'Harde aanpak van drankrijders Prijsafspraken bij wet verboden Boer bidt om regen, véél regen Bij ANP verdwijnen 31 arbeidsplaatsen 4 WEKEN bijlage kunst cultuur Opvoedkundige cursus levert niet automatisch minder straf op Tommei: leegstand dreigt in Zeeland door nieuwbouw-hausse Bescherming nesten van weidevogels Auto-Lease Walcheren B.V. VOOR 14,25 PZC Vanochtend nog mist Mistbanken, een bewolkte dag. Plaat selijk vallen er buien. De wind is zwak tot matig uit veranderlijke richting. Maximum temperatuur 14 graden. 239e jaargang no. 98 Vrijdag 3 mei 1996 Losse nummers 1,60 lente in Kopenhagen DEN HAAG (GPD/ANP) - Justi tie gaat drankrijders vanaf juni aanzienlijk harder aanpakken. Bestuurders met een alcohol promillage vanaf 1.3 moeten en driedaagse, opvoedkundige bursus volgen en de kosten (500 gulden) zelf betalen. Ze krijgen 'daarvoor niet automatisch ■strafvermindering, zoals nu wel toet geval is met de door justitie gesubsidieerde alcoholver- keerscursus. De nieuwe regeling is ontworpen voor drankrijders die voor het eerst in de fout zijn gegaan. Be stuurders die al eens eerder te gen de lamp liepen, moeten van- "Grote vleermuis I terroriseert [Mexicaans dorp UEXICO-STAD (RTR) - Een gi- ;antische vleermuis terrori seert een dorp in de Noord-Me- icaanse deelstaat Sinaloa. Het ieest heeft het volgens oogge tuigen gemunt op het bloed van geiten en heeft ook al een mens aangevallen. Boeren in het dorpje Calderon hebben een burgerwacht opge richt om de vampier op te spo ren. Een lid van de burgerwacht heeft de dorpelingen aangera den vrouwen en kinderen 's nachts binnen te houden. Het beest, dat meer dan dertig centi meter groot is, heeft al tientallen geiten om het leven gebracht. De drie soorten vleermuizen die het bloed van hun prooi drinken, leven in Latijns-Amerikaanse landen als Puerto Rico, Costa Rica en El Salvador. Veel koeien die door de vleermuizen zijn ge- 'leten, sterven aan hondsdol- ieid. Aanslag op BASF Arnhem opgeëist ARNHEM (ANP) - Het Amster damse actieblad Ravage zegt een brief te hebben ontvangen waarin het Earth Liberation Front de bomaanslag op 16 april bij het chemieconcern BASF in Arnhem opeist. De redactie van het tweeweke- lijkse blad kreeg de verklaring *pp 25 april. De brief bevat een immiere tekst, aldus Ravage: .Arnhem. De vervuiler betaalt. Ook oude rekeningen". Verder staat er „17 okt. 4.5.V4." Volgens Ravage zou dat kunnen Detekenen dat het Earth Libera tion Front ook de mislukte bom aanslag van 17 oktober vorig iaar bij de Arnhemse vestiging van de Franse bank Credit Lyonnais opeist. Earth Liberation Front is een re volutionaire milieubeweging, die in twee jaar al verschillende sabotageacties heeft uitge voerd. De politie in Arnhem noemt de vermeende claim een „compleet nieuw licht op de zaak". De re cherche zal de brief serieus on derzoeken. aldus een woord voerder donderdagavond, want iet Earth Liberation Front is en bekende organisatie. Zonnesatelliet ontdekt enorme uitbarstingen PARIJS/DEN HAAG (DPA/ ANP) - De satelliet SOHO heeft enorme uitbarstingen op de zon ontdekt, ofschoon die in zijn elf- iej jaarsritme juist zijn „rustigste fase" doormaakt. Dit deelden deskundigen van het Europese hiimtevaartbureau ESA giste ren mee in Parijs. Bij de uitbar stingen kan de hitte van de bui tenste atmosfeer van de zon iek zelfs oplopen tot meer dan twee iek biljoen graden Celsius. Uit waarnemingen blijkt dat het magnetische veld van 'de zon aan het veranderen is. Als beves tigd wordt dat dit leidt tot desta bilisering van de atmosfeer van de zon kan dat van nut zijn om bijvoorbeeld tijdig te kunnen waarschuwen voor uitbarstin- !en die laag vliegende satellie- en in gevaar kunnen brengen en le energiesystemen op aarde uien storen. kuni Pe Europees-Amerikaanse SO- po (Solar and Heliospheric Ob- atory) begon op 16 april zijn onderzoek naar het inwendige 'an de zon, dat twintig jaar kan laan duren. De satelliet is in de- :ember door de Amerikanen ge- anceerd. af 0.8 promille