Bouwland mogelijk in verkoop Antennes voor GSM-net PZC Bouwplan Borrendamme valt nu goed bij commissie GroenLinks maakt zich zorgen over inzameling afval Tunnel dicht wegens overlast Kleine-kernenbeleid Borsele wordt lastiger betaalbaar V er beurdverklaring geëist van agressieve Rottweilers Burgh De Bevelanden en Tholen lopen voorop met textielcontainer zeeland Brouwershaven wil geld gebruiken voor saneringskosten weekenddiensten VRIJDAG 10 MEI 1996 14 van onze verslaggeefster BROUWERSHAVEN - Brou wershaven zal een notitie ma ken over de mogelijke verkoop van landbouwgronden van de gemeente. Het voorstel van GPV/SGP/RPF-raadslid P. van der Meide deze gronden te ver kopen om de saneringen van di verse percelen vervuilde grond te ftnanancieren, werd donder dagavond door burgemeester A. P. de Haan enthousiast ontvan gen tijdens een gecombineerde commissievergadering. Daar bij kwam de laatste voorjaars nota van de gemeente uitge breid ter sprake. Ook wil de burgemeester in antwoord op vragen van E. M. Overbosch-de Wilde (PvdA) bekijken oi' de grondprijzen in de gemeente kunnen worden verhoogd. Die zijn relatief laag, beaamde ze. De raadsfracties waren in grote lijnen tevreden met de nota van de 'geen financieel rijke, maar een op actueel onderhouds- en voorzieningenniveau gebrachte gemeente'. De jaarrekening sluit af met een positief saldo van twintigduizend gulden. Wel wer den diverse kanttekeningen ge maakt bij de voorgestelde nieuwe uitgaven voor 1996. R. J. van der Wekken (CDA) vroeg zich af wat de 'meerwaar de' is van de uitbreiding van de parkeerpolitie met tien uur per week: „Nog steeds worden par keerverboden aan de laars ge lapt. Optreden helpt nauwe lijks." D'66 en VVD zeiden liever meer 'reguliere' politie op straat te zien. Van der Meide sloot zich echter bij het college aan, dat de parkeerwachter beschouwt als ondersteuning van de politie: „Een uitbreiding van het lokaal toezicht in de kernen zit er niet in. Een parkeerwachter echter is een goed middel." Dat de dorpsraden duurder uit vallen dan aanvankelijk be groot, komt door hun eigen suc ces. Ze zijn volledig 'bemenst' en vergaderen een keer per maand. Dat is te vaak, vond Van der Wekken: „Onze fractie is van, meet af aan tegen het teveel op tuigen van de dorpsraden ge weest. Wij kunnen niet instem men met het hogere budget." Wethouder G. J. van de Velde- de Wilde vindt echter dat het en thousiasme van de dorpsraden moet worden beloond. Het oor spronkelijke bedrag van veertig duizend gulden moet volgens het college met ruim vijftiendui zend gulden verhoogd. De an dere fracties steunden het voor stel wel, maar vinden wel dat de raden na de 'inwerkperiode' minder vaak moeten vergade ren. Zuinig reageerde Th. van Dijk (D'66) op de afscheidsactivitei- ten van de gemeente. Daarvoor is 45.000 tot 65.000 gulden be groot. „Als het verwachte en thousiasme ontbreekt, kunnen we beter ophouden om een fias co te voorkomen. Het is zonde als het afscheidsfeest niet wordt gedragen door de bevolking." Ook Van de Velde was 'ge schrokken van het bedrag'. „Volgende week zijn de resulta ten bekend van een enquête naar de belangstelling voor de activiteiten. Maar de eerste re- caties zijn positief." van onze verslaggever MIDDELBURG - GroenLinks in Middelburg maakt zich zor gen over het gescheiden inza melen van afval in de binnen stad. In het centrum wordt nog steeds gewerkt met vuilniszak ken. Omdat maar weinig huis houdens voldoende ruimte heb ben om de grote rolcontainers neer te zetten, besloot de ge meenteraad een aantal jaren ge leden de invoering van geschei den inzameling in de binnen stad uit te stellen. In een groot deel van de stad wordt het groente-, fruit- en tuin afval wel gescheiden ingeza meld. Daarvoor zijn groene con tainers uitgedeeld. Restafval gaat nog gewoon mee in de be kende huisvuilzakken. In een brief, die besproken wordt in een commissievergadering in juni, vraagt GroenLinks het college te bekijken of het gescheiden op halen van afval ook in de binnen stad kan gebeuren en vooral wanneer daarmee wordt begon nen. De raadsfractie wil verder weten wanneer het