Wet tegen prijsafspraken is einde van de overlegcultuur Japanners zien brood in HSL Air Miles voor schadevrij rijden PZC achtergrond x 1! en in europa economiewijzer snelheidscontrole Nederlanders kennen fijne kneepjes van fraude met EU goed Bouwbedrijf Obayashi wil tunnel onder Groene Hart boren het weer in zeeland warmlelront windrichting koufront lagedruk hogedruk hecto pascal temperatuur Vandaag 11 mei Zon Maan ZON EN MAAN op 05.51 op 03.11 BRI onder 2ljj !°/p| onder 142 Hoog water Vrijdag 10 mei ik 07.04 cm Vlissingen 08.16 200 Terneuzen 08.36 224 Bath 09 31 273 Roompot Buiten 08 15 151 Zierikzee 09.40 153 Yerseke 09 55 161 Philipsdam West 10.00 166 uur cm Zaterdag 11 mei Vlissingen 09 26 189 Terneuzen 09.46 215 Bath 10 40 262 Roompot Buiten 09 30 144 Zierikzee 10.50 146 Yerseke 10.55 155 Philipsdam West 10.55 159 ban '3 .qo( n ,k Sa M Vrijdag: 10 mei Vlissingen 02.05 206 14 25 Terneuzen 02,32 218 14 56 Bath 03.31 242 15.49 Roompot Buiten 02 00 163 14 35 Zierikzee 03 15 166 15.55 Yerseke 03.20 172 15.50 Philipsdam West 03.15 175 15 45 aki is clu iü koo 2« ban Hogedmk strekt zich uit vanaf de Azoren, west van de Britse ei- landen naar Midden-Scandina vië. Lagedruk bevindt zich bo ven Oost-Europa. Voor Zeeland betekent dit een noordoostelijke aanvoer van droge maar van daag nog ivel koele lucht. Er is volop zon met wat stapelwolken en het blijft droog. Het kwik loopt op naar 13 graden, plaat selijk kan het 14 graden worden. De noord tot noordoosten wind neemt af naar zwak tot matig in Oost-Zeeland. 2-3 Beaufort, en naar matig. 4 Beaufort, aan zee. Vanavond en vannacht wordt het helder en de temperatuur daalt naar waarden tussen 4 en 6 graden. Nautisch bericht wind: noord lot noordoost, ma tig tot vrij krachtig 4-5 Beaufort, afnemend matig 4 Beaufort: zicht: uitstekend: temperatuur kustwater10 graden: afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis: maximum golf hoogte monding Scheldes: drie kwart meter. Vooruitzichten Voor het weekeinde: Lagedruk zuidoost van Zeeland en hoge druk boven Scandinavië en west van de Britse eilanden handha ven een noordooststroming. Wel komt er geleidelijk iets minder koude lucht naar ons toe. De temperatuur loopt op tiaar waarden tussen 16 en 18 graden. Er zijn zonnige perioden, met zondag kans op een bui. De noordoosten wind is matig tot vrij krachtig, minimum rond 7 graden. door Arjo Klamer Minister van Economische Zaken Wijers heeft de kar tels in Nederland vorige week vogelvrij verklaard. Het moest maar eens afgelopen zijn met de prijsafspraken die onderne mers links en rechts met elkaar maken. De BV Nederland moet opengebroken worden. Leve de markt. Leve de concurrentie. Ik heb zitten wachten op een stortvloed van protesten. Waar zijn bijvoorbeeld de demonstra ties van de kleine winkeliers? Want reken maar dat vooral de kleine detailwinkels het moei lijk zullen krijgen als Wijers zijn zin krijgt. En waar zijn de CDA'ers en al diegenen die zich sterk maken voor het corpora tistische karakter van de Neder landse economie? Want het verbod op kartels bete kent de facto een afschaffing van onze overlegcultuur. Krijgt Wij ers zijn zin. dan zal dit een heel ander land worden Vooralsnog blijven de protesten uit. Weten mensen wel wat hun boven het hoofd hangt? Verbijsterd Laten we eerst duidelijk zijn over wat Wijers voor ogen staat. Om te beginnen: begrijp goed dat de huidige situatie verre van vanzelfsprekend is. Vertel ik Amerikaanse collega's dat Ne derland van prijsafspraken aan elkaar hangt, dan reageren ze verbijsterd. Komt de Nederland se consument daar dan niet te gen in opstand, is hun standaard vraag. Want prijsafspraken gaan ten koste van de consument. Kijk maar op de markt, Kopers stromen steevast naar de