\ward-dag in voorbereiding Een geschilderd pad 2PZC Presentatie van afstand en tijd zeeland 13 ft Peres spreekt genodigden op video toe Veiligheidsregels gehandhaafd achend kijken in een enadeloze spiegel WÊHÊKÊÊÊÊÊ Nieuw meetschip op de Zeeuwse wateren De Geere Parkeerkelder is zaterdag I I MEI GEOPEND! VRIJDAG 10 MEI 1996 ooi: ,nonze verslaggever n c i* weij idDELBURG - De voorberei- ri'dj „gen voor de uitreiking van 'lijk Four Freedoms Awards in gaz jddelburg zijn in voile gang. >ste. wr de bewaking zijn speciale ■n e; ,|ges neergezet. Al enkele da- mogen alleen mensen die 3i beroepshalve moeten zijn in de Nieuwe Kerk, om te IjoaLörkomen dat daar dingen ge- k re [uren die de veiligheid van de n di aoekers zaterdag in gevaar innen brengen. 'ore bewerkers van verschillende n gr jbassades rijden af en aan ar het Zeeuwse provinciehuis Middelburg. Het tuintje bij de nertftrgaderzaal Van provinciale stén is opgemeten om te zien ereen lunchtent kan staan. Al »ken geleden zijn zo'n 100 ho- Hcamers in midden-Zeeland ;kt. En dat allemaal voor nstaande zaterdag, de dag en de uitreiking van de Four sedoms Awards in de Nieuwe èrk te Middelburg. rivé-vliegtuigje m alles en nog wat is er gere id. Van de eén wordt een privé- iegtuigje geleend, een andere vriende relatie stelt zijn sjieke kenauto ter beschikking. De stic merikaanse delegatie met on- iv- Puylaert oorzitter-af leemkundige iring Sas )e;c rdë AS VAN GENT - Na zijn af- heid als huisarts heeft F. Puy- zijn woonplaats Sas van int verlaten. Puylaert stelt ede daarom zijn voorzitters- lel van de plaatselijke heem- ndige kring ter beschikking, de jaarvergadering van de w ling, dinsdag 14 mei in het Sas- cultureel centrum De Speye. een nieuwe voorzitter wor- n gekozen. De jaarvergade- Dg. die om 20 uur begint, wordt at later gehouden dan eerder wacht vanwege het overlij- n van conservator J. van den een van het natuurreservaat inisvliet. De inventarisaties nbijna een halve eeuw onder- Eken rapportages over het re- •aat zijn na Van den Steens (scheiden aan de heemkun dekring toegekomen. )erlj itie: ilic. gen dat vooral de televisie slechts op bescheiden wijze aan dacht zou mogen besteden aan de activiteiten van Peres in Mid delburg. De kranten kunnen er wel over schrijven en er mogen ook beelden van de premier uit gezonden worden in verkiezings spotjes van zijn politieke partij Om toch enige persoonlijke in breng van de zijde van Peres in Middelburg te hebben is in Is rael een videoband vervaardigd waarop de premier het gezel schap in Middelburg toespreekt. Die band zal ook op televisie worden uitgezonden. De Israëli sche ambassadeur in Nederland. Y. Gal. neemt nu de onderschei ding in ontvangst. De veiligheidsmaatregelen rond de Gortstraat blijven gehand haafd omdat daar nu de Israëli sche ambassadeur verblijft. Al leen de parkeerkelder aan de Koestraat is wel open. De am bassadeur werkt weliswaar van uit Den Haag. maar in verband met de Sabbat mag hij niet rei zen en zich alleen te voet ver plaatsen. Herdenking Tot de voorbereidingen voor de Award-uitreiking hoort onder meer het versjouwen van stoelen van het provinciehuis naar de Nieuwe Kerk. foto Lex de Meester der anderen bestuursleden van het Franklin and Eleanor Roo sevelt Institute arriveerde woensdag in Zeeland. De Ameri kanen worden ondergebracht in hotel Zuiderduin te Westkapel- le. Een aantal Israëlische gasten verblijft in hotel Du Commerce te Middelburg. De laureaten die een