Knokken werpt vruchten af Afscheid Oranje met wereldtitels Inzet, doorzettingsvermogen en talent Primeur op Sportgala van Zeeland Dennis Voshart Erwin Groen Dennis de Nooijer .PZC sport VRIJDAG 10 MEI 1996 Dennis Voshart: „Ik moet het hebben van knokken en keihard werken." foto Dirk-Jan Gjeltema Voor Dennis Voshart werd 1995 een onvergetelijk jaar. De korfballer uit Scharendijke werd in het voorjaar niet alleen gekozen tot beste Nederlandse korfballer van het seizoen 1994-1995, maar veroverde in het najaar met het Nederlands team ook nog eens de wereldtitel. In de pas afgesloten zaalcompe titie deed hij met zijn huidige team DKOK uit Heelsum lang mee om de titel. Zijn individuele kwaliteiten brachten hem daarbij opnieuw hoog op de lijst van beste korfballers van het seizoen (twee de). Op basis van die prestaties verdient hij voor de tweede achter eenvolgende keer een nominatie voor de verkiezing van Zeeuws sporter van het jaar. Ik blijf zo'n uitverkiezing een grote eer vinden. Het is een stukje waar dering voor watje allemaal voor je sport over hebt", aldus Voshart. En dat is niet weinig. De inwoner van Scharendijke traint en speelt in het Gelderse Heelsum. Drie keer in de week rijdt hij vierhonderd ki lometer om zich bij zijn ploeggeno ten te voegen. Na een aantal jaren heen en weer peddelen stapt Den nis Voshart echter over naar een andere club: veelvoudig lands kampioen Deetos uit Dordrecht. Een aanzienlijke besparing in kilo meters. „Ik heb even overwogen om in Middelburg voor Swift te gaan spe len, maar ik presteer de komende jaren toch liever nog even op topni veau. Dat zie ik Swift op korte ter mijn niet doen. Al weet ik wel dat die club in de hoofdklasse makke lijk mee zou kunnen. Die stap ma ken ze op den duur vanzelf wel een keer." Te ambitieus Voshart is nog te ambitieus voor de overgangsklasse. Niet v,oor niets groeide hij vorig jaar uit tot vaste kracht van het Nederlands team. Bij Deetos wacht hem nog heel wat werk. Voshart wil Deetos namelijk wakker schudden „De ploeg speelt al jaren in dezelfde sa menstelling. De spelers hebben al les al een keer gewonnen en ik denk dat ik voor wat nieuw bloed kan zorgen. Daar liggen ook mijn grootste capaciteiten. Ik kan wel aardig wat met een bal, maar tac tisch of technisch ben ik geen ster ke speler. Ik moet het hebben van knokken en keihard werken. Kwa liteit heeft Deetos al genoeg. We moeten daarom makkelijk in de top kunnen meespelen en ik hoop dat we de finale in Ahoy' halen. Ei genlijk weet ik zeker dat we dat kunnen." Voorwaarde is volgens Voshart wel dat er nog een of twee nieuwe spe lers bij komen om de ploeg in de breedte te versterken. „Want kam pioen word je niet met acht man. En achter het eerste team zit bij Deetos volgens mij niet veel." Wat hem van 1995 nog lang zal bij blijven is het WK in India. De trip die hij met het Nederlands team maakte, heeft diepe indruk ge maakt. „Een andere cultuur, een ander geloof, andere mensen, een ander tempo. Geld wisselen bij een bank bijvoorbeeld, daar moet je een dag voor uittrekken. Het eten was anders en veel mensen leven op straat. Ze hebben geen sani taire en medische voorzieningen. Pure armoede. Slechts één pro cent van de mensen is rij k. Dat is in korte tijd allemaal moeilijk te ver werken. Ze zeggen wel dat je daar aan went. maar ik zou dat nooit kunnen. Uiteindelijk moet je toch een knop in je hoofd omdraaien, wantje komt er toch om te korfbal len, om wereldkampioen te wor den." Wereldtitel Na een week van voorbereiding ter plaatse slaagde Nederland er in de wereldtitel te veroveren. De klei nere landen werden makkelijk op zij gezet en in de finale werd aarts rivaal Belgie verslagen. „We waren daar met zestien man en niet ieder een kon de finale spelen. Maar we hadden enorm veel steun aan el kaar. Voor sommige spelers telde de finalewedstrijd ook extra zwaar omdat ze vier jaar daarvoor van België verloren