Bouwers blij, boeren ontevreden Gerechtshof: huisarts niet langer vast voor euthanasie ZIT! LIG! PZC Engel des doods veroordeeld tot 9 jaar cel en TBS Veel glaasjes op en dan rijden organa Meer eigen kamers en zorg op maat nodig in verpleeghuizen Inspectie heeft forse kritiek op stages hbo Schadevergoeding voor mesters van Britse kalveren binnenland Verdeelde reacties op tunnelplannen HSL-traject t Philips weigert overleg CAO te heropenen VRIJDAG 3 MEI 1996 Speurtocht naar Indische oorlogswezen Hogesnelheidslijn-Noord HOUTEN (ANP) - De Stichting Indische Oorlogswezen heeft de grootste moeite om mensen te vinden die in Nederlands-Indië gedurende de Tweede Wereld oorlog en de daarop volgende er*Bersiap-periode wees zijn ge- lenworden. n. (Minister Dijkstal van Binnen- bejiandse Zaken heeft in 1994 voor groep 75.000 gulden ter be- bolschikking gesteld, hetgeen moet Jïvorden verdeeld over het. aantal (Indische wezen. Het is een soort jerkenning. Maar hoeveel van die ^'ouderlozen er zijn is niet eens be- aldus voorzitter J. Boon van de Stichting Oorlogswezen, en Er zijn er wel namen bekend via eb-jbij voorbeeld Indische organisa- nd ties, maar er zijn natuurlijk veel iensen die nergens lid van zijn. ;ij zijn bijzonder moeilijk te tra- iren. [et in kaart brengen van de In- :he wezen werd destijds toe- rertrouwd aan de KJBB, de or- inisatie van Kinderen uit de jjapanse Bezeting en de Bersiap. ke]De KJBB droeg het vervolgens gdlover aan de Stichting Indische bron ministerie van verkeer en waterstaat DEN HAAG (GPD) - Elke bewoner van een verpleeghuis moet in de nabije toekomst aan spraak kunnen maken op een eigen éénper soonskamer met sanitair. Verzorgingshuizen moeten bovendien de patiënten, zoals demen terende bejaarden en mensen die herstellen van een verkeersongeluk, meer als klanten met persoonlijke wensen zien. Dat vindt de voorlopige Raad van Volksge zondheid en Zorggerelateerde Dienstverle ning, die deze adviezen gisteren doorspeelde naar het Ministerie van Volksgezondheid. Wel zijn en Sport (VWS). Hoewel VWS spreekt van "zeer goede voorstellen", heeft staatssecreta ris Terpstra er momenteel te weinig geld voor. De belangenvereniging voor verpleeghuisbe woners en de Vereniging voor Verpleeghuis zorg daarentegen zijn gelukkig met het advies. Momenteel beschikt slechts een kleine twintig procent van de 51.000 patiënten in verpleeg huizen over een eigen kamer. Het gaat om men sen die intensieve medische verzorging nodig hebben. Maar vooral demente mensen liggen vaak 'op zaal'. De raad stelt voor om zo snel mogelijk éénpersoonskamers te bouwen. In het jaar 2000 zou het aantal éénpersoonska mers verdubbeld moeten zijn naar 23.000. Vol gens het advies is dat mogelijk, omdat VWS toch al van plan was het aantal bedden de ko mende jaren met 10.000 uit te breiden. VWS heeft voor dat nieuwbouwprogramma jaarlijks zo'n 600 miljoen gulden beschikbaar. Om van alle nieuwe bedden meteen éénper soonskamers te maken, is nog eens zo'n 50 mil joen per jaar beschikbaar. Dat geld is er vol gens VWS niet. Volgens het ministerie worden één- en tweepersoonskamers wel de norm voor vervangende nieuwbouw van verpleeghuizen, zodat over een „langere periode" het aantal éénpersoonskamers toeneemt. Staatssecretaris Terpstra heeft ook toegezegd dat er meer aandacht zal worden besteed aan verbeterde verzorging van patiënten, een zorg op maat systeem. Momenteel is de verzorging voor de meeste patiënten vaak hetzelfde. Bin nenkort gaat zij overleggen met belangenorga nisaties