Ministerie steunt bureau VVV Recreatiewerk gaat in nieuwe opzet van start Grensoverschrijdend wandelpad Gemeenten moeten haast maken met plan buitengebied Antillen zouden provincie van Nederland moeten zijn Maïs door genetische aanpassing bestand tegen onkruidmiddel Marine-officieren zeggen vertrouwen op in voorzitter centrale Wereldwinkels in actie voor Afrika zeeland 12 Provinciale organisatie krijgt drie jaar 50 pet ontwikkelingskosten Kabinet wil met de aanleg Zoomweg-Noord beginnen bij Halsteren VRIJDAG 10 MEI 1996 van onze verslaggever MIDDELBURG - liet ministe rie van Economische Zaken steunt de oprichting van een projectbureau bij de Provin ciale VVV Zeeland. Doel van het bureau: verbetering van het toeristisch produkt Zeeland. Het besluit valt samen met de goedkeuring voor een nieuwe organisatie van de VVV. Het mi nisterie neemt de komende drie jaar de helft van alle ontwikke lingskosten voor haar rekening. Het resterende bedrag wordt gesubsidieerd door de provin cie Zeeland. Uitgangspunt voor zowel ministerie als provincie is dat het projectbureau na drie jaar - door het uitvoeren van betaalde opdrachten - op eigen kracht verder kan. „Ik ben uiteraard heel blij met deze ontwikkeling", zegt VW- directeur ing. R. H. ter Heide. Het is tijd voor een verbetering, want de positie van het toeris tisch produkt Zeeland staat on der druk". Om meer toeristen naar de provincie te lokken is een betere opzet van de VVV no- Voorvechter van leefbaar Terneuzen N. van Leeuwen (74) overleden TERNEUZEN - Nico van Leeu wen, de man die zich de afgelo pen jaren als voorzitter van de Binnenstadvereniging Terneu zen enorm heeft ingespannen voor de leefbaarheid van de Terneuzense binnenstad, is de ze week op 74-jarige leeftijd overleden. De begrafenis heeft inmiddels in familiekring plaatsgevonden. Van Leeuwen was een markant figuur in de Scheldestad. Jaren lang bracht de voormalige bin nenvaartschipper in het cen trum van de stad bloemen aan de man. Daarnaast stond hij aan de wieg van de binnenstadsver eniging en de eerste klaverjas-' club in Zeeuws-Vlaanderen. Ook gold hij als een van de voorvech ters voor de totstandkoming van het wijkcentrum De Trian gel en de speeltuin bij dat vereni gingsgebouw. dig. Dat gebeurt door de omvor ming van de VVV Zeeland tot Bureau voor Toerisme Zeeland. Driedeling Gekozen is voor een driedeling. Het gaat daarbij om kerntaken 'zoals verstrekking van informa tie over Zeeland, algemene pu blic relations, promotie, zorg- functie richting regionale VW's en ontwikkeling/marketing van toeristisch beleid), business units ivoor commerciële activi teiten als vakantieboekingscen- trale. gidsendienst. congresbu reau en de verkoop van promo tie-artikelen) en een projectbu reau (voor de ontwikkeling en begeleiding van nieuwe, meer grootschalige activiteiten en de begeleiding en uitvoering van reeds bestaande projecten zoals het Nazomerfestival en de Na- tuurmaand). De driedeling moet uiteindelijk leiden tot slagvaardiger hande len. een grotere betrokkenheid vanuit de sector en een sterkere marktgerichte organisatie. Ter Heide gaat er van uit dat het projectbureau over drie jaar op eigen benen kan staan: ..We zijn al sinds vorig jaar bezig met het uitvoeren van betaalde op drachten We moeten echter op passen dat het bureau niet te snel groeit." De directeur pleit voor een langzame groei, want die hangt zijns inziens samen met een langere adem. „Conti nuïteit is in onze branche van le vensbelang." Met name het projectbureau moet een bijdrage leveren aan de verbetering van het toeris tisch produkt. ofwel aan de markt- en productontwikkeling en aan het welzijn van de sector. Er worden reeds voorbereidin gen getroffen om het op 1 juli van dit jaar van start