Privacy in verpleeghuis in geding Bouvier zaait angst en verwarring in De Griete Chinees bezoek schenkt voetballen Schrale belangstelling voor campagne van Rode Kruis Schippers willen eind aan stunttarieven in vervoer binnenvaart Raadsels rond dood peuter in Terneuzen zijn nog niet opgelost Geen enkel bouwplan voldoet volledig aan komende eisen Tien maanden voor Middelburger Gemeente Goes tapte jaren gratis stroom af Twee jaar voor handel in hard drugs zeeuwse almanak Beroepen PZC zeeland VRIJDAG 10 MEI 1996 Bonze verslaggever MIDDELBURG - Alle ver- en nieuwbouwplannen die de Zeeuwse verpleeghuizen in voorbereiding of uitvoering hebben, voldoen slechts gedeel telijk aan de privacy-eisen die binnenkort mogelijk van bracht worden. Zowel de Ne derlandse Vereniging voor Ver- pleegshuiszorg (NVVz) als de Raad voor de Volksgezondheid en Zorggerelateerde Dienstver lening (RVZ) vindt dat nieuwe verpleeghuizen uitsluitend nog net eenpersoonskamers mogen «orden ingericht. De NVVz aeent dat ook plannen die al in een vergevorderd stadium ver teren op dat punt moeten wor den aangepast. Volgens een woordvoerder van de provincie beantwoorden de Zeeuwse verpleeghuisplannen jaet volledig aan de normen die NWz en de RVZ nastreven. Hij acht het echter onwaar schijnlijk dat de plannen zullen ;orden bijgesteld. De NWz vindt dat verpleegin- itellingen hun bewoners meer privacy moeten bieden. In de te- mizen ontbreekt het vaak aan oldoende eenpersoonskamers. Veel verpleeghuisbewoners moeten een kamer delen met Ier. vijf of zes medebewoners. De NWz beschouwt dat als een ongewenste situatie. De vereni- ang wil ervoor zorgen, dat het eel bekritiseerde gebrek aan rerpleeghuizen zo snel mogelijk i'ordt aangepakt. Daarom mo wer volgens de NVVz in de toe- romst alleen nog verpleeghuis- loorzieningen worden gebouwd waar alle bewoners over een ei gen kamer kunnen beschikken. Indien nodig moeten ook be staande plannen worden veran derd. Aanpassing "O R GROOT EN KLEIN M1DDEIBU8G 0118 6'2b7< Met- dit standpunt reageert de NWz op de aanbeveling die de Raad voor de Volksgezondheid en Zorggerelateerde Dienstver lening (RVZ) vorige week deed. De RVZ stelde staatssecretaris Terpstra (VWS) voor nieuwe of nog te verbouwen verpleeghui zen volledig met eenpersoonska mers in te richten. De NWz wil dus nog een stap verder gaan dan de RVZ door ook te pleiten voor aanpassing van bestaande plannen. Op dit moment heeft slechts vijf tien ot twintig procent van de verpleeghuisbewoners een eigen kamer. Momenteel zijn er zo'n 125 verpleeghuizen die uitge werkte bouwplannen hebben, maar nog wachten op goedkeu ring. Bouwplannen In Zeeland hebben meerdere verpleeghuizen nieuw- en ver bouwingsplannen in voorberei ding of al in uitvoering. Dat be treft Ter Valcke, Ter Schorre, Der Boede, Ter Weel, Cornelias- tichting en Het Gasthuis. Vol gens beleidsambtenaar drs. J. G. J. Bosch van de provincie Zeeland wordt in al die plannen ruimschoots rekening gehouden met de privacy van de bewoners; de plannen voorzien in veel één- en tweepersoonskamers. Daar mee wordt niet volledig tege moet gekomen aan de wensen van de NWz en de RVZ. Bosch voorziet echter niet, dat de plan nen alsnog zullen worden bijge steld. „Wij vinden de ideeën van de NWz en de RVZ heel sympa thiek. Maar er is altijd een ver schil tussen wat wenselijk en haaibaai' is. En binnen het hui dige financiële beleid is het on mogelijk die ideeën van de ene op de andere dag te realiseren." Chinese ballen en een paraplu voor commissaris der koningin drs. W. T. van Gelder bij het bezoek van de Chinese minister van