van patiënten en verpleeghuizen over verbeteringen. Dat komt, stellen ministerie en vereninging van verpleeghuiszorg met nadruk „bovenop de projecten die er al zijn om patiën ten individueel te benaderen." ,'DEN HAAG (ANP) - Dc kabi netsplannen om de hogesnel- heidslijn (HSL) tussen Rotter- d' dam en Amsterdam zoveel mo- via tunnels door het Groene Hart te leiden, heeft ut donderdag verdeelde reacties opgeroepen. Een tunnel onder de open ruimte tussen de grote steden in de Randstad blijft een jgruwel voor boeren en natuur beschermers. De NS is daaren tegen optimistisch en de bouw- i wereld verwacht goede moge lijkheden om een achterstand in de boortechniek te kunnen Ui inhalen. to< Vandaag neemt de regering naar verwachting een besluit over het tracé tussen de hoofdstad en Rotterdam. Daarbij gaat de keuze vooral tussen een tunnel- route door het Groene Hart en een traject langs de snelwegen en A13 (Bos-variant). Pie s' mier Kok liet woensdag weten dat de eerste optie de meeste nu kans maakt. Als er een lange elo tunnel komt in het Groene Hart, ggj verschillen beide varianten ove- rï, rigens weinig in prijs (4 miljard). Bij ondertunneling in gedeelten pakt het bedrag voor het tracé door het Groene Hart lager uit. Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) wil de toch al ge plande tunnel bij Hazerswoude wel iets langer maken en verder enkele open tunnelbakken aan leggen. De extra kosten hiervoor zijn ongeveer 230 miljoen. De Boer (Milieu) vindt dat bescher ming van het Groene Hart wel een hogere prijs mag vergen. Ze toonde zich donderdag tijdens een bezoek aan Hazerswoude hoopvol gestemd over de be sluitvorming in het kabinet. De minister gaat ervan uit dat de HSL zeer waarschijnlijk in een lange tunnel komt. Het plan dat naar verluidt op de vergadertafel van het kabinet ligt, behelst een geboorde tunnel van ongeveer tien kilometer tus sen Benthuizen (ten oosten van Zoetermeen en Hoogmade, waar de lijn wordt gebundeld met de snelweg A4 naar Amster dam/Schiphol. De extra kosten daarvan zijn 900 miljoen. De Boer kan leven met deze oplos- z( leLGRONINGEN (ANP) - De recht- is bank in Groningen heeft giste- .;j,ren een 43-jarige vrouw uit Delf- 'zijl veroordeeld tot negen jaar iel en TBS met dwangverple- ing wegens de moord op vier jatiënten in het verpleeghuis in Delfzijl. Dat was de eis van de officier justitie. iDe vrouw bekende vorig jaar dat erM „uit medelijden" de laatste ja- j.(jren negen mensen in het tehuis 'had doodgespoten met insuline. .Ondanks de bekentenis van ne ggen moorden, werden haar daar- •ifyan vier ten laste gelegd. Die ichtte de rechtbank alle vier be lezen. De vrouw werkte meer ian 20 jaar als ziekenverzorgen- lein Vliethoven. ët verweer van de vrouw dat de 'trokken patiënten, die nau- 'elijks tot praten in staat wa in, haar met hun ogen danwel limiek gevraagd hadden om :n milde dood, verwierpen de chters. Wel namen zij de con fusies van de psychiaters die de 'ouw onderzochten over. Die >rdeelden haar verminderd irekeningsvatbaar en noem- len het gevaar voor herhaling Ondanks die verminder- le toerekenbaarheid zijn echter le feiten zo ernstig en schok kend en is er zoveel onpeilbaar ;d toegebracht aan de nabe- ianden dat een lange gevange- EINDHOVEN (ANP) - Philips gaat niet in op de eis van de In dustriebonden van FNV en CNV om het CAO-overleg te herope nen. Dit liet Philips-onderhan- lelaar A. de Haase bonden gis- ermiddag in een brief weten. Philips wijst de twee bonden er >P dat er al een CAO-akkoord igt met De Unie en de VHPP. Iet concern vindt dat het zich san die overeenkomst moet hou den. 3e bonden willen opnieuw over de pensioenafspraak onderhan delen. Die vinden zij volstrekt 'nvoldoende. Beide bonden lebben hun eis voor een 36-urige werkweek inmiddels laten val- en. Die eis vormde destijds het irote struikelblok. 