Jorritsma in Atlanta langs de lijn Judobaas Van Oosten blijft optimistisch Concours paarden Nieuwvliet in trek Oranje-retour voor EK-gangers ^PZC sport VRIJDAG 10 MEI 1996 sbw 29 Broers De Nooijer bij jubilerend Nieuwland Geen verrassingen in tafeltennistoernooi echnisch adviseur NOCNSF heeft moeite met machteloosheid Willem II bezoek bij komt op Domburg 19 mm a van onze verslaggever NIEUWLAND - Voetbalver eniging Nieuwland bestaat vijftig jaar en viert dit met een aantal evenementen voor haar leden. Dit week einde wordt een aanvang gemaakt met de festivitei ten. Morgen, zaterdag ver zorgen Dennis en Gérard de Nooijer vanaf 13.00 uur een gasttraining voor de ruim zestig jeugdleden van de club. Aanvankelijk zouden de Spartanen volgende week vrijdag naar Nieuwland ko men. In samenwerking met de jubileumcommissie is de afspraak echter verzet. Dit omdat de De Nooijers daags er voor. op Hemelvaartdag. met hun club de finale van de KNVB-beker spelen te gen PSV Het grote feest voor de jeugd, dat op vrijdag 17 mei gepland staat, gaat overi gens wel gewoon door. Op het programma staat dan onder andere een gekostu meerde jeugdwedstrijd van de A-junioren tegen een se lectie bestaande uit Jeugd leiders en trainers van Nieuwland. Zaterdag 1 juni volgt nog een voetbaltoer nooi voor de jeugdleden. Zaterdag 18 mei wordt bij Nieuwland een seniorentoer- nooi gehouden. Hieraan doen zowel leden als oud-le den mee De zeventig spelers zijn verdeeld in vier verschil lende teams, 's Avonds ver wacht de jubileumcommis sie een nog grotere drukte als kan worden aangescho ven voor een koud-buffet met aansluitend een feest avond. Het eerste elftal heeft zijn steentje inmiddels al bijge dragen aan de feestelijkhe den. Dit jaar werd promotie naar de eerste klasse afde ling behaald. Nog niet zo lang geleden speelde Nieuw land overigens nog in de der de klasse zaterdag van de KNVB. van onze medewerker NIEUWVLIET - Nieuwvliet ge niet grote bekendheid bij de paardensportliefhebbers. In de zomer wordt in de Zeeuws- Vlaamse badplaats het presi- gieuze Jumping gehouden, waaraan een groot aantal top pers deelneemt. In de aanloop naar het internationale evene ment houden de Nieuwvlietse Zwinruiters op het Paarden sportcentrum Nieuwvliet mor gen (zaterdag) een concours hip- pique. Wat ooit begon als kringwed strijd is inmiddels uitgegroeid tot eèn volwaardig concours, dat wordt gewaardeerd door ruiters en amazones. Voorzitter Jan Smits: „Er komen zaterdag ruim vierhonderd combinaties in de ring. Naar onze mening een be wijs dat dit concours in een be hoefte voorziet. Al moet ik toe geven dat het prima terrein, waarover wij beschikken daar ook een rol in speelt." Smits is er zich van bewust dat er meer komt kijken om het con cours te doen slagen „De uit breiding van deze wedstrijd had natuurlijk gevolgen. Zowel fi nancieel als organisatorisch Wij prijzen ons dan ook gelukkig met de goede samenwerking met de organisatoren van Jum ping Zeeuws-Vlaanderen. Het bestuur van deze organisatie heeft de promotie van de paar- desport hoog in het vaandel staan en laat dat merken door ons op diverse fronten te steu nen." „Met het noemen van de Stich ting Jumping Zeeuws-Vlaande ren wil ik overigens al die andere mensen, die de Zwinruiters een goed hart toedragen niks tekort doen", gaat Smits verder. „Zon der hun steun, hoe groot of klein ook, zou het eveneens onmoge lijk zijn om onze activiteiten ver der uit te breiden." Niet alleen kwantitatief maar ook kwalitatief is het hippisch evenement in de Zeeuws-Vlaam- se badplaats sterk bezet. Secre taresse Joke van