Meer dan een zomers ongemak Nederlands: leuk en verwarrend Eis 10 maanden wegens ontucht met kleinkind Weinig moeite Opgelucht zeeland vrijdag io mei 1996 JILSANDER Knuffelbeer aan het roer GOES - De bemanning van een politieboot op de Schelde- Rijnverbinding keek vreemd op toen zij twee gekoppeld varen de schepen wilde controleren Van een afstand probeerden de politiemannen met verrekijker naam of registratienummer van de schepen te ontwaren. Daarbij viel de blik van de poluié- man op het stuurhuis, waar zich een buitenmodel schipper leek te bevinden. De stuurstoel bleek bij nader inzien ingenomen door een uit de kluiten gewassen knuffelbeer. De echte schip1" per had ..zich even laten vervangen", zo gaf hij - lachend- toe- Die vervanging leverde hem een proces-verbaal op. Nieuwe voorzitters landbouwclub DEVENTER - De gefuseerde landbouworganisatie LTO Mi - dOosfrZMO krijgt Ben van het Erve <52) als nieuwe voorzitter. Z Hij is nu de eerste man van LTO MidOost. Tweede voorzitter wordt Hans van Leeuwen <61 nu voorzitter van de landbouw organisatie ZMO. De nieuwe voorzitters krijgen tot uiterlijk X" januari 1998. als de fusie van LTO MidOost en ZMO een feit is.^ mandaat. Daarna treedt een gekozen voorzitter aan. De dagelijks leiding van de nieuwe organisatie berust bij Jan; Oggel (49) die algemeen secretaris wordt Zijn plaatsvervanger- is Henk Robben <43) en de derde man in de directie is Rene! Albers (511. Het hoofdkantoor van LTO MidOost'ZMO komt in; Deventer De nieuwe organisatie heeft tevens locaties in Goes. Waalwijk. De Bilt. Wageningen en Zelhem Voorbeeldige weggebruikers SLUIS - De Rijkswacht, de Brigade Knokke-Heist en het Zeeuws-Vlaams team van Veilig Verkeer Nederland hebben woensdagavond een grote verkeerscontrole op de Rondweg in Sluis gehouden Opmerkelijk was dat van de 135 gecontroleer de voertuigen er slechts enkele in overtreding waren. Geen enkele bestuurder had te veel gedronken en slechts drie automobilisten gebruikten geen gordel. Verder had één be stuurder een klein kind in de auto zonder zitje. Ook reed één bestuurder met een gladde band onder zijn personenauto Boeren-opvolgers te zwaar belast DEN HAAG - Het GPV vraagt staatssecretaris Vermeend van; Financién een gunstige belastingregeling te maken voor kin deren die de agrarische bv van hun ouders overnemen. Bij de overdracht van boerenbedrijven die een bv zijn. moeten; de kinderen nu fiscaal het volle pond betalen Voor bijvoor beeld de overname van melk- en mestquota zijn de zonen ofi dochters al de marktwaarde kwijt. ..Daar komt nog eens belas-; ting bovenop Dat is niet het geval als het boerenbedrijf geen- bv is. Dan kunnen melk- en mestquota gewoon worden overge-l dragen. Alleen bij een bv worden die vertaald in geld", legt een- medewerker van het GPV uit. Volgens boerenorganisatie ZMO komen dergelijke bv's in Zee-' land weinig voor en zijn agrarische ondernemingen veelal maatschappen Werkstraf na ontucht met dochter MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 55-ja- rige man uit Krabbendijke veroordeeld tot 180 uur dienstverle ning voor ontucht met zijn dochter van haar vierde tot haar dertiende jaar. De nu 25-jange vrouw deed in 1994 aangifte. De man werd alleen vervolgd voor wat hij in de jaren 1982 tot en met 1984 met het kind heeft gedaan. De rest is verjaard. Het meisje maakte op haar veertiende jaar een eind aan het mis-' bruik door zich hevig te verzetten toen de man gemeenschap met haar wilde hebben Er was een jaar gevangenisstraf waar van de helft voorwaardelijk geeist. van een medewerkster MIDDELBURG - Officier van justitie mr. M. van Nooijen heeft