waterbeheer aan Zeeland, gisteren. foto Ruben Oreel van onze verslaggever MIDDELBURG - Commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder kan gaan voetballen in de regen. Hij kreeg donderdag bij ontvangst van de Chinese minister van waterbeheer Niu Maos- heng drie voetballen en een paraplu cadeau. „Goed idee", ver klaarde Van Gelder, wijzend op z'n buik(je). De conditie van Nederlandse politici gaat Niu Maosheng klaarblijkelijk erg ter harte. Ook premier W. Kok en minister A. Jorritsma heeft hij van voetballen en paraplu voorzien, met de tekst 'China Water' in het Engels en Chinees. Niu Maosheng is echter eerst en vooral in Nederland te gast om de waterstaatkundige relaties te versterken. Jorritsma was m oktober vorig jaar nog in China met een grote handelsdelegatie. Nederland werkt onder meer mee aan het verbeteren van de be vaarbaarheid van de Yangtze-rivier en van de bereikbaarheid van de haven Shanghai. In Zeeland bezocht Niu Maosheng het Abdij-complex in Middel burg met het Zeeuws Museum, het stadje Veere en natuurlijk de Oosterschelde-stormvloedkering. (an onze verslaggever GRIETE - Het lijkt in alle «pzichten zo'n buurtschap waar mensen nog geen vlieg waad doen. Een haan kraait te- Vreden, ook al is dat midden op zijn taak niet meer, vo leis bouwen er maar wat graag nestje. De lucht in De Griete is doorspekt met de zilte ?eur van de achterliggende Kesterschelde. Eén bouvier echter verstoort het vredig tafe- feel. De hond zaait angst en ver deeldheid in de nederzetting de dijkvoet. Eigenaar F. Briquet is zich van geen kwaad bewust. En de autoriteiten? Ge meente en politie staan nage noeg machteloos zolang het dier niet bijt... Buurtbewoners en aanverwan ten van De Griete slaan alarm. Zo kan het niet langer, vinden Tc. De bouvier heeft meerdere aaien kinderen de stuipen op St lijf gejaagd: het beest springt •zo claimen ze - bij het minste of [cfingste over het krap tachtig altimeter hoge tuinhek. Gebe- •a heeft het dier nog niet, maar: «ie wil daar op wachten voor er aatregelen worden geno ten?', luidt hun noodkreet. (etze sj de politie zijn in anderhalf fcar tijd drie klachten gedepo- eerd over aanvallen van de ouder. De laatste melding da- wt van goed een week geleden, ten de zwarte waker afsprong Pvier kinderen van de familie van de Berge en twee volwas sen die de dreef passeerden, let bleef bij schrik, omdat één ade mannen hun belager met een kruk wist weg te jagen. Eer der zou het dier zich hebben ver grepen aan het wiel van een kin derfiets en wist de dochter van H. Deurwaarder hem slechts dankzij een paardenhoofdstel op afstand te houden. De situatie dreigt, te escaleren. Naar het gevoel van verschillen de buurtbewoners terroriseert Briquet de kleine gemeenschap door zijn opstelling. Briquet zelf beweert weer het slachtoffer te zijn van een hetze. „Wat ze daar allemaal klaarmaken, daar klopt helemaal niks van. Mijn honden blijven gewoon netjes achter het hek. Kijk zelf maar." Achter elkaar draven de dieren zenuwachtig langs het hek. Het blijft bij wat geblaf en gedreig. Overlast Deurwaarder weet wel beter. De dreef scheidt haar tuin van die van Briquet. Iedere dag brengt ze haar paarden van de wei naar de stal. De passage over het grondgebied van het water schap (achter Briquets tuin), die ze daartoe sinds jaar en dag nam, werd onlangs op last van haar buurman gesloten omdat hij de beweging als overlast er voer. Sindsdien is het treiteren van zijn honden begonnen, voert Bri quet aan. „Stenen gooien, schel den, tsja, dat moet je bij waak honden niet doen." Hij piekert er dan ook niet