In een dag zetten we de wereld een eeuw terug Ik geef me volledig bloot PZC Studiopark Babelsberg vrije tijd 43 Solo-album Linda Perry puzzel Horizontaal Verticaal Oplossing postzegels <-S VERIGEJLKR ZATERDAG 11 MEI 1996 Het attractiepark Babelsberg Studiotour in Potsdam heeft niets te maken met Universal of MGM in de Verenigde Staten. Natuurlijk, er zijn overeenkomsten, het gaat immers steeds over films en het maken daarvan. Maar voor de rest is alles toch anders in deze voormalige UFA- studio's. Vol trots gaat Helmut Weber ons voor in de lange ganger met rekwisieten. Stellingen vol ar tikelen, variërend van bestekken lampen, vrouwenjurken, stoelen en tafels. In een meterslange la- denkast kun je kiezen uit tiental len haarspelden, of broches. Bij de beelden staan Lenin en Hitier ge broederlijk naast elkaar. „We hebben meer dan 250.000 kos tuums. uit allerlei verschillende tijden. Daarnaast bezitten we zo'n miljoen andere voorwerpen en ar tikelen, die allemaal al eens in een film zijn gebruikt. Dit is de groot ste filmrekwisieten-collectie ter wereld, we staan zelfs in het Guin ness Book of Records", vertelt We ber als hij onze aandacht vraagt voor een prachtige Art Deco-kast. met daarboven zo'n glazig ogende, afgeschoten hertenkop. Veel van deze 'gründlich' geordende chaos wordt nog geregeld uitgeleend voor nieuwe films. Of voor televi sieseries. Weber lacht en zegt: „We kunnen hier in éen dag de wereld een eeuw terugdraaien". Ondanks de avontuurlijke toe gangspoort is het Filmerlebnis- park Babelsberg niet echt uitnodi gend voor bezoekers. Grauwe ge bouwen, veel zand en houten af scheidingen, die doen vermoeden dat ze slechts tijdelijk dienst moe ten doen. De eigenlijke filmstu dio's iets verderop zijn eveneens grauw en grijs, ondanks het helle zonlicht deze dag. Communistisch Vierendertig jaar, voor het meren deel in de communistische tijd, heeft Herr Weber bij de UFA-stu- dio's gewerkt. Tijdens die DDR- periode werd de naam Universal Film AG gewijzigd in Deutsche Film AG (DFA). Bij het bedrijf werkten tot de val van de Muur in november 1989 ruim 2400 mensen. „Toen werd alles anders", vertelt de vroegere Oberbeleuchter, die tientallen films heeft mogen 'be lichten'. Van de een op de andere dag werden in overleg met de nieuwe, Franse eigenaren zo'n tweeduizend mensen op straat ge zet. Weber ook, ondanks zijn trouwe staat van dienst, ondanks zijn twee opgroeiende kinderen. Belichters konden voortaan beter freelance worden ingehuurd, zo was het antwoord op al zijn vragen. Twee jaar bleef hij werkloos en sindsdien is hij weer terug in 'zijn' studio's. Als rondleider, als gast heer, om te vertellen wat er alle maal gebeurde op deze voor cine fielen toch een beetje heilige grond. Waar beroemdheden als Pe ter Lorre en Johan Heesters werk ten. Waar ooit in 1930 de Blaue En gel met Mariene Dietrich is ge draaid. En waar nu opnamen wor den gemaakt voor de Duitse versie van 'Goede tijden, slechte tijden'. „Seif-Opern", commentarieert We ber met enige cynisme. Een deel van het complex is sinds twee jaar ingericht als een soort at tractiepark. Met speciale excur sies door vroegere studio's, waar wordt uiteengezet hoe films wer den gemaakt. Met de uitleg van trucs en grapjes, zoals het laten re genen en het overgaan van dag naar nacht. Met dino's en vreemde monsters van 30 centimeter groot, die, zo wordt getoond, na enig 'voeg-werk' het in de film opnemen tegen manshoge acteurs. Verderop