Bevelhebber kraakt defensietop Minister Jorritsma tegen uitstel verdiepen Schelde Nationale Partij stapt uit regering van Zuid-Afrika 4 WEKEN Parijs' klimaat op Nederlandse terrassen Onbekend werk van Mondriaan ontdekt Bevrijding gijzelaars op Irian Jaya mislukt Overwinningsparade Moskou Couzy: onverantwoorde risico's genomen bij vredesoperaties Bond tegen het vloeken wil af van 'godenzonen' Eindexamens begonnen VOOR 14,25 Hou je van Nederland dan kijk je vanavond naar Natuurmonumenten. ■Ij- Zonnige perioden Zonnig niet wat stapelwolken. Het blijft droog. De noord tot noordoosten mind is matig, 3-4 Beaufort. Minima rond 4, maxima rond 13 graden. 239e jaargang no. 104 Vrijdag 10 mei 1996 Losse nummers 1,60 DEN HAAG (GPD) - Neder landse terraseigenaren gaan ver in de komende eeuw gou den tijden tegemoet. Naar de rotsvaste overtuiging van dr. Van de Geijn van het Instituut Agrobiologisch Onderzoek stijgt de gemiddelde jaartem peratuur in honderd jaar met zo'n twee graden. Dit betekent dat wij het huidige klimaat van Parijs overnemen; de stad die wereldberoemd is om zijn zonovergoten terrassen. „Die twee graden extra zijn voor veel mensen zonder meer prettig. Ze hoeven ook niet meer per se naar Frankrijk op vakantie. Maar ik vraag me af hoe onze planten op die tempe ratuurstijging zullen reage ren". zei Van de Geijn gisteren op de derde dag van de openba re hoorzittingen van de Tijde lijke Commissie Klimaatve randering. Commissielid Cro ne (PvdA) probeerde de discus sie luchtig te houden: ..Als be halve die twee graden ook de neerslag met twintig procent toeneemt, dan kunnen tuin ders het straks zonder kassen ook goed doen." De weten schapper temperde het opti misme ..Door een hogere tem peratuur kunnen de normale landbouwgewassen volstaan met een kortere groeitijd. En daardoor ontstaat minder bio massa. Minder opbrengst, dus" Hoewel, de hete zomer van 1995 logenstrafte die vuistregel. „De afgelopen zomer was niet al leen heet. maar ook droog Daardoor ontstonden onder de gewassen minder infecties dan normaal en zodoende viel de opbrengst toch niet tegen", al dus Van de Geijn. DEN HAAG (GPD) - Het minis terie van Defensie heeft onver antwoorde risico's genomen bij het inzetten van Nederlandse troepen voor vredesoperaties. Dit schrijft landmachtbevel- Scheiding Geldof LONDEN (RTR) - De Ierse pop ster Bob Geldof onder wiens aanvoering miljoenen zijn op gehaald voor hongerenden in Ethiopië begint vandaag een echtscheidingsprocedure. Zijn echtgenote Paula Yates vroeg in december om ontbin ding van het huwelijk wegens overspel van haar man. Een week later onthulde zij zwanger te zijn van haar vriend Michael Hutchence, leadzanger van de Australische rockgroep INXS. Geldof, die een relatie heeft met de 26-jarige actrice Jeanne Ma rine, ontving een ridderorde zijn liefdadigheidswerk Band Aid. De 41-jarige Geldof en de35-jarige Yates leefden 18 jaar samen. Het paar heeft drie doch ters. hebber H. A. Couzy in zijn auto biografie die binnenkort ver schijnt. Couzy die op 4 juli zijn functie neerlegt, onthult meer dere malen met ontslag te heb ben gedreigd om voorgenomen militaire operaties tegen te houden. Binnen het ministerie is grote opschudding ontstaan over 'Mijn jaren als bevelhebber'. De hoogste ambtenaar op het De fensie, secretaris-generaal Bart, die de concepttekst mocht in zien, is zeer kritisch over de in houd. Defensie zit met de zaak omhoog, omdat de luitenant-ge neraal al eerder dit jaar zijn poli tieke superieur in de Tweede Kamer in moeilijkheden bracht. Minister Voorhoeve wist toen ternauwernood de druk vanuit liet parlement te Weerstaan om de bevelhebber voortijdig naar huis te sturen. De bevordering van luitenant-kolonel Karre- mans, de omstreden comman dant van Dutchbat in Srebre nica, tot kolonel, werd Couzy niet in dank afgenomen. Boven dien