Bevel tot aanhouding Dassault Eerste Bosnische moslim in jeklaagdenbank Tribunaal PZC Grof corruptieschandaal schokt de Britse Tories PAAUWE Zwitserse tegoeden doden holocaust naar Oost-Europese joden Congrespartij India kiest voor oppositie Ouderwetse parade op het Rode Plein dient politiek doel Israël vraagt VN om hardere opstelling tegen de Hezbollah buitenland Uitlevering door Frankrijk aan België onwaarschijnlijk In SVEDEX opgeruimd staat netjes! Bovenaan verlanglijst Belgen zien in Haider illegale immigrant VRIJDAG 10 MEI 1996 onze correspondente dy Knol IRl'SSEL - De Luikse onder- joeksrechter Véronique Ancia ieeft een internationaal aan- 14-• houdingsbevel uitgevaardigd >gen Serge Dassault, de voor- Hjjiter van de Franse vliegtuig- a fibriek Dassault Aviation. An na verdenkt Dassault van het geven van smeergelden in ver- '6 bind met de modernisering in 3 |<i89 van de Belgische F-16 J tliegtuigen. o )assault reageerde geïrriteerd 0 !j ip het aanhoudingsbevel: ..Ik eb helemaal niets met deze ti sak te maken". Als Frans taatsburger zal hij vermoede- 1 jk met door Frankrijk worden lJ itgeleverd. maar hij kan in ihiicipe in ieder land worden 5 ]i angehouden. u)e Waalse socialist Guy Coeme 0 :i ras ten tijde van die aanschaf turnster van defensie. De Hflaamse socialist Willy Claes a tas minister van economische aken en ging over de economi- 5,5 che compensaties voor de aan- soop. Tegen beiden loopt in ver- tand met de Dassault-affaire al en onderzoek wegens mogelij- 3e corruptie. Beiden worden ook verdacht van het aannemen van steekpenningen in verband met de aanschaf door het Belgische leger van de Italiaanse Agusta- helikopter. Willy Claes moest vorig jaar na nieuwe Agusta-be- schuldigingen aftreden als se cretaris-generaal van de NAVO. Rechter Ancia, die ook betrok ken is bij het onderzoek naar de nog steeds niet opgehelderde moord op de Waalse socialisti sche leider André Cools, kreeg in april dit jaar toestemming van de Zwitserse federale bank om in Zwitserland bankrekeningen te onderzoeken, waarop Dassault mogelijk de steekpenningen heeft gestort. Agusta Het ministerie van defensie schreef eind jaren tachtig een openbare aanbesteding uit voor de aankoop van het electroni- sche afweersysteem ECM (Elec tronic Counter Measures), waar mee de F-16's moesten worden uitgerust om uit te groeien tot een volwaardiger gevechtsvlieg tuig. Daarop meldden zich twee Franse en drie Amerikaanse be drijven. Omdat aan het Das- sault-aanbod de meeste econo mische compensaties voor het Belgische bedrijfsleven waren gekoppeld, zo heette het toen, viel de keuze op Dassault. De Franse vroegen echter bepaald niet de laagste prijs voor hun ECM-systeem. De Dassault-affaire wordt in Belgie vrijwel in één adem ge noemd met het Agusta-schan- daal. Zeker is dat de vroegere stafchef van de Luchtmacht, ge neraal Jacques Lefebvre. des tijds een grote voorkeur voor Dassault aan de dag legde. De inmiddels gepensioneerde Le febvre pleegde in de nacht van 7 op 8 maart 1995 in een Brusselse hotelkamer met een combinatie van whisky en medicijnen zelf moord Dat was juist op het mo ment dat allerlei nieuwe be schuldigingen werden gedaan in zowel de Dassault-affaire als het Agusta-schandaal. ll'RICH (RTR) - Onopgeëiste egoeden op Zwitserse bankre- eningen van slachtoffers van J e holocaust wordt aan Oost- luropese joden geschonken, als een wettige erfgenamen kun- en worden gevonden. Dit heeft Zwitserse joodse bankier lans Baer donderdag ver- laard. Baer is een van de archi- ecten van een akkoord over de- tegoeden dat vorige week tot land kwam tussen het Joods fereldcongres en de Zwitserse anken. Het geld gaat naar joden in lost-Europa, omdat die na de geen smartegeld kregen mdat de Amerikanen daar te- waren", zei Baer donderdag ihet financiële blad Cash. olgens het akkoord van vorige eek gaat een onafhankelijke tomissie de onopgeëiste te goeden van geval tot geval on derzoeken. Dat onderzoek vergt een jaar. Volgens de organisatie van Zwit serse bankiers bevindt zich op Zwitserse banken slechts een bedrag van 54 