luim voor scheiden van afval Adviseurs Van Aartsen pleiten voor ontpoldering Marine ruimt oorlogstuig op Nestbescherming voor weidevogels 0> 3 V-i MH V* 73 <v -O WWWWW 't Zand Middelburg eerste Nederlandse wijk zonder racisme Eis tien jaar en tbs voor doodslag vrouw Werkstraf voor Goesenaar die zijn huis opblies GFT-aanbod vorig jaar 45 miljoen kilo Landelijk gemiddelde overtroffen J4 u O zeeuwse almanak Tranen PZC zeeland VRIJDAG 3 MEI 1996 van een medewerkster MIDDELBURG - De Middel burgse rechtbank heeft een 30- jarige Goesenaar veroordeeld tot 240 uur dienstverlening en zes maanden voorwaardelijk voor het veroorzaken van een ontploffing in zijn rijtjeswo ning doordat hij de gaskraan in de keuken had opengezet. Toen hij rond één uur 's nachts het lichtknopje omzette ont plofte het gas, waarna de hele woning uitbrandde. De buren schrokken wakker van de knal, die veel beroering in de buurt teweegbracht. Een week eerder had hij ook al een ontploffing in zijn huis ge had. Toen had de waakvlam van de geiser een steekvlam doen ontstaan, maar dat liep met een sisser af. De Goese naar' was in die tijd in depres sieve toestand en wilde naar zijn zeggen een eind aan zijn le ven maken door verstikking met gas. Hij hield er alleen ver schroeide haren aan over en haalde zich de woede van zijn buren op de hals. Hij had in die tijd schulden en er dreigde uitzetting uit zijn woning vanwege huurachter stand. Hij gebruikte grote hoe veelheden drank, maar staat nu op de Antabus, een middel dat het genot van alcohol on mogelijk maakt. De rechtbank heeft bepaald dat hij in de proeftijd van twee jaar van het voorwaardelijk deel van de straf onder toezicht van het ZCAD moet blijven. Verder moet hij 6150 gulden schade vergoeding aan de woning bouwcorporatie betalen. Dat is maar een fractie van de schade post van twee ton. die het uit branden van het huis met zich meebracht. van onze verslaggever rERNEUZEN/GOES - De Zeeuwse bevolking heeft vorig aar ongeveer 45 miljoen kilo ;roente-, fruit- en tuinafval GFT) 'geproduceerd'. Omgere- tend komt dat neer op gemid- leld 6 kilo per week of 310 kilo op jaarbasis. Dat is beduidend meer dan het landelijk gemid delde dat in '95 uitkwam op 290 tilo per huishouden. Volgens i woordvoerder Ralph Breuer van de vof Compostering Zee and wordt dat lagere gemid- lelde voornamelijk veroor- aakt door de grote steden. In andelijke gebieden, zoals Zee and en de noordelijke provin- lies, wordt aanzienlijk meer JFT-afval ingezameld. Je Zeeuwse compost is. volgens ]3reuer, van hoge kwaliteit. Dat rordt door laboratorium-analy- Zaktelefoon tveg uit auto jpUD-VOSSEMEER -, Een zak telefoon ter waarde van ruim twaalfhonderd gulden is in de Jacht van woensdag op donder dag gestolen vanuit een auto die Tstond geparkeerd aan de Hof straat in Oud-Vossemeer. De 53- ijarige eigenaar heeft aangifte ge daan van de inbraak. ses aangetoond. De vraag naai de compost is groot. Ongeveer 35 procent ervan wordt geleverd aan de akkerbouw, 19 procent aan de fruitteelt, 23 procent gaat via de tuincentra naar particu lieren. die zelf rechtstreeks ook nogeens 18 procent voor hun re kening nemen. Breuer: ,.De ver koop is in handen van Delta Mest Distributie. De particu liere markt wordt hoofdzakelijk bediend via de tuincentra. Gro tere partijen - zoals voor de landbouw - worden door Delta Mest op de plaats van bestem ming afgeleverd. Al bij al spelen we quitte en dat stemt ons bij zonder tevreden." Restafval In de composteringsinstallatie in Nieuwdorp, waar het GFT-af- val uit heel Zeeland wordt ver werkt. wordt de laatste tijd ech ter - en dat stemt woordvoerder Breuer dan weer minder vrolijk - een groeiende hoeveelheid res tafval aangetroffen. Daarbij gaat het onder meer om plastic, blikken, dopjes, melk- en vruch- tensappakken en ook luiers. En die horen nu juist niet thuis in de GFT-bak. Breuer: „Daarom ook lijkt het ons goed de Zeeuwse be volking nu uitgebreid te infor meren over