ontstond er commotie over Couzy's rol bij het opschorten van de dienstplicht. In het boek, dat op de dag van DEN HAAG (GPD) - Het Indone sische leger heeft gisteren ver geefs geprobeerd een eind te maken aan de al vier maanden durende gijzelingsactie op Irian Daarbij zou een helikop terzijn verongelukt. De actie is uitgevoerd in de buurt van de plaats waar een eerder de elf gijzelaars zou den worden overgedragen aan het Rode Kruis. Dat mislukte op het laatste moment, omdat de gijzelnemers nieuwe eisen stel den Internationale Rode Kruis besloot daarop niet langer te be middelen. Volgens directeür Cense van het Nederlandse Ro de Kruis, waren de nieuwe eisen van politieke aard. Minister Van Mierlo betreurt het AMERSFOORT (ANP) - Het Mondriaanhuis in Amers foort toont tot eind juni een onbekende aquarel van Piet Mondriaan (1871-1944). Het uit de jaren 1922-1924 date rend werk stelt een blauwe chrysant in volle bloei voor. In die tijd schilderde Mon driaan bloemen om in zijn onderhoud te voorzien. De schilder, die ook in Dom burg en Veere werkte, werd later wereldberoemd met zijn abstracte werk met vlakken in primaire kleu ren. Het Mondriaanhuis maakte de vondst donderdag be kend. De aquarel kreeg de ti tel Blauwe Chrysant. Vol gens woordvoerder C. van Adrichem is het een gelegen heidswerk. „Mondriaan ver kocht dit soort aquarellen voor circa 50 gulden om in zijn onderhoud te kunnen voorzien. Dat is dus heel an ders dan zijn vrije werk." Het aquarel is van een in woonster van Amersfoort. Haar zus nam het in 1964 mee naar de VS. Het werk kwam vorig jaar weer in be zit van de Amersfoortse na dat haar zus was overleden. Zij kwam op het idee dat zij wel eens een Mondriaan in huis kon hebben na het zien van een folder van het Mon driaanhuis. Toen ze het pas se-partout verwijderde kwam de signatuur tevoor schijn. Advertentiei Maak kennis met de Open universiteit Demonstraties Multimedia - Internet Zaterdag 11 mei van 11.00 - 14.00 uur Studiecentrum Middelburg, Kousteensedijk 7, 0118-654286 zijn aftreden in de winkel zal lig gen, gaat Couzy de controverse niet uit de weg. Hij beschrijft, zo blijkt uit een vooraankondiging, de „communicatiestoornissen" binnen het departement en de „botsingen tussen de militaire en de burgertopHij onthult on der meer dat krijgsmachtonder- besluit van het Rode Kruis. Vol gens hem is er nu een gevaarlijke situatie ontstaan voor de elf gij zelaars, onder wie zich twee Ne derlanders bevinden. De Papoea rebellen eisen nu de erkenning' van een onafhankelijk Irian Jaya. Agelopen woensdag leek de be middeling van het Rode Kruis tot succes te leiden. Papoea's, de gijzelaars en de Rode Kruis- ploeg woonden een urenlange ceremonie bij die moest leiden tot de vrijlating van de elf. Vol gens woordvoerster De Wage naar. die deel uitmaakte van het bemiddelingsteam, kwamen de ontvoerders aan het eind van de bijeenkomst in het dorp Gese- lema plotseling met nieuwe voorwaarden. MOSKOU - De stram in de houding staande Russische minister van Defensie generaal Pavel Gratsjev en een andere generaal brengen elkaar de militaire groet, tegen de achtergrond van een paneel dat maarschalk Zjoekov te paard verbeeldt. Oude tijden herleefden donderdag op het Rode Plein in Moskou bij de traditionele parade waarmee de overwinning op nazi-Duits- land wordt herdacht. foto RTR pagina 5: politieke bijbedoelingen delen er „geheime agenda's" op na hielden. Verwijt Klap op de vuurpijl vormt zijn beschuldiging dat er „onverant woorde risico's" zijn genomen bij het uitzenden van Neder landse troepen naar het buiten land. Dit is niet alleen een recht streeks verwijt aan zijn departe- ment^naar ook naar de Tweede Kamer die dit goedkeurde Onthullend Uitgeverij Veen noemt het boek een onthullende terugblik op de vier jaren van Couzy als bevel hebber van de landmacht. Een