Doesselaar: „Zowel bij dressuur als bij het springen is de Zeeuwse top goed vertegenwoordigd. Meer kun je je als organisatie niet wensen. Ik denk dat we de paardensport liefhebbers dan ook weer aardig wat te bieden hebben. In mijn ogen zou alléén het weer de pret nog kunnen bederven." Aan een prognose durven Smits en Van Doesselaar zich niet wa gen. Smits: „Het buitenseizoen is nog maar pas geopend en we hebben alweer enkele verrassen de resultaten gezien. Het zal bij ons niet anders zijn denk ik. Maar dat is juist het boeiende van de sport." Wijziging KAPELLE - Het competitieduel tussen Kapelle en Serooskerke uit de derde klasse A van het za terdagvoetbal is vervroegd. De wedstrijd in Kapelle begint mor gen niet om 14.30 maar om 12.45 uur. Hetzelfde geldt overigens voor het duel Serooskerke 2-Ka- pelle 2. van onze verslaggever ARNEMUIDEN - Het tafelten nistoernooi oni de Hackenberg Cup kent tot dusver nog geen verrassingen. Alle favorieten bereikten de laatste zestien van het toernooi. In poule A plaatsten Dennis van Boven lAmemuideni. Sergé van Thienen Ct Zand), Jaap Meer man (Arnemuiden) en Peter van Iwaarden i Yerseke) zich voor de halve finales. De strijd in poule B kende meer spanning. Omdat Alex Krappen in het begin twee steken liet val len eiste Peter Francke (Effect '711 de eerste plaats voor zich op Carl Helmich (MZ) werd tweede. Krappen derde en Rogier Hij man van Westerzicht. legde be slag op de vierde plaats In poule C plaatsten Leo Leunis. Daan Mijnsbergen en Arnold de Gier - allen van tafeltennisver eniging Arnemuiden - zich. Mi chel Schelfhout van Sar'72 com pleteerde het viertal. Poule D werd gewonnen door tweevoudig Hackenberg Cup winnaar Ronald van Roo (MZ) Verder plaatsten ook Robert Steenbeek (Arnemuiden). Len- nard Rodenburg (MZ) en Louis Martens (MZ) zich voor de halve finales die voor vanavond op het programma staan. Plaats van handeling is Matchpoint'82. de speelzaal van TTV Arnemuiden. De wedstrijden beginnen om 19.15 uur. ROTTERDAM (GPD) - De Brit se veerdienstmaatschappij P& O European Ferries introdu ceert ter gelegenheid van het Europees kampioenschap voet bal. volgende maand in Enge land. een speciaal tarief voor automobilisten. Oranje-aan hangers kunnen met hun voer tuig met vijf inzittenden voor 99 gulden met de boot mee van Ca lais naar Dover en terug. Dit zo genoemde Oranje-retour is ma ximaal twee dagen geldig, de kaartjes zijn te reserveren bij alle reisbureaus in Nederland. Normaal kost een tripje Calais- Dover met de auto ruim drie honderd gulden. Met deze service duikt. P&O on der de aanbieding van Eurotun nel. de beheerder van de Kanaal tunnel tussen Frankrijk en En geland. die de voetballiefheb bers honderd vijftig gulden vraagt. Een reisje met Le Shutt le mag vijf dagen duren. P&O biedt dagelijks 25 afvaar ten tussen Calais en Dover aan. Dat betekent dat elke 45 minu ten een ferry vertrekt. De reis naar Engeland neemt 75 minu ten in beslag Wie 's morgens om negen uur bijvoorbeeld uit Utrecht vertrekt, is al rond twee uur in Dover Er blijft dan vol doende tijd over om naar Bir mingham of Londen te reizen, waar het Nederlands Elftal zijn eerste wedstrijden afwerkt. De Oranje-fans kunnen nog dezelf de nacht of anders de volgende dag met P&O terugvaren. Behalve P&O vervoert ook het Zweedse maatschappij Stena Line supporters van het Neder lands Elftal naar Engeland. Dit concern heeft behalve een dienst Calais-Dover ook een lijn Hoek van Holland-Harwich. North Sea Ferries (Rotterdam-Hull, Zeebrugge-Hullzal geen Oranje aanhangers vervoeren. De maat schappij doet dit al jaren niet