donderdag voor de Mid delburgse rechtbank tegen een 69-jarige man uit Zierikz.ee vijf tien maanden gevangenisstraf waarvan vijf maanden voor waardelijk geeist voor ontucht met het kleinkind van zijn tweede echtgenote. Dat zou ge beurd zijn van juli 1992 tot in december vorig jaar, toen de oma de man betrapte toen hij het meisje onzedelijk betastte. Volgens de Zierikzeeènaar was het hooguit zes keer gebeurd. Het meisje had verteld dat het misbruik op haar vijfde of zesde jaar was begonnen. „Opa zei steeds dat ik er niks van mocht zeggen", zei het kind in de spe- Nieuwe afdeling VVD Middelburg heeft bestuur MIDDELBURG - Tijdens de eerste algemene ledenvergade ring van de nieuwe VVD-afde- ling Middelburg - ontstaan door samenvoeging van de vroegere afdelingen Middel burg en Arnemuiden - is het eer der gevormde interim-bestuur tot defintief bestuur gekozen. Met deze verkiezing is uivoering gegeven aan de wens van de oude afdelingen dat Arnemui den. onder meer met het oog op de komende gemeenteraadsver kiezingen. met twee personen in het bestuur vertegenwoordigd zou zijn. De Arnemuidse verte genwoordigers in het bestuur zijn mevrouw A d'Huy-den En gelsen en de heer P. A Janse. Het bestuur bestaat verder uit A.H. Slik (voorzitten. C. W. Zuidema-Swint. M. M C. van de Kraats. A.P. van Kessel en A A Zonnevylle. Met de vorming van de nieuwe VVD-afdeling loopt de partij vooruit op de komende gemeentelijke herindeling van Walcheren, waarbij Arnemuiden bij Middelburg wordt gevoegd. Auto beschadigd door onbekende HULST - Een 45-jarige man uit Hoek heeft aangifte gedaan van doorrijding. Hij had zijn wagen woensdagavond onbeschadigd geparkeerd op de Grote Markt in Hulst. Toen hij omstreeks 22.45 uur weer bij zijn auto terug keerde was het voertuig aan de linkerkant behoorlijk bescha digd. Volgens hem moet dat ver oorzaakt zijn door een andere auto. waarvan de bestuurder is doorgereden ciale verhoorstudio waarin jon ge kinderen spelenderwijs hun verhaal aan de politie vertellen. De man zei dat het altijd gebeur de als hij wat borreltjes had ge dronken. Hij kwam in conflict met zijn geweten omdat hij heel goed wist. dat het niet kon wat hij deed. „Het kind wist wel van wanten", voerde hij als verontschuldiging aan. daarmee doelend op de in zijn ogen losse zeden in het gezin van het meisje. „Zij bood zichzelf aan", meende hij Opgestookt Volgens hem was het kind opge stookt door volwassenen Hij verklaarde dat het nooit meer zou gebeuren: „Ik wist dat ik fout was en ermee moest stop pen." De man bood een vergoe ding van 5000 gulden aan. hoe wel hij meende dat het meisje geen schade had opgelopen doof zijn toedoen. Advocaat mr. E. G. M. Smit vroeg geen celstraf op te leggerï in verband met de slechte condi; tie van zijn cliént. Hij wees op dé grote verdiensten die de man in vroeger jaren voor de Zierik- zeese gemeenschap heeft gehad! van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt j VLISSINGEN - De zomer is in aan tocht en, eerlijk is eerlijk, gedurende die lange winter hebben we het alle maal een beetje geïdealiseerd. Nu de zon alles wat koud was weer op warmt. zijn al een paar van die zo- merse ongemakken opgedoken. De strenge winter heeft kennelijk het 1 vliegenbestand niet kunnen decime ren en er zijn zelfs al zoemende en ste kende muggen gesignaleerd. Da's waar ook: bij de zomer horen, behal ve zon, zwemmen en buiten eten, ook vliegenmeppers, mierenlokdozen, stinkende middelen om insecten van r I het lijf te houden en zalfjes voor als dat niet gelukt is. Sinds een kleine twintig jaar hebben we er een belager bij: de teek. Niet dat I dit onbeschofte, bloedzuigende