over zijn hek te ver hogen opdat er aan alle proble men een eind komt. Buks Voor Deurwaarder en vier buurt genoten reden om andermaal burgemeester en wethouders van de gemeente Terneuzen met klem om maatregelen te verzoe ken. Want zelfs praten met Bri quet over moeilijkheden lukt niet meer, omdat de man dan een mes trekt of een buks richt op zijn buurtgenoten, zo voert Deurwaarder aan. „Wij kunnen ons als buurtbewo ners niet meer normaal bewegen op ons kleine gehuchtje", zegt de getergde moeder. Ze heeft het gevoel dat zij en haar lotgenoten door de poütie en de gemeente van het kastje naar de muur worden gestuurd. Volgens een juridisch medewer ker van de gemeente kan echter pas wat worden ondernomen als de politie zelf daadwerkelijk een gevaarlijke situatie constateert. Dan is het mogelijk tot binnen de tuingrenzen een aanlijn- of muilkorfgebod in te stellen. De politie heeft daartoe, na diverse bezoeken nog geen noodzaak ge zien. De hele kwestie wordt voor alsnog afgedaan als een hoog op gelopen burenruzie. Op basis van de laatste verwik kelingen ziet politiechef E. Kint van de werkeenheid Midden- Zeeuws-Vlaanderen evenwel perspectief. „Ik denk dat we b en w nu in ieder geval zullen advise ren maatregelen te nemen. Dat hek moet hoger, lijkt me. Twee partijen vertellen volstrekt ver schillende verhalen. Maar er is in de loop der tijd door meerdere mensen melding gemaakt van overlast door die honden. Dan neem ik aan dat er tenminste een kern van waarheid in zit." De opvallende Rode Kruis-truck donderdag bij het begin van de campagne op het Middelburgse Damplein. foto Lex de Meester van onze verslaggever MIDDELBURG - Met een truck boordevol informatie toert het Rode Kruis door Ne derland. Middelburg was de eerste stad die werd aange daan. Donderdag stond de truck de hele dag op het Dam plein. In de binnenstad wer den folders uitgedeeld. Er meldden zich enkele nieuwe vrijwilligers en bloeddonors. Maar over het geheel viel de belangstelling tegen. E. M. Joustra-Scharrelman, vrijwilligster bij het Rode Kruis afdeling Middelburg, is een beetje teleurgesteld. Ze had meer belangstelling ver wacht. Joustra: „We zitten nog maar in de beginfase. Met dit soort dingen hebben we nog geen ervaring. Er moet blijkbaar nog het één en an der aan de presentatie wor den bijgeschaafd." Aan het geluid kan het niet liggen. Met opgewekte melo dieën van Strauss wordt van af de truck de aandacht van het publiek getrokken. De muziek is tot op de Bierkaai te horen. De vrachtwagen is uit gerust met een complete au diovisuele installatie. Een technicus draait ter demon stratie bij de video-presenta tie de geluidsknop vol open. Het commentaar bij de video beelden galmt over het Dam plein. Verder is er een dia- scherm en hangen er aan de wanden panelen met informa tie over de activiteiten van het Rode Kruis. De truck maakt deel uit van de landelijke campagne 'Zorg voor Elkaar', die woensdag van start is gegaan. Met deze campagne wil het Rode Kruis vrijwilligers, bloeddonors en donateurs werven. Bovendien wil het de aandacht vestigen op haar binnenlandse activi teiten. Joustra: „Iedereen kent ons van de hulpverle ning in rampgebieden. Maar we zijn op kleinere schaal ook in het binnenland actief. Dat weet bijna niemand. We verle nen allerlei soorten hulp aan hulpbehoevenden in de sa menleving: daklozen, oude ren, asielzoekers. Waar de overheid ophoudt komen wij in beeld." De promotie-truck rijdt drie maanden lang door Neder land. Vandaag, vrijdag, gaat hij naar Utrecht en zondag staat hij voor de Apenheul in Apeldoorn. Hij doet in totaal