-lokatie (le verdieping) met prima parkeergelegenheid Goese Makelaardij Tel. 0113-233311 of 252052 >s veil le E 1de EN HAAG (GPD) - Onder gte vare druk van werkgevers en an lit vakbeweging staat minister nieo elkert (sociale zaken) een deel Co! an de macht over de arbeids- uiti ureaus af. De sociale partners 1 bi reigden onlangs de arbeidsbu- taus op te blazen door uit de tsturen ervan te stappen. Een will ief waarin dit voornemen ïerv erd aangekondigd is door Mel- erlx tri op het nippertje tegenge- een ouden. etc. minister besloot vorig jaar na ev mietigende rapporten over Et werk van de arbeidsbureaus. regels fors aan te scherpen, ok moest er op de arbeidsbe- iddeling en scholing worden euinigd. De bureaus - ïurd door de gemeenten, rkgevers en vakbeweging - ra- ;n door de nieuwe regelgeving :n flink deel van hun vrijheid fijt. erkgevers- en werknemersor- inisaties reageerden furieus. vreesden gedegradeerd te orden tot de 'zetbaasjes' van li.: bt-Vttnoi-n ij I* 1 II DEN HAAG - Ongeveer honderdvijftig Ethiopische asielzoe kers demonstreerden gistermiddag in Den Haag. Ze protesteer den onder meer tegen het gedwongen terugsturen van Ethio piërs naar hun moederland door de Nederlandse overheid. De demonstranten maken zich zorgen over de toestand van vluchtelingen uit het Afrikaanse land. Volgens de Vereniging van Ethiopiërs in Nederland zijn veel vluchtelingen uit Ethiopië ten einde raad. Dit vanwege de dreiging van uitzetting of in Ne derland op straat gezet te worden zonder middelen van bestaan. Alleen al dit jaar pleegden drie vluchtelingen uit het Afrikaanse land zelfmoord. De bevolking van Maarn is gisteren weer in het geweer gekomen tegen de dreigende uitzetting van een Ethiopisch gezin dat in dit Utrechtse plaatsje woont. Abebe (33) en zijn vrouw Tschai (29) verblijven al bijna vijfjaar in Nederland. Hun zoontje Robel (4) werd hier geboren. Toch moet het gezin voor het einde van deze maand het land uit. zo heeft het ministerie van Justitie onlangs gezegd. Veel inwo ners van Maarn vinden dat besluit niet humaan, temeer omdat het tot voor kort gebruikelijk was dat asielzoekers na drie jaar een definitieve verblijfsvergunning kregen. foto Frans van der Linde/ANP Melkert. Omdat de PvdA-be- windsman weigerde zijn plan nen te versoepelen, besloten de sociale partners hun handen van de arbeidsbureaus af te trekken. In een conceptbrief kondigden zij hun vertrek uit de besturen aan. waarmee de gehele arbeids voorziening uit elkaar zou val len. Toen Melkert de brief onder ogen kreeg, deed hij een klem mend beroep op de sociale part ners die niet te versturen en er geen ruchtbaarheid aan te ge ven. Werkgevers en vakbewe ging gingen daarmee akkoord nadat Melkert beloofde de voor genomen regels 'nog eens te be zien'. De minister legt daarom de so ciale partners vanavond alsnog een aantal versoepelingen voor, melden nauw betrokkenen. Mel kert kan rekenen op de steun van de regeringspartijen. Zo ver zet de minister zich niet langer tegen onafhankelijke voorzit ters voor de arbeidsbureaus. Die voorzitters mogen vervol- .gens naast de verplichte taken (bemiddelen werkzoekenden) een eigen beleid voeren zonder keer op keer toestemming te hoeven vragen aan de minister. Het gaat daarbij om extra dien sten voor de werkgever (werving en selectie van personeel) en het zoeken naar vacatures bij bedrij ven. Uitzendbureaus krijgen verder tegen de zin van de minister slechts beperkt toegang tot de informatie waarover arbeidsbu reaus beschikken. De sociale partners vrezen dat anders de concurrentiepositie van de ar beidsbureaus wordt