de stand van zaken rond de verwerking van GFT-af- val. Want uit de resultaten over dit eerste jaar blijkt weliswaar dat het systeem van het geschei den afval prima werkt, maar dat van onze verslaggeefster WISSENKERKE - De duik en demonteergroep van de marine heeft donderdag twee bommen en een zee mijn onschadelijk gemaakt. Een Duitse bom uit de Tweede Wereldoorlog werd op de Roggeplaat in de Oos- terschelde tot ontploffing gebracht. De andere bom, eveneens uit de laatste we reldoorlog maar dan van Engelse makelij, werd de zelfde dag aan boord van een vissersboot van de ont steking ontdaan. Dit ge beurde een paar uur later ook met de, Duitse, zeemijn uit de Eerste Wereldoorlog. De Duitse Pantser Brisant uit de Tweede Wereldoorlog werd vorige week dinsdag in de Oosterschelde gevonden en even 'geparkeerd' op de Roggeplaat in hetzelfde wa ter. De Pantser is een projec tiel dat het vijandelijke schip binnendringt en pas dan ontploft. De honderd ki lo wegende bom met veertig- kilo springstof werd donder dag door de marine op de Roggeplaat tot ontploffing gebracht. Terwijl de duik- en demon teergroep op de Roggeplaat bezig was, kwamen er twee meldingen binnen van een opgeviste bom en een zee mijn. De vissersboot KG6 uit Kortgene vond zes mijl buiten de kust een Engelse vliegtuigbom toen hij bij de Schouwenbank aan het vis sen was. De 500-ponder is ter plaatse van de ontsteking ontdaan. Oud Een vissersboot uit Yerseke had donderdag de oudste vondst. Twaalf mijl buiten de Belgische kust, ter hoogte van Zeebrugge, vond de YE52 de Duitse zeemijn. Het explosief met zeventig kilo springstof werd op de vis sersboot gedemonteerd. De ze zeemijn en de Engelse vliegtuigbom worden naar Den Helder vervoerd waar ze tot ontploffing worden ge bracht. Een lid van de duik- en demonteergroep van de Koninklijke Marine toont in een vrachtwagen op Neeltje Jans de zeemijn (rond) en één van de twee gevonden bommen. foto Pieter Honhoff moet natuurlijk wel zo blijven. Overigens is de hoeveelheid aan getroffen restafval nog niet zo groot dat we ons er zorgen over maken." Compostering Zeeland houdt- zaterdag 11 mei een open dag. Belangstellenden kunnen dan met eigen ogen de werking van de composteringsinstallatie, die staat opgesteld in een hal aan de Europaweg-Oost. in het Sloege- bied bij Nieuwdorp, aanschou wen. In Noord- en Midden-Zee land wordt dezer dagen ook een folder verspreid met informatie over de verwerking van het Zeeuwse GFT-afval. In Zeeuws- Vlaanderen gebeurt dat. door een misverstand tussen de 'af valverwerkers' van boven en on der de Westerschelde, niet. De informatie zou worden opge nomen in de milieukrant, die eenmaal per kwartaal huis-aan- huis wordt bezorgd. Die krant verscheen twee weken geleden, zonder dat daarin ook maar iets viel te lezen over de stand van zaken rond de afvalscheiding. Voorlichter Otto Vosveld van de gemeente Terneuzen. samen steller van de krant: „We betreu ren dat zeer Maar op het mo ment dat de kopij moest worden ingeleverd, was de tekst nog niet beschikbaar. Jammer, maar de informatie wordt volgende week alsnog verspreid via het Zeeuws- Vlaams Advertentieblad." Gedeputeerde drs. G. de Kok (links) plaatst samen met een vrijwilliger de 'nestbeschermer' voor weidevogels, foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggever KAPELLE - De gortdroge grond maakte het niet eenvoudig. Maar na enig zwoe gen lukte het gedeputeerde drs G. de Kok (natuur- en landschap) toch: de spijlen van een heuse 'nestbeschermer' staken stevig in de klei van een weiland in Ka pel le. Met deze handeling opende hij don derdag officieel het 'weidevogelbescher mingsseizoen 1996' in Zeeland. De beschermers moeten ervoor zorgen dat de nesten van weidevogels niet worden vertrapt door koeien. Het 'project weide vogelbescherming' is in '94 begonnen op initiatief van het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij. In deze provincie zorgt de stichting Landschaps beheer