Ambulance blijft op Neeltje Jans Grevelingenschap breidt aantal ligplaatsen fors uit Rustpunt op de begraafplaats Eis tien maanden voor handel in drugs Gesprek jongeren met Juan Carlos en Peres wordt een onderonsje Primeur voor vrijwilligers van Rode Kruis Bruse raad ondanks hoge kosten akkoord met locatie gemeente Fracties Bru denken verschillend over invulling dorpsraad zeeland 12 Post wordt tenminste drie jaar gehandhaafd weekend diensten VRIJDAG 3 MEI 1996 van onze verslaggever NEELTJE JANS - De ambulan cepost op Neeltje Jans wordt in elk geval nog drie jaar gebruikt. Uit een evaluatie blijkt dat de proef van vorig jaar tot een po sitief resultaat heeft geleid, al dus directeur R. Leeuwenburg van Ambulancedienst Bevelan- den. De post op het voormalige werkeiland, die alleen in het zo merseizoen wordt bemand, zorgt voor een betere 'spreiding van de paraatheid', verklaart Leeuwenburg. De post werd vorig jaar bij wijze van proef ingericht. Het betrof een experiment van de ambu lancediensten van de Bevelan- den, Walcheren en de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen waar Schouwen-Duiveland on der valt. De gemeente Veere heeft de ambulancedienst on langs toestemming gegeven de komende drie j aai- op het terrein van Delta Expo een onderko men te plaatsen. Hierbij werd aangetekend dat moet worden Old-timerrit GOES - Ruim honderd old-ti- mers verzamelen zich zondag 26 mei. Eerste Pinksterdag, op de Grote Markt in Goes voor de traditionele Molentocht door Zuid-Beveland. De start is om 11.30 uur. De stoet Splitst zich in tweeën. De eerste helft gaat naar het oos ten, met als eerste stopplaats De Zaete in Yerseke, de andere helft zoekt het westen op met vlieg veld Midden-Zeeland als eerste stopplaats. (Beide rond 13.00 uur.) Aan de Molentocht verle nen medewerking de straatband De Artisjokken en Volksdans vereniging Scaldis. De tocht ein digt rond half vijf in de Zeeland hallen in Goes. Aansluitend op de Molentocht krijgen deelnemers een bezoek aangeboden aan het Oldtimer- en Klassieker Evenement in de Zeelandhallen. Deze beurs biedt in het pinksterweekeinde (25, 26 en 27 mei) oude voertuigen, on derdelen, accessoires, boeken en miniaturen. Zaterdag 25 mei verzamelen de oldtimers zich op bedrijventerrein De Poel I in Goes. Rond elf uur wordt daar gestart voor een rondrit door Zuid-Beveland. Maandag 27 mei. Tweede Pinksterdag, staat een rondrit over Walcheren op het programma, met een bezoek aan Veere en Oostkapelle. onderzocht of de ambulance dienst na deze periode haar in trek kan nemen in het gebouw van Delta Expo. „Een inpan- bouwtje is inmiddels opgeknapt dige, vaste post", verklaart en 'voldoet aan alle eisen', aldus Leeuwenburg. Het huidige ge- de directeur van de ambulance dienst. Eén van zijn chauffeurs trok vorig jaar aan de bel omdat hij vond dat het personeel op een Burgemeester Tees bekijkt met de schop in de hand de zojuist geplaatste rozenstruik die om de stenen kolos moet gaan slingeren. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster RENESSE - Een plek om even stil te staan bij het feit dat de dood bij het dagelijkse leven hoort. Een centraal rustpunt, een 'persoon' die over ons waakt. Iemand om een buiging voor te maken, de hoed voor af te nemen om blijk te geven van respect en waardering. Dat symboliseert volgens hoofd plantsoenen dienst S. L. de Feiter de obelisk op de begraafplaats van Renes- se, die donderdag werd onthuld door burgemeester H. Tees van Westerschouvven. Samen met wethouder C. W. Veerhoek plantte de burgemeester er een rozenstruik naast, die zich om het tweeëneenhalve meter hoge brok natuursteen moet gaan slingeren. Als de roos 'New Dawn' bloeit, zijn de bloemen wit met een roze randje. Het monu ment, dat tweeëneenhalve ton weegt, markeert de verbinding tussen de oude begraafplaats en het nieuwe gedeelte. Dat werd eind vorig jaar opgeleverd en biedt plaats aan vierhonderd gra ven. Jaarlijks worden in Renesse ongeveer vijftien mensen be graven. Behalve een uitbreiding, onderging het