uitgehold. Naar verwachting worden de so ciale partners en Melkert het vanavond eens. waarmee het dreigement van opstappen defi nitief van tafel is. De Tweede Ka mer moet de nieuwe regels voor de arbeidsbureaus nog voor de zomer goedkeuren. LIBERIA „o„ SOE Nederlands duo iomt om op reis i Costa Rica AN JOSÉ (RTR) - Twee Neder- «idse toeristen zijn dood ge- #nden nabij de vulkaan El 'neon. in hel noordwesten van fcta Rica. Dat heeft het Rode rois-gisteren gemeld, e twee. Johnny en Ineke Eek. erden gisterochtend gevon- to Reddingswerkers gingen aar hen op zoek toen ze zondag da? een bezoek aan de vulkaan «t meer terugkwamen. Het uo had verwondingen en kneu zen op het lichaam. Die zou- tner op duiden dat ze zijn mee- feleurd bij een aardverschui- ®g. Hun bezittingen lagen nog Pde plek des onheils. HAARLEM - Schrijver-tekenaar Marten Toonder was gisteren in Haarlem aanwezig toen de PTT een vel postzegels presenteerde, dat is gewijd aan Toonders creatie Olivier B. Bommel. De op de postzegels afgebeelde heer van stand, zoals Bommel zichzelf in de boeken van Toonder pleegt aan te duiden, is binnenkort, tijdens de Stripdagen in Haarlem, ook te zien op een ten toonstelling in het Teylers Museum. foto Koen Suyk/ANP ACTIE VAN DE NEDERLANDSE KERKEN GIRO 107 UTRECHT O.V.V. SLACHTOFFERS VAN GEWELD Mensen in Nood EN HAAG ANP) - De grootste 'litieke partij van de Moluk- lr$ in Nederland, de Badan Jfsatuan, is woedend dat de wnenlandse Veiligheids- ensl (BVD) haar vizier op de olukse gemeenschap heeft ge- tot. „Dat is een smerige zaak. N is weer een poging om te to alsof onze jongens iets van to zijn. Ze kunnen beter de Nlerlandse regering in de ga ten houden," aldus een woord voerder gisterochtend. Afgelopen maandag werd be kend dat Molukkers voor het eerst sinds de jaren zeventig weer onderwerp van intensieve aandacht van de BVD zijn. Dit blijkt uit het jaarverslag van de geheime dienst over 1995. Dit overzicht moet officieel nog ver schijnen. De BVD kreeg vorig jaar signa len over mogelijk nieuwe ge welddadigheden door Molukse Nederlanders Dat was voor het eerst sinds de gijzeling van kin deren op een lagere school in Bo- vensmilde in 1977. De rellen van 25 april 1995 in Den Haag tijdens een demonstratie ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de Republiek der Zuid-Molukken waren voor de inlichtingendienst het startsein voor hernieuwde aandacht. De verschillende berichten over eventuele geweldplegingen ble ken loos alarm, schrijft de BVD nu. Toch vindt de dienst het nodig de Molukkers in de gaten te blij ven houden. Vooral de laatste in Nederland geboren generatie zou volgens deze spionage-afde- ling van Binnenlandse Zaken ra dicale ideeen koesteren om de zuidelijke Molukken te bevrij den van het Indonesische re gime. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer toont zich bezorgd over het bericht dat erimininele or ganisaties die sexlijnen en an dere 06-nummers exploiteren het telefoonnet kunnen mani puleren. Volgens de Landelijke Werkgroep 06-Gedupeerden verrijken ze zich zo ten koste van mensen die ten onrechte een torenhoge telefoonrekening krijgen. Kamerleden van RPF. PvdA. D66 en CDA vragen aan minister Jorritsma (Verkeer) of er nu geen aanleiding is om in te grijpen. PTT Telecom stelde dinsdag in een verklaring nooit te hebben vastgesteld dat is ingebroken op haar telecommunicatienetwerk en dat zodoende op andermans rekening is gebeld. Klachten daarover worden met ..de grootst mogelijke zorgvul digheid onderzocht", maar tot nu toe zijn er geen aanwijzingen gevonden die deze vorm van fraude, ten