miljoen gulden dat aan slachtoffers van de Holo caust zou kunnen toebehoren. Voorzitter Edgar Bronfman van het Joods Wereldcongres heeft gerept van miljarden guldens, niet alleen in contanten, maar ook in de vorm van goud en kunst. Uit angst dat de nazi's hun te goeden zouden afpakken, par keerden veel joden in Oost- en Centraal-Europa hun tegoeden op Zwitserse banken. Die voer den in 1934 geheimhoudingsre- gels in waarmee ze zulk geld in sterkere mate hoopten aan te trekken. Aanhangers van de Bharatiya Janata Party vieren donderdag in New Delhi de overwinning van hun groepering. foto Dinesan Mahesh/RTR NEW DELHI (EFE/RTR/AFP) - Premier Rao van India treedt vandaag af, zo is donderdag vernomen uit officiële bron nen. Zijn Congrespartij, die India na de onafhankelijkheid in 1947 vrijwel onaf gebroken regeerde, lijdt volgens de prog noses in de verkiezingen haar grootste nederlaag ooit. De partij, 110 jaar oud, verdwijnt uit het centrum van de macht. De meeste verko- zenen van deze partij in het parlement ge ven nu de voorkeur aan de oppositie, ook als deelname in een coalitieregering mo gelijk zou zijn. Hoofdoorzaken van de ne derlaag van de Congrespartij zijn volgens waarnemers de vrije-marktpolitiek die Rao de afgelopen vijf jaar voerde en een serie corruptieschandalen binnen de par tij. Volgens prognoses van donderdagavond haalt de Congrespartij nog maar 140 tot 145 zetels. Nu bezet zij nog 260 van de 545 zetels in het parlement. De partij zou om aan de macht te blijven een coalitieregering moeten vormen, maar hetzelfde geldt voor de Bharatiya Janata Party (BJP). Deze nationalistische hindoepartij wordt naar het zich laat aan zien de grootste met 175 tot 185 zetels. Probleem is dat binnen andere partijen weinig animo lijkt te bestaan om een coa litie te vormen met de BJP Daardoor lijkt het Nationaal Front/Links Front, de gelegenheidscoalitie van linkse en plaatselijke partijen met naar ver wacht 140 tot 150 zetels de grote winnaar te worden. Bij een eventuele keuze tussen de Congrespartij en de BJP zal de voor keur van de meeste groeperingen binnen de linkse coalitie ongetwijfeld uitgaan naar de Congrespartij, zo menen waarne mers. a 0 Si tus IEN HA AG (GPD) - Op de derde ,ssei ag van zijn proces voor het m oegoslavie-tribunaal moest de osnische Serviër Dusko Tadic "era' istermiddag plaatsmaken oor een andere aangeklaagde. nve Ie beurt was aan de Bosnische er" noslim Zejnil Delalic, woens- ag door de Duitse justitie aan ft tribunaal uitgeleverd, om ■llu oor de rechters zijn onschuld n_ f verklaren. „Ik ben het met m een enkel punt in de aanklacht ens", zei hij. vrij' urn >e48-jarige Delalic is één van de ibu ier mannen - een Bosnische aar. foaat en drie moslims - die art1 oor het tribunaal zijn aange- ide; iaagd wegens moord op en arteling van Servische burgers et ie in 1992 bijeengedreven wa- 1 tot ïnm het kamp Celebici in Cen- ee: raal-Bosnie. Aanklager Eric 'ide htberg verklaarde gisteren dat nu ij alle vier de verdachten tege- reit wil berechten, maar Delalic' fsmsche advocate Edina Resï- bnczei op een afzonderlijk pro nte zullen aansturen. te Kroatische aangeklaagde. cravko Mucic. zit al vast in het U ^-cellencomplex in de Scheve- tagse strafgevangenis. De an- ere twee moslims. Hazim Delic jj aEsad Landzo. zijn in Sarajevo jarresteerd en worden binnen st naar Den Haag overge- Rcht Woordvoerder Christian Artier bevestigde gistermid- ag dat de Bosnische Serviër Goran Lajic, die in maart in het Duitse Neukirchen werd gear- Steerd op verdenking van oor- ^misdaden in het kamp Kera- r frei. volgende week ook bij het «ounaal wordt verwacht. Reproductie -net proces tegen Dusko Tadic jj Kvolgde de Britse militaire his- 'Heus professor James Gow j in exposé over het uiteenval- ivan Joegoslavië Na Gow an- nhalve dag zonder commen- i5r te hebben aangehoord. B jaakte de verdediging van Ta- 1 levoor het eerst bezwaar. J. !i de beantwoording van een jaag over de acties van Servi- B ~e paramilitaire groepen in i toiié, heeft Gow getuigen van jaanklager als bron genoemd. Wie' advocaat