woordvoerder van Defensie zegt dat minister Voorhoeve „niet rechtstreeks op de hoogte is ge bracht" van het verschijnen van het boek. Voorhoeve is tot 1 au gustus, wanneer Couzy daad werkelijk de landmacht verlaat, politiek verantwoordelijk voor uitlatingen van zijn onderge schikte. Maar de woordvoerder laat in het midden of dit ook geldt voor de „privépersoon Couzy" die op persoonlijke titel een boek schrijft. „Die vraag zal het parlement moeten beant woorden", zo zegt hij. DEN HAAG (GPD) - Sportver slaggevers moeten eens ophou den Ajax met godenzonen te vergelijken. Dat schrijft de Bond tegen het vloeken in een donderdag gepubliceerde open brief aan de Nederlandse sport pers. Volgens de Bond is het gebruik van religieus getinte bijnamen voor sporters grievend voor de christelijke sportliefhebber. De bedenker van 'godenzonen'. Ajax-perschef David Endt, is niet van plan gehoor te geven aan de oproep. Voorbeelden van Godslastering zijn volgens de Bond onder an dere de omschrijving van Johan Cruijff als 'De Verlosser' en zijn zoon Jordi als 'Zoon van God'. Ook buiten het voetbal is het ge bruik van religieuze verwijzin gen overigens in zwang. De Bra ziliaanse autocoureur Ayrton Senna, in zijn vaderland zelfs na zijn dood vereerd als een opper wezen, stond bekend als de Rechtervoet van God. van onze verslaggever MIDDELBURG - Uitstel van een besluit over het natuurher- stelplan Westerschelde mag niet leiden tot vertraging van de verdieping van de Wester schelde. Minister A. Jorritsma van Verkeer en Waterstaat stelt dat als randvoorwaarde. Het Bestuurlijk Overleg Wester schelde besloot woensdag mi nister Jorritsma te adviseren nog geen besluit te nemen over natuurherstel in de Wester schelde. Er moet extra tijd wor den uitgetrokken voor aanvul lende studies. Minister Jorritsma was donder dag in Middelburg, met haar Chinese collega Niu Maosheng. ..Ik weet nog niet precies wat er in het advies staat", liet zij in eerste instantie weten. „U hoort nog van mij." In een gesprek met gedeputeerde J G. van Zwieten heeft de minister al wel toege zegd dat zij met uitstel van een jaar kan leven. Jorritsma beves tigde dat. Is ze niet bang dat uitstel tot ver traging in de verdieping van de Westerschelde leidt Vlaande ren zal daar niet blij mee zijn. Jorritsma maakt zich (nog) geen zorgen. „Ik zie niet in waarom. Ik verwacht vooralsnog geen ver traging van de verdieping van de Westerschelde, zoals ik ook geen vertraging verwacht in de be sluitvorming aan Vlaamse zijde over de hoge snelheidslijn <hsl>. We balanceren wel op eieren, maar dat geldt niet alleen dit on derdeel." Vlaanderen wil graag de verdie ping op korte termijn realiseren, om Antwerpen beter bereikbaar te maken voor grote container schepen. Het doortrekken van de hsl van Antwerpen naar Bre da is een vurige wens van Neder land. waarover het laatste woord nog moet worden gespro ken. Richtlijn Met betrekking tot het natuur herstelplan Westerschelde liel de minister nog doorschemeren dat ze niet 'zomaar' met eer plannetje kan komen. „Ook eer Nederlandse minister moet ziel" aan Europese richtlijnen hou den." Voor de Westerschelde gaat het onder meer om een richtlijn ter bescherming van vo gelpopulaties. Prof. dr. H L. F. Saeijs. direc teur van Rijkswaterstaat Zee land. toonde zich donderdag verheugd over het advies van het Bestuurlijk Overleg. Hij prees de bestuurders van water schappen. gemeenten en provin cie. Zij hebben naar zijn oordeel een wijs besluit genomen, door alle opties - ook ontpoldering - open te laten. „Anders heeft stu deren ook geen zin." In rij en gelid De tijd is nu aangebroken, aldus Saeijs, om goed na te denken over de Westerschelde. Om het probleem van de Westerschelde vast te stellen en alle mogelijke oplossingen 'in rij en gelid' te „De informatieronde Dijkstal zwaar onder vuur