is er het middeleeuwse boerendorp, waar geregeld 'straat gevechten' worden gehouden en waar boze boeven in het schand- blok belandden. Natuurlijk is er ook een Western Town, waarin een voorgebakken perspectief is toege past: hoe verder de huizen, hoe kleiner ze worden. De grote kerk aan het einde van de straat is in werkelijkheid manshoog. Voor kleintjes is er de tentoonstel ling over de Sandmannchen, de Duitse collega's van onze STER- Loeki, die naast de reclame-pauze- beelden een geheel eigen leven zijn gaan leiden en zelfs eigen films en boeken op de markt brengen. Kin deren kunnen hier met eigen ogen zien hoe hun eigen helden beeldje voor beeldje worden 'behandeld' tot er weer een 'Slaap maar lekker, welterusten'-programma is opge nomen. Vlak daarbij is ook de Ac- tionkino. een theater met krap vijf tig zitplaatsen, waar op een groot scherm een film wordt vertoond over het 'leven' van een balletje in een trek-automaat. Het publiek beleeft de reis extra spectaculair, omdat de stoelen ook meebewe gen. Stuntshow En ten slotte is er de stuntshow 'Fi nal countdown', waarbij dagelijks een team van cascadeurs op af schrikwekkende wijze echte stunts uithaalt. Niet alleen met 'springende' auto's en motoren, maar ook met valpartijen vanuit ramen op de derde etage of vanaf een watertoren. Daarnaast ook veel ontploffingen op de eerste rij en voel je de hitte en uitslaande branden. Zelfs de spectaculaire In diana Jones bij MGM in Amerika kan hier soms wat leren. Maar dat is dan ook de enige verge lijking die we maken. Verder heeft het studiopark Babelsberg in' Potsdam niet zoveel te maken met Universal of MGM in Amerika. Na tuurlijk, zijn er overeenkomsten, het gaat steeds over films en het maken daarvan. Maar voor de rest is alles verschillend in deze voor malige UFA-studio's. Kaler, sim peler, soms knulliger. Niet zo ge likt, maar dat is tegelijkertijd de charme van het park. En het kan ook eigenlijk niet an ders, want de paar miljoen mar ken. die in Potsdam werden geïn vesteerd, zijn in die andere parken waarschijnlijk net voldoende voor één attractie. Rien van den Anker Met het nummer 'What's up' scoorden de 4 Non Blondes bijna drie jaar geleden een gigantische hit. Maar ondanks hei grote succes gingen de vier extravagante, rockende dames al vrij snel uit elkaar. Zangeres Linda Perry kon zich niet meer vinden in de rauwe, harde rock van 4 Non Blondes en verliet de groep. Haar solo-album In Flight bevat dan ook rustige luisterrock en haar krachtige stem is veel ingetogener. „Ik heb geleerd mijn stem beter te gebruiken, de mensen niet meer zo in hun gezicht te schreeuwen." Voor alle duidelijkheid: Linda Perry is geen lief zangeresje dat braaf liedjes inzingt en vervol gens hoopt dat iedereen haar plaatje koopt. Ze is scherp van de tongriem gesneden en weet precies wat ze wil. Op de knokkels van haar handen staan letters geta- toeeerd. die samen de zin 'I want it all' vormen. Vandaar dat ze ook de moeilijke beslissing kon nemen om op het hoogtepunt van hun succes de 4 Non Blondes te verla ten. „Het was wel moeilijk om mensen teleur te stellen. We heb ben toch samen 5 miljoen platen verkocht. Ik wilde een andere mu zikale richting inslaan en de overi ge dames wilden op dezelfde ma nier doorgaan", vertelt de uit San Francisco afkomstige zangeres. „Dus moest ik kiezen tussen mijn eigen geluk en dat van hen. Uitein delijk heb ik voor mezelf gekozen, omdat ik niet wilde doorgaan met iets waar