meer. hei STERDAM (ANP) - Hans ritsma was zijn hele leven hockeyer. Geen pluk-de-dag met de stick in de ene, een ije in de andere hand en stgras in de slaapkamer, ar een gedreven sporter die xichem zoals alle leerlingen de Rijks-HBS vanzelfspre- ld hockeyer werd. naart 1990 werd hij met Ne- and wereldkampioen hoc- in Lahore, in december 1994 Pakistan in Sydney. Hij ont- de hoogste onderscheiding 'Pakistan, werd op een oli- j door Lahore vervoerd en s aanbiedingen van Spanje, d-Korea en Zuid-Afrika af. lekende een contract tot 1 ja- tri 1997 bij het NOCNSF. Hij d technisch adviseur van An- Bolhuis. de chef d'equipe de olympische ploeg. pijp was in éen keer hele- al leeg na Sydney", aldus Jor- na (47). „Ik had twintig jaar in dag uit gecoached. zat hele leven in het hockey en an' west er uit. Bolhuis stond op me n antwoordapparaat. Hij had voor mij. Er ontbrak een schakel in de olympische traject van het NOCNSF. Die schakel werd ik. Een verlengstuk van Bolhuis, niet zijn loopjongen." „De bonden", sprak Bolhuis, „zorgen voor de bruine boter hammen van de topsporters. Hans Jorritsma voor de kaas er op." Jorritsma werd de 'Frau Antje' van het NOCNSF. moet een brug slaan tussen NOC-kan- toor en sporter. Een soort suike room voor olympische sportbon den die bereid waren hun con servatieve denkwereldje en amateuristische aanpak in te ruilen voor progressieve trai ningsmethoden en topsportbe nadering. „Alleen tien uur meer trainen, wat zegt dat nou?" Scherp oog Jorritsma was als hockeycoach een pure professional, met een scherp oog voor details en open oor voor sportwetenschappelij- ke inbreng. „Ik houd van een praktische manier van werken. Er werd en wordt te weinig ge bruik gemaakt van inspannings fysiologen. de nadruk lag teveel op het duurwerk in plaats van de explosiviteit. Zo'n Jos Geysel legt binnen twee uur alle effec ten van een trainingskamp van veertien dagen op tafel. Dat is voor een coach direct in de prak tijk van toepassing." De Amsterdammer hamerde bij coaches op kwaliteit in de trai ningen. „We gaven niet alleen ruimere financiële armslag, maar ook adviezen op trainings- gebied. De kwaliteit van de trai ningen is bepalend voor het re sultaat. Hoge kwaliteit garan deert een goed resultaat. Kennis en inbreng van sportweten- schap is randvoorwaarde voor topsport. Wij lopen in Nederland achter in die ontwikkelingen." „Er bestond argwaan tegen de wetenschap, geen know how bij de bonden en er ontbraken fi nanciële middelen. Dat conser vatisme in de sport moeten we doorbreken. Bonden mogen niet aarzelend doen over sportweten- schap. Zo'n Frits Hartgers is op de universiteit van Limburg op zijn terrein (humane biologie) vooruitstrevend bezig. Daarvan moet de Nederlandse sport pro fiteren." Bemoeial De inzichten van Jorritsma win nen terrein „In het begin werd ik door coaches als een bedrei ging gezien. Als een bemoeial. Ik heb duidelijk kunnen maken dat ik een buitenstaander blijf, die af en toe een kijkje in de keuken neemt, maar die niet komt aan hun autonomie. Ik praat mee. ben een aanvulling op grond van mijn ervaring." „Nu word ik gezien als technisch adviseur, als hulpmiddel. Ik kan bonden helpen bij projecten, zo als de schaatsbond met een vi deo-project, Ik doe meer aan in dividuele begeleiding, zoals voor de roeiers die vanaf 1 januari he lemaal vrijgemaakt zijn, die bij na allemaal in Amsterdam wo nen en die 30 procent meer trai- ningarbeid verrichten dan vroe ger. Dat zijn de leuke kanten van dit werk." Jorritsma vindt niet dat het suc ces van zijn werk meetbaar is aan het aantal olympische me dailles