Oorlogsmisdadigers opgepakt s Kwart Franse 12-jarigen kan nauwelijks lezen of rekenen PZC Jan Stins Britse BSE-slacht gestart Doden bij verkiezingen India Claes nam volgens kroongetuige geen steekpenningen aan Vluchtelingen W erk Europa voert te restrictief beleid OESO: Duitsland en Frankrijk voldoen niet aan EMU-eisen buitenland Bosnië geeft als eerste gehoor aan arrestatieverzoek Tribunaal oerengezin beter bij kas dan doorsnee-huishouden Reparateur en restaurateur van klokken en horloges. 5 v style<£bèauty VRIJDAG 3 MEI 1996 5 mfDEN HAAG (ANP/RTR/AFP) - f lfflet Joegoslavië-Tribunaal in )detDen Haag heeft gisteren be- fiJkendgemaakt dal in de Bosni- tigbehe hoofdstad Sarajevo twee ac/ilvan oorlogsmisdaden verdach- deric moslims zijn gearresteerd. ,Hel gaat om de 31-jarige Hazim 'Delic en de 23-jarige Esad Land- ■zo. Volgens de woordvoerder van het tribunaal. Christian r ciichartier, draagt Bosnië het (tweetal binnenkort over aan 1 ijijhet tribunaal. 3 afeet is de eerste keer dat een van 5 iSJde republieken in het voorma- 3 ïffljge Joegoslavië gehoor heeft ge- (Jeven aan een arrestatieverzoek 3 '"'van het tribunaal, aldus Char- tier. Het tribunaal verdenkt De- lic en Landzo van het martelen en vermoorden van Servische gevangenen in het kamp Cele- bici in de zomer van 1992. Het hof vroeg op 21 maart van dit jaar om de arrestatie van het tweetal en van twee andere ver dachten, Zdravko Mucic en Zej- nil Delalic. Laatstgenoemde werd in maart in München ge pakt. Het hof verdenkt hem van misdaden in Celebici, waar hij militair commandant was. Duitsland zal hem binnenkort naar verwachting aan het tribu naal overdragen. De Kroaat Zdravko Mucic is in Wenen gearresteerd en is op 9 ïfl BRUSSEL (ANP) - In Neder- Iland had een boerengezin tot voor kort aanzienlijk meer geld r ccte besteden dan het gemiddelde huishouden. Het besteedbaar l ^inkomen van het agrarische ge- J nzin lag in 1991 bijna drie keer j ^hoger dan het inkomen van het 3 [/doorsnee-huishouden. 3 ïaDat blijkt uit cijfers van Euros- 3 ïójtat, het Europees bureau voor de f cijstatistiek. In 1991 lag het be- jsteedbaar inkomen van het ge- l ^middelde boerenhuishouden op j 2|l27.461 gulden. Het Nederlandse 3 Jloorsnee-gezin had 45.383 gul- lilden te verteren. ïijvolgens Eurostat blijkt uit de lijcijfers over 1988 tot en met 1991 dat de Nederlandse boer tot de categorie hoge inkomens be- (Advertentie) Damplein 7 Middelburg, 0118-636635 Voor mensen die vakwerk kunnen waarderen flir- ran onze correspondent 'aul Koopman Qid ^BRUSSEL - Ex-NAVO-chefUil- egjlj" Claes kan weer iets geruster slapen. De kroongetuige in het Jr onderzoek naar het aannemen bejvan steekpenningen in de Agus- :a-affaire, heeft gisteren een voor Claes belangrijke ontlas tende verklaring afgelegd, 'oor de Luikse onderzoeksrech- ;r Veronique Ancia bestreed de ^voormalige president-directeur 'an Agusta, de Italiaan Rafaelo neti, dat hij begin 1989 een ont- ioeting heeft gehad met Claes >m over de 'afwikkeling' van een ielangrijke defensie-order te spreken. SÜehaene krijgt hertrouwen BRUSSEL (ANP! - Een meer- derheid van de Belgische Ka- pier van Volksvertegenwoordi gers heeft donderdag haar ver trouwen bevestigd in de rege- 4jing-Dehaene. Dat betekent dat ;pe premier zelf een omvangrijk jPanenplan kan uitvoeren als de jociale partners daarover op jkorte termijn geen akkoord be luiken. pehaene vroeg de Kamer dins dag om het vertrouwen in zijn re- ,phng opnieuw uit te spreken. 