hadden." Van zijn mededingers naar de titel van Zeeuws-sporter schat Voshart Spartaan Dennis de Nooijer het hoogste in. „Ik kan hem ook wat makkelijker volgen dan Erwin Groen, want die komt niet zo vaak in het nieuws. Dennis komt vaak in beeld en terecht. Hij speelt de laat ste tijd goed. Ik denk ook dat hij het wordt. Ik zal met Erwin Groen gaan vechten om de tweede plaats." Peter van den Belt Het jaarlijkse Zeeuwse sportgala krijgt vanavond in Sas van Gent een primeur. Voor het eerst zal iemand, die in teamverband een topprestatie heeft geleverd, worden gekozen tol Zeeuws sporter van het jaar. De opvolger van (tri- latlete Irma Heeren komt uit het trio Dennis de Nooijer (de topscorer van eredivisieclub Sparta), Erwin Groen (met de nationale ploeg tweevoudig wereldkampioen bowlen) en Dennis Voshart (met Oranje wereldkampioen korfbal). Op het jaarlijkse feestje van de Zeeuwse sport wordt het talent van het jaar gekozen uit het trio Sandra Temmerman (zwemmen). Rutger Veerman (atletiek) en Jessica van der Spil (judo). Voor de sportploeg van het jaar zijn het mannenteam van EMM (handbal), het vrouwen- schoolslagteam van ZC Koewacht (zwemmen) en Kloetinge (voetbal) genomineerd. Het sportgala wordt gehouden in sportcentrum De Vlaanderen te Sas van Gent. Naast de drie verkiezingen wordt een Zeeuwse sportvrijwilliger in het zonnetje gezet. Het programma bestaat verder uit een dans-demonstratie van Hybride Verte uit Gent, ballroom-dansen en ook de turngroep van Thor uit Sas van Gent zal een show verzorgen. Dennis de Nooijer tracht in de bekerwedstrijd tegen Feyenoord Bernard Schuiteman (links) van zich af te houden. foto Kees van Hoogdalem Erwin Groen: „Ik hoor nog steeds bij de nationale top." foto Willem Mieras Bowler Erwin Groen is een typisch voorbeeld van een sporter die op zijn hoogtepunt afscheid nam. In 1983 begon hij op het WK in Caracas aan zijn internationale carrière. Tot 1995 verzamelde hij diverse zilveren en bronzen medailles op EK's en WK's. Wat hij vorig haar juni - tijdens zijn laatste toernooi voor de nationale ploeg - presteerde, sloeg echter alles. Op het WK in Reno (Nevada, Verenigde Staten) liet de 35-jarige Goesenaar zich tot twee maal toe tot wereldkampioen kronen. Het was niet uit berekening dat Groen juist na Reno afscheid nam. Hij had zijn vertrek al eerder aangekondigd. „Het mooiste bow ling-evenement is toch wel het we reldkampioenschap. Het wordt om de vier jaar gehouden en ik had geen zin om daar nog eens op te wachten. Ik heb vijftien jaar lang. week-in-week-uit. veel tijd en ener gie in mijn sport gestoken. Dan is het wel eens mooi geweest. En dan heb ik een eigen zaak. Als ik voor het bowlen weg ben. moet je een ander inhuren. Dat kost een hoop geld." Groen behaalde de wereldtitels in de nationale drie- en vijfman steams. Individueel en in de duo's liep het aanmerkelijk minder goed. De Goesenaar heeft daar wel een verklaring voor: „Ik ben een echte teamspeler. Misschien komt dat doordat ik vroeger gevoetbald heb. In elk geval heb ik altijd in teamwedstrijden beter gepres teerd dan individueel." Concentratie Wellicht heeft het ook met zijn ka rakter te maken: Groen laat eerder zichzelf in de steek dan zijn team genoten. Die ijzersterke mentali teit vormde dan ook de basis voor Groens succes. „Ik ben echt niet supergetalenteerd. maar heb een heel sterke wil om te winnen Ik heb er altijd heel hard voor moeten werken. En ik beschik over een goed concentratievermogen. Ook op momenten dat het spannend werd. kon ik mijn faalangst onder drukken dank zij een goede con centratie." Chris Mijnsbergen. topsportcoör dinator bij de nationale bowling- bond en in Reno bondscoach, heeft als plaats- en clubgenoot de car rière van Erwin Groen van nabij' kunnen volgen. „Wanneer Erwin geen talent had gehad, was hij na tuurlijk nooit zo yer kunnen ko men. Maar zijn werklust en plichts gevoel heeft een grote bijdrage