te kunnen la ten gaan. Het is de bedoeling dat vanaf het begin projecten op het gebied van cultuur, natuur, ma ritieme historie, plattelandstoe- risme en kust bij het bureau wor den ondergebracht. Ook het toeristisch-recreatief bedrijfsleven in Zeeland heeft kenbaar gemaakt vernieuwende markt- en productontwikkelin gen belangrijk en noodzakelijk te vinden. Door betrokkenheid bij het projectbureau neemt de invloed van het bedrijfsleven toe. Vandaag, donderdag, over leggen de betrokken partijen voor het eerst over de invulling van de zeggenschap. Door een informatiepaneel te onthullen, opende Europarlementariër F. Wijsenbeek (VVD) donderdag bij Bergen op Zoom een nieuw Lange-Afstandswandelpad, Grenslandpad gedoopt. foto Willem Mieras van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - Een mooi sluitstuk van de Nederlandse zuidgrens, begin nend bij Sluis en via de Zeeuws-Vlaamse kreken en kanalen lopend naar de Bra bantse bossen, vennen en kreken. Zo om schreef Y. B. Jansen, voorzitter van de stichting Lange-Al'stands-Wandelpaden, het nieuwe Grenslandpad dat gisteren bij Bergen op Zoom werd geopend. Euro parlementariër F. Wijsenbeek (VVD) opende het 294 kilometer lange pad door bij jeugdherberg Klavervelden te Bergen op Zoom een informatiepaneel te onthul len. „Het grensoverschrijdende pad doet mijn Europese hart sneller kloppen", zei Wijsenbeek. zelf enthousiast wandelaar. Vooral tijdens de eerste zeventig kilome ter door Zeeuws-Vlaanderen slingert het pad over het grensgebied tussen België en Nederland, waarbij ook plaatsen als Hulst en Sas van Gent worden aangedaan. Na de oversteek met de pont over de Wester- schelde stuit de wandelaar op de Brabant se Val, die abrupt de grens tussen de Zeeuwse klei en het Brabantse zand mar keert. Valkenswaard vormt de 'finish' van de route, die zich ook goed leent voor kor tere dagwandelingen. Het Grenslandpad is ontstaan uit de oude ANWB-route Noordzee-Limburg en het vroegere Kre kenpad. Groei In totaal beschikt Nederland nu over zo'n zesduizend kilometer Lange-Afstands- wandelpaden. verdeeld over zo'n dertig rood-wit gemarkeerde routes. Geen over bodige luxe, die duizenden kilometers wandelpad. A. W. Demmers-van der Geest, recreatiewethouder van Bergen op Zoom, wees er gisteren op dat wandelen één van de snelst groeiende sporten vormt in ons land. „Mensen hebben steeds meer oog voor de natuur en erkennen steeds meer het belang van recreëren", zei zij. Ook Jansen wees op dat fenomeen. „In het volle Nederland", zei hij, „zoeken mensen weer naar overgebleven stukjes grond. En wandelen is een mooie manier om kennis te maken met de natuur." Over het Grenslandschap is een speciale gids gemaakt. Dit boekwerkje is te verkrij gen bij boekhandels, ANWB-kantoreti en VW's. Organisatie leidt mensen op voor werk op campings van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De fusie tus sen Rekreatiewerk Zeeland en Rekreatiewerk Zuidoost Neder land (RZN) is sinds begin dit jaar een feit. De nieuwe organi satie gaat verder onder de naam Rekreatiewerk Zuid Nederland en zal zich bezighouden met het werven, trainen en plaatsen van recreatiewerkers op cam pings en bungalowparken. Ook worden educatieve en ima- goverbeterende projecten ont wikkeld en evenementen geor ganiseerd. Dit alles in de pro vincies Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg. Het Nederlands Centrum voor Rekreatiewerk in Amersfoort is de landelijke organisatie die zo'n 20 jaar geleden van start ging met verschillende provin ciale organisaties op te richten. Door- een terugloop in de subsi die-inkomsten zag men zich ge noodzaakt via fusies een aantal regionale organisaties te forme ren. In Nederland zijn nu vier or ganisaties, elk genoemd naar van onze