'hilips stelt dat de bonden het 'an zich zelf te wijten hebben »mdat zij van de onderhande- higstafel zijn weggelopn. „Wie Wegloopt verspeelt recht van •preken." sing. De coalitie (PvdA, D66 en WD) lijkt ook akkoord te gaan. Door de boortechniek hoeven tijdens de aanleg geen ingrijpen de bouwwerkzaamheden plaats te vinden in het Groene Hart. Bovendien zijn er naar verluidt geen problemen met een moge lijke verstoring van de water huishouding in het gebied. Na tuurmonumenten twijfelt overi gens aan dat laatste. Er is nog weinig ervaring met boren in slappe bodems en bovendien heeft het Groene Hart een hoge grondwaterstand. Woordvoerder R. Hijdra noemt de tunnel erg duur en te kort. „Als de HSL via het bestaande spoor kan, is dat goedkoper en het tijdverlies is slechts vijf mi nuten." Ook de andere optie, een snelspoor langs de snelwegen, is volgens Natuurmonumenten beter. Ook Natuur en Milieu vindt dat. De boeren hebben ook zo hun kanttekeningen. „Een tunnel spaart dan wel misschien het veen weidegebied, maai" de kas sen rond Bleiswijk worden met het Groene-Harttracé nog steeds vol geraakt en ook de agrarische bedrijven in de Haar lemmermeer". aldus woordvoer der T. Willemsen van de Weste lijke Land- en Tuinbouworgani satie. De Nederlandse Spoorwegen zijn optimistisch over een tun- •nel. Het bedrijf heeft altijd ge vraagd om een spoorlijn die niet alleen de kortste route volgt. maar ook spoedig kan worden aangelegd. Het tunnelplan vol doet aan beide eisen. Ondergrondse aanleg van de HSL maakt in één klap de ach terstand goed die Nederlandse aannemers nu op de Europese tunnelmarkt hebben, zo stelt prof. E. Horvat van de TU Delft. Volgens hem hebben de Neder landse bouwers wel de kennis, maar niet de ervaring om tun nels te bouwen. Een tunnel on der het Groene Hart is dè kans om echt ervaring op te doen. nisstraf, naast een behandeling, gerechtvaardigd is", aldus het summier gemotiveerde vonnis. Tijdens de twee zittingen in Gro ningen schilderde officier van justitie mr. O. Brouwer de ex-zie- kenverzorgende af als de perfec te moordenares: een keiharde, gefrustreerde en machtswellus tige vrouw, die zonder behande ling een niegedemonteerde tijd bom is. Hij ging daarbij af op de psychiatrische rapporten, waar in de vrouw getekend werd als iemand met een ongezonde be hoefte aan macht over zieke mensen. Als „Engel des doods" zag de of ficier haai- allerminst. „Haar slachtoffers waren volstrekt weerloos en konden geen kant op. Zij wist uit de verhalen van een Zwitserse verpleegkundige dat insuline-injecties bij niet- diabeten een coma veroorzaken en uiteindelijk de dood tot ge volg hebben. Haar patiënten hadden geen pijn en waren rede lijk gelukkige mensen. Juistaar- door had zij geen macht over hen. Zij was de machtigste als ze de insuline spoot", aldus Brou wer. Advocaat mr. W. Anker noemde de uitspraak „onlogisch, onjuist, onwenselijk, lang, zwaar en zon der horizon". Hij weet nog niet of zijn cliënt in hoger beroep gaat bij het hof. k EMMEN - Twaalf jongeren uit Emmen en omstreken na men gisteren deel aan een proef waarbij ze hun rijge drag testten na het drinken van een behoorlijke hoeveel heid alcohol. Uit de test bleek dat onder