nadele van de klant, bevestigen PTT Telecom stelt bovendien dat dergelijke fraude nooit is aangetoond voor de ge schillencommissie Post en Tele com of enige gerechtelijke in stantie. Het gerechtshof in Arnhem be- Kroonprins vliegt bij KLM vraag of dat aantal in de twee daaropvolgende jaren zal afne men. zoals het kabinet veronder stelt. In de plannen van de regering worden de mensen die dit maxi mum halen gecompenseerd Aan die afspraak rammelt het een en ander, aldus Zorgverze keraars Nederland. De regeling houdt in dat mensen die drie jaar achter elkaar aan hun maxi mumbedrag komen, in de cate gorie „chronisch ziek" vallen en 90 gulden compensatie krijgen. Doordat de nominale premie met 110 gulden wordt verlaagd, betekent het behoud van koop kracht. Voorzitter Wiegel stelde dat door de maatregel hele ge zinnen ineens chronisch ziek worden, omdat geen onder scheid tussen hoofd- en mede verzekerden kan worden ge maakt. Na het praatje van de zorgverze keraars toonden diverse politici zich verontrust. „De situatie lijkt veel ernstiger dan ik dacht", zei Nijpels (Senioren 2000). En WD-collega Van Ble- rick vroeg zich hardop af of de in voering van een vast eigen risico voor iedereen niet veel makkelij ker is. Als antwoord kreeg ze 'ja' te horen. Ter discussie Gisteren werd ook duidelijk dat de eigen bijdrage voor de thuis zorg ter discussie staat PvdA, CDA, GroenLinks en SP - samen een kleine Kamermeerderheid - vinden de plannen van staatsse cretaris Terpstra iwelzijn) voor een hogere eigen bijdrage in de thuiszorg en de invoering van een eigen bijdrage in de wijkver pleging onaanvaardbaar. Vandaag is er een debat tussen Kamer en kabinet over de thuis zorg. CDA-Kamerlid Mulder is verbijsterd over de beleidsvoor nemens. „De eigen bijdragen gaan fors omhoog, terwijl het ka binet geen extra geld beschik baar stelt om de problemen in de thuiszorg (wachtlijsten en ont slagen. red.) te bestrijden." D66 voerde gisteravond laat nog spoedoverleg „om te kijken of andere oplossingen mogelijk zijn". De VVD is zeer kritisch, al dus het Kamerlid Van Blerck. Dat geldt ook voor PvdA-kamer- lid Vliegendhart. „De hogere ei gen bijdrage heeft grote conse quenties. Een alleenstaande AOW'er moet daardoor per jaar 520 gulden meer betalen. Abso luut onaanvaardbaar," SCHIPHOL (GPD) - Kroonprins Willem-Alexander gaat tijde lijk als eerste officier bij KLM Cityhopper vliegen. De prins heeft een brevet voor het vliegen op de Fokker 70. het nieuwe regeringsvliegtuig Cityhopper vliegt sinds kort met een drietal Fokker 70's. De kroonprins zal onder de naam Van Vuren op de Europese rou tes worden ingezet onder leiding van een gezagvoerder-in structeur. De KLM wil overigens geen commentaar geven en verwijst naar de Rijksvoorlichtingsdienst. Daar bevestigt een woordvoerster dat de prins onderzoekt of het mogelijk is bij KLM Cityhopper zijn vlieguren op de Fokker 70 bij te houden De KLM zou positief tegenover zijn verzoek staan. Van Mierlo naar Suriname DEN HAAG (ANP) - Minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken is van plan in juni een bezoek aan Sunname te brengen. Zijn reis valt na de verkiezingen die op 23 mei in Suriname wor den gehouden. Van Mierlo brengt op 11 en 12 juni eerst een werkbezoek aan de Antillen en Aruba, zo heeft zijn woordvoerder dinsdag bekend gemaakt. Aansluitend reist de bewindsman door naar Suri name. Raad Urk tegen homo-huwelijk URK (ANP) - De gemeenteraad van Urk heeft zich in een brief aan de Tweede Kamer uitgesproken tegen het homo-huwelijk. De raad schrijft verontrust te zijn door de uitspraak van een