Studeren op gevoelsleven van koe PZC achtergrond Iedereen hetzelfde belastingtarief Werkende moeder besteedt per week 30 uur aan kroost het weer in zeeland en in europa TE HUUR Psycholoog Clive Phillips zat nachten in de stal snelheidscontrole economiewijzer Vandaag Een zwakke storing met neer slag behorend, bij een lagedruk gebied zuid van Zeeland trekt vandaag over de regio. Ook het lagedrukgebied trekt over de provincie naar Zziid-Scandina vië. Door de gevallen neerslag, als is het niet veel. is er in opkla ringen vannacht mist ontstaan en deze zal in de loop van de och tend verdwijnen. Maar het blijft een nevelige dag met veel bewol king en enkele buien. De tempe ratuur loopt op naar rond de 13 graden. Wanneer er regen valt, daalt het kioik naar 9 graden. De wind, eerst zwak en verander lijk, wordt geleidelijk noordoost en neemt toe naar matig 3 tot 4 Bft. Vanavond en vannacht is er eveneens veel bewolking met nog een enkele verdwaalde bui, vooral in Oost-Zeeland kan er weer mist ontstaan. Nautisch bericht Wind: geleidelijk noordoost 2 tot 4 Bft., zicht: matig tot slecht, temperatuur kustwater: 10 gra den, afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis, maximum golfhoogte monding Scheldes: omstreeks een halve meter. ZON EN MAAN 4 mei Zon op 06.04 onder 21.08 Maan op 22.25 onder 06.52 Vooruitzichten Voor het weekeinde: ook in het iveekeinde blijft lagedruk ons weer bepalen. Zaterdag kan er nog een enkele bui vallen, maar geleidelijk zal er meer zon zijn. De noordwesten wind is matig boven land en af en toe vrij krachtig aan zee. Het blijft koel met temperaturen overdag tin sen 11 en 13 graden. In het oo ten van Zeeland kunnen zich nachts enkele mistbanken vo\ men. De minimum temperatuu rond 4 graden. Voor maandag tot en met dins dag: aanhoudend koel weer mt temperaturen overdag van i tot 14 graden. Zonnige periode en geen neerslag. De wind tui sen noordoost en oost is matig tot 4 Bft., aan zee af en toe krach tig 5 Bft. Minima rond 5 graden 's Nachts kans op mist. Hoog water uur cm uur ci Donderdag 2 mei Vlissingen 1.57 215 14 17 2! Terneuzen 2.17 242 14.37 2) Bath 3.19 290 15.36 32 Roompot-buiten 1.55 155 14.15 li Zierikzee 330 145 15.55 lf Yerseke 3.35 152 16.00 11 Philipsdam-West 3.25 154 15 55 11 uur cm uur ct vrijdag 3 mei Vlissingen 2.33 236 14.56 25 Terneuzen 2,55 265 15.15 28 Bath 3.56 313 16.15 35 Roompot-buiten 2.30 174 14.50 IS Zierikzee 4.15 155 16.40 lï Yerseke 4.10 161 16.45 17 Philipsdam-West 3.55 162 16.15 11 1 Laag water uur cm uur ci Donderdag 2 mei Vlissingen 8.19 210 20.38 2(i Terneuzen 8.48 221 21.06 21 Bath 9.50 250 22.07 2i Roompot-buiten 8.10 157 20.30 11 Zierikzee 9.35 155 21.55 14 Yerseke 9.35 161 21.55 14 Philipsdam-West 9.35 164 21.55 Ij uur cm uur ci Vrijdag 3 mei Vlissingen 9.02 220 21.19 21 Terneuzen 9.30 231 21.48 22 Bath 10.36 258 22.53 24 Roompot-buiten 8.45 163 21.05 15 Zierikzee 10.10 156 22.30 14 Yerseke 10.15 162 22.35 15 Philipsdam-West 10.10 166 22.35 li Vooruitzichten door Pauline van de Ven Reist u met de auto of met de trein? Voor uw plezier oi naar uw werk? Hoe veel kilome ter is het naar uw werk? Gaat u naar huis om te lunchen? Reist u naar een zieke? Gebruikt u ook wel eens de fiets? Uw eigen fiets? Hebt u een regenpak? Nee, dit is niet een enquête van het NIPO naar het reisgedrag van de Nederlanders. Het is