in Atlanta. ..Het NOC was een heilig huisje, pas de laat ste anderhalf jaar wordt daar echt praktijkgericht gewerkt. Olympische deelnemers moeten in Atlanta topfit aan de start verschijnen. Er móet rust zijn bij ploeg en trainer. Uit eigen erva ring weet ik dat dat nooit het ge val is geweest. Dat was in het verleden de grootste belemme rende factor om te presteren." „Die rust hebben wij proberen te kweken door het normen- en li- mietenboek anderhalf jaar voor de spelen uit te brengen, zodat iedereen wist waaraan die toe was. Door financiële ruimte te scheppen voor 20 tot 30 procent meer trainingsarbeid. zodat ex cuses van 'wij hebben te weinig kunnen trainen' achterhaald zijn. door eilandsjescultuur in de sport te doorbreken. In Atlanta is Jorritsma geen coach. „Ik zal moeite hebben met mijn machteloosheid. Ik sta langs de kant. moet toezien. Ook als mijn handen gaan jeuken Vrijblijvend toekijken kan ik niet. daarvoor is mijn betrok kenheid te groot." Het olympi sche werk bevalt hem zo goed dat hij een terugkeer naar het hockey bijna uitsluit, „Clubhoc- key doe ik nooit meer weet hij zeker. „Bondscoach misschien „Voorlopig kan ik nog bij het NOCNSF vooruit. Na Atlanta moeten wij direct het traject naar Sydney 2000 uitzetten Ho rizontale banden tussen coa ches. kennis van coaches verbre den. talentontwikkeling, inzich ten in krachttrainingen vergro ten." Ook al is hij geen hockey coach meer. zijn bevlogenheid met de sport blijft zijn grootste drijfveer. van onze verslaggever DOMBURG - Eredivisie club Willem II speelt zater dagavond vriendschappe lijk tegen het onlangs naar de vierde klasse gepromo veerde Domburg. De wed strijd is één van de hoogte punten van de jubilerende supportersvereniging 'De Zandvreters', die 25 jaar be- 'olgens voorzitster Mattie rand biedt de bloeiende ipportersvereniging voet- jalclub Domburg op alle' iffonten steun. „We organise- in niet alleen busreizen, 'erlotingen bij de thuiswed- E «strijden en een jaarlijkse feestavond, maai1 ondersteu- üien ook de jeugd- en senio- mtoernooien van de voet- f^jiiDalclub. Daarnaast zorgen "'Iwe ook voor de bloemen als ireen elftal van de club kam- iioen wordt." Het ledental van de suppor tersclub groeit gestaag. „We begonnen met 35 leden", zegt Brand, die sinds de op richting bestuurslid is en nu al 17 jaar de voorzittersha mer hanteert. „We hebben nu 129 leden, die vijftien gul den per jaar betalen." Het geld wordt besteed voor diverse activiteiten. Zoals de jubileumwedstrijd tegen Willem II. „Daarnaast hou den we op 8 juni een jeugd- dag", zegt Mattie Brand. „Dennis en Gérard de Nooij er van Sparta zullen die mid dag de training verzorgen." Op dezelfde dag houdt de supportersvereniging een feestavond voor leden van de voetbalclub. Het duel met Willem II be gint zaterdagavond om 19.00 uur. Arbiter is Rien Vroegop uit Stavenisse, die wordt geassisteerd door Rien Bruijnooge en Jaap Kaland. Hans Jorritsma: „Kennis en inbreng van sport wetenschap is randvoorwaarde voor topsport." fotoarchief P2 'nterim-voorzitter: ik ben voorstander van een gedragscode 'an onze verslaggever i/larc Hoeben -"Ridderkerk - Een ander mens had de telefoon mis- f schien niet eens opgepakt, "lenk van Oosten (62) uit Re- lesse zette de brede schouders irmaar weer eens onder. Hij is *|terug als voorzitter, zij het in- fllerim, na een afwezigheid van acht jaar. De affaires binnen het afgetreden bestuur en rond de van seksuele intimidatie ""'Verdachte toptrainer Peter Ooms hebben het Nederlandse judo naar een bedenkelijk ni veau doen afglijden. Van Oos ten is de aangewezen man