meerderheid van de Tweede Kamer om het huwelijk open te stellen voor twee personen van hetzelfde geslacht. De raad ziet het huwelijk als 'de wettelijk geregelde, formeel bekrachtigde levensgemeenschap tussen een man en een vrouw'. „Deze zienswijze sluit aan bij de bijzondere betekenis die wij vanuit onze christelijke levensbeschouwing aan het hu welijk toekennen", staat in de brief De gemeenteraad meent dat het unieke karakter van het hu welijk daarin is gelegen dat het nieuw natuurlijk leven kan voortbrengen. Daarom zou trouwen voorbehouden moeten blijven aan man en vrouw, menen de briefschrijvers DEN HAAG (ANP) - Er komt een onderzoek onder alle gemeen ten naar hun aanpak van spijbe laars. Dat gebeurt in opdracht van het Platform Uitvoering Leerplichtwet (PUL), een over legorgaan waarin onder meer onderwijsorganisaties en het openbaar ministerie (OM) zijn vertegenwoordigd. Het plat form wil meer inzicht krijgen in de verschillende manieren waarop leerplichtambtenaren toezien op naleving van de leer plichtwet. Het platform komt na de zomer met een tussentijdse evaluatie over de gevolgen van de wijzi ging van de leerplichtwet in 1994. Die heeft onder meer tot gevolg dat niet alleen ouders, maar ook leerlingen vanaf twaalf jaar vervolgd kunnen worden wegens ontduiking van de leerplicht. In de praktijk blijkt echter dat de aanpak van spijbelaars sterk uiteenloopt. Het OM in Arnhem kondigde maandag een strenger beleid aan. In andere arrondisse menten heeft echter nauwelijks vervolging plaats. In het school jaar '94/'95 besloot het OM in ruim 800 gevallen over te gaan tot vervolging In ruim 6 procent van de gevallen werden leerlin gen zelf vervolgd, aldus cijfers van Justitie „Er zijn grote verschillen tussen scholen, leerplichtambtenaren, officieren van justitie en kanton rechters", beaamt voorzitter P. Peters van het Platform Uitvoe ring Leerplichtwet. Om wat meer lijn in het vervolgingsbe leid te krijgen wordt binnenkort een bijeenkomst belegd met des kundigen. Daarbij wordt ge poogd om een uitweg te vinden uit de lastige problematiek. paalde vorig jaar dat het minis terie van Verkeer en Waterstaat uitvoerig onderzoek zou moeten doen naar telefoonfraude, maar minister Jorritsma zag daartoe geen aanleiding. De fraude waarom het in de rechtszaak ging zou technisch vrijwel on mogelijk zijn. PTT Telecom stelt dat op een to taal van 45 miljoen telefoonno ta's het aantal klachten gedaald is van 60.000 in 1989 tot 14.500 vorig jaar en dat er uiteindelijk slechts vijftig zaken voor komen bij de onafhankelijke geschillen commissie. Die kwam nooit tot de uitspraak dat de klant een ho ge telefoonrekening kreeg als ge volg van misbruik door derden. De werkgroep van de gedupeer den zegt met videobanden te kunnen bewijzen dat de tele foonfraude wel degelijk mogelijk is. PTT Teleconm stelt open te staan voor eventueel bewijs. Eerder nodigde deze onderne ming de werkgroep daartoe uit. maar dat werd afgeslagen. PTT Telecom nodigt nu uit voor „een demonstratie" Serieus onder zoek zal vervolgens uitwijzen of nadere maatregelen van PTT Telecom geboden zijn. DEN HAAG (ANP) - Arie van der Valk (66) blijft mistig over zijn rol binnen het horecaconcern. Verschafte de voormalige top man in december voor de recht bank al nauwelijks helderheid over zijn functie en werkzaam heden, ook tijdens de herkan sing dinsdag voor het gerechts hof wist hij binnen enkele mi nuten verwarring te zaaien. Arie wordt ervan verdacht dat hij zwartwerkers in dienst had in zijn zilverfabrlek in Voor schoten en dat hij betrokken was bij frauduleuze handelin gen