een greep uit de vragen die je moet beantwoorden voordat je je be lastingbiljet kunt invullen. In middels hebben we deze kruis wegstatie weer gepasseerd en kunnen we ons aan de vraag wij den wat er nou toch van de be loofde vereenvoudiging van ons belastingsysteem terecht is ge komen. Neem het woon-werkverkeer. Reis je minder dan 10 kilometer van huis naar werk, dan heb je geen aftrek. Daarboven zijn er voor elke 5 a 10 kilometer die je meer reist, in totaal 8 verschil lende bandbreedtes. Elke bandbreedte is weer onder verdeeld in 4 verschillende cate gorieën. Dat zijn dus in totaal 32 verschillende aftrekregelingen, alleen al voor het woon-werkver- keer. Daarmee zijn we er niet, want deze 32 mogelijkheden zijn alleen voor degenen die een openbaar-vervoerverklaring hebben. Er zijn ook nog 4 bandbreedtes met elk weer 4 mogelijkheden voor degenen die zo'n ding niet hebben. Dat brengt ons op 48 af trekcategorieën, alleen voor het woon-werkverkeer! Bovendien is er nog een tarief voor extra lange afstanden van 90 kilome ter of meer. We kunnen de fiscuè veel verwijten, maar niet dat hij onvolledig is. We zijn er nog niet, want het is natuurlijk ook mogelijk dat uw werkgever uw vervoer verzorgt. Of dat uw werkgever 70 procent of meer van uw reiskosten draagt weer een ander ver haal. Misschien rijdt u wel in een auto van de zaak. Ook aan u is gedacht: aftrekcategorie num mer 52. Dan heb je nog de men sen die bijvoorbeeld thuis gaan lunchen en die de woon-werk- route meermaals per dag afleg gen: categorie nummer 53. En mensen die thuis blijkbaar zo smakelijk lunchen, dat ze per jaar meer dan 450 woon-werkrit- ten afleggen met een totaal van 5000 kilometer of meer: groep 54. (Advertentie) 270 kantoorruimte op A-lokatie (le verdieping) met prima parkeergelegenheid Goese Makelaardij Tel. 0113-233311 of 252052 Maar misschien reist u wel op dezelfcle dag naar twee arbeids plaatsen. Woont u bijvoorbeeld in Nootdorp en geeft, u 5 dagen per week les aan een schooltje in Pijnacker 6 kilometer van huis en 1 dag in de week aan een school in Zoetermeer 13 kilometer van huis. Wat nu? Wel, u zit gewoon in groep 55 en mag alleen de reiskosten naar de meest-bereisde plaats aftrek ken. In uw geval is dat Pijnacker, minder dan 10 kilometer van uw huis. Dat is pech, want met het reiskostenforfait levert dat niks op. Zoetermeer mag u aftrekken met de zogeheten 8-procentsre- geling, maar dat tikt nauwelijks aan voor die ene dag. Roekeloos In een hevig verlangen mezelf buiten de alomtegenwoordige bedilzucht van de fiscus te plaat sen, roekeloos over de rand van het fiscale wereldbeeld te fietsen en een kort moment het gelukza lige, licht hallucinerende, wel licht extatische gevoel van het volmaakte belastingvacuüm te ondergaan, dacht ik: laat mij maar fietsen. Om tot de ontnuchterende ont dekking te komen dat deze stra tegie me in categorie 56 plaatst, wat inhoudt dat ik 12 cents per zakelijk afgefietste woon-werk kilometer mag aftrekken en dat de hoofdredacteur van de GPD een speciale regeling met de fis cus zal moeten treffen als hij me, in een opwelling van ongemoti veerde vrijgevigheid, onbelast een poncho zou willen schenken. Kortom, de inkomstenbelasting is een bodemloze grabbelton van aftrekposten, in elkaar ge knutseld met een bedilzieke vol ledigheid die zich uitstrekt tot in de kleinste