3 april aan het tribunaal overge dragen. Het hof beschuldigt hem van veertien moorden. De nu in Sarajevo opgepakte Delic was de plaatsvervanger van Mucic en zou vier mensen hebben vermoord. Het tribunaal legt Landzo. een commandant van een ander kamp, vijf moor den ten laste. Het Joegoslavië-Tribunaal heeft 57 verdachten aangeklaagd: 46 Serviërs, acht Kroaten en drie moslims. Drie verdachten zitten vast in Den Haag: de Bosnische Serviër Dusan Tadic en twee Bosnische Kroaten, generaal Ti- homir Blaskic en Mucic. Het proces tegen Tadic begint dins dag. Vrijgelaten Gisteren werd ook bekend dat de Bosnische Serviers vier Bos nische Kroaten, die in de hoofd stad van Bosnisch Servië Pale vastzaten, hebben vrijgelaten. Dit gebeurde op aanraden van het Joegoslavië-Tribunaal. zo liet Dragan Bulajic van de Bos- nisch-Servische commissie voor gevangenenruil weten. De vier kwamen op vrije voeten nadat het Tribunaal de Bosni sche Serviërs had duidelijk ge maakt niet van plan te zijn tot vervolging over te gaan. De oor logspartijen in Bosnië spraken eerder al af verdachten vrij te la ten als het Tribunaal geen aan leiding voor een zaak in Den Haag ziet. De vier Kroaten maakten deel uit van een groep van zeventien gevangenen. Het viertal is nu naar Sarajevo overgebracht. 'Volgens woordvoerder Bulajic van de Bosnische Serviërs be wijst Pale met de vrijlating van de Kroaten „onze bereidheid met de internationale gemeen schap samen te werken. Maar wij beschuldigen dit viertal nog steeds van oorlogsmisdaden". Woensdag lieten de Serviërs ook twee moslims uit de gevangenis van Pale gaan. Daar zitten nog elf krijgsgevangenen vast, aldus het Internationaal Comité van het Rode Kruis. hoort. Ook Europees gezien zit het Nederlandse boerenhuis- houden goed bij kas. In de mees te landen ligt het besteedbaar inkomen van boeren en burgers ongeveer gelijk. Uitschieters zijn het Deense en Luxemburgse boerengezin. Die hadden in 1991 ruim anderhalf keer zoveel te be steden als het gemiddelde huis houden in hun land. De Neder landse agrariërs steken daar echter met kop en schouders bo venuit. Overigens dient te worden aan getekend dat het gemiddelde agrarisch inkomen in Nederland sinds 1991 sterk is gedaald. Eu rostat beschikt echter niet over cijfers die een recentere vergelij king mogelijk maken. Veeboer Andy Wilson kijkt naar een van zijn prijswinnende runderen op de landbouwtentoonstelling in Ayr. Ook hij zal waar schijnlijk een deel van zijn koeien naar het slachthuis moeten sturen, mogelijk zelfs bekroonde exemplaren. foto lan Walde/RTR LONDEN (AP) - In Groot-Brittannie is donderdag officieel de slacht begonnen van duizenden koeien die mogelijk be smet zijn met de gekke-koeienziekte BSE. Maar het zal volgens ongeduldige boeren en slachthuiseigenaren door bu reaucratische rompslomp nog wel tot volgende week duren voordat men in de slachthuizen daadwerkelijk aan het werk gaat. Een opsteker voor de Britse rund vleesin dustrie was de beslissing van de hambur gerketen Wimpy om over enkele dagen weer Brits rundvlees te serveren. Volgens een woordvoerster van Wimpy hadden „duizenden en duizenden" klanten daar in brieven om gevraagd De Britse rundvleesindustrie is zwaar ge troffen door de paniek die in maart uit brak toen de regering meldde dat BSE mogelijk een rol had gespeeld in een aan tal menselijke sterfgevallen door de ver wante ziekte van Creutzfeldt-Jakob. De onzekerheid deed de Europese Unie be sluiten een wereldwijd exportverbod voor Britse runderen en rundvleesproducten af te kondigen. In de hoop het verbod opge heven te krijgen heeft de Britse regering besloten duizenden runderen af te maken die met de ziekte besmet kunnen zijn. Vol gens critici is de slacht niet meer dan een gebaar waar iedere wetenschappelijke ba sis voor ontbreekt. Teti stond aan het hoofd van Agusta toen de Belgische over heid begin 1989 een miljardenor der plaatste voor de levering van Agusta-legerhelikopters. Om de order binnen te slepen, sluisde Agusta via een aparte BV circa 15 miljoen frank (825.000 gulden) door naar de kas van de regeren de Socialistische Partij. Brazilië leverde Teti woensdag op verzoek van de regering-De- haene aan België uit. Rechter Ancia. die de Agusta-affaire