aan zij carrière geleverd. Erwin is het type Danny Blind van het bow len." De laatste - en belangrijkste - bal van Groens internationale carrière was ondanks zijn opperste concen tratie niet van topkwaliteit. Hij wierp een negen, terwijl een strike (alle tien kegels in één keer om» de wereldtitel vrijwel zeker bij Neder land gebracht zou hebben. Zijn teamgenoten Nico Thienpondt en Michael Sassen maakten als voor laatste en laatste werper echter geen fout. Het Oranje-vijftal greep de wereldtitel, met een marginale voorsprong op Zweden. „Ik heb al tijd het doel gehad om ooit op een internationaal toernooi goud te winnen. Ik heb er lang op moeten wachten, maar het is in laatste in stantie gelukt. Het had op geen mooier moment kunnen komen." Echt gestopt met bowlen is Erwin Groen nog niet. Dat kan natuurlijk ook niet van de ene op de andere dag. wanneer die sport jarenlang je heeft bezig gehouden Maar zijn le ven ziet er nu wel heel anders uit. „Vroeger werkte je naar een cli max In juni had je de grote toer nooien en daar was je maanden van te voren mee bezig. Dat is nu weg." Eergevoel Het betekent dat de sportieve druk voor een groot gedeelte ver dwenen is. Groen probeert nu. met wat minder trainingsarbeid, te presteren in de nationale competi tie en toernooien. Zijn eergevoel heeft er niet onder geleden. „Mijn resultaten zijn nog steeds heel be hoorlijk. Ik sta momenteel derde in het klassement van de Masters, de belangrijkste toernooien van Nederland. Ik hoor dus nog steeds bij de nationale top." Dennis de Nooijer is volgens Erwin Groen de belangrijkste concur rent, „Hij heeft het vorig jaar na tuurlijk heel goed gedaan. Maar het belangrijkste is misschien wel dat hij voor de tweede keer van een zware blessure is teruggekomen. En dat is natuurlijk verschrikke lijk knap." Koen de Vries Nog één keer moet hij zich opladen, nog één keer zijn dit seizoen de ogen op hem gericht. Dennis de Nooijer, met zestien doelpunten topscorer van Sparta, speelt donderdag met zijn club de bekerfinale tegen PSV. De Nooijer wil nog één keer vlammen, maar het heilige vuur was de laatste weken gereduceerd tot een bleek waakvlammetje. In de week voor de 'wedstrijd van het jaar' ver maakt de selectie van Sparta zich met het spelen van oersaaie oefenwedstrijden tegen amateur clubs. Drukke tijden dus voor de vermoeide Dennis de Nooijer. die zich vanavond in Sas van Gent meldt voor de jaarlijkse sportverkiezing. Een gala avond. waarvoor hij overigens graag tijd vrij maakt. „Ik vind het toch een eer om bij de drie ge nomineerden te zitten." Wie Dennis de Nooijer kent, gunt hem vanavond de mooiste plaats op het erepodium. Anderhalf jaar geleden, toen hij voor de tweede keer in zijn loop baan een zware knieblessure opliep, leek het einde van zijn voetballoopbaan nabij. Voor de tweede keer werd de speler veroordeeld tot een lange reva lidatie in Zeist. Die moeite werd beloond, want hij maakte een opvallend sterke rentree. Inzet, door zettingsvermogen en talent brachten hem zover. Het spreekt voor zich. dat Dennis de Nooijer niet alleen voor zijn opvallende come-back de sportprijs kan krijgen. „Ik denk ook niet dat ik word geko zen", zegt hij. „De bowler (Erwin Groen), die in Amerika wereldkampioen is geworden... Ik denk dat hij de beste papieren heeft Bowlen is een inter nationaal grote sport." Hij schat de prestaties van Groen hoger in dan die van Dennis Voshart. „Een WK korfbal winnen is toch eigenlijk alleen winnen van België", zegt Dennis de Nooijer. overigens een liefhebber van korfbal. „Toch is hij ook iemand, die alles over heeft voor zijn sport. Als amateur heel veel kilometers reizen om op niveau te spelen. Neem ik mijn petje voor af. Al zou ik in zijn positie hetzelfde doen. Als je bezeten bent van sport, dan heb je er veel voor over." Dennis de Nooijer kan terugzien op een sterk sei zoen, waarin hij in de competitie en de beker twin tig