Zeeland voor de uitvoering ervan. De aandacht gaat vooral uit naar de be scherming van weidevogels op het boe renland. „Daarom past het project in de trend van agrarisch natuurbeheer zei De Kok gisteren. „En dat is goed voor het mi lieu, voor de natuur, voor de betrokken heid van de boeren en voor het imago van de boeren." Het merendeel van de weidevogels - zoals de kievit, de scholekster en de grutto - broedt op het boerenland. De vogels wor den echter bedreigd, onder meer doordat steeds vroeger en massaler wordt ge maaid. Ook andere werkzaamheden op het boerenland vallen steeds meer samen met de broedtijd van de vogels. Daardoor krijgen zij steeds minder kans om jongen groot te brengen. Doel van het project is onder meer dat vrijwilligers in overleg met. boeren de nes ten komen beschermen. Vorig jaar waren zo'n veertien vrijwilligers en twintig be drijven in Zeeland bij het project betrok ken. Dit jaar is begonnen met een cursus weidevogelbescherming, waaraan zowel boeren als vrijwilligers hebben meege daan. Het aantal deelnemers groeit: nu zijn er vijftig vrijwilligers op 35 bedrijven. De boerderij waar het seizoen gisteren werd geopend bijvoorbeeld is van de fami lie Op 't Hof, die voor het eerst meedoet Het gaat dus goed met het aantal deelne mers. De nestbescherming is nu dan ook al in volle gang. zij het dat de meeste wei devogels later zijn begonnen met broeden. Reden hiervoor vormt voedselgebrek, ver oorzaakt door de kou van de afgelopen winter en de aanhoudende droogte. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Alleen ontpolde ring compenseert de natuur die door het verdiepen van de Wes terschelde wordt vernield. De Raad voor het Natuurbeheer zegt begrip te hebben voor het bezwaar daartegen bij een deel van de Zeeuwse bevolking. De benodigde herstelruimte is ech ter alleen binnendijks te vin den, schrijft dit adviesorgaan aan de ministers Van Aartsen (Natuurbeheer), Jorritsma (Ver keer en Waterstaat) en De Boer (Milieu). Het herstel van de natuur in de Westerschelde mag van de Raad Politie bekeurt 27 hardrijders SCHOONDIJKE - Bij een snel heidscontrole donderdagmor gen op de Rijksweg N58 bij Schoondijke passeerden tussen 9 55 en 11 40 uur 483 voertuigen. Zevenentwintig weggebruikers overtraden de toegestane maxi mum snelheid van 80 kilometer per uur. De hoogst gemeten snel heid was 127 kilometer. eigenlijk wel meer beslaan dan alleen de hectares die verloren gaan door de komende verdie ping ten behoeve van de Ant werpse haven. Tussen 1960 en 1990 is 3200 hectare vernield aan schorren, slikken en ondiep wa ter. aldus de Raad. Inpolderen voor de landbouw, onderhouds werk aan de vaargeul en de aan leg van havenwerken veroor zaakten die teloorgang. Slikken en schorren in de Wes terschelde zijn het leefgebied en de voedselbron voor internatio naal belangwekkende popula ties water- en trekvogels, schrijft de Raad. Ondiep water fungeert als kraamkamer voor vis en an dere waterorganismen. Als er nog meer slikken, schorren en ondiep water verdwijnen bete kent dit verarming op diverse gebieden: de Westerschelde gaat er op» achteruit evenals de zeevisserij en het bestand aan trekvogels, waarschuwt de Raad. Afspraken Van Aartsen vroeg de Raad ad vies over onder meer de voorge stelde herstelmaatregelen. Het parlement heeft afgesproken na tuur die verloren gaat bij derge lijke werkzaamheden, te com penseren. In de komende 25 jaar gaat er mede door de aanstaan de verdieping zo'n 500 hectare natuurschoon in de Wester schelde verloren. De manier waarop die hersteld moet worden, is een heikel on derwerp in Zeeland. Op in spraakavonden bleek dat een deel van de Zeeuwen ontpolde- ren absoluut niet ziet zitten. An dere herstelmaatregelen leveren echter te weinig hectares op. Parlement Het Bestuurlijk Overleg Wester schelde adviseert minister Jor ritsma nu af te zien van ontpol- deren. Jorritsma en haar collega De Boer van Milieu maken uit eindelijk een voorstel voor