al zes jaar onderzoekt, heeft Teti onmiddellijk in zijn gevangenis cel opgezocht. Claes moest eind vorig jaar af treden als secretaris-generaal van de NAVO, na nieuwe aanwij zingen dat hij als voormalig mi nister van eonomische zken een belangrijke rol had gespeeld in de Agusta-affaire. De oud-directeur van Agusta- België, Baldini, had onder meer verklaard dat Claes op zondag 15 januari 1989 in Brussel een ge heime ontmoeting met Agusta- chef Teti had gehad. Claes ont kende zulks pertinent en houdt tot op de dag van vandaag zijn onschuld staande. Nu Teti eveneens ontkent met Claes gesproken te hebben, staat de oud NAVO-topman sterker in de rechtzaak die nog tegen hem en andere mede-ver dachten uit de socialistische partijtop moet dienen. Een gewapende agent staat op wacht in een dorp in Bihar om Indiase stemmers te beschermen. foto Sunil Malhotra/RTR NEW DELHI (AP) - In India zijn donderdag minstens acht doden gevallen als gevolg van verkiezingsgeweld. In de staat Bihar kwa men zeven mensen om hel leven tijdens vuurgevechten tussen riva liserende politieke bendes. In de staat Andhra Pradesh werd een politieman donderdag gedood bij de explosie van een landmijn. De autoriteiten beschuldigen de Volksoorlogsgroep van de aanslag. De marxistische organisatie, die landloze boeren zegt te vertegenwoordigen, heeft opgeroepen tot een verkiezingsboycot en heeft aangekondigd de stembusgang te zullen verstoren. Op donderdag kon bijna eenderde van alle kiesgerechtigden in India zijn stem uitbrengen. De verkiezingen, die zaterdag begonnen, wor den verspreid over een maand gehouden. Woensdag werden tienduizenden mensen opgepakt en tijdelijk op gesloten om geweldsuitbarstingen tijdens de verkiezingen te voor komen. van onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Een op de vier Fran se kinderen kan niet lezen of rekenen bij het verlaten van de basisschool. Dat blijkt uit een onderzoek waarvan het ministerie van onderwijs in Parijs donderdag de resulta ten publiceerde. Van alle scholieren die zich op de middelbare school melden (in Frankrijk een jaar eerder dan in Nederland), ontbeert 23,5 procent basiskennis van rekenen, zoals optellen, aftrek ken. delen en vermenigvuldi gen. Slechts 24 pet heeft vol gens de onderzoekers een gede gen kennis van dit vak. Bij 9 pet van de lagere-school- verlaters ontbreekt ook de ba siskennis van de taal. zoals het begrijpen van een eenvoudige tekst. Het alfabet, dat niet eens tot die basiskennis werd gere- kend, was te hoog gegrepen voor 35 pet. In opdracht van het ministerie werd ook het niveau onder zocht van kinderen in het eer ste jaar van de basisschool (in Nederland groep vier). Van hen kon 15 pet zelfs de eenvoudig ste woorden niet lezen en miste 17 pet de meest elementaire kennis van het rekenen. Slechts één op de tien kinderen kon een aftreksom maken. Normen Claude Thélot, hoofd van het onderzoeksbureau, verklaarde echter dat het gemiddelde ni veau de afgelopen decennia licht was gestegen. Tegenwoor dig verlaten nog maar 65.000 leerlingen hun school zonder diploma, zo sprak Thélot. In de jaren '70 was dat nog 225.000 per jaar. Critici wezen er echter op dat die stijging eerder het gevolg is van de sterk verlaagde eindex amennormen. Het percentage dat de middelbare school ver laat met een diploma, is geste gen van 71,9 in 1992 tot 75.0 vo rig jaar. Maar. zeggen de critici. het percentage studenten dat zonder diploma de universiteit verlaat beliep vorig jaar bijna 50 pet. Reden zou zijn dat de kennis van de eerstejaars te genwoordig te gebrekkig is. In een boek over het onderwijs omschreef Francois Bayrou, toen leider van de regerings partij UDF. deze gestage stij ging van het percentage gedi plomeerde middelbare-school- verlaters als 'bedrog'. Maar dat was voordat Bayrou zelf minis ter van onderwijs werd. Nu laat hij zich