Stadsgewest claimt nieuwbouw 999 Krasse aanbiedingen van Auto Poppe Walcheren B.V. Auto Poppe Walcheren B.V. zeeland Vlissingen-Middelburg: groei dorpen staat haaks op rijksbeleid Vijftien projecten dingen naar prijs sociale vernieuwing Primeur voor vrijwilligers van Rode Kruis Terrein Het Kustlicht weert auto Gesprek jongeren met Juan Carlos en Peres wordt een onderonsje weekend diensten VRIJDAG 3 MEI 1996 12 van onze verslaggever VLISSINGEN - Woningbouw in Zeeland moet zoveel mogelijk beperkt blijven tot Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneu- zen. De bouw van huizen in de kernen op hel platteland zou de provincie slechts mondjesmaat mogen toestaan. Dal standpunt verkondigt het stadsgewest Vlissingen-Middelburg in een brief aan het college van burge meester en wethouders van Ma- riekerke. Bekeuring 142 hardrijders VLISSINGEN - Bij vier snel heidscontroles op Walcheren zijn donderdag in totaal 142 hardrijders betrapt. Op de Oost- kapelseweg in Serooskerke (maximumsnelheid 50 kilome ter per uur) reden tussen 10 en 11.45 uur 69 van de 567 voertui gen te hard. Hoogst gemeten snelheid was 90 kilometer per uur. Op de Noordweg in Sint Laurens reden gingen tussen 6.50 en 14.45 uur 59 automobilisten over de schreef. Op de Sloeweg in Vlis singen (op het gedeelte waar 50 kilometer per urn- geldt) waren dat er tussen 13 en 14.30 uur 14 van de 405. De radar stond tussen 8.30 en 9 uur ook op de Bermweg in Oost- Souburg. Van de 95 voertuigen die passeerden reed er geen een te hard. Presentatie gerestaureerde Talmoed MIDDELBURG - In de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg wordt vanavond, vrijdag, de ge restaureerde Zeeuwse Talmoed gepresenteerd. Pieter Sehoonheim, vakreferent theologie, filosofie en klassieke letteren, houdt een lezing over de voltooiing van de restauratie van het Joodse wetboek Restaurateur Peter Schrijen vertelt daarna aan de hand van dia's over restaureren in het al gemeen en het werk aan de Tal moed in het bijzonder. De geres taureerde Talmoed is in een aan tal vitrines te zien. De presenta tie begint om 20.00 uur. Het stadsgewest schrijft zich 'ernstig zorgen te maken over de verdeling van de woningnieuw- bouw in onze provincie'. Die zou te veel versnipperd zijn. Kernen zoals Koudekerke, Arnemuiden. Heinkenszand, Kapelle en 's- Gravenpolder groeien zelfs har der dan de steden. Die ontwikke ling staat volgens de gezamenlij ke gemeentebesturen van Vlis singen en Middelburg haaks op het rijksbeleid. Dat richt zich juist op het beperken van het ruimtegebruik, het terugdrin gen van het autoverkeer en het versterken van de draagkracht van de steden. Het stadsgewest vindt ook dat er sprake is van 'oneerlijke con currentie', omdat bouwen in ste den duurder is dan op het platte land. Steden hebben immers te maken met hogere kosten om gronden te verwerven. Ook zijn de milieuproblemen omvangrij- - ker en groter in aantal. Boven dien hebben de steden te maken met extra lasten van stedelijke voorzieningen, de verplichting om te zorgen voor huisvesting voor de laagst betaalden en ex tra eisen als het gaat om stedelij ke kwaliteit en duurzaam bou wen. Volgens Vlissingen en Middel burg maakt de versnippering van de woningbouw het onmo gelijk om de komende tien jaar 2950 huizen te bouwen, zoals het Rijk hun heeft opgelegd. Het stadsgewest wil daarom dat de provincie 'een zeer terughou dend beleid' voert bij het verle nen van planologische mede werking aan nieuwbouwplan- nen buiten de steden. In het ko mende overleg over het nieuwe Streekplan zal het daarop ook aandringen. Beide colleges zeggen zich te realiseren dat het stadsgewest zich daarmee verplicht een Kleine sluis Veere gestremd VEERE - De kleine sluis bij Veere in het Kanaal door Wal cheren is maandag 6 en dinsdag 7 mei