Alphons Orie ^'de dat die getuigen-uit-de- tfste-hand meteen zouden ^ten worden gehoord. ..Gow .jj aapert zijn mening anders op tTiJsmateriaal dat nog niet is jpresenteerd. Ik denk dat we moeten riskeren dat de filters slechts een reproductie - aren van de verklaringen van 'togen", aldus Orie. Zijn protest kwam, niet toeval lig, toen Gow in zijn betoog was beland in de lentemaanden van 1992. toen de Servische aanval len op de moslim-bevolking los barstten - ongeveer de periode waarin Tadic zijn misdaden zou hebben gepleegd. Rechter Kirk McDonald bepaalde dat Gow moest zeggen waarop hij zijn conclusies baseert. De getuigenis van Gow is be langrijk omdat de aanklager hiermee wil aantonen dat de oor log in Bosnië een internationaal conflict was. Alleen dan kan Ta dic worden berecht voor de schendingen van de Geneefse conventies. Als Tadic' verdedi ging erin slaagt aan te tonen dat het om een interne kwestie ging moet volgens een jurist van het tribunaal een groot deel van de aanklacht vervallen. LONDEN (RTR)-De regerende Britse Tory-partij schudde donderdag op haar grondvesten nadat bekend werd dat de conservatieve Londense deel raad van Westminster zich schuldig gemaakt zou hebben aan een grof corruptieschandaal bij de verkoop van gemeentewoningen aan Tory-gezin- de kiezers. Volgens een rapport van de regionale accountant John Magill heeft het huizen-voor stemmen schandaal de deelgemeente bijna 80 miljoen gulden aan inkomsten gekost. De conservatieve deelraad van Westminster zette in 1990 huurders uit gemeenteflats in districten waarin de Tory-partij weinig voet aan de grond had gekregen. De woningen zijn daarna tegen een vriendenprijsje verkocht aan Tory-gezinde wo ningzoekenden. Magill heeft zes leden van de toenmalige raad. on der wie de voorzitter, aangeslagen voor het verlies aan inkomsten van de deelgemeente. Voorzitter Shirley Porter, erfgename van een supermarktke ten en eens een nauwe politieke bondgenoot van voormalig premier Margaret Thatcher, omschreef de aanslag als buiten proporties en oneerlijk. Het schandaal echode nog dezelfde dag na in het Lagerhuis, waar Labourleider Tony Blair en pre mier Major het met elkaar aan de stok kregen over het rapport. De oppositieleider eiste van Major dat hij het optreden van de deelraad van Westminster zou veroordelen. De premier noemde het „schan dalig" dat de jurist Blair iemand al veroordeelt nog voordat de rechter heeft gesproken. Het is navrant voor de conservatieven dat juist de deelraad van Westminster zich schuldig maakte aan corruptie. Westminster staat in Tory-kringen bekend als een modelgemeente, met lage belastin gen en goede voorzieningen. Advertentie Bij wonen hoort ook opbergen. Svedex heeft daarvoor praktische en tegelijk mooie oplossingen: kasten die je kunt indelen zoals je het hebben wilt. Alles wat uit het zicht moet kun je er in kwijt. Je kunt ze in maten en kleuren krijgen, die op en top zijn afgestemd op de plaats die ze in huis'krijgen Wanden die ruimte scheppen en ruimtes indelen Ze zijn gemaakt van stoot- en krasvaste materialen met of zonder spiegelpanelen. Ze zijn zo veelzijdig dat ze altijd in de stijl van een interieur passen vGÓes*te tcervare„6oe lcx'bel en mooi ie fdeV ,e*c> ,Y^ pi wone/j 12000m- showroom Marconistraat 15.0113 220840 LEZHA - Schotelantannes, zoals hier in het 65 kilometer noordelijk van de hoofdstad Tirana gelegen Lezha. over heersen het straatbeeld in Albanese steden en dorpen. Alba nië behoorde tot de meest gesloten landen tijdens het com munistische tijdperk dat 45 jaar duurde. Ook al zijn de meeste inwoners armlastig, bovenaan het verlanglijstje staat een schotel die het kijken naar de westerse leefwereld mogelijk maakt. foto Lulzim Lika/RTR WENEN (RTR) - De Belgische douane heeft de extreem rechtse Oostenrijker Jorg Hai der aangezien voor een illegale immigrant. De autoriteiten hielden de spraakmakende po liticus. de schrik van elke Oos tenrijkse immigrant, vier uur vast op het Brusselse vliegveld Zaventem. De douaniers wilden beletten dat Haider, die zijn paspoort, was vergeten, het land zou binnen komen De politicus pleit al ja ren voor een hardere aanpak van illegale immigranten. De woordvoerder van Haider maakte de affaire donderdag in Wenen bekend Haider vloog woensdag naar België voor de voetbalmatch tussen Rapid Wien en Paris St.