verslaggever MIDDELBURG - Gedepu teerde J. G. van Zw ieten (VVD, ruimtelijke ordening) heeft de Zeeuwse gemeen ten die nog geen actueel be stemmingsplan buitenge bied hebben of concreet be zig zijn zo'n plan te maken, de wacht aangezegd. Hij overweegt niet langer me dewerking te verlenen aan facetherzieningen en zoge naamde artikel 9-procedu- res voor die oude plannen. Het oudste plan dateert van 1970. De gedeputeerde bracht dat donderdagmiddag naar vo ren op een studiedag van de Vereniging van Zeeuwse Ge meenten (VZG) Die studie dag ging om het handhaven van regels in bestemmings plannen buitengebied Van Zwieten maakte duidelijk dat er op 1 januari 1997. als de gemeentelijke herindelin gen op Walcheren en Schou- wen-Duiveland een feit zijn. nog zeventien gemeenten over zijn. Van die zeventien hebben hebben er acht een actueel plan of een ontwerp plan, twee gemeenten heb ben de opdracht verstrekt voor een nieuw plan aan een stedebouwkundig bureau en zeven gemeenten hebben nog een oud plan. Van Zwie ten drukte het zo uit: „Zeven gemeenten hebben alleen nog maar goede voorne mens." Voorwaarden Hij denkt aan voorwaarden die aan gemeenten gesteld zullen worden. Hebben ze een bestemmingsplan bui tengebied dat ouder is dan tien jaar dan zullen ze aan moeten geven wanneer er binnen een jaar een nieuw plan is. „We kunnen het niet maken die gemeenten cou lant te behandelen tegen over de gemeenten die wel hun best doen en actuele plannen maken." Zowel Van Zwieten als de rijksinspecteur Ruimtelijke Órdening Zuid-Nederland, drs. J. J P. M. Thonissen, za gen ruime mogelijkheden voor samenwerking tussen gemeenten en de provincie als het gaat om de handha ving van de regels die in de bestemmingsplannen bui tengebied zijn opgenomen. Want daar wil het nogal eens aan schorten, constateerde Thonissen. Hij deed de sug gestie die handhaving aan te pakken, samen met andere diensten die zich al met handhaving - wellicht op an dere terreinen bezighou den. Hij dacht aan politie, waterschappen, gemeenten, inspecties en de provincie. een van de vier windstreken, waaronder Rekreatiewerk Zuid Nederland. Affiniteit Eën van de taken van deze orga nisatie is het opleiden van jonge mensen tot recreatiewerkers. S. Minnes, directeur RZN: „In deze regio zijn dit jaar ongeveer 450 recreatiewerkers nodig, waar van er in Zeeland 250 ingezet zul len worden. We zoeken mensen van minimaal 18 jaar die kunnen samenwerken en affiniteit heb ben met het uitvoeren van acti- veiten Deze mensen worden niet in het diepe gegooid, maar krijgen een opleiding. Die be staat uit een cursusweekend en de praktijkperiode. Buitenland Minnes: „De basistraining vindt plaats in de regio. Na afloop ont vangen de deelnemers een certi ficaat waarmee men een jaar la ter in aanmerking kan komen voor de landelijke training voor een betaalde baan als recreatie leider. Veel mensen gebruiken deze opleiding als opstap naar recreatiewerk in het buiten land." RZN heeft contacten met organisaties die recreatiewer kers in het buitenland plaatsen. De doeltelling van RZN is 'een bijdrage leveren aan de kwali teit van het recreatieve pro duct'. „Veel toeristen komen voor de zon en de zee", aldus Minnes, „maar hebben er ook belang bij dat er iets te doen is. Naast het recreatiewerk op de campings of bungalowparken houden we ons bezig met projec ten. We zijn nu druk bezig met de organisatie van de Natuur- maand. Het organiseren van evenementen zit ook in ons pak ket. Vanuit onze doelstelling or ganiseren we activeiten in plaat sen als Vrouwenpolder en Valke- nisse om het imago van dergelij ke plaatsen te verbeteren. De sfepr wordt beter en als het ge zellig is op straat gaan jongeren er niet zo snel een puinhoop van maken." Afnemers Hoewel