kraam met de laagste prijzen. En waar om ook niet? Waarom zou ik ƒ3,95 voor een pond asperges betalen als elders net zulke goede asperges voor ƒ3,25 te koop liggen? Daarom concurre ren de marktkooplui om onze aandacht via de prijzen die ze vragen. Winkeliers zijn daaren tegen met handen en voeten ge bonden door de talrijke prijsaf spraken. De net verschenen bio grafie van Herman Gorter is overal voor dezelfde prijs te koop Dat geldt ook voor Grolsch bier. voor benzine, melk. brood en zo veel andere producten. Wijers wil aan deze praktijk een einde maken. Zo onverwacht komt zijn aan kondiging ook weer niet. want opgejaagd door de Europese Unie beraden de ambtenaren van Wijers zich al lange tijd op een mededingingsbeleid voor de Nederlandse bedrijfswereld. De De nieuwe wet kan leiden tot een prijzenslag in de detailhandel, die de ondergang kan betekenen van kleine middenstanders. foto PieterHonhoff effecten zijn reeds merkbaar. Ne derlandse bedrijven die willen fuseren, kunnen dat nu pas doen na goedkeuring van de Europese commissie. RTL5 moet haar beeld verande ren omdat anders de beide RTL- zenders tezamen met Veronica een te machtig blok zouden vor men in Nederlands medialand, vindt Karei van Miert, de Euro pese commissaris die hier over gaat. De ontmanteling van de vele kartels die Nederland rijk is, is de voor de hand liggende vol gende stap. Doodgewoon Ik moet bekennen dat pas na mijn terugkomst uit het buiten land. twee jaar geleden, ik ont dekte hoezeer de Nederlandse economie van kartels aan elkaar hangt Dat ondernemers om de tafel gaan zitten om over van al les en nog wat afspraken te ma ken. is hier doodgewoon Dat ze met elkaar prijzen afspreken dus ook. In de VS zouden ze daarvoor in de gevangenis terecht komen. Concurrentievervalsing heet dat daar. Adam Smith, de geestelijke vader van het kapita lisme, sprak van samenzwering. In Nederland spreken we van het corporatisme, oftewel de mo derne gedaante van het middel eeuwse gilden-systeem. In een gilde waren allen die een bepaald ambacht uitoefenden, verenigd. Onder toezicht van een heilige bepaalden ze met el kaar kwaliteitsnormen, lid maatschapscriteria. lonen en prijzen. Vastigheid was het doel. Zo strak als gilden zijn de mo derne Nederlandse kartels niet meer. maar de moraal van soli dariteit is nog steeds van kracht. Dat zal niet lang meer zo zijn. als het aan Wijers ligt. Op zich is zijn inzet een goede zaak. Als consumenten zullen we in het algemeen profiteren van een bedrijfsleven dat er alle belang bij heeft om het ons naar de zin te maken Makelaars en notarissen zullen hun vaste ta rieven moeten loslaten. Mis schien gaan we prijzenoorlogen meemaken zoals je die in de VS geregeld ziet. Maar waar winnaars zijn. zijn ook verliezers. Kleinere winkels zullen het erg moeilijk krijgen. Veel kleinere en onafhankelijke supermarkten zullen de omslag niet kunnen maken en zullen op de fles gaan. Mocht het kartel van uitgevers opengebroken worden, dan zullen ook veel klei nere boekenwinkels verdwijnen. Een akelig vooruitzicht? Bete kent dit dat we Amerikaanse toestanden tegemoet kunnen zien? Ik verwacht dat het alle maal wel zal meevallen. Na een periode van onrust met een reeks experimenten. prijs- schommelingen en wat failisse- menten, zal de rust terugkeren. Nederlanders zullen manieren blijven vinden om gezellig, en dus gezamenlijk, zaken te doen Want de behoefte aan overleg zit te diep geworteld in de Neder landse geest om met een paar wetjes uitgeroeid te kunnen wor den. Het belangrijkste effect van het nieuwe beleid zal een grotere inzet en creativiteit van de on dernemers zijn. En dat is alleen maai' goed. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig Lot en met zaterdag Finland: Flinke perioden met zon. Vooral in het zuiden van tijd tot tijd ook wolkenvelden, maar vrijwel overal droog. Hogere temperaturen: middagtempera- tuur van 8 tot 14 graden. Noorwegen: Flink wat zon. In het zuiden wolkenvelden en toe nemende kans op wat regen. Ma xima van 9 tot 14 graden. Zweden: In het zuiden wolken velden en van tijd tot tijd regen. Elders vrijwel overal droog weer met geregeld zon. In het zuiden stevige oost- tot noordoosten wind. Maxima rond 10 graden. Denemarken: Tamelijk veel be wolking en van tijd tot tijd re gen. Sterke noordoostenwind. Maxima rond 12. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden, ook hiel en daar zon en enkele buien. Harde noordoostenwind. Ma xima rond 12 graden. Belgie en Luxemburg: Perioden met zon. Middagtemperatuur rond 13 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Afwisselend zon en stapelwol ken. Vooral in het oosten een en kele regen- of onweersbui. Ma xima rond 18 graden. Portugal: Perioden met zon. Vooral in het noorden ook wol kenvelden en af en toe wat re gen Misschien ook onweer. Langs de westkust waait een ste vige noordenwind. Middagtem peratuur langs de kust van 14 graden in het noorden tot 20 in de Algarve. Madeira: Wisselend bewolkt en kans op een bui. Middagtempe ratuur circa 20 graden. Spanje: Wolkenvelden en een enkele regen- of onweersbui. Naar het zuiden toe meer zon. Aan de Costa's in het zuidoosten op beide dagen overwegend droog weer. Maxima rond 17 gra den. Langs de Costa's in het zuiden maxima ongeveer 22 gra den, Aan de Golf van Biskaje wordt het slechts een graad of 13. Canarische Eilanden: Zonnig, maar aan de noordkant ook wol kenvelden. Droog. Maxima op de zuidstranden rond 26 graden. Marokko: Westkust: Geregeld zon. Vooral ten noorden van Ca sablanca ook wolkenvelden en kans op een bui. misschien ook onweer. Maxima tussen 20 en 25 graden. Tunesië: Flinke perioden met zon. Naar het noorden toe meer wolkenvelden en kans op een (onweers)bui. Middagtempera tuur tussen 23 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden, ook hier en daar zon en vooral Li het oosten nog enkele buien Misschien ook onweer. Maxima meest tussen 17 en 22 graden. Mallorca en Ibiza: Afwisselend zon en stapelwolken. Kans op een regen- of onweersbui. Mal xima rond 19 graden. Italië: Wolkenvelden en enkelf regen- of onweersbuien: hier en daar veel neerslag. Vooral op Si cilie ook zon. Maxima meest tus sen 18 en 24 graden. Corsica en Sardinië: Afwisse lend zon en stapelwolken en ee:. 0f enkele regen- of onweersbui: mo gelijk veel neerslag. Middagtem peratuur rond 22 graden. Malta: Flink wat zon en overwe gend droog. Middagtempera tuur omstreeks 26 graden. Griekenland en Kreta: Overwe gend zonnig en droog. Maxima bijna overal tussen de 25 en 311 graden. Aan de noordkant van Kreta nog wat hoger. Turkije en Cyprus: Kusten: vrij dag tamelijk zonnig en warm. Lokaal kans op een onweersbui Middagtemperaturen vlak aar, zee rond 25 graden,landinwaarts en ook op Cyprus enkele grader !a hoger Duitsland: Wolkenvelden er vooral in het zuiden van tijd tc: En tijd een bui. soms ook onweer Ook perioden met zon. Geleide kt lijk hogere temperaturen: ma xima 18 graden, in het uiterste p noorden enkele graden lager Wcerrapporlen 09 mei 20 uur: Amsterdam licht bew Aberdeen half bew Athene onbewolkt Barcelona zwaar bew Berlijn zwaar bew Boedapest onweer Bordeaux zwaar bew Brussel regenbui Cyprus half bew -*oi Dublin onbewolkt Frankfurt zwaar bew Genève zwaar bew Helsinki zwaar bew Innsbruck regenbui Istanbul onbewolkt Klagenfurt zwaar bew. Kopenhagen half bew. Las Palmas licht bew. Lissabon half bew. Locarno zwaar bew. Londen half bew. Luxemburg zwaar bew Madrid half bew. Malaga half bew. Mallorca licht bew Malta half bew