-Germain. Na tussenkomst van de ambassade kon hij nog net op tijd naar de wedstrijd De douane hield Haider en zijn woordvoerder vast in een ruimte met talrijke zwarte Afrikanen. „Ze werden allemaal sneller af gehandeld dan wij. Het was een multiculturele ervaring die we niet zo vlug zullen vergeten al dus de zegsman. Geheime film lag op rommelmarkt LONDEN (AFP DPAEFE) - Het Britse ministerie van Defen sie heeft donderdag een onderzoek aangekondigd naar de wijze waarop een video met details over de bestrijding van terroris me in Noord-Ierland in omloop is gekomen De instructiefïlm voor anti-terreureenheden is op een rommelmarkt gekocht, als onderdeel van afgedankt legermaterieel Volgens deskundigen bevatten de banden gevoelige strategi sche informatie. Kennis van de tactiek kan Britse soldaten hun leven kosten. De BBC vertoonde een fragment van de band die hen door de koper was overhandigd Het waren opnamen van straatge vechten. in een denkbeeldige wijk van Noord-Ierland De twee uur durende video bevatte voorts instructies voor de omgang met sluipschutters, springstof en jeugdige oproerkraaiers Miljoenenkrediet voor Vietnam HANOI (RTR/AFPi - De Wereldbank is bereid om Vietnam de komende driejaar 500 miljoen dollar per jaar te lenen. Wereld bankpresident James Wolfensohn verklaarde gisteren in Ha noi dat de economische prestaties van het land en de wil tot hervorming en uitbanning van de armoede de omvangrijke steun rechtvaardigen Wolfensohn heeft een bezoek aan Vietnam gebracht en daar gesproken over projecten die kunnen worden uitgevoerd met de leningen Het gaat om verbetering van de infrastructuur, de gezondheidszorg, het bankwezen en het waterleidingsysteem De Wereldbank begon in 1993 weer geld te lenen aan Vietnam na een onderbreking van vijftien jaar Sindsdien is er 1.6 mil jard dollar toegezegd, waarvan 185 miljoen daadwerkelijk is overgemaakt. Duitsland Iet op sekten BONN (KNAi - De Duitse Bondsdag heeft donderdag een en quête-commissie voor sekten ingesteld. Volgens SPD-woord- voerder Renate Rennebach gaat de commissie de doelen, acti viteiten en aantrekkingskracht van sekten onderzoeken. Ook moeten er beleidsaanbevelingen worden geformuleerd De commissie bestaat uit parlementariërs en sekten-deskun digen uit de katholieke kerk en de evangelische kerk in Duits land. Verschillende Duitse parlementariërs pleitten al langer voor het instellen van een dergelijke commissie De Franse presi dent Chirac stelde dinsdag een overheidsorgaan in om meer toezicht te kunnen houden op de activiteiten van sekten Nieuwe ambassadeur in Pretoria DEN HAAG (ANP) - Mr. H. Froger wordt de nieuwe ambassa deur in Zuid-Afrika, met standplaats Pretoria Hij volgt mr E Röell op. die in aanmerking komt voor een andere, nog niet aangewezen standplaats. Froger werkt momenteel op Buitenlandse Zaken als chef van de directie Afrika en Midden-Oosten. meedroegen waarop Lenin en de glorie van de communistische partij werden geprezen. Het was de eerste keer sinds de ineenstorting van de Sovjetunie in 1991 dat de traditionele mili taire parade weer over het met toeschouwers volgepakte Rode Plein trok Dit jaar ontbraken de tanks en raketten nog in de pa rade, wegens bouwwerkzaamhe den op het nabijgelegen Mane geplein en wegens geldgebrek bij defensie Onder klokgelui keken met me dailles behangen veteranen toe hoe minister van defensie Pavel Gratsjov stijf in de houding de parade afnam vanuit een langs rijdende auto Op last van Jelt- sin droegen de militairen de rode 'overwinningsbanier' mee als er kenning voor de veteranen. De vlag werd beroemd toen hij in 1945 door Sovjetmilitairen op de Reichstag in Berlijn werd gehe sen Jeltsin lijkt succes te boeken bij zijn pogingen om liberalen ach ter zich te krijgen De liberale econoom Grigori Javlinski, die