spin netje vóór 1980 niet bestond, maar we I weten pas sindsdien hoezeer we hem ~1 moeten duchten. De teek. voorheen gewoon een vervelende bijter, is gei- j dentificeerd als de overbrenger van nde bacterie borrelia burgdorferi, die bij mensen de ziekte van Lyme ver- oorzaakt. Een besmette teek die niet - op tijd. binnen 24 uur. wordt verwij derd en waarop verder geen acht wordt geslagen, kan ernstige ver moeidheid. hartritmestoornissen, ge- wrichtsontstekingen en een uiteenlo pende reeks van neurologische aan doeningen tot gevolg hebben. Omgeving Midden jaren zeventig viel het een on derwijzeres in Lyme, in de Ameri kaanse staat Connecticut, op dat zo veel kinderen in haai- klas aan ge wrichtsontstekingen leden. De aan doening moest, zo concludeerde de schooljuf terecht, iets met de omge ving te maken hebben. Ze bewoog he mel en aarde om een onderzoek voor elkaar te krijgen, waaruit bleek dat de klachten waren veroorzaakt door een bacterie die via een tekenbeet in het bloed terecht was gekomen. Het ziek tebeeld. dat in Europa wel degelijk bekend was maar nooit in verband was gebracht met een bacteriéle be smetting. laat staan met teken, had vanaf die tijd een naam: Lyme-ziekte. Niet lang daarna werd de verantwoor delijk bacterie geïsoleerd en ook de behandeling was een fluitje van een cent. Met antibiotica legt ook deze bacterie het loodje. Maar om. afdoende behandeld te wor den. moetje wel weten datje de Lyme- ziekte hebt, en daar zit 'm de moeilijk heid. De eerste tekenen van de aan doening worden al snel afgedaan als een zomers ongemak. Weliswaar ver oorzaken niet alle tekenbeten Lyme- ziekte maar onderzoekers gaan ervan Een teek verankert zich met een spe ciale zuigmond in de huid van grote zoogdieren, vee. honden, katten en mensen, met als enige doel bloed te verzamelen voor de productie van 30.000 tekeneieren. Een groot deel van die eieren verandert na een poos je, als ze afkomstig zijn van een be smette teek, in besmette larven die na een bloedmaaltijd bij kleine zoogdie ren of vogels, weer in besmette nym- fen veranderen. Ook de nymf zoekt een gastheer alvorens een teek te wor den om de cyclus rond te maken. In alle levensstadia zijn teken in staat gedurende lange tijd te hongeren voordat ze een geschikte gastheer te pakken hebben. Op grassen, planten en in struiken wachten ze geduldig tot er iets warmbloedigs langskomt, om zich vervolgens te laten vallen. Alleen volwassen vrouwtjesteken brengen Lyme-ziekte over op hun gastheren, maar daar hebben ze wel foto Ruben Oreel even tijd voor nodig. Wie door een teek gebeten wordt, moet zorgen dat het hele beestje binnen 24 uur. voor dat hij zich helemaal vol bloed heeft gezogen, verwijderd wordt. Oude huismiddeltjes als aceton. alcohol en olie, zijn niet aan te bevelen omdat de teek daardoor slechts verdoofd wordt en omdat het risico bestaat dat de kop in de huid blijft zitten. Een bran dende sigaret, tegen het lijf gedrukt, dwingt het spinnetje tot loslaten en is daarom een betere methode. De Stichting Samenwerkende Artsen en Adviesorganisaties in de Gezond heidszorg (SAAG) in Koog aan de Zaan, brengt sinds kort een appa raatje op de markt waarmee teken ge makkelijk, met kop en al. kunnen worden verwijderd: de teek it easy tick-remover. Het apparaatje, dat tot nu toe door huisartsen werd gebruikt, is gemakkelijk te hanteren en kan voor 16 gulden deel uitmaken van de vakantie-verbandtrommel. worden gekwalificeerd als een examen van gemiddeld niveau. Over de inhoud van de twee teksten liepen de meningen uiteen. 