college denkt over te stappen op grijze bakken voor het restafval. Met de invoering van grijze bakken zou tegelijker tijd een gescheiden inzamelsys teem van kunststof in gang ge zet kunnen worden. De fractie wil van het college weten of B en W denken aan een proef of dat er al inspanningen zijn verricht, eventueel via inzameling bij de milieustraat. GroenLinks vraagt zich verder af hoever het college gevorderd is met het Diftar-systeem, dat staat voor een gedifferentieerd tarief voor ophalen en verwer ken van het aangeboden afval. Huishoudens die veel vuil mee geven, zouden in dat systeem meer moeten betalen. Telecom-monteurs bevestigen op vijftig meter hoogte de antennes voor het GSM-telefoonnet op de landbouwsilo in Zierikzee. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever ZIERIKZEE-Het mobiele telefoonverkeer is in opmars. Over al in het land worden antennes geplaatst om maar zo goed mo gelijke verbindingen tot stand te kunnen brengen. Donderdag werd de landbouwsilo in Zierikzee aan de Juliana- straat, één van de hoogste gebouwen van de monumentenstad, verblijd.met een nieuwe GSM-antenne. „Alle gebieden moeten gewoon goed bereikbaar zijn", verklaart Mieke Plaschek, woord voerster van de KPN in Den Haag. „Want er zijn steeds meer mensen die een mobiele telefoon aanschaffen. Er zijn in Neder land al 300.000 gebruikers." van onze verslaggever ZIERIKZEE - In tweede instan tie heeft de commissie ruimte lijke ontwikkeling van Zierik zee zich toch achter de nieuw- bouwplannen van verzorgings centrum Borrendamme ge schaard. Een maand geleden werd het voorstel nog terugge trokken omdat de leden niet te spreken waren over de bouwte kening. De noodzaak voor de uitbreiding trok de commissie donderdag alsnog over de streep. Dit ging niet bij iedereen van harte. PvdA-er W. A. van Ballegooijen ging bijvoorbeeld 'met een beetje pijn in het hart' overstag. De nieuwbouw verdient geen schoonheidsprijs. herhaalde ,J. J. Geleijnse (VVD) nog eens tijdens de vergadering. „Maar we hebben te maken met ver schillende belangen. En als er geen beter alternatief voorhan den is dan ben ik snel klaar." CD A-er C. Legemaate sprak van een verantwoord project: „De behoefte aan de woningen is groot." Ook het standpunt van de D66-fractie was veranderd. „De vorige keer zagen we weinig pluspunten, nu zien we ze wel", liet J. C. Schot-Klompe weten. J. de Bruijne van de reformatori sche fractie benadrukte dat de uitbreiding nu bij hem voorop staat. „Dat is belangrijker dan de franje." Uitzicht A. F. Pennink, de architect die verantwoordelijk is voor het ont werp, was speciaal naar Zierik zee getogen om de commissie toch achter het plan te krijgen. Hierbij ging hij in op de opmer kingen die een maand geleden werden gemaakt. Over de geuite vrees het doorkijkje op de Dikke Toren te verliezen: „Het door zicht langs de Grevelingen- straat wordt al geblokkeerd door het aanwezige groen." Ook kan hij zich niet verenigen met een woningblok van drie in plaats van twee bouwlagen, een mogelijkheid die eerder is aan gekaart door D66-lid R. W. A. M. Pessers. „Hoe hoger je bouwt hoe minde!' zicht je hebt op de stad", bena drukte Pennink. Bovendien biedt de plaats waar dit blok zou moeten worden gebouwd juist het mooiste uitzicht op de oude stad, verzekerde hij. Borren damme wil in totaal 34 aanleun woningen bouwen. Bejaardenhuis Borrendamme wil uitbreiden met 34 aanleunwoningen. foto Pieter Honhoff Om de overlast van jongeren in de tunneltjes onder de Brouwersdam 's avonds uit te bannen, wil men ze afsluiten met een hek. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever SCHARENDIJKE - Het college van Midden- schouwen heeft samen met de politie en Rijks waterstaat een definitieve oplossing bedacht voor de overlast in en rond de twee tunneltjes onder de Brouwersdam. De ingangen van de fiets- en voetgangerstunnels, waar zich op zo meravonden vaak tientallen jongeren verza melen, worden voortaan tussen 8.00 en 22.00 uur afgesloten met een hek. Fietsers die op een dichte tunnel stuiten, zullen worden omge leid. Het plaatsen van hekken is in feite de enige mogelijkheid, verklaart P. van Santé van de gemeente. „Je moet de tunnel kunnen afslui ten en weer openen." Dit zal alleen in het toe ristenseizoen gebeuren, verwacht hij. De tun nelingangen werden vorig jaar juli al dichtge- stopt met een lading grond. Gemeente, politie en Rijkswaterstaat (eigenaar van de tunnel) wilden met deze tijdelijke oplossing een abrupt einde maken aan de overlast die jongeren in de tunnel veroorzaakten. Deze maatregel leverde echter een nieuw probleem op: mensen werden gedwongen de rijksweg over te steken. Een ge vaarlijke situatie, constateren b en w van Mid- denschouwen. De doorgang onder de Brouwersdam - een donkere, betrekkelijk afgelegen locatie - is in de loop der jaren uitgegroeid tot een geliefde ontmoetingsplaats voor toeristen en de plaat selijke jeugd. De klachten logen er niet om: vandalisme, het lastigvallen van passanten, handel in verdovende middelen en geluid soverlast. Op sommige avonden zouden zich wel meer dan honderd jongeren in de tunnel tjes ophouden. De maatregel wordt besproken in de raadsvergadering van donderdag 23 mei (19.30 uur). Gymzalen zijn aan herstel toe SCHARENDIJKE - De vloeren van de gymnastiekzalen in Scharendijke en Kerkwerve zijn aan een opknapbeurt toe. In de vloeren zitten grote scheuren door veroudering van de toplaag- en mechanische beschadigin gen. Ook zijn ze te glad, wat de kans op blessures doet toene men. Het college van Midden- schouwen wil 22.000 gulden uit trekken voor de herstelwerk zaamheden. Dit voorstel komt aan de orde in de raadsvergadering van don derdag 23 mei. Deze bijeen komst begint 19.30 uur in het ge meentehuis in Scharendijke. van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - Wil de ge meente Borsele het huidige kleine-kernenbeleid voortzet ten, dan zal dat relatief steeds meer gaan kosten. Dat was don derdagavond de boodschap tij dens een informatieavond voor de gemeenteraad over woning bouwbeleid en grondaankoop- beleid. Allerlei ontwikkelingen maken het voor gemeenten steeds duurder om woning bouw te stimuleren. Eén ervan is een toenemende concurrentie voor de gemeente als projectontwikkelaar. Niet al leen de gemeente is partij als het gaat om het verwerven van grond, ook bedrijven azen op voor woningbouw gunstige loka- ties. Dat maakt het voeren van een gemeentelijk woningbouw beleid steeds duurder. Daarte genover staat dat het bouwen op de kleine kernen de gemeente doorgaans weinig oplevert. Om dat dorpen met weinig voorzie ningen minder aantrekkelijk zijn voor nieuwe inwoners, moe ten de prijzen van bouwkavels laag blijven. De ontwikkelingen zijn voor het Borselse gemeentebestuur aan leiding voor een heroverweging van het beleid op het gebied van woningbouw en grondaankoop. Uit onderzoek is gebleken dat het huidige budget voor grond aankoop relatief laag is. Een manier om dat bedrag te verhogen is bouwplannen ont wikkelen in dorpen waai' veel vraag is naar bouwgrond. Het college van burgmeester en wet houders wil in de toekomst dan ook vooral bestemmingsplan nen ontwikkelen voor Heinkens- zand, 's-Gravenpolder/'s-heer Abtskerke en 's-Heerenhoek/Le- wedorp. Ook de voorkeur van de provincie gaat uit naar bevol kingsgroei op deze lokaties. Terughoudend Wat betreft de minder populaire en wat meer landelijke woonker nen, wil het college een terug houdend woningbouwbeleid. De uitbreiding van die dorpen zou vooral gericht moeten zijn op op vang van de eigen bevolkings groei. Daarvoor, zijn niet altijd nieuwe bestemmingsplannen nodig. Ook het opvullen van ga ten in de bebouwing kan vol doen. Het college wilde donderdag avond graag een visie van de ge meenteraad op het toekomstige beleid. De raadsleden gaven echter aan de informatie eerst op zich te willen laten inwerken. Ze wilden nog geen uitspraak doen over de voorzetting van het kleine kernenbeleid of niet. Ook konden ze nog niet aangeven van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Dat de twee rott weilers van een 33-jarige man uit Burgh zowel mensen als die ren hebben aangevallen, is juist. Maar dat de eigenaar strafbaar is, werd donderdag bestreden door zijn advocaat