Four Free doms Award ontvangen, met uitzondering van Juan Carlos, verblijven in Inter Scaldes te Kruiningen. Verder zijn kamers besproken in Motel Goes voor andere buitenlandse medewer kers zoals personeel en veilig heidsbeambten. Ook zal een aantal veiligheidsfunctionaris sen en politiemensen worden on dergebracht in de kazerne te Middelburg. Anderen die de plechtigheid bijwonen, zoals ge nodigden en journalisten, zoe ken op eigen gelegenheid een on derkomen in hotels in de omge ving. De Spaanse koning, zijn vrouw, hun oudste dochter en haar man zijn gasten van konin gin Beatrix en verblijven in Huis Ten Bosch. Koningin Morgen (zaterdag) arriveert het koninklijk gezelschap op Neeltje Jans. In een grote KLM-helikop- ter zitten koningin Beatrix en de leden van het Spaanse konink lijk huis. Prinses Juliana en prins Bernhard arriveren ieder met een kleinere helikopter van het leger. Om 10.00 uur wordt het koninklijk gezelschap op Neeltje Jans verwacht. Daar stapt iedereen in de koninklijk bus van koningin Beatrix, die langs Vrouwenpolder, Seroos- kerke, Sint Laurens naar Mid delburg rijdt. De weg wordt au tovrij gemaakt als de bus pas seert. Om 10.30 uur wordt de bus bij de Middelburgse Abdij verwacht. Aangezien het voertuig niet door de Balanspoort kan zal het koninklijk gezelschap daar uit stappen en te voet naar de Nieuwe Kerk gaan. Afhankelijk van de veiligheidsmaatregelen bestaat bij de Balanspoort nog de gelegenheid voor het publiek om een glimp van de beide ko ninklijke families op te vangen. Omstreeks 14.45 uur vertrekken de koninklijke gasten weer via dezelfde route. Peres Zoals bekend besloot de Israëli sche ministerraad zondag dat het beter is dat premier Peres niet naar Nederland afreist. In verband met het verbod om te reizen op de Joodse sabbat (za terdag) zou Peres twee dagen lang niet in Israël zijn. Met het oog op de actuele dreiging van een terroristische aanslag werd het niet verstandig geacht dat de premier twee dagen lang vastgepind zou zitten in Middel burg. De oppositie zou dat in de ze periode voor de verkiezingen mooi kunnen uitbuiten en zeg gen: waar is nu de premier van Israël als er een aanslag is? De Israëlische premier Peres zou de Amerikaanse onderschei ding die hem wordt uitgereikt kunnen gebruiken voor zijn ver kiezingscampagne. Het is Israë lische regeringspartijen echter verboden om drie weken voor de vei'kiezingen zeer nadrukkelijk munt te slaan uit het feit dat zij de premier leveren. Dat wil zeg- Enigszins los van de uitreiking van de Four Freedoms Awards, maar wel met een duidelijke re latie, is een herdenkingsdienst die zondagmiddag in 's-Heer Abtskerke wordt gehouden in verband met het overlijden van de Amerikaan Henry Fisher. Fisher is vanaf het begin nauw betrokken geweest bij de organi satie van de ceremonie in Mid delburg, als stafmedewerker van het Nederlands Bureau voor Toerisme in New York. Hij heeft in de beginjaren een grote rol ge speeld bij het naar Middelburg halen van de ceremonie. Een aantal Zeeuwse kennissen, on der wie de voormalige commis saris van de koningin in Zee land, dr. C. Boertien, zal bij de dienst aanwezig zijn. Voorgan ger is een vriend van Fisher. de justitie-predikant ds. Van Melle. Voor de locatie 's-Heer Abtsker ke is gekozen vanwege de fraaie kerk. De Zeeuwse koorschool verleent medewerking aan de dienst. Vandaag (vrijdag) is er met één van de Four Freedoms-laurea- ten, Lord Runcie, een bijeen komst in de Nederlandse