honderd plaatsen aan. De truck wordt volledig betaald uit sponsorgelden. Daarnaast worden reclamespots uitge zonden op radio en televisie. Het Rode Kruis streeft naar een uitbreiding van zijn nood hulp-activiteiten in het bui tenland. Daarvoor heeft het jaarlijks een inkomstenstij ging van 1.2 miljoen gulden nodig en tweeduizend extra vrijwilligers. Op het ogenblik zijn 32.000 vrijwilligers voor de organisatie actief. •'gedrag van een bouvier is inzet van onenigheid in De Griete. foto Charles Strijd van een medewerkster MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 20-jarige Middelburger veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf waarvan vijf maanden voorwaardelijk inbraken en flessen trekkerij. Hij brak begin dit jaar in bij een kan toor op bet industrieterrein Arnestein in zijn woonplaats en in een café in de Lange Noord straat. van onze verslaggever GOES - De gemeente Goes heeft jarenlang gratis elektrici teit kunnen tappen. Sinds de bouw van het stadskantoor in 1984 werden slechts twee van de drie stroomfasen gemeten. Zo kreeg de gemeente voor 125.000 gulden aan elektriciteit zonder betaling. De gemeente heeft inmiddels een regeling getroffen met DELTA Nutsbedrijven, waarbij 26.000 gulden wordt terugbetaald. De fout ligt in eerste instantie bij DELTA, die destijds is ver geten de derde stroommeter te plaatsen. Goes heeft dat ja renlang niet in de gaten gehad. Pas dit jaar ging een lampje branden toen een onderzoek werd verricht naar energiebe sparing in het stadskantoor. Toen iemand zijn hoofd in de meterput stak, kwam aan het licht dat op één van de drie fasen een stroommeter ontbrak. Na overleg met het nutsbe drijf is besloten vijftig procent van de gederfde energiekosten over de jaren '92-'94 terug te betalen, evenals 9.000 gulden over de jaren daarvoor. Al met al gaat het om 26.000 gulden Een koopje, want sinds 1984 heeft Goes feitelijk een ton op de energierekening bespaard. van onze verslaggever DEN HAAG - De Nederlandse schippersbonden hebben don derdag in kort geding geeist dat er een einde komt aan de 'stunt tarieven' voor het vervoer van bulkzout van Akzo Nobel uit Nijmegen naar het Vlaamse Tessenderloo Chemie. Het is de eerste keer dat de rechter zich moet buigen over een dergelijke kwestie sinds de nieuwe regel geving, die rond de eeuwwisse ling moet leiden tot de afschaf fing van de internationale toer beurtregeling. Op 20 mei zal president mr C. de Gooijer van het College van Be roep voor het Bedrijfsleven be palen of de vergunning die mi nister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat heeft verleend aan de Particuliere Transport Coö peratie, moet worden opge schort. De minister heeft - zo blijkt - geen moeite met een ta rief dat 30 procent lager uitvalt dan het gangbare. Ze is daarin geadviseerd door een onafhan kelijke commissie van deskun digen. Die wordt door de schip persbonden echter beschouwd als een 'vooringenomen' bol werk van voorstanders van een snelle liberalisering van de ver voersmarkt. Volgens de schip pers. die bijna twee jaar geleden in Terneuzen voor het eerst mas saal protesteerden tegen de ma nier waarop - buiten de schip- persbeurs om - vracht werd ver handeld, moet die commissie niet ontvankelijk worden ver klaard. van een medewerkster MIDDELBURG - Rechtbank voorzitter mr. C. Kool heeft donderdag op de strafzitting in Middelburg een 34-jarige vrouw, die ervan wordt ver dacht haar tweeenhalf jaar oude dochtertje door verstik king om het leven te hebben ge bracht, langdurig ondervraagd over de raadsels rond de dood van het kind. Op 