Dijkstal zwaar onder vuur PZC Pensioenfonds vreest afkalving solidariteit door marktwerking Vrijwillig zitten in gevangenis Hepatitisstichting voorstander van volksvaccinatie V er zekerings wezen verwacht duizenden schadeclaims asbest Loting voor een op de zeven aankomende studenten verplicht Tuk-Tuk op weg in Amsterdam Agenten staken deel boetes in eigen zak Kamermeerderheid botst met Melkert over opleggen CAO's binnenland Personele maatregelen Van Traa' uitgesteld tot september VRIJDAG 10 MEI 1996 Handelaar in bedreigde diersoorten in Britse cel CHESTER (ANP» - Een Nederlandse dieren handelaar en prepara teur moet de cel in. De rechtbank in Wales veroordeelde de man gisteren tot twee jaar celstraf wegens de ille gale handel in be schermde diersoorten. De man had zijn ille gale activiteiten in maart tijdens een zit ting voor de rechtbank in Mold toegegeven. Volgens een rechtbank medewerkster moet de man in ieder geval een jaar zitten, maar hij kan de andere helft van de celstraf ontlopen bij goed gedrag. Volgens het Wereld Na tuur Fonds in Zeist is dit de hoogste straf die tot nu toe in Groot-Brit- tanniè is gegeven we gens illegale dierenhan del. Inval De man maakte zich schuldig aan de invoer van diersoorten die be schermd zijn door de in ternationale Cites-wet- geving. die in Europa sinds 1984 van kracht is. In augustus vorig jaar deden de Britse autori teiten een inval in het huis van de handelaar bij Newton. Daarbij na men ze schedels en ske letten van honderden diersoorten in beslag. De man bekende in maart acht van de tien feiten die hem ten laste waren gelegd. De aan klachten hadden onder meer betrekking op de schedel van een uiterst zeldzame Filipijnse apenarend en resten van diverse andere Fili pijnse vogelsoorten, een gorilla, een paar ex emplaren van diverse apensoorten, reptielen, een pinguin en drie dwergflamingo's. Er waren ook schedels aangetroffen van het hertzwijn en de Siberi sche tijger, twee andere bedreigde soorten. DEN HAAG (GPD) - Minister Dijkstal zal net als zijn collega Sorgdrager onderzoek doen naar mogelijke personele gevol gen van 'Van Traa' en de Kamer daarover in september inlich ten. Daar was door nagenoeg de hele Tweede Kamer uitdrukke lijk om gevraagd. De Kamer heeft gisteren genoegen geno men met de toezegging van Dijkstal. De minister wilde geen uitspra ken doen over mogelijke disci plinaire maatregelen tegen poli tiefunctionarissen die betrok ken zijn geweest bij de IRT-af- faire. Wel kondigde hij enkele concrete stappen aan. Minister Dijkstal lag gisteren zwaar onder vuur van de Tweede Kamer. Op de slotdag van het debat over de parlementaire en quête opsporingsmethoden be klaagde de ene woordvoerder na de andere zich over Dijkstal. Zijn gebrek aan wil om een begin te maken met het opruimen van de Augiasstal in Haarlem irri teerde de Kamer mateloos. De PvdA vond dat Dijkstal een „stimulerend shot" moest uitde len. De CDA'er Hillen noemde het optreden van de VVD-minis- ter ..niet vertrouwenwekkend". Zelfs zijn eigen partij, de WD. uitte ongekend harde kritiek. VVD-woordvoerder Korthals: „Wat mij steekt in de benade ring van de minister van Binnen landse Zaken: de hele Kamer vindt dat er iets moet gebeuren. Wat doet de minister? Alleen maar moeilijkheden opwerpen, uitleggen waarom het niet kan. Ik denk dat hij moet uitstralen dat hij verandering nastreeft". Intentie Alhoewel Dijkstal dat signaal vervolgens niet erg duidelijk af gaf. nam de Tweede Kamer er genoegen mee. Coalitiepartijen PvdA en WD hoorden tussen de regels door zoveel maatregelen van Dijkstal, dat zij zich tevre den toonden met het antwoord van de minister. Hij was in ieder geval duidelijker geweest over zijn intentie iets te ondernemen dan afgelopen woensdag, vond Korthals na afloop van het de bat. „Er moet werkelijk wat ge beuren. Die instelling