her vormde kerk te Kruiningen. Hij ontmoet daar onder anderen de legaties van verschillende ker ken en houdt er een toespraak. kunst USSINGEN, Vestzaktheater Men Fiction', van en door Het einc 'net Bert Bunschoten. Joep en 0!I jbolt Kruijver. Regie van Aike ^zwager. Eafror Willem Nijssen jlerder schreven de drie le- Jden van Het Volk een trilo- eover het mannelijk onver ogen, met als meest recente ïe' 'Het Laatste Kievitsei'. In schijnbaar lege dialogen larvan konden de spelers een creld van machteloos gemis deriKSen. Met een totaal andere "ulling blijkt dat ook de kern in hun nieuwste, zelfgeschr fnproductie 'Golden Fiction', voorstelling opent met een ^gbnisch gesprek tussen drie art- die van een terminale pa- jde 'nt 31 heel snel afdwalen naar Hs Auto. Een stereotiep '1. zoals zovele in de voor- ïlling, maar dat dan conse- «nt doorgevoerd tot er een Krwaarde ontstaat. Vervol- lij ns krijgen we beelden uit de (vfkkamer van een kleine kli- waar aanvankelijk twee itenten zich ferm door hun jttK i|»ten proberen te slaan. Een tóe is nieuwkomer, maar bur- rt snel in. Mie types zijn het. met een K'e humor getekend. Ronald *st die almaar vlekken voor nogen krijgt. Omdat hij be- a!de dingen niet wil zien, zo I 'gaandeweg en vooral subtiel •''den duidelijk gemaakt. Zo wiel dat hij het zelf nooit zal tol. Dolf Harderwijk die zich Kds moeilijker kan bewegen, 'dat hij - onbewust daarvan - stap durft te zetten in zijn ,„4 ^valentie tegenover homo- tt-jï fJaliteit. En Dick Schakelaar, p# 'soms verward is. het be fte krijgt en zinnen verha- Afn f'! Omdat hij in een goed af- schermde wenswereld leeft en vai es hij zich draagt van een va! ®waar anderen Pat Boone in ige: bennen. f '«gemankeerde mannen, die Sr en meer aan hun lot wor- a overgelaten in een bezuini- dig adi> pes gende kliniek. Die tenslotte al leen achterblijven, mét al hun kwalen. Maar die gedrieën him wereld van onbespreekbare dwangneurosen met veel bra- vour verdedigen. Met kamera den-trouw koesterend voor el kaar in stand houden zelfs. En die heel wat sigaretten van een eertijds bekend merk moeten ro ken om de nevelen intact te la ten. Geen dokter die tegen deze afdeling 'Vage klachten' op kan. Natuurlijk draait het in 'Golden Fiction' om onvermogens om de realiteit onder ogen te zien. Uit de interacties wordt die realiteit voor de buitenstaande toe schouwer klip en klaar. Maar niet voor de betrokkenen. Wat de voorstelling zijn bijzondere kracht geeft, is de liefde waar mee de verboden terreinen van deze drie mannen omringd wordt. Het is schrijnend om machte loosheid en gemis zo lichamelijk uitgetekend te zien, gekoppeld aan onomkeerbare aftakeling. Maar het achterliggende plei dooi voor de blinde vlek is juist weer hartverwarmend. Zo'n ei gen blinde vlek heeft iedereen nodig om het leven aan te kun nen. is de boodschap. En die kan overtuigen. „Het probleem is dat we een lichaam hebben, maar we geest zijn." zegt Ronald Roest. En de eeuwigdurende spanning tussen die twee feiten, daar draait het in 'Golden Fic tion' om. In toepasselijke beel den gevangen. De types worden uitbundig geacteerd. Vooral Wigbolt Kruij ver mag heerlijk uitpakken. Maar knapper is. dat alle aanwij zingen in de tekst (een aaneen schakeling van fraaie naturel dialogen) tot hun recht kunnen komen. Hints omtrent het treu rige verhaal achter de quasi-he- roïsche buitenkant. 