invloed met name routinehandelingen met de auto. zoals het nemen van een bocht, niet vlekkeloos verlo pen. Bij bewuste handelingen, zo als het in- en uitrijden van een garage, ging het. rijden met een slok op vrij redelijk. Het expe riment moest de deelnemers leren welke effecten alcohol heeft op hun rijvaardigheid en bevorderen dat ze in de toe komst nuchter achter het stuur stappen. De proefpersonen, tussen de 18 en 24 jaar. kregen 's mor gens om tien uur op hun nuch tere maag naar keuze ze§ a ze ven glazen bier of met whiskey of wodka gemixte longdrinks aangeboden. Nadat die alcohol door het bloed was opgenomen, stap ten ze samen met hun instruc teur in de auto om op het cart- circuit Poppendijk in Nieuw Weerdinge een rijproef af te leggen. Daarna werd met behulp van de computer hun reactie- en waarnemingsvermogen on derzocht. Onderzoekers leg den het rijgedrag van de deel nemers op video vast, Ir. Wim van Dalen van het Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs (CAD) in Drente, die samen met de gemeente Emmen het initiatief voor de ze opmerkelijke proef heeft ge nomen, noemde het opmerke lijk dat de beschonken deelne mers juist bij moeilijke ver richtingen goed presteren. Voor de proef in Emmen is zo veel belangstelling dat een aantal jongeren op een wacht lijst is gezet. foto Juan Vrijdag/ANP Onderhandelaar R. van Splun- deren van de Industriebond- en Voedingsbond CNV reageert fu rieus. „Dit is de arrogantie ten top. Philips heeft het overleg met ons beëindigd. Dat is een cruciaal feit." De Industriebond FNV vindt het onbegrijpelijk dat Philips zo hard reageert, maar het ver baast onderhandelaar T. Hagen niet. „Philips had vanaf het be gin een houding dat wij hun dic taat maar bij het kruisje onder aan het papier moesten onderte kenen. We hebben concessies ge daan ten aanzien van de kortere werkweek. Het is schijnbaar niet genoeg." De actievoorbereidingen van beide industriebonden gaan ge woon door. Volgende week dins dag staat een actiedag in Eind hoven op de agenda. Daarna zul len er volgens de bonden stakin gen volgen. LEEUWARDEN (ANP) - Huis arts S. Schat uit Sint Nicolaas- ga is met onmiddellijke ingang op vrije voeten gesteld. Dit heeft het gerechtshof in Leeu warden donderdagmiddag be paald. Woensdag verlengde de recht bank het voorarrest nog met dertig dagen. Maar het hof vond in het beroep dat tegen een eer dere verlenging van het voorar rest was ingesteld, geen gronden meer aanwezig om de huisarts nog langer in voorarrest te hou den. „Het was een moeilijke be slissing. Het hof is echter van mening dat de geschoktheid van de rechtsorde in dit geval niet zwaar genoeg is om de man in voorarrest te houden", aldus persraadsheer J. Brakenhoff van het gerechtshof. Schat werd vrijdag 19 april opge pakt. De voorafgaande nacht had hij het leven beëindigd van een 72-jarige vrouw. De vrouw leed aan kanker en had veel pijn. De huisarts hield zich echter niet aan de geldende regels voor euthanasie. Er was geen schrif telijke wilsbeschikking van de vrouw en Schat had geen tweede arts geraadpleegd. Het openbaar ministerie be schuldigt de huisarts van moord. Advocaat mr. W. Anker is blij dat de huisarts vrij is. De raadkamer van de rechtbank wees tot twee keer toe een ver zoek om vrijlating af. „We hoop ten dat het hof een andere beslis sing zou nemen en dat is nu ge lukt", aldus Anker. „Ik had hier niet op gerekend, maar het is echt fantastisch. Sippe Schat weet dat hij fouten heeft ge maakt en wil zich daar in een proces ook wel