in de peilingen achter Zjoeganov en Jeltsin ligt. zei in een gesprek met de BBC-televisie dat hij be reid is met de president te spre ken over een alliantie om de communisten van de macht af te houden. MOSKOU (AP) - Rusland heeft donderdag de overwinning op nazi-Duitsland herdacht met een ouderwetse parade op het Rode Plein die terug deed den ken aan het Sovjettijdperk. Pre sident Boris Jeltsin nam de pa rade af vanaf liet bordes boven het Leninmausoleum waar eens de Sovjetleiders stonden van Stalin tot Gorbatsjov. Meer dan 7.000 soldaten, matrozen en ca detten van alle drie de krijgs machtsonderdelen, de grens troepen en de eenheden van het ministerie van binnenlandse zaken marcheerden of liepen in ganzenpas over het plein. Jeltsin greep de viering aan om meer kiezers achter zich te krij gen in de moeizame race tegen zijn communistische uitdager Gennadi Zjoeganov. Die trok en kele straten verderop duizenden communistische sympathisan ten op een tegen de regering ge richte bijeenkomst. Terwijl Jeltsin de kiezers ener zijds de verschrikkingen van het oude regime voorhoudt, pro beert hij anderzijds communisti sche sympathisanten voor zich te winnen met patnottische the ma's die herinneren aan de goeie oude tijd van de Sovjetunie. Die strategie was duidelijk te zien in de Moskouse parade, waarin sommige soldaten rode vlaggen JERUZALEM (AP) - Israel gaat de Verenigde Naties vragen de opzet van hun vredesmissie in Libanon te veranderen om te voorkomen dat Hezbollahstrij- ders aanslagen kunnen uitvoe ren vanaf posities in de buurt van VN-posten. Israel zal leden van de VN-Veiligheidsraad be naderen, die in juli het mandaat van de 4.500 man tellende UNI- FIL moeten verlengen, aldus de krant Haaretz. Het verzoek volgt na de pftblica- tie van een VN-rapport waarin de Israëlische lezing als zou de beschieting van een VN-basis in Qana op een vergissing hebben berust, in twijfel wordt getrok ken Hierbij kwamen meer dan 100 Libanese burgers om het le ven. Volgens de opsteller van het rapport, de Nederlandse gene raal Frank van Kappen, maakt de aanval de indruk doelgericht te zijn geweest Israel, dat volhoudt te hebben gemikt op guerrillastrijders en per ongeluk de basis te hebben geraakt, wil dat de VN-troepen zich harder opstellen tegen Hez bollah Het land wil tevens dat de vredestroepen de guerrilla strijders uit de omgeving van hun bases weren. Israël stelt dat Hezbollahstrij- ders tijdens de 16 dagen durende oorlog van afgelopen maand 34 aanvallen hebben gelanceerd vanaf posities bij VN-bases Dat toont volgens waarnemend VN- ambassadeur David Peleg „de zwakheden van de vredesmacht en de problemen bij de uitvoe ring van het mandaat". UNIFIL-woord voerder Timur Goskel zei dat Israël voorbijgaat aan het feit dat meer dan 100 VN- soldaten in Libanon zijn omge komen. veel van hen in gevech ten met guerrillastrijders die zij van aanvallen op Israel probeer den te weerhouden. In het rap port van Van Kappen wordt het geval genoemd van een VN-er uit Fiji die op 15 april in de borst werd geschoten toen hij wilde voorkomen dat leden van Hez bollah in de buurt van Qana een raket op Israël afschoten. Goksel zei dat de gebeurtenis sen UNIFIL s „wezenlijke dilem ma" belichtten: De vredes macht wordt zowel door Israel als door Hezbollah van partij digheid beschuldigd. De VN-troepenmacht werd na de eerste Israëlische invasie van 1978 in Zuid-Libanon gestatio neerd met de opdracht de Liba nese regering te helpen haar ge zag te herwinnen. Nederlanders op Cuba vast voor cocaïnesmokkel HAVANA (AFP) - De Cubaanse autoriteiten hebben tussen 12 april en 3 mei dertien buiten landers. onder wie twee Neder landers. aangehouden wegens het bezit van verdovende mid delen. Op 12 april werd op de luchtha ven José Marti van Havana een Nederlander aangehouden die uit Colombia was gekomen en 5.7 kilo cocaïne bij zich had. Vo rige week vrijdag werd een Ne derlandse toeriste van Marok kaanse afkomst gearresteerd die 2.8 kilo cocaïne naar Duitsland probeerde te smokkelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5