ik me eigenlijk niet in kon vinden." Het afscheid van Perry betekende meteen het einde van de 4 Non Blondes en dat werd haar niet in dank afgenomen. „Een van hen zegt me niet eens meer gedag als ik haar op straat tegenkom. Dat doet pijn, want we hebben toch veel mooie dingen met elkaar meege maakt." Haar solo-album In Flight is nu klaar en is volgens Perry het bewijs dat ze de juiste beslissing heeft ge nomen. Mensen die willen weten hoe de plaat klinkt moeten er maar naar luisteren. Haar muziek is met Jnda Ferry: „Ik neem de luisteraar mee op reis langs verschillende emoties." foto Marjon de Melker te beschrijven en ze wil niet in een hokje geplaatst worden. Maar als ze dan toch per se een typering moet geven: 'Moody Adult Rock'. „Mijn gitaarmuziek is ingetogener en mijn stem kalm en rustgevend zegt de zangeres die liever gitarist/ songwriter wordt genoemd. „In Flight is als een dagboek Ik neem de luisteraar mee op reis langs ver schillende emoties. Ik geef me vol ledig bloot in de hoop dat de luiste raar mij aan het einde beter kent. Als mensen dit interview lezen we ten ze ook meer over mij. In Flight is eigenlijk niets anders dan een lang diepgaand interview De single Fill me up' is onlangs uitgebracht en het album volgt be gin juni. Spannende tijden voor ie mand die zich al eens in grote po pulariteit heeft mogen verheugen en dit nu op eigen kracht moet zien te evenaren. „Het interesseert mij 'geen fuck' wat anderen van mijn plaat vinden Ik hou van dit al bum. Bovendien zijn luisteraars veel slimmer dan veel mensen in de muziekbusiness denken. Ze gooien steeds meer 'shit' op de markt, maar ik denk dat mu ziekliefhebbers uiteindelijk toch de muziek met de juiste, eerlijke emoties eruit weten te pikkenZe is dan ook niet erg te spreken over haar muzikale generatiegenoten. „De muziek van de jaren negentig spreekt me totaal niet aan. Ik heb al jarenlang geen platen meer ge kocht omdat ik ze gewoon niet goed genoeg vind. Mijn platencol lectie loopt van 1965 tot ongeveer 1979. de klassieke rock. Ik hou van Pink Floyd. ELO. Carol King. Ja- nis Joplin en Kate Bush Oh, dan heb ik dit decennium toch nog één plaat gekocht: Red Shoe Diaries van Kate Bush. Geniaal." Platenmaatschappij Met klagen en zeuren kom je ner gens. ondervond de zangeres, dus richtte Perry haar eigen platen maatschappij op. „Ik ben geen ty pe dat gaat zeuren over het niveau van de muziek, ik dóe er wat aan. Ik heb goed verdiend aan het suc ces van de 4 Non Blondes, maar in plaats van een buitenhuis te kopen in Hollywood ben ik liever met mu ziek bezig. Als het kan 24 uur per dag. Ik contracteer nu bands om aan de muziek te komen die ik graag wil horen, die ik zelf zou wil len kopen. Bovendien kan ik bands die bij de gevestigde platen maatschappijen buiten de boot vallen zo een kans geven." Natuurlijk heeft een uitgesproken persoonlijkheid als Linda Perry ook een boodschap. „Als je iets echt wilt. kun je het ook bereiken. Dat weet ik uit eigen ervaring. Er is zoveel te beleven in de wereld, maar desondanks ik zie nog steeds te veel mensen die ongelukkig zijn omdat ze niet doen wat ze eigenlijk willen doen." „Mijn vader was vroeger muzikant en mijn broer was een heel goede gitarist Maar beiden stapten ze uit de muziek en kozen voor de zeker heid van geld op de bank. een huis en een gezin. Toen ze mijn plaat hoorden, zag ik hun jaloezie. Ze realiseerden zich dat ze in hun hart het liefst rockstar hadden willen zijn. Ik wil koste wat kost voorko men dat ik later terugkijk en moet denken: had ik het maar gedaan..." Berrit de Lange 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Stuur uw oplossing uitsluitend op een briefkaart naar onze puzzel redactie. Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn op het volgende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL VLISSINGEN Vermeldt uw naam. adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van 50.-. Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25, - De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. 1 Moeilijkheid, fase; 2. volgens de rite. keurmerk, afslijting door stromend water; 3. sterrenkun de. beeld in de publieke opinie; 4. ongevuld, aalgeer, zonderling, voegwoord; 5 Europeaan. Ara bische titel, sierlijk; 6. windrich ting. aandrift, zelfkant; 7. teken van verdienste, verdrag; 8 prijs, laatstgenoemde, muze. 9 vader van Odysseus, smergel. voeg woord; 10. slang, weefsel, wreed heerser: 11 Europeaan, zedig, uniek. 12. grafsteen, gil. klus: 13 metaal, vrucht, stopplaats, ij zer; 14. rekenkundig getal. zeer. voorvoegsel, slot. 15 ieder, draagwijdte, muzieknoot. 1 bonbon, pagina: 2. iemand om wie men lacht, bergnimf, last dier; 3 viseter, gekheid, van de. ieder: 4. inwoner, stekel. Ind. zonnescherm; 5. pausénnaam. plaats in Duitsland, zin. voor keur; 6. individu, elk: 7. lofui ting. bijwoord, vlaktemaat, plaats in Noord-Brabant; 8. ge peins. reukwerk, Japans bord spel. 9. sportartikel, orde. raam- scherm; 10 dobbelsteen, spil. plant. 11 operalied. eenjarig dier, brandgang, wetering: 12. kerk. kortstondige rijzing van het zeewater bij eb, traagheid: 13 rivier in Duitsland, jaarboe ken. verlangen: 14. bolgewas. Spaans rijpaard, prijslijst, mu zieknoot; 15. gemeenschappelij ke weide, aardkunde, oude maat. Het sleutelwoord van ae KRENTENBROOD Ie woordzoeker van vorige week is: De prijswinnaars zijn: N. van der Welle-van der Meulen. Berkelstraat 9, Terneuzen (WV-bon ƒ50,—). De VW-bonnen van 25,gaan naar: M. Schouls. P. D. de Vos- straat 10, Zierikzee; N. de Jonge, Mooymanstraat 2, Ovezande en J Meijers- de Schipper, Brabersweg 2, Burgh-Haamstede. De prijzen zullen binnen kort worden toegezon den. Oplossing puzzel PZC vrijdag wereldbol atolaarde regaaleek trantavon anodereno airstatig lettertra staareros akelakano termmesik ideeinbek reisgeore eistondel Hoe lang zal 'het Nederlands binnenlandse brieftarief (voor brieven tot 20 gram), dat sinds 1 ju li 1991 80 cent bedraagt, nog ge handhaafd blijven. Dit is de vraag PTT Post maakt als een van de weinige postadministraties in de wereld wel behoorlijk winst, maar dan nog. We hoeven immers alleen maar een blik over onze oostgrens te werpen. Het Duitse binnenlandse briefta rief dat nu nog 100 pfennig be draagt. wordt per 1 september 110 pfennig. Dan wordt het verschil in vergelijking met ons land - in Ne derlands geld uitgedrukt - dus al 40 cent. En zo'n groot verschil zal PTT Post, mede met het oog op de voortschrijdende eenwording bin nen de EU en tevens binnen het Europese postale samenwerkings verband Post Europ, niet blijvend wenselijk achten Daarnaast houdt men natuurlijk eveneens het oog gericht op an dere Europese postadministraties. En daar zitten er ook tussen die de laatste tijd de tarieven nogal eens hebben verhoogd. Frankrijk bij voorbeeld heeft 18 maart - zonder vooraankondiging en zonder dat er zelfs zegels met het nieuwe tarief voorhanden waren - verhoogd van 2.80 naar 3.00 franc Toch ook al een gulden. en Jommeke van Jes Nijs staat op de jaarlijkse jeugdfilateliezegel. Duitsland heeft 3 mei op de Eu ropa-zegels beroemde kunstena ressen herdacht, Op beide zegels zelfportretten: 80 pfennig, de schil deres Paula Modersohn-Becker (1876-1907) en 100 pf„ de graficus en beeldhouwster Kathe Kollwitz (1867-1945) Beide vrouwen zijn al eerder op Duitse zegels verbeeld: Modersohn op 14 april 1988 op de 10 pf.