voor verantwoor den. Maar hij moest er nu uit. Hij is geen misdadiger." Verheugd De inwoners van Sint Nicolaas- ga waren donderdag ook ver heugd dat hun huisarts weer vrij is. Honderden telefoontjes, tien tallen bossen bloemen en wap perende vlaggen. „Toen ik het hoorde heb ik meteen bloemen naar de praktijk gebracht. Dit had ik niet meer verwacht", zo reageert een blije patiënte. De huisarts is voorlopig even on dergedoken om bij te komen Hij wordt morgen volgens plan feestelijk ingehaald in Sint Nico- laasga. Ook de afgelopen weken hebben de patiënten van de huisarts massaal hun steun be tuigd aan de huisarts. Bij de ad vocaat en bij de praktijk kwa men honderden brieven binnen. Ook de drie zonen van de 72-ja- Ontkennen holocaust veroordeeld DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag heeft giste ren een Antwerpenaar conform de eis veroordeeld tot een voor waardelijke celstraf van zes maanden en een boete van 5.000 gulden De Belg zegt ervan overtuigd te zijn dat de vervolging van joden in de Tweede Wereldoorlog niet heeft plaatsgehad en maakt daar ook voortdurend melding van Zo verspreidde de Belg ook in Nederland pamfletten waarin hij ontkende, dat er zoiets bestaat als een holocaust. Het CIDI. de Anne Frank Stichting en het Landelijk Bureau Racismebe strijding pikten dat niet en dienden een aanklacht tegen hem in. Zieke katten weer beter ZWIJNDRECHT (GPD) - Het merendeel van de katten die be gin april na het eten van droge kattenbrokjes ziek werden, is aan de beterende hand. Van 260 katten is bekend dat ze na het eten van droge brokjes van de merken Felix en Tom Poes Va riances verlammingsverschijnselen kregen De besmettings bron is weliswaar nog niet vastgesteld, maar alle zieke katten hadden van die merken gegeten die daarop uit de handel zijn genomen. Onder de speciale aanduiding 'Tijdelijke levering uit Duitsland' zijn vanaf gisteren de droge kattenbrokjes van Fe lix opnieuw op de markt. Twee arrestaties Geldnet-overval ELST i ANP) - In het onderzoek naar de gewapende overval op het geldverzamelstation van het bedrijf Geldnet in Duiven zijn opnieuw twee mensen aangehouden op verdenking van heling. Het gaat om een 38-jarige vrouw en een man van 36 jaar. beiden uit Amsterdam. De politie verdenkt de twee ervan dat zij geld bezaten en uitgaven waarvan ze hadden kunnen weten dat het afkomstig was van de overval in september vorig jaar. Bij die overval kwam een 43-jarige medewerker van Geldnet om het leven De dieven namen ruim vijf miljoen gulden mee. De politie heeft inmiddels al zeventien mensen aangehouden, van wie er nog negen vastzitten. Pronk wil wel andere ministerspost DEN HAAG (ANP) - Minister Pronk is beschikbaar voor een andere portefeuille in een volgend kabinet. Een vierde termijn op Ontwikkelingssamenwerking ambieert hij niet meer, maar een andere ministersfunctie sluit hij op voorhand niet uit. zo liet een woordvoerder van Pronk gisteren weten. De bewindsman gaf eerder deze week aan het na drie perioden als minister voor Ontwikkelingssamenwerking „wel welletjes te vinden". Tegelijkertijd zei hij echter „datje jezelf moet ver nieuwen, een andere kans moet geven". DEN HAAG (ANP) - De Onder wijsinspectie heeft forse kritiek op de stages van studenten in het hoger beroepsonderwijs. De praktijkperiode heeft vaak te weinig relatie met het niveau van de studie. Dat komt omdat over het algemeen het bedrijf bepaalt wat de student doet. niet de hogeschool. De hbo-in- stellingen zouden zich dan ook meer moeten bemoeien