gestremd voor de scheep vaart. De buitenvloeddeuren worden gewisseld. De strem ming begint maandagmorgen om half acht en is dinsdagavond rond tien uur afgelopen. van onze verslaggever SINT-PHILIPSLAND - Vijf tien Rode-Kruisvrijwilli- gers uit Sint-Philipsland kregen donderdag certifica ten uitgereikt waaruit blijkt dat zij een cursus heb ben afgerond om in opvang centra te kunnen functione ren. Bij rampen kunnen de vrijwilligers worden inge zet. Het gaat om een pri meur in Nederland. De Rode- Kruisafdeling Sint-Philips land en Anna Jacobapolder is de eerste afdeling van de ze instantie waar mensen de certificaten hebben be haald. „Ik ben heel trots op de groep", zei A. van Velsen, penningmeester van de afde ling Sint-Philipsland. giste ren. „Het zijn allemaal heel enthousiaste en gezellige mensen. En de cursus is best zwaar." De certificaten wer den gisteren in het dorps huis overhandigd. Dat Sint- Philipsland de primeur in Nederland heeft, komt vol gens Van Velsen doordat de afdeling over erg actieve vrij willigers beschikt. Het gaat om werk dat vroe ger werd gedaan door de Be scherming Bevolking (BB). De vrijwilligers zijn een half jaar met de cursus bezig ge weest. Eén keer in de twee weken kregen zij les en ze hebben een cursusboek doorgeworsteld. Zaken als infecties, lichamelijke ver zorging en tiltechnieken kwamen aan de orde. Moeilijk „De vrijwilligers moeten bij voorbeeld bij rampen men sen opvangen die alleen staand zijn en verder nie mand hebben waar ze te recht kunnen. Het is best moeilijk om dat soort men sen te begeleiden", zegt Van Velsen. In oktober kunnen de vijftien certificaatbezit- ters verder met vervolgcur sussen, bijvoorbeeld om lei ding te geven in opvangcen tra. Middelburger bekent serie insluipingen BRESKENS/MIDDELBURG - Een 41-jarige Middelburger heeft 25 insluipingen op Wal cheren bekend. De man werd vorige week vrijdag op heter daad betrapt bij een inbraak in een bejaardencomplex in Bres- kens. Na zijn aanhouding be kende hij nog twee insluipingen en de diefstal van een fiets in Breskens. Omdat de man ook werd ver dacht van insluipingen op Wal cheren. verhoorde de recherche in Middelburg hem. Hij bekende twintig insluipingen in bejaar denwoningen in Vlissingen, Mid delburg. Veere en 's-Heer Arendskerke. Daarnaast 'be zocht" hij twee Middelburgse scholen en drie andere openbare gebouwen in Middelburg en Vlissingen. De inbraken lever den hem een gezamenlijke buit op van enkele duizenden gul dens. De man is in bewaring gesteld. MIDDELBURG Rommelmarkt - Het Mid delburgs Muziekkorps MMK houdt morgen, zaterdag, een rommelmarkt ten bate van het uniform- en instrumentenfonds. Vanaf 12 uur zijn aan de Driewe genhof in Middelburg weer spul letjes, boeken en kleding te koop. Rozenkruisers - in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg wordt dinsdag 14 mei een thema-avond gehouden over het onderwerp Meditatie of innerlij ke wending. De bijeenkomst van het Lectorium Rosicrucianum begint om 20.00 uur. VLISSINGEN Avondvierdaagse - Wan delsportvereniging De Vrolijke Tippelaars houdt maandag 6, dinsdag 7. woensdag 8 en don derdag 9 mei de 36-ste avond wandelvierdaagse. Startpunt is het clubhuis van Zeeland Sport aan het Baskenburgplein in Vlissingen. Deelnemers kunnen kiezen uit afstanden van 5,10 en 15 kilome ter. De starttijd voor de kortste afstanden is 18.30 uur, voor de 15 kilometer 18.00 uur. breed woningaanbod te realise ren, zodat 'aan (nagenoeg) alle woonwensen tegemoet geko men kan worden'. Het gaat dan vooral om de grotere kavels, die bijvoorbeeld nu zijn opgenomen in de Middelburgse plannen Veerse Poort en Seispark. Fabriek Aanleiding voor de brief van het stadsgewest is de vraag van de gemeente Mariekerke of beide steden bezwaren zouden hebben tegen woningbouw op het oude