'Golden Fiction' biedt gelegenheid om lachend in een niets verhullende spiegel te kijken. Een merkwaar dige, maar niet onaangename combinatie. van onze verslaggever MIDDELBURG - Met de ex positie Pad van schilder San- der Littel sluit de Middel burgse expositieruimte Mo lenwater 23 voorlopig een reeks van ultrakorte exposi ties af. In het najaar wordt de draad weer opgepakt. Tot en met zondag zijn nog schilde rijen van Littel te zien: twee grote werken over oorlog en vrede worden met elkaar ver bonden door een twintigtal kleine doeken waarop de kun stenaar met een aantal schil derkunstige vormprincipes in de weer is geweest. „Ik heb een soort pad uitgezet", aldus Littel. „Met opzet heb ik het kleine en het grote werk met elkaar verweven." Het trekt een vergelijking met een tuin. De kleine vierkante doeken zijn daarin de bloe men. „Het zijn geen schetsen en ook geen voorstudies voor het grote werk. Ik zie het als bloemen in een tuin. Soms zie je zo zus en dan weer zo en steeds staat die ene plant of bloem in het centrum. Het to taal van de tuin overzie je daarin niet. Het ontspant mij ook om die kleine schilderijen te maken, want daardoor heb ik niet het gevoel dat ik in elk werk een totaliteit moet weer geven. Die pretentie heb ik met het grotere werk natuur lijk wel." Oorlog en vrede De titel Pad duidt nog op een andere associatie. Op een van de grote doeken is een zwarte pad geschilderd. Het schilderij heeft de vrede als thema, in te genstelling tot het werk aan de tegenoverliggende wand waarin onder meer een echoënd motief van een recht hoek. een soldatenhelm en granaatinslagen zijn te onder scheiden: verbeeldingen van oorlog. Littel vertelt hoe hij eens op een avondwandeling met vrienden liep te praten over de oorlog in het voormalige Joe goslavië en stuitte op een gro te paddenoversteek. Hij wist Sander Littel: Zonder titel. foto Lex de Meester dat de pad overal overleeft, zo wel op de Noordpool als de in de Sahara en zo viel hem het motief voor zijn schilderij te binnen. De pad als metafoor van het leven dat tegen alle verdrukking in doorgaat. De pad als symbool van vrede te genover oorlog. „Het was een ervaring die bleef hangen. De beelden waren autonoom ge noeg om in een schilderij iets mee te doen." Hij heeft vaker dergelijke mo menten van inzicht. Doorkijk jes. Ogenblikken waarop zijn thematiek van tegenstellin gen - leven en dood. oneindig groot en oneindig klein - in een beeld is te vangen. „Of ik daarvoor schilder? Ik ben bang van wel. Ik ben op zoek naar harmonie. Dat is waar het uiteindelijk over gaat. Soms stuit ik op dingen die naar elkaar verwijzen en waar van ik denk: 'Er wordt nu iets tegen mij gezegd.' Dat zijn dan beelden waarin al die tegende len waarmee ik bezig ben op een of andere manier zijn sa mengevat. Naar mijn mening moet het ideale schilderij alle lagen van het persoonlijke en het algemene bevatten." Dat streeft Littel dan ook na. maar in het bewustzijn dat zo'n schilderij nooit kan wor den gemaakt. Niet alleen zou hij dan zelf als schilder kunnen stoppen, alle schilderkunst zou daardoor meteen overbo dig worden. „Zo'n ideale situa tie moet je voortdurend blij ven relativeren. Ik schilder na tuurlijk ook omdat ik het ge woon prettig vind om te doen. En ik wil met mijn werk wel iets vertellen, maar een min stens even belangrijke factor is ook dat schilderkunst de zinnen moet prikkelen." Sander Littel 'Pad' in Molenwater 23. Middelburg, t/m zondag 12 mei van 14.30-18 uur De Delta, het nieuwste en grootste vaartuig van Meetdienst