de subsidies teruglopen en daardoor de recreatiewerkers de afnemers meer geld gaan kos ten, ziet Minnes geen daling in het aantal aanvragen van re creatieteams. „We hebben dit jaar 80 aanvragen, tegen vorig jaar 82. Dat betekent dat we op dit moment nog 100 recreatie werkers kunnen gebruiken." Nadere informatie Recreatieroerk Zuid Nederland 040-2460027 Drs. S. Knigge bezocht Saba en Sint Maarten van onze verslaggever MIDDELBURG - „De Neder landse Antillen zouden ei genlijk gewoon een provincie van Nederland moeten wor den. We zouden er precies zo'n systeem als de Fransen met hun eilanden op na moe ten houden", provincie-amb tenaar dr. S. Knigge is al weer enige tijd terug van Sa ba en Sint Maarten. Hij was er om enkele adviserende rapporten uit te brengen. „Nederland kiest niet voor dat provinciesysteem zoals de Fransen, maar ik denk wel eens dat het misschien wel be ter zou zijn. Gewoon betalen uit het provinciefonds. Ik rea liseer me wel dat er verschrik kelijk veel aan vast zit en dat het Nederland meer geld zou kosten dan nu. Als je zoiets roept overzie je natuurlijk niet meteen de gevolgen, maar ik denk wel eens dat het wellicht toch beter zou zijn." Knigge was op Saba en Sint Maarten op verzoek van de stichting ABC-advies. Dat is een Nederlandse particuliere stichting die de Antillen een warm hart toedraagt en be staat van sponsors. Zij levert alleen aan overheden op de Antillen gratis advies als daar om gevraagd wordt. Zo is in het verleden al eens geadvi seerd over de dierentuin op CuraQao, de elektriciteits voorziening, het natuurbe houd en over de havens. Steeds als er een adviesaan vraag is, zoekt de stichting daar een of meer deskundigen voor die er vervolgens een rapport over schrijven. Advies Knigge was een week op Saba om te adviseren over de ge zondheidszorg op dat eiland en een week op Sint Maarten voor een financieel advies. Sa- .ba is een eilandje zo groot als Walcheren met 1700 inwo ners. De dokter op het eiland is tevens directeur van het zie kenhuis met 14 bedden waar van er 10 bezet zijn. Er is een bejaardenhuis met 20 bewo ners, dat het karakter heeft van een verpleeghuis. Dat is allemaal wel riant op een be volking van 1700 inwoners, maar ze kunnen het eiland niet zo snel af. Pas als er echt iets ernstigs is, bijvoorbeeld een flinke operatie, dan gaat de patient op het vliegtuig. Het advies van Knigge was al le voorzieningen op het ge bied van de gezondheidszorg in eén stichting onder te bren gen en die stichting op enige afstand van de overheid te la ten opereren. Opbouw Op Sint Maarten (37.000 inwo ners) was het probleem dat er van alles opgebouwd moet worden, maar dat het eiland zelf geen langlopende lenin gen op de kapitaalmarkt af mag sluiten. Knigge heeft ver schillende suggesties aan de hand gedaan en als belang rijkste advies voorgesteld om lease-overeenkomsten af te sluiten. Dat is een constructie die op de Antillen nog niet zo veel voorkomt. Knigge: „Het is allemaal niet zo bijzonder hoor wat ik heb gedaan. Ieder een die een beetje in de finan ciële wereld thuis is kan dat verzinnen. Nu is het voor het eiland alleen nog eens op een rijtje gezet en horen ze het eens van een ander." Knigge was eerst de finan ciële man van de provincie en zat vanuit die functie als ge delegeerd bestuurder in een aantal Zeeuwse organisaties op het gebied van de gezond heidszorg. Verder was hij op persoonlijke titel bestuurslid van de ziekenhuizen op Wal cheren. Tegenwoordig leidt hij de directie Welzijn. Econo mie. Bestuurszaken van de provincie. Vakantie Voor het twee weken durende bijbaantje heeft hij vakantie opgenomen. Dat gebeurde twee jaar geleden ook toen hij voor een soortgelijke klus naar Saba ging. Zijn vliegreis en verblijfskosten werden