Esti-terrein in Grijpskerke. De fabriek, waar gevelelementen werden gemaakt, ging vorig jaar september failliet na een grote brand enkele weken eerder. Een projectontwikkelaar heeft be langstelling voor de bouw van waarschijnlijk acht woningen op die locatie. Ondanks zijn verzet tegen ver snipperde woningbouw heeft het stadsgewest 'geen overwe gende bezwaren' tegen een woonbestemming van het ter rein. Als reden geeft het dat het voorgenomen project een 'zeer bescheiden' omvang heeft en bo vendien binnen de bebouwde kom plaatsvindt. Dat wordt nog 'acceptabel' geacht. De toegangsweg tot het zomerhuizenterrein Het Kustlicht in Zoutelande wordt in juli en augustus voor niet-bestemmingsverkeer afgesloten. Het terrein werd steeds vaker als parkeerterrein gebruikt door dagjestoeristen. foto Ruben Oreel van onze verslaggever ZOUTELANDE - Zomerhuizen- terrein Het Kustlicht bij Zoute lande wordt in de zomer afge sloten voor niet-bestemmings- verkeer. Het gaat om een proef gedurende de maanden juli en augustus. Aanleiding voor de maatregel zijn klachten van de Belangenvereniging van Eige naren van Het Kustlicht. Het bestuur van de belangenver eniging heeft bij de gemeente Valkenisse aan de bel getrok ken, omdat dagrecreanten steeds vaker het zomerhuizen- terrein gebruiken om te parke ren. De auto's blokkeren regel matig de in- en uitritten en het verkeer dat op zoek is naar een parkeerplaats levert gevaar op voor vooral voetgangers en spe lende kinderen. De vereniging wijst erop dat het terrein een verblijfsgebied is. Oneigenlijk verkeer zou daarom zoveel mogelijk moeten worden geweerd. Burgemeester en wet houders van Valkenisse willen daarom, bij wijze van proef, het terrein in de maanden juli en au gustus afsluiten voor alle voer tuigen. Het verbod geldt uiter aard niet voor eigenaren en huurders van een zomerhuisje op het terrein. De commissie VROM bespreekt de voorgestelde maatregel dins dag 7 mei. Dat gebeurt in een openbare vergadering, die wordt gehouden in het gemeentehuis in Koudekerke. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Wel wil het stadsgewest dat de prijzen van de kavels in het pro ject overeenkomen met verge lijkbare kavels in Vlissingen en Middelburg. „Wij achten het reëel dat u ons met uw project uitsluitend met de locatie be concurreert en niet ook nog met de grondprijs." Burgemeester mr. B. J. van Put ten van Mariekerke spreekt van een 'merkwaardige' brief. „Het is weliswaar positief dat men zegt: we hebben geen moeite met de plannen, maar ik kan me zeker niet in alle gemaakte opmerkin gen vinden." Vooral de suggestie dat er sprake zou zijn van con currentie, vindt Van Putten 'bui ten proportie'. „We hebben het over kavels van - ik sla maar een slag in de lucht - 2000 vierkante meter. Die hebben ze in Vlissin gen en Middelburg volgens mij niet, dus ik geloof niet dat het concurrerend is." Werkstraf voor vrouw die met mes echtgenoot te lijf ging van een medewerkster MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 32-ja- rige Vlissingse voor poging tot doodslag veroordeeld tot 240 uur dienstverlening en een half jaar voorwaardelijke gevange nisstraf. Zij bracht haar ge welddadige echtgenoot in okto ber van het vorig jaar zes mes steken toe terwijl hij in bed lag. De man had haar meermalen mishandeld en verkracht. In de bewuste nacht had hij de vrouw uit bed geschopt. Daarna had zij in de woonkamer ge wacht tot hij in slaap was geval len. Zij ging met een keukenmes terug naar de slaapkamer en leg de het mes naast het bed. Toen hij wakker werd ontstond er een handgemeen en bracht de vrouw de messteken toe, waarna zij het huis ontvluchtte. Er was vijftien maanden waarvan vijf maanden voorwaardelijk tegen haar geëist. VLISSINGEN - De prijsvraag sociale vernieuwing van de ge meente