de boel vlot te trekken. Hoe hij de brokken gaat opruimen? „Het liefst gooi ik ze op een hoop in een kruiwagen, met een grote l>erg zand erover." Waar in het judowereldje de poppen van voorzitters naar ruun ouc* Struik rollen, kon 04 [Van Oosten zelf het moment in zijn afscheid bepalen. In was het zo ver. domweg idat na een bewind van elf ir de motivatie minder was iworden. „Ik kan het niet leer opbrengen", sprak hij ;tijds. Iet huidige uitgangspunt is ien andere, betoogt hij. en het (arakter van de functie mo- nenteel een tijdelijke. Morgen zaterdag) gaat het interim-be tuur met de bondsraad, zeg naar het judoparlement, in ergadenng om het college van aarc fan Oosten voltallig te krijgen. lelf heeft hij te kennen gege- n 'ven de bond tenminste tot no- er'ember uit de huidige crisis te willen sturen. „Het is het ez«»lechts de bedoeling dat ik het udobootje naar een rustiger ™i 'aarwater krijg, om er daarna aei8fte stappen." Waarbij hij aan ïet woord crisismanager een en i 'ekel heeft. „Die jongens van- [en doorgaans een hoop geld. le eakdoe dit onbezoldigd." Schuld e n^fatis en voor niks dus. Geld. Of liever het gebrek daaraan. Del ras in feite negentien jaar gele- «n zijn eerste kennismaking voorzitter van de judobond. schuld bedroeg 450.000 gui ten, de boekhouding klopte 'm geen kant en de interne ''houdingen waren ernstig 'rstoord. an Oosten begon aan een gro- schoonmaak, samen met "Zingmeester Arie de kuyne en mede-bestuurslid 'an Post. Hij kreeg de poppen 'in het dansen, een geruchten- 'm over frauduleuze han delingen kwam op gang. De zaak kreeg na een intern onder zoek zelfs een justitieel vervolg, als persoonlijk dieptepunt be landde Van Oosten voor enkele dagen in de cel. Als enige werd uiteindelijk penningmeester De Bruyne veroordeeld, voor een bedrag van 3500 gulden. Van Oosten noemde het 'een publiciteits stunt' van de officier van justi tie, bleef lang woedend over het in zijn ogen disfunctioneren van de Nederlandse rechts staat en moest geruime tijd aanhoren dat hij wel erg royaal en onzorgvuldig met bondsgel- den was omgesprongen. Woor den als 'je moet soms een visje uitgooien om een kabeljauw te vangen' keerden zich tegen hem. Er waren meer van dergelijke stormen, maar Van Oosten doorstond ze. Om de bond de rug toe te keren, toen hij eigen lijk vanuit een luie stoel verder had kunnen regeren. De man die nooit uit was op de 'popula- riteitsprijs' liet een gezonde bond achter. Hard tegen hard Hoe anders is het nu. Begin april kwam met het voltallig af treden van het bestuur onder Frans Hoogendijk een einde aan een slepende kwestie. Di recteur/secretaris Jan Post vocht zijn ontslag aan. eerst via een verloren' kort geding en la ter bij de kantonrechter. In het conflict ging het hard tegen hard. met seks en fraude als op vallende ingrediënten. Het bestuursvoorstel een en ander nog eens onder de loupe te nemen, haalde het niet op een vergadering met de bonds raad. Uit het negatieve verschil van één stem trokken Hoogen dijk en de zijnen hun conclu sies. De rentree van Van Oos ten was daar. „Ik zat er zeker niet op te wachten zegt hij nu. „Maar ik vind het eerlijk ge zegd wel weer leuk. je ontmoet toch veel oude vrienden" Hij volgde de worstelwedstrijd in de modder tussen Post en Hoogendijk met gepaste af stand. Waarbij de gedachten ongetwijfeld even naar het ver leden teruggingen. „Het is her kenbaar. ja. Maar dat is ook de reden waarom ik denk het recht te kunnen breien." Hardgekookt ei Het enige wat hij kan doen, vindt hij. is de affaire terug te brengen tot de 'juiste' propor ties. „Ik wil de hele