na- tuurherstel waarover het parle ment het laatste woord heeft. De Raad voor het Natuurbeheer moest Van Aartsen ook voor waarden aanreiken waaronder gebaggerd mag worden. Voor het verdiepingswerk is een ver gunning nodig op grond van de N atuurbeschermingswet De minister moet volgens de Raad voor het Natuurbeheer onder meer eisen stellen aan de manier waarop er nabij natuurmonu menten in de Westerschelde (zo als het Verdronken Land van Saeftinge) wordt gebaggerd. De Raad omschrijft die eisen niet. Het Overlegorgaan Waterbe heer en Noordzee-aangelegenhe- den heeft minister Jorritsma on langs ook geadviseerd de natuur in de Westerschelde te herstel len door ontpolderingen. (Advertentie) DEN BOER DRUKKERS DE MEEST VEELZIJDIGE DRUKKERS' BEL VOOR INFORMATIE i (0118)681000 DEN BOER DRUKKERS MARKT 51 4331 IK MIDDELBURG TELEFOON (0118) 681000 TELEFAX (0118) 681215 j van onze verslaggever MIDDELBURG - De Middel burgse wijk 't Zand is de eerste Nederlandse 'wijk zonder racis me'. Van de wijkbewoners heeft 72 procent zich uitgesproken te gen rassenhaat. Daarmee is de gestelde grens van 70 procent net gehaald. Leerlingen van de vbo-afdeling van de Christelij ke Scholengemeenschap Wal cheren (CSW) hebben de en quête in de wijk uitgevoerd. Op hun school keerde 90 procent van de leerlingen zich tegen ra cisme. Daarmee is de CSW-afde- ling een 'school zonder racisme' geworden. De acties 'School zonder racis me' en 'Wijk zonder racisme' zijn onderdeel van het provinciale anti-racismeproject 'Een zee van vrijheid'. In het tweede en laatste jaar ervan, dat nu loopt, staan de thema's vrijheid en ver draagzaamheid centraal. De CSW is dq eerste school in Ne derland die het project heeft uit gebreid tot de wijk De leerlin gen van de afdeling gingen, na dat ze op school voldoende handtekeningen hadden verza meld. met folders en intekenlij sten langs de deuren. Staatsse cretaris Terpstra gaf daarvoor eind maart het startsein. De resultaten van de schoolen- quète en het wijkonderzoek wor den woensdag 8 mei officieel be kend gemaakt. Het CSW-ge- bouw krijgt dan een wandbord met het opschrift 'School zonder racisme'. Co van den Buuse van het Regionaal Pedagogisch Cen trum Zeeland (RPCZ). dat het project heeft opgezet, overhan digt wethouder E. van Brumme- len-van Wilgen een gekleurd montagestukje. Dat wordt op een zwart-witte plattegrond in het stadhuis van Middelburg be vestigd, op de plaats van 't Zand. Heel bijzonder Van den Buuse noemt het 'heel bijzonder' wat de CSW-leerlin- gen hebben gedaan. „Het aar dige is dat de leerlingen actief aan de weg timmeren. Het is niet alleen een kwestie van nee zeg gen tegen racisme, maar er ook wat mee doen. Ze gaan de wijken in, bellen aan bij mensen en dat roept bij sommige mensen ook weer verzet op. In de klas zijn we vooraf daarop ingegaan: hoe ga je met die mensen om? Dat is ook een vorm van verdraag zaamheid leren."" Zelfs buiten schooltijd zijn de leerlingen met het enquêteren bezig geweest. Van den Buuse: „Ze hebben er enorm veel tijd in geïnvesteerd. Veel mensen zijn alleen 's avonds thuis, dus dan moesten ze terugkomen. En ze dienden nauwkeurig bij te hou den wie ze wel en wie ze nog niet hadden gehad. Er is echt heel veel werk verzet." Met het behalen van de drempel van zeventig procent is het doel nog niet volbracht. Integendeel zelfs. „Net zoals bij 'School zon der racisme' schept zoiets ver plichtingen". aldus Van den Buuse. ..Je bindt je aan iets. Jaarlijks moet er bijvoorbeeld in een viering aandacht aan racis me worden besteed. Verder mo gen in het schoolgebouw, en nu dus ook in de wijk. geen racisti sche uitingen voorkomen. De leerlingen zullen dus met de wijkvereniging om de tafel moe ten gaan zitten en dat samen uit kristalliseren." Estafette Het is verder de bedoeling dat de presentatie van volgende week het begin wordt van een 'estafet te'. Scholen in de andere wijken zouden de actie moeten overne men. zodat de plattegrond in het