met de stages van hun studenten. Dat staat in een rapport van de Inspectie van het Onderwijs. Mi nister Ritzen (Onderwijs) heeft de bevindingen donderdag naai de Tweede Kamer gestuurd. Hij wil de uitkomsten de komende maanden met de hogescholen bespreken. Het hoger beroeps onderwijs telt ruim 250.000 stu denten. De inspectie constateert dat de meeste hbo-instelhngen tame lijk willekeurig te werk gaan bij het zoeken en kiezen van ge schikte stageplaatsen. Soms hangt het bestaiid van stagea dressen geheel af van de per soonlijke contacten van een sta gecoördinator. soms moet een student zelf maar voor een plaats zorgen. De inspectie er kent dat het zelfstandig zoeken naar een stageplek voor een stu dent „vormende waarde" heeft, maar de hogeschool moet na drukkelijk de kwaliteit van de plaats de gaten houden. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aartsen iLandbouwl trekt één tot anderhalf miljoen gul den uit voor de schadevergoe dingsregeling voor de kal ver- mesters die de 64.000 Britse kal veren afmestten die momenteel worden vernietigd wegens de gekke-koeienziekte BSE. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie, van Landbouw giste ren gezegd na afloop van een overleg met de boeren- en tuin dersorganisatie LTO-Neder- land. De schaderegeling voor de mes ters komt bovenop de al eerder toegezegde schaderegeling voor de eigenaren van de dieren. Met die laatste regeling is 55 miljoen gulden gemoeid, waarvan het grootste deel uit Brussel komt. De schadevergoeding voor de mesters is vastgesteld op 3.43 gulden per week per dierplaats die leeg komt te staan door de vernietigingscampagne. met een eigen risico voor de veehou ders van twee weken De rege ling geldt alleen voor veehou ders met Britse dieren. Alle an dere mesters krijgen geen geld van Van Aartsen. LTO-Nederland heeft inge stemd met de regeling, inclusief de expliciete uitsluiting van vee houders met Nederlandse kalve ren. Ook die hebben naar eigen zeggen sterk te lijden onder de gekke-koeiencrisis, omdat de kalvermarkt is ingestort. „Dat is echter een Europees probleem, want dat raakt alle rundveemes- ters in Europa. Daarvoor zullen we dan ook geen aparte claim in dienen bij Van Aartsen. Moge lijk kan daarvoor steun worden gegeven op Europees niveau", aldus LTO-voorzitter G. Doornbos na afloop van zijn on derhoud met de minister. rige vrouw hebben de arts een brief geschreven waarin ze hun steun betuigen. Het openbaar ministerie wil geen reactie geven op het besluit van het gerechtshof. Het is ook nog niet duidelijk of cassatie aangetekend zal worden tegen deze beslissing. Deze week maakte justitie ook bekend dat de huisarts niet bij de vrouw is gebleven na het toedienen van de insuline, overigens een verou derd middel om euthanasie mee te plegen. De vrouw is in alle een zaamheid gestorven. De patiënten vragen zich wel af of de dokter weer in staat zal zijn zijn beroep uit te oefenen „Hij heeft natuurlijk een vreselijke klap opgelopen van dit verhaal. Ik vraag me af of je dan weer nor maal kunt functioneren", aldus een patient die een grote bos ro zen naar de praktijk brengt. Hoo fdkus sens tegen meerprijs leverbaar. Deze slimme slaapbank weet precies wat wilt. In een handomdraai laat hij zich veranderen van een stijlvolle zitbank in een riant 2-persoons bed. Nu bij Morgana, vanaf f 1095,-. - slaapkamers DE SCHIPPER WOONDELTA van Cittersweg 2a. Arnemuiden. 0118-603434 's maandags gesloten - vrijdag koopavond

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3