bestaande deel van het kerkhof een opknapbeurt. De schelpenpaden zijn vervangen door een dolomieten verharding, zodat er geen onkruid meer kan groeien. Ook zijn er bankjes geplaatst. De achterliggende ge dachte is dat begraafplaatsen tegenwoordig steeds meer 'bij het maatschappelijk gebeuren' worden betrokken. „Het is een stuk je openbare ruimte met een ander karakter", aldus De Feiter. De kosten van de vernieuwing bedragen ruim vier ton. De gemeente stond voor de keus oude graven te ontruimen of nieuwe plaatsen te creëren. „Het ruimen van graven roept de nodige emoties op", aldus Tees. „Het is een precair onderwerp. Nu hebben we weer voldoende ruimte om op eerbiedige wijze af scheid te kunnen nemen van het leven." 'erbarmelijke manier' was on dergebracht op Neeltje Jans. Aanrijtijd In tegenstelling tot andere be richten valt het met de aanrijtijd van de ambulances op Schou wen-Duiveland wel mee, vindt Leeuwenburg. Uit onderzoek zou blijken dat de ambulances slechts in twee procent van alle meldingen niet binnen de wette lijk voorgeschreven vijftien mi nuten ter plekke zijn. „En dan praten we over halve minuten", licht de directeur van Ambulan cedienst Bevelanden toe. „Maar elke seconde is natuurlijk van belang", voegt hij hieraan toe. Probleem op Schouwen-Duive land is dat veel meldingen van campings of recreatieparken ko men. Chauffeurs verliezen veel tijd als ze een bepaald huisje of caravan moeten zoeken en moe ten dus altijd bij de ingang wor den opgewacht, vindt hij. Vanaf hemelvaartsdag is de ambulan cepost op Neeltje Jans weer in gebruik, aldus Leeuwenburg. ENFB wil meer fietsklemmen op Goese Markt van onze verslaggever GOES - Veel meer fietsklem men zijn nodig op de Grote Markt te Goes. De fietsersbond ENFB De Bevelanden juicht het toe dat de gemeente er onlangs tachtig plaatste. Dat aantal zou echter volstrekt ontoereikend zijn. Goes moet met spoed en kele parkeerplaatsen opofferen voor de tweewielers, aldus de fietsersbond. Gezien het feit dat ze bijna altijd bezet zijn, voorzien de huidige klemmen duidelijk in een be hoefte. De fietsersbond is zich er van bewust dat de ruimte be perkt is op de Grote Markt. Be halve fietsers en automobilisten doen bijvoorbeeld ook horeca, winkeliers en marktkooplui een beroep op de beschikbare ruim te. Het is aan het dagelijks ge meentebestuur een duidelijke keuze te maken. Tot op heden gebeurt dat onvoldoende vol gens de fietsersbond. B en W zouden nu slechts proberen ie dereen tevreden te stellen. Een opstelling die juist ontevreden gezichten tot gevolg heeft., aldus ENFB De Bevelanden. van onze verslaggever MIDDELBURG - Vijf Zeeuwse scholieren mogen op zaterdag 11 mei in discussie met de ont vangers van de Four Freedoms Awards. Een jury heeft de vijf 'beste' vragen geselecteerd en de scholieren mogen die stellen. Daarna mogen zij in een beslo ten bijeenkomst van gedachten wisselen met de laureaten. Niels van der Bijl van het Sint Excursie naar De Schotsman van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - De Open bare Bibliotheek Borsele (OBB) heeft een excursie op touw gezet naar De Schotsman op Noord- Beveland. De OBB doet dit in samenwer king met Staatsbosbeheer en J. Goud uit Baarland, de fokker van de Schotse Hooglanders die in het gebied rondlopen. De an derhalf uur durende wandeling is op zaterdag 11 mei en begint om 10 uur. Bij voldoende belang stelling is ook een middagexcur sie mogelijk. Geïnteresseerden kunnen zich inschrijven bij de vestigingen van de bibliotheek in Heinkenszand en 's-Graven- polder. De activiteit vormt de afsluiting van een campagneweek in het kader van het Jaar van de Na tuur. Van 6 tot 12 mei zal in beide vestigingen ook een hoek rond Staatsbosbeheer zijn ingericht. Forse schade bij botsing THOLEN - Drie auto's zijn don derdag op de Tholensebrug bij Tholen-stad tegen elkaar ge botst. Alle auto's raakten be schadigd, maar niemand raakte gewond. Het ongeluk gebeurde om 8.00 uur. De auto's reden achter el kaar, toen de voorste bestuurder (een 33-jarige