verphcnt op cur sus. Mensen die weigeren deel te nemen, raken hun rijbewijs kwijt. Dat wordt dan voor drie jaar ongeldig verklaard. Deze maatregelen zijn gisteren bekendgemaaakt door de minis teries van justitie en verkeer en waterstaat. Op de departemen ten leeft de opvatting dat de be staande, nogal vrijblijvende cur sus niet meer past in het huidige pakket van leerstraffen, die „langer en intensiever zijn en be doeld als vervanging van on voorwaardelijke vrijheidsstraf'. De alcoholverkeerscursus is nu sinds een aantal jaren in zwang. Als een verdachte de cursus heeft gevolgd, kan de rechter bij de bepaling van de strafmaat daarmee rekening houden. Over het algemeen vervangt de cur sus (een deel van) de boete, (een gedeelte van) de ontzegging van de rijbevoegdheid of incidenteel maximaal een week onvoor waardelijke vrijheidsstraf. De nieuwe cursus (Educatieve Maatregel Alcohol en verkeer, EMA) is een administratiefrech telijke maatregel. „Alle EMA- kandidaten echter komen ook in een strafrechtelijke procedure. Als men een EMA volgt bete kent dit dus niet dat men een straf kan ontlopen. In principe staan beide trajecten los van el kaar". benadrukt een voorlich ter van het departement van jus titie. Proefrijbewijs De Tweede Kamer reageert ver deeld op de D66-suggestie om jongeren voortaan slechts een tijdelijk rijbewijs te geven. Het CDA steunt het idee, maar VVD en PvdA zien er weinig heil in. D66-Kamerlid Van 't Riet op pert zo'n proefrijbewijs voor jeugdigen om te stimuleren dat ze zich minder roekeloos gedra gen in het verkeer. In een kwart van de auto-ongelukken met do delijk afloop in 1995 was de be stuurder tussen de 18 en 24 jaar. CDA-Kamerlid Dankers zei don derdag in het Radio-1-journaal de D66-suggestie te steunen. Maar zij vindt dat zo'n tijdelijk rijbewijs alleen zin heeft als de politie in het verkeer strenger gaat controleren. „Anders is zo'n proefrijbewijs een lege huls." Zij bepleitte om de pakkans voor wegpiraten fors te verhogen. WD'er Kamp noemt zo'n proef rijbewijs echter „een kunstgreep die het probleem niet echt op lost. Er is gewoon onvoldoende toezicht door de politie. Ook PvdA'er Valk ziet weinig in een tijdelijk rijbewijs voor een specifieke leeftijdscategorie. „Iedereen die onverantwoorde lijk rijdt moet worden aange pakt. Het is té gemakkelijk om daarvoor een speciale leeftijds categorie uit te pikken. Gevaar lijk rijgedrag is van alle leeftij den." Evenals CDA en VVD is de PvdA'er warm voorstander van een actiever politieoptreden te gen roekeloze automobilisten. van onze verslaggeefster OVEZANDE - De droogste april van deze eeuw is gevolgd door al even droge meidagen. De gewassen zijn dorstig en in Ovezande biedt een kunstma tige regenbui na zonsonder gang (foto) soelaas. Boven de Westerschelde kunnen de boe ren naar hartelust beregenen. Niet met oppervlaktewater, want dat is in deze regio brak en nagenoeg ongeschikt. Dankbaar maken zij gebruik van de zoetwaterbellen in de Zak van Zuid-Beveland en van het zoete water uit het Zoommeer en het Bathse Spuikanaal. In Zeeuws-Vlaanderen is de si tuatie zorgelijker. Het opper vlaktewater is hier weliswaar overwegend zoet, maar het peil in de waterlopen is ongekend laag voor een lente. Dat al op 22 april de vergunningen voor het onttrekken van oppervlak tewater werden ingetrokken, is volgens secretaris J. Y. Dekker van Waterschap De Drie Am bachten nooit eerder vertoond. Met name op de zandgronden ten zuiden van Axel is de situa tie nijpend. „Nu al dreigt het land te verdrogen. Het zal nog erger worden. Het groeiseizoen is aangebroken. De planten zullen meer grondwater gaan onttrekken, veel water zal via de bladeren en door de hogere temperaturen verdampen. Het is niet uitgesloten dat er dan waterlopen droogvallen." Bij het Waterschap Hulster Ambacht ging het verbod op 29 april in. Dankzij de stuwen, die eind februari hoger zijn gezet, is het waterpeil nog normaal. Het gezuiverde afvalwater wordt teruggepompt in de wa terlopen - méér buffers zijn er niet. Ook hier moet het niet veel langer duren. Waterschap Het Vrije van Sluis is er in Zeeuws-Vlaande ren het beste aan toe. Het kwel water en het gezuiverde afval water voeden het afwaterings stelsel. In de stuwgebieden, waar de landbouwgronden ho ger liggen, begint het wel pro blematisch te worden. Een al gemeen beregeningsverbod is echter nog niet ingesteld. Als de droogte nog een week aan houdt, wordt ook hier een bere geningsverbod overwogen. De boer speurt de hemel af en bidt om regen. Véél regen. Min stens een week zal het hemel water moeten vallen voor de grond weer verzadigd is. foto Lex de Meester Consument moet van aangescherpte mededingingswet profiteren DEN HAAG (ANP) - Er komt een algemeen verbod op prijsaf spraken tussen bedrijven. Te vens gaat een op te richten dienst voor de mededinging toe zien op fusies en overnames in het bedrijfsleven. Dit staat in het voorstel voor de nieuwe me dedingingswet. De Consumen tenbond juicht de aanscherping van de wet toe, in tegenstelling tot de werkgeversorganisatie VNO-NCW. De wet moet een einde maken aan Nederland als het kartelpa- radijs van Europa. In ons land worden nu economische macht sposities pas aangepakt, als mis bruik kan worden aangetoond. In de nieuwe wet wordt dit „mis- bruiksysteem" vervangen door een ..verbodsysteem", dat aan sluit op de mededingingsregels van de Europese Unie. De Consumentenbond verwacht van de nieuwe wet op termijn la gere prijzen en een betere ser vice voor de consument. Volgens minister Wijers van Economi sche Zaken is de nieuwe wet vooral van belang voor „typisch nationale sectoren" als de bouw, (voormalige) nutsbedrijven, fi nanciële dienstverlening, het personen- en goederenvervoer, de detailhandel en voor de vrije beroepen. Concurreren De overheid verbiedt in de wet mededingingsafspraken tussen ondernemers die rechtstreeks met elkaar moeten concurreren en overeenkomsten tussen pro ducenten of leveranciers en af nemers zoals detaillisten. In een toelichting op zijn wets ontwerp probeerde bewindsman gisteren de ongerustheid van VNO-NCW weg te nemen. De werkgeversorganisatie heeft grote problemen met de punten in de wet ten aanzien van 'con centraties'. oftewel operaties zo als fusies en overnames waarbij grote bedrijven met een enorm marktaandeel ontstaan VNO-NCW vreest dat Neder landse bedrijven onvoldoende mogelijkheden zullen hebben om door samenwerking interna tionaal te kunnen concurreren. Tot nu toe is er in ons land geen wettelijk toezicht op fusies en overname van bedrijven. Op grond van de nieuwe wet moeten concentraties van on dernemingen met een gezamen lijke omzet van meer dan 250 miljoen gulden voor toetsing worden aangemeld. Naar ver wachting gaat het per jaar om zo'n honderd gevallen. Franchise-overeenkomsten, van belang voor onder meer winkel ketens met eenzelfde formule, zijn wel toegestaan, maar mogen geen prijsbinding omvatten. De organisaties in de detailhandel vinden dat een manco in de wet. Een winkelbedrijf met 200 eigen filialen kan wel overal dezelfde prijzen hanteren, maar een fran- chiseketen van 50 zelfstandige winkeliers niet. Effectiever VNO-NCW wijst erop dat voor allerlei vormen van samenwer king een vergunning of een ont heffing nodig zal zijn. met alle administratieve rompslomp vandien. Volgens minister Wijers kan be perking van concurrentie door concentratie en prijsafspraken door de nieuwe wet effectiever worden bestreden, aldus de be windsman. Meer concurrentie leidt tot lagere prijzen en gaat dus inflatie tegen. Bovendien stimuleert het de economische activiteit en daarmee de groei van de welvaart. Op overtredingen staat een boete die kan oplopen tot 10 pro cent van de omzet van de be trokken ondernemingen. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Staatssecreta ris Tommei van Volkshuis vesting waarschuwt dat te veel nieuwbouw kan leiden tot leegstand van bestaande woningen in Zeeland. In een brief aan de Tweede Kamer over de Nederlandse woningproductie tot 2000 stelt Tommei dat er voldoen de bijkomen om het binnen landse woningtekort terug te dringen. Hij verwacht zelfs dat de uitbreiding in Zeeland en de noordelijke provincies groter zal zijn dan een aantal jaren geleden is afgesproken. Zo was vastge legd dat in Zeeland in de pe riode 1995 - 2000 4500 huizen bijgebouwd zouden worden. De verwachting is echter dat er 8300 woningen bijkomen. Tommei voorziet dat Vlis-, singen en Middelburg de af gesproken 1600 woningen niet zullen overschrijden. In de rest van Zeeland zouden er 2900 huizen bij komen Het ziet er naar uit dat dat er 6700 worden. De deelname aan het project weidevogelbescherming groeit. Vorig jaar waren er 14 vrijwilligers en 20 bedrijven: dit jaar nemen 50 vrij willigers en 35 bedrijven deel. De bedoeling is te voorkomen dat nes ten in het boerenland door koeien ivorden vertrapt of door land bouwmachines ivorden vernietigd. Gedeputeerde De Kok gaf donderdag in Kapelle het startsein voor het nieuwe sei- Q zoen. PSV naar bekerfinale De finale van de strijd om de KNVB-beker gaat op 16 mei iHe melvaartsdag i tussen Sparta en PSV. De Eindhovenaren won nen gisteren voor eigen publiek in de halve eindstrijd met 3-1 van Roda JC. Sparta had eerder bekerhouder Feye- noord in de halve fi- nale uitgeschakeld. fc Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televi sie: 7; Zeeland: 9,11 en 13; Kunsten Cultuur: 15,16, 17, 18, 19 en 21; Sport: 23, 24, 25, 26 en 27. Met de nieuwe organisatie, die voor een deel is gebaseerd op het rapport van het adviesbureau Boer Croon, wil het ANP beter op het nieuws zitten. De nieuwe structuur, waarvan een grote nieuwsredactie het voornaam ste kenmerk is, zou meer zijn af gestemd op de uiteenlopende wensen van de nieuwsmedia (dagbladen, radio en televisie) en sneller werken mogelijk ma ken. DEN HAAG (ANP) - Bij het Al gemeen Nederlands Persbureau (ANP) verdwijnen 31 arbeids plaatsen. De Raad van Beheer van het ANP is donderdag ak koord gegaan met een door de leiding van het persbureau op gesteld reorganisatieplan. Het plan voorziet in een besparing van 4 a 4,5 miljoen. Bij het pers bureau werken momenteel 225 mensen. Directeur B. Voors noemde de inkrimping tijdens een informa tieve personeelbijeenkomst een pijnlijke, noodzakelijke ingreep De afslanking gaat gepaard met een nog onbekend aantal ge dwongen ontslagen. Om de kos ten verder te besparen, ver dwijnt de grote vestiging in Am sterdam, afgezien van de stads redactie, begin 1997. Het onder één dak brengen van de vesti gingen moet niet alleen bespa rend werken, maar ook de inter ne communicatie en samenwer king verbeteren. Met de dagbla den overlegt het ANP nog over wijziging van de tariefstructuur. De gebruikers vinden het ANP te duur. De hoge kosten waren voor de NOS aanleiding met nieuwe voorwaarden te komen. Ook PCM (uitgever van vijf lan delijke dagbladen) heeft grote reserves Directeur Voors en hoofdredacteur P Gaanderse hebben de Raad van Beheer er van overtuigd dat de kracht van het ANP als nieuws verzorger door verdergaande bezuinigin gen te zeer zou verminderen. Uit een onderzoek van een advies bureau bleek vorigb week dat het ANP 56 werknemers zou moeten afstoten. Dat plan zou een bezuiniging van 6.5 miljoen gulden opleveren. Het ANP overlegt met het Be drijfsfonds voor de Pers over steun. De Nederlandse Vereni ging van Journalisten NVJ vindt dat de leiding van het ANP er op moet aandringen dat het fonds snel tot een uitspraak komt over hulp aan het persbureau. De ondernemingsraad noemde de miljoenenbezuiniging drama tisch, maar erkent dat aan kos tenverlaging niet te ontkomen valt. expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte W 0118-424000 Advertentiei (eenmalig binnen zes maanden) JA} ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 J per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 'n dijk van een krant 713214 000002 WÊÊmÊÊHÊÊm/ÊBÊKÊÊÊÊaÊÊÊÊmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1