B. van Leeuwen. Hij wees kanton rechter A. L. R. Melens op een onduidelijke formulering in de APV van de gemeente Wester- schouwen. De partijen kwamen er niet uit en de rechter besloot de zaak aan te houden 'om hel derheid te verkrijgen' over de verordening. Donderdag 13 juni wordt de zaak in een extra zit ting voortgezet. De officier van justitie, Y. A. C. C. Willems had ver beurdverklaring geëist van de in beslag genomen honden, die in een asiel in Goes verblijven. „Er zijn veel meldingen geweest van overlast: geblaf, aanvallen op fietsers, dat ze kinderen hebben gebeten. De honden hadden geen muilkorf aan en werden los gelaten in gebieden waar dat niet mag. De gemeenten Mid- denschouwen en Westerschou- wen hebben deze honden aange merkt als gevaarlijk." Zij blijft bij haar eis. Snelheid De kantonrechter legde donder dag hoge straffen op aan snel heidsovertreders. Een 25-jarige motorrijder uit Zaltbommel kreeg, naast een boete van 1065 gulden, een rij-ontzegging van vier maanden waarvan drie voorwaardelijk. De man had op de Stoofweg in Noordwelle. 156 kilometer per uur gereden op zijn motor. „Dit is werkelijk het toppunt", oordeelde de officier, die een onvoorwaardelijk rijver bod van vier maanden „Dit is bijna het dubbele alstu gestaan. Ik ben woedend opp? sonen die zulk a-sociaal rijgjup drag vertonen." De man vertf |jng de dat hij de motor heeft vj i kocht: „Ik heb een punt f achter het motorrijden." nriled free Kampioen Eerder tijdens de zitting had - jL rechter een 33-jarige man „0g~ Delft tot 'kampioen' van hardrijders bestempeld. Op Weg naar de Val in Zierikzee hij betrapt toen hij 147 kilome; ju, per uur reed. „Zo zien we vaak", zei Melens. Willems o:amb schreef het rijgedrag als 'werk-nat lijk waanzinnig'. De vier masjeM den onvoorwaardelijke rij-o: vei_ zegging verzachtte de rechistatt tot twee maanden onvoorn; of er delijk en twee voorwaardeüj jjeki De boete, duizend gulden, bis telki hetzelfde. De man kondigde ai gebi in hoger beroep te gaan. Ellende 'Ellende in Renesse'. Onder de fa noemer vielen de ordeversta. n gen en vechtpartijen waareréPn le jeugdige verdachten voorm fan den beboet. Een 22-jarige a pld uit Doetinchem kreeg twee lx lief tes van negentig gulden ome levi hij had meegedaan aan een ake te vechtpartij en zich niet op: \mt vel van de agenten had vera derd. De rechter wilde van k en van een 24-jarige Am» F dammer, die met een bier over straat had gelopen en da, m voor bekeurd was, graag wet wat zo gezellig is aan het sta Ij pen in deze kustplaats. De at woorden overtuigden hem nl „We moeten toch wat meer ,\g werk gaan doen", concludeei (he Melens. van onze verslaggever GOES - De Bevelanden en Tho len lopen voorop met de plaat sing van textielcontainers. Bin nenkort verrijzen die in Rei- merswaal, Borsele, Goes en Tholen. De bakken worden ge plaatst door drie charitatieve organisaties, die al langer kle ding inzamelen en samen Mid den- en Noord-Zeeland bestrij ken. De organisaties hebben ge zamenlijk een contract gesloten met het Openbaar Lichaam Af valverwijdering Zeeland (OLAZ), dat een uniforme rege ling voor het werkgebied na streeft. Het OLAZ heeft belang bij het project, omdat nog steeds teveel textiel in de grijze rolcontainers belandt. Het Leger des Heils, Humana en de Stichting Kleding Inzame ling Charitatieve Instellingen (KICI) zijn partners in het pro ject en hebben de markt benoor den de Westerschelde verdeeld. Voor de plaatsing van de contai ners, die ze zelf dienen aan te schaffen, moeten ze in de ver schillende gemeenten vergun ningen aanvragen. Daarmee zijn ze het verst gevorderd in Rei- merswaal, Borsele, Goes en Tho len. De containers moeten bij voorkeur worden neergezet bij bestaande glas- en blikbakken. Naar verwachting is het contai nerproject winstgevend. De meeropbrengst zal worden be steed aan charitatieve doelen. het nu welletjes. De textiele tee tainer wordt geacceptef an maar daarna mogen er geen b an ken voor ander afval meer bij ael men. „We hebben nu contair. voor blik en drie soorten e ers Straks komen daar in de tot digi gemeente tien textielbakken Als we vervolgens