is er nu. Het had allemaal wat mooier ge kund. Maar ik kan hiermee le ven". Dijkstal zegde de Kamer toe te onderzoeken of alsnog maatre gelen tegen de Haarlemse korps chef Straver genomen kunnen worden. Eerder was Dijkstal tot de conclusie gekomen dat dit niet kon vanwege de rechtsposi tie van de politiebaas. Kalsbeek (PvdA) was daar blij mee. „Ik ben nu overtuigd van de intentie van Dijkstal". Pas in september, als de minis ters uitsluitsel geven over maat regelen tegen personen, kan het IRT-debat worden afgesloten. Daarbij kregen de ministers van de Kamer de opdracht het per soneel van Openbaar Ministerie en politie op gelijke wijze te be handelen Dijkstal kondigde gis teren ook aan dat hij de rechts positie van politiebazen wil ver anderen. omdat deze nu maatre gelen tegen falende korpschefs in de weg staan. KRIMPEN AAN DEN IJSSEL - Vrijwilligers melden zich donderdag aan de poort van de nieuwe penitentiaire inrichting van Krimpen aan den IJssel om twee dagen proef te zitten. Met deze proefzittingen willen de bewakers en het overig personeel wennen aan de dagelijkse gang van zaken in de gevangenis. De 'proefzitters' krijgen eenzelfde behandeling als de toekomstige gedetineer den. foto Juan Vrijdag/ANP r— DEN HAAG (GPD) - Verzeke ringsmaatschappijen en bedrij ven verwachten de komende ja ren maar liefst vijf- tot tiendui- rend schadeclaims van asbest slachtoffers of hun nabestaan den. Samen met het Comité van Asbestslachtoffers willen ze een fonds oprichten om de claims uit te betalen. Het Comité wil met het fonds 'A- raerikaanse toestanden' voorko ken. Zowel bedrijfsleven, verze keringsmaatschappijen en over- Kid zouden een financiële bij- moeten leveren aan het potje. In de Verenigde Staten braken in de jaren tachtig zware 'Jjden aan. toen 350.000 asbest- 'lilachtoffers tegelijkertijd scha- -| ^vergoedingen indienden. Veel ouw- en havenbedrijven gingen daardoor failliet. Asbest is een hurvaste en isolerende stof die floral longkanker veroorzaakt. BNederland overlijden jaarlijks zeshonderd mensen aan ziekten veroorzaakt door asbest. Verzekeraars en bedrijven in Ne derland hebben toegezegd mee te werken aan zo'n fonds, maar willen ook dat de overheid mee betaalt. Dat gaat staatssecreta ris Linschoten van Sociale Za ken echter te ver. Hij vindt dat bedrijven waar werknemers met asbest hebben gewerkt zelf ver antwoordelijk zijn voor de finan ciering. Naast de instelling van een fonds wil het comité meer duide lijkheid over de verjaring van schadevergoedingen. Nu is dat „veel te vaag omschreven", zegt advocaat B. Ruers. die veel slachtoffers bijstaat. Een ziekte als mesothelioom steekt vaak pas de kop op als het recht op een schadevergoeding verjaard is. Momenteel zijn er bij rechters tien zaken in behandeling waar in de verjaring van claims cen traal staat. AMSTERDAM - Initiatiefnemer Theo Miedema in één van zijn Tuk-Tuks, het vervoermiddel voor mensen met een kleine beurs. Miedema heeft nu één Tuk-Tuk op de weg in Amsterdam- Zuidoost. Binnen een jaar hoopt hij naar vijftig wagentjes uit te breiden. foto Herman Pieterse/ANP GRONINGEN (ANP) - Ongeveer 15.1)00 van 90.000 jongeren die :tich tot nu hebben aangemeld na de zomer te beginnen met i studie aan universiteit of to?esehool. moeten meedoen hneen loting. Voor de door hen 'Pgegeven studie of instelling !fldt namelijk een beperkte (Advertentie •O" toelating (numerus fixus). In to taal geldt voor 29 opleidingen een studentenstop: 23 in het ho ger beroepsonderwijs en zes aan de universiteiten. Dat blijkt uit cijfers van de Infor matie Beheer Groep (IBG) in Groningen. Het aantal studen ten dat moet loten is iets lager dan vorig jaar. Toen had 18 pro cent van de eerstejaars te maken met een numerus fixus, nu is dat ruim 14 procent. Het aantal op leidingen met een studenten stop was toen 34. Instellingen