details van ons dage lijkse leven. Wie tijd en geld heeft om er werk van te (laten) maken, spaart veel kosten uit. In de Verenigde Staten werd on langs ontdekt dat de meest winstgevende bedrijven en de rijkste burgers geen belasting betalen. De hele opbrengst komt van lage en midden-inkomens. In Duitsland deed de SPD on langs dezelfde ontdekking. Politieke arena Dat brengt de 'flat rate' terug in de politieke arena. Daarbij be taalt iedereen het zelfde percen tage, en de grabbelton wordt af gedankt. In Nederland zijn de belastingen progressief, wat wil zeggen dat de tarieven oplopen naarmate iemand meer ver dient. Dat werd altijd de meest 'eerlij ke' aanpak gevonden. Hoe hoog of laag het tarief ook is, het tikt altijd harder aan op een laag in komen dan op een hoog inko men, was de redenering. Daar om vond men zo'n 'flat rate' niet rechtvaardig. Maar als in Nederland het zelfde aan de hand is als in de VS en in Duitsland, is de 'flat rate' juist veel rechtvaardiger en wordt het hoog tijd dat daarover ook bij ons discussie losbarst. Q inds De Ziekte bekijken mensen de vertrouwde koe met O enige argwaan. Het consumeren van 's werelds langst en meest onderworpen beest kan dodelijke sponsvorming in de menselijke hersenen veroorzaken. Tienduizenden van BSE verdachte koeien en kalveren worden daarom voortijdig af- gemaakt. Clive Phillips, hoofddocent aan de Universiteit van Cambrid ge, zou graag een wat andere belangstelling voor het feno meen koe zien. Hij is Engelands enige koepsycholoog, een gedragswetenschapper die zich dagelijks verdiept in het ge voelsleven van het rund. De koe kan veel meer voor de mens betekenen, als we beter met het beest omspringen, meent Phillips. Een gesprek over lichaamstaal en de noodzaak van 'interactie met het koeienbrem'. VRIJDAG 3 MEI 1996 door Ineke Inklaar Werkende vrouwen be steden even veel tijd aan hun kinderen als moe ders zonder baan buitens huis. Het maakt daarbij niet uit hoeveel de moeders be taald werken. Ze besteden overigens wel minder tijd aan het huishouden. Dat blijkt uit de voorlopige re sultaten van het onderzoek dat promovenda Liana Meijer uitvoert voor de Uni versiteit Utrecht en het Ne derlands Interdisciplinair Demografisch Instituut. Opvallende uitkomst is, dat als man en vrouw beiden het werk combineren met ouder schap, meestal de moeders opdraaien voor de klussen binnenshuis. Ze zijn duide lijk zwaarder belast dan hun partners. De leeftijd van een zoon of dochter blijkt be langrijker te zijn voor de tijd die moeders aan hun kinde ren besteden dan de hoeveel heid tijd die ze aan hun be taalde werk moeten spende ren. Als vrouwen een peuter van onder de vijf jaar hebben, zijn ze zo'n 30 uur per week met het kind bezig. De 'klus sen': wassen, aankleden, naar bed brengen, spelen, helpen met huiswerk en voorlezen. De vader trekt daar, aldus het onderzoek van Meijer, aanzienlijk minder tijd voor uit. Hij steekt gemiddeld 14 uur per week in de verzor ging en de begeleiding van zijn dochter of zoon. Als het kind ouder is dan vijf jaar zijn de vrouwen in doorsnee twee uur per dag met hun kind bezig, de vaders 'slechts' half zo lang. Deeltijd Opvallend is dat vrouwen met thuiswonende jongeren gemiddeld minder uren bui ten de deur werken dan hun seksegenoten zonder nage slacht. De moeders hebben deeltijdbanen: gemiddeld 24 