-zegel in de permanente serie 'Frauen der deutschen Geschich- BEUUÉ BE1C1QUF België heeft 6 mei de Europa-ze- gels (laatste CEPT-thema 'be roemde vrouwen') uitgegeven. Een 16 fr.-zegel eert Yvonne Nevejean (1900-1987). die in België grote be kendheid kreeg voor haar verzet tegen de nazi's tijdens de Tweede Wereldoorlog (door haar toedoen werden zeker 4000 joodse kinderen van de genocide gered) en een ze gel van 30 frank memoreert de dichteres en schrijfster Marie Ge vers (1883-1975). België heeft nu al zijn uitgiftepro gramma voor 1997 bekend ge maakt (PTT Post zou daar eens een voorbeeld aan moeten nemen i. Het telt elf uitgiftedata met 43 ze gels. In het oog springen vier opera zegels, drie schilderijen-zegels (Paul Delvauxi, een koningin Pa- ola-zegel (samen met Italië), drie rozen-zegels (Redouté). zes zegels in een boekje 'bijen en bijenteelt' te' en Kollwitz op 28 december 1954 op een 7 3 pf.-zegel uit de Wolfartsplege-serie en 8 januari 1991 op de 30 pf.-zegel ook uit de vrouwenserie. Behalve met de Europa-zegels kwam Duitsland 3 mei met nog vier bijzondere zegels: 100 pf.. 1000 jaar marktrechten voor Friesing, stadsgezicht 1642) naar een kope rets van Matthaus Merian; 200 pf.. 150 jaar Deutscher Bühnenverein. toneelgordijn met daartussen een toegangsbewijs; 100 pf., 75e ge boortedag van de schrijver Wil helm Borchert (1921-1947), affiche van zijn theaterstuk 'Draussen vor der Tur' (1947) en 100 pf.. 50 jaar Ruhrfestspiele in Recklinghausen, embleem. Prinses Juliana is op haar verjaar dag (30 april) naar Zweden gevlo gen om daar de 50e verjaardag mee te vieren van haar petekind, ko ning Carl XVI Gustaf. De Zweden zouden de Zweden niet zijn als de ze verjaardag niet gemarkeerd zou zijn door een postezegelemissie. Dat gebeurde 16 april met een vel letje waarin drie 10 kr.-zegels en een zegel van 20 kroon. Het velletje zit in een boekje (prijs 50 kr.Op de 10 kr.-zegels. de koning bij de offi ciële opening van het nationaal- park Tyresta (1993). de koning in de Bernadotte-gallerij in het slot te Stockholm en de koning naast ko ning Albert van België tijdens een rijtoer (1994). De 20 kr.-zegel toont de koning in familiekring 1995) Eind maart is in Zweden een einde gekomen aan het sorteren van poststukken aan boord van trei nen. Een handeling die sinds 1862 werd verricht. Om dit einde te mar keren verscheen 29 maart een langwerpige rolzegel van 6 kroon (62.5 x 26,6 mm) waarop een mo dem postrijtuig, alsmede een beeld" van het werk in de wagen. STEMPELNIEUWS - Van 1 tot en met 28 mei wordt op het expedi tieknooppunt Utrecht ter gelegen heid van 175 jaar Diergeneeskun dig Onderwijs in Nederland een bijzondere stempelvlag gebruikt. Correspondentie naar Expedi tieknooppunt Utrecht. Postbus 99000.3500 NA Utrecht. Op de (gef rankeerde) omslag vermelden: Stempelvlag Diergeneeskundig Onderwijs. Hero Wit Op vastgestelde tijden wordt het publiek getoond hoe buitenopnamen van films worden gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 65