en het ministerie van Onderwijs besluiten in drie gevallen tot een beperkte toela ting. Een landelijke beperking wordt ingesteld als de gezamen lijke capaciteit van alle instellin gen die een studie aanbieden on voldoende is om alle studenten te kunnen inschrijven Een in- stellingsfixus wordt ingesteld als alle instellingen tezamen ge noeg plaats hebben, maar teveel studenten zich voor een bepaal de universiteit of hogeschool hebben aangemeld. Als het aanbod van afgestudeer den groter is dan de vraag op de arbeidsmarkt, kan de minister van onderwijs besluiten tot een arbeidsmarktfixus. Daar is dit jaar van afgezien. ZEIST (ANP) - Het bedrijfstak pensioenfonds PGGM (zorg en welzijn) vreest voor afkalving van de solidariteit in de aanvul lende-pensioensector als er te veel accent wordt gelegd op marktwerking en individuali sering. „We moeten oppassen dat we marktwerking niet laten doorschieten", zei bestuurs voorzitter D. de Beus van PGGM gisteren bij de presenta tie van het jaarverslag. PGGM beheert een vermogen van 56,9 miljard gulden. „Willen we een pensioen in ver houding tot verdiende of laatste salarissen, dan is solidariteit in de vorm van verplichte deelne ming een technisch vereiste. Dan kunnen mensen niet zo maar in- en uitlopen.", meent De Beus. Nu geldt voor de bedrijfs takpensioenfondsen nog de ver plichte deelneming. Maar wat gebeurt er met die pensioen fondsen en de aanvullende pen sioenen als iedereen kan gaan „shoppen"? De Beus haakt aan op de discus sie rond de Sociale Nota van het kabinet, waarin de regering aan geeft te willen onderzoeken of er een verruiming van het vrijstel- lingsbeleid inzit met betrekking tot de verplichte deelneming. Werkgevers moeten een eigen arbeidsvoorwaardenbeleid kun nen voeren en zelf kunnen kie zen waar zij de collectieve pen sioenregeling voor hun bedrijf onderbrengen. Ook moet de in dividuele werknemer keuzemo gelijkheden hebben binnen de pensioenregeling, aldus de nota. In de ogen van PGGM is vooral het ministerie van Economische Zaken de kwade genius. „Het ministerie van marktwerking", zei De Beus' collega-bestuurder W. de Brauw gekscherend. „We STADSKANAAL (ANP) - Twee agenten in Stadskanaal worden verdacht van het gedeeltelijk in eigen zak steken van boetes van Duitse snelheidsovertreders. Ze zouden de Duitsers in marken heb ben laten betalen en isselden het geld zelf om in guldens. Het be drag dat voor overtredingen staat droegen ze af. Het koersverschil slaken ze in eigen zak. De rijksrecherche onderzoekt de zaak in opdracht van het Openbaar Ministerie in Groningen De zaak kwam aan het licht toen een mede werker op het politiebureau argwaan kreeg. Volgens een woordvoerster van justitie is het toegestaan dat agen ten marken zelf omwisselen. „Het koersverschil moeten ze dan ook afdragen Ze wilde niet. zeggen hoe vaak en voor hoeveel geld de politiemannen hebben gefraudeerd. moeten sentimenten niet laten zegevieren over argumenten." Vooral de verzekeraars vormen volgens De Brauw de lachende partij. Die kijken verlekkerd naar die enorme hoop extra klanten (werkgevers met hun werknemers) die nu nog volledig door de bedrijfstakpensioen fondsen worden bediend. Bij de bestaande pensioenrege ling wordt uitgegaan van een pensioentoezegging van 70 pro eent van het eindloon. Uiteinde lijk wordt daarop de te betalen premie afgestemd Bij het indivi duele systeem (het beschikbaar premiesysteem) is het uitgangs punt wat je aan premie wenst te betalen Uiteindelijk wordt daarmee een pensioen inge kocht Wat je dan als gepensio neerde op termijn ontvangt kan bijvoorbeeld slechts eenderde van je laatste salaris zijn. becij fert De Beus. „Er is dan meer sprake van een loterij dan van een pensioenbestemming." Met vergaande marktwerking wordt de mogelijkheid beperkt om grootschalig eigen risico te dra gen. Explosief