uur. Slechts een klein ge deelte werkt fulltime. Vier op de vijf werken 30 uur of minder. De vrouwen zonder kroost maken gemiddeld 41 uur per week. Van hen heeft slechts één op de zes een deeltijd baan. Voor de mannen maakt het niet uit of ze wel of geen kinderen hebben. Hun doorsnee-werkweek (inclu sief overwerk en woon-werk verkeer) omvat in beide ge vallen 49 uur per week. Slechts twee op de honderd werken minder dan 30 uur per week. Huishouden Het hebben van kinderen brengt huishoudelijk werk met zich mee: bij voorbeeld alleen al de extra wasjes, kookpartijen en limonade- opdweilsessies. Dat wordt bevestigd in het onderzoek: niet-moeders houden in ver gelijking tot moeders 17 uur per week over om een boekje te lezen of uit te gaan. In de huishoudens zonder kinderen steken vrouwen 18 uur per week in stofzuigen, strijken, koffiezetten en ko ken; bij vrouwen zonder kin deren vergt het huishouden gemiddeld 35 uur. Meijer ontdekte ook. dat de tijd die een moeder steekt in het huishouden, sterk sa menhangt met de omvang van de betaalde functie. Een thuisblijvende moeder maakt een fulltime baan van het huishoudelijke werk; zij is 41 uur per week in haar huishouden bezig. De moe ders met een parttime func tie komen slechts uit op 30 tot 33 uur. Werkster Of ze de taken uitbesteden aan een werkster of dat het bij hen thuis viezer dan wel efficiënter geregeld is, is niet onderzocht. Wel blijkt hier opnieuw, dat mannen nau welijks hun handen uit de mouwen steken. Hun bij drage komt op weekbasis uit op tussen de 12 en 8 uur; daarbij is bepalend of of de moeder van hun kinderen wel of niet in loondienst is. Momenteel combineert on geveer de helft van de vrou wen tussen de 30 en de 37 jaar het moederschap met een betaalde baan. van onze correspondent in Londen Hans Geleijnse Een gelukkige koe produ ceert meer, zegt dr. Clive Phillips. De vriendelijke weten schapper trekt bedachtzaam een van zijn kleurig bedrukte bretels - alleen een Engelsman bedenkt een combinatie met een streepjesoverhemd - wat strakker aan. Hij staat voor de ondankbare taak om een leek uit te leggen hoe het zit met het geluksgevoel van de koe. Buiten overgiet de zon de vaar zen op de weilandjes van het Ve terinaire Instituut van de Uni versiteit van Cambridge. Phil lips (37) peinst, zucht en kiest dan voor de uitleg vanuit het negatieve: de huidige intensie ve veehouderij geeft de koe let terlijk te weinig ruimte. „Koeien gebruiken de graaspe riode in de zomer om te herstel len van de winter. Ze willen naar buiten, hebben ruimte nodig. Dat kan haaks staan op de ver langens van de grote veehou ders. Volledig gecomputeriseer de melkrobots, die zonder enig menselijk toezicht werken, ra ken steeds meer in zwang. De trend is dat boeren hun koeien zo dicht mogelijk bij die volledig automatische installaties hou den en zo min mogelijk buiten laten. Zweden is het enige land in Europa waar.de koeien bij wet verplicht een bepaalde periode buiten moeten blijven. Ik zou willen dat zoiets een Europese richtlijn werd." Met de uitdrukking 'stomme koe' hoef je bij Phillips niet aan te komen. „Er is geen beest dat zo nuttig voor de mens is en zo intensief door de mens wordt ge bruikt", zegt hij. Koeien, zo blijkt, kunnen wel degelijk den ken en met hun lichaamstaal aangeven of ze zich kits voelen. Maar in onze efficiënte, techno