Minister Dijkstal zal net als zijn collega Sorgdrager onderzoek doen naar mogelijke personele gevolgen van 'Van Traa' en de Kamer daarover in september inlichten. Dijkstal lag gisteren onder vuur van de Tweede Ka mer wegens zijn weigering om snel stappen te nemen tegen de hoofdpersonen van de IRT-affaire in Haar- O lem. w Middelburg en RCS zijn veilig De zondag-derdeklasser RCS en Middelburg hebben geen degra- datiezorgen meer. De voetbal clubs. die zondag op het veld moesten winnen om niet naar de vierde klasse af te glijden, kre gen gisteren steun uit onver wachte hoek. De KNVB zette een streep door de versterkte degra datieregeling. Middelburg-voor zitter Simon Harinck foto„Ik ben hier heel blij mee." EXAMENKLAS De eindexamens zijn gisteren losgebarsten. Kandidaten van vivo en havo kregen Nederland se teksten voorgeschoteld. Ver der traden in Zeeland 768 vwo- leerlingen aan voor economie en ook nog 187 havo-ers voor teke nen en 96 voor handvaardig heid. Zeeuwse exa menkandidaten ver- 1 lellen hun ervaringen. Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televi sie: 7; Zeeland: 9,11,12,13 en 15; Kunsten Cultuur: 17,18,19,20,21,22 en 23, Sport: 25,26,27,29 en 31 van februari en maart is zinvol geweest. Er zijn ideeen geop perd. Er is gediscussieerd. Maar het is ook goed dat het Bestuur lijk Overleg nu een adempauze wil. Dat het niet alleen heeft wil len beslissen op basis van emo ties. Ideeën moeten uitgewerkt worden Een nieuwe studie komt binnenkort uit. De regio moet daar breed kennis van kunnen nemen. We moeten dan mèt de regio tot een rationele afweging kunnen komen van on?e correspondente Runa Hellinga KAAPSTAD - De internatio nale geldmarkt en de koers van de Zuid-Afrikaanse rand rea- geeerden gisteren met een schok op de aankondiging van de Nationale Partij dat ze per 1 juli uit de regering van natio nale eenheid stapt. De aankon diging. een dag nadat Zuid-Afri ka een nieuwe grondwet kreeg, betekent een klap voor het in ternationale vertrouwen in de ontwikkelingen van het land. De regering van nationale een heid kwam na de parlementsver kiezingen 1994 tot stand als re sultaat van eerdere onderhande lingen tussen het ANC en de Na tionale Partij (NPi. Daarin was afgesproken dat iedere partij die bij de verkiezingen meer dan tien procent van de stemmen haalde, vrijwillig tot de regering kon toetreden. De constructie droeg sterk bij aan het herstel van het vertrou wen in de sociale en economi sche ontwikkelingen in Zuid- Afrika Toen enkele maanden geleden het gerucht opdook dat NP-voorzitter F. W. De Klerk wilde opstappen, had dat ook al een zeer duidelijk effect op de koers van de rand en van Zuid- Afrikaanse aandelen De Klerk probeerde gisteren op de persconferentie de zorgen van internationale investeer- ders weg te nemen. De economi sche politiek van deze regering is gezond, zo verzekerde hij. en er is geen reden om aan te nemen dat het ANC een andere koers zal varen nu de NP opstapt. Hoewel de NP woensdag voor de nieuwe Zuid-Afrikaanse grond wet stemde, is de aanname daar van een van de redenen om uit de regering te stappen. Hoewel de NP het in grote lijnen eens is met de nieuwe constitutie, blij ven er fundamentele menings verschillen over kwesties als de doodstraf, de rol van de vakbon den. vrije abortus en de onbe grensde bescherming van privé- eigendom. Daarnaast voelt de partij zich ongelukkig in de dubbele rol waarin ze is gedwongen- partner in de regering en oppositielid. De NP heeft het gevoel dat haar rol als regeringspartner steeds Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) cJAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per maand met automatische afschrijving a 31,50 J per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Voorletters: m/v (Advertentie) Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1