man uit Bergen op Zoom) moest remmen wegens wegwerkzaamheden. Zijn ach terligger (een 40-jarige stadsge noot) kon niet tijdig afremmen en botste op de auto van de 33- jarige. Daarop botste nummer drie (een 29-jarige man uit Roo sendaal) achter op de middelste auto. Willibrordcollege in Goes mag zijn vraag afvuren op koning Juan Carlos van Spanje. Martijn de Koning van de Scholenge meenschap 't Zwin uit Oostburg mag zijn vraag voorleggen aan de voorzitter van de Noord-Ierse Social Democratie and Labour Party John Hume. De voorma lige aartsbisschop van Canter bury, Lord Runcie, zal de vraag van Marije de Bruin beantwoor den. De Bruin zit op de Christe lijke Scholengemeenschap Wal cheren in Middelburg. Wouter de Rijk, van de Stedelij ke Scholengemeenschap Schel- demond in Vlissingen, heeft een vraag in petto voor premier Shi mon Peres van Israël. Directeur Jacques de Milliano van Artsen Zonder Grenzen zal zich buigen over een kwestie die Jurgen Ba- rentsen van de Stedelijke Scho lengemeenschap Middelburg hem voorlegt. Behalve met de vijf vragenstel lers gaan de ontvangers van de Four Freedoms Awards ook een gesprek aan met veertig andere scholieren. Werkstraf voor aftuigen man van een medewerkster MIDDELBURG - Een 28-jarige man uit Bergen op Zoom heeft bij vonnis van de Middelburgse rechtbank 240 uur onbetaald werk en zes maanden voor waardelijk opgelegd gekregen voor het mishandelen van een stadgenoot in Scherpenisse op 13 januari. Na een ruzie in de disco namen de Bergenaar en een 35-jarige stadgenoot de man mee naar de polder in Scherpenisse om hem een lesje te leren. De dronken man werd daar in een sloot ge gooid en bewerkt met een krik en een moersleutel. De 35-jarige, die de hoofdrol had in de mis handeling. moet binnenkort ook voorkomen. De eis tegen de 28- jarige was een jaar cel. 'v '"4V4- '"'v' -- 4 4 foto Pieter Honhoff In het hoogseizoen is er regelmatig een groot tekort aan ligplaatsen in en rond het Grevelingenmeer. van onze verslaggever BROUWERSHAVEN - Na tuur- en recreatieschap De Grevelingen gaat nog voor de bouwvakvakantie zo'n twee honderd nieuwe ligplaatsen voor vaartuigen creeren. Het gaat om openbare aanleg plaatsen buiten de jachtha vens, op locaties waar nu ook al boten kunnen afmeren. In het hoogseizoen is er regelma tig een groot tekort aan lig plaatsen in en rond het Greve lingenmeer, verklaart J. J. van de Hoef van het schap. „Op sommige dagen zijn er wel vijftien- tot zestienhon derd extra boten." De voorbereidingen voor de uitbreiding zijn in volle gang. De Veermansplaat, water sporteiland de Mosselbank, het haventje West-Repart bij Scharendijke en het Sprin- gersdiep bij de Brouwersdam komen in aanmerking voor nieuwe ligplaatsen. Op de laatstgenoemde locatie wor den drie steigers gebouwd die speciaal bedoeld zijn voor chartervaartuigen. De eerste fase van het project voorziet in ongeveer honderdveertig lig plaatsen. Later komen daar nog zo'n veertig bij. De kosten voor de eerste fase bedragen grofweg 500.000 gulden. Extra boten In feite komt een veelvoud van tweehonderd aanlegplaatsen beschikbaar. Van de Hoef: „Boten mogen wel drie of vier rijen dik aanleggen." Momen teel telt het Grevelingenmeer zo'n 3700 ligplaatsen. Volgens Van de Hoef is het natuur- en recreatieschap al geruime tijd van plan dit aantal te vergro ten. Een deel van de 'extra bo ten' kan altijd wel worden op gevangen in de jachthavens, licht hij toe. „Maar voor de an dere schippers wordt het dan moeilijk." Het voornemen past binnen het inrichtingsplan voor het Grevelingenmeer. Omdat het een uitbreiding bij bestaande ligplaatsen betreft, zijn geen extra voorzieningen als afval bakken nodig, zo meldt Van de Hoef. Hij verwacht dat de werkzaamheden over een paar weken van start kunnen gaan. Overigens moeten bootbezit- ters vanaf 1 april gaan betalen voor een openbare ligplaats in het Grevelingenmeer. van onze verslaggever MIDDELBURG - „Ik leef voor mijn hond." Dat verklaarde een 41-jarige drugsgebruiker uit Zierikzee donderdag voor de Middelburgse