be taald en dat betekent dus dat je er geld op toelegt, consta teert hij. „Maar ik vind het erg leuk om zoiets te doen. Je kijkt eens wat verder dan de provinciegrenzen. Als je wil weten hoe goed wij het heb ben moetje af en toe eens naar een arm land gaan. Dan relati veer je de zaken thuis weer een beetje." van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Het kabinet wil bij Halsteren beginnen met de aanleg van de Zoomweg-Noord. Het verkeer teistert dit dorp zo erg dat een oostelijke rondweg daar hard nodig is. De rest van de autosnelweg A4 tussen Din- teloord en Bergen op Zoom wordt daarna aangelegd. Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat heeft dit nieuwe standpunt gisteren naai- de Tweede Kamer gestuurd. Aan vankelijk zag het kabinet een snelweg tussen Dinteloord en Bergen op Zoom niet zitten. Het vond een oostelijke omlegging bij Halsteren voldoende om de verkeersproblemen in het cen trum van dit dorp op te lossen. Een meerderheid in de Tweede Kamer nam in februari van dit jaar echter een WD/CDA-mot* aan waarin het kabinet wer verzocht om de Zoomweg-Noor: aan te leggen. Jorritsma kiest bij haar ontwe- [fl)i voor een A4-tracé varianten öj n?, leiden tot de kortst mogelijfc F verbinding. Haar voorkeur gar jdd uit van een weg die ten oosts ior van Dinteloord, Steenbergen e ikji Klutsdorp en Halsteren loopt Zij becijfert de aanleg van 4 g i Zoomweg-Noord op 340 miljoe örl gulden. In dat bedrag is ook n turi kening gehouden met kosten ooi zijn gemoeid met natuurhersto ion Natuur die aangetast wore -de door de aanleg, moet worden ge nb£ compenseerd. Mi Zeeland heeft altijd gehamerlsg£ op de aanleg van de Zoomweg ite Noord. Die kan de Zeeuwse danferi menroute ontlasten. !ka bot KAPELLE (ANP) - Het zaadbe- drijf Koninklijke Vanderllave Groep heeft als eerste onderne ming in Europa een nieuwe maïs-variant die door geneti sche modificatie resistent is ge maakt tegen een bepaalde on kruidverdelger, aangemeld voor toelating. Dat heeft de on derneming donderdag bekend gemaakt. Het nieuwe gewas komt uiterlijk in 1999 op de markt. „Wij hopen echter dat de keuring kan worden versneld zodat het product al in 1998 wordt toegelaten", aldus een woordvoerder van het bedrijf. Het officiële keuringsinstituut CPRO van het ministerie van Landbouw onderwerpt de nieuwe maïs momenteel aan praktijkproeven, meldt de zegs man. Die keuringen, die stan daard zijn voor alle nieuwe plan- tenrassen, duren in de regel drie jaar. VanderHave zelf heeft de nieuwe maïs-variant dit jaar in gezaaid op enkele demonstn mei tieakkers. Daarbij gaat het in to taal om 15 hectare. De herbicide resistente man lijkt sterk op de speciale soja planten die in de Verenigde Sto ten zijn ontwikkeld en ondertus sen ook al op commercièlt schaal zijn ingezaaid. In beid; gewassen gaat het om een resis tentie tegen de onkruidverde) ger glufosinaat, die onder m men Basta (soja) en Libert; (maïs) in de handel is. De introductie van herbicides te] resistente gewassen stuitte 4 |n(j afgelopen jaren op forse kritiek p van milieu-organisaties. Zij vre zen dat de nieuwe technologk uiteindelijk zal leiden tot ea j groter gebruik van gif en daar- n mee vervuiling van het milieu 1£ Voorstander? van de nieuK technologie betogen echter da glufosinaat een relatief milieu- ,n vriendelijk middel is. van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Koninklijke Vereniging van Marineofficie ren (KVMO) heeft het vertrou wen opgezegd in voorzitter N. Stuiver van de Sector Defensie in de Centrale voor Middelbare en Hogere Functionarissen (CMHF). Volgens KVMO-voor- zitter T. Steenbeek heeft Stui ver buiten CMHF-verband nieuwe samenwerking gezocht. Bovendien zou Stuiver zich niet willen houden aan een afspraak