'Obligaat, het gaat al tijd over dezelfde sociale pro blemen', oordeelde Gijs Nachtegaal uit Middelburg. Zijn schoolgenoot Jan Dirk Si- monse uit Meliskerke vond de tekst over het vuile werk van de verzorgingsstaat 'wel leuk'. Economie Van de ruim 1.200 Zeeuwse vwo- kandidaten traden er 's mid dags 768 aan voor het econo mie-examen: vijf opgaven, sa men goed voor 35 vragen. ..Er zaten een paar lastige din getjes in, maar verder was het goed te doen", meldde Hans van Vlaanderen 19) uit Koude- kerke. Zijn leraar kon dat be vestigen: 'een mooi examentje, vrijwel alle belangrijke onder werpen kwamen aan bod'. Hans had nog de meeste moeite met de opdracht een ex ploitatie-opzet te maken voor het 'theaterbureau Het Fan toom'. Lastig was ook een re ken-vraag over de effecten van rijksmaatregelen ter verklei ning van het financieringste kort. Voor de havo stond gisteren ook tekenea'handvaardigheid op het programma. Beide vak ken mogen zich in een groeien de belangstelling verheugen. Van de 1.957 Zeeuwse havo kandidaten traden er 187 aan voor tekenen, en 96 voor handvaardigheid, nog niet veel. maar wel weer 26 tot 36 procent meer dan vorig jaar. Ze kregen pittige vragen te ver werken over kunstgeschiede nis en kunstbeschouwing. Zo moesten ze overeenkomsten en verschillen onder woorden brengen tussen werk van Jan Toorop en Keith Haring. Vol gens de Hulster R Verhelst eis ten de vragen veel inzicht en kennis. De teek heeft bloed van zoogdieren nodig om zich voort te planten. draad in de tekst lag voor het oprapen: omwille van 'onze na tionale mythe van tolerantie en democratie', zo luidde het betoog, doen media de waar heid geweld aan. Sylvia kon zich goed in die redenering vin den. „Bij maatschappijleer hebben we het er onlangs nog over gehad." De twee Nederlandse teksten die de havo-kandidaten voor geschoteld kregen oogstten minder lof. Het ging om artike len uit opiniebladen. „Pittig", zo omschreef Mirjam Hofman van de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren de vra gen die er over werden gesteld. „Je begreep soms niet echt waar ze naartoe wilden.." Een vraag, handelend over de onbe dwingbare neiging van Neder landers 'om elke grandeur in heden en verleden te ontken nen' bracht haar zelfs even da nig in verwarring. Er werden drie alinea's genoemd waarin naar een zin moest worden ge zocht, maar de derde alinea bleek nergens te vinden 'Een notoire fout in de opgave, schandalig", concludeerde do cent C. Kisjes. Gelukkig wist Mirjam het gevraagde zinnetje toch goed te vinden. Maar dat gold lang niet voor alle havo kandidaten. De kwestie lever de de klachtenlijn van het Lan delijk Aktie Komitee Scholie ren een regen van telefoontjes op. Mirjam kon zich er niet bij zonder druk over maken. Al met al kon ze tevreden zijn. „Blij dat het niet over politiek ging." Het foutje even latend voor wat het was, kon havo-Nederlands De tekst van het vwo-examen Nederlands bracht Zeeuws 'pseudo-nieuws' op het netvlies: een vrouwelijke minister die, omringd dooi provinciale autoriteiten, een helse storm trotseert foto Willem Mieras uit dat dertig procent van de teken in Nederland besmet is met de bacterie. Wie door een tekenbeet besmet is met de bacterie die Lyme veroorzaakt, krijgt in alle gevallen kort na de beet een rode vlek, die zich uitbreidt en la ter vanuit het centrum weer naar de normale huidskleur verkleurt. Griepje Kortere of langere tijd na de beet tre den bij Lyme-patiénten griepachtige verschijnselen op. Vermoeidheid, keelpijn, koorts en hoofdpijn. Omdat die verschijnselen vaak pas beginnen of voortduren nadat de huidverkleu ring verdwenen is, bestaat het gevaar dat ze niet met een tekenbeet in ver band worden gebracht, maar gewoon