rechtbank. De man, die terechtstond voor het dealen van heroïne, zei niet te willen afkicken omdat hij voor zijn bejaarde hond moet zorgen. Officier van justitie mr. H. I. den Hartog eiste voor zijn acti viteiten als dealer een gevange nisstraf van tien maanden. De man verklaarde slechts af en toe te dealen om zijn eigen ge bruik te financieren en om zijn verslaafde vrienden te helpen. De drugs haalde hij uit Rotter dam, waar de marktprijzen aan zienlijk lager liggen dan in Zee land. Hij beweerde niets aan de handel te hebben verdiend. Den Hartog wilde daar niet aan. Ze rekende voor dat de man aan zijn activiteiten wekelijks tus sen de drie- en vierhonderd gul den moet hebben overgehou den. En dat gedurende een pe riode van anderhalfjaar. Ze wees op het verleden van de man, die al sinds zijn tienerjaren ver slaafd is. Toen hij vijftien was, rookte hij regelmatig hasj. Op zijn twintig ste begon hij met heroïne. Dat liep al snel uit de hand. De man kwam regelmatig in aanraking van onze verslaggever SINT-PHILIPSLAND - Vijf tien Rode-Kruisvrijwilli- gers uit Sint-Philipsland kregen donderdag certifica ten uitgereikt waaruit blijkt dat zij een cursus heb ben afgerond om in opvang centra te kunnen functione ren. Bij rampen kunnen de vrijwilligers worden inge zet. Het gaat om een pri meur in Nederland. De Rode- Kruisafdeling Sint-Philips- land en Anna Jacobapolder is de eerste afdeling van de ze instantie waar mensen de certificaten hebben be haald. „Ik ben heel trots op de groep", zei A. van Velsen, penningmeester van de afde ling Sint-Philipsland, giste ren. „Het zijn allemaal heel enthousiaste en gezellige mensen. En de cursus is best zwaar." De certificaten wer den gisteren in het dorps huis overhandigd. Dat Sint- Philipsland de primeur in Nederland heeft, komt vol gens Van Velsen doordat de afdeling over erg actieve vrij willigers beschikt. Het gaat om werk dat vroe ger werd gedaan door de Be scherming Bevolking (BB) De vrijwilligers zijn een half jaar met de cursus bezig ge weest. Eén keer in de twee weken kregen zij les en ze hebben een cursusboek doorgeworsteld. Zaken als infecties, lichamelijke ver zorging en tiltechnieken kwamen aan de orde. Moeilijk „De vrijwilligers moeten bij voorbeeld bij rampen men sen opvangen die alleen staand zijn en verder nie mand hebben waai' ze te recht kunnen. Het is best moeilijk om dat soort men sen te begeleiden", zegt Van Velsen. In oktober kunnen de vijftien certificaatbezit- ters verder met vervolgcur sussen, bijvoorbeeld om lei ding te geven in opvangcen tra. van onze verslaggever BRUINISSE - Schoorvoetend ging de Bruse raad donderdag avond akkoord met de locatie voor het tijdelijke en defini tieve gemeentehuis in Zierik zee. Vooral de noodzaak voor de centrale, tijdelijke huisvesting riep veel vragen op. De ruim vijf miljoen gulden die hiervoor wordt uitgetrokken is veel te veel, zo viel van verschillende kanten te horen. Toch schaar den de meeste fracties zich uit eindelijk achter het voorstel. Alleen het CDA hield voet bij stuk en stemde tegen de locatie van het tijdelijke onderkomen. Het Bruse CDA-duo vroeg zich af waarom de diverse afdelingen van de nieuwe gemeente voorlo pig niet in de bestaande gemeen tehuizen kunnen worden onder gebracht. „Met de moderne communicatie moet dat luk ken", zei fractievoorzitter N. P. de Danschutter. „Bovendien kunnen we dan rustig kijken of de huidige gemeentehuizen te gen een goede prijs kunnen wor den verkocht." Wethouder W. W. Jumelet wierp tegen dat de nieuwe gemeente 'studietijd' no dig heeft. Daarom is een centrale locatie nodig, betoogde hij. „In alle gemeenten wordt op een verschillende manier gewerkt. Je moet zorgen dat je op elkaar bent afgestemd." A. Mol (SGP/RPF) verkondigde dat de raad voor het blok wordt gezet: „Er is geen alternatief." Ook had hij veel moeite met de kosten voor het tijdelijke ond| komen. „Is dit nou nodig, de miljoenendans?" C. van Berge van Lijst Van de Vei deelde deze mening. „Als raad zich al verbaast overt kosten, wat