Zeeland, varend op het Zijpe. foto PieterHonhoff van onze verslaggever VLISSINGEN - Zonder poespas heeft de Meetdienst Zeeland van Rijkswater staat begin deze maand een nieuw vaartuig in gebruik genomen, de Delta. Het schip dat met 43 meter het langste binned-vaartuig van Rijkswaterstaat is. ver vangt de Biezelinge. „Met de Delta", zegt plaatsver vangend hoofd Meetdienst Zeeland J. van Dijke in het personeelsblad Profiel, „zijn we weer helemaal bij de tijd." De Delta is onmiddellijk na de doop in het Friese Ak- krum naar Zeeland geko men Het schip is hard no dig: het werk heeft zich opge stapeld. En bij een snelle in zet kunnen kinderziektes al werkende aan het licht ko men. Bodemonderzoek Donderdag was de Delta ac tief in het Zijpe/Krammer, uitlopers van de Ooster- schelde vlakbij Sint-Philips- land. Daar wordt bodemon derzoek gedaan. Enkele tientallen monsters moeten een beeld geven van de kwa liteit van de bodem. Levende larven worden onder meer geteld en voor onderzoek meegenomen door de des kundigen van het Yersekse milieu-instituut NIOO. „Wij zijn begin volgende week op het Veerse Meer", meldde J Marijs, gezagvoer der van de Delta, „ook om een hele grote serie bodem monsters te nemen. Daarna moeten we meetpalen in de Westerschelde zetten, van wege de komende verdie ping van de Westerschelde." Breed inzetbaar Het vaartuig is breed inzet baar. Er staat een kraan op. waarmee containers met verschillende soorten meet apparatuur op dek geplaatst kunnen worden. Gezagvoer der Marijs is goed te spreken over zijn nieuwe schip. „Va ren gaat prima. Alleen de kraan functioneert niet hon derd procent. Die moet nog aan onze eisen worden aan gepast." Boringen De Delta vervangt de Bieze linge. die ruim vijftien jaar bij de Meetdienst in gebruik is geweest. De Biezelinge is tot de zomervakantie actief op de Maas, voor boringen in het kader van het Deltaplan Grote Rivieren. Het schip is verkocht aan de Friese werf, waar de Delta is gebouwd. Voor het grote publiek is de Delta waarschijnlijk in de zomer te bezichtigen, op de havendagen in Zierikzee. Meetdienst Zeeland is daar altijd vertegenwoordigd. van onze verslaggeefster GOES - Bestaat er een wezen lijk verschil tussen een leeg conservenblikje en de scherven van een pot waar de Romeinen vroeger etenswaar in bewaar den? Die vraag werpt kunste naar John Maters op in het Goese Museum voor Noord- en Zuid-Beveland. „Dat we anders aankijken tegen een archeologi sche vondst dan tegen zo'n blik je, heeft met afstand nemen en tijd te maken." Het 'ingrijpen' in de museumcol lectie is slechts één van de ma nieren waarop de uit Den Bosch afkomstige kunstenaar zich de komende weken in Goes mani festeert. Hij speelt ook met de openbare ruimte in en bij het NS- station. Het Goese kunstenaars collectief Trechter 5 heeft hem daartoe uitgenodigd. De installaties en ingrepen van Maters vormen deel één van de tentoonstellingenserie 2LOK3PRES. De naam is een af korting van 'twee lokaties en drie presentaties'. Omgeving Alles wat Maters in Goes doet, heeft een relatie met de omge ving. Zo maakt hij op het perron van het NS-station een nieuw wachthuisje binnen het be staande glazen wachthuisje. Ook plaatst hij een kunstauto maat bij de snoepautomaat in de stationshal. En in het mu seum voegt hij dingen toe aan de bestaande collectie of herschikt hij de verzameling. De installaties en ingrepen be staan niet geïsoleerd in de ruim te. maar maken er deel van uit. Je zou haast