nog meen die dingen plaatsen, komt: het straatbeeld niet ten goed zegt wethouder mr S. J. Heijn van milieu. Papierbakken a: hij bijvoorbeeld niet noodza lijk. Het verenigingsleven en kerken zamelen al ruimschoi oud papier in. Bovendien schikt Goes volgend jaar 0) een milieustraat. „Ander at - kan daar worden afgeleverd. LI lol oil ,n j r o 1 Afspraken OLAZ-directeur ing. P. Louw man prijst zich gelukkig met de ze oplossing, die past in het lan delijk beleid om textiel meer te hergebruiken. Volgens Louw man verdwijnen nog teveel kle ren en schoenen in de grijze rol containers, terwijl er mogelijk heden zijn om de afdankertjes te verkopen of te hergebruiken als grondstof voor bijvoorbeeld poetsdoeken en papier. Het OLAZ heeft aangedrongen op een regionale aanpak om de in- zamelmarkt overzichtelijk te houden. Bovendien komen tex tielcontainers op strategische plaatsen en zijn ze dus makke lijk bereikbaar voor het publiek. Het project staat andere inza- melacties niet in de weg. De komst van de textielcontai ner heeft in sommige gemeenten de discussie aangezwengeld over aantasting van het straat- oeeld. Goes bijvoorbeeld vindt Tennisclub moet snel met aanvraag lichtmasten kornet van onze verslaggever ZIERIKZEE - In het confl )Q tussen de boze omwonenden jee tennisclub LTC Zierikzee he e LTC nu ook de gemeente te; |aa de haren in gestreken. ïe| Door een misser van de afdet gemeentewerken is de gemeei akkoord gegaan met het plafa|| sen van lichtmasten zonden de buurtbewoners geraadple- zijn over de bouw. Zij zeggen or last te hebben van het licht En tennisclub heeft de masten melijk al laten plaatsen, zoffi rt dat een bouwvergunning isj |ee strekt. Bovendien zijn er vijfi in plaats van de toegestane! lichtmasten geïnstalleerd. C nei zouden zes masten in een gro strook staan en niet op de in Oo pacht uitgegeven grond. ,|e „Maar die conclusie kunnen )at nog niet met zekerheid ti nj ken", zei burgemees jer J. J. P. M. Asselbergs dom ,er dag. [0 Hij liet weten dat de bouw au gunning nog steeds niet is a p{0) gevraagd. „Dat moet snel get yr ren, anders raak ik mééripa, geïrriteerd." De burgers hebben zonder ;s,0; ces het bestuur van de club u(. vraagd de lichtmasten rond te| tennispark uit te laten to: het resultaat van een geniee: lijk onderzoek naar overlast;^ de lichtmasten bekend is. am rapport wordt volgende ex verwacht. Enkele buurtte jje ners hebben inmiddels eenpai geding aangespannen tegffl pe LTC Zierikzee. ges 'fob toe hoe doorgaan op de huidige weg moet worden gefinancierd. Een mogelijkheid is het verhogen van de grondprijzen in populaire kernen, om het bouwen op min der goed in de markt liggende dorpen te kunnen bevorderen. Toertocht De toer- en trim- club Kapelle '79 houdt op zon dag 12 mei haar jaarlijkse mei- doorntocht. De vrije toertocht over 40 of 90 kilometer voert langs de mooie dijken en over de rustige wegen van de Zak van Zuid-Beveland en kan in eigen tempo worden afgelegd. Vanaf 9.00 uur kan er gestart worden bij café De Herberg aan het Kerkplein in Kapelle. 11 en 12 mei 1996 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A.W. Audier, Noordgouwe, tel. (0111)401480. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek/Brou- wershaven: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: G. van Beek-Verbeek en P. Keulers, Burghseweg 54, Haam stede, tel. (0111)651861 Spreekuur van 11.30-12.00 urn en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oos- terland, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: R. Smits, Molenweg 61. Oosterland, tel. (0111) 641280. tie dei 'e- Tandartsen: H. A. Boom- de Keizer, We banweg 14. Burgh-Haamsif (0111)653103. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: ,I: Apotheek 'Zierikzee', Dan) ze, tel. (0111) 412906, geopend bu: van 09.00-12.30 uur en van lf zie 17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 ge< en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schou wen-Dui veland: (0113)251177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): S. E sma, Zierikzee, tel. (0111)415

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 36