24 januari kwam aan het licht dat het meisje overleden was. De dood is al op 21 januari ingetreden. De vrouw was een paar dagen daarvoor vanuit Leiden naar Terneuzen gekomen. Zij was na een verbroken relatie heroine gaan gebruiken en raakte daar door in grote moeilijkheden. Aanvankelijk losten haar ou ders nog een drugsschuld bij een dealer af. maar al snel stond ze weer in het krijt. Om aan de druk te ontkomen reisde ze met haar kind naar Terneuzen. waar ze al snel weer 'vrienden' vond in de drugsscene. Een man bood haar tijdelijk een woning aan de Nieu- wediepstraat aan. Verkouden Hij was het die het dode kind in de woonkamer onder een deken ontdekte. De man was pools hoogte gaan nemen omdat hij de vrouw al drie dagen niet had ge zien. De moeder zei dat het meis je alleen maar verkouden was. Het was haar bedoeling geweest om samen met het kind te over lijden. Ze had afscheidsbrieven achtergelaten waarin ze aanwij zingen gaf over hun begrafenis. De vrouw had een enorme hoe veelheid pillen geslikt, heroïne gebruikt en vijftig ml methadon ingenomen. Volgens haar ver klaring was ze pas na drie dagen wakker geworden. Het gerechtelijk laboratorium trof in het lichaam van het kind een tranquillizer aan, een mid del dat de moeder ook slikte. De vrouw zei dat het meisje mis schien iets opgedronken had van het medicijn, dat zij altijd voor het gebruik in water oplos te. De sectie op het lichaam van de peuter bracht de doodsoor zaak niet aan het licht. Veron dersteld wordt dat neus en mond kunnen zijn dichtgedrukt waardoor de dood door verstik king intrad. Ook zou druk op de borstkas de oorzaak ervan kun nen zijn. Beide mogelijkheden laten geen sporen na. Verklaringen De vrouw legde in de loop van het verhoor een groot aantal ver klaringen af die niet goed met el kaar spoorden. Dat was ook al bij de langdurige politieverho ren het geval. Wanneer het vuur haar te na aan de schenen werd gelegd was het antwoord 'ik weet het niet meer'. De officier van justitie kwam niet aan eisen toe. De rechtbank bepaalde dat de vrouw eerst onderzocht moet worden in het Pieter Baancen- trum om vast te stellen of de daad haar kan worden aangere kend. Zij kan daar in augustus geplaatst worden. Pas als een rapport over haar is uitgebracht komt ze opnieuw voor de rech ter. Tot dan blijft ze in voorar rest. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 33-ja- rige Oost-Souburger conform de eis veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf voor handel in hard drugs, heling en vuurwa penbezit Hij heeft vier jaar he roïne en cocaïne gedeald. Bij huiszoeking werden een gesto len cd-speler en een gaspistool bij hem gevonden. In de herfst van 1994 hoorde hij bij een groep jonge lui. die met behulp van nepbedrijven een aantal winkeliers voor vele duizenden guldens oplichtten. De 'bedrijven' hadden mooie namen en stonden in geschreven bij de Kamer van Koophandel. Er was vijftien maanden tegen hem geëist. De man moet voor 3000 gulden meebetalen aan de schadever goeding voor de gedupeerde winkeliers. Ze hadden elkaar al een lijd niet gezien. Die twee uit Goes. Toen ze elkaar tegen kwamen was dat dus een enorme verrassing. Ze sloe gen elkaar op de schouders en stelden vast dat het veel te lang geleden was. De een was taxichauffeur, de ander ivas ooit groentenboer en nu begrafenisonderne mer. De chauffeur zei het - in die aula - veel te hard. .Jon gen toch... Weetje nog datje als groentenboer liep te sap pelen? Toen leefde je van wat er uit de grond kwam, nu van wat er in gaat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 9