uit het verleden om jaarlijks het voorzitterschap van de Sec tor te wisselen. De KVMO heeft onder meer een afdeling in Zee land. Stuiver wil alleen kwijt 'dat de wonden vrij diep zitten' en dat voor zijn club, de Nederlandse Officieren Vereniging (NOV), de tijd is aangebroken om zich ver der te oriënteren. Hij ontkent met klem dat de NOV buiten CMHF-verband een nieuwe sa menwerkingsvorm zoekt, zoals Steenbeek suggereert in het voorwoord van het Marineblad dat deze week is verschenen. Het hoofdbestuur van de KVMO heeft staatssecretaris Meijling van Defensie laten weten dat Stuiver niet langer bevoegd is om de marineofficieren te verte genwoordigen. Het overleg met de staatssecre taris is sinds drie jaar georgani seerd in vier Centrales, waaron der de CMHF. Bij de CMHF zijn onder meer vier officieren veren} gingen aangesloten. De NOV waarvan Stuiver voorzitter is. u met 6500 leden de grootste. Dt M KVMO telt ruim 5300 leden. Afspraak js Volgens KVMO-voorzittfl M Steenbeek kwam de NOV eitë 1993 terug op de afspraak oe jaarlijks het voorzitterschap va de Sector te laten rouleren. Ee later onafhankelijk advies ore dezelfde kwestie zou door NOV op andere gronden zijn a'- gewezen. In februari jongstlede:e 11 kwam de 'gedoogsituatie' ron: het voorzitterschap echter sten onder druk te staan toen bleeif dat de NOV sinds december vi rig jaar overleg voerde voor #1 menwerking met drie anden W verenigingen. Daarbij zou het gaan om de gemene Federatie Militair Pff soneel (AFMP), de Belangenver eniging van Militairen (VBMie de Marechausseeverenigin; (MV). De gesprekken zoude overigens niet tot een nieuwe# menwerkingsvorm hebben ge leid. Het hoofdbestuur van de KVMC heeft in maart aangedrongen? een 'onmiddellijk en vrijwillif terugtreden van Stuiver als s£ torvoorzitter. Volgens de mar neofficieren moet er een om- hankelijke interim-voorzit komen, die tot taak krijgt de ve houdingen weer werkbaar maken. van onze vei VLISSINGEN - Vijf Zeeuwse Wereldwinkels voeren zaterdag 11 mei een actiedag om de aan dacht te vestigen op het thema Eerlijke handel met Afrika. In Goes, Kapelle, Serooskerke, Terneuzen Oostburg en Tholen wordt op verschillende manie ren de aandacht gevestigd op de producten van het continent. De Wereldwinkels in Kapelle, Serooskerke. Terneuzen en Oostburg doen daarnaast mee aan de fax-actie, waarbij klan ten een petitie ten behoeve van de Afrikaanse handel aan het Europarlement kunnen verzen den. De faxen worden zaterdag avond in Brussel overhandigd aan een delegatie Europarle mentariërs. Het lijstje eisen dat de Wereld winkels neerleggen bij het Euro parlement in Brussel komt neer op de beëindiging van koloniale verhoudingen tussen de Euro pese en Afrikaanse markt. Be tere en stabiele prijzen voor de Afrikaanse exportprodukten (n| «ld ■i opdat het continent voldoend: -Dl middelen voor de eigen ontwik keling kan opbouwen. Europes steun in de vorm van diversifies tieprogramma's om de Aft> kaanse economie, nu voorname lijk eenvoudig leverancier va; grondstoffen, door middel va: kleinschalige landbouw en eigS industrie de eigen markt te kue nen laten bedienen. Opheffim van de handelsongelijkheid W* sen Europa en Afrika, volledig: toegang voor Afrikaanse prodë centen op de Westeuroi markt en beëindiging van d( Europa gesubsidiëerde dum| ping op de Afrikaanse markt. De Wereldwinkel Serooskerk: (W) houdt zaterdag een work' shop Afrikaanse kettingen nfr ken. Op Tholen krijgen de le&' j lingen van Montessorischool Kraal zaterdagochtend een Aft kaans ontbijt aangeboden nid zoveel mogelijk producten uit* Wereldwinkel Tholen. Het om bijt vindt mede plaats vanwege het tienjarig bestaan van Montessorischool. tol iks

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 12