voorstaan op de geste gen kwaliteit van het Franse onderwijs. Bayrou werd echter begin dit jaar in verlegenheid gebracht door de uitkomst van een ver gelijkend onderzoek waartoe zijn eigen ministerie opdracht had gegeven. Zesduizend mid delbare scholieren werd ge vraagd opgaven te doen die leerlingen van dezelfde leeftijd in de jaren '20 ook waren voor gelegd. Het verschil in kennis was schokkend. In hun dictee maakten de hui dige leerlingen 2,5 maal zoveel fouten, in sommige rekenon- derdelen 2 maal zoveel De ken nis van grammatica was met sprongen verminderd. Eind vorig jaar wilde de Franse regering een vernedering voor komen door te elfder ure haar medewerking aan een rapport over analfabetisme van de OESO, de economische samen werkingsorganisatie van wes terse landen, in te trekken. Franse ambtenaren besteed den dagen om alle verwijzingen naar hun land uit het concept te schrappen, waarvan de in houd echter toch uitlekte. Blijkens de OESO-studie in ne gen lidstaten telt alleen Polen meer analfabeten dan Frank rijk. In Zweden, dat het best scoorde, had slechts 7.5 pro cent van de ondervraagden moeite met opdrachten als het lezen van een plattegrond In Frankrijk was dat 40 procent. Nederland kwam als tweede uit de bus. Café bloedbad Tasnianië gesloopt HOBART i RTR i - Broad Arrow Cafe, het cafetaria in Port Ar thur waar een geestelijk gestoorde man afgelopen zondag een bloedbad aanrichtte, wordt gesloopt. „We moeten opnieuw beginnen en het gebouw laten verdwij nen, omdat het anders blijft herinneren aan de verschrikkin gen van het weekeinde"zei premier Tony Rundie van het Zuid- Australische eiland Tasmanië Bij het bloedbad bij de toeristische trekpleister Port Arthur, een voormalige strafkolonie, vielen 35 doden en negentien ge wonden. De 28-jarige dader, die in het wilde weg was gaan schieten, werd gearresteerd toen hij probeerde te ontsnappen. Hij is afgelopen dinsdag officieel in staat van beschuldiging gesteld wegens moord. Nepal schoont Mount Everest KATHMANDU (RTRi - Vijftien Nepalese bergbeklimmers gaan volgende week met lege zakken de Mount. Everest op om de hoogste berg ter wereld schoon te maken De Nepalezen wil len in twee weken 1.500 kilo rommel verzamelen. Het betreft een gezamenlijke actie van de Nepalese vereniging van bergbe klimmers en de regering in Kathmandu. De top van de berg ligt 8.848 meter boven de zeespiegel. De expeditieleden zullen ook lijken van klimmers die de tocht naar de top niet hebben overleefd, naar beneden brengen. Fries en Nedersaksisch beschermd STRAATSBURG iAFPi - Nederland heeft gisteren het Euro pees handvest over de bescherming van regionale talen en ta len van minderheden geratificeerd Het handvest biedt bescherming aan minderheidstalen. Voor Nederland gaat het om het Fries en het Nedersaksisch. dat door een enkeling aan de Duitse grens wordt gesproken. Het handvest treedt overigens pas in werking als ten minste vijf landen het hebben geratificeerd Nederland is het vierde land. na Finland, Hongarije en Noorwe gen. Negen andere landen zijn ook van plan het handvest te ratificeren. Het garandeert onder meer de vrijheid van onder wijs in de eigen taal en beschermt tegen discriminatie van de „kleine" talen. Leger dreigt ontvoerders Irian Jaya JAKARTA (RTR/DPA) - Het Indonesische leger zinspeelt op een militaire actie om een einde te maken aan de nu al vier maanden durende gijzelingsactie door Papoea-rebellen. Er is een grens aan de terughoudendheid van het leger, zo verklaar de een militaire bevelhebber in Irian Jaya tegenover het pers bureau Antara gisteren. Tot dusver hebben de militairen steeds beklemtoond dat ze de voorkeur gaven aan overreding boven militaire actie tegen le den van de Beweging Vrij Papoea (OPM), die sinds 8 januari twee Nederlanders, vier Britten en vijf Indonesiërs vasthou den. Volgens het Rode