doelpunten maakte. Hij wekte de interesse van trainers, managers en voetbalmakelaars uit alle de len van Europa. Celtic. Valencia, Borussia Mon- chengladbach, Glasgow Rangers, Benfica, Feye noord en nog een rits andere clubs van naam wilden de goalgetter graag inlijven „Ik ga weg bij Sparta was dan ook de logische reactie van De Nooijer. die droomde van een topclub en teleurgesteld was in de aanbieding die Sparta hem begin dit jaar had ge daan. Het afschaffen van het transfersysteem - De Nooij- ers contract liep af. waardoor hij transfervrij was - leken een vertrek te vergemakkelijken. De Soubur ger hoopte op Feyenoord en ging zelfs op audiëntie bij Louis van Gaal. de trainer van Europees en we reldkampioen Ajax. Van Gaal wilde De Nooijer graag inlijven, voerde een goed gesprek met de aan valler. die hij de op één na beste spits van Neder land noemde. Toch liet de voetballer zich niet paai- en door Van Gaal. Hij verraste even later niet alleen Ajax. maar de complete voetbalwereld toen hij sa men met zijn tweelingbroer Gerard een aantrekke lijk vijfjarig contract sloot met Sparta, zijn huidige werkgever Zelf beslissen Verbazing alom. En teleurgestelde reacties uit de hoofdstad. Dennis de Nooijer zou de overstap niet durven maken. De speler stoorde zich aan de kri tiek vanuit Amsterdam. „Ik heb me verbaasd over de reacties uit het Ajax-kamp. In Amsterdam reageren ze altijd pissig als een speler niet naar Ajax wil Maar mag ik alsjeblieft zelf beslissen over mijn toekomst." „Waarom ik niet voor Ajax heb gekozen? Dat was voor mij een gevoelskwestie. Ajax heeft me inder daad een heel mooi aanbod gedaan. Maar laten we reëel blijven. Bij Ajax is de concurrentie moordend. Er is altijd druk en voor hetzelfde geld beland je op de reservebank. Voetbal is mijn werk en ik vind het heel belangrijk om plezier in mijn werk te hebben Ik twijfelde of ik dat bij Ajax wel zou hebben. Bo vendien. Ajax is voor mij nooit de club geweest. Ik denk dat ik beter bij Feyenoord zou passen." Maar ook Feyenoord zegde hij af. De Nooijer „Waarop Van den Herik (voorzitter van Feyenoordi rondbazuinde dat mijn finaciële eisen te hoog wa ren. Ach, er wordt zoveel onzin de wereld inge bracht Sparta heeft er gewoon alles aan gedaan om me te behouden. De club heeft me een goed salaris geboden en ik kan straks in dienst treden bij de nieuwe kledingsponsor Sparta. Dat heb ik toch mooi achter de hand. Want als geen ander heb ik in de afgelopen jaren ervaren hoe betrekkelijk alles is. Zeker na twee zware knieblessures." Het seizoen was lang. maar krijgt voor Sparta een staartje. Mede dankzij de goals van Dennis de Nooijer. die in de achtste finale AZ elimineerde (1-0) en in de halve finale de 'plotselinge dood' van Feye noord op zijn geweten had il-O). staat de Rotter damse club in de bekerfinale. „Het was een mooi seizoen", blikt hij terug „Hoogtepunten? De 3-2- overwinning in de competitie op Feyenoord. de winst bij PSV (1-2) en de halve finale in de beker tegen Feyenoord PSV uit was misschien het mooist. Toen speelden we gewoon als ploeg heel goed. Voor mezelf wps het doelpunt dat ik in de be ker tegen Feyenoord scoorde hèt hoogtepunt Over die wedstrijd wordt nog steeds gesproken Iedereen heeft het erover. Komt ook omdat Sparta-Feye- noord rechtstreeks op tv was." Dennis de Nooijer. die moe is aan het eind van een slopend seizoen, moet nog even wachten op een paar weekjes vakantie „Ik doe het deze week kalm aan. omdat ik al enkele weken last heb van mijn enkel. Rustig werk ik naar de finale toe Ja, donder dag moet het gebeuren Nog één keer alles geven In de competitie hebben we twee keer van PSV ge wonnen, dus denken veel mensen dat we in die be kerfinale dus een goede kans hebben. Maar die twee zeges bieden geen enkele garantie. Het wordt een zware klus, maar kansloos zijn we zeker niet." Richard Thannhauser

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 25