moeten de burg? dan wel niet denken?" Boot Algemeen Belang kwam nt een alternatief op de propps Deze fractie probeerde alle ani tenaren plus het toekomstig? meentebestuur 'in de boot ter men'. Dat wil zeggen: waar» niet een cruiseschip huren i tijdelijk gemeentehuis? „1! schien moeilijk te verwezen ken maar waarom wordt ditn onderzocht? Er komt in Ziet zee toch afmeergelegenhi vrij", verklaarde M. C. Ma kant-Okkerse. De uitgekozen plaats voor n permanente gemeentehuis rl minder weerstand op. CDA) J. S. Wiebrens opperde dat lt wellicht verstandig is alsnog I kele andere locaties te bekijkl Dit in verband met een eva tuele uitbreiding in de tl komst. Volgens Maaskant is ij voor Algemeen Belang ook spreekbaar' als het gemeen) huis in de buurt van het ziekt huis in Zierikzee wordt i bouwd. De combinatie van H gemeentehuis met een theater een zaak van de nieuwe gemet te, zei ze. Wel pleitte Maaskt voor een enquête onder de ti gers om de mening te peilen o) dit plan. met politie en justitie. Pogingen om van de drugs af te komen mislukten, omdat hij uit afkick centra wegliep. Den Hartog vond dat reden genoeg om een onvoorwaardelijke gevangenis straf van tien maanden te eisen. Woensdag 15 mei volgt de uit spraak van de rechtbank. BRUINISSE - De instelling van een dorpsraad ligt gevoelig in politiek Bruinisse, zo bleek donderdagavond. De meeste fracties zijn overtuigd van de noodzaak van een dergelijk or gaan; alleen Algemeen Belang toonde zich een fel tegenstander en stemde tegen. Over dé invul ling van een dorpsraad werden de partijen het niet eens. Zo wil de C. van den Berge (Lijst Van de Velde) de huidige raadsleden nog een paar jaar laten zitten („ze zijn toch al gekozen"). CDA en SGP/RPF kozen daarentegen voor een dorpsraad die bestaat uit mensen uit alle lagen van de bevolking. „Hoe krijg je al die mensen bijel- kaar en wat moetje ze precies la ten besturen?" vroeg Van den Berge zich vertwijfeld af. „Zoals we hier zitten zijn we toch ook burgers? De dorpsraad dient ge stuurd te worden door een deel van de bevolking. Anders zitten de leden er alleen voor zichzelf. En dat mag absoluut niet." CDA en SGP/RPF konden geen be grip opbrengen voor dit stand punt. „Vrije verkiezingen voor iedereen", zou CDA'er J. S. Wie brens graag zien. Ook burge meester A. Vogelaar stelde dat iedere burger in beginsel ver kiesbaar moet zijn. „Het college heeft niet gekozen voor een poli tieke invalshoek", verklaarde hij. Voor Algemeen Belang hoeft het allemaal niet. „De burgers zul len het zelf moeten betalen", waarschuwde fractievoorzitter M. C. Maaskant-Okkerse. „Er Draagbare telefoon weg AXEL - Uit de auto van een 34- jarige vrouw uit Koewacht is donderdag een draagbare tele foon gestolen. De auto stond ge parkeerd op de Markt in Axel. bestaat geen subsidie voo: Collega H. J. van den Ouden v de aan dat de animo voor eenj litieke functie sterk dalende is Nederland. En: „Wij vragen vi willigers zonder bevoegdheó voor zaken die amper boven stoeptegels uitkomen." 1 4 EN 5 MEI 1996 CENTRAAL ALARMNUMMÜ 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08] uur: J. B. Visser, ZierikzeeJ (0111)413965. Spreekuur van 11.00-11.30 uitfj Schouwen-Westhoek/Brou- wershaven: vrij. 18.00-ma. 08] uur: L. A. M. Bruel en J. J. Rcj Markt 32, Brouwershaven. J (0111)691280. Spreekuur van 11.30-12.00 fl en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en(K terland, vrij. 18.00-ma. 08j uur: A. Dorrestein, Dorpsweg Bruinisse, tel. (0111) 452120. Tandartsen: G. W. G. den Broeder, Oude 1| ven 51, Zierikzee, tel. (01 413388. Spreekuur 16-30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek 'Zierikzee', Dam tel. (0111) 412906, geopend van 09.00-12.30 uur en van 16 17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30fl en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: (0113)251177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): F. Scl per, Zierikzee. tel. (0111) 4121 Spreekuur zat. 1-3.00-14.00 uiï i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 34