worden aangezien voor een griepje. Ook de meer ernstige gevolgen van een besmetting - hersenvliesontste king, gewrichtsontsteking, ontstekin gen in het hart en afwijkingen in het ruggemerg - kunnen jaren sluimeren van onze verslaggever Om onze nationale mythe van tolerantie en democratie in stand te houden vervalsen de media de waarheid. „Een zeer herken baar verhaal. Je hoeft maar een krant open te slaan, en het wordt door de actualiteit bevestigd." Davy Thielens (18) uit Hulst was donderdag goed te spreken over de tekst over 'het taboe op de waarheid' waarmee het vwo-examen een aanvang nam. Om te laten zien dat ze hun Nederlands goed beheersen, moesten de kandidaten de tekst, samenvatten. Dat kostte Davy, leerling van het Reynaert College in Hulst, weinig moeite. 'Een helder verhaal, interessant, en nog leuk ook'. Hij ziet de tekst door de actualiteit bevestigd: „Nu de IRT-affaire wordt afgerond, blijkt niemand verantwoordelijk. Men verschuilt zich achter een collectief falen." Nu nog hopen dat hij zich ook zo ge makkelijk kan inleven in de onderwerpen voor het opstel dat de VWo-ers op 21 mei moeten maken. Davy Thielens „Ik ben altijd een beetje bang voor economie. Maar zenuwach tig? Nou nee. Ik dacht: ik zie wel wat er op me af komt. Zo vlak voor het examen kun je er toch niets meer aan doen." Tamelijk laconiek stapte Arlette Wisse (18) uit Sint Laurens donderdag middag het gymnastieklokaal van de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren binnen om aan het vwo-examen economie te beginnen. „Maar als je daar dan ineens met de opgaven voor je zit. kijkje er toch even tegenop.' Een kleine drie uur kwam ze gerustgesteld de zaal uit. „Achteraf', lacht ze opgelucht, „is het reuze meegevallen." Zeker weten doe je het natuurlijk nooit, maar ze durft er van uit te gaan dat die 5.8 van het schoolonderzoek, in ieder geval een zesje wordt. Als het ko mende dinsdag, wanneer geschiedenis op het programma staat, ook zo gaat. kan ze al zo'n beetje op een mooie cijferlijst gaan ho pen. Arlette Wisse VLISSINGEN - „De betere pr- functionaris schept het liefst zelf zijn nieuwsfeiten. Hij in strueert bijvoorbeeld een Mi nister van Waterstaat om met haar lieslaarzen midden in een stormnacht op een bedreigde zeedijk te gaan staan." Dit ci taat uit de Nederlandse tekst waarmee het eindexamen vwo donderdagochtend een aan vang nam, bracht bij welinge lichte kandidaten een beeld uit Zeeland op het netvlies: minister Maij-Weggen, het noodweer van februari 1990 trotserend, om op een bescha digd stuk zeewering voor foto grafen te poseren. „Want als alle mensen in Zeeland 's nachts werken, waarom de mi nister dan niet", schreef de krant eronder. Publicist Geert Mak verwerkte de gebeurtenis in een lezing voor de Stichting Literaire Ac tiviteiten Amsterdam. Hij noemde het een fraai voorbeeld van pseudo-nieuws waarmee hoogwaardigheidsbekleders hun imago proberen te polij sten. De examenkandidaten moesten de tekst van de lezing zo handzaam mogelijk samen vatten. ..Een leuke klus", oordeelde menig vwo-er. ,,'t Is niet iets waar je voor kunt leren, maar ik denk dat het me redelijk goed gelukt is", oordeelde Syl via Hoefnagels van het Rey naert College in Hulst. De rode alvorens zich te manifesteren. Het vermoeden bestaat dat veel gevallen van Lyme met antibiotica zijn gene zen, zonder dat ooit de diagnose is ge steld. Het gevaar is echter levens groot dat de ziekte onherstelbare schade aan gewrichten en het hart te weeg brengt. Voorkomen is, zeker in dit geval, beter dan genezen, maar hoe voorkom je besmetting?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 11