affaire tus sen Hoogendijk en Post eigen- Henk van Oosten: „Ik ben jarenlang met Ooms en de meisjes opgetrokken. Het lijkt mij verstandig dat ik er niet meer over zeg dan dat het verschrikkelijk is." foto GPD lijk afdoen als een ruzie om een hardgekookt ei. Dat heb ik met mijn vrouw ook wel eens. Na drie weken weet je eigenlijk niet meer waai1 het om ging." Waar hij als puinruimer wél mee zit, is de schadevergoe ding van twee ton die de JBN op last van de kantonrechter aan Jan Post moet betalen. „Het is een heikel punt. waar de centen vandaan moeten ko men. Je kunt zeggen datje drie jaar geen personeel aanneemt, om zo anderhalf miljoen over te houden. Maar zo werkt het niet." Opmerkelijk: Hoogendijk mocht het in eigen land voor de achterban verbruid hebben, aansluitend werd hij tot voor zitter van de Europese Judo Unie gekozen. In weerwil van alle commotie ziet Van Oosten het als 'een overwinning'. „Fantastisch toch, om een Ne derlander als aanspreekpunt bij de EJU te hebben? Natuur lijk kan ik de verbazing wel be grijpen. Maar koppel het eens terug naar de politiek. Daarin krijgen mensen ook een keu rige baan als burgemeester, of in het Europarlement. Bij Hoo gendijk is het gewoon een sa menloop van omstandigheden, zo kort na zijn aftreden." Visitekaartje Een volgende zege van het inte rim-bestuur moet de organisa tie worden van de Europese kampioenschappen, volgende week in Den Haag. Twijfels wa ren er. omtrent het welslagen van die onderneming. En dan niet op het financiële .vlak, want de begroting wordt toch goeddeels door de sponsors van de EJU gedragen. Maar door de bestuurscrisis vielen verschillende plaatsen in het organisatie-comite open. „Maar het staat er goed voor", verzekert Van Oosten. Van een geheel andere orde zijn de perikelen rond Peter Ooms. De Tilburgse toptrainer ver toefde vorig weekeinde enkele dagen in de cel. op verdenking van ongewenste intimiteiten, seksuele intimidatie en machtsmisbruik. Twee oud wereldkampioenes, Anita Staps en Irene de Kok. en rege rend wereldkampioene Moni que van der Lee brachten één en ander al eerder onder de aandacht van de tuchtcommis- sie van de JBN. De laatste twee zijn inmiddels ook naar het Openbaar Ministerie in Breda gestapt. De interim-voorzitter zit met de kwestie behoorlijk in zijn maag. „Ik ben jarenlang met Ooms en de meisjes opgetrok ken. Het lijkt mij verstandig dat ik er niet meer over zeg dan dat het verschrikkelijk is. Laat de rechter het maar uitzoeken. En de tuchtcommissie. natuur lijk." Ook het JBN-bestuur is met handen en voeten gebonden. De tuchtcommissie geldt als een zelfstandig opererend in stituut. „Daarin zitten vier ju risten. die weten heel goed waar ze mee bezig zijn. Er zijn twee zaken aan de orde. Je kunt voor de rechter niet schul dig zijn. terwijl een organisatie wil voorkomen dat dit soort dingen weer gebeuren." Gedragscode Wat dat betreft pleit Van Oos ten ook voor het doorzetten van de tuchtzaak, hoewel de bond de grip op Ooms heeft verloren. Deze stelde met de aankondiging van zijn afscheid uit het judo óók de JBN voor een voldongen feit. „Wat kan en wat niet kan, overheid en NOCNSF moeten er gezamen lijk met de sportorganisaties uitkomen. Ik ben een voorstan der van een gedragscode." Van Oosten weigert te geloven dat zijn sport er beroerder voorstaat dan ooit. „Nee. ik ge loof niet in het negatieve." Ju do is nog steeds een prachtige sport, daarover hoeven ouders zich geen zorgen te maken. „En mensen zijn slim genoeg om te weten dat er zich overal exces sen voordoen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 29