bij diverse Toekan-vesti gingen. „Ik heb geen zeggenschap meer. alleen wat aandelen. Dat vind ik niet leuk. nee Dat heb ik niet verdiend", antwoordde Arie toen collegevoorzitter H. Uhlen- beck-Lagerweij naar zijn hui dige bezigheden vroeg. „Dus dat betekent dat u vroeger wel een belangrijke functie had", merk te zij op. „Nee. Ik heb nu geen zeggenschap, maar toen ook niet. Ik kreeg ook geen salaris", hield Arie het verbaasde college voor. „Ik heb alleen verstand van eten. niet van zilver Alleen op papier was ik directeur, maar de bedrijfsleider had de verant woordelijkheid", herhaalde Ane zijn standpunt. De rechters hiel den Arie daarop voor dat zijn medewerkers hebben verklaard dat zij wel verantwoording aan hem verschuldigd waren Ook de rekening van het cen trale magazijn in Voorschoten had hij onder zijn hoede. „Van hieruit bevoorraden we de vesti gingen, dus die moeten op tijd betalen." Laatste woord De vroegere topman ontkende daarentegen een machtiging te hebben voor de rekening waarop de omzetten van de vestigingen werden gestort „Maar de vesti-' gingen zelf zeggen dat zij bedra gen moesten betalen en dat u dat bepaalde" zei de rechter. Arie ontkende dat en zei even min iets af te weten van de be drijfsresultaten van de vestigin gen „Alle jaarrekeningen wer den bij u thuis aangetroffen", stelde de rechter. Ane „Maar ik ga dat toch niet allemaal lezen? Ik ben ook maar een mens". „Hoe verklaart u dan dat de jaar rekeningen waren voorzien van notities van uw hand met op merkingen als 'matig. goed'?", stelde een van de rechters In de ochtend waren Lucas (33) en zijn vrouw Helen (30) van bru- grestaurant Burgerveen en Mo tel Haarlemmermeer in de be klaagdenbank verschenen Lu cas betuigde spijt van de dingen die fout waren gegaan en maak te daarna gebruik van zijn zwij grecht. zoals hij bij de rechtbank ook had gedaan. Helen, die met 180 uur dienstver lening en vier maanden voor waardelijke cel de laagste straf van de rechtbank had gekregen ontkende ooit iets te hebben ge weten van zwartwerkers of het afromen van de omzet. Het pro ces voor het hof wordt vandaag afgesloten. slot van pagina 1 ook bekend welke landen deel nemen aan de Economische en Monetaire Unie EMU Minister Zalm van Financien heeft er wel vertrouwen in dat Duisenberg de eerste president van de ECB wordt. Volgens hem is dat „vrijwel zeker" „Je be noemt niet iemand voor een half jaar of driekwart jaar. Zalm gaf overigens wel toe dat de benoeming tot ECB-presi- dent nog geen gelopen race is. Ook de Europese Commissie gaat daar niet voetstoots van uit De woordvoerder van euro commissaris De Silguy (Finan cien) zei niet uit te sluiten dat de EMI-president ook de ECB-pre- sident wordt, „maar dat is geen automatisme". De DNB-president was oven-, gens al eerder in beeld bij het EMI. Hij haakte af omdat hij geen trek naa in een post waar weinig te beleven viel. De Belg Alexandre Lamfalussy- ging in 1994 het EMI leiden. Lamfalussy's termijn loopt eind dit jaar af, maar het is de bedoe ling dat hij een half jaar langer aanblijft totdat Duisenberg aan treedt. De Tweede Kamer is unaniem; tevreden De coalitiepartijen en de oppositie vinden Duisenberg uitermate geschikt voor de EMI- leiding, diens verdiensten roe mend als de harde gulden, de la-; ge inflatie en de lage rente Zeer eervol" en „goed voor Eu ropa". stelde PvdA-fractieleider. Wallage „Als je erin slaagt de munt zo hard te houden en de laagste inflatie te bewerkstelli-; gen. dan ben je uitermate ge schikt", aldus VVD-woordvoer-. der Hoogervorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3