Moskou licht bew München regen Nice regen Oslo onbewolkt Parijs half bew Praag regen Rome half bew Split half bew Stockholm half bew Warschau onweer Wenen regenbui Zurich zwaar bew De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontrotë te aan: A2- tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa A12- tussen Arnhem-Ede vice versa - roulerende radar Ter hoogte van Almere: A6-de Waterlandseweg (N27)-de Hogerinf A28 - Staphorst van onze correspondent in Brussel Paul Koopman Ook Nederlandse mis daadbendes en behen dige ondernemers hebben de fijne kneepje van het frauderen met Europees geld snel geleerd. Beperkte de Nederlandse fraude zich vanouds tot sigaretten smokkel en gesjoemel met melkproducten, vorig jaar is het Brusselse fraudeteam van de Europese Commissie een heel scala van soms zeer gecompliceerde malversa ties in de lage landen op het spoor gekomen. T-shirts uit Honduras, biefstuk uit Ar gentinië, veevoeder uit Ita lië en caseïne van eigen bo dem: er was geen EU-regel of er werd wel de hand mee gelicht. In het fraude-jaarrapport van de Europese Commissie worden vele tientallen voor beelden van grotere fraude zaken in de Europese Unie genoemd ter illustratie van de hand over hand toene mende malversaties met Eu ropese fondsen en regelge ving. ..Fraude met subsidies is langzamerhand lucratie ver dan de handel in he roïne", zei Klaus Hansch, voorzitter van het Europees parlement: onlangs op een congres ln Brussel. Die con clusie. zo lijkt het, hebben gewiekste Nederlanders al veel eerdér getrokken. In de lijst met voorbeelden uit het frauderapport, blaast Neder land zijn partijtje mee. Een voorbeeld: in mei vorig jaar bezochten ambtenaren van de Europese Commissie het verre Honduras om na te gaan of de circa 12 miljoen T- shirts die vooral Nederland uit dit land had geïmpor teerd ook daadwerkelijk daar waren geproduceerd. Het bleek dat 1188 van cie in totaal 1200 importcertifica ten volledig vervalst waren Het textiel kwam gewoon uit China, dat onder een ongun stiger Europees importre gime valt dan Honduras. In totaal werd voor ruim vier miljoen gulden aan invoer heffingen ontdoken, Een ander voorbeeld. Neder land speelde ook een rol in een grootschalige fraude zaak met Italiaans diervoe der. waarin melkpoeder was verwerkt. Ongeveer 1200 ton veevoer werd vorig jaar bij een Italiaanse dochtermaat schappij in Nederland ver nietigd, nadat voor het fa briceren van datzelfde vee voer in Italië landbouwsub sidies waren opgestreken. Welk bedrag met deze fraude gemoeid was is nog niet be kend, omdat de zaak nog in onderzoek is. Volgens de Eu ropese regelgeving mag het verwerken van melkpoeder in veevoer alleen gesubsi dieerd worden als het voer ook daadwerkelijk door die ren wordt opgegeten. Een derde opvallende frau dezaak betreft de import van 700 ton rundvlees uit Argen tinië. Een aantal containers met Argentijns rundvlees werd in Rotterdam overge slagen, met als eindbestem ming Kroatië. Omdat het vlees zou worden doorgevoerd naar een niet- EU-lidstaat hoefden geen importheffingen te worden afgedragen. Later dook het zelfde vlees echter op in Ni ce. vanwaar het werd door gevoerd naar Italië, waar het op de markt werd gebracht Deze fraudezaak was goed voor een bedrag van ruim 6 miljoen gulden. Tenslotte stüitte.de Commissie op een fraudezaak met caseïne (kaaseiwit), die niet volgens de Europese voorschriften was geproduceerd, maar waarvoor wel ruim 6 miljoen subsidie was opgestre ken Op het gebied van de siga rettensmokkel behoort Ne derland nog steeds tot de Europese koplopers, zo blijkt verder uit het rapport. Naar schatting werden ruim 1 miljard sigaretten via Ne derland naar zuidelijke EU- lidstaten gesmokkeld, zon der dat daarover accijns