Kruis maken de ontvoerde Nederlanders Mark van der Wal en de ruim zes maanden zwangere Martha Klein het naar omstandigheden goed. ZEIST (ANP) - In weerwil van de sterk stijgende wereldwijde vluchtelingencijfers, daalt het aantal asielaanvragen in de Eu ropese landen gestaag. Dat komt door het steeds restrictie vere asielbeleid van de landen van de Europese Unie. In 1992 bijvoorbeeld bedroeg het aan tal asielaanvragen bijna 693.000. Dat aantal daalde in 1994 tot bijna 319.000 om in 1995 verder te zakken naar ruim 283.000. Vluchtelingenwerk die deze cij fers gisteren bekendmaakte, spreekt van een zorgwekkende ontwikkeling. Vooral omdat het Europese beleid elders in de we reld in toenemende mate als voorbeeld zou gelden. Vluchtelingenwerk liet dit in Zeist weten, op de eerste dag van de vierdaagse ECRE-conferen- tie over het Europese vluchtelin genbeleid. ECRE is de Europese overkoepelende organisatie van vluchtelingenorganisaties Naast de vijftig organisaties lichten ook vertegenwoordigers uit het voormalige Joegoslavië in Zeist het vluchtelingenpro bleem in die regio toe. Een terughoudende asielpoli tiek wijst Vluchtelingenwerk van de hand. „Een goed asielbe leid is het sluitstuk van een in ternationaal georienteerd vluchtelingenbeleid Niet de vraag: „hoe welkom vluchtelin gen zijn" moet voorop staan, maar de vraag „waarom mensen hun land verlaten en of zij uit hoofde van die reden bescher ming behoeven", meent Vluch telingenwerk. Nederland moet samen met andere staten die verantwoordelijkheidnemen „en het beleid van de VN-vluch- telingenorganisatie UNHCR hoort daarbij als leidraad te die nen". PARIJS (KRF/AFP/DPA/ANP) - Duitsland en Frankrijk zullen volgend jaar niet aan alle voor waarden voor deelname aan de Economische en Monetaire Unie, de EMU, voldoen. De twee grootste economische machten van Europa kampen met een te groot tekort op hun begroting. Dat heeft de secretaris-generaal Jean-Claude Paye van de Orga nisatie van Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO), donderdagavond ge zegd. Een EMU zonder Duitsland en Frankrijk wordt ondenkbaar DAYS 3> 70 Tl d d tn 70 shows demonstraties unieke collecties..^ 3, 4, 5 mei Landlust Nieuwdorp w z ro 5 2 m geacht. Beide landen voldeden ook in 1995 niet aan alle vijf toe latingsvoorwaarden zoals die zijn neergelegd in het Verdrag van Maastricht, maar het jaar 1997 zal bepalend zijn. De resul taten van de lidstaten in dat jaar zullen aan het begin van 1998 worden bekeken. Aan de hand van deze beoordeling moet dui delijk zijn welke landen aan de EMU kunnen deelnemen De EMU moet in 1999 van start gaan. De gegevens waarop de OESO zich baseert, dateren van eind maart. De forse bezuinigings maatregelen voor volgend jaar die Bonn onlangs in het vooruit zicht stelde, zijn door de OESO- economen niet meegenomen in hun berekeningen. Ook Parijs buigt zich nog over plannen om de overheidsuitgaven volgend jaar terug te dringen. Duitsland en Frankrijk hebben altijd volgehouden op tijd aan de toelatingsvoorwaarden te voldoen „Zij moeten hun bezui nigingsplannen versterken", al dus Paye, willen ze de toela tingseis van een begrotingste kort van niet meer dan 3,0 pro cent halen. Groei De jongste ramingen waren don derdag op het hoofdkantoor van de OESO in Parijs onderwerp van gesprek tijdens een bijeen komst van het economisch be- leidscomité. Daarin stond de vraag centraal hoe overheden hun begrotingstekorten naar be neden kunnen brengen en tege lijkertijd geld kunnen vrijmaken om de economische groei te sti muleren. De OESO. een club van rijke in dustrielanden waartoe ook Ne derland behoort, staat in finan ciële kringen hoog aangeschre ven. Vooral de doorwrochte stu dies van complexe economische vraagstukken en de uitgebreide landenrapporten genieten een hoog aanzien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5