kobaltpoeder gestolen ARNHEM (ANP) - Onbekenden hebben begin deze week der tig blikken kobaltpoeder gestolen uit de Nederlandse Hardme- taal Fabriek in Arnhem. Het poeder, dat in afgesloten blikken zit. is zeer gevaarlijk en kan exploderen als er lucht bijkomt Ook als het niet ontploft kan het poeder ernstig gevaar voor de gezondheid opleveren. De politie vermoedt dat de daders zich vergist hebben- waarschijnlijk hebben zij op grond van het op schrift op de blikken gedacht dat zij hardmetaal meenamen, wat veel geld kan opbrengen. Het kobaltpoeder is echter in de pure vorm niet verhandelbaar en dus niets waard. De Neder landse Hardmetaal Fabriek gebruikt het explosieve poeder bij de vervaardiging van het hardmetaal. Humanist tegen randschrift Euro UTRECHT iGPDi - Het Humanistisch Verbond <HV> moet niets hebben van het idee van minister Zalm van Financien om ook op de Nederlandse' Euro-munt het randschrift 'God zij met ons' te plaatsen. In een reactie heeft het HV-bestuur laten weten bezorgd te zijn over Zalms plannen. De minister heeft zijn Europese collega's meegedeeld dat Ne derland op de Euro-munten een randschrift zal zetten, in na volging van het huidige randschrift op de Nederlandse grote munten. Het Humanistisch Verbond is altijd tegenstander ge weest van een randschrift, omdat „een dergelijke godsdien stige uiting niet past m een land waarin sprake is van een grondwettelijke scheiding tussen kerk en staat". Het HY pleit ervoor de tekst geheel achterwege te laten Tieners tuigen controleurs af DEN HAAG (ANP) - Twee controleurs van het Haagse ver voersbedrijf HTM zijn woensdag in een tram afgetuigd door drie tieners. Eén van de controleurs, een 32-jarige vrouw, moest zich laten behandelen in het ziekenhuis. Haar 42-jarige collega raakte licht gewond De drie jongeren zijn door de politie gear resteerd en worden vandaag voorgeleid aan de officier van jus titie. De controleurs kregen ruzie nadat zij in de tram een jongen hadden aangesproken die met een sleutel een stoel vernielde Toen de controleurs wilden ingrijpen, ontstond de vechtpartij. De arrestanten zijn twee jongens van 17 en een meisje van 15 jaar. Onderzoek omstreden PSV-reis VALKENSWAARD (ANP) - Er komt een extern onderzoek naar een omstreden reis van de Valkenswaardse wethouder en loco-burgemeester A. van Loon (CDA). Van Loon maakte begin maart samen met vier ambtenaren een trip naar Spanje om getuige te zijn van de voetbalwedstrijd Barcelona-PSV. In de Brabantse gemeente doen geruchten de ronde dat. die reis voor een deel is betaald door enkele onderne mers die ook van de partij waren De wethouder ontkent dit. Burgemeester H. Tops zegt dat hem niet is gebleken dat er onoirbare dingen zijn gebeurd. Hij heeft op aandringen van de oppositie in de raad desalniettemin be sloten tot het onderzoek. Sociale Diensten worstelen met automatisering DEN HAAG (GPD) - De Ge meentelijke Sociale Diensten hebben grote problemen met hun automatiseringssystemen. Ze zijn daardoor niet in staat de nieuwe Algemene Bijstandswet goed uit te voeren. De Sociale Diensten komen door de auto matiseringsproblemen nauwe lijks toe aan het aanpakken van bijstandsfraude en de uit stroom van uitkeringstrekkers. Volgens directeur P. Lemmen van de Divosa. de organisatie voor directeuren van Sociale Diensten, hebben alle diensten in Nederland met het probleem te maken. Drieënveertig pro cent werkt zelfs met noodproce dures om de uitkeringen bij hun clienten terecht te laten komen. In sommige gevallen wordt over gegaan tot handmatig betalen. De afgelopen jaren hebben de Gemeentelijke Sociale Diensten iGSD's) vele honderden miljoe nen guldens geïnvesteerd in nieuwe automatiseringssyste men. Deze. veelal vervaardigd door grote softwarehuizen, blij ken echter niet goed te werken. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse Hepatitisstichting wil een algehele inenting tegen he patitis B. Op die manier kan een verdere verspreiding van de ziekte worden tegengegaan. He patitis B kan geelzucht of lever- ontstekeningen veroorzaken en uiteindelijk leverkanker ofcir- rose (verschrompeling van de lever) tot gevolg hebben. Het vi rus verspreidt zich via bloed, sperma en vaginaal vocht. Bestuurslid J van Hattum, gas*t- ro-enteroloog in het Acade misch Ziekenhuis Utrecht, vindt de huidige richtlijn dat alleen ri sicogroepen (werkenden in ge zondheidszorg. mensen met wis selende seksuele contacten, asielzoekers, adoptiekinderen, spuitende drugsgebruikers) worden ingeënt inefficient. Het constant opsporen en benade ren van risicogroepen is tijdro vend en duur en het effect is ma tig. aldus Van Hattum. Een algehele inenting levert een aanzienlijke besparing op. Wat nu wordt uitgegeven aan vacci natieprogramma's voor kinde ren. wordt in de toekomst be spaard op ziekenhuis- en behan- delkosten. België besloot woensdag tot een massale vacci natiecampagne tegen hepatitis. Het inentingsprogramma om vat alle kinderen tot twaalf jaar en kost ruim veertien miljoen gulden. Voor hepatitis B bestaat sinds het midden jaren van de jaren tachtig een vaccin, maar de inenting is nogal duur (300 gul den). De verwachting is echter dat de prijs aanzienlijk lager kan uitvallen als de farmaceutische industrie gebruik maakt van de laatste ontwikkelingen. In dat geval wordt een algehele inen ting betaalbaar. De Gezondheidsraad in Neder land is nog bezig met een vacci natieadvies voor minister Borst (Volksgezondheid). Naar ver wachting komt het advies in de loop van het jaar uit. DEN HAAG/PARIJS (ANP) - Een Kamermeerderheid van PvdA. CDA. GroenLinks. SP. lijst-Hendriks en CD vindt het gewenst collectieve arbeids overeenkomsten op middellan ge termijn algemeen verbin dend te blijven verklaren. De betreffende fracties stemden gisteren voor een motie van fractieleider Rosenmoller van GroenLinks met deze strekking. Minister Melkert (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) zegt de motie echter niet te kunnen uit voeren. omdat hij niet uit de voe ten kan met de term „middellan ge termijn" De PvdA-bewinds- man had de motie vooraf ontra den. GroenLinks diende het voorstel woensdagavond in tijdens een debat over het minimumloon. Het algemeen verbindend ver klaren van CAO's draagt bij aan stabiele arbeidsverhoudingen, zo luidt de motivering ervan. Het opleggen van CAO-afspra- ken aan complete bedrijfstak ken betekent dat ook niet-geor- ganiseerde bedrijven eraan ge bonden zijn Tot dusver worden CAO's vrij wel altijd algemeen verbindend verklaard. Volgens het regeerak koord kan daar echter van wor den afgeweken als de sociale partners te weinig afspraken maken over laagbetaalde func ties Hiernaar wordt in de motie verwezen, waardoor de PvdA- fractie zich vrij voelde het voor stel te steunen Melkert zei gisteren dat hij de motie voor deze kabinetspe riode overbodig acht. gezien de afspraak in het regeerakkoord. „En over de periode daarna ga ik niet." GroenLinks en CDA von den deze reactie van de minister „beneden de maat" en eisten dat hij schriftelijk uiteen zet hoe hij met de motie zal omgaan, D66 en VVD plaatsen grote vraagtekens bij de praktijk van het algemeen verbindend ver klaren. en willen er in de volgen de kabinetsperiode liefst vanaf. Volgens hen drijft het opleggen van CAO's de loonstijgingen op. Het paarse kabinet heeft bewe zen dat belangrijke veranderin gen in de sociale zekerheid mo gelijk zijn De resultaten van de doorgevoerde wijzigingen zijn bemoedigend. Dat schrijft de OESO. de organisatie voor eco nomische samenwerking en ont wikkeling van de westerse in dustrielanden. in een rapport over Nederland iAdvertentie zeelandhallen GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3