stadhuis uiteindelijk één kleur rijk geheel wordt en er een 'stad zonder racisme' en wellicht zelfs een 'provincie zonder racisme' ontstaat. Van den Buuse: „Ik hoop van harte dat andere scho len dit overnemen en dat elke wijk Middelburg kleur gaat ge ven." van een medewerkster MIDDELBURG - Tegen de 50- jarige man uit Sint-Maartens dijk die wordt verdacht van doodslag op de 40-jarige Katja Aarts uit Putte, is donderdag voor de rechtbank in Middel burg tien jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging geëist. De vrouw kwam om het leven door een harde klap op haar strottenhoofd, waardoor haar luchtweg geblokkeerd raakte. De dader dumpte het li chaam in een droge sloot aan de Oostelijke Spuikanaalweg bij Rilland-Bath, waar het 14 okto ber van het vorig jaar door voorbijgangers werd gevonden. De Sint-Maartensdijker, die vanaf half augustus in een auto rondzwierf, had een relatie aan geknoopt met de vrouw. Op de ochtend van 26 september be zocht het tweetal de moeder van de vrouw op een camping. Van daar vertrokken zij 'om bramen te gaan plukken'. Daarna is de vrouw niet meer gezien. Doordat het lichaam al in verregaande staat van ontbinding verkeerde kon de doodsoorzaak niet meer worden vastgesteld. De vrouw kon nog wel geïdentificeerd wor den aan de hand van vingeraf drukken. De man had tegen de moeder gezegd dat hij haar in Antwerpen was kwijtgeraakt. Karateklap Hij verklaarde op de zitting dat de vrouw hem aangevallen had terwijl ze samen achterin de auto zaten. Zij zou zwaar onder invloed van alcohol geweest zijn. Om zich tegen haar te verdedi gen gaf hij haar met de zijkant van zijn hand een karateklap op haar hals, noteerde de politie tij dens een verhoor. „Toen ik haar raakte kraakte er iets. daarna was het in een halve minuut ge beurd met haar", zei de man. De man stond tevens terecht voor mishandeling en verkrach ting van zijn vorige vriendin. Hij sloeg haar in de nacht van 22 op 23 juli een bloedneus en dwong haar hem op diverse manieren te bevredigen Zij vluchtte om drie uur 's nachts naar de buren. Kort daarna gaf de vrouw te ken nen dat zij de relatie wilde beëin digen Op 27 juli drong hij haar woning binnen waarop hij de vrouw meermalen uiterst gewelddadig verkrachtte. De man ontkende dat er sprake van verkrachting was geweest. Ter zitting gaf hij slechts toe dat hij 'lichte drang' op zijn vriendin had uitgeoe fend. De man zat vanaf 4 augustus vast voor deze zaak, maar kreeg op 15 augustus verlof om het zie kenhuis te bezoeken. Hij keerde niet terug naar het Huis van Be waring. Sindsdien reed hij rond in de auto van de vrouw die hem op straat gezet had. Het rapport van het Pieter Baancentrum, waar de man is onderzocht, meldde dat zijn hele bestaan wordt gekenmerkt door zijn seksuele gedrag. Hij is zwaar verwaarloosd in zijn jeugd en mogelijk zelf seksueel mis bruikt. De rechtbank doet 15 mei uit spraak. Eva in Terneuzen is al van kindsbeen af dol op van die serietjes op tv. die met een te duur woord ook wel soaps ivorden genoemd. Na schooltijd wist ze het precies zo te plannen dat ze ze alle maal kon zien. Daarna kwam haar huiswerk Het neigde naar verslaving Er is de laatste tijd echter nogal 't een en 't ander ver anderd in haar leven. Ze woojit sinds kort op een flatje met televisie, dat web en heeft nu ook een baan En die slokt haar nogal op. zo dat ze nauivelijks nog aan de soaps toekomt. Haar vriend Werner nam de hon neurs onlangs even voor t haar waar. Toen hij een paar vrije dagen had. kreeg hij opdracht nauiclettend de ontwikkelingen op het scherm te volgen en daar van tijdens het avondmaal verslag te doen. Hij kiveet zich heel zorgvul dig van die taak. En daarbij viel één ding hem bijzonder op: er iverd zoveel gehuild in die series Toen hij dat aan Eva meldde, schoot hem plotseling ook de oor zaak door het hoofd. ..Die ■nenseti huilen natuurlijk zo omdat ze je heel erg mis sen..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 29