logisch hoogontwikkelde maat schappij verdwijnt de persoon lijke relatie tussen mens en koe. „De mechanisering zorgt ervoor dat voor kuddes van zeventig tot tachtig runderen nog maar één hoeder nodig is. Nog geen twin tigjaar geleden waren dat er drie of vier. Het betekent dat er steeds minder aandacht is voor en kunde over wat de koe aange naam vindt. Naar de mening van het beest wordt niet gevraagd." Dat klinkt alsof Phillips een ex centrieke 'softie' is. Maai' dat blijkt allerminst het geval. Hij is bijvoorbeeld geen vegetariër en moet ook niets hebben van de fa natieke dierenliefhebbers die zich voor veewagens gooien om dat ze denken dat koeien (of var kens) hetzelfde bewustzijn heb ben als de mens. dat ze de infor matie die ze via de zintuigen bin nenkrijgen kunnen analyseren. Licht Phillips: „Wat ik probeer, is om in het brein van de koe door te dringen, om er een wisselwer king mee te krijgen. Dat moet uiteindelijk leiden tot een com binatie van productieverbete ring en meer welzijn voor het dier." Daarom onderzoekt hij bijvoorbeeld bij welk licht koeien zich het meest op hun ge mak voelen. Of over welk vloer oppervlak ze zich het best kun nen bewegen, met de minste kans op blessures. Voor die 'interactie" met het koeienbrein wordt niet met het beest gepraat, maai- het gedrag intensief bestudeerd. Phillips werkt met 'proefkoeien' die bij voorbeeld in ruimtes met ver schillende soorten licht worden losgelaten. De koe kiest zelf, krijgt een beloning in voer en dan kan blijken dat de koe de De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontrole aan: A2 - tussen Amsterdam-Utreclit-Zaltbommel vice versa A12 - tussen Arnhem-Ede vice versa - roulerende radar Ter hoogte van Almere: A6-de Waterlandseweg (N27)-de Hogerinf A28 - ter hoogte van Staphorst voorkeur geeft aan een bepaalde ruimte hoewel er in een andere meer te eten is. Zo heeft Phillips vastgesteld dat koeien niet echt gesteld zijn op rood licht (het maakt ze superac- tief, ze rusten minder) en perfect tot rust komen bij neutraal wit licht, mits niet uit sterke halo geen-lampen. Vroeger verbleef Phillips voor dit soort onderzoe ken. gewapend met zaklan taarn. pen en bloknoot, soms he le nachten in weiland of stal tus sen de koeien. Nu doen zijn stu denten dat. „Het is uiterst gedul dig werk. Om zeker te zijn van de voorkeur van een koe voor bij voorbeeld licht of vloeropper vlak. moet je de beesten soms drie jaar observeren", zegt hij. Stress De intensieve veehouderij heeft vergeleken met honderd jaar ge leden betere hygiënische om standigheden opgeleverd. Maar het zet de koe vanwege de ver hoogde efficiency behoorlijk on der druk. „Koeien zijn stress-ge voelig. Een koe onder stress pro duceert minder", zegt Phillips. Signalen dat het beest zich on prettig voelt, zijn stereotiep ge drag, zoals het voortdurend lik ken aan stangen in de stallen, aan de eigen huid of die van de buur, de toonhoogte van het loeien en agressief gedrag, vaak voortkomend uit gebrek aan le vensruimte. Bij stieren komt in zulke om standigheden ook uitputting voor doordat ze elkaar voortdu rend bestijgen. Homoseksueel stierengedrag is normaal, heeft met de rangorde te maken, maar het ontaardt doordat de beesten elkaar niet. kunnen ontlopen. Het tafereel van 'vrijende koeien' in het weiland daarente gen drukt geen frustraties uit: koeien zijn in principe bi-sek sueel. Het bestijgen door een zusje gebeurt als een koe 'toch tig' is of wordt. Het geeft lustge voelens, dient ook om de aan dacht van stieren te trekken en er zit, zo vertelt. Phillips, een educatief element in: kalveren kijken ernaar en leren ervan. Agressie Volgens Phillips is de koe een eetmachine die een uitgebalan ceerd dieet nodig heeft, waaraan het gras niet mag ontbreken. Energierijk krachtvoer kan ook stereotiep gedrag veroorzaken, „Teveel proteïnen - of juist te weinig - leidt tot verhoogde agressie. Het eiwitrijke voer is bedoeld om de melkproduktie te verhogen. Maar met de melk raakt de koe ook calcium en so dium kwijt. Vandaar dwangma tig gedrag als het likken aan staal." De koe hoort niet tot de dier soorten met een relatief hoog 'IQ'. Maai- het denkvermogen is wel zo groot, dat ze zich bepaal de gegevens kunnen herinneren. Een koeienhouder die zijn bees ten agressief behandelt, wordt herkend. „Bij onderzoeken bleek dat de koe zelfs negatief reageerde op kleur en reuk van kledingstukken van zo'n slechte hoeder", zegt Phillips. Volgens hem demonstreert een goede koeienbaas zowel do minantie - de koe hoeft niet met handschoentjes te worden aan gepakt - als genegenheid. „Het beest moet voelen wie er de baas is. Maar het heeft door zijn eeu wenlange omgang met de mens ook behoefte aan blijken van ge negenheid en waardering. Zoals strelen van de neus. klopjes op de nek en flanken", aldus Phil lips. De mens heeft door fok en we tenschappelijke experimenten de huidige koe zo'n beetje ge schapen. Zijn wilde voorganger was een stuk sterker, haalde ge middeld een leeftijd van twintig tot vijfentwintig jaar. De huidige koe komt aan hooguit vijf tot ze ven jaar en wordt dan uiterst ge voelig voor ziektes, meestal aan de uiers. Gelukkig voor de mens blijken koeien niet vooruit te kunnen denken, anders zouden we in het huidige BSE-tijdperk wellicht met een runderrevolutie te ma ken krijgen. Phillips: „Ze kun nen wel angstsignalen doorge ven, maai- echt waarschuwen voor naderend onheil, dat niet. Ze hebben een denkproces, maar niet zoals mensen. Maar ik moet er gelijk bijzeggen, dat er nog veel te weinig onderzoek is verricht naar dit aspect." Maar heeft de mens de koe niet gedeformeerd tot een willoze vlees- en melkrobot? Phillips: „Ik ben geen ethicus, je zult mij niet horen zeggen dat het welzijn voor de beesten nu minder is. Maar in het algemeen zou ik wil len zeggen: ik denk dat ook koeien het recht hebben op een redelijk leven." Phillips: „Koeien hebben het recht op een redelijk leven." foto David Sandison/GPD In bepaalde gevallen gaat de fiscus er mee akkoord dat mensen die met de fiets naar het werk gaan een vergoeding voor woon-werkver keer krijgen. fotoarchief PZC L lagedruk H hogedruk weer. Zaterdag geleidelijk mss zon en droger; wel kans op mis). Middagtemperatuur ongevea 20 graden maar in het noordè eerst rond 15. Griekenland en Kreta: Gere geld zon. Zaterdag, later op g dag, in het westen een toene mende kans op een regen- of or weersbui. Middagtemperatuu uiteenlopend van ongeveer 2 graden aan de meeste kusten to boven 25 in het binnenland. Turkije en Cyprus: Kusten: flir ke zonnige perioden en droog alleen op Cyprus vrijdag nog eei kleine kans op een bui. Geleide lijke stijging van temperatuur. Duitsland: Overwegend be