werd verrekend. Daarmee is Nederland na Italië (1,1 mil jard sigaretten) de grootste smokkelaar in rookwaren in de EU. De Europese Unie liep in 1995 naar schatting 780 miljoen gulden aan ac cijnzen mis Het Europees parlement heeft inmiddels een parlementaire enquête naar de fraude met sigaret ten ingesteld. Lease Plan Nederland, de grootste autoleasemaat schappij van Nederland, gaat schadevrije lease-autorijders belonen met Air Miles. Wie eén jaar geen brokken maakt, komt in aanmerking voor 240 Air Miles (in guldens- uitge drukt ongeveer 210 gulden). Het plan moet het rijgedrag van berijders van lease-auto's verbeteren. Uit een studie die eind vorig jaar in opdracht van de Vereniging van Nederlandse AutoleasemaatschaoDiien (VNA) door TNO is uitgevoerd, blijkt dat bezitters van een lease-auto doorgaans harder rijden dan mensen met een ei gen auto. Mensen met een auto van de zaak begaan per één miljoen ki lometer veertien snelheids overtredingen, ofwel gemid deld één per twee jaar. Particu liere auto-eigenaren zitten daar ongeveer 40 procent on der. Lease Plan heeft bewust geko zen voor een beloningsysteem. aldus directeur F. Hollander gisteren bij de bekendmaking'. „Wij willen het rijgedrag van mensen beïnvloeden tussen de oren. De overheid straft al ge noeg. Er vallen in het verkeer per jaar 1300 doden. Dat getal moet omlaag." Volgens Hollander biedt het door zijn bedrijf geïntroduceer de systeem voordelen aan alle deelnemers: „de chauffeur krijgt Air Miles, de werkgever en verzekeraar hebben minder kosten en wij hopen op een gro tere loyaliteit en meer lease contracten". Berijders van auto's van Lease Plan kunnen per jaar maxi maal 240 Air Miles verdienen. Per kwartaal krijgt hij/zij er tien. Bij twee of meer schade vrijejaren loopt dit op tot twin tig. Heeft de chauffeur in één jaar geen schade opgelopen, dan ontvangt hij over dat jaar nog eens 160 bonus miles. Bij één schade per jaar krijgt de berijder altijd nog 60 Air Miles. ANP VRIJDAG 10 MEI 1996 van onze correspondente in Tokio Judith Stalpers Ingenieur Yusaka Kanayama, de tunnelboorspecialist van het Japanse bouwbedrijf Obayashi. weet precies wat de samenstelling van de grond in Nederland is. Ook weet hij pre cies waar Nederland de bouw van tunnels overweegt, het zij voor de Hoge Snelheidslijn, dan wel voor een metro of riool. Ka nayama weet dan ook exact wat de technische opties zijn voor het boren van een tunnel onder het Groene Hart van Nederland. Specifiek voor Nederland is de zachte bodem, doordat er veel water in zit. Er moet daarom met een zogenoemde 'schildme- thode' worden geboord: een boormachine waaraan vooraan een opgevulde ruimte (kamer) zit om de druk van de aarde en het water tegen te houden. Tege lijkertijd moet aan de achter kant het geboorde gat worden afgeschermd met een schild. Op die plek moet het gat direct met beton worden verstevigd om in zakking te voorkomen. De boor- methode voor zachte grond is technologisch dus wat ingewik kelder dan wanneer je door rot sen boort, In Japan zijn. onder meer door Obayashi. volledig geautomati seerde schïldboormachines ont wikkeld die weliswaar duur zijn, maar degelijk en efficiënt werk opleveren. Het zijn ingenieuze graaffabnekjes die door de grond wroeten. Ze zien eruit als ronde kokers met een diameter van de gewenste grootte van de tunnel. Vooraan zit een grote schijf waaroverheen armen draaien met graafhandjes Het zand wordt naar binnen ge schept en via een lopende band afgevoerd. Kant-en-klare beton nen segmenten leggen vervol gens de wand van de tunnel. Paradepaardje In principe zijn er twee soorten schildmachines, afhankelijk van het materiaal dat gebruikt wordt voor de tegendruk: mod derig water (slurry) of aarde. Bij de slurry-schildmethode