zeggen dat de ob jecten op een andere plaats geen betekenis hebben. Niets is ech ter minder waar; ze krijgen hoogstens een andere betekenis. Maters speelt met dingen, wil het dogma er vanaf halen. Hoe 'heilig' zijn de scherven van een oude Romeinse voorraadpot? Staat ons conservenblikje over honderd jaar ook in een mu seum? Maters speelt niet alleen met dingen, hij speelt ook met tijd. De museumcollectie biedt geen afgerond verhaal: de verzame ling hoeft niet van het heden te worden geïsoleerd. De installa ties en ingrepen in Goes hebben dan ook de titel Onvoltooid Ver leden Tijd gekregen. Overigens maakt de Goese pre sentatie van Maters deel uit van een sinds 1990 lopend werk: Wandsculptuur. Bij Wandsculp- tuur hoort ook het door Maters geschreven boek Roman Bij de opening van de tentoonstelling zaterdag 11 mei - hal station Goes, 15 uur - presenteert hij het volgende deel. De tentoonstel ling duurt tot en met 15 juni. Scherven en blik in het museum in Goes. foto Willem Mieras exposities de expositieruimte van de erlö ^wse Bibliotheek in Middel- orfr -7 is tot en met 1 juni werk te van de Amsterdamse mar leer takker Alex Barbaix. Hij 1 de tolt het oude ambacht van boekdrukkunst. Geopend: mei 117.30-21.00 uur, di t/m vr JD-21.00 uur en za 10.00-13.00 oni- re?' "fetvan der Sluis uit Zierikzee offert tot en met vrijdag 31 mei haar aquarellen in Bezoe kerscentrum de Grevelingen bij de Brouwersdam. De onderwer pen zijn allerlei bloemen en planten en speelgoedberen. Ge opend: dagelijks 10.00-17.00 uur. Tot en met 1 juni heeft galerie Veurink aan de Vlissingsestraat in Middelburg werk in huis van Astrid van Damme. Het betreft schilderijen in gemengde tech nieken en beelden van manner. Geopend: do 9.30-11.30 en 13.30- 15.00 uur, vr 13.30-15.15 en 16.00- 17.00 uur en za 10.00-12.30 uur. Vandaag (12.00-21.00 uur) en zaterdag (12.00-17.00 uur) kan nog de voorjaarsexpositie be zocht worden in De Roserie aan de Bogerdweg in Dreischor. De ze omvat keramiek van verschil lende hobbyisten, alsmede de nieuwste poppen van Nel Groot- hedde. Schilderijen van Sander Klet ter hangen tot 9 uni in kunstga lerie De Mollegangen in Bergen op Zoom. In dit werk staat de naakte mens centraal, soms let terlijk, soms figuurlijk. Ge opend: vr 10.00-21.00 uur. za 10.00-17.00 uur. Tot en met 19 mei is in Het Markiezenhof in Bergen op Zoom een overzichtstentoon stelling te zien van het werk van Jan Mighorst. De expositie toont landschappen, portretten en stillevens. Na een loopbaan als bioloog en biochemicus bouwde Mighorst een tweede carrière op als schilder. Ge opend: di t/m zo 11.00-17.00 uur. Zaterdag om 17.00 uur opent Galerie 't Zeepaardje aan de Vlasmarkt in Middelburg een expositie van werk van de in Terneuzen woonachtige Pale stijn Sager al Qatil. In zijn figu ratieve schilderijen klinkt onder meer de worsteling door met het leven in een voor een Palestijn 'onvrij' Israel. Tegenwoordig maakt hij meer en meer abstrac te werken. Geopend: di fm vr 9.30-12.30 en 13.30-18.00 uur en za 9.30-17.00 uur. Werk van de Spaanse kunste naar Ripolles is zaterdag en zon dag (11.00-16.00 uur) te zien in hel Atrium van de Hogeschool Zeeland in Vlissingen, in het ka der van 10 jaar samenwerking met Spanje. Het overzicht van de lopende exposities staat op pagina 15. Advertentie} Winkeliersvereniging Langeviele/Geere Middelburg heet u van harte welkom in het winkelgebied!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 13