Vlissingen heeft dit jaar vijftien inzendingen opgele verd. Dat zijn er aanzienlijk minder dan twee jaar geleden, toen 34 projecten werden inge diend. „Dat valt inderdaad iets tegen", beaamt coördinator burger- en bestuurscontacten C. J. van Wezel. „Maar ik vind het toch positief dat weer vijf tien groepen de moeite hebben genomen." De prijsvraag, die dit jaar de naam 'Een prijs voor de wijk' heeft meegekregen, werd in 1994 voor het eerst uitgeschreven. Ie dereen die een idee heeft om de buurt te verbeteren of een pro bleem in de wijk op te lossen, kon een voorstel indienen. De hoofdprijs van 5.000 gulden ging twee jaar geleden naar het buurtcomité Tuinstad-Oost, met hun plan voor het speelter rein aan de Beatrixlaan. Vijf an dere inzendingen kregen een aanmoedigingsprijs van 1.000 gulden. - Gezien het succes heeft de ge meente de prijsvraag dit jaar herhaald. De inzendtermijn sloot woensdag. Onder de inzen ders zijn scholen, wijkcomii verenigingen en enkele ind duele mensen. Veel ideeën g; opnieuw over speelvoorzier gen, zoals in Oost-Souburg, verkeerssituaties. Ook ligt erj voorbeeld het voorstel om mi te doen met de historie van Wt Souburg. „Het zijn vrijwel allemaal c( crete dingen", zegt Van Wei na een eerste blik op de inzj dingen. Hij noemt ook het ai tal gemaakte maquettes - dei zenders moesten hun idee op of andere manier 'visualises opmerkelijk. „Dat zijn er zev of acht, in elk geval veel m dan vorige keer." Een jury, gevormd door ms maal vijf leden van de gemeet raad, beoordeelt alle initia ven en bepaalt wie de prij krijgen. De aanbeveling die jury aan het college van bui meester en wethouders doe; bindend. Vanaf maandag lOj worden alle inzendingen t toongesteld in de hal van Vlissingse stadhuis. Burgeini ter J. C. Th. van der Doef mai de uitslag maandag 24 juni kend. Carpaccio van Zalm Groentesoep met stokbrood en boter Gebakken Kabeljauw met lamsoren Coupe Fresh bosbessen yoghurtijs met verse kiwi 49,50 p.p. CAFÉ-RESTAURANT Boulevard Bankert 58 Vlissingen 0118-417350 MIDDELBURG - Vijf Zeeuwse scholieren mogen op zaterdag 11 mei in discussie met de ont vangers van de Four Freedoms Awards. Een jury heeft de vijf 'beste' vragen geselecteerd en de scholieren mogen die stellen. Daarna mogen zij in een beslo ten bijeenkomst van gedachten wisselen met de laureaten. Niels van der Bijl van het Sint Willibrordcollege in Goes mag zijn vraag afvuren op koning Juan Carlos van Spanje. Martijn de Koning van de Scholenge meenschap 't Zwin uit Oostburg mag zijn vraag voorleggen aan de voorzitter van de Noord-Ierse Social Democratie and Labour Party John Hume. De voorma lige aartsbisschop van Canter bury, Lord Runcie, zal de vraag van Marije de Bruin beantwoor den. De Bruin zit op de Christe lijke Scholengemeenschap Wal cheren in Middelburg. Wouter de Rijk, van de Stedelij ke Scholengemeenschap Schel- demond in Vlissingen, heeft een vraag in petto voor premier Shi mon Peres van Israël. Directeur Jacques de Milliano van Artsen Zonder Grenzen zal zich buigen over een kwestie die Jurgen Ba- rentsen van de Stedelijke Scho lengemeenschap Middelburg hem voorlegt. Behalve met de vijf vragenstel lers gaan de ontvangers van de Four Freedoms Awards ook een gesprek aan met veertig andere scholieren. 4 EN 5 MEI 1996 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur: F. G. Snijder, Burg. van Woelde- renlaan 12, tel. (0118) 413933. zon. 0.00-24.00 uur: P.B.A. Cra- ma, Hogeweg 107, tel. (0118) 413459. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Middelburg, vrij. 17.00-zat. 23.00 uur: F. J. J Buijtendijk, Noordweg 353, tel. (0118) 639933. zat. 23.00-zon. 23.00 uur: S. A. van den Haak. Rouaansekaai 47. tel.(0118)639933. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Patiënten Gezondheidscen trum Middelburg-Zuid: zie dienst Souburg, Nieuwland en Arnemuiden. Souburg, Nieuwland en Arne muiden, zat. 0.00-24.00 uur: C. Wattel, Amstelstraat 55, Oost- Souburg. tel. (0118) 461630. zon. 0.00-24.00 uur: J. F. M. Ber gen, Kanaalstraat 89, Oost-Sou burg, tel. (0118) 461500. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gapinge, Grijpskerke, Oostka- pelle, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere en Zanddijk: R. Ubels en M. J. J. Helmes, 't Plein 2, Serooskerke, tel. (0118) 591212. Domburg, Aagtekerke, Westka- pelle, Meliskerke, Zoutelande, Koudekerke en Biggekerke, vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: F. van Eede, de Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. (0118) 571234. Biggekerke en Meliskerke (art sen Bouwense en Stutterheim): vrij. 18.00-ma 08.00: B. Bouwen se, Valkenisseweg 14, Biggeker ke, tel.(0118)552190. Tandartsen: Walcheren: D. Ruissen, Kanaal straat 91, Oost-Souburg, tel. (0118)461347. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Pa tiënten tandarts P. van Mal- land: praktijknummer bellen. Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 09.00-ma. 09.00 uur: H. Klompe, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 20.00-zon. 20.00 uur: J. Drijdijk. Gandhi- straat 5, tel. (0118) 626045. Dierenartsen: tel. Landbouwhuisdieren: (0118)633803. Kleine huisdieren: Mw. C. Brink, Meanderlaan 326, Mid delburg, tel.(0118)611011. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00- 18.00 uur. Dierenartsen praktijk 'Oostka- pelle': Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle, landbouw huisdieren tel. (0118) 581443. ge zelschapsdieren tel. (0118) 582985. Dierenartsenpraktijk Melisker ke: R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118)592838. Apotheken: Middelburg: W. K. Hummelen, Markt 69, tel. (0118) 612134. Vlissingen: J. M. H. v. d. Sande, Badhuisstraat 30-34, tel. (0118) 412066. Thuiszorg: Walcheren: tel. (0118) 411877 (wijkverpleging); tel. 0118) 413880 (gezinsverzorging). Win een trip naar de Olympische spelen. In 1996 sponsoren wij niet alleen de Nederlandse olympische sporters, maar ook onze klanten! Dus kom snel naar onze showroom. Want daar vindt NOC* NSF u de Atlanta Collection. Een serie schitterende actiemodellen die we - vanwege de Olympische spelen - tijdelijk zeer voordelig geprijsd hebben. Bovendien krijgt u van ons een olympische kraskaart cadeau. Waarmee u een mooie prijs óf een trip voor 2 personen naar de Olympische spelen in Atlanta kunt winnen. Dus kom nu bij ons langs en profiteer van het olympische voordeel. Vento Atlanta Voorzien van extra's als: lichtmetalen velgen, speciale binnenbekleding en een in hoogte verstelbare stuurkolom en bestuurdersstoel. Normaal kost dit pakket f 2.800,-. Maar vanwege het olympische jaar betaalt u bij ons slechts f 695.-. Er is al een Vento v.a. f 32.390,- Golf Variant Atlanta ft Met onder andere: gedeeltelijk donkere achterlichten, donkere zijknipperlichten, sportstoelen vóór, sportstuur, dakreling, bagageruimte afdekking en radiovoorbereiding met 4 luidsprekers Normaal kost dit pakket f5100,- Maar vanwege het olympische jaar betaalt u slechts f995,- Er is al een Golf va. f 31.495,- Priiren zi|n 'vanal'-prijien incl. BTW en BPM excl verwijderingsbijdrage er Passat Variant Atlanta Met onder andere elektrisch verstelbare en verwarmbare buitenspiegels, een elektrisch bedienbaar glazen schuif/kanteldak en elektrisch bedien- bare ramen vóór. dakreling, bagageruimte-afdekking Normaal kost dit pakket f 9.300,- Maar vanwege het olympische jaar betaalt u bij ons slechts f 2 495,- Er is al een Passat v.a. f 40.995,- n. Wijzigingen, ooi: in uilvoeringsdeiails voorbehouden Gildeweg 22 - 4383 NK Vlissingen - Telefoon (0118) 424000

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 12