wolkt en van tijd tot tijd buien vaak ook met onweer. Middag temperatuur dalend tot onge veer 13 graden op zaterdag. Zwitserland: Veel bewolking e: een aantal fikse buien, ook me onweer. Middagtemperatuu ongeveer 14 graden. Oostenrijk: In het oosten eers nog zon maar van het westen ui meer bewolking en een toene mende kans op enkele regen- o onweersbuien. Tsjechië en Slowakije: Gere geld zon maar ook een klein kans op een regen- of onweers bui. Vrijdagmiddag rond 22 gra den; zaterdag minder warm. Weerrapporten 02 mei 20 uur: Amsterdam zwaar bew Aberdeen licht bew. Athene licht bew. Barcelona half bew Berlijn half bew Boedapest licht bew. Bordeaux regen Brussel regen Cyprus licht bew. 1 Dublin zwaar bew. Frankfurt licht bew. Genève zwaar bew Helsinki zwaar bew. Innsbruck licht bew. Istanbul licht bew. Klagenfurt zwaar bew. 1 Kopenhagen zwaar bew. Las Palmas half bew. 2 Lissabon half bew. Locarno regenbui Londen regen Luxemburg zwaar bew. Madrid regen Malaga half bew. Mallorca licht bew. i Malta licht bew. i Moskou licht bew. Munchen onbewolkt 1 Nice onbewolkt Oslo regen Parijs zwaar bew. 1 Praag regenbui 1 Rome half bew. 1 Split half bew. 1 Stockholm half bew'. Warschau onweer Wenen onbewolkt 1 Zurich onweer Weersvooruitzichten geldig tot en met zaterdag Zweden: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen. Mid dagtemperatuur op veel plaat sen tussen 4 en 10 graden; in het uiterste zuiden lokaal wat. war mer. Denemarken: Bewolkt en regen achtig. Middagtemperatuur rond 12 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden maar ook nu en dan zon, met name in Ierland. Vooral in Engeland eerst enige tijd regen; verder overwegend droog. Langs de Noordzee vrijdag veel wind. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 6 graden lokaal in Schot land tot 12 in Ierland en zuid-En- geland. Belgie en Luxemburg: Wolken velden en af en toe buiige regen, eerst ook nog onweer. Kans op mist. Vooral zaterdag vrij fris met maxima rond 11 graden. Portugal: Wolkenvelden en nu en dan regen, later in het zuiden ook onweer. Middagtempera tuur omstreeks 19 graden. Madeira: Wolkenvelden en van tijd tot tijd regen. Middagtem peratuur ongeveer 21 graden. Spanje: Wolkenvelden en van tijd tot tijd buiige regen, moge lijk ook onweer; eerst vooral in het noorden en later juist in het zuiden. Langs de oostelijke cos- ta's droog en geregeld zon. Za terdag maxima uiteenlopend van 16 graden in het noorden tot 24 plaatselijk in het zuiden; langs de Golf van Biskaje vrij dag nog frisser. Canarische Eilanden: Vrijdag eerst nog zon. Later op de dag van het noordwesten uit meer bewolking en vooral zaterdag kans op enkele buien. Middag temperatuur ongeveer 25 gra den. Marokko: Westkust: wolkenvel den en enkele regen- of onweers buien; eerst vooral in het noor den, later ook in het zuiden. Mid dagtemperatuur meest tussen 20 en 25 graden. Tunesië: Naast zon ook wolken velden en enkele regen- of on weersbuien. Middagtemperatuu rond 23 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en vooral vrijdag nog regen- en onweersbuien. Zaterdag meer zon en op veel plaatsen droog. In de nacht en vroege ochtend kans op mist. Middagtemperatuur vrijdag rond 15 graden, zaterdag iets hoger. Italië: Vrijdag nog meest be wolkt en buiig, soms ook on-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 4