wordt de kamer achter de graafma chine volgespoten met slurry. Dit modderig water wordt ook voor de graafmachine gespoten om de aarde beter bewerkbaar te maken. Het slurry heeft dus een dubbele functie. Omdat het dunne slurry door de gaten van grijphandjes in de poreuze grond verdwijnt, moet er con tinu (24 uur per dag) nieuw slur ry worden aangevoerd, anders zou de druk wegvallen en de tun nel instorten. De slurry-schildmethode is mo menteel het paradepaardje van Obayashi en een aantal andere grote Japanse bouwbedrijven. Ze werken namelijk met zijn al len aan een prestigeproject door de Baai van Tokyo. Daar wordt een tunnel met een diameter van 14,1 meter geboord. Ingenieur Kanayama geeft ech ter de voorkeur aan de andere schildmethode, de 'Earth Pres sure Balance-methode'. De EPB- methode is even goed voor het gebruik in zachte bodems maar tien procent goedkoper. Het be langrijkste is echter dat er me chanisch minder risico's aan verboden zijn. Bij de EPB-me- thode wordt de aarde die weg wordt geschept direct gebruikt om tegendruk te geven. Omdat er niets wegsijpeit. zoals bij de slurry-schildmethode, is het ook niet nodig continu slurry aan te voeren. Een schatting van de kosten van dens, mede afhankelijk van de diameter. Wanneer één machine wordt gebruikt duurt het 2.5 jaar voordat de HSL-tunnel geboord is. Gemiddeld legt een schil dma- chine 300 meter per maand af. Het boren van tunnels behoort tot de technologieën waarin Obayashi uitblinkt, hoewel an dere Japanse bedrijven daar niet veel voor onderdoen. Obayashi heeft wel de grootste expertise. Alleen al in Japan boort Obayashi gemiddeld 360 tunnels per jaar. waarvan het merendeel met de EPB-me- thode. Verder heeft het ook tun nels geboord in de Verenigde Staten, Taiwan. Singapore en Thailand. In Europa is Obayashi echter nog niet actief geweest. Daar wil het bedrijf graag verandering in brengen. Obayashi heeft dan ook oprechte belangstelling voor het HSL-project, al was het alleen maar om een vaste voet aan de grond te krijgen op het oude continent. Onthaal De Nederlandse regering is al be werkt: vorig jaar herfst heeft de bouwgigant staatssecretaris Tommei en een stoet Nederland se ambtenaren en zakenlui vor stelijk onthaald. De delegatie had na de ontvangst slechts lo vende woorden voor de techno logie die Obayashi in huis heeft. Een ander voordeel is Obayas- hi's goede betrekkingen met het Nederlandse bedrijf Aduco. Sa men deden ze een paar jaar gele den een voorstel voor de onder tunneling van de Betuwelijn, een relatief goedkoop voorstel waarvoor Nederlandse inge nieurs in Japan zouden worden opgeleid. Vooral dit laatste is iets waar Nederland op zijn beurt belangstelling voor heeft. de negen kilometer lange HSL- tunnel durft Kanayama niet te maken. Dat hangt af van de dia meter van de tunnel. Wil Neder land een grote tunnel van 10 me ter doorsnee, of twee kleinere met ieder een doorsnede van zes meter? De tweede keuze is in ie der geval goedkoper, want hoe groter het oppervlakte van de cirkel, hoe duurder het wordt. Dan is er nog de vraag hoeveel boormachines ingezet moeten worden. Een boormachine kost enkele tientallen miljoenen gul- Deze machine van Obayashi boort tegelijkertijd twee tunnels, parallel aan elkaar. foto GPD Voor maandag tot en met dim dag: Temperaturen overdo roncl de 18 graden. Wisselend bewolking met kans op een lo kale bui. Minimumtemperalni omstreeks 9 graden. De nooit lol noordoostenwind is meesi matig tot vrij krachtig 3-5 Beau. fort. Aan